Kuipers maakt eerste overzicht van geschiedenis Zeeuwse popmuziek Maar de Zeeuwse Molukkers kun je omschrijven als nuchter' "Tegenwoordig heeft elk bandje een eigen website' ggdjase? Silkshop Molukse jongeren in de jaren zeventig en tachtig Toen in het nieuws MULTIVITAMINE ALS ENERGIEBOOSTER Bent u ook zo benieuwd? Open dag fles wijn 1975-1984 1975 1976 1977 1978 1979 1980 1981 1982 1983 1984 TIJDGEEST Sauna Middelburg een natuurlijke rustgever aangevuld met groenten- en fruitextracten één tablet per dag helpt bij vermoeidheid en een lusteloos gevoel 60 tabletten van 22,80 NU VOOR 19,80 APOTHEEK DE SINGEL SINGEL 9 4382 LL VLISSINGEN TELEFOON 0118 - 41 27 30 Ter Reede is vernieuwd! Kom ook! Zaterdag 29 oktober 20% korting op 10x saunakaart voor een heerlijke bij aankoop van minstens 100,- aan mode of mode-accessoires in de Dorpsstraat 3, 4365 AL Meliskerke Tel. 0118 593305 www.worldofsilk.nl t/m 29 oktober 2005 RMS Ché Guevara Jong Ambon Studentenprotest FNV (Federatie van Nederlandse Vakverenigingen). Suriname wordt onafhankelijk. Franco overlijdt. Communisten vero veren Cambodja. CDA wordt opgericht. Carter president V.S. Botsing tussen twee Jumbo's 747 van Pan Am en KLM op vliegveld Tenerife. De wereld huilt: Elvis is dood Acties van Molukkers in Nederland. Eerste reageerbuis baby geboren. Grensconflicten Vietnam en China. Revolutie in Iran. Beatrix wordt koningin. Sovjet-Unie valt Afghanistan. Irak en Iran in oorlog. John Lennon ver moord. Reagan president V.S. Gijzeling ambassade V.S. in Iran. Betoging van 400.000 mensen in Amsterdam tegen plaatsing afstands raketten in Europa. Mislukte aanslag op Paus Johannes Paulus II. Mislukte Moordaanslag op Reagan. President Sadat (Egypte) vermoord. Falkland Oorlog. Partij DS '70 opge richt. Reagan komt met het Strategie Defence Initiative (SDI).- 550.000 mensen demonstre ren in Den-Haag tegen kernbewape ning. Kabinet besluit 48 kruisraketten te plaatsen. Reagan herkozen. Elke periode heeft zijn eigen klassiekers: zaken die lange tijd in het straatbeeld terug komen of die zelfs tot op de dag van van daag als vanzelfsprekend gevonden worden. Zo ook de jaren ze ventig en tachtig. Qua mode verandert er genoeg. Verbrede schouderlijnen, zacht-zoete pastels en de kleuren zwart en wit bepalen het straatbeeld. De legging wordt uitgevonden en verguisd, maar omarmd door vele vrouwen. Het televisiekijken neemt een enorme vlucht. Series als The A-Team, Miami Vice en The Dukes of Hazard zijn mateloos populair bij man nen. Vrouwen kijken naar Dallas en Dynasty. De compact-disc wordt uitgevonden in 1982 en kinderen houden zich avond na avond bezig met hun favoriete tijdverdrijf: de spelcomputer Commodore 64. Jongeren vermaken zich in discotheken, waar mannen en vrouwen in rijtjes tegenover elkaar dansen, 's Nachts na 1.00 uur is er zowat niets meer open in de provincie. advertenties) Sf/c/jf/ng Werkt voor Ouderen Van 1 1 .00 - 1 7.00 UUT Ingang Vredehoflaan 370 Voor meer informatie: T 0118 448448 ofwww.werktvoorouderen.nl En dat gaan we vieren met leuke akties HELE MAAND NOVEMBER (van 140,- voor 112,-) 20% korting op 10x zonnekaart (van 65,- voor 52,-) 20% korting op sauna-entree (van 16,75 voor 13,50) 20% korting op zonnebad (van 7,95 voor 6,35) Diverse leuke aanbiedingen in onze geheel vernieuwde massage- en schoonheidssalon (zie www.saunamiddelburg.nl) Dam 45, Middelburg 0118-629120 Identiteit handhaven in een ijlende samenleving MIDDELBURG - De jaren ze ventig en tachtig waren cruci aal voor de ontwikkeling van de Molukse gemeenschap in Zeeland. Was het enerzijds de hele maatschappij