Rotary Najaarsconcert Het Vlaamse kamerorkest Prima La Musica Miscommunicatie is vlek op blazoen woonwijk Mortiere Roosevelt-lezing over elektronisch betalen Van Holstein tweede bij Kunstenaar van het Jaar O AutoTrack.nl 'T WETEN WAARD Workshop over bewegingen Anbo-lezing over natuur Beveland Kinderbingo in Middelburg-Zuid Engelse dienst Zen in Pakhuis Niet genoeg speelruimte Verzamelbeurs in Middelburg De Ceuster te zien bij CBK Eet je lekker fit 11 november in de Sint Jaeobskerk in Vlissingen Herdenking slachtoffers van verkeer dit jaar in Zeeland Terre des Hommes in Zeeuwse Bieb Middelburg Acts gevraagd Voorlichting HUISARTSEN TANDARTSEN APOTHEKEN VERLOSKUNDIGEN TEL. HULPDIENST DIERENARTSEN DIERENAMBULANCE Fotowand Woensdag 9 november 2005 De Faam 7 Walcherse intochten Sinterklaas: Vol verwachting klopt ons hart. In Middelburg was de opkomst vorig jaar bijzonder hoog. (foto: Ellen de Dreu) MIDDELBURG - De Stro ming houdt zaterdag 12 en zondag 13 november een workshop 'bewegen en bewo gen worden' in Pakhuis 22 in Middelburg. Tijdens deze workshop wordt er bewogen volgens vijf universele lichaamsritmes, wat zorgt voor ontspanning en doorstroming. In de workshop wordt tevens aan dacht besteed aan meditatie, yo ga oefeningen en het vrijmaken van de stem. De workshops zijn van 13.00 tot 17.00 uur. Voor meer informatie en aanmelding: www.de-stro ming.nl of e-mail: m .jmoen s@zonnet.n 1 KOUDEKERKE - De ANBO houdt donderdag 10 november een bijeenkomst in vereni gingsgebouw de Couburg aan de Duinstraat 4a in Koudeker- ke. De aanvang is om 13.00 uur en tijdens deze bijeenkomst is er een diapresentatie over onder meer de Oosterschelde onder water, bloemdijken in Zuid-Be veland en Neeltje Jans. Na de pauze staat er een bingo op het programma. MIDDELBURG - Wijkvereni- ging Middelburg Zuid houdt vrijdag 11 november een kin derbingo. Kinderen van groep 3 tot en met 8 kunnen de bingo bijwonen in de grote zaal van wijkcentrum Palet aan de J. Reigersbergstraat 2 in Middelburg. De aanvang is om 19.00 uur. De entree be draagt 1,50 euro voor leden, niet-leden betalen drie euro. MIDDELBURG - De gezamen lijke Middelburgse kerken, ver enigd in de Stichting Time 4 God, houden zondag 13 novem ber een Engelstalige kerkdienst in de Gasthuiskerk aan de Lange Delft 94 in Middelburg.' De dienst begint om 19.00 uur en het thema is 'Insëarch of Mea ning'. Voor meer informatie: www.time4god.nl. MIDDELBURG - Dick Ver stegen verzorgt zondag 13 no vember een Zentraining in het Pakhuis 22 aan het Oostkerk plein 22 in Middelburg. De training staat in het teken van 'Het nazoenbloempje van Bas- ho', een haiku van de Japanse dichter Basho. Deelnemers kunnen voor meer informatie en aanmeldingen te recht bij Jeanette Kuiper, tele foon 0118-6366380. MIDDELBURG - Terre des Hommes Middelburg staat van 14 tot en met 26 november met een kraam in de Middel burgse bibliotheek. Vrijwilli gers verkopen artikelen uit Afrika, China, Zuid-Amerika en Indonesië. Ook de handwerkgroep ver koopt er werk. De opbrengst gaat naar het Shaplaproject, een hospitaalschip in Bangladesh waar eerste hulp wordt geboden. Verder fungeert het schip als op leidingscentrum voor gezond heidswerkers en vroedvrouwen. MIDDELBURG - De komst van Sint Nicolaas beheerst al wekenlang de schappen en eta lages in alle winkels. De Spaanse