Westernrijden: meer dan klap op de kont en roepen van yéééha Klederdracht en ambacht weer hot Middelburgse Toos van Holstein wordt wellicht Kunstenaar van 2005 Alleenstaanden naar kroeg l de Faam - KUNST TE KIJK Wetenschap Zeeuwse bieb Snuffeimarkt in Baskensburg BluesBox in café op de kinderboerderij Popquiz van Vita in Drukkerij Rommelmarkt Albina Suriname Bijeenkomst weerbaarheid ARNEMUIDEN DOMBURG GRIJPSKERKE KOUDEKERKE MELISKERKE MIDDELBURG NEELTJE JANS OOSTKAPELLE OOST-SOUBURG VEERE VLISSINGEN WESTKAPELLE Instructeur Enorm mooi Vaklieden gezocht Van Nelle 19 oktober 2005 De Faam Museum Arnemuiden, Langstraat 35, 'Erremuenaers schilderen Erremu', woensdag en zaterdag 13.30 - 16.30 uur, t/m 30 oktober. Galerie Art Aurum, Noordstraat 8, werken van 10 internationale sieradenontwerpers, sculpturale sieraden van Annette Clay, acryl- schilderijen van Sabine Tusche en beelden van Michael Gebauer, dinsdag t/m zaterdag van 10.30-18.30 uur, zondag van 13.00- 17.00 uur. t/m 5 november. Marie Tak van Poortvliet Museum, Ooststraat 10a, olieverf schilderijen en aquarellen van Hans Heeren, 'Verstilde Wereld', dinsdag t/m zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 6 november. Gemeentehuis Veere, Traverse 1, werken van Wim Midavaine, maandag, dinsdag, woensdag en vrijdag van 9.00-16.00 uur. don derdag van 9.00-19.00 uur, t/m 9 december. Apparthotel Bomineljé, Herenstraat 24, schilderijen van Marij ke Visser, t/m 31 december. Boerderijgalerie De Osseberg, Singelweg 11, weefkunst van Ien van den Berg, keramiek van Femke van den Berg, beelden in brons van Stijn Eijsbroek en sieraden van Corry van Rees, dinsdag t/m zaterdag van 14.00-17.00 uur, t/m 5 november. Woontrend Zeeland, Duinstraat 18a, werken van 12 Zeeuwse kunstenaars, 'Zeeuws karakter', maandag t/m vrijdag van 9.00- 17.30 uur en zaterdag van 10.00-17.00 uur en eerste zondag van de maand van 10.00-17.00 uur, t/m april. Zijdemuseum, Dorpsstraat 3, 'Cargelli-couturier', maandag van 13.00-17.00 uur, dinsdag t/m zaterdag van 10.00-17.00 uur, t/m 23 november. Zeeuwse Bibliotheek. Kousteensedijk 7, foto's, 50 jaar jong in Zeeland. 'My Generation!', deel 1 1955-1975, t/m 29 oktober. Werken van Hans Overvliet, 'Dreams false Alarms', t/m 5 no vember. Kinderboeken van Andersen, 'Hans Christian Andersen, 200 jaar geleden geboren', t/m 10 december, maandag van 17.30- 21.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 10.00-21.00 uur en zaterdag van 10.00-13.00 uur. Galerie Tina, Dam 21dagelijks 13.00 -17.00 uur, Zon/Zee/Zo mer. Gallery Maritime, Gortstraat 43, schilderijen van Ina Fekken en Prichard, keramiek van Edith de Gooijer, 'Levende sporen van de zee', dinsdag t/m zaterdag van 12.00-17.00 uur en eerste zon dag van de maand van 12.00-17.00 uur, t/m 30 oktober. De Vleeshal, Markt 1diverse werken van Ahmed Aynan, Alex van de Beid, Peter Delpeut, Jos de Putter, Marjolein Rothman en Annelys de Vet, beeldende tradities, 'Nieuwe symbolen voor Ne derland', dinsdag t/m zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 27 novem ber. CBK Zeeland. Balans 17, diverse werken van Giel Louws, 'Por tret van een zelf, maandag t/m donderdag van 9.00-17.00 uur en eerste zondag van de maand van 13.00-17.00 uur. t/m 4 november. Zeeuws Museum. Wonderkamer, Bogardstraat 33, een bonte verzameling van wonderlijke objecten van Wim Hofman, 'Kabinet van Zeldzaamheden', woensdag t/m zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 30 oktober. De Kabinetten van De Vleeshal, Zusterstraat 7, werken van Chiara Banfi, 'Fire FIous', dinsdag t/m zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 27 november. 