f V vyvyJVIVA CLIIX Informatie voortgezet onderwij s op een rij Bejaarde muzikanten spelen Elvis Presley Golden Earring ontdekt na veertig jaar nieuwe studio in bossen bij Holten Woonwetenswaardigheden Lekker, lekker. Puzzelland Het boek Muziek en meer In de sterren. Bijleenregeling Giftig groen in de tuin Charlotte aux fruits rouge Sporen verdiend 6 7 8 9 10 11 puzzelland.com 1 2 3 4 5 6 7 8 Woensdag 19 oktober 2005 De Faam 21 De bijleenregeling, die sinds l januari 2004 de hypotheekren teaftrek aan banden legt, heeft niet voor iedere huiseigenaar gevolgen. Zo krijgen starters er niet mee te maken, omdat zij nog geen eigen won injgreserve hebben opgebouwd. Huiseige naars die blijven zitten waar ze zitten bouwen weliswaar een eigenwonigreserve op, maar kunnen dat gewoon in hun eigen woning laten zitten. Ook mensen die van een duur naar een goedkoop huis verhuizen en mensen die van een koophuis naar een huurhuis overstappen, kunnen de eigenwoningreser ve behouden. Ze moeten dan wel vijf jaar in dat nieuwe (huur)huis blijven wonen en afblijven van het bedrag aan ei genwoningreserve. Pas na die vijf jaar kunnen zij met de ei genwoningreserve doen wat ze willen. Ze kunnen dan eventu eel weer een (duurder) huis kopen, zonder dat zij er de eigen woningreserve in hoeven te steken. Ze kunnen dat huis weer opnieuw financieren en van de volledige aftrek van de hypo theekrente profiteren. Als er kleine kinderen in de tuin spelen, is het belangrijk om te weten welke planten giftig zijn. Het is niet zo eenvoudig om daar een antwoord op te geven. De giftigheid van planten wordt namelijk bepaald door de hoeveelheid gifstoffen in de plantendelen. Vaak bevatten de afzonderlijke plantendelen ook verschillende hoeveelheden aan gifstoffen. Een bekende giftige plant is liet vingerhoedskruid. In de natuurgeneeskunde worden nauwkeurig uitgezochte doses van deze plant gebruikt als stimulering voor de bloedsomloop. Zo zijn er nog veel meer voorbeelden te geven van giftige planten die gebruikt worden in de natuurgeneeskunde. Stelregel is dat er van uit dient te worden gegaan dat de planten die in de tuin staan niet eetbaar zijn en hel is goed om kinderen dit al vroeg bij te bren gen. Uit statistieken blijkt dat kinderen het vaakst slachtoffer zijn van giftige planten. Het eten van bessen staat hierbij bo ven aan de lijst. Bron: www.tuinen.nl Wpftkkrflnt Een Charlotte is meestal een zoet nagerecht in een ronde vorm met als basis een deeg van witbrood of biscuits. Overigens wordt die ronde vorm ook wel eens gebruikt voor het garni tuur. Charlotte a legumes heeft het dan en is opgemaakt met mooie groente. Dit zoete nagerecht komt van chef Didicr Mar- quer, die samen met echtgenote Laureen de Espace Gourmand 'Le Basilic Café' aan dc Rue du Pont Neuf in Lille uitbaat. Didier herinnerde zich dit nagerecht uit de tijd toen hij nog 'klein' was. Zijn grootmoeder bereidde dit immer met vaste hand en met een zelfgemaakte coulis van rood fruit. Overigens niet in een ronde vorm, maar meer als een torentje. De grote Didier herinnert zich nog steeds hoe de kleine Didier dc sma ken van dit nagerecht waardeerde en zette het op de kaart van zijn restaurant. Ingrediënten voor de Charlotte: een zak kleine biscuitjes, een doosje gemengde rode vruchten, twee zakjes rode vruchten coulis, 400 gram dikke crème fraïche, 75 gram suiker, een tak je mint. Voor dc siroop: halve liter water, 175 gram suiker, scheutje rum en drie cl rode vruchtencoulis. Prak met een vork in een kom de vruchten grof en voeg de coulis toe. Meng met een vork de suiker en de dikke crème door elkaar en klop wat door tot het lobbig