bisschop zelf zet op zeer verschillende data voet op Walcherse bodem. De Faam zet voor u alle kinderfestivitei ten op een rijtje. door Ellen De Vriend Sinterklaas en zijn pieten begin nen hun bezoek aan ons land in het Friese Sneek. Daar komt de MIDDELBURG - Zeeuwse ouders van peuters zijn minder tevreden over hun woonomgeving dan colle ga's uit de rest van Neder land. Ze brengen hun kin deren minder vaak naar een peuterspeelzaal en vin den bovendien dat er on voldoende speelruimte is voor hun kroost. Dat blijkt uit een onderzoek van Scoop, het Zeeuws Insti tuut voor Sociale en Culture- Ie Ontwikkeling. Het insti tuut deed, onder de naam Jeugdmonitor Zeeland, on derzoek onder alle Zeeuwen die een kind kregen in 2001 Vergeleken met 2001, toen ook een dergelijk onderzoek werd gedaan, zijn Zeeuwse ouders iets positiever over hun buurt. Toch missen ze nog altijd - vergeleken met andere ouders in Nederland - actitviteiten en veilige, hy giënische speelplaatsen voor hun nageslacht. De complete resultaten zijn na te lezen op www.jeugd- monitorzeeland.nl MIDDELBURG - De Roos evelt Academy houdt donder dag 17 november in de Bur gerzaal van het oude stadhuis van Middelburg een lezing over elektronisch geld. De le zing wordt verzorgd door Leo van Hove, wordt gehouden in het Engels en is voor iedereen toegankelijk. Leo van Hove is een bekend mo netair econoom die breed gepu bliceerd heeft over de introduc tie van de euro en over elektro nisch betalen. Hij is universitair docent aan de Vrije Universiteit MIDDELBURG - De Middel burgse kunstenares Toos van Holstein is vrijdag tweede ge worden bij de verkiezing tot Kunstenaar van het Jaar 2005. De eerste plaats ging naar de in Vlissingen geboren kunst schilder Jacques Tange. Dat werd bekendgemaakt in Rotterdam tijdens de opening van de landelijke Kunstweek. De 45-jarige Tange wint een geldprijs van 10.000 euro. Hij is een beeldend kunstenaar die Advertentie Goedheiligman op zaterdag 12 november aan. Dezelfde dag zet de Sint voet aan de Vlissingse wal. waar de Spanje om 13.15 uur in de Koopmanshaven af meert. Burgemeester Anneke van Dok-van Weele heet Sinter klaas welkom. Daarna rijdt de goedheiligman met ongeveer ne gentig zwarte pieten en de Zwar tepieten Dikkuh Nekkuh-band in optocht door de stad. Via het Bellamypark, de Spuistraat, Coosje Buskcnstraat, Badhuis straat, Paul Krugerstraat en Scheldestraat loopt het gezel schap terug naar het centrum waar tot 16.30 uur Sinterklaas activiteiten zijn. Ook in Middelburg arriveren Sinterklaas en zijn pieten op za terdag 12 november. Daar vaart de bekende stoomboot om 13.30 uur de stad binnen. Vanaf de Punt volgt een rondrit door de binnenstad. De stoet rijdt vanaf de Dam door de Lange Delft naar de Markt, Gravenstraat, Zusterstraat, Plein 1940, Korte Geere, Lange Geere, Beenhou- wcrssingel en Lange Viele terug naar de Markt. Daar is rond 14.00 uur een feestelijk onthaal van Sinterklaas. De Stichting Evenementen Mid delburg (SEM) nodigt kleine zwarte pietjes uit om een act op te voeren op de Markt. "Kinde ren kunnen alleen of in een groepje goochelen, breakdan- cen. muziek maken, zingen, noem maar op. Daarmee kunnen ze leuke prijzen winnen", legt Sjaak van den Berg van de SF.M uit. Hij hoopt op meer dan vijf honderd zwarte pietjes (aanmel den via: spiegeltheater@ar- duin.nl). De 