't Gasthuis, Noordpoortplein 2, schilderijen van Netty Vro- mans, t/m 30 oktober. CSW Streetgallery, Churchilllaan 8, relieken van Ramon de Nennie, dinsdag t/m donderdag van 14.30-17.00 uur, vrijdag van 14.30-16.00 uur, t/m 3 november. Galerie De Cleene Houttuyn, Langeviele 45, werken van Béa Verheul, donderdag, vrijdag en zaterdag van 13.00-17.00 uur en eerste zondag van de maand van 13.00-17.00 uur, t/m 6 november. Delta Plaza, werken van deelnemende kunstenaars aan Dynamic Art Delta 2005, 'Licht, lucht, land, water, beweging', dagelijks van 10.00-17.30 uur, t/m 31 oktober. Zeeuws Biologisch Museum, Duinvlietweg 6, allerlei aspecten van gebitten van mensen en dieren en spelletjes over de tandver- zorging en de cultuur rond tanden, 'Klapperende Kaken', t/m 30 oktober. Olieverfschilderijen van Inge Caljouw, 'Wilde Beesten boel', dagelijks geopend van 10.00-17.00 uur, t/m 30 oktober. Duingebied De Manteling, tussen Domburg en Oostkapelle, kunstwerken van natuurlijke materialen van verschillende kunste naars, 'Verborgen Lanen', van zonsopgang tot zonsondergang, t/m 30 oktober. Zorgcentrum De Zoute Viever, Dongestraat Imandala's en aquarellen van Etta Risakotta, maandag t/m vrijdag van 10.00- 16.30 uur, t/m 31 oktober. Museum De Schotse Huizen, Kaai 25-27, rouwkleding en rouw- gebruiken eind 19e en begin 20e eeuw, 'In 't akelig zwart'. Olie verven, werken op papier van Dirk Jan Koets, 'Een bewogen Veers kunstenaarsleven', dagelijks van 13.00-17.00 uur, t/m 31 oktober. Stadhuismuseum De Vierschaar, Markt 5, diverse voorwerpen die betrekking hebben op de markiezen van Veere, 'Bourgondië Oranje', maandag, dinsdag, woensdag, donder dag, zaterdag van 13.00-17.00 uur, t/m 29 oktober. d'Oude Lantaarn, Oudeslraat 55-57, schetsen van Jan de Quelery, dins dag t/m zaterdag van 11.00-17.00 uur, t/m oktober. Zeeuws maritiem muZEEum, Nieuwendijk 15, foto's van Lex de Meester, 'Tobago'. Zeeuwse maritieme affiches uit vervlogen tijden, maandag t/m vrijdag van 10.00-17.00 uur, zaterdag en zon dag van 13.00-17.00 uur, t/m 5 februari. Galery De Quelery, Coosje Buskenstraat 200, Maritieme schilderijen, na telejonische afspraak 0118-414407. Arsenaal, schilderijen in olie en acryl van Thea van Soelen, gedurende openingstijden van Het Arse naal, t/m 30 oktober. De Glazen Pui, Walstraat 41etalage, abs tracte schilderijen en gedecoreerd aardewerk van Lilian Handste de, t/m 29 november. Ziekenhuis Walcheren, Koudekerkseweg 88, werk van leden van fotoclub De Draadontspanner, 'Oud', t/m oktober. De Willem3, Oranjestraat 4, foto's, films en designs van Micha Klein, dinsdag t/m zondag van 12.00-17.00 uur, t/m 6 november. Sauer Oonk Notarissen, Badhuisstraat 181, foto's van Frank Husslage, 'Zeven weken in Tibet', maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 en 13.45-17.00 uur, t/m 2 november. KSG ter rein, plaatwerkerij, Glacisstraat 165, fotografie, video's, installa ties, virtuele bouwplaatsen, verhalen en geluidskunst van diverse kunstenaars, 'Mijn Domein: binnen is niet buiten', woensdag t/m zondag van 12.00-17.00 uur, t/m 27 november. Stichting Polderhuis, Zuidstraat 154, een maquette, stelling en foto's over de dijkdichtingen, 'De dijkdichtingen op Walcheren in 1945', dagelijks van 10.00-18.00 uur. t/m september. Bregit Peper, Leonie Vink en Astrid de Visser scoorden goed op het NK Horsemanship, (foto: Jaap Wolterbeek) VROUWENPOLDER - Cow boyhoeden, spijkerbroeken, bonte overhemden en country- muziek zijn de basisingrediën ten van het westernrijden. Ast rid de Visser uit Kamperland werd in september Nederland kampioen Horsemanship en vertelt dat de sport wel een beetje meer is dan cowboytje spelen. door Ellen De Vriend "Het is niet voldoende datje het paard een klap op z'n kont geeft en yééééha roept. Flet is een seri euze sport. Vooral de omgang met het paard is anders dan in de gewone dressuur. Het paard re ageert niet op de teugel maar op je stem en op je zit. Lichaam staal en communicatie zijn dus erg belangrijk", legt De Visser uit. Binnen de paardensport is er steeds meer