blijft. Breng het water met de suiker, de rum en de coulis aan de kook onder voortdurend roeren om de suiker goed te laten smelten Niet la ten koken! Als de siroop goed warm is de biscuitjes er in do pen en leg ze meteen onder in een serveerbokaaltje of komme tje. Schep er een flinke lepel van de geprakte vruchten over en vervolgens een lepel van de gesuikerde crème. Daarna op nieuw wat gedrenkte biscuitjes en opnieuw een lepel geprakte vruchten. Dek de bokaaltjes of kommetjes af met folie en laat ze ruim acht uur in de koelkast staan. Voor het serveren nog een lepel crème toevoegen en afwerken met een blaadje mint. Geef er een glaasje cassislikeur bij. Anneke Kaiser Een speciale gids helpt u uw weg te vinden in het voortgezet onderwijs. Het boekwerk bevat infor matie over schoolkeuze, schoolsoorten, de ouderbijdrage, studiekosten, examens en vakanties. Na de basisschool gaat iedereen naar het voortgezet onderwijs. Voor leerlingen, maar ook voor hun ouder(s) of verzorger(s) be tekent dat een hele overgang, waarbij nogal wat komt kijken. 'De Gids: Voortgezet onder wijs, gids voor ouders, verzor gers en leerlingen 2005-2006' kan hier een belangrijk hulp middel bij zijn. De gids helpt u uw weg te vinden in het voortgezet onderwijs. Het De charme van een historische roman, het exotische van een avontuur in verre landen en de spanning van een thriller: daarvoor moet je 'De negende diamant' lezen. Schrijfster Kylie Fitzpatrick neemt de lezers mee naar Lon den in heden en verleden en naar India. Andere ingrediënten van deze tweede roman van de schrijfster zijn een meisje als loopjongen bij een krant, een als man verklede journaliste, die weduwe is, een onderzoekster die een boek wil schrijven over Victoriaanse schrijfsters en een medewerkster van een veiling huis, die op zoek is naar waarde volle diamanten. De hoofdrol in zowel heden als verleden is weggelegd voor een prachtig Victoriaans rouwsierraad. Zoals gezegd bevat dit boek voor elk wat wils. Het is een roman, thril ler en historische beschrijving in één. Een tip voor een warme herfstmiddag. Uitgeverij Van Holkema en Wa- rendorf, 430 pagina's. ISBN 90 269 8463 4 Patricia van der Veen Rock'n'roll begon op 5 juli 1954 toen ene Elvis Presley in de Sun Studio in Memphis 'That's allright' opnam. Fans van Elvis zullen het daar mee eens zijn. Gitarist Scotty Moore was erbij en hij zou hem nog jarenlang blijven vergezellen. Scotty is nog steeds onder ons. Sterker nog, hij maakt nog steeds muziek. Vorig jaar draafde hij op bij 'A tribute to the King'. De dvd met de concertregistratie ligt eerdaags in de winkel. 'A tribute to the King' begint met Elvis himself die Scotty aan het publiek voorstelt. Daar na neemt een legertje rockvete- ranen van meest Engelsen huize bezit van het podium van de Abbey Road Studios in Londen. Ze halen in steeds wisselende samenstelling herinneringen op aan Presley en hun samenwer king met the King of rock'n' roll. Opa Mark Knopfler - wie kent hem niet als voorman van Dire Straits? - doet 'Blue moon of Kentucky', Eric Clapton doet'Mystery train' en Pink Floyd's David Gilmour speelt 'Jail house rock'. Het merendeel van het pro gramma komt voor rekening van mindere goden als Albert Lee, Mike Sanchez, Steve Gib bons en Paul Ansell, zij het dat de laatste drie hun sporen in rock'n'roll wel verdiend heb ben. Zo maken Lee en Sanchez ook deel uit van The Rhythm Kings van gewezen Rolling Stone Bill Wyman. Scotty staat er glunderend bij en speelt af en toe mee. Van de deelnemende gitaristen steelt Martin Taylor de show, solo met een ingeto gen versie van de aloude 'Ten nessee Waltz.'