Het woord aan Saskia Szarafinski Opknapbeurt voor de Bolwerken Extraatje voor chronisch zieken en gehandicapten m ét Mi Intocht Sinterklaas Meiveld op agenda wijktafel Nieuwe gemeentegids Herdenking Sloedam Raad op radio Nieuw asfalt voor Koudekerkseweg Werk aan Rustenburgstraat Commissievergaderingen Bijeenkomst Seniorenraad Presentatie onderhoudsplan 16 november ïmÊÊhiWsm' Woensdag 9 november 2005 De Faam B9SBnQ9B9GSSS9B& 2SMKS&3HHSSn58HS££SS23S§3593E3S5!S!BSSSSSSES9iIS!ISSS&B85SS£S5£99SS£SBB99SBB8BBHBBBMH9BHHBHBBBHSSSSMMSB393S5iSB(E9SHHMSS^^ 1 -" Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door Communicatie. Reacties zijn welkom! Per e-mail naar info@middelburg.nl of per telefoon op (0118) 67 50 00. Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in het stadskantoor aan de Kanaalweg 3. Meer info: www.middelburg.nl Maximaal Text, vanaf pagina 830 De pakjesboot van Sinterklaas meert zaterdag 12 november rond 13.30 uur aan bij De Punt. De Sint kijkt er naar uit om al die blije kindergezichten weer te zien. Daarna stapt hij op zijn witte paard Americo voor een feestelijke optocht door het cen trum. De route gaat van de Dam naar de Markt, waar een feeste lijk programma start. Wanneer dat klaar is, maken de Sint en zijn Pieten nog een ronde door de winkelstraten. Voorafgaand aan de maande lijkse raadsvergadering, komen de gemeentelijke com missies bij elkaar. De bijeen komsten beginnen om half acht in de raadzaal van het stadskantoor. U bent welkom om de vergadering bij te wonen vanaf de publieke tri bune. De commissie Maatschappelijke Zaken vergadert op woensdag 9 november. Op de agenda staat onder andere de nieuwe boks school aan de Kruitmolenlaan en het subsidiebeleid. De com missie Ruimte komt op maan dag 14 november bij elkaar. De leden praten onder andere over de kaaienroute en de onder- houdsplanning aan straten in de wijken. Een dag later vergadert de commissie Algemeen Bestuur. Een van de agenda punten is het werkplan van de politie. De agenda's met bijbehorende stukken zijn te bekijken in de informatiewinkel van het stads kantoor en op middelburg.nl. Een commissievergadering dient als een voorbespreking op de raadsvergadering. Er worden geen besluiten genomen. Daar is de raadsvergadering voor bedoeld. Die staat op voor maandag 21 november. De Wijktafel Zuid komt dins dag 15 november bij elkaar om te praten over de ontwik kelingen in de Magistraatwijk, Reijershove, Veldzigt en de Erasmuswijk. De vergadering begint om 20.00 uur in het Palet. Op de agenda staat onder andere de verkeerssituatie op het Meiveld. Veel fietsers gebruiken de voetpaden als fietspad. Tijdens de wijkfafel van vorig keer werd duidelijk dat veel bewoners dit vervelend vin den. Ook de herontwikkeling van het plein bij molen Ons Genoegen, de aanpak van de wortels van bomen aan de Spinhuisweg, de overlast van jongeren bij het winkelcentrum, de hoven en het wijktafelbudget komen ter sprake. U bent van harte welkom om bij het overleg aan te schuiven. Ook mag u zelf een punt op de agenda zetten. Neem dan bij voorkeur eerst contact op met wijkmanager Harry Siebelink, telefoon 67 55 36. De Seniorenraad Middelburg houdt informatiebijeenkomsten voor de achterban, voor alle 55- plussers in Middelburg. Op de agenda staat onder meer het plan dat er is voor een nieuwe samenstelling van de senioren raad in 2006. De eerstvolgende bijeenkomst is op woensdag 16 november om 13.30 uur in het Palet (Brede School) aan de Johan van Reigersbergstraat. Kijk ook op www.seniorenraad- middelburg.nl De gemeentegids 'Thuis in Middelburg 2005/2006' is klaar. Het boekje biedt een overzicht van verenigingen, stichtingen en instellingen in de stad, zoals sportverenigin gen, huisartsen, kerken en scholen. Daarnaast veel infor matie over de gemeente Middelburg zelf. Zo staat beschreven hoe de gemeente lijke informatie in elkaar steekt, welke wijktafels er zijn en wanneer het huisvuil wordt opgehaald. De gemeentegids is ook op middelburg.nl te gebruiken: de Wegwijs in Middelburg. Handig van de Wegwijs is dat aan ieder adres een plattegrond is gekop peld, zodat snel te zien is, waar die ene club nou precies zit, en dat het mogelijk is om digitaal gegevens aan te melden en te wijzigen. leder huishouden heeft een exemplaar ontvangen. Is dat bij u niet geval? Bel dan met de informatiewinkel van het stads kantoor, telefoon 67 54 49. Dan sturen wij u het boekje alsnog «toe.