interesse voor wes ternrijden, al loopt Nederland flink achter op landen als België en Duitsland. In Zeeland groeit de belangstelling voor de sport gestaag. De Visser begon acht jaar gele den met het western rij den. "Ik reed al dressuur, maar dat ging niet écht super. Ik vond het wes ternrijden zo leuk, dat ik in Bel gië zes jaar een opleiding volgde en nu westerninstructeur ben." Bij manege De Eendracht in Vrouwenpolder traint ze onge veer honderdvijftig leden. "Je moet geen rodeotoestanden ver wachten, maar wel rijden we op een groot zadel met een knop er op. Ook rijden we niet in zwart wit kleding met een cap maar in een hemd met lange mouwen, een jeans en een hoed." Samen met Bregit Peper uit Me- liskerke en Leonie Vink uit Kamperland deed De Visser eind september mee aan de Ne derlandse kampioenschappen Westernrijden in Raalte. Bijzon der, want voor de eerste keer kwamen er Zeeuwen aan de start. Een nietig aantal, op de in totaal vierhonderd ruiters. Vink behaalde daar een zilveren me daille in de klasse Breeding Stock Trail van de Paints en De Visser won twee keer het onder deel western horsemanship en daarmee de gouden medaille. Op 20 november zijn er tussen 9.00 en 16.00 uur westernwed strijden te zien bij manege De Eendracht in Vrouwenpolder. MIDDELBURG - In de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg wordt zondag (23 ok tober) een Wetenschapsdag gehouden. Tussen 11.00 en 17.00 uur is er voor jong en oud van alles te beleven rond om het thema Ken je Krach ten. Een docent natuurkunde doet al lerlei proefjes met knalkracht, aantrekkingskracht, toverkracht en zwaartekracht. Op de tweede verdieping van het gebouw kun nen kinderen geweldloze com puterspelletjes spelen en er is een quiz rondom gezonde voe ding en sporten. Wetenschaps journalist Marlijn van Calmt- hout vertelt over zijn boek Ein stein, een wonder van relativi teit. Hierin gaat hij in op de pu blicatie van Annalen van Ein stein, precies honderd jaar gele den. Alle activiteiten en het vol ledige programma zijn terug te lezen via de website www.zeeuwsebibliotheek.nl. De Wetenschapsdag is onderdeel van de landelijke WetenWeek. VLISSINGEN - Sporthal Bas kensburg vormt zaterdag (22 oktober) het decor voor een grootste snuffeimarkt. Vanuit ongeveer honderd kramen bie den particulieren hun oude rommel te koop aan. Meestal zijn er in het najaar twee snuffelmarkten in sporthal Baskensburg. Dit jaar is er één vervallen. De eerstvolgende is daardoor op 18 februari. De markt zaterdag begint om 9.00 uur en duurt tot 16.00 uur. VLISSINGEN - Dampende blues en stevige rock 'n roll. Dal zijn de belangrijkste ingrediën ten voor een optreden van BluesBox. Donderdag (20 okto ber) speelt de groep in Café Speyk aan het Vlissingse Bella- mypark. Het concert begint om 22.00 uur, toegang gratis. GOES - Het klederdracht en ambacht zijn weer helemaal hot. De Stichting Zeeuwse Kle derdracht (STZK) in Goes krijgt de laatste maanden zo veel aanvragen binnen, dat ze nooit aan alle verzoeken kan voldoen. De club is naarstig op zoek naar nieuwe vakmensen. "Wij krijgen wekelijks uitnodi gingen binnen om met onze kle- derdrachtgroepen en oude am bachten mee te doen aan folklo ristische dagen. We kunnen niet aan al die verzoeken voldoen", zegt voorzitter Gerard van Dam me van de STZK. Hij doet een greep in de map op de tafel. "Hier heb ik een aanvraag voor de wereldkampioenschappen Karate in Rotterdam, die beoefe naars van oude ambachten uit nodigt om 's avonds hun vak te presenteren. En kijk, dit is een brief uit het Franse Etapples, waar op 12 en 13 november het traditionele haringweekend is." De voorzitter is niet verbaasd over de interesse voor de Zeeuwse dracht. "Die is gewoon enorm mooi", zegt hij trots. "Eind september waren wij in Rotterdam op een expositie waarbij alle provincies vertegen woordigd