. Net als in Pres ley's beginjaren gaan country en rock'n'roll hand in hand. Extraatjes zijn interview met Scotty Moore en een kijkje ach ter de schermen. Jan van Middendorp bevat niet alleen informatie over schoolkeuze en schoolsoorten, maar ook over andere belangrijke onderwerpen, zoals de ouderbij drage, studiekosten, leerplicht, examens en vakanties. Bovendien komt u te weten hoe het er op een middelbare school aan toegaat, welke vakken er worden gegeven, wat een brugperiode is, of hoe de school omgaat met tussenuren en met rapporten en het geven van cijfers. Dit jaar is de gids niet meer in gedrukte vorm beschik baar, maar alleen als digitale pu blicatie te raadplegen op www.minocw.nl/onderwijs/vo- gids. Voor vragen over het voortgezet onderwijs kunt u ook 0800-5010 bellen, het gratis telefoonnummer van het Landelijk Informatiecen trum voor ouders. De medewer kers van 5010 verstrekken niet al leen informatie, maar geven ook advies. U kunt overigens via de website van 5010 (www.50tien.nl) vragen per e- mail stellen. Andere organisaties waar u over bepaalde onderwer pen meer informatie kunt aanvra gen staan uitgebreid vermeld in de digitale versie van de gids. Ook is daarin een handige lijst met vragen opgenomen, die u kan helpen bij het zoeken naar een ge schikte school voor uw zoon of dochter. En wilt u meer weten over bepaalde scholen in uw om geving? Elke school heeft een schoolgids die u gratis kunt op vragen. 1 let is handig om bij meerdere scholen die u op het oog heeft een schoolgids aan te vragen zodat u ze onderling kunt verge lijken. Horizontaal: I. Duo, wisselborgtocht; 2. getal dal door een ander ge deeld wordt; 3. eetlust, rivier in Frankrijk; 4. domkop, ge zet, soort papegaai; 5. rivier in Europa; 6. glanszijde, ri vier in Afrika; 7. defect; 8. arrondissement, grote toe loop, redactie (afk.); 9. ge woonterecht, hijswerktuig; 10. schadelijk; 11. opgooi, boevenbende (Eng.). Verticaal: 1. Bedrukte katoen, zure ap pelsoort; 2. landvoogd (hist.); 3. edelstand, garstig; 4. deel van het lichaam, wa terkering, buidel; 5. Ger maanse godheid; 6. onbe bouwde ruimte, aardappelge recht; 7. geschut; 8. wilde ha ver, voorzetsel, bevel aan een hond; 9. effen, hoofdstad van Letland; 10. scheidsrechter (Eng.); 11. maangodin, werp anker. Golden Earring neemt op in de studio van Edwin Hoeveiaak bij Holten, (foto: Coen van Hoeveiaak) De Rooftop Studio's in de bos sen bij Holten zijn een begrip. Steeds meer artiesten weten de weg naar de studio's van Ed win van Hoeveiaak te vinden. Naast klinkende namen als Henk Wijngaard, Jan Smit en zanger Bouke reizen 's lands beste bands richting het oos ten. Golden Earring heeft de eerste opnamedagen inmiddels vastgelegd. Barry Hay en de zijnen winden er allesbehalve doekjes om. De Rooftop Studio ademt de sfeer die de band nodig heeft. Gitarist Rinus Gerritsen en drummer Ce- sar Zuiderwijk zijn zichtbaar in hun element. De ruimte is groot, de omgeving ademt rust. "Muzikanten die hier binnen stappen, vallen voor de sfeer", vertelt Edwin van Floevelaak. "Lekker no nonsens. Doe maar gewoon. Mensen in Twente zijn sowieso nuchterder dan in het Gooi. Hier wordt lekkere mu ziek gemaakt. Van denderende livebands als de Earring en Int- wine tot zangers als Henk Wijn gaard en Bouke." Maar hoe zit het eigenlijk met zijn wereldberoemde gasten uit Den Haag? "Het is een komen en gaan", vervólgt van Hoeve- laak. "De Earring slaapt wan neer ze opnemen in een hotel hier in de buurt. De band trekt zich even helemaal terug en fo cust zich voor meer dan twee honderd procent op de opnamen. Mij kun je gerust tot de vaste schare Earring fans rekenen. Dat