Koren maken cd voor ambtsjubileum van Koningin Beatrix 'Gehandicapten horen er gewoon bij' Bejaarden en peuters hebben elkaar genoeg te vertellen CSW maakt trapjes voor allerarmsten in Oekraïne Lezing 'Boeddhisme en christendom' spagaat Eerder stoppen met werken? RONDJE WALCHEREN CINE CITY VLISSINGEN SCHUTTERSHOF MIDDELBURG Ouderendag in het Arsenaal iohan Vlemmix Broken Flowers Nightwatch (Nochnoi Dozor) A Hooligans Laura's Ster Pride Prejudice Red Eye The Dukes of Hazzard Wedding Crashers '4 «ft The Skeleton Key The Island Mr Mrs Smith Piet Piraat en de betoverende kroon Sjakie en de chocolade fabriek De Kameleon 0 Het Schnitzelparadijs Cinderella Man Sneak Preview Viva Laldjérie Docu: Voorland Erik of het Kleine Insectenboek DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG Interactie Spontaan Tuitbeker Woensdag 28 september 2005 De Faam ROTTE RDAM/ERMELO - De Koninklijke Bond van Zang- en Oratoriumverenigin- gen in Nederland houdt in samenwerking met zing.nl een tweedaags vocaal evenement in het kader van de viering van het 25-jarig ambtsjubileum van Koningin Beatrix. Tijdens dit evenement nemen tal van Nederlandse koren en zang groepen een dubbel-cd op voor de koningin. Er zijn in totaal twee festivald- agen: op 8 oktober in de Lau- renskerk in Rotterdam en op 22 oktober in de Gereformeerde Kerk in Ermelo. Deelnemers en bezoekers kunnen deze twee da gen verder genieten van de vele optredens en ook meedoen aan allerlei workshops. Ook Zeeuwse koren treden aan. De dagen worden afgesloten met beide keren een feestelijk avond programma met medewerking van Anita Meijer, Ernst Daniël Smit en prijswinnende koren als Just Us en het Zeeuws-West Bra bantse koor A58. Verder treedt ook Désirée Coumans op. Zij is de 16-jarige winnares van het Vocalistenconcours van het Internationale Koren festival 2005. En ook de winnaar van de Queens Orange Trophy laat tij dens dit evenement van zich ho ren. Last but not least is er als afslui ting van de avond een opname van een Oranje-medley onder leiding van Oranjepromotor Jo- han Vlemmix. Alle koren van Nederland kunnen meedoen aan deze opname. Elk koor dat mee doet krijgt een plaatsje op de dubbel-cd, die op een later mo- )rpi Dinsdag 19.00 uur. Don, een verstokte vrijgezel, gaat op zoek naar een dame uit zijn verleden, nadat hij een mysterieuze roze brief heeft ont vangen. Vooral omdat hij een 19- jarige zoon blijkt te hebben. Voorpremière Zaterdag 24.00 uur Actiefilm, fantasiethriller, over de strijd tussen goed en kwaad, in Moskou. Première Dagelijks 13.45. 16.15, 19.00, 21.45 uur Zaterdagnacht 24.00 uur Dramatisch verhaal over de stu dent Matt Buckner, die van de universiteit wordt gestuurd om dat hij ten onrechte verdacht wordt van het dealen in drugs. Via zijn zwager wordt hij geïn troduceerd in het voetbal en te vens de gewelddadige wereld in gezogen van de relschoppende hooligans. Woensdag 13.45, 16.15 uur. In deze animatiefilm, vindt Lau ra, samen met Beer en Minnie, een gevallen ster. Eenmaal thuis strooit ze met sterrenstof, en plotseling gaan alle knuffels be wegen. Kinderfilm. Dagelijks 13.30, 16.15, 19.00, 21.45 uur. Dinsdag niet om 19.00 uur Humoristische, romantische film, over liefde en misverstan den, die zich afspeelt in het klas senbewuste Engeland aan het einde van de 18e eeuw. Dagelijks 14.00, 16.15, 19.15, 21.45 uur Zaterdagnacht 24.00 uur. Zondag ook om 11.00 uur. In deze actiefilm wordt een vrouw ontvoerd tijdens een vliegreis en gedwongen om mee te werken aan een complot tegen een zakenman. n Donderdag, maandag, dinsdag 16.15 uur. Vrijdag, zaterdag, zondag 16.15, 19.00 uur. Zondag ook om 11.00 uur. Actiefilm over de avonturen van de neven Bo en Luke Duke, die proberen de familieboerderij te behouden. Donderdag, dinsdag 