waren met hun kleder drachten. De twee echtparen van STZK werden de hele dag aan gesproken door allerlei mensen die Zeeland kenden, de kleder dracht mooi vonden of een pop met Zeeuwse dracht hadden." Door die aantrekkende belang stelling, komt de STZK mensen te kort. "Het doel van onze stich ting is om de klederdracht en ou de ambachten in het binnen- en buitenland in stand te houden. Er is weer veel vraag naar oude ambachten, (foto: Tannie de Jonge) We doen wel veel, maar kunnen meer doen als we er wat meer mensen bij krijgen", meent Van Damme. Hij is dringend op zoek Haai mensen die bij speciale gelegen heden een oud ambacht willen laten zien. "We zoeken vaklie den die paardemessen snijden. sigaren maken, stoelen matten, manden vlechten, noem maar op. Ook hebben we wel eens een molensteenkapper gehad, een heel leuk ambacht om te zien. Maar dan moesten we een vrachtauto huren om de molen steen mee te kunnen nemen. Dat is nogal kostbaar." Het makkelijkst zijn volgens de voorzitter ambachten die je 'mee kunt nemen' in een tas of doos. Hij bedoelt daarmee bijvoor beeld kantklossen, netten boeten en meer van dat soort werk. Ie dereen die meedoet krijgt de reis- en verblijfkosten vergoed. Welk ambacht is nou het meest in trek? Van Damme is even stil. "Het klompenkappen en Zeeuw se babbelaars maken", zegt hij stellig. "Er zijn plaatsen in Duitsland en België waar men sen de babbelaars gewoon van onder je mes pakken. Dan moet je oppassen dat je ze niet in de vingers hakt", lacht Van Dam me. Belangstellende beoefenaars van ambachten kunnen zich richten tot de Stichting Zeeuwse Kle derdracht via: 0113-231755. vervolg van voorpagina. Van Holsteins heeft al jaren een slogan die voor haar ook heel belangrijk is. "Dat is 'For me art is travelling the mind'. Al van kleins af aan voel ik me het lek kerst als ik aan het schilderen ben. Maar ook reizen speelt een belangrijke rol in mijn leven en ik noem schilderen altijd reizen in de geest", legt ze uit. Voor de verkiezing van de kun stenaar van het jaar komt van Holstein weer terug naar Neder land. "In elk geval voor de Kunst- en Cultuurroute in no vember ben ik er weer. Maar ik doe ook mee met de tentoonstel ling in Rotterdam, dus daar ben ik ook bij. Maar ook na de ver kiezing van de Kunstenaar van het Jaar blijf ik weer eventjes in Nederland. Ik denk dat ik in ja nuari weer terugga naar mijn atelier in Nice." De derde en laatste ronde duurt slechts twee dagen. En tijdens de grote kunstmanifestatie in de ou de Van Nelle fabriek in Rotter dam wordt op 4 november be kend gemaakt wie de uiteindelij ke winnaar is van de verkiezing Kusntenaar van het jaar 2005. Wie meer wil weten over de ver kiezing of een stem uit wil bren gen kan een kijkje nemen op www.kunstenaarvanhetjaar.nl. En wie belangstelling heeft voor het werk van Van Holstein kan kijken op: www.toosvanhol- stein.com. MIDDELBURG - De vereni ging voor alleenstaanden ABC-Amice houdt op zater dag 22 oktober in Middelburg een kroegenwandeling. De ac tiviteit is bedoeld om singles kennis te laten maken met de vereniging. Het aantal alleenstaanden in Ne derland neemt toe. Het zijn vaak mensen met een drukke baan en soms met kinderen. De dagelijk se beslommeringen nemen dan zoveel tijd in beslag dat sociale contacten in het gedrang komen, zegt Gerda Kaptein van ABC- Amice. De vereniging organiseert acti viteiten als een strandwandeling, mosselen eten of een concertbe zoek. Ook zijn er zo nu en dan de grotere verenigingsfeesten, de vakantiereizen en de zeil- weekenden. ABC-Amice is een niet-commerciële vereniging en doet ook niet aan relatiebemid deling. Alleenstaanden tussen de 25 en 66 jaar met een goede algemene ontwikkeling zijn welkom op de kroegenwandeling in Middel burg. Voor meer informatie: 0113-219398 of www.abc-ami- ce.nl. MIDDELBURG - Kinder boerderij De