--»- -- Radiozender Cool FM is iedere raadsvergadering aanwezig om verslag te doen. In het program ma Politiek Lokaal kunt u luiste ren naar het verloop van de raadsvergadering van 7 novem ber en reacties van raadsleden en bezoekers. De uitzending over de raadsvergadering staat op voor donderdag 10 novem ber tussen 20.00 en 21.00 uur. Herhaling op maandag 14 november tussen 19.00 en 20.00 uur. Cool FM is via de kabel te beluisteren op frequentie 94.4. De etherfrequentie is 105.3 FM. 'ledereen begrijpt dat het bouwputdrama veel geld heeft gekost. Of je doorgaat of niet, dat poetsen we niet meer weg. Maar wat waren de gevolgen feitelijk geweest van doorgaan met het bou wen van een parkeergarage en A-theater aan de Zuidsingel. Doorgaan had tenminste 6 mil joen extra gekost, afhankelijk van de aanpassingen aan het ontwerp. Dat geld hadden we mogen uitspreiden over een aantal jaren en dan lijkt het minder erg. De gemeente heeft echter een beperkte ruimte om structurele (jaarlijks terugke rende) tegenvallers op te van gen. Nu is het verlies van 6,8 miljoen eenmalig zonder grote consequenties afgeboekt. Zuur, maar gegeven de omstandigheden verstandig. Hadden we snel een nieuw the ater gehad? Nee, het voorstel in september betrof een gewij zigd ontwerp, een nieuwe bouwaanvraag, nieuwe proce dures en een nieuw theater op z'n vroegst in 2009. Als Middelburg in 2007 geen thea ter heeft dan ligt dat dus niet aan het besluit van 5 septem ber, maar aan alle vertragingen en problemen bij de bouw. En de parkeergarage? De beoogde garage onder het the ater zou jaarlijks een verlies van ruim vijf ton opleveren. De par keertarieven zouden fors stij gen. Om dat te voorkomen doen we nu onderzoek hoe we goedkoper en op basis van behoefte voldoende parkeer gelegenheid kunnen realiseren. Was er snel iets aan de bouw put gedaan? Nee, ook niet. De werkzaamheden aan de put hadden moeten wachten tot er foto: Liesbeth Davidse meer duidelijk is over de aan sprakelijkheidkwestie en het aangepaste ontwerp voor de bovenbouw. Hadden wij onze rug recht moeten houden?' Nee, wij gebruiken liever ons verstand. Te vaak worden miljoenen ver slindende projecten tegen beter weten in voortgezet. Omdat bestuurders zich vast bijten en geen gezichtsverlies willen leiden. Wij staan nog steeds vierkant achter ons standpunt om te stoppen aan de Zuidsingel. Als het aan de PvdA ligt heeft Middelburg over een paar jaar een theater op een goeie plek en gaan we nu weer aan de slag met al die andere onder werpen die voor de meeste Middelburgers veel belangrijker zijn dan een nieuw theater.' Saskia Szarafinski Fractievoorzitter PvdA saskia@szarafinski.nl foto: Mieke Wijnen Oud-strijders uit de Tweede Wereldoorlog kwamen afge lopen zaterdag bij elkaar om de bevrijding van Walcheren te herdenken. Dit gebeurde bij de monumenten op de Sloedam bij Arnemuiden. Op de Sloedam staan drie monumenten. Het eerste monu ment is voor de gesneuvelde Franse militairen die in mei 1940 op de Sloedam hebben gevoch ten. Onderdelen van de Canadese regimenten The Black Watch of Canada (RHR), The Calgary Highlanders en Le Régiment de Maisonneuve heb ben eind oktober/begin novem ber 1944 felle gevechten gele verd met Duitse militairen om Walcheren te bevrijden. De Canadezen werden daarbij geholpen door Schotse troepen van het 1st Battalion The Glasgow Highlanders.Ter nage dachtenis van de in die gevech ten gesneuvelde en gewond geraakte militairen staat op de Sloedam ook een Canadees en Schots monument. Tijdens de herdenking bij de monumenten op de Sloedam werden kransen gelegd door onder andere de gemeentebe sturen van Middelburg en Borsele, de Britse veteranen, de Arnemuidse scholen, Scouting Arnemuiden, Wijkbeheergroep Arnemuiden en de