EXTRA KOOPAVONDEN 10121.00 UUR! TMC TMC KRUININGEN AAR ZIT U GOED! Gids over de schoonheid van het eiland: 'Natuur van Noord-Beveland is het goud voor de toekomst' Tin met koTtiïisiefl tri Zandweg 1b, Kruiningen Tel. (0113) 38 26 26 Weldoener Janneke Herrebout: leven in de stank van een ander Alarm na vreemd pakje Het is weer zover, deze week zit u goed bij Citymeubel in Kruiningen. We hebben de hand weten te leggen op een hele partij relaxfauteuils en 2- 3-zits banken, recht streeks van de meubelbeurs uit Brussel De nieuwste modellen, de nieuwste kleuren met de nieuwste technieken (o.a. massagefauteuils) Amalia-hof www.tmcwoonwinkels.nl Drijvende kracht Pensioen Authentiek Grootschalig WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG NOVEMBER NOVEMBER I NOVEMBER Containers Drugs Vuilnisbelt Hummeltjes Woensdag 23 november 2005 i—i' i' 'i i awM&wfjsawB De Faam ZD COLIJNSPLAAT Ruisende bladeren aan de hoge bomen, een bleek najaarszonnetje, mussen die kruimeltjes brood eten van een voe derbak, zwarte mezen die aan de najaarstrek beginnen. Overal om je heen polder in diverse tinten groen en bruin. Dat is de stek van Petra Sloof, vrijwilligster bij het Zeeuwse Land schap. Ze woont al weer zo'n dertig jaar op deze voor haar fantastische plek vlakbij de Ooster- schelde. "Je kunt zo in je badjas over de dijk en dan zwemmen in het heldere water." door Ine Bloemen Petra woonde jaren gele den met haar man en zoon in Brussel. "We hadden een boot in Kam perland. Ik vond Noord- Beveland prachtig, een geweldig natuurgebied en wilde hier langere tijd kunnen verblijven. Dus gingen we op zoek naar. een huisje. I lel grappige bij deze plek is, dat ik op de kaart van Noord-Be- veland een kruisje had •gezet waar ik wilde wo nen. En het is exact zo uitgekomen." Maar man trof in het café een man die wel een leuk stekje wist. "Helaas overleed mijn man niet lang na de koop. toch besloot ik te blijven met mijn zoon. Ik voelde me hier goed en kon mijn werk combine ren met het wonen." Petra is acht jaar lang de drijvende kracht geweest bij het opzetten, coördi neren en uitvoeren van excursies op Neeltje Jans. Pionierswerk omdat er toen nog niets was. Routes uitzetten, waar zijn bijzondere plantjes te vinden, waar kan je het beste de zeevogels zien, in welke tijden moetje de vogels juist met rust la ten? Wat is er onder wa ter allemaal aan leven? Ze begon als vrijwillig ster en het werk bestond toen voornamelijk in het begeleiden van excursies op Noord-Beveland langs de karakteristieke inla gen. De inlaag Keihoogte bijvoorbeeld, waar een kijkhut is. In de inlaag 's Gravenhoek zijn vogelci- landjes aangelegd, die gefinancierd zijn uit do naties van onder andere het Zeeuwse Landschap maar ook werd er op zon dagen gecollecteerd in de kerken op het voormalig eiland. Nu is Petra met pensioen maar ze wordt nog steeds gevraagd voor lezingen en excursies. Ook is ze lid van de redactie van een serie boeken in het kader van Fauna Zcelan- dica. Om een goede gids te zijn, moetje naast lief de voor de natuur, ook heel veel weten zegt ze. "Van de natuur houden is inderdaad een eerste ver eiste. Dat is bij mij met de paplepel ingegoten. Mijn vader fietste vroe ger met mij door het veld en vertelde me van alles over wat we zagen. Ook ging ik roeien en zeilen met een oom, die veel van het waterleven wist. Als kind maakte dat die pe indruk en daarom vind ik het ook heerlijk om met kinderen excursies te doen; kinderen zijn nog onbevangen en leergie rig" "Noord-Beveland is een prachtig, authentiek ei land met landbouw- en natuurwaarden zonder weerga. In de inlagen hebben de vogels hun rustplaats, je vindt hier planten en dieren die ner- gèns anders te vinden zijn, bijvoorbeeld de ge lobde melde, de zeekool, het is allemaal uniek. Dat trekt mensen van natuur- verenigingen. niet alleen uit Nederland, er is we reldwijd belangstelling. Laatst begeleidde ik op Neeltje Jans een groep Koreanen die een film maakten over alle Wet lands in de wereld, en daarbij ook Noord- Beve land aandeed. Die Kore anen waren echt laaiend enthousiast over dit ge bied. Dat moet je koeste ren." Petra ziet niets in de plannen om op Noord- Beveland grootschalige voorzieningen te bou wen. "Die zullen de stilte en de rust verjagen. Die trek ken ook een ander soort toerist aan, die aan deze natuurwaarden achteloos voorbijloopt. Zoals Noord- Beveland er nu uitziet, is het goud, goud voor de toekomst. Ik hoop dat dat zo blijft." Petra Sloof: "Van de na tuur houden is bij mij met de paplepel ingego ten." (foto: Tannie de Jonge) 23124 25 GOES - Stichtingen, goede doelen, collectes, soms