ik nu in mijn eigen studio met hen mag werken, zie ik als een geweldige eer." "Hier is alles goed", vervolgt Barry Hay. "De faciliteiten zijn geweldig, het is hier rustig, de mensen zijn relaxed en in tech nisch opzicht is Rooftop een heerlijke en vooral inspirerende plek." Rinus en Cesar knikken. "Het drum hok heeft een steen goede akoestiek. Met Edwin klikt het eveneens uitstekend. Reken cr op dat we de komende maanden heel wat keren in Twente te vinden zijn. De hotel kamers en de studio hebben we gereserveerd." Willem Gunneman Ram En maar weer heen en weer sjouwen, Hammetje, cr valt ook nog zo veel te doen voor u! Een ouder iemand helpt u waar het kan. U bent meevoe lend en u reageert sterk op de problemen van anderen. Een drukke, maar levendige week. Stier U zult merken dat u veel rusti ger wordt als u uw gedachten en meningen aan vertrouwde mensen in uw omgeving uit spreekt. Discussies kunnen verhelderend werken, zelfs als u vervolgens toch bij uw oorspronkelijk uitgezette koers blijft. Tweelingen Voorkom deze week een ver wijdering die u niet wilt en die zich al eens heeft voorge daan. Het heeft te maken met het karakter van iemand in uw omgeving waar u zich steeds opnieuw weer mee bemoeit. Laat de zaak rusten. Kreeft U doet veel nieuwe contacten en indrukken op. Daardoor krijgt u meer zelfvertrouwen en, eerlijk gezegd, dat was no dig. U komt de week heel goed door. Er komen kansen die u weel te grijpen. U groeit vanuit een geestelijke band met iemand anders. Leeuw Dat waar u zich over opwindt blijkt een storm in een glas water te zijn. Laat de dingen maar eens even bezinken en gun uzelf wat ontspanning. Er wachten een paar erg gezelli ge avonden en u krijgt begrip van een goede vriend of vriendin. Dat is precies wat u nodig heeft. Maagd U bent tamelijk perfectionis tisch voor uzelf en dal kan wel eens lastig zijn. Vooral nu u enige kritiek krijgt. U hebt de neiging nogal snel de schuld op u te nemen, ook al was u niet fout. Probeer de za ken zuiver le houden. De kri tiek is bedoeld om iets in po sitieve zin te veranderen. Weegschaal Er is iemand in uw omgeving die steeds meer invloed op u gaat uitoefenen. Het is be langrijk dat u daar wat afstand van neemt want u neemt steeds meer de gewoontes van die ander over. Blij f met beide benen stevig in uw eigen le ven staan. Schorpioen Er komt een bericht dat veel voor u gaat betekenen. Het beste is er even rustig over na te denken en niet meteen tot actie over te gaan. Wees niet te spontaan en houd het nog even voor u zelf. Het wordt een positieve week die aanlei ding geeft tot nadenken. Boogschutter U verlangt naar meer diep gang in uw leven. U functio neert op heel verschillende ni veaus zowel in uw privé-le- ven als in uw werk. Dat geeft wat positieve spanning, want u kunt het goed aan, al denkt u soms in uw vermoeidheid van niet. Steenbok U heeft kans op een gezellige week met veel humor en on verwacht prettige dingen. U gaat nieuwe mensen ontmoe ten cn met één daarvan hebt u een leuk contact. Denk er wel aan niet te veel tegelijk te wil len doen. Soms is het beter even wat gas terug te nemen. Waterman U moet tot een besluit komen in een praktisch probleem waar u al langer mee rond loopt. Daartoe hebt u een goed idee dat een positieve uitwerking op anderen kan hebben. U komt in een gunsti ge periode. De week zal soe peler verlopen dan dc vorige. Vissen Het kan zijn dat u te maken krijgt met iemand die dwars ligt. Dat heeft u waarschijn lijk al een tijd lang zien aan komen. De sterren zien daar om geen reden om er wakker van te liggen. Ga zo door, u bent op het goede pad.

de Faam | 2005 | | pagina 21