Klepperhoeve in Middelburg houdt woensdag 26 oktober weer een middag Werken op de boerderij. Kinderen van zes tot en met twaalf jaar mogen de vrijwilli gers van de kinderboerderij hel pen met het schoonmaken van hokken en verzorgen van de die ren. Deelname kost een euro. Wie meerdere middagen per seizoen komt, kan sparen voor een zoge naamd poep-diploma. Het wer ken begint om 13.30 uur en duurt tot 15.30 uur. MIDDELBURG - In De Druk kerij aan de Middelburgse Markt wordt donderdagavond 27 oktober de eerste popmu ziekquiz van dit seizoen ge houden. Kenners moeten veertig meer keuzevragen over de historie van de popmuziek beantwoor den. Er zijn vragen over muziek stukken uit de jaren zestig, ze ventig, tachtig en negentig en over muziek van nu. Wie de meeste punten scoort, maakt kans op cd-bonnen van tien tot vijftig euro. De presenta tie is opnieuw in handen van Ra- mona van Zweden. De quiz be gint om 19.30 uur en duurt tot 20.30 uur en wordt gehouden in de muziekafdeling van de Mid delburgse boekhandel. Behalve deelnemers zijn ook toeschou wers van harte welkom. VLISSINGEN - De werkgroep Opo Doro houdt zaterdag (22 oktober) een rommelmarkt in het welzijnscentrum aan de A. Coortelan in Vlissingen. De opbrengst is bestemd voor scholen in Albina, een klein plaatsje in Suriname. Zo worden onderwijsprojecten, een biblio theek, nieuwsbrief en onderhoud voor schoolmeubilair onder steund. De rommelmarkt begint om 10.00 uur en duurt tot 15.00 uur. Meer informatie is te krij gen bij Jules Bottse, 0118- 466989". VLISSINGEN - Stichting AZZ en SportZeeland houden don derdag (20 oktober) een the mabijeenkomst over weer baarheid. Het thema is 'Ken je Kracht'. Het is de bedoeling om jongeren informatie te geven over hun weerbaarheid. Er is aandacht voor de zorg voor eigen veilig heid, het stevig in de schoenen staan, stellen van duidelijke grenzen en verschillende vor men van kracht. De cursus is ge richt vaardigheden aan te reiken die helpen om op een krachtige manier in het leven te staan. De themabijeenkomst wordt vanagf 19.00 uur gehouden in Foyer de Jeu nesse van AZZ aan de Wal straat 15 in Vlissingen. Verschijnt in ccn oplage van 53.400 elke woensdag huis-aan-lnns in de gemeenten Middelburg, Vlissingen en Vecrc. Redactie Hoofd Redactie J.D. vunScheyen Eindredactie E. de Dmi 0113-274023 of06-54267132 rcd.faam@whklwcgener.nl Commercieel Regiodirecteur Ch. van den Oosterkamp Advertentieverkoop Bladmanager I' Karman Verkoopteam M. Crucq 0113-274017 (privc 06-51221131) L Heikoop 0113-274013 (privé 0118-641569) S. Kook 0113-274060 of 06-20616936 Kantoor Fruitlaan 4c, postbus 5,4460 AA GOES Openingstijden: Maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag van 8 30 tot 17.00 uur. Woensdag gesloten Afsluittijden Redactie Vrijdagmiddag 17.00 uur Advertenties Maandag 12 .00 uur. Duo's vrijdag 17.00 uur Bezorging De Faam niet ontvangen? Bel 0113-274093 Druk Wegener Nicuwsdmk Breda Algemeen Directeur J. V. Munsterman Algemeen Hoofdredacteur Mh G. A rendsert-Tiehen De Faam i\ een uitgave van Wegener Huis-aan-huis- kranten BK Wegener Huis-aan-huiskranten BK is een onderdeel van het Wegener-conccrn. Op al onze advenentiecontracten en aanbiedingen daartoe zijn van toepassing de Algemene Advertentievoorwaarden huis-aan-huiskranten Wegener Ml Een exemplaar van ile Algemene Advertentievoorwaarden wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een be stand. dal wordt gebruikt door onze administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en producten van de titels en de werkmaat schappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselec teerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt kunt u dat schriftelijk melden bij Wegener Huis-aan- huiskranten BK, t.a.v. A.T. Kooij, Hoofd Marketing, postbus 692, 7500 AR Enschede.

de Faam | 2005 | | pagina 3