'Spanje' meert op zaterdag Brussel en aan het Vesalius Col lege eveneens in Brussel. In zijn lezing zal Van Hove een aantal micro- en macro-economische aspecten van betalingssystemen belichten, die in de economische literatuur steeds meer aandacht krijgen. Het gaat hier onder meer over economische modellen die de invoering van de Chipkaart on derzoeken en over de vraag of de overheid tussenbeide moet komen als het gaat om de mark ten voor elektronische betalings middelen. De lezing begint om 19.00 uur. werkt met thema's als de stede lijke jungle, de isolatie van de mens en de man-vrouw relatie. Tange'bleef bij de publieksstem- ming Toos van Holstein met een minimaal aantal stemmen voor. Van Holstein vindt het een grote eer: "Ik zie het als een bevesti ging van mijn plaats in de Ne derlandse kunstwereld." De Zeeuwen bleven negentig beel dend kunstenaars voor, waaron der Ans Markus, Karei Appel en Jan Wolkers. 19 november om 13.00 uur aan de loskade aan de Westelijke Berm weg in Oost-Souburg. Daarna is er een optocht door het dorp, om 14.15 uur gevolgd door Sinterklaasactiviteiten in de Gereformeerde Kerk in de Kanaalstraat. De Arnemuidse kinderen moeten nog iets langer wachten tot hun schoenen ge vuld worden, want daar komt Sinterklaas pas op zaterdag 26 MIDDELBURG - Bewoners van Middelburgs nieuwste wijk Mortiere voelen zich lek ker in hun in jaren dertig stijl nagebouwde woning, maar wijzen bestraffend naar de projectontwikkelaar. Die zou beloftes niet nakomen. Ir. E. Prince van Heijmans 1BC Vastgoedontwikkeling kan zich de klachten voorstellen. Daarom is er in december of januari een bijeenkomst om 'uit te leggen wat misschien al eerder had moeten gebeuren.' Het is bedrijvig in het net uit de polder onttrokken wijkje, dat makkelijk te typeren is als 'sprookjesachtig'. De huizen zijn divers; geen is hetzelfde. De link met de jaren dertig is snel gelegd. Sommige huizen zijn af, enkele staan in de steigers. Bij andere woningen zijn bewoners druk bezig om voor de winter tuin en opritten op orde te hebben. Op het adres Muddy Watersstraat 25 legt de 32-jarige Pim de Moor met zijn ouders net het ga ragepad aan. "Ben je van de ar beidsinspectie," grapt hij. De Moor woonde eerst in Breda, is geboren en getogen in Goes - nét als zijn vrouw Anne - en kon in Zeeland als accountant mak kelijk een baan vinden. Ze heb ben drie kinderen. Voor de afge studeerde pedagoge Anne is het vinden van een baan in het Zeeuwse wat ingewikkelder, schildert hij hun arbeidssituatie. Hij legt de net opgetilde stenen weer terug en vertelt rustig dat de contacten met de projectont wikkelaar wat moeizaam verlo pen. "Ze komen hun beloftes niet november aan. In de gemeente Vecre wordt de Sint op vijf verschillende dagen verwelkomt. Koudekcrke bijt het spits af op zaterdag 19 no vember. De kinderen ontvangen Sinterklaas om 13.45 uur op het Dorpsplein. De meeste dorpen houden de intocht echter op za terdag 26 november. In Zoute- lande arriveert Sinterklaas om na", zegt hij. "Ze zeggen bij voorbeeld dat ze volgende week de stoep komen aanleggen en straatlantaarns plaatsen en aan sluiten. Een maand later is er nog niks gebeurd. Het is niet' erg om eventjes in de modder te zit ten. Maar als ze beloven dat ze over een week komen, dan stel je je daarop in. Dan is drie we ken