sjjm Grootschalig of kleinschalig? Een jubileum Computercursussen Informatiebijeenkomsten seniorenraad Spiegeltje spiegeltje „Goed dat ik het weet Praten, praten, praten.... 25e JAARGANG NUMMER 146 Tegenstellingen Discussiestuk? Verantwoord Woonomgeving Geen zeggenschap Vragen over de nieuwe zorgverzekering? Verandereingen door de wet maatschappelijke ondersteuning (WMO) Vragen over zorgtoeslag Aciviteiten Centrum Middelburg Werkgroep Kunst geschiedenis Veilinghuis Historisch Linnengoed. Film in CineCity Woensdag 19 oktober 2005 De Faam 20 5aBB£HMMH2aBBaHfëMR23MBBSaganfiBaMnB9H9BaKaBBS9SBaBHS559MK Stichting WelzijnMiddelburg De Seniorenkrant is een uitgave van de Stichting Welzijn Middelburg, locatie Molstraat Molstraat 13, 4331 SM Middelburg Telefoon 0118-627537 email baiiens@zeelandnet.nl Redactie: Gerard Baijens Jan Lauret Margot Piscaer Pieter Porreij Ivo Sekhuis Chris Stronks (Een persoonlijke mening, buiten verantwoordelijk heid van de redactie. Ook voor uw mening is plaats op deze pagina). Er wordt in het wereldje van vrijwilligers die zich bezig houden met wonen, zorg en welzijn voor senioren heel wat afgepraat. Is dat nu voor al praten om het praten, Of is het: zinnig en zinvol onder handelen om concrete resul taten te bereiken. Dat laatste is natuurlijk wel de bedoe ling. Maar toch Als ik weer eens een middag heb doorgebracht in het ge zelschap van mijn mede-pra tende broeders en zusters uit het circuit der grijze hoofden, in oorden als De Stenge, de Scoopera, De Wemel of De Vroone vraag ik me op weg naar huis al af of ik in diezelf de tijd niet beter een goed boek had kunnen lezen of een bezoekje aan mijn oude vader of gehandicapte zus had kunnen brengen. Je neemt deel aan al die bij eenkomsten omdat je gean- formeerd moet zijn en blijven over wat er gaande en ko mende is op het gebied van wonen, zorg en welzijn voor met name ouderen. Je krijgt via professionele inleiders met hun sheets en gelikte powerpointpresentaties via grote witte enveloppen met de post en via de e-mail op je computer enorme hoeveel heden informatie over je uit gestort. Je leest je te pletter. Informatie. Praatstof. Je zou bijna denken dat de makers van het ouderenbeleid op landelijk en plaatselijk niveau ons moedwillig aan de praat houden. Zo lang ze praten zijn ze ongevaarlijk, denken ze misschien. Soms zou je willen roepen: "Genoeg gepraat". Even geen bijeenkomsten meer waar professionele en vrij willige belangbehartigers vrijblijvend informatie uit wisselen en herkauwen, maar rechtstreekse onder handelingen tussen de be denkers van het ouderenbe leid en die ouderen zelf voor wie dat beleid bedoeld is. Als gelijkwaardige partners. We tende dat er in zo'n onder handelingspositie sprake moet zijn van een win-win- situatie voor beide partijen. Aan de ene kant van de tafel: de verstandige beleidsmaker die het maatschappelijk draagvlak onder z'n plannen weet te versterken door con creet in te gaan op de amen dementen van de "tegenpar tij". Aan de andere kant: de belangenbehartiger die met opgeheven hoofd terug kan naar z'n achterban om de onderhandelingsresultaten voor te leggen die kunnen leiden tot een voor alle par tijen bevredigende realisatie van de beleidsplannen. Ik hoor hier en daar mompe len: wat een "gepolder". 't Ja, zo zit ik nu eenmaal in el kaar. Ik wantrouw m'n oppo nenten in het gesprek niet op voorhand. Ik vertrouw er op dat ze me tegemoet willen treden zoals ik hen tegemoet treed. Met oog voor eikaars belangen en oor voor eikaars argumenten. Als ik dat ver trouwen niet langer kan heb ben omdat het geregeld grof wordt beschaamd houdt het op. Dan gooi ik de handdoek in de ring en houd ik op met ....praten. Jan Lauret seniorenkrant "Hoe denk jij zelf over kleinschaligheid in de zorg? Het is de laatste vraag die ik aan Petra Vinke stel. Zij is als medewerkster van de Zeeuwse Clianten- en Patiën tenorganisatie Het Klaverblad bezig een nota uit te brengen