14.00, 21.45 uur. Vrijdag, zaterdag, zondag, maandag, 14.00, 19.00, 21.45 uur. Zondag ook om 11.00 uur. Woensdag 14.00, 19.00 uur. John en Jeremy zijn zakenpart ners en dikke vrienden. Ze strui nen, in deze filmkomedie, brui loften af om vrouwen te versie ren voor een one night stand. Dagelijks 21.45 uur. Zaterdag nacht 24.00 uur. Een nuchtere verzorgster van een bejaard echtpaar raakt verstrikt in geheimen en mysteriën van een bloedstollend en sinister ver leden. Dagelijks 19.00 uur. Zaterdag nacht 24.00 uur. Een mens in de 21e eeuw, een kloon, komt erachter dat zijn li chaam alleen bestemd is als re serveonderdelen-leverancier voor zijn origineel. In The Island probeert hij aan deze bestem ming te ontkomen. Dagelijks 16.15 uur. John (Brad Pitt) en Jane Smith (Angelina Jolie) zijn een gewoon koppel Maar ze hebben elk een eigen geheim. Donderdag t/m dinsdag 14.15 uur. Zondag ook om 11.00 uur. Piet Piraat en zijn kornuiten van de Scheve Schuit vinden op zee een magische afbeelding van de slechte kapitein Snorrebaard die eens per honderd jaar drie dagen ontwaakt en dan probeert een vloek over te dragen. Dagelijks 16.15 uur. Zondag ook om 11.00 uur. Sjakie beleeft een fantastisch en hoogst merkwaardig avontuur. Jeugdfilm. Dagelijks 14.00 uur. Zondag ook om 11.00 uur. Nieuwe avonturen van de schip pers van de Kameleon. De be woners van Lenten dreigen de dupe te worden van een op geld beluste aannemer die een snel weg en villawijk wil aanleggen in het doipje. Familiefilm. Donderdag 13.45, 16.15. 19.15, 22.00 uur Vrijdag t/m woensdag 13.45, 16.15, 19.15, 21.45 uur. Maandag niet om 21.45 uur. Zondag ook om 11.00 uw: Zater dagnacht 24.00 uur. In deze komedie, neemt Nordip een baantje als afwasser en wordt verliefd op de dochter van de baas. Donderdag, maandag, dinsdag, woensdag 19.00, 21.45 uur Vrij dag, zaterdag, zondag 21.45 uur. Een dramatisch verhaal over Jim Braddock, bokser en volksheld. Hij versloeg in 1935 zwaarge wicht kampioen Max Bear in een legendarische wedstrijd. Maandag 22.00 uur. Verrassingsfilm voor de liefheb ber. Vrijdag 22.00 uur. Zaterdag 19.30 uur. Dinsdag 20.00 uur. Prachtige film over drie vrou wen in het fotogeniek Algiers, die balanceren tussen de Arabi sche en Westerse cultuur. Zondag 14.00 uur. Woensdag 20.00 uur. Verstilde film over het adembe nemende mooie, oer-Hollandse landschap De Loowaard, dat plaats moet maken voor de Be tuwelijn. Kinderfilm Woensdag 14.00 uur. Plan je pensioen op pggm.nl/pensioenplanner Middelburg, Lange Jan, mid daggebed met Catharina van der Slikke en Krina Wattel, 13.00 uur. Vlissingen, Oranjemolen, openstelling bunker, 13.00- 16.00 uur. Middelburg, dierenasiel. Oostperkvveg, open dag met infokramen De Mikke en de kinderboerderij, 1 1.00-15.00 uur Vlissingen, dierenasiel, Langeleenweg, open dag met rommelmarkt, 10.00-16.00 uur Burgh (Haamstede), Sportcenrum Westenschou- wen, Marathon Zeeland, start 1 1.45 uur, aankomst Zoutelande Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, lezing, 'Wat is de werkelijke mens', Theosofisch Genootschap, 10.30 uur Oost-Souburg, De Regenboog, bingoavond, 20.00 uur Middelburg, sporthal De Zandkuil, Bree- weg, herfsttocht MTV'69, 20 en 30 km 8.30-10.00 uur, 5 en 10 km 9.00-14.00 uur Koudekerkc, Intratuin, de monstratie, sierfruit verwer ken, I 1.00-16.00 uur Kou dekerkc, Intratuin, demon stratie, trimsalon Carpediem, 10.00-16.00 uur Middel burg, Markt, Oldtimerdag, 10.00-16.00 uur Zoutelan de, Langstraat, looporkest, 14.00-17.00 uur Vlissingen, peuterspeelzaal De Keet- schoppertjes, Paauwenburg, speelgoedbeurs, 10.00-11.30 uur Middelburg, CWI Wal cheren, Sl. Sebastiaanstraat, landelijke banenmarkt, 10.00 uur. Ritthem, Rammekensweg, rondleiding door het natuur gebied Rammckenshoek en het Fort Rammekens, 14.00- 15.30 uur Burgh (Haamste de), Sportcentrum Westen- schouwen, wandelroute Ma rathon Zeeland, start 8.00 uur, aankomst Zoutelande Middelburg, de Morgenster, Adr. Lauwereyszstraat, wel- komstdienst, 'De dag van je leven', 18.45 uur Middel burg, Gasthuiskerk, kerk dienst. ds. G. Vogel, 9.30 uur, ds. M. Mulder 16.30 uur Zoutelande, duinopgang 't Pauwtje, openstelling bun kers, 13.00-17.00 uur Zou telande, strand Zuid, viswed strijd. 