heemkundige verenigingen. Sinds afgelopen maandag wordt gewerkt aan het asfalt van de Koudekerkseweg, vanaf het kruispunt Laan der Verenigde Naties tot en met het kruispunt Stromenweg. De aannemer werkt tussen half acht 's avonds en zes uur 's och tends. Overdag kan verkeer dus wel van de weg gebruik maken. In het weekend ligt het werk stil. Tijdens de werkzaamheden wordt verkeer met borden omgeleid. Fietsers kunnen wel over het fietspad. Het is de bedoeling dat de klus op 18 november geklaard is. Voor meer informatie kunt u bel len met Joost Gabriëlse van het gemeentelijk Ingenieursbureau, telefoon 67 53 33 of de heer Versloot, telefoon 47 54 54. Foto: Mieke Wijnen De Bolwerken rondom de binnenstad zijn een belangrij ke groene long voor onze stad. Omwonenden laten er hun hondje uit, jonge stelletjes genieten er van elkaar en van de rust. Met een oppervlakte van 24 hectare en 4 km wan delpad zijn de bolwerken eigenlijk het langste park van Nederland. Een unieke stads- parel dus, met historische molens, een joodse begraaf plaats en zelfs een ijskelder. Helaas is het groen op de Bolwerken de laatste tien jaar achteruit gegaan. Door de grote hoeveelheid beplantingen op de Bolwerken is een wat somber park ontstaan. Wie er rondwan delt, ziet dat bomen elkaar soms verdringen of overwoekerd zijn door klimop. De onderbeplan ting tiert welig, waardoor mooie bomen te weinig ruimte krijgen. Reden voor een grondige opknapbeurt. Informatiebijeenkomst Jan Mensch en Marc van der Zwet van landschapsbureau Copijn zijn ingeschakeld om een plan op te stellen voor het Bolwerk. Dat plan wil de gemeente graag aan u presente ren. Op woensdag 16 november vindt er een informatiebijeen komst plaats in de burgerzaal van het Stadhuis op de Markt. U bent van harte welkom om hier bij aanwezig te zijn. De bijeen komst begint om 19.30 uur. Hoe is het plan tot stand gekomen? Een park als de Bolwerken is eigenlijk van iedereen. Veel men sen hebben er een mening over en daarbij spelen vaak een groot aantal belangen. De molenaar wil wind op de wieken, de eco loog wil vlinders, bewoners genieten van de bloeiende kastanjes. Landschapsarchitect Marc van der Zwet heeft een plan gemaakt, waarin hij zoveel mogelijk rekening heeft gehou den met deze belangen. Dat gebeurde in overleg met een klankbordgroep van diverse instanties die zich verbonden voelen met de Bolwerken. Het college heeft het plan vorige week goedgekeurd. Wat houden de plannen in? In het plan staat centraal dat de Bolwerken beter aan moeten sluiten op de stad. Vanuit het centrum of de buitenwijken moet het park beter zichtbaar worden. Dit kan door riet en beplantingen te verwijderen. Of door bomen te planten langs zichtlijnen. Aan de andere kant moet je de stad beter kunnen zien als je in het park loopt. Bijvoorbeeld op het Noordbolwerk, waar de prachtige huizen nu verscholen staan achter grote heestervak ken. Aan de "binnenzijde" van de Bolwerken, tussen het pad en de stad, komt meer ruimte voor ecologische bosjes. Groeiende heesters als hazelaar, liguster, struikkamperfoelie en meidoorn moeten plek bieden aan vogels, insecten en vlinders. De gemeente wil ook een duur zaam bomenbestand opbou wen, met oude alleenstaande bomen en boomgroepen. Sommige bomen worden verwij derd, bijvoorbeeld omdat ze te dicht bij elkaar staan of omdat de conditie van een boom te wensen overlaat. Naast het weghalen van bomen worden er op verschillende plaatsen nieu we bomen aangeplant. Ook bij de Seismolen en bij molen De Hoop worden bomen wegge haald. Daardoor kunnen de molenwieken beter draaien en zijn de molens, een belangrijk cultureel erfgoed, weer duidelijk zichtbaar. De strook tussen het voetpad en het water krijgt een ruimtelijk open karakter. Om dit te berei ken, wordt een deel van het bos plantsoen verwijderd. Tussen het pad en het water komt meer grasveld dan er nu is, afge wisseld met groepjes van sier lijke struiken. Door de toename van gemaaid gras krijgen de Bolwerken weer een parkachtige uitstraling. De "punten" van de Bolwerken zijn momenteel omzoomd met veel riet, waardevol