over kleinschaligheid. We hebben dan over het concept van die nota een uur met elkaar gesproken en heel wat v£0rs en tegens onder de loep genomen. Ze betreffen vooral de zorg aan ouderen. Grootschalig of kleinschalig? Die tegenstelling duikt steeds weer op, of het nu gaat om onderwijs, gehandicaptenbe leid of ouderenzorg. Bij het laatste onderwerp is soms sprake van een simpele in kleuring van de tegenstelling. Tegenstanders van groot schaligheid koppelen die aan het verblijven in verzorgings- en verpleeghuizen. Volstrekt uit de tijd, zeggen ze. In hun visie staat kleinschaligheid vooral voor blijven wonen in de eigen omgeving en de re gie over je leven in eigen hand houden.En met een "Wie zou dat niet willen? zet ten ze hun standpunt kracht bij. De andere partij wijst op het vele goede dat tehuizen bie den: geborgenheid, contact mogelijkheden en een scala van activiteiten. Zaken waar van je maar moet afwachten of ouderen ze ook in kleine woonvoorzieningen zullen aantreffen. Het onderzoek dat Petra Vin ke onder een deel van Kla verblad-achterban uitvoerde, plaatst onmiddellijk een vraagteken bij zulke simpele tegenstellingen. Dat gebeurt door het op zoek gaan naar de grenzen van kleinschalig heid. Kleinschaligheid in de zorg, het klinkt aantrekkelijk en vormt ook het uitgangs punt voor het onderzoek. "U bent het vast en zeker met me eens", zegt Petra Vinke als het ware tegen de deelne mers eraan. Maar vertel me dan eens, wat vindt u belang rijk bij kleinschalige voorzie ningen? Aan welke voor waarden moet zijn voldaan om u ervoor te laten kiezen? Die vragen zijn niet aan do vemans oren gericht. In ge sprekken met haar of via de website laten ervaringsdes kundigen wat betreft zorg, mensen die werken in de zorg en cliëntenraadsleden weten dat zij die positieve grondhouding van de onder zoekster delen. Positief kri tisch staat het merendeel van wie werd benaderd tegen over kleinschalige voorzie ningen ten aanzien van wo nen, welzijn en zorg. Maar als moet worden aangegeven wat voor die voorzieningen belangrijk of zelf onontbeer lijk is, ontstaat een lange lijst van voorwaarden of wensen: van "zorg op afroep moet binnen 20 minuten voorhan den zijn" tot "zo weinig mo gelijk geluidshinder". Zo lang en zo kritisch ook is de lijst dat Petra Vinke concludeert: Op dit moment staat de cliënt nog steeds onvoldoen de centraal en: het beschik bare personeel zowel als de opleiding daarvan baren zor gen. "Je noemt wat je opstelt uit de antwoorden een program ma van eisen. Is dat niet een wat te zware term? Niet alle voorwaarden, "eisen" heb ben toch eenzelfde gewicht". Petra Vinke: Op dit moment en in de huidige vorm heeft de nota nog veel weg van een discussiestuk. Zo kunnen bijvoorbeeld cliëntenraden die ook gebruiken; anderzijds wil ik met de term "eisen" wel benadrukken dat ik seri eus neem wat de achterban naar voren brengt." "Kan de individuele burger, die zich van goede zorg wil rr Overzicht van de contactpersonen van de vrijwillige hulp diensten voor ouderen in de wijken: 't Zand-Stromenwijk: mevr. PM. Den Hollander, tel. 626513. Nieuw Middelburg: dhr. A. v. Vrouwerf, tel. 06-25306467. Griffioen I en II: mevr. L. Janse, tel. 637407. Interkerkelijke hulpdienst Arnemuiden: mevr. S. de Looff tel: 602615. "De helpende hand" Nieuw- St. Joosland: mevr. K. de Visser tel:602255 en familie De Klerk tel:602328. Telefooncirkels: Stromenwijk-'t Zand: mevr. R. Jongerius, tel. 637065, Griffioen: mevr. L. Janse tel. 637407, Middel burg Centrum: mevr. A.M. Meulenbroek tel: 617232. Middel burg Zuid tel. 627537. De ouderenadviseurs van de SWOM zijn op werkdagen te lefonisch te bereiken tussen 10 en 11 uur op nummer 627537. verzekeren, iets met de door jou verzamelde informatie?" "In de vorm waarin ze in de nota wordt aangeboden nog niet. Die burger is, als hij zich van goede zorg wil verzeke ren, nu nog aangewezen op goed kijken, vragen stellen en op onderzoek