zijn al die inza- melacties om gek van te worden. Waar gaat dat geld eigenlijk heen en wie zorgt daarvoor? Want goedbedoelde centen moeten bij de juiste personen terecht komen en niet in de zak van de organisatie zelf. door Mieke Valk Janneke Herrebout (25) uil Goes is nu zo iemand die er op toeziet dat ge schonken geld op de juiste plaats terechtkomt. Ze laat de luxe in Neder land achter voor een le ven op de vuilnisbelt in Managua, een stad in Ni caragua. De jonge weldoener heeft samen met Hans van Streyl, Carolien Ha- melink-Flipse en Esther Herrebout de stichting Juntos Con Tigo (Samen Met Jou) opgezet. Sinds augustus dit jaar is de stichting actief. Het doel van de stichting is om de Nicaraguaanse kinderen van eten en drinken te voorzien, ze te onderwij zen en de kinderen en ouders te laten zien dat er meer in het leven is dan wonen en werken op de vuilnisbelt. De bedoe ling is dat de lokale be volking de geleerde ken nis zelf uitvoert. Janneke Herrebout geeft ze alleen een plan en brengt struc tuur aan. "Als ik het alle maal voor ze zou doen en ik ga weer terug naar Nederland, dan zakt alles als een pudding in el kaar. Daarom is het be langrijk dat de mensen het zelf allemaal doen." In eerste instantie pro beerde de Goese met ei gen middelen wat te doen, samen met familie, vrienden en kennissen. Maar dat geld ging snel op. Vandaar dat Juntos Con Tigo is opgericht om meer financiële steun te krijgen. Vorige week vrijdag ver trokken twee grote con tainers per boot naar Ma nagua. Ze zitten vol met kleding, speelgoed, com puters, tafels, fietsen, eerste hulpmateriaal, werkhandschoenen, kleurpotloden en nog veel meer voor de kinde ren en ouders die op de vuilnisbelt leven. "Het gaat er niet om de kinde ren van de belt af te ha len, want dat lukt je niet, het blijft het werk van de ouders en dus automa tisch van de kinderen." Door ervoor te zorgen dat de ouders niet op, maar buiten de vuilnis belt gaan wonen, wil ze een huizenproject opzet ten. Dit doet ze met jon geren van twaalf tot vijf tien jaar die hiervoor een praktijkopleiding krij gen. Hierdoor krijgen de jongeren een ander toe komstplan dan hun ou ders die generatie op ge neratie op de vuilnisbelt wonen en werken. Want dat is wat ze dagelijks doen, plastic, rubber, karton en glas verzame len en verkopen in de stad. Naast het huizenproject helpt ze met het eten ko ken en geeft ze voorlich ting over aids en drugs. In juli dit jaar is de 25-ja- rige teruggekomen van haar eerste verblijf op de Nicaraguaanse vuilnis belt. Daar zag ze dat je met heel weinig midde len al veel kan doen. "Je moet ongeveer rekenen op één euro per kind per dag." Sindsdien zet ze zich in om geld in te za melen voor de kinderen daar. Bijvoorbeeld via een sponsorloop op ba sisschool de Wingerd in Goes en een benefietcon cert van het Zeeuws Jeugdorkest op 9 juni 2006. De Zeeuwse gaat op 8 december terug naar de vuilnisbelt in Managua. Samen met de plaatselij ke bevolking bouwt ze van die twee containers een eethuis. In dit huis krijgen de kinderen te eten en is er ruimte om te pralen over problemen. "Het belangrijkste vind ik dat er ruimte moet zijn om gewoon kind te zijn en zich niet de hele tijd bezighouden met het verzamelen van plastic." De ouders kunnen dit werk vaak niet meer aan, zodat de kinderen moe ten meehelpen om voor het gezinsinkomen moe ten zorgen. Spelen, Ieren en een on bezorgd leven is er voor de kleintjes niet bij. "Het is echt verschrikkelijk als ik hummeltjes van vijf met volle vuilniszak ken zie slepen." Maar het werk van de Goese doet wonderen. "Toen ik daar aankwam, zagen de kinderogen pikzwart, maar langzamerhand kwamen de lichtjes in hun ogen terug en dat is waar ik dit werk voor doe." Wie Janneke Herrebout wil steunen kan een be drag storten op bankre keningnummer: 113452861 ten name van Stichting Juntos Con Ti go. Binnenkort is de website www.juntoscon- tigo.com voor meer in formatie te bezoeken. WISSENKERKE-Ama- lialiof, is de'naam van het nieuwe woonzorgcen trum in Wisscnkerke. Dal is het resultaat van een prijsvraag. De jury koos uit 72 inzendingen. GOES - Een wit tasje leg de donderdag het trein verkeer op de Zeeuwse spoorlijn lam. Volgens de politie werd het bewust op station Goes achterge laten. Een treinreiziger rook onraad en waai schuwde de politie, di meteen het verkeer stil legde. Het station ont ruimd, maar bij naderon derzoek bleek hel niet or een explosief te gaan. Janneke Herrebout (rechts) helpt kinderen die op de vuilnisbelt van Mana gua wonen en werken meer uit het leven te halen, (foto: pr)

de Faam | 2005 | | pagina 26