8.30-11.45 uur Middelburg, Gallery Mariti me, masterclass, ontstaan van twee maritieme schilde rijen. elk heel uur vanaf 14.00 uur. Middelburg, Grote Markt, boeken- en verzamelmarkt, 1 1.00-17.00 uur Middel burg, Zeeuwse Bibliotheek, lezing, 'Boeddhisme en Christendom', Koorkerkge meenschap Middelburg, 20.00 uur Middelburg, Stadskantoor, vergadering gemeenteraad. 19.30 uur Vlissingen, CasAllijn, Pres. Rooseveltlaan 744, thema bijeenkomst, 'Technisch le zen', stichting Woortblind, 20.00-22.00 uur Zoutelan de, centrum, springkussen, 133)0-17.00 uur Middelburg, kinderboerderij De Klepperhoeve, doe-mid- dag, kinderen tot 8 jaar van 14.00-15.30, kinderen van 6 tot 12 jaar van 15.30-17.00 uur. Middelburg, Zeeuwse Biblio theek, Yet Baas leest voor en vertelt over 'De cirkel van Pataan', 14.00-14.50 en 15.30-16.20 uur Middel burg, Roosevelt Study Cen ter, Provinciehuis, Abdij, le zing, 'The Bust: the End of the Transatlantic Alliance?', Karei van Wolferen, 15.30 uur Vlissingen, Wel zij ns- centrum, Adr. Coortelaan, wandelmorgen 50+, 9.00 uur Middelburg, De Morgen ster, bijeenkomst wijktafel West, 20.00 uur Zoutelan de, duinopgang 't Pauwtje, openstelling bunkers, 13.00- 17.00 uur Zoutelande, cen trum, lampionoptocht, 20.00-21.00 uur Zoutelan de, centrum, kindertheater, 19.00-19.30 uur Seroosker- ke. De Zandput, lezing, 'Pompoenen, een lust voor het oog en een streling voor de tong!', KMTP Groei Bloei, 20.00 uur Vlissingen, Adr. Coortelaan, clubgebouw, openbare repetitieavond, V.A.V. Accordeola, 18.30 uur. VLISSINGEN - Het Lokaal Comité Vlissingen organiseert, net als in voorgaande jaren, op 1 oktober de Dag van de Oude ren in Vlissingen. Het thema van de dag is 'Wie zorgt voor wie?' Om 10.30 uur gaat de zaal open. Bezoekers worden verwelkomd door muziek van het seniorenor kest Philharmonie 50+. Rond 11.00 uur heet de voorzitter Lies Luikenaar iedereen welkom, ge volgd door de wethouder Elly van Walrave. Na de openingsact van het Lokaal Comité volgt een fo rumdiscussie over de Wet Maat schappelijke Ondersteuning. In het forum zitten vertegenwoordi gers van onder andere Stichting Werkt voor Ouderen, Zorg- stroom, L'Escaul, Palladium, Wo ningstichting Walcheren en de Vrijwillige Thuiszorg Walcheren. Om 14.00 uur begint een optre den van de Zeeuws-Vlaamse troubadour Piet Brakman. De bij eenkomst is in Het Arsenaalthea ter in Vlissingen en eindigt rond 16.15 uur. Alle ouderen van Vlis singen zijn welkom en de entree is gratis. Programmaboekjes zijn verkrijgbaar bij de Stichting Pal ladium, Stichting majoraat, Ter Reede, Scheldehof en het Theo van Doesburgcentrum in Vlissin gen. Twaalf gehandicapten werken er inmiddels op zorgboerderij Pitteperk. Half oktober krijgen zij een nieuwe dagbestedingsruimte, (foto: Jaap Wolterbeek) KOUDEKERKE - Het gaat goed met de (zorg)boerderij Pitte perk van Peter en Marjan Dreessen in Koudekerke. Het aantal werknemers met een verstandelijke beperking, cliënten van Philadelphia Zorg Zeeland, is pas uitgebreid van zes naar twaalf en de nieuwe dagbestedingsruimte wordt half oktober in gebruik genomen. Peter en Marjan Dreessen hadden een veehouderbedrijf, een mi- nicamping en een boerderijwinkel in Koudekerke. In september 2003 richtten zij samen met Philadelphia Zorg Zeeland de zorg boerderij Pitteperk