uitgaan." Daarmee is weliswaar een beperking aangegeven, maar het onderzoek wordt er niet minder waardevol door. Een discussie op gang brengen over een onderwerp dat steeds belangrijker zal wor den voor veel mensen, is iets waarvoor Petra Vinke en Het Klaverblad moeten worden geprezen. Kleinschaligheid of grootschaligheid bij woon vormen, welzijnsvoorzienin gen of zorgverlening, het is geen tegenstelling die snel en eenvoudig kiezen mogelijk maakt. Dat heeft ook de stichting Werkt voor Ouderen te Vlissingen begrepen. Zij gaf aan prof. R Huijsman van de Rotterdamse Erasmus Universiteit opdracht onder zoek te doen naar zin en on zin van kleinschaligheid. "Bouwen vanuit cliantper- spectief": Haalbaarheidson derzoek kleinschaligheid" is de benaming die het onder zoek meekreeg. Ze duidt op een overeenkomstige bena dering als die van Petra Vin ke: Voorwaarden op het spoor zien te komen die het opzetten van kleinschalige zorgprojecten mogelijk en verantwoord maken. Verant woord ten opzichte van wie? Als de uitkomsten van het onderzoek straks aantoon baar de clianten van de stich ting ten goede komen, dient ook Werkt voor Ouderen moed te worden toegekend vanwege het genomen initia tief. Tot slot nog een enkele op merking over wat ik om me heen zie, over wat ik lees. Al leen maar om duidelijk te maken hoe gecompliceerd de zaken liggen. Ik ga heel be wust voorbij aan wat zo dik wijls ter sprake komt: de on betaalbaarheid van oude voorzieningen, de financiële haalbaarheid van nieuwe, het gevaar van vereenzaming en het tussen wal en schip raken van bepaalde groepen. Waar mee ik niet wil zeggen dat deze onderwerpen niet be langrijk zijn. Er is echter zoveel meer dat aandacht vraagt. Zo is er het misverstand dat het bij klein schaligheid vooral of uitslui tend zou gaan om de woon omgeving. Kleinschalig is dan het verblijven midden in een wijk, temidden van ten hoogste een klein aantal an dere ouderen. Alsof niet bin nen een groter geheel ook een kleinschalige benadering van hen zou kunnen plaats vinden. Te denken valt bij voorbeeld aan de clusters van 6 dementerende oude ren, zoals die zijn te vinden binnen het verpleeghuis van de stichting Werkt voor Ou deren te Vlissingen. Dat de stichting hiermee niets uit zonderlijks doet, laat de bro chure De volledige extramu- ralisering van het verzor gingstehuis (uitgeverij Lem ma, 2005) van Mandemaker /Christ zien. Ook in deze beschrijving van 6 vernieuwingsprojecten tref fen we die kleinschalige op vang van mensen binnen een groter geheel aan. Het feit dat de staatssecretaris van Volksgezondheid, Welzijn en Sport een enthousiast voor woord schreef, plaatst het ka pittelen van de Vlissingse stichting vanwege haar te grootschalige plannen door het Zeeuwse provinciebe stuur wel in een wat merk waardig daglicht. Genoemde brochure laat m.i. ook zien dat het bij de kritiek op de traditionele verzor gingshuizen wezenlijk om een andere zaken gaat dan outillage en schaal. "De insti tutionele, vaak standaard verzorging en het taakgerich te werken volgens vaste schema's ontnam de bewo ners een groot deel van de zeggenschap en gaf hun wei nig keuzevrijheid bij de in richting van hun eigen le ven." In die situatie verande ring brengen, gebeurt in kleinschalige woonvormen echter niet als vanzelf. Zes dementerende ouderen bij elkaar, met veel persoon lijke aandacht, met een maxi maal gebruiken van dat waartoe ze nog in staat zijn, met een verpleeghuisarts in de buurt...is er een wenselij ker situatie denkbaar? Zou den deze mensen nog enig gemis beseffen van de wijk? Toch wel misschien, zou ik zeggen. Daarmee zijn we op nieuw bij iets waarop in deze krant al vaker is gewezen: mensen verschillen zo, daar om is het goed dat er keuze mogelijkheden zijn. "Hoe denk jij over kleinscha ligheid in de zorg?" Overbo dige vraag, ik weet immers wat het antwoord zal zijn. Ik stel haar toch, bij wijze van samenvatting en om nog eens het belang van een