Opening skatebaan Film Stromenwijk in Spiegeltheater Geen raadsvergadering op 31 oktober Commissie Straatnaamgeving Afscheidsreceptie wethouders Het woord aan Ria van den Boogaart Sporten voor de jeugd Investeren in energiebesparing Informatieavond Stationsgebied-west Werk aan de straat Werk aan het riool Duurzame monumentenzorg Modern wonen in een monument Restauratie eeuwenoude scheepswerf mtek Woensdag 19 oktober 2005 De Faam 111 lil IIIWIIIIIWII ll 11 I «SM— 7 Deze informatiepagina van de Gemeente het stadskantoor aan de Kanaalweg 3. Middelburg wordt samengesteld door Communicatie. Reacties zijn welkom! Per e-mail naar info@middelburg.nl of per telefoon op (0118) 67 50 00. Voor informatie, Meer info: www.middelburg.nl folders en inzage van stukken kunt u terecht in Maximaal Text, vanaf pagina 830 Op vrijdagmiddag 21 oktober om 15:00 uur is iedereen van harte welkom als de nieuwe skatevoorziening op sportieve wijze door Quinten Corré en burgemeester Schouwenaar geopend wordt. Hierna is er ook nog een demonstratie verzorgd door BMX-fietsers. De skatebaan is gelegen achter het gebouw van de Jeu des Boulesvereni- ging aan de Koudekerkseweg 139, grenzend aan park Toorenvliedt. Volg het asfalt- paadje in het verlengde van de fietseroversteekplaats bij de Kruisweg en kijk naar de vlag gen van Middelburg in Beweging. De film 'Een wijk in beeld' over de Stromenwijk draait op vrijdag 21 oktober in het Spiegeltheater op het voormalige Arduinterrein. Alle bewoners van de Stromenwijk, maar ook andere belangstellende Middelburgers zijn van harte welkom om te komen kijken. Toegang is gratis. De film begint om 20.00 uur. De raadsvergadering van 31 oktober 2005 komt te verval len. De voorstellen die voor deze vergadering gepland stonden, worden behandeld in de raadsvergadering van 7 november 2005. De vergadering van de raads commissies Maatschappelijke Zaken, Ruimte en Algemeen Bestuur (AB) op resp. 19, 24 en 25 oktober gaan wel gewoon door. Op woensdag 26 oktober vindt er een openbare vergadering plaats van de commissie Straatnaamgeving. Deze verga dering zal worden gehouden van 9.00 tot 10.30 uur in het stadskantoor, Kanaalweg 3. Op de agenda staat o.a. een aan vraag tot herbenoeming van de Mezenhof (Veersepoort). De voormalige wethouders Adrie van 't Westeinde (GroenLinks) en Leo Luitwieler (Christenunie) nemen op don derdag 27 oktober afscheid van de Gemeente Middelburg. In het oude stadhuis aan de Markt is er van 17.00 tot 19.00 uur een openbare receptie. Besturen, verenigingen, stichtingen en andere belangstellenden zijn van harte welkom. Van 't Westeinde was onder andere verantwoordelijk voor Milieu, Water, Cultuur en Onderwijs in Middelburg. Leo Luitwieler had Verkeer, Reining en Groenbeheer, Sociale Zaken en Volksgezondheid in portefeuille. Deze week mag ik mijzelf aan u presenteren en u vertellen wat ik als lid van de gemeen teraad belangrijk vind. Dat is niet moeilijk. Voor mij is het belangrijkst dat de burgers echte invloed hebben op hun woon- en leefomgeving. Echte invloed als die omge ving nog tot stand moet komen, zoals in de nieuwe wijken. En echte invloed, als voor bestaande wijken plan nen gemaakt en uitgevoerd worden. Dat klinkt zo logisch en toch! De vereniging van A tot Z is begonnen als positieve belan genbehartiger van de bewo ners van de Korte Noordstraat en omgeving bij de bouw van het theater. Door de botte opstelling van de gemeente werd de vereniging een felle tegenstander. Jammer toch? Even leek het dat door te stop pen met de bouw vrede rond de bouwput zou heersen. Die vrede hadden de bewoners wel verdiend. Onze fractie is behoorlijk geschrokken dat de nieuwe coalitie daar toch een parkeergarage, drie verdiepin gen diep, wil maken. Daar zijn de bewoners niet blij mee. Dan nog zoiets. Het