Al 225 jaar proeQes Humanistisch Verbond leest kinderen voor over bemoeizucht en identiteit Geen Spaans op televisie, maar wel op de radio Bond Heemschut wil herbouw oude stadhuis Vlissingen Sinterklaasactiviteiten in wijkcentrum Het Palet 'T WETEN WAARD Gezinsuitvoering Adventsconcert Ruilmarkt in Mee BV WALCHEREN Kijkkamer: nieuwe kijk op zien Heropening café De Fiets O AutoTrack.nl LowBudgetPC Kelders zijn reden van nominatie Schreudersprijs voor Muzeeum HUISARTSEN TANDARTSEN APOTHEKEN VERLOSKUNDIGEN TEL. HULPDIENST DIERENARTSEN DIERENAMBULANCE Workshop over mandala-tekenen Korrel zout HET BESTE VAN TWEE K O O K E I L A N D E N Stadhuis Slechts 486,- www.lowbudgetpc.nl Swingen Woensdag 23 november 2005 urn Walcheren: Huisartsenpost Walcheren, Koudekerkseweg 86, Vlissingen, tel. 0900-1985. Voor spoedeisende hulp is de huis-artsenpost bereikbaar van af 18.00 tot 08.00 uur, in het weekend of tijdens feestdagen. Spreekuur na afspraak. Middelburg: A.P. Bruijnzeel, S.A. van den Haak, C.J.E.M. Albers, J.L.F. Wortelboer en F.J. Hcere zijn voor spoedge vallen bereik-baar via 0118- 644301. Visites aanvragen voor 10.00 uur. Veere: Praktij-ken van Van Tol, Ubels, Helmes, Rullens, Bats, Spekhorst, Van Eede, Van Eede-Hidskes en Van der Male worden waargenomen door W. Spekhorst, J.W. Schuurmanstraat 7, Domburg, 0118-581271. Spreekuur zaterdag en zondag van 11 tot 12 uur: R. Arratoon, Badhuis-straat 45, Vlissingen, 0118-414643. Zaterdag van 10 tot 17 uur: De Singel, Singel 9, Vlissingen, 0118-412730. 24-uurs dienst vanaf vrijdag 16.00 uur: Hum- melen, Markt 69, Middelburg, 0118-612134. Vlissingen/Oost-Souburg: Donderdag 20 uur tot vrijdag 20 uur en vrijdag 20 uur tot en met zondag 22 uur: 0118- 471140. Middelburg: van vrij dag 21.30 uur tot zondag 21.30 uur, J. Drijdijk, 0118-641192. Dag en nacht: 0900-0767 Gezelschapsdieren: Spreek uren zonder afspraak: 11-12 uur en 17-18 uur: Zaterdag en zondag: A. van der Wolf, Alexander Gogelweg 14, Vliss ingen, 0118-466548. Land bouwhuisdieren en paarden: Dierenartsenprak-tijk Walche ren. Visites aanvra-gen zater dag en zondag tussen 8 en 9 uur, 0118-633803. Dieren-art- senpraktijk Roskam: Kelder- weg 1, Mcliskerke, tel. 592838. Spreekuur zaterdag van 10-12 uur en volgens afspraak. 0900-7673437 SEROOSKERKE - De Prote stantse Gemeente van Seroos- kerke houdt vrijdag 25 novem ber de gezinsuitvoering 'Een nar in strijd tegen de narigheid' in de Petruskerk in de Ds. Van Wouwestraat in Serooskerke. Het verhaal gaat over Hersch Ostropoler (een deugniet zoals Tijl Uilenspiegel) en de aan vang is om 20.15 uur. MIDDELBURG - Margreet Chr. de Jong verzorgt zaterdag 26 november een adventscon cert in de Nieuwe Kerk in Mid delburg. Dit gebeurt met mede werking van het Roosevelt Academy Choir. Het program ma van dit orgelconcert, met werken van onder meer Purcell, Bach, Widor en De Jong, staat geheel in het teken van advent en kerst. De aanvang is om 20.00 uur en de toegang is gra tis. MIDDELBURG - Joke Flo- resse verzorgt op zaterdag 26 november een workshop mandala tekenen in het Kul- tureel Pakhuis aan de Brak straat 18 in Middelburg. De workshop is van 11.00 tot 14.00 uur en er is geen tekener varing nodig om deel te kunnen nemen. Deelname kost 20 