per soonlijke keus te benadruk ken. ,,Op het moment dat ik zorg nodig zou hebben, kies ik voor kleinschalige voorzie ningen. Het huiselijke, de persoonlijke aandacht, bij het leven betrokken blijven (zoals ik laatst las over een Dom- burgse instelling: als bedle gerig patiënt ergens nog naartoe worden gereden), kortom aandacht voor de leefwereld van een mens, het zijn dingen die ik niet kan missen." Chris Stronks Mevrouw Petra Vink Folder verkrijbaar bij SWM, tel. 627537 of bij postbus 51, infolijn 0800-8051. Folder verkrijgbaar bij SWM, tel. 627537. Bel de belastingtelefoon 0800-0543. De computercursussen die door de SWM worden gegeven vinden plaats in het SWM- gebouw Molstraat 13. Er zijn drie verschillen de cursussen: Basiscursus Windows en internet. Hier leren de cursisten om te gaan met de computer. In de cursus zijn twee lessen inter net verwerkt. De cursisten moeten zelf een boek aanschaffen. De kosten van deze cursus bedragen 38,- (inclusief aanvullend lesmateriaal. Vervolgcursus Windows en internet. Onderwerpen komen meer uitgebreid aan de orde, zoals onder andere mappen en bestan den. Verder de vele mogelijkheden en geva ren van internet en e-mail. Naast het basis boek wordt een tweede boek gebruikt. De kosten van deze cursus bedragen even eens 38,-. Creatief computeren. Cursus voor gevorder den. In deze cursus worden een aantal dingen uit de vervolgcursus opgefrist en wordt gewerkt met foto's en geluid. Voor deze cursus moet door de deelnemers zelf een boek worden aangeschaft. De kosten van deze cursus be dragen 40,- (inclusief aanvullend lesmateri aal). Voor de cursisten geldt dat thuis geoefend moet kunnen worden. Om te kunnen deelne men aan een vervolgcursus dient men eerst een basiscursus te hebben gevolgd. Het bezit van een tamelijk moderne computer met Windows 98 of Windows XP is verplicht. De cursussen bestaan uit zes lessen van 2 1/2 uur, inclusief een half uurtje koffie pauze Voor deelname aan de cursussen bestaan wachtlijsten. Deze worden in volgorde van aanmelding afgewerkt. Zodra een cursus af gewerkt is start meteen weer een volgende. Inlichtingen en aanmeldingen tel. 627537. Het Activiteiten Centrum Middelburg (ACM)organiseert ac tiviteiten voor mensen met weinig inkomen of voor men sen die op zoek zijn naar sociaal contact en door een licha melijke en/of psychische beperking niet in staat zijn om bij een reguliere vereniging lid te worden. Drie maal per week, op maandag-, dinsdag- en donder dagmiddag, is het ACM in vol bedrijf. Er zijn allerlei groe pen die zich, onder leiding van een vrijwilliger, bezig hou den met houtbewerken, handvaardigheid, kaarten maken, sjoelen, biljarten, olieverfschilderen, aquarellen maken, kalligraferen, keramiek en patchwork. Ook is het mogelijk om gebruik te maken van de computers die in het centrum staan opgesteld. Het centrum is gevestigd in het winkelcentrum Dauwenda- ele. De openingstijden zijn van 13.30 uur tot 15.30 uur. De kosten per activiteit bedragen 1,- per middag. Voor de begeleiding van de groep handvaardigheid op de dinsdagmiddag wordt gezocht naar een vrijwilliger die de ze taak op zich wil nemen. Voor informatie en advies kunt u terecht bij Jopie Tevel of Janke Bak. Telefoonnummer 0118 627537. Voor informatie en aanvragen hulp Vrijwillige Thuishulp Walcheren Ter Poorteweg 15 4371 RM koudekerke maandag t/m vrijdag van 9.30 - 12.30 uur tel: (0118) 553530 De Werkgroep Kunstge schiedenis van het Kon. Zeeuws Genootschap der Wetenschappen organiseert jaarlijks een aantal bijeen komsten, waar onderwer pen worden besproken, die met kunstgeschiedenis in ruime zin te maken hebben. De bijeenkomsten zijn toe gankelijk voor leden van de werkgroep (contributie 14.