voor insec ten en vogels. Zonder ingrijpen zullen deze rietkragen steeds verder groeien. Door riet weg te halen, zullen de punten zich weer scherper aftekenen in het water. Het is dan duidelijker te zien dat de Bolwerken vroeger een verdedigingswerk waren. Aan de overzijde van het park groepen mooie lindes, maar ook heesters en een haag van vel- desdoorn en meidoorn. Om de zichtbaarheid van het park te verbeteren, gaat de haag weg. Hoe gaat het nu verder? Het college heeft het onder houdsplan voor de Bolwerken voorlopig vastgesteld. Er volgt echter nog een formele inspraakprocedure. Het plan ligt vier weken ter inzage in het stadskantoor en op de wijk- ondersteuningspunten. Van 16 november tot en met 13 decem ber kunnen alle belangstellen den de tekeningen bekijken en hierop een reactie geven. Deze reacties worden beoordeeld en verwerkt in een advies aan het college. Eind januari 2006 wil het college het (aangepaste) plan vaststel len. Gelijktijdig met het voeren van de inspraakprocedure vraagt de gemeente een kapver- gunning aan. De tekst van de aanvraag kunt u nalezen onder Informatie van de Overheid in de Faam van 23 november. De gemeente wil begin 2006 beginnen met de uitvoering van de plannen. De opknapbeurt vindt vervolgens in fasen plaats. Op woensdag 16 en donderdag 17 november wordt de deklaag van het asfalt in de Rustenburgstraat vernieuwd. Tijdens de werkzaamheden is de straat afgesloten voor ver keer. Voor meer informatie kunt u bel len met Joost Gabriëlse van de gemeente Middelburg. Gemeente Middelburg wil in 2005 aan chronisch zieken en gehandicapten een extraatje geven. Mensen die chronisch ziek of gehandicapt zijn heb ben vaak extra kosten die moeilijk aantoonbaar zijn, zoals extra stookkosten, kle- dingslijtage en mantelzorg. Het gaat om een eenmalig bedrag van 250 euro. U moet aan een aantal voor waarden voldoen om voor de uitkering in aanmerking te komen. U moet zelfstandig wonen en tenminste 18 jaar zijn en niet ouder dan 65 jaar. Ook ten laste komende kinderen tot 18 jaar die chronisch ziek of gehandicapt zijn komen in aan merking. U moet kunnen aanto nen dat u chronisch ziek of gehandicapt bent. Dat kan op verschillende manieren, bijvoor beeld met een parkeerkaarl voor gehandicapten, een bewijs dat u arbeidsongeschikt of vroegge- handicapt bent of via de belastingdienst. Inkomen Uw inkomen mag maximaal zijn: Alleenstaande 846 Alleenstaande ouder 1.088 Echtpaar samenwonenden 1.208 Bedragen exclusief vakantietoe slag Voor mensen van 18 tot 22 jaar gelden andere normen. Vermogen Ook uw vermogen telt mee. U kunt vermogen hebben op uw bank-, giro- of spaarrekeningen. Of doordat u een auto, caravan, boot of eigen woning hebt. Sommige zaken vallen niet onder vermogen, zoals de inrichting van uw woning of uw scootmobiel. Hoeveel vermogen mag u heb ben? Alleenstaande 5.105 Alleenstaande ouder 10.210 Echtpaar samenwonend 10.210 Heeft u een eigen woning dan wordt bovendien nog eens 43.100 vrijgelaten. Aanvragen Als u al een uitkering van Sociale Zaken ontvangt, dan kunt u con tact opnemen met uw klantma nager. Als u nog geen uitkering van Sociale Zaken ontvangt, dan kunt u contact opnemen met de vakbalie in het stadskantoor, Kanaalweg 3 in Middelburg, telefoon: 0118-67 50 00. U kunt ook gebruik maken van ons digitale aanvraagformulier. Dit formulier staat op middel burg.nl onder de knop werk en inkomen/formulieren. U kunt het formulier ook krijgen bij het Vrijwilligerssteunpunt Middel burg in winkelcentrum Dauwendaele aan de Vrijlandstraat 65. Het Vrijwilligerssteunpunt kan ook helpen bij het invullen van het formulier. U kunt hiervoor een afspraak maken. Telefoon: 0118-62 67 57 U kunt het extraatje aanvragen tot en met 31 maart 2006. Folder Over het extraatje is een nieuwe folder verkrijgbaar op het stads kantoor. In de eerste druk staat het telefoonnummer van het Vrijwilligerssteunpunt onjuist vermeld. Het correcte telefoon nummer is 0118-62 67 57. Volgende week een artikel over de eindejaarsuitkering voor 65-plussers. ijfiBjjjj --A:"- v rv-^

de Faam | 2005 | | pagina 5