euro, inclusief materiaal, koffie of thee. Reserveren kan telefo nisch: 01 18-466095 of per e- mail: jafloresse@zeelandnet.nl. VLISSINGEN - Onder het motto WinkelenRuilen kan ookr wordt van zaterdag 26 november tot zaterdag 31 de cember in het Milieu Educatie Centrum (MEC) aan de Koren bloemlaan in Vlissingen een ruilmarkt van nieuwe spullen gehouden. De Faam g Frits en Judit Bijl. (foto: Jaap Wolteri ;k) MIDDELBURG - Aan de Segeersstraat L5 in Middelburg hebben Frits en Judith Bijl optickzaak De Kijkk;. ner geopend. In een ver rassende omgeving bieden zij een ruime ;cuze aan monturen en zonnebrillen. Er zijn collecties van bekende merken en ontwer pers, met een grote verscheidenheid aan vormen, kleuren en mate rialen. Ook op gebied van kijkcomfori heeft De Kijkkamer de nieuwste ontwikkelingen in huis: een moderne oogmeetruimte en een keur aan kwaliteits brillenglazen en contactlenzen. Frits Bijl: "Hierdoor kunnen we goed inspelen op de specifieke wensen van de klant. Per slot van rekening is iedereen uniek. Kom kijken en ontdek de mogelijkheden van een nieuw (ge)zicht Wouter Goedman en Angela Lievense. :'oto: pr) ZOUTELANDE - Wouter Goedman en Angela Lievense namen onlangs Grandcafe De Fiets in Zoutelar o over. Zij heropenden het grandcafé begin november. De Fiel: blijft ouderwetse gezel ligheid bieden, maar wel in een nieuw jasje. Zo voert het duo een' uitgebreidere menukaart met maaltijdsalades, sandwiches, smoot hies, koffies en zelfgemaakt appelgebak. I let stel vindt de uitstra ling van De Fiets precies zoals zij dat willen, daarom hebben zij alleen wat kleine veranderingen aangebracht. Het grandcafé wil in de wintermaanden regelmatig op zondag een proeverij, live muziek of een themadag organiseren. Ook kan De Fiets worden omgetoverd tot feestlocatie. Grandcafe De Fiets is te vinden aan de Langstraat. 15. 4We hebben gevochten voor het Van Dishoeckhuis' VLISSINGEN - Het gesloopte Van Dishoeckhuis in Vlissin gen moet worden herbouwd, pleit de Bond Heemschut. De beschermer van natuurmonu menten vindt dat de gemeente Vlissingen het voormalige stadhuis moet herbouwen op de oude plek op het Schelde- terrein. door Ellen De Vriend De Bond Heemschut heeft vori ge week gesproken met betrok kenen van de ontwikkeling van het Spieghelkwartier, het terrein van de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen. Directeur planologische zaken J. van der Haagen van de Bond Heemschut vindt dat het Van Dishoeckhuis herbouwd moet worden. "Alle bouwtekeningen van het huis zijn er nog, dus theoretisch kan het." Van der Haagen verwacht dat het wel een centenkwestie zal worden, maar pleit dan voor een gereduceerde wederopbouw van het huis. "Op de oorspron kelijke locatie die vrijkomt kan een patriciërswoning gebouwd worden zonder allerlei dure tier lantijnen. Als zich daarin een museum of kunsthandel vestigt, past dat perfect in de plannen", meent de directeur van Heem schut. Hoeveel dit allemaal gaat kosten kan hij niet zeggen. On geveer de prijs van een kantoor pand, gokt hij. Of er een nieuw Vap Dishoeck huis in Vlissingen komt, betwij felt woordvoerder Stan Scheer der van de gemeente Vlissingen. "Er is nog niet meer dan een idee geopperd, het is gewoon één van de vele suggesties