Luidkeelse promotie transferium Laatste maanden uit leven Pisuisse in Zeeuwse Bibliotheek Conferentie zelfdoding Als Dow hoest, is Zeeland verkouden' IN DE STERREN BV WALCHEREN Emelke Floorcenter geopend LowBudgetPC is systeembouwer Zeeuwse Komedie speelt uiterst O AutoTrack.nl zwarte komedie over bergkliniek Dominee doet gok in De Mythe Vogels spotten in herfstvakantie Kinderkleding-, speelgoed- en boekenbeurs Gratis hoortest tijdens Week van het Oor Rondleiding laat vorderingen verbouwing van museum zien RAM STIER TWEELINGEN KREEFT LEEUW MAAGD WEEGSCHAAL SCHORPIOEN BOOGSCHUTTER STEENBOK WATERMAN VISSEN Gratis tas Paneldiscussie Inschrijving Export werkloosheid 26 oktober 2005 De Faam *®BSS8H SfBBBnmSHHtHBBHHHm 9 SS Emelke Floorcenter. (foto: Jaap Wolterbeek) MIDDELBURG Op het bedrijventerrein Mortiere-oost in Mid delburg heeft Emelke Floorcenter op 4 oktober de deuren geo pend. Aan de Klarinetweg 2b zijn honderdtwintig verschillende soorten vloeren te koop, zoals laminaat, (lamel) parket en (tradi tionele) planken vloeren. Kwalileitsvloeren voor een lage prijs. De showroom is geopend van dinsdag tot en met zaterdag en in de naastgelegen opslagloods is altijd minimaal tienduizend vierkante meter op voorraad. Iedereen die een vloer koopt van meer dan dertig vierkante meter kan deze gratis thuis op laten meten en la ten thuisbezorgen. Maar ook voor kleinere aankopen geldt dat de vloer altijd gelegd kan worden. Tot en met 1 november zijn er nog allerlei spetterende openingsaanbiedingen. Emelke Floorcenter is bereikbaar via telefoonnummer: 0118-615257. U weet het al lang: stille wateren hebben diepe gronden. Deze week kunt u met een schok te gen een aspect van uzelf aanlo pen dat u nog niet kende. En dat anderen van u zeker niet hadden verwacht. Maar u bent nooit te oud om te leren. Om u heen worden machtsspel letjes gespeeld. Voor u is er een aantal goede mogelijkheden. Er staat iets positiefs te gebeuren op gevoelsgebied. Mogelijk kan de week heel goed voor u uit pakken. Neem tijd voor uzelf en maak er iets goeds van. Het wordt een beetje een rom melige week voor u vol paperas sen. Toch moet u zien de dingen uil elkaar te houden. Er is iets dat niet aan uw aandacht mag ontsnappen. In verband met een grote uitgave moet u wel even tevoren overleggen of advies vragen. U heeft een verhoogde kans op het winnen van grotere bedragen. Het zit erin dat u deze week een beslissing moet nemen die u zwaar valt. U zit er erg tegenaan te hikken, maar u weet dat als de kogel eenmaal door de kerk is u weer opgelucht kunt ademhalen Voor de rest wachten u goede uren met leuke bezigheden die u interesseren. Er is een familie-ergernis die de ze week weer de kop kan opste ken. En denk er nu om: laat u de ze keer niet op de kast jagen. U vindt het heel moeilijk om daar weer vanaf te springen. Probeer met behoud van uw wensen de vrede te handhaven. U krijgt uit eindelijk toch uw zin. Wie het laatst lacht, lacht het best. Er is kans op een goed nieuwtje deze week. Misschien gaat het wel om iets financieels. Daar door krijgt u de kans verder te werken aan een geliefd idee of project. Er is nu een prettige re latie mogelijk met een Schor pioen en dat is meer dan u had gehoopt. Het wordt beslist een aardige week met een aantal goede mo menten. U heeft succes met een nieuw idee of met een artistiek iets dat nu aanslaat. Blijf echter voorzichtig in de uitwerking naar de praktijk van één van uw plannen. Het wordt een week waarin ge handeld moet worden en dus moeten er ook beslissingen val len. Dat geldt ook voor het ge voelsgebied, hoe moeilijk dat nu ook voor u is. Voorkom span ningen door de omstandgheden in de hand te houden Het