is al weer lang geleden dat de eerste plannen voor het opknappen van de Stromenwijk werden gepresenteerd. De winkeliers mochten hun winkels aan de gemeente verkopen. Zolang de plannen niet klaar zijn, kunnen de winkeliers hun eigen winkel huren. Dat is nu drie jaar gele den. Er is nog niets gebeurd en de winkeliers maar huur beta len. Wanneer een begin met het winkelcentrum wordt gemaakt weet niemand. In de Stromenwijk moeten hoogno dig nieuwe scholengebouwen komen. Goed idee; een brede school. Als ik goed ben inge licht, praatte iedereen met iedereen over wat er wel en niet in moet. Nu is het de vraag of die Brede School er nog komt. Ik vind dat een slechte zaak. Onze fractie vindt het verkeers- en parkeerbeleid van de gemeente nog steeds slecht. We zijn blij met het transferium in de Mortiere. Echt blij zijn we als aan de andere kant van Middelburg ook een transferi um, mét openbaar vervoer, is aangelegd. Echt blij zijn we als de bewoners van het centrum voorrang krijgen bij het parke ren van hun auto's. Wij weten dat veel bewoners van het cen trum hun auto niet durven te gebruiken, uit angst dat bij terugkeer geen plakje te vinden is. Zo kan ik nog doorgaan, maar mijn ruimte is op. Er blijft voor een raadslid veel te doen in onze mooie stad. Ria van den Boogaart Fractie PPM Elke vakantieweek zijn in Middelburg sportactiviteiten te beleven. Ook deze herfst vakantie staat weer bol van de leuke, sportieve en uitdagen de sporten. De sportactiviteiten zijn ver spreid door heel Middelburg, dus aan iedereen is gedacht. Ben je tussen de 6 en 16 jaar en heb je zin in een sportieve week, kom dan langs. Opgeven is niet nodig en je komt langs als je zin hebt. Alle activiteiten zijn gratis. Woensdag 19 oktober: BMX Clinic Skate demo's, tijdstip: 13.00-16.00. Locatie: Markt in Middelburg. Doelgroep: Alle jeugd van 10 t/m 18 jaar. Onder leiding van echte BMX profes sionals en de skaters van Stichting Meker. Donderdag 20 oktober: voet baltoernooi. Tijdstip: 14.00- 16.00. Locatie: Kunstgrasvelden Kruitmolenlaan. Doelgroep: Alle jongens en mei den van 6 t/m 12 jaar. Kom je inschrijven voor 13.45 en doe mee aan het voetbaltoernooi. Vrijdag 21 oktober: activiteit: opening Skatebaan. Tijdstip: 15.00. Locatie: speelveld Torenvlietseweg/Koudekerkse- weg. Doelgroep: Basis-en voortgezet onderwijs (Nehalennia). Meer informatie bij Dennis Winne op nummer 06- 46406497, d.winne@middel- burg.nl. Of bij Patrick de Guchteneire. 06-46406496, p.de.guchtenei- re@middelburg.nl Voor woningeigenaren heeft de gemeente in samenwer king met de provincie Zeeland, DELTA en Wolter en Dros een onderzoek ontwik keld om woningen te contro leren op energiezuinigheid en veiligheid. In het projectpotje zit nog geld om 150 woningen tegen een tarief van 50 euro te controleren. Het onderzoek richt zich onder meer op energiebesparing, de efficiëntie van bestaande appa ratuur en de veiligheid van bij voorbeeld de elektriciteits- en gas en waterinstallaties. Deelnemers ontvangen na het onderzoek een uitgebreid rap port met conclusies en aanbe velingen om de woning energie zuiniger te maken of de veilig heid te vergroten. Op de langere termijn kan zo het deelnamebe drag worden terugverdiend, bij voorbeeld door de woning beter te isoleren. Normaal kost zo'n onderzoek 400 euro, nu dus 50 euro. Deelname wordt toegekend op volgorde van aanmelding, tot er 150 aanvragen binnen zijn. Voor meer informatie over de Delta Comfort Klantenservice belt u met het gratis telefoonnummer 0800 - 55 11 550. Dat is op werkdagen bereikbaar van 8.00 tot 20.00 en op zaterdag van 9.00 tot 13.00 uur. Ook op deze pagina een artikel over duurzame monumenten zorg. Op woensdag 26 oktober is er een informatieavond over de bebouwing in Stationsgebied west en de bijbehorende reconstructie van de Kanaalweg. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en wordt gehouden in het wijkcentrum Dauwendaele. De gemeente en de projectont wikkelaar geven een toelichting over de reconstructie- en bouw activiteiten. Ook de vormgeving van de toekomstige bebouwing komt aan bod. De verkeerswerkgroep Dauwendaele zal een uiteenzet ting geven over een plan tot mogelijke afsluiting van de Segeerssingel. Het oostelijk deel van het Stationsgebied is inmiddels vol tooid met de realisatie van het busstation, het waterschaps- en het stadskantoor en de recon structie van de Kanaalweg. De ontwikkeling van het westelijk deel van het Stationsgebied begint langzaam op gang te komen. De eerste werkzaamhe den aan de Kanaalweg zijn inmiddels gestart. Binnenkort wordt het bo.uwkavel aan de Schroeweg bouwrijp gemaakt. Bewoners en bedrijven aan de Segeerssingel en Stationsge bied west e.o. hebben een uit nodiging ontvangen. Andere belangstellenden zijn uiteraard ook van harte welkom. Binnenkort begint de leerlin- genploeg straatmakers uit de regio midden Zeeland met twee klussen in Middelburg. In de week van 24 oktober begint het herleggen van het trottoir aan de oneven zijde van de Oostperkweg. Bij normale weersomstandigheden is de klus aan het einde van de week geklaard. In de week van 31 oktober begint het repareren van een gedeelte van de bestrating van het Molenwater met name voor de 'Stadsveste' en tegenover de Schouwburg. Als de weersomstandigheden het toe laten is het werk op 11 novem ber geklaard. Voor de werkzaamheden op beide locaties is het niet nood zakelijk de rijbaan af te sluiten. Op de plaats waar de leerlingen aan het werk zijn kan even niet geparkeerd worden.De overlast zal tot een minimum beperkt worden. Omwonenden hebben hierover een brief ontvangen. Indien u nadere informatie wenst kunt u contact opnemen met de heer J. Gabriëlse, bereikbaar op tele foonnummer 67 53 33. Het rioleringssysteem van de gemeente Middelburg vraagt niet alleen om onderhoud maar ook om investeringen. Zo wordt bijvoorbeeld schoonwaterriolering aan gelegd. Daarin wordt het regenwater opgevangen en afgevoerd naar oppervlakte water en niet meer naar de rioolwaterzuiveringsinstallatie in Ritthem. Op maandag 24 oktober begint het vernieuwen van het vuilwa- terriool, de aanleg van een schoonwaterriool en het her straten van de Koningin Emmastraat, Koningin Wilhelminastraat een gedeelte van de Koningin Julianastraat en de Prins Hendrikstraat. Het is een omvangrijke klus, die naar alle verwachting in mei 2006 is afgerond. Er wordt in fases gewerkt om het ongemak zoveel mogelijk te beperken. Woningen blijven altijd te voet bereikbaar. Indien u verdere informatie wenst kunt u contact opnemen met de heer Joost Gabriëlse van het ingenieursbureau van de dienst Ruimte, bereikbaar onder telefoonnummer 67 53 33. Hij is ook belast met het dagelijks toezicht. Omwonenden hebben hierover een brief ontvangen. Minder energie verbruiken scheelt niet alleen in de porte monnee, maar helpt ook het milieu minder te vervuilen. Bij verbouwingen van veel van de monumentenpanden in onze gemeente kan dan ook een slag worden geslagen in de energiebesparing. Hoe kan dat het beste en zonder het verlies van de monumentale kenmerken? Het antwoord op deze vraag komt terug in een stuk nieuw beleid van de gemeente: duur zame monumentenzorg. Hierbij werken ambtenaren van milieu en ruimte nauw samen; dit beleid is uniek in Nederland. Inmiddels zijn de eerste stappen gezet en is een 'Middelburgs model' ontwikkeld dat bruikbaar is voor alle monumentale woon huizen in onze gemeente. Restauratieplannen kunnen daarmee beoordeeld worden, zowel op duurzaamheid als ook voor het behoud van de monu mentenwaarden. Het model is opgezet rond de verbouwing van een