voor de invul ling van het Spieghelkwartier." Gemeentearchivaris Adri Meer man neemt de plannen van MIDDELBURG - Het Huma nistisch Verbond afdeling Walcheren houdt in november op verschillende plaatsen een voorleesmiddag voor kinderen van vier tot acht jaar. Het the ma van de verhalen is Waar bemoei je je mee De voorleesmiddagen zijn be doeld voor kinderen en ouders en worden gehouden in bibliot heken, buurthuizen en op scho len. Er wordt voorgelezen uit Vriendjes voor altijdvan Tos- ca Menten en Jeska Verstegen. Dat verhaal gaat over een uil die zich afvraagt wat voor wezen hij is. Hij wil eigenlijk niet leren vliegen en ook liever een dag- dier dan een nachtdier zijn. De uil sluit vriendschap met kikker Kik, die hem helpt om zijn vlie gangst te overwinnen en om een eigen identiteit te ontwikkelen. "Dit prachtige verhaal biedt aan- knopiugspunten om zelfs met kleine kinderen te praten over kleine deugden en grote waar den. Maar de bijeenkomsten houden meer in dan een leuk verhaal lezen. We praten na af loop op een speelse manier met de kinderen over waarden, nor men en opvoeden. Over wat we belangrijk vinden en waar we ons mee willen bemoeien", legt Jopie Poerstamper van het Hu manistisch Verbond Walcheren uit. Aan bod komt ook hoe ou ders, opvoeders, de school en de kinderopvang om gaan met hun eigen waarden en hoe dit wordt overgebracht op de kinderen. De voorleesmiddagen maken deel uit van de landelijke cam pagne van het Humanistisch Verbond, waarvan het doel is ouders en kinderen zich bewust te maken van het belang van waarden in de opvoeding. Infor matie over de voorleesmiddagen is verkrijgbaar via: 0118- 613169. Meer informatie over de campagne is te lezen op de website www.waarbemoeijeje- mee.nl Advertenties MarianneCo Simmers (voorheen Restaurant 'De Waag' uit het Schouwse Serooskerke, 57e plaats in 'Lekker') en Michel Louws van Restaurant 't Veerhuis uit Wolphaartsdijk vormen samen het beste van twee toprestaurants. YVOLPHAARTSD: Wolphaartsdijkse Veer I, Wolphaartsdijk. tel. 0)13-581326, www.veerhuis.net.veerhuis.vvolphaartsdijk@hetnet.nl UVV NIEUWE THUISHAVEN AAN HET V SE MEER VOOR GENIETEN OP GASTRONOMISCH NIVEAU Heemschut met een grote korrel zout. Hij bevestigt dat alle bouwtekeningen van het huis er nog zijn, maar weet dat herbouw met alle oude elementen onmo gelijk is. "Veel van de bouwma terialen zoals de plafonds zijn hergebruikt in andere panden in Nederland. In Vlissingen zijn nog een paar bouwrestanten van het Van Dishoeckhuis achterge bleven waaronder twee beelden in het museum." Meerman vindt dat herbouw leidt tot historise ren en daar is hij op tegen. Het Van Dishoeckhuis werd in 1733 gebouwd naar ontwerp van de Antwerpse architect Jan Pie- ter van Baurscheit de Jonge in opdracht van Anthony van Dis- hoeck. Het pand was van 1818 tot 1965 in gebruik als stadhuis. Hoewel al in de jaren veertig van de vorige eeuw plannen wa ren voor een nieuw stadhuis, gooide de Tweede Wereldoorlog roet in het eten. Toen Scheeps werf De Schelde in 1953 aangaf het terrein nodig te hebben wer den de plannen weer opgepikt. "Als stadhuis was het pand in middels ook te klein en boven dien was het door de groei van Vlissingen buiten de stad komen te liggen", legt Meerman