lang." Projectleider Prince van de Mor tiere kan zich er wel wat bij voor stellen. Hij geeft telefonisch toe 'er wat van te hebben geleerd'. De man die als freelancer werkt voor Heijmans verwijst naar de moeilijkheidsgraad van het pro ject. "Elke woning is anders en wordt ook op een ander tijdstip opgeleverd." Daardoor blijft zwaar bouwverkeer door de stra ten rijden. "Daarom hebben we de klinkers nog niet laten leg gen. Anderhalf jaar geleden heb- Advertentle 13.30 uur bij het Woonzorgcom plex De Tienden. Tegelijkertijd komt de Sint ook aan in Oostka- pclle op het parkeerterrein van de brandweer en in Serooskerkc bij de Firma Sinke aan de Toren straat. De kinderen in Westka- pelle kunnen Sint Nicolaas om 13.45 uur welkom heten bij de grote steiger bij de KNRM-post. In Domburg wordt de goedhei ligman om 14.00 uur feestelijk ben we een asfaltlaag aangelegd. Dat was een extra uitgave die niet was begroot. De klinkers zouden meteen kapot gereden zijn." Prince snapt dat het zo niet lan ger kan. "Als we zeggen dat de stoepen er komen als de wonin gen zijn opgeleverd, dan bedoe len we alle woningen. De bewo ners denken dan waarschijnlijk alleen aan hun eigen woning. We moeten die communicatie verbeteren. In december of ui terlijk in januari is er een voor lichtingsbijeenkomst. Daar wordt onder meer verteld dat er extra wegen zijn aangelegd om bij de bouw van Mortiere fase 2 niet door de bewoonde Mortiere 1 te hoeven rijden. Ook onder werpen van de bewoners komen aan de orde." ontvangen op de Markt en in Biggekerke is het vanaf 14.30 uur feest in café Juliana. In Grijpskerke arriveert Sinter klaas op zaterdag 3 december, waar vanaf 13.00 uur een ont vangst is in het dorpshuis. Veere ontvangt de Spaanse bisschop traditioneel op 5 december. Daar meert de boot om 9.15 uur af aan de steiger bij de Campveerse Toren. MIDDELBURG - De Zeeuwse afdeling van vereniging De Ver zamelaar houdt 12 november een verzamelbeurs in Ontmoe tingscentrum Dauwendaele in Middelburg. Verzamelaars zijn welkom tussen 9.00 en 16.00 uur. Het ontmoetingscentrum is te vinden aan de Vrijlandstraat 65. Meer info: 0118-418152. MIDDELBURG - Werk van beeldend kunstenaar Ronald de Ceuster uit Zutphen hangt van 27 november tot en met 20 janu ari bij het Centrum voor Beel dende Kunst in Middelburg. De Ceusters werk kenmerkt zich door een grote formele kracht. Hij geeft het onopvallende bete kenis door het te benadrukken. Dit levert vloer- en wandinstal- laties op met lijnenspel en bij zondere materialen. Zo gebruik te hij in eerdere installaties pur- schuim, zout en latex. Voor het CBK maakte hij een installatie van kraaltjes op de vloer. MIDDELBURG - De namen van overleden verkeers slachtoffers schallen op zon dag 20 november door de Nieuwe Kerk in Middel burg. Het is een van de dra matische hoogtepunten van de landelijke herdenking waarvoor de Zeeuwse hoofdstad als plaats van handeling is gekozen. Het is de tiende keer dat ver keersslachtoffers landelijk worden herdacht. In Neder land daalt het aantal verkeers doden weliswaar, toch lieten in 2004 881 mensen het leven bij een verkeersongeval. In Zeeland stopte de teller vorig jaar bij 23 doden, dit jaar be treurt de provincie al 20 do den. Het aantal mensen dat in ziekenhuizen belandt na een aanrijding wil maar niet dalen. Dat waren er in heel Neder land