is heel goed mogelijk dat dit voor u een prettige week wordt. Voor een deel heeft u dat zelf in de hand. U kunt namelijk twee dingen doen: ofwel de zaken nog eens met humor bekijken, ofwel blijven mopperen en oude koeien uit de sloot halen. Trac- teer uw collega's eens op een ex traatje; daar maakt u zich popu lair mee. U heeft een andere uitstraling gekregen doordat uw kleurge voel zich wijzigt. Zet dat door en probeer langzamerhand van zware, donkere tinten naar lich tere over te gaan. Uw omgeving zal anders op u gaan reageren. Er gebeurt iets dat de vaart weer in uw leven brengt. Hou uw aan dacht bij uw gezin en raak niet te snel van de wijs. Het wordt een rommelige week en het antwoord waar u op wacht komt u niet snel genoeg. U bent nogal perfectionistisch bezig en u hebt moeite met af wijken van uw eenmaal gemaak te plan. Blijf's morgens iets lan ger in bed liggen, dat komt de huisvrede ten goede. Er is een kans op botsingen, mis schien zelfs wel in uw relatie. Laat uw trots de zaak niet in de weg staan. Een beetje toegeven op z'n tijd moet langzamerhand wel mogelijk zijn. Voor alles is er een tijd, nu is het van belang wat in te schikken. Uw (nieuwe) chef vraagt veel van u, maar niets dat u niet aan kunt. LowBudgetPC. (foto: Jaap Wolterbeek) MIDDELBURG - Na enige jaren uitsluitend via het internet ver kocht te hebben, opende systeembouwer LowBudgetPC vorige maand een winkel aan de Herenstraat 17 in Middelburg. In de winkel zijn kwaliteit computers te koop voor een zeer lage prijs. Het systeem kan geheel naar de wens van de koper aangepast en uitgebreid worden en vervolgens binnen één week geleverd. De Pc's van LowBudgetPC zijn samengesteld uit bekende merkon- derdelen, hebben een zeer goede prijs kwaliteitverhouding en minimaal één jaar garantie. De winkel is dinsdag tot en met vrij dag geopend van 13.30 tot 18.00 uur, op donderdag ook van 19.00 lot 21.00 uur en op zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur. Verkoop is ook nog steeds mogelijk via de website: www.lowbudgetpc.nl. De winkel is bereikbaar via telefoonnummer: 0118-617057. Econoom: Zeeuwse economie is zorgenkindje met potentie zegt Paul Brusse: "Het exporte ren van werkloosheid is altijd een kenmerk van Zeeland ge weest. Kortom, Zeeuwen ver huizen voor hun werk. Vroeger naar Rotterdam, nu eerder naar Noord-Brabant." Aan ondernemersinitiatief heeft het de laatste twee eeuwen in ie der geval niet gelegen, beweert Van den Broeke. In 1845 had een Zeeuwse aannemer reeds plannen voor een Zeeuws spoor en de productie van de cokesfa- briek in Sluiskil begon al in 1913, vijfjaar eerder dan die van Hoogovens in IJmuiden. Zeeuw se initiatieven hadden vaak een beperkt effect. Zo kon de Vilrite in Middelburg weinig goedkope arbeidskrachten werven, omdat de lonen in de landbouw hoog waren. Veel Eindhovense, werk loze jongeren waren wel bereid tegen een karig loontje in de Philipsfabrieken werken. Het gevolg? Philips bloeide en groeide en maakte van Eindho ven een welvarende stad en Middelburg bleef Middelburg. De afhankelijke en onevenwich tige groei heeft Zeeland de meeste problemen opgeleverd. Tol de Tweede Wcreloorlog was de Zeeuwse economie gevoelig voor bewegingen in de land bouwsector, tegenwoordig is Zeeland afhankelijk van het wel varen van de chemische indus trie. Van den Broeke: "Als Dow hoest, is Zeeland verkouden." Het spreekwoord zegt niet voor niets dat wedden op een paard onverstandig is. Juist het uitbuiten van de provin ciale kwaliteiten en potenties zou van verstandigheid getui gen, meent de Middelburgse on derzoeker en universitair docent. MIDDELBURG - De transfe- riumbus (lijn 63), tussen de Mortiere Boulevard en