die zich in ijltempo van het ene nieuwe hete hangijzer naar het andere slingerde, de Molukkers woon den hier maar beschouwden de door Indonesië geannexeer de Molukken, ofwel Maluka als hun thuis. Hoe je daar mee omgaat? Door Ad Hanneman Jim Pentury heeft antwoorden. De nu 49-jarige Middelburger stond dichtbij de ontwikkelin gen, de radicalisering van de standpunten en zijn broer was betrokken bij de bezetting van het Indonesische consulaat in Wassenaar in 1970. Dat gebeur de na een staatsbezoek van toen- mal ige Indonesische president Soeharto aan Nederland. En dan is er nog een aantal trein kapingen. Voer voor discussie in heel Nederland: ook in de Mo lukse wijken in Koudekerke, Middelburg en Oost-Souburg. En als dan de haren van Molukse mannelijke jongeren extra lang worden gedragen, hun outfit mi litaristisch is, de televisie beel den van een Moluks leger in op leiding toont in een Nederlands gehucht, lijkt het hek van de dam. De jaren zeventig en tachtig gaan niet rimpelloos voorbij. De jonge Molukkers vertonen zich prominent in die tijd. Achteraf viel het allemaal mee, stelt Pentury vast. "Wij hadden het ideaal van RMS, de Repu bliek der Vrije Zuid-Molukken. Dat zag je ook eindjaren zeven tig op de muren geschilderd in bijvoorbeeld de Molukse wijken in Oost-Souburg en Middelburg. Maar we waren nuchter hier in Zeeland. Enerzijds stonden we natuurlijk achter dat RMS-ide- aal, maar aan de andere kant moesten we hier wat van ons le ven maken. We discussieerden over intergratie of assimilatie. Je ziet nu dat een aantal is geïnte greerd, dus met behoud van ei gen identiteit opgaan in de samenleving, anderen zijn geas simileerd, dus helemaal opge gaan in de Nederlandse samenle ving." Talrijke activiteiten werden ont wikkeld. Zowel in Souburg als in Vlissingen namen stichtingen het heft in handen om de iden titeit en vreedzaamheid van de Molukkers verder te ontwikke len in hun nieuwe - tijdelijke - thuisland. En die cultuur werd uitgedragen, onder meer vanuit De Zwaan in Oost-Souburg waar 'een verdienstelijk Moluks Do cumentatiecentrum' werd opge zet in het begin van de jaren tachtig. "Met de RMS-strijd gingen we duidelijk de links revolutionaire kant op. We droegen badges van Che Guevara en hingen de theo rieën aan van Mao." Daarin ston den de Molukkers niet alleen in die periode. Bijna heel links Nederland uitte zijn sympathie ën voor deze communisten en de strijd die 'ze aangingen met het kapitalisme'. Maar de laatste treinkaping - waarbij doden vie len - en na de bezetting van een school, ontharde de standpunten. Dat was in de periode eindjaren zeventig begin jaren tachtig. "We hadden hier in Zeeland wel sympathie voor de doelstelling, maar we konden moeilijk om gaan met de middelen die de Molukse beweging in vooral Jim Pentury achtereenvolgens in de jaren zestig, zeventig en tachtig, (foto's: privé-archief Jim Pentury) Noord-Nederland aanhing. Er zijn doden gevallen. Die mensen offerden hun leven voor een ide aal, namelijk dat van de RMS. We beseften dat. Maar de Zeeuwse Molukkers kun je om schrijven als nuchter. We stelden vast dat wij hier in Nederland weinig konden bereiken. De mensen daar moesten het doen, uiteraard zouden we ze daarbij kunnen steunen." En natuurlijk kan Jim niet om 'zijn' voetbalclub Jong Ambon heen. Daar sneed het mes aan twee kanten. De club deed mee in de competitie en bereikte binnen de kortst mogelijke tijd de vierde klasse van de KNVB. Anderzijds bezocht het elftal Molukse toernooien die in Nederland werden gehouden. Op beide plaatsen werd eigen iden titeit behouden en intergratie met vette