eerz @afo harry de visser Intense kleurenpracht Vallende bladeren Gereedschap onderhouden Gras maaien Goed snoeien Welke mest? Veilig vogels voeren Warm in de herfst Kies een boom die past de Smit voor op www.tuinweb.nl tuinkunststudio Woensdag 28 september 2005 De Faam 24 Het gras maaien gaat nog wel even door. Pas als het kouder is dan zes graden boven nul, stopt gras met groeien. Maai het gras in de periode voor de winterkou niet te kort. De optimale lengte voor de winterstop is vier tot vijf centimeter voor speelgras en drie tot vier centimeter voor siergras. Voor veel planten is de herfst de tijd om zich voor te bereiden op de win ter. Ze groeien nu niet meer, dus is het ook niet nodig om ze mest te geven. Althans geen mest waardoor ze snel gaan groeien, zoals kunstmest. Wat u wel kunt gebruiken is stikstofvrije mest, wat de wortelgroei stimuleert. Op lichte grond, zoals zand, heeft het geven van mest in de herfst geen zin. De meeste mest spoelt daar ongebruikt door naar het grondwater. sterft alles wat erin leeft. Een net over de vijver is een goede oplossing. De bij elkaar geharkte herfstbladeren kunt u gebruiken als isolerende en tegelijk voedende laag op de bodem onder planten. Het werk in de tuin wordt straks min der, dus nu is het tijd om hark, schep en schoffel te verzorgen. Als u kapot gereedschap nu laat repareren, grijpt u er straks in de lente niet naast. Dat geldt ook voor het slijpen van (naai machines en schoffels. Om de spullen goed de winter door te laten komen heeft u niet veel nodig. Als u metaal en hout invet met een in olie gedrenkte lap voorkomt u roest en uitdroging. Bruine bladeren en dorre takken zien er in de herfst niet mooi uit. Toch is het beter ze zo veel mogelijk te laten zitten. De dode materialen vormen voor planten een natuurlijke bescher mingslaag tegen de kou. Wanneer u een vijver heeft is het wel belangrijk ervoor te zorgen dat dode bladeren niet in de vijver komen. Als ze het wateroppervlak bedekken, komt er geen zuurstof meer in het water en Eigenlijk is in de herfst de tuin op haar mooist. Kijk maar naar de mooie, volle kleuren van bloemen: diepblauw, donkerpaars en okergeel. Of het warme bruinrood van de bladeren voordat ze vallen. De amberboom (liquidambar) is een mooie herfst- boom: soms zie je in één blad prachtige combinaties van rood, oranje, paars, groen en geel. Niet alleen bloemen en bladeren kleuren mooi, ook bessen, die vaak tot laat in de herfst en zelfs winter blijven hangen. Denk aan de sier- appel (Malus), Pernettya. vuurdoorn (Pyracantha) hulst (Hex) of klimop (Hedera). Laat in de herfst heb je de bloemen van winterbloeiers als sneeuwheide (Erica carnea), toverhazelaar (Hamamelis) en winter jasmijn (Jasminum nudiflorum). De hele herfst kunt u ook genieten van rozenbottels. En niet alleen met het oog: de bottels van de Rosa rugosa barsten van de vitamine c. Het lijkt misschien wat vroeg, maar sommige heesters kunt u nu al snoeien. Het gaat dan vooral om heesters die in de nazomer hebben gebloeid. Staat u te twijfelen met de snoei- schaar, omdat u niet weet welke struiken en bomen u kunt kortwieken? Of hoe het precies moet? U kunt een hovenier bellen. Die komt trouwens, voor niet al te veel geld, graag een of twee keer per jaar langs om u dit werk uit handen te nemen. Bel het Hoveniers informatiecentrum in Houten, telefoon 030-6595550. Wilt u een boom in de tuin? Bedenk van tevoren welke soort het beste in uw tuin past. Ook letterlijk, want bomen die te groot worden, geven vaak problemen - soms ook met de buren. Voor tuinen van normale afmetingen is een boom van een meter of zes het maximum. En wilt u een boom die in de winter groen