op. Dat betekende dat twee dagen per week zes jonge mensen met een verstandelijke beperking hun handen uit de mouwen staken op het bedrijf. "Het project 'Leren Werken' ging zo goed dat we sinds 1 september vijf dagen per week dag besteding aanbieden. Dagelijks hebben we nu een werkplek voor twaalf cliënten en daarnaast ook nog een paar stageplaatsen voor leerlingen van het ZMLK-onderwijs", legt Peter Dreessen uit. De boer kan goed omgaan met zijn hulpboeren en -boerinnen. "Ik geniet intens van hun plezier op mijn bedrijf. Hun aanwezigheid hier is écht een meerwaarde voor mijzelf', zegt Dreessen oprecht. Hij wordt boos als campinggasten anders denken over zijn mede werkers. "Als gasten zich aan de gehandicapten storen, hoef ik ze niet op mijn erf. Zij horen er gewoon bij in de samenleving. Di rect hé...maar zo denk ik erover!" De nieuwe dagbestedingsruimte op het erf is bijna af. Die telt 240 vierkante meter en is daarmee anderhalf keer zo groot als de ou de ruimte. De hal wordt ingericht als kantine en werkruimte. "Daar pakken we het zaad in van de stokrozen die we verkopen en kunnen we dingen schilderen", legt Dreessen uit. Marianne de Lobel is arbeidsbegeleidster bij Philadelphia en be geleidt de cliënten op de boerderij. "Wie hier stage loopt, snuffelt een beetje rond. De dagbesteding daarentegen is werk, écht struc tureel met verplichtingen. We houden wel rekening met de voor keur van de cliënten en hun kwaliteiten. De één werkt graag met de dieren en een ander graag in het huishouden. Plezier is belang rijk, maar de prestatie ook." De begeleidster loopt naar een groot bord aan de muur waarop foto's van de cliënten zijn geplakt met daarachter allerlei picto grammen. "De meeste kunnen niet lezen en zo maken we duide lijk hoe hun dagindeling is. Zo weet iedereen precies zijn taken. Met foto's hebben we ook zelf boekjes gemaakt van boerderij- werk, alles is stap voor stap te zien. Zulke boekjes zijn er niet." Er is werk in de tuin en de kas, in de kantine, huishoudelijk werk, onderhoudswerk en de dierverzorging. De Lobel en de boer begeleiden de werknemers. De cliënten zijn van 8.30 tot 16.30 uur op de boerderij. "Ik ben voordat zij komen al twee uur bezig en als ze weggaan ook nog zo'n vier uur. Het werk moet gedaan worden. Maar ook al gaat het samen met de cliënten min der vlug, het geeft tien keer meer voldoening", zegt Peter Drees sen. MIDDELBURG - De taak groep Spagaat van de Koor kerkgemeenschap Middelburg houdt maandag 3 oktober een lezing over 'Boeddhisme en christendom' in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteensedijk 7 in Middel burg. De aanvang is om 20.00 uur. De lezing wordt verzorgd door de in Goes geboren pater Jeroen Witkam. Hij behoort tot de abdij Maria Toevlucht in Zundert en was van 1967 tot 2001 abt van de abdijgemeenschap. Hij deed bijbelstudies in Rome. Sinds de jaren '70 hield Witkam zich ook bezig met de begeleiding van meditatiesessies in de abdij in de stijl van zen, onder invloed van Dürckheim en Lasalle. Zo be zocht hij Zen-kloosters in Japan en India en deed hij koanstudie bij Ama Samy in India. Witkam schreef boeken als Het geopende oog (over zen en de bijbel), In een kring van Licht (over de Bergrede als meditatie- gids) en Zwerfpreken. Tijdens de lezing gaat Witkam in op de vraag 'Wat is za-zen?'en hij geeft uitleg van de compo nenten, zoals lichaamshouding, ademhaling en objectloze aan dacht. Daarnaast gaat hij onder meer in op vragen als 'Waarom is het goed om te mediteren?' en 'Wat is de betekenis van Boed dha?' Toegangskaarten voor de lezing kosten zes euro (inclusief kof fie/thee) en zijn verkrijgbaar bij Boekhandel Fanoy, De Drukke rij, Markt 51 in Middelburg, bij de Zeeuwse Bibliotheek en aan de zaal. Mevrouw