uit. Het nieuwe stadhuis werd in 1964 betrokken en het markante Van Dishoeckhuis, dat geen be stemming had, verpauperde. Het comité Behoud van het Dis hoeckhuis, waarbij ook Heem schut betrokken was, wilde het achttiende eeuwse stadspaleis afbreken op de Houtkade en her bouwen bij de Vissershaven. "We hadden de locatie, maar he laas maar 6,5 miljoen gulden van de benodigde negen mil joen" zucht Van der Haagen. Het'was vechten tegen de (na bije) Bierkaai. Van der Haagen Met pijn in hun hart namen Vlissingers afscheid van het oude stadhuis, (foto: Jaap Wolterbeek) vindt het nog steeds erg het mo numentale woonhuis in 1986 werd gesloopt. VLISSINGEN - De handteke ningenactie heeft geen Spaan se zender op de televisie opge leverd, maar de inspanningen van Margreet Geurts uit Vliss ingen zijn toch niet voor niets geweest. Ze heeft het uiteinde lijk toch voor elkaar gekregen dat Zeeland voortaan kan lui steren naar een Spaanse radio zender. Op FM 105.70 is na melijk de zender Radio Na- cional d'Espana- Uno te belui steren. Op deze zender wordt muziek afgewisseld met tekst en discussie. "Ik merkte dat er in Zeeland veel behoefte bestaat aan Spaanstali ge zenders, vooral onder leerlin gen die Spaans leren, mensen die wat Spaans spreken en do centen Spaans. Als je Spaans spreekt heb je ook de behoefte om dat een beetje bij te kunnen houden en daarvoor is een Spaanse zender heel erg ge schikt", vertelt Margreet Geurts. Om Delta zo ver te krijgen om Spaanse zenders in het pakket op te nemen moest Geurts be wijzen dat er ook daadwerkelijk behoefte is aan zo'n zender. Dus hield zij een handtekeningenac tie. "Deze actie leverde zeker duizend handtekeningen op. Waarop Delta toegaf dat er in derdaad wel behoefte is aan een Spaanstalige zender, maar dat het nog niet mogelijk is om een Spaanse zender op te nemen in het analoge televisiepakket. Pas als er een digitaal pakket wordt aangeboden kan daar mogelij kerwijs een Spaanse zender aan worden toegevoegd. Dus daar moeten we dus nog even op wachten, maar gelukkig kunnen we nu wel vast naar de Spaanse radio luisteren", aldus Geurts. MIDDELBURG - 'Ten huyse van den Hoog Edelen geboren Heere J. A. van de Perre de Niewerve' werd het gezelschap opgericht 'ter aandagtige be schouwing van de werken der natuur.' Het Natuurkundig Gezelschap Middelburg viert deze maand het 225-jarig be staan. Dat gebeurt met een lustrum feest op 26 november, in en rondom de Burgerzaal van het voormalige Middelburgse stad huis. De manifestatie heeft het thema 'zwaartekracht' en is van 10.00 tot 17.30 uur. Na de ont vangst volgt om 11.15 uur een spectaculaire valproef vanaf de Lange Jan. Na een lunch in de Wandelkerk volgen lezingen in de aula van de Zeeuwse Biblio theek. Historica Dorothée Stur- kenboom vertelt over 'de elek- trieke kus in Middelburg', over vrouwen, fysica en vriendschap in de achttiende en negentiende eeuw. En E. van der Heuvel houdt een lezing over 'Zwaarte kracht, motor van de evolutie van zon en sterren, van witte dwergen tot zwarte gaten'. Aan sluitend vertelt astronaut André Kuipers over zijn ervaringen van elf dagen in de ruimte. Om 16.00 uur wordt de jubileumdag besloten met een receptie en rondleidingen in het Van de Per- rehuis. Aanmelden