vorig jaar 18.660. In Middelburgse Nieuwe Kerk komen hulpverleners, mensen die een ongeluk hebben over- Walcheren: Huisartsenpost Walcheren, Koudekerkseweg 86, Vlissingen, tel. 0900-1985. Voor spoedeisende hulp is de huis-artsenpost bereikbaar van af 18.00 tot 08.00 uur, in het weekend of tijdens feestdagen. Spreekuur na afspraak. Middelburg: De praktijken van A.P. Bruijnzeel, S.A. van den Haak, C.J.E.M. Albers, J.L.F. Wortelboer en F.J. Heere zijn voor spoedgevallen bereik-baar via 0118-644301. Visites aan vragen voor 10.00 uur. Veere: Prakt ij-ken van de art sen Van Tol, Ubels, Helmes, Rullens, Bats, Spekhorst, Van Eede, Van Eede-Hidskes, en Van der Male worden zaterdag en zondag waargenomen door F. van Eede, De Casembroot- straat 24, Wcst-kapclle, 0118- 571234 en Y. Bats, Dorpsstraat 2 Oostkapel Ie, 0118 -581276. Spreekuur voor spoedgevallen zaterdag en zondag van 11 tot 12 uur: M. Rackwitsz, Voldc- rijlaagte 1, Middelburg, 01 18- 635688. Zaterdag van 10 tot 17 uur: Pa pegaai enburg, Papegaaienburg 24-26, Vlissingen, 0118- 466345. 24-uurs dienst vanaf vrijdag 16.00 uur: Welsinge, J.W. Thibautstraat 45, Middel burg, 0118-623298. Vlissingen en Oost-Souburg: Donderdag 20 uur tot vrijdag 20 uur en vrijdag.20 uur tot en met zondag 22 uur: 0118-471140. Middelburg: van vrijdag 21.30 uur tol zondag 21.30 uur, M. de Jonge, 0118-641192. Dag en nacht: 0900-0767 Gezelschapsdieren: Spreek uren zonder afspraak: 11-12 uur en 17-18 uur: Zaterdag en zon dag: A.L. Hoogveld en R. Meesters, Korte Noordstraat 61, Middel-burg, 0118-637077. Landbouw-huisdieren en paarden: Dieren-artsenpraktijk Walcheren. Visi-tes aanvragen zaterdag en zon-dag tussen 8 en 9 uur, 0118-633803. Dierenart senpraktijk Roskam: Kelder- weg 1, Melis-kerke, tel. 592838. Spreekuur zaterdag van 10-12 uur en vol-gens af spraak. Dagelijks 0900-7673437 MIDDELBURG - Een diëtiste van Zorgstrooni houdt maan dagavond 14 november de voorlichtingsbijeenkomst Eet je lekker fit. Aanwezigen krijgen van alles te horen over het energie-beperkte dieet waarmee ook op lange ter mijn resultaat te boeken valt. Verder legt de diëtiste een en ander uit over verstandig inko pen doen. De bijeenkomst wordt gehouden in De Gezonde Zaak Zeeland, Schenge 4 in Middelburg. Het begint om 19.30 uur en duurt lot 21.00 uur. Meer informatie is te krij gen via 0118-632050. leefd maar ook nabestaanden bijeen. Verdriet delen en troost vinden is een van de doelen van de herdenking. Daarnaast vraagt de herden king ook aandacht voor verbe tering van de verkeersveilig heid. Tijdens de herdenking spre ken de nodige prominenten een woordje. Zo komt ver keersofficier K. Spee naar Zeeland en houden de Zeeuw se korpschef F. Goudswaard en gedeputeerde T. Poppe- laars, die ook voorzitter is van het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland, hun toespraken. Nabestaanden van verkeersslachtoffers hangen na de speeches foto's van hun dierbaren aan een wand in de kerk De herdenking is een initiatief van de Vereniging Verkeers slachtoffers en Slachtoffer hulp Nederland en is van 14.00 tot 15.30 uur. AUDI BMW FORD MERCÊOf NISSAN OPEL REN AU Li TOYOTA De allergrootste autosite van Nederland. Ook voor nieuwe auto's. Het uit de polder onttrokken wijkje laat zich omschrijven ais schilderachtig, (foto: Jaap Wolterbeek)

de Faam | 2005 | | pagina 7