het Middelburgse centrum, wordt op donderdag 27 oktober ex tra onder de aandacht ge bracht van het publiek. Dit is een initiatief van de Middel burgse ondernemers, de marktkooplui en busbedrijf Connexxion. "We hebben speciaal voor de herfstvakantieweken gekozen, want dan is het drukker in het centrum dan anders. Vorige week donderdag zijn we met de promotie begonnen en nu heeft het noorden van Nederland va kantie. Hel is goed dat de toeris ten de transferiumbus ook leren kennen", zegt Wim de Smit. Hij is voorzitter van de afdeling Zeeland van de Centrale Vereni ging Ambulante Handel (CVAH). Passagiers die op de halte Mor tiere in de transferiumbus stap pen, krijgen een folder waarmee zij in het marktkraam van Con nexxion op de Markt een gratis boodschappentas (big shopper) en kopje koffie kunnen krijgen. Ook is de flyer goed voor een aantal kortingen op de week markt. "We hebben twintigdui zend flyers laten drukken. Be halve leuke aanbiedingen staan er ook de rijtijden en de route op in zowel het Nederlands als in het Duits", legt De Smit uit. Zelf gaat hij, als stadsomroeper, ook luidkeels de voordelen van de transferiumbus in het centrum en in de bus promoten. De transferiumbus rijdt op don derdagen en zaterdagen tussen het transferium aan de Mortiere Boulevard en de Nieuwe Haven. Op donderdag vertrekt de eerste rit van de Mortiere om 9.00 uur en vervolgens elke twintig mi nuten tot en met 18.20 uur. Op zaterdagen rijdt de bus tussen 9.00 uur en 17.20 uur. MIDDELBURG - Liefde, ja loezie en wraak. Dat zijn de belangrijkste ingrediënten voor het stuk 'Mensch, durf te leven', waarin theatergroep Het Vervolg uit Maastricht het bewogen leven van Jean-Lo- puis Pisuisse uitbeeldt. De voorstelling is woensdag 2 no vember in de Middelburgse Stadsschouwburg. Pisuisse vestigt zich in Amster dam en heeft in de jaren twintig succes met het eerste volwaardi ge cabaretgezelschap van Ne derland. Maar Pisuisse had een grillig liefdesleven. Hij trouwde in 1903 met Jacoba Smit; in 1913 met Fie Carelsen en in 1927 met de veel jongere Jenny Gilliams. De laatste begon ech ter een affaire met een getalen teerd jonger lid van het gezel schap, Tjakko Kuiper, maar brak na korte tijd met hem. Dit was voor Kuiper niet te verteren: op 26 november 1927 schoot hij op het Rembrandtplein in Amster dam zowel het echtpaar Pisuisse als zichzelf dood. "Mensch, durf te leven' is een reconstructie van de laatste drie maanden uit het leven van de nu nog regelmatig geciteerde eerste Nederlandse Zeeuwse cabare tier. Het stuk is gebaseerd op archief materiaal en tot een toegankelijk verhaal geschreven door Gerben Hellinga. In het stuk ligt het ac cent op de onafwendbaarheid van de op handen zijnde crime passionel. MIDDELBURG - De Zeeuwse economie is eeuwenlang te af hankelijk geweest van andere gebieden, en de regionale ont wikkelingen aldaar. Dat is de belangrijkste reden voor het economisch verval van de pro vincie in de laatste tweehon derd jaar. Ook de relatief hoge lonen in de landbouwsector en de excentrische ligging van de eilanden hebben in het nadeel van Zeeland gewerkt. Middel burg werd geen Eindhoven, Domburg geen Zandvoort en Vlissingen geen Rotterdam. door Jacco van Maldegem Dat stelt Willem van den Broeke in een vraaggesprek naar aanlei ding van de presentatie van het mede door hem geschreven boek Provincie in de periferie; De economische geschiedenis van Zeeland. Van den Broeke toont samen met mede-auteur Paul Brusse, beiden verbonden aan de Universiteit Utrecht, aan dat het stereotiepe beeld van de na 1960 opbloeiende Zeeuwse economie niet klopt. "Natuurlijk is er met de komst van Dow, Pechiney en Hoechst en de aanleg van de