voor het lus trumfeest kan via e-mail: ngm 1780@zeelandnet.nl. De lustrumviering wordt vooaf- gegaan door twee exposities: in de Drukkery in Middelburg ligt de nadruk op natuurkunde en in de Zeeuwse Bibliotheek op de historie. Advertentie De allergrootste autosite van Nederland Ook voor super goedkope complete Systemen Bijvoorbeeld: - Sphere Sempron Basic 2600 computer# - Samsung 17" CRT monitor - Logitech deluxe keyboard - Logitech scroll muis - Logitech S100 speakerset - Microsoft Windows XP Home met CD en licentie geïnstalleerd Herenstraat 17 Middelburg ma-vr 13.30 u -18.00 Zat. 09.30 -17.00 0 SeWRONBftSC -AMD 2C00* S*mp. CotuW 51 VGA on board IAN aonHvlttng •Maxtor 40Gb MD •266rob PC32CO •ASUS CD bfondor -2» USB voorkant 486,- De kelders zijn deel van de entree, (foto: Jaap Wolterbeek) VLISSINGEN - Het Zeeuws maritiem MuZEEum aan de Nieuwendijk in Vlissingen is samen met het nieuwe Rijks museum in Amsterdam, de tramtunnel in Den Haag, het stationsgebied in Arnhem, het stadhuiscomplex Leeuw arden en de Thomassentun- nel (Calandtunnel) genomi neerd voor de Schreuders prijs 2005. De prijs wordt binnenkort voor de vierde keer uitgereikt. Inspireren en stimuleren, dat zijn de belangrijkste doelstel lingen van de Stichting A.M. Schreuders. Die is genoemd naar A.M. Schreuders, pionier op het gebied van onder gronds ruimtegebruik. De Schreuders Stichting de ruim te onder de grond zoveel mo gelijk benutten, om zo een po sitieve bijdrage te leveren aan de ruimtelijke inrichting van Nederland. Het Zeeuws maritiem Mu ZEEum bestaat uit zeven pan den uit de zestiende, zeven tiende, achttiende en eenen twintigste eeuw. De gebou wen zijn door moderne archi tectuur met elkaar verbonden. Onder de verschillende pan den bevinden zich eeuwenou de kelders. Deze zijn nadruk kelijk betrokken bij het Mu ZEEum. Zo maken ze een we zenlijk onderdeel uit van de entree. In 2003 werd de prijs, die be staat uit een oorkonde en een bedrag van vijfentwintig dui zend euro, gewonnen door Ar- tEZ Hogeschool voor de Kun sten in Arnhem. Op 15 decem ber 2005 wordt bekend wie de prijs dit jaar wint. MIDDELBURG - Wijkver- eniging Middelburg Zuid heeft vrijdag 25 en zaterdag 26 no vember enkele sinterklaasacti viteiten op het programma staan, zoals een lampionnen- optocht en een speciale 'sinter- klaas-pieten'disco. Vrijdag 25 november brengt de goedheiligman uit Spanje weer een bezoek aan Middelburg- Zuid. Daarom heeft de wijkver- eniging besloten om dit bezoek te vieren met een lampionnenop- tocht. Om 19.00 uur start de op tocht vanaf Het Palet, ingang J. van Reigersbergstraat 2. De Sint en zijn stoet zwarte pie ten worden muzikaal begeleid door muziekvereniging ONDA en Jong ONDA uit het nabijge legen Nieuw- en Sint Joosland. De spetterende 'Sinterklaas-pie- ten'disco, uiteraard ook weer ge heel in het teken van Sinterklaas en zijn knechten, staat zaterdag 26 november op het programma in Het Palet. Van 19.00 tot 20.30 uur kan de jeugd tot en met groep zeven swingen en van 21.00 tot 23.30 uur is het de beurt aan alle oude re kinderen (vanaf groep acht) om te dansen op hun favoriete muziek. Leden van de wijkvereniging betalen 1,50 euro entree, niet-ie- den betalen drie euro.

de Faam | 2005 | | pagina 9