Messiaen is al direct Jaap Wolterbeek) MIDDELBURG - Een feestje. Zo kan het bezoek dat de peu ters van kinderdagverblijf Nijntje uit Middelburg maan dagochtend brachten aan de bewoners van het Middel burgse zorgcentrum Sint Wil- librord het best worden om schreven. Het bezoek is de af trap van het peuterproject, dat Sint Willibrord samen met het kinderdagverblijf opzette. Zeven bejaarde vrouwen en één man kijken verwachtingsvol naar de deur als de peuters ach ter elkaar de huiskamer van de activiteitenbegeleiding binnen komen. Jessy, Kas, Fabrizio, Bo en nog een paar klasgenootjes geven iedereen netjes een hand en zeggen hun naam. Dan gaan ze allemaal aan tafel zitten, jong en oud om en om. De ouderen krijgen koffie of thee en de kin deren limonade en iedereen krijgt er een koekje bij. De peuters van kinderdagver blijf Nijntje komen vanaf deze week, om de week een uurtje op visite bij de bewoners van Sint Willibrord. Het groepje ouderen is steeds hetzelfde, het groepje peuters niet. "Het project is spe ciaal bedoeld voor de huiska merbewoners. Zij brengen in een huiskamer gezamenlijk de dag door om zo de structuur in na aanvang van het peuterproject hun dagelijkse leven te behou den. We hebben goede ervarin gen met peuterprojecten in de verzorgingshuizen Ter Reede en Scheldehof in Vlissingen. De aanwezigheid van peuters sti muleert ouderen tot interactie en doorbreekt het sociale isole ment van de ouderen", zegt John Meijer van de Stichting Werkt voor Ouderen locatie Sint Willibrord. Hij wijst naar mevrouw Kraak, die met pretlichtjes in haar ogen aandachtig naar het blonde meisje naast zich kijkt. "Zij slaapt anders bijna de hele dag en we moeten haar steeds wak ker maken. Moet je nu eens zien. Een ontroerend resultaat. De kinderen raken een snaar die wij als volwassenen niet raken", verklaart Meijer de verandering. De spontane peuter Romy houdt haar buurvrouw wel wakker. Ze babbelt honderduit en steekt haar schoenen boven de tafel uit. "Wie heeft die veters zo mooi gestrikt?" vraagt mevrouw Kraak. "Papa", roept Romy met een mond vol koek. "Je mag niet met je schoenen op de ta fel", wijst mevrouw Kraak haar met een brede glimlach terecht. Romy stoort zich er niet aan. Meneer Flipse zit stil te genie ten: "Ik vind het heel gezellig hoor al die kleintjes." Een paar ment wordt aangeboden aan de Koningin. Voor deelname (leden van de Koninklijke Bond van Zang- en Oratorium verenigingen hebben voorrang), toegangskaarten en informatie kan een kijkje geno men worden op www.zing.nl. Telefonisch is zing.nl bereikbaar op 0543-565180 (tijdens kantoo ruren). (advertentie) omringd door dreumesen, (foto stoelen verderop zit mevrouw Messiaen, omringd door peu ters. Ze straalt. "Het is zo schit terend dat die kindjes zo spon taan zijn. Al die kleine gezicht jes, je ziet gewoon wat ze den ken." Bo kijkt met zijn grote bruine kijkers aandachtig naar een be jaarde vrouw tegenover hem, die koffie drinkt uit een kleuterbe ker met een tuitje en forse hand vaten. Zijn koekje ligt vergeten op de tafel. Oud en jong luistert ademloos als de peuterjuf een verhaal voorleest uit het boekje 'Doe mij maar na'. Behalve Ro my en mevrouw Kraak; die klet sen overal doorheen. De komende weken gaan de be woners en peuters samen knut selen en tekenen. Al is eens in de twee weken, vanwege de drukte, voor beide partijen genoeg. MIDDELBURG - Leerlingen van de afdeling Bouwtechniek van de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren (CSW) in Middelburg hebben huishoudtrappen gemaakt voor de arm- sten in de Oekraine. Vorige week konden de eindproducten worden getoond. Links de begeleider van het project, de docent Ko Faasse. (foto: CSW) www.pggm.nl PGG m Weet wat je waard bent.

de Faam | 2005 | | pagina 9