Deltawerken veel veranderd, maar heel Nederland verander de. De rest van Nederland is sneller gegroeid dan Zeeland, en dus raakte Zeeland verder ach terop," aldus Van den Broeke. "Wat ik daarmee bedoel? Denk aan de duikmogelijkheden in de Oosterschei de. Die stekken zijn uniek in Nederland en kunnen dus geld opleveren!" Of toeristi sche boulevards met grote ho tels, in plaats van de zoveelste mini-camping, stelt hij. "Je moet als provincie onderscheidend durven te zijn. Met na-apen wordt je geen zelfstandige groei pool. Onderscheidt Zeeland zich niet, dan blijft het een periferie van Nederland, en van Antwer pen." En, in slecht economische tijden vangt de periferie hardere klappen op dan een centrum. Hoewel jarenlang is gedacht dat Zeeland door de aanleg van de Deltawerken de ontstane ach terstand zou inlopen, blijkt dat allerminst uit de cijfers. Zeeland stond er in 2000 relatief slechter voor dan in 1970. Van elke in Nederland verdiende gulden, kwam eind 2000 iets meer dan 2 cent uit de Zeeuwse delta. Een vraag die dan kan rijzen is in hoeverre de grote investeringen om Zeeland te beschermen tegen de stijgende zeespiegel nog te verantwoorden zijn. Van den Broeke is hierover duidelijk: "Economisch gezien zou je de tent moeten sluiten, maar dat mag natuurlijk nooit een over weging zijn. Landschap en na tuur zijn eveneens belangrijke zaken." Er is, zo vervolgt hij zijn verhaal, tenslotte meer in het le ven dan economie alleen. Advertentie De allergrootste autosite van Nederland MIDDELBURG - 'Rouw na zelfdoding: kun je een derge lijk verlies wel verwerken?' Met die vraag centraal wordt woensdag 2 november in de Zeeuwse Bibliotheek een con ferentie gehouden. Medeorga nisator is de Stichting Hori zon, een groep lotgenoten uit Brabant die klaar staat voor andere nabestaanden in Zuid- Nederland. De conferentie be gint om 20.00 uur. Rouw na zelfdoding verschilt in zoverre van andere vormen van rouw, dat het heviger en inten siever is, meldt de organisatie. Er kan bijvoorbeeld geen af scheid worden genomen. Nabe staanden worden er door over vallen. Derhalve roept het bij de nabestaanden veel vraagtekens op. Gemiddeld duurt dat in Ne derland vier keer per dag. De or ganisaties die betrokken zijn bij GOES - Een dominee die gok ken verwerpelijk vindt, maar een heilig boontje blijkt te zijn. Daar draait het om in het blij spel van de Goese toneelver eniging Kunstvrienden dat op zaterdag 29 oktober in De My the te zien is. Een dolle boel om de voetbal pool, zo heet het stuk. De spelers nemen de bezoekers mee naar een Engelse pastorie waar domi nee Toop de scepter zwaait. De grote vraag in het stuk: gaat het er wel allemaal zo vroom aan toe? Het blijspel begint om 20.00 uur. Kaarten kosten zeven euro. Reserveren kan via 0113- 612926. GOES - Kinderen die willen we ten welke vogels aan de vogel trek meedoen, kunnen bij MEC De Bevelanden bij de Holland- sche Hoeve in Goes vogels spot ten. Een gids vertelt om welke soorten het gaat en waar ze naar toe reizen. Het vogelspotten kan op woens dag 26 oktober van 13.30 tot 16.00 uur. Opgeven via 0113- 252628. de conferentie in de Zeeuwse Bibliotheek doen er alles aan om de getroffen mensen te helpen het verlies te verwerken. Rob Jonquière van de Neder landse Vereniging voor een vrij willig levenseinde opent de con ferentie met een algemene inlei ding. Daarna gaat Arthus Pol spoel, docent pastoraaltheologie en supervisor aan de Theologi sche Faculteit Tilburg, dieper in op het thema. Polspoel is overi gens auteur van een aantal boe ken over de dood. Na de pauze wordt een paneldiscussie gehou den. Naast de Stichting Horizon tekenen de Vereniging rondom het levenseinde Yarden