blijft, of zijn blad verliest? Het voordeel van een bladverliezer is dat een kale boom in de winter de zon niet blokkeert. Bovendien houdt zo'n veranderende boom de tuin levendig. Gaat u een boom planten, kijk dan naar de wortels. Heeft u er een gekocht met kale wortels, dus zonder aarde eromheen, dan moet u die zo snel mogelijk in de grond zetten. Bomen die in de pot zijn gekweekt, kunt u het hele jaar planten, behalve als het vriest of de grond bevroren is. Voor het planten heeft u een groot gat nodig, zodat wortels niet beschadigen. Een net geplante boom heeft extra voeding nodig: doe dus wat compost of potgrond op de bodem van de kuil en ook in de aarde die in de kuil gaat. Als u bij het aanstampen van de grond met de neus van de laars naar de boom staat, loopt u de minste kans de wortels te beschadigen. Voor bomen op een winderige plek zijn er speciale boompalen. Met een U kunt in de herfst ook nog genieten van uw veranda of serre. Er zijn tegenwoordig genoeg mooie en gezellige manieren om het warm te houden. Denk maar aan warmte- stralers of een buitenhaard. In steeds meer tuinen zie je een spabad met verwarmd water. Dat is natuurlijk ultieme luxe: warm relaxen in je eigen achtertuin. boomband, die ervoor zorgt dat er afstand blijft tussen de stam en de paal, zet u de boom vast. Na het planten kunt u een plastic buisje in het- plantgat zetten, dat naar de wortels loopt. Water komt dan direct bij de wortels. Geef de boom direct na het planten veel water: zo spoelt de grond goed tussen de wortels. Uw tuincentrum kan u goed informe ren welke boom in uw tuin past. In oud vet, vooral frituurvet, zitten veel zouten die slecht zijn voor vogels. Vergeet ook het drinkwater niet: met een beetje suiker erin bevriest het niet. De beste plek voor voer is een Als het kouder wordt, hebben vogels behoefte aan extra voer en vitami nen. Kant-en-klaar vogelvoer is wel zo gemakkelijk en er zit alles in wat ze nodig hebben. U kunt er eventueel wat vers fruit bij doen. Ook vetbollen kunt u het beste gewoon kopen. Dan weet u zeker dat er geen gevaarlijke stoffen in zitten. vogelhuisje met een dakje erop - tegen de regen - maar dat wel open is aan de zijkanten, zodat vogels rond sluipende katten op tijd kunnen zien. Voor het SCHOONMAKEN van een VERWAARLOOSDE TUIN Voor COMPLETE AANLEG of RENOVATIE van uw TUIN en/of BESTRATING Middelburg Tel. (0118)613381 www.desmittuinaanleg.nl Herfst... tijd om uw tuin eens kritisch te bekijken! Wij ontwerpen, adviseren, maken een beplantingsplan en begeleiden u desgewenst bij de aanleg door uzelf of hovenier. Surf naar www.vanbinnenuit.net of bel 0118-616013 Tuinontwerp- en adviesbureau voor een tuin die bij u past Potmaat 13 cm. Diverse kleuren en soorten, zowel glad als krul. Uit onze dierenafdeling: Whiskas Adult 400 gram. Diverse smaken. tuinontwerpen in stijl Meer Tuin in een handomdraai: 9 praktische tuintips Tip: Haal afstervende plantenresten van uw vaste planten weg als de groenblijvende planten eronder er last van hebben. Tip: Heesters en bomen die lang in een pot hebben gestaan, groeien daar vaak met de wortels uit. En soms zijn die wortels in spiralen rond de binnenkant van de pot gegroeid. Voor u gaat planten kunt u te ver uitgegroeide wortels afsnijden en de wortels aan de buitenkant van de kluit losmaken. Tip: De herfst is een ideale periode om de tuin te veranderen: nieuwe planten, een beter terras of dat heerlijke spabad. Tip: Geef planten en bomen na het inplanten zeker de eerste veertien dagen regelmatig water, zelfs bij vochtig weer. t tuinaanleg en onderhoud evielewog 54 4335 gw middelburg 06-5230285/ www.harryduvisser.nl

de Faam | 2005 | | pagina 24