- per jaar), maar ook niet-leden zijn welkom te gen betaling van 5,per keer. Op dinsdagmiddag 1 no vember a.s. van 14 - 16 uur kan een bezoek worden ge bracht aan het Zeeuws Vei linghuis aan de Heren gracht 74 te Middelburg. De Directeur, Jeroen de Kuy- per, zal een toelichting ge ven op de werkwijze van het Veilinghuis. Daarna is er gelegenheid meegebrachte voorwerpen door hem te la ten taxeren. Het najaar wordt afgesloten met een lezing op maan dagavond 28 november om 19.30 uur in de Zeeuwse Bi bliotheek door Mevrouw Sanny de Zoete over Histo risch Linnengoed. Nadere informatie kunt U krijgen bij de secretaris van de werkgroep, P.C.Porrey, tel. 0118 640942, e-mail pcporrev@zeelandnet.nl. In november en december zijn er weer ouderenmidda- gen in CineCity te Vlissin gen: op dinsdag 8 novem ber om 14.00 uur is er een film van Tom Hanks: The Green Mile. Toegangsprijs is 5,en U krijgt van Ci neCity een kopje koffie met cake er helemaal gratis bij. Op 13 december nog een film met Tom Hanks: You 've Got Mail, ook om 13.15 uur en met dezelfde toe gangsprijs, inclusief koffie en cake. Dan is er een bijzonder ar rangement op dinsdag 13 december: een film en een etentje voor 20, Het pro gramma luidt: 13.15 uur de film You 've Got Mail met Tom Hanks voor 5,gevolgd door een drank je en om 16.00 uur en om 17.00 uur een maaltijd (sch nitzel of sliptongetjes frites en salade, een drankje en koffie of thee) voor 15, Voor- of nagerecht is moge lijk tegen bijbetaling van €3,—. Voor de film reserveren: Ci neCity 0118 418810 (12.00 - 21.00 uur), voor de maaltijd apart reserveren bij mevr. Reynierse van het CineCafQ (06-27260077). Kaartjes voor de film zijn ook te koop bij de Drukkerij in Middelburg (reserveren is daar niet mogelijk). Burgemeester Schouwenaar op bijeenkomst 2004 (foto Ivo Sekhuis) Voor het derde achtereen volgende jaar belegt de seniorenraad een tweetal bijeenkomsten om haar achterban - alle Middel burgse 55 plussers - te in formeren over de uitge voerde activiteiten en de plannen die er zijn voor de naaste toekomst. De bijeenkomsten worden gehouden op dinsdag 1 no vember om 19.30 uur in de Schouwburg aan het Molen water en op woensdag 16 no vember om 13.30 uur in het Palet, de Brede School aan de Johan van Reigersberg straat. Voor beide bijeenkom sten geldt hetzelfde program ma. Er zijn optredens vaan drie sprekers, te weten: wethouder Albert de Vries over de invoering van de in grijpende Wet maatschappe lijke ondersteuning; Huib Kilsdonk, de directeur van de Stichting Welzijn Mid delburg zal meer informatie geven over het werk van de ze nog nieuwe stichting, waarin de voormalige SWOM is opgegaan; iemand van zorgverzekering CZ zal meer inzicht verschaf fen in de werking van de Nieuwe Zorgverzekerings- wet, die op 1 januari 2006 in gaat. Er zal ruim gelegenheid zijn voor het stellen van vragen en voor discussie. Op beide bijeenkomsten zal een informatiestand aanwe zig zijn met informatie over diverse voor senioren be langrijke zaken. In september 1990 opende de voormalige kleuterschool Woelige Werf deels haar deu ren als ouderenbolwerk. Het werd een wijkpost voor de oudere wijkbewoners, waarin dagelijks diverse activiteiten vinden. De naam bleef be houden, al werd die naam nooit eer aangedaan. Onlangs heeft de beheers commissie van wijkpost de Woelige Werf twee middagen georganiseerd om dit 3e lus trum te vieren. Een bingomiddag en een feest/filmmiddag, waarbij de film "Een wijk in beeld" werd vertoond. Een film die een beeld geeft van alle activitei ten in de Stromenwijk. Een beeld van goed bezochte ac tiviteiten, zoals de meeste van de wijkpost. Toch is een groep die kampt met een te kort aan deelnemers en dat is de klaverjasgroep. Op hun verzoek hierbij een dringende oproep aan wijkbewoners om deze club te versterken. De Jubilerende Woelige Werf groep komt bijeen op maan dagmiddag van 13.30 tot 16.30. Inlichtingen bij dhr. G. Geissler 615695. Ook de bridgegroep kan nog wel wat meer belangstelling gebruiken. De groep komt bijeen op vrijdag van 13.15 tot 16.30 uur. Om te gaan bridgen kunt u contact opnemen met dhr. W. Rozenboom, tel. 634223.

de Faam | 2005 | | pagina 20