en de NVVE (Nederlandse Vereniging voor een Vrijwillig Levensein de) voor de organisatie van deze bijeenkomsten die ook elders in Nederland worden gehouden. MIDDELBURG - Kindercen trum Bommes houdt woens dag 2 november een kinder kleding-, speelgoed- en kinder boekenbeurs. Kleding vanaf maat 86, speel goed en boeken kunnen die och tend tussen 9.00 en 11.00 uur in geleverd worden bij Bommes. Bommes is te vinden aan de Ar- nelaan 57 in Middelburg. De beurs is van 19.30 tot 20.30 uur. VLISSINGEN MIDDEL BURG - De landelijke Week van het Oor is dit jaar van zater dag 29 oktober tot en met 5 no vember. Tijdens deze week wordt er extra aandacht gegeven aan mensen met hoorklachten. Schoonenberg Hoorcomfortwin- kels in Middelburg (Korte Geere 8) en Vlissingen (Schutte rijstraat 28a) nemen op woens dag 2 november daarom een gra tis Floortest af en geven vrijblij vend advies. VLISSINGEN - Het nieuwe stuk van de Zeeuwse Kome die, Boven het daVgaat za terdag 5 november in pre mière in Theater Vestzak99 in Vlissingen.Boven het daV is geregisseerd door Katinka van den Dool en geschreven door Moniek Kramer. Het verhaal gaat over een kli niek op een bergtop. Deze wordt geleid door een dokter en een zwijgzame zuster. Het leven van de patiënten is gere duceerd tot eten, rusten en the rapie. Ze zijn de chaos van het dal ontvlucht. De dokter, die als een goeroe zijn patiënten begeleidt, blijkt echter zelf ook slachtoffer te zijn van angsten en wanorde. In een poging meer grip te krijgen op hun leven, storten de patiënten zich massaal op de voorbereiding van de vie ring van de 'eerste avond van de maand'. Voor sommigen wordt de avond fataal. Moniek Kramer laat in deze absurdistische zwarte kome die haar personages wankelen tussen wanhoop en euforie, van hoestbuien naar huilbuien en van filosofische verhande lingen naar dronkenschap. De speeldata zijn zaterdag 5, zaterdag 12, vrijdag 18, zater dag 19, zaterdag 26 en zondag 27 november, vrijdag 2, vrij dag 9 en zaterdag 10 decem ber. Het begint, met uitzonde ring van de zondag, steeds om 20.15 uur. Zondag (27 novem ber) is er een matineevoorstel ling die om 15.00 uur begint. Kaarten kosten acht euro en zijn te reserveren via www.uitinvlissingen.nl of 0900-3300033. MIDDELBURG - De verbou wing van het Zeeuws Museum is in volle gang. Om het pu bliek op de hoogte te houden van de vorderingen zijn er vanaf 18 november rondlei dingen door het historische pand op het Abdijplein. Tijdens de wandeling door het museum is er aandacht voor de lege ruimtes en de ontwikkelin gen van de verbouwing. Daarnaast krijgen bezoekers in zicht in hoe het nieuwe museum eruit gaat zien. Verder wordt de geschiedenis van het hoofdste delijk museum belicht en krijgen de bezoekers achtergrondinfor matie over het gebouw en de ab dij. Er zijn twee rondleidingen per maand. De eerste rondleiding is op 18 november, van 14.00 tot 15.30 uur. De ontvangst van deelnemers is in de filmzaal van de Provincie Zeeland. De ingang naar deze zaal bevindt zich op het Abdij plein. Vanwege het beperkt aantal plaatsen is inschrijven noodza kelijk. Dat kan bij het secretari aat van het museum, 0118- 653000 of via info@zeeuwsmu- seum.nl. Ook op de website van het mu seum (www.zeeuwsmuseum.nl) zijn de ontwikkelingen tijdens de verbouwing te volgen. De vorige week gepubliceerde CBS-cijfers bevestigen dit beeld. Waar de economie als ge heel vorig jaar met 1,7% groei de, bleef Zeeland steken op 0,1%. Deze cijfers impliceren echter niet dat Zeeuwen minder te besteden hebben dan mensen in andere delen van het land, Willem van den Broeke overhandigt Van Aartsen het eerste exemplaar, (foto: Frank Husslage)

de Faam | 2005 | | pagina 9