kapitalen geschreven. Ook de muziek speelt een rol. De eigen muziek blijft promi nent bij feesten of bijeenkom sten, maar er is vooral bij de jon geren oor en oog voor de ont wikkelingen in de popmuziek Zelf is Jim Pentury al vanaf zijn kleutertijd fan van de uit Middelburg afkomstige Molukse gitarist Rudy de Queljoe, bekend van de groepen Dragon Fly, Vi tesse, Brainbox en Massada. "De meeste Molukkers in die tijd wa ren aanhangers van Rudy, maar ook van soul. Eigenlijk wel lo gisch, want dat is zwarte muziek. Daar voelden we ons door aan getrokken. Het waren de teksten die ons aanspraken. Die hadden een boodschap. Daar voelden we ons door aangesproken. Datzelf de geldt voor de muziek van Jimmy Hendrix." KATTENDIJKE - Sinds de start van het project Jong in Zeeland is de hele provincie in de ban van de jeugdherinne ring. Voor schrijver Jan Kui pers staat het leven al wat lan ger in dat teken. Het maken van het boek Brommers, gita ren en spandoeken - Vijftig jaar jong in Zeeland was een be hoorlijke kluif. door Ellen de Dreu "In het begin dacht ik: 'hoe krijg ik zo'n boek vol?' Maar al gauw bleek dat dat niet het probleem zou worden". Jan Kuipers moet lachen als hij eraan terugdenkt. "Iedereen kruipt gelijk op zijn praatstoel wanneer het om zijn jeugd gaat. En het is onvoorstel baar hoeveel hulp ik kreeg. Je wil niet weten hoeveel mensen de zolder op zijn gegaan op zoek naar oude foto's". Hel is voor het eerst dat er een Zeeland staat de laatste tijd, mede door het project '50 jaar jong in Zeeland', helemaal in het teken van de jeugdherinne ring. Wij doen daar van harte aan mee. In zes tweewekelijk se pagina's blikken we terug op de afgelopen halve eeuw. Deze week een pagina over het tijdvak 1975-1984: boek verschijnt over de regionale popmuziek. Kuipers maakte per periode een hoofdstuk. Veel ruimte is daarbij ingericht voor de eerste dertig jaar. "Het was een grote klus, vooral het vinden van informatie uit de eerste tijd. de jaren vijftig en zestig. Tegen woordig heeft elk bandje een ei gen website die te raadplegen is, maar dat was toen nog heel an ders". Zelf stamt Kuipers uit de roerige jaren zestig. Hij werd in 1953 geboren in het Zeeuws-Vlaamse Zaamslag, maar verhuisde al gauw naar Middelburg, waar hij de periode van studentenprotest volop meemaakte. In het boek vertelt hij uit eigen ervaring over de bezetting van de Schouwburg in 1969 en de acties voor de ope ning van het stedelijk jongeren centrum De Beuk. Voor andere periodes uit de popgeschiedenis zocht Kuipers steeds andere zegslieden. Zo wordt elke tijd geest uit de doeken gedaan door mensen die de periode zelf maximaal beleefden. Natuurlijk zijn er ook onderwer pen die het boek niet haalden. "De groep mensen uit Zeist die in de jaren zeventig ineens in Middelburg opdook, bijvoor beeld", vertelt Kuipers. "Moetje voorstellen, het gaat hier om een echt grote groep mensen die ont dekten dat je hier goedkoop een Jan Kuipers: Wolterbeek) 'Iedereen kruipt gelijk op zijn praatstoel als het om de eigen jeugd gaat."(foto: Jaap huis kon kopen. Die groep heeft een stempel gedrukt op die peri ode. Maar daar schrijf ik later nog wel eens een artikel over". Jan Kuipers is een literaire dui zendpoot. Hij schreef talloze boeken, bundels, gedichten en verhalen. Meestal hebben die wel een link met historie. Zo ver scheen eerder dit jaar nog Het verhaal van Zeeland, waarin de geschiedenis van onze kustpro vincie wordt op toegankelijke manier wordt belicht. Ook volg de Kuipers eerder dit jaar Chaw- wa Wijnberg op als stadsdichter van Middelburg.

de Faam | 2005 | | pagina 9