monument in de Sint Janstraat uit 1604. Energielabel Energiebesparing komt meer en meer in het nieuws door de hoge prijzen van olie en gas en de milieuproblematiek. Maar het energieverbruik van een woning kan straks ook op de woning markt een rol gaan spelen. Als de Europese wetgeving door gaat moeten alle woningen die vanaf 1 januari 2007 die ver kocht, verhuurd of verbouwd worden, voorzien zijn van een energielabel. Voor de nieuwe huurder/koper van de woning geeft het energielabel in één oogopslag weer, hoe het met de energetische waarde van de woning gesteld is. Hoe zuiniger de woning, hoe minder energie belasting betaald moet worden. Dit kan betekenen dat woningen met een hoog energiegebruik minder snel nieuwe huurders/kopers vinden. Voor de eigenaren van woningen betekent dit dat woningen goed koper verhuurd/verkocht moe ten worden of de eigenaren van deze woningen zullen eerst iso lerende maatregelen uit laten voeren. Omdat dat bij een monumentenpand niet een, twee, drie mogelijk is, en er ver gunningen moeten worden aan gevraagd, biedt het model voor duurzame monumentenzorg dat er nu ligt, veel handvatten en nuttige tips. Het model is niet zo maar uit de lucht gevallen. De Rijksgebouwendienst (Rgd), de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg (RdMz), Het Nederlands Instituut voor Bouwbiologie en Ecologie (NIBE) en de Stichting Bouwresearch (SBR) hebben het model ontwikkeld. Omdat het nog een nieuwe manier van werken is komen de ervaringen in Middelburg goed van pas. Zo blijft het in de toekomst mogelijk modern te wonen in een monumentenpand. Op donderdag 20 en 27 okto ber wordt in Middelburg de transferiumbus extra onder de aandacht gebracht. Connexxion pakt in samen werking met de Middelburgse markt op deze dagen extra uit. Iedere passagier die opstapt op de halte transferiumterrein Mortiere, kan op vertoon van de flyer die in de transferiumbus wordt uitgereikt, aan de markt kraam van Connexxion een gra tis boodschappentas (zolang de voorraad strekt) en een gratis bakje koffie af halen. Tevens geeft deze flyer recht op een aantal kortingen op de markt. De Transferiumbus lijn 63 rijdt op alle donderdagen (Marktdag en zaterdagen. Vertrek vanaf halte transferi um (Mortiere Boulevard) rich ting Nieuwe haven. Op donderdag vertrekt de eerste rit om 09.00 uur en vervolgens elke 20 minuten tot en met 18.20 uur. Op zaterdagen vertrekt de eerste rit om 09.00 uur en ver volgens elke 20 minuten tot en met 17.20 uur. Vertrek vanaf halte Nieuwe Haven richting Mortiere. Op donderdag vertrekt de eerste rit om 09.10 uur en vervolgens elke 20 minuten tot en met 18.10 uur. Op zaterdagen vertrekt de eer ste rit om 09.10 uur en vervol gens elke 20 minuten tot en met 17.10 uur. Tijdens de zomerperiode wordt een afwijkende dienstregeling gereden. De eeuwenoude scheepswerf Meerman in Arnemuiden wordt gerestaureerd. In het najaar van 2006 kunnen er weer historische houten sche pen terecht voor restauratie, als de stichting Behoud Hoogaars de werf in gebruik neemt. Vorige week is begon nen met het saneren van ver vuilde grond op het terrein. De werf is de enige nog authen tieke scheepswerf in Zeeland voor de bouw van houten sche pen. De geschiedenis van de scheepswerf van Meerman te Arnemuiden gaat terug tot 1763. Het stadsbestuur verleende op 30 augustus 1763 een vergun ning voor de oprichting van een scheepstimmerwerf met helling. Op 11 november 1786 kocht Jacob Meerman de werf met bij behorende loods, kanthelling en gereedschappen. Tot 2003 is de werf eigendom van de familie Meerman geweest. Foto: fotoatelier Liesbeth Middelburg telt 1.200 rijksmonumenten, waarvan vele wooonhuizen, bijvoorbeeld aan de Kinderdijk (foto: Mieke Wijnen) Promotie transferiumbus (Foto: Mieke Wijnen)

de Faam | 2005 | | pagina 7