ww^ fjjtL/Lf Lf/ Kennedymars: evenement om voor wakker te blijven! Nationale bekendheid voor volkszanger Jannes Jack Johnson verovert de wereld Webwetensw@@rdigheden Lekker, lekker... Puzzelland Amuse-gueule au poulet Het boek Muziek en meer In de sterren. Kabeljauwtapenade 6 7 8 9 10 11 puzzelland.com 1 2 3 4 5 6 7 8 Woensdag 31 augustus 2005 De Faam 21 De ziekte van de 21ste eeuw heet RSI, repetitive strain injury. Nu kan in er in dit geval niet echt van een ziekte gesproken wor den, het is een meer een verzamelnaam voor een serie klachten die veroorzaakt worden door het veelvuldig herhalen van steeds dezelfde handeling, zoals dat bijvoorbeeld het geval is bij mensen die dagelijks veel gebruik maken van computer en beeldscherm. Daarbij gaat het meestal om problemen in de bovenrug, nek- en schoudergebied, armen, ellebogen, polsen, handen en vingers. Wie op het internet op zoek gaat naar informatie over RSI komt al snel terecht in een woud van informatie. Een zoekactie op Google leverde deze week - en dit is geen grapje - 216.000 treffers op voor het begrip RSI. En om daar nu de juiste informa tie te vinden kost veel zoektijd en veel onnodige muiskliks. In het nederlands taalgebied bestaat daarom een handige site van de RSI patiëntenvereniging, te vinden op www.rsi-vereniging.nl. De site biedt een schat aan informatie over de het soort klachten, moge lijke oplossingen, onderzoek, hulpmiddelen en natuurlijk over de vereniging zelf. Ook zijn op de websites links te vinden naar pauzesoftware waar mee RSI klachten voorkomen kunnen worden. De software dwingt de computergebruiker tot regelmatige pauzes en geeft in sommige gevallen voorbeelden van oefeningen die gedaan kun nen worden om problemen te voorkomen. Een voorbeeld is bij voorbeeld de gratis software van E. de Jong, te vinden op ht- lp://home0 Lwxs.nl/%7Eedejong/arsio. Vanaf deze locatie is de software te downloaden. Het is op de eenvoudige website tevens mogelijk vragen te stellen aan de maker en om deel te nemen aan een forum van andere gebruikers. Terug naar de site van de RSI patiëntenvereniging. Deze bevat in de rubriek over RSI ook nog een flinke lijst met links, keurig on derverdeeld in categoriën. Zo is er via de site verder door te klik ken naar informatie over preventie, kunnen medische sites be zocht worden en zijn andere lotgenoten verenigingen te bezoeken. Eén site uit de lijst die wat extra aandacht verdient is http://rsi- bank.net/ceilidh/, de RSI-kennisbank. Hier vértellen bezoekers over hun ervaringen. De site ziet er wat onoverzichtelijk uit, maar bevat een schat aan informatie uit de praktijk. Een bezoekje waard, ook voor mensen die nog steeds geloven dat mensen met RSI aanstellers zijn. En, zo staat op de site van de patiëntenver eniging te lezen, is nog steeds dik veertig procent van de Neder landers. De Franse term amuse-gueule is eigenlijk een niet zo fraai woord. In Frankrijk namelijk gebruikt men het woord gueule als een scheldwoord. Ta Gueule! bijvoorbeeld betekent: hou je bek!. Maar in dit geval heeft de naamgever willen aangeven dat het hier een aperitiefhapje betreft. Een huigfuifje. zoals mijn vader het altijd zei. Deze hapjes vormen een combinatie van kip, me loen en kaas. Ingrediënten: 500 gram kippengehakt, twee eieren, een half kop je paneermeel, twee eetlepels geraspte parmezaanse kaas, een eetlepel gehakte peterselie, twee theelepels gedroogde basilicum, twee theelepels gedroogde oregano, twee teentjes knoflook uit de knijper, zout en peper, wat olijfolie en een meloen. Meng alle ingrediënten behalve de olie en de meloen dooreen tot een stevig mengsel. Vorm ze tot duimgrote rolletjes en bak ze aanvankelijk op laag vuur en later - voor een mooie goudbruine kleur op hoger vuur. Haal ze met een schuimspaan uit de pan en laat ze uitlekken op keukenpapier. Hou ze warm. Intussen is de meloen geschild, ontpit en in blokjes gesneden. Serveer de ki prolletjes aan een cocktailprikker, samen met een stukje meloen. Ook erg lekker is deze kabeljauwtapenade, die, geserveerd met uienbrood voor een verrassende smaaksensatie zorgt. Ingrediën ten: 200 gram kabeljauwfilet, een teentje knoflook, 50 gram an sjovis, 200 gram zwarte ontpitte olijven, twee eetlepels kapper tjes, een citroen en peper en zout. Smoor de kabeljauw in een bodempje water in vijfminuten gaar, knoflook, ansjovis, kappertjes en peper en zout toevoegen. Pureer alles in een keukenmachine en voeg wat paneermeel toe als het mengsel wat dun is. Maak de smaak af met citroensap en eventu eel nog wat peper en zout. Anneke Kaiser Wppkkranf pvtvn Vrolijke gezichten voorafgaande aan de start van de Nachtmarathon. Maar dat zou gedurende de nacht nog wel eens anders kunnen worden... In Haaksbergen wordt tradi tiegetrouw in de nacht van 9 op 10 september de Interna tionale Twentse Kennedy mars en de Nacht- en Dag- wandelmarathon gehouden. De deelnemers gaan vrijdag 9 september om precies 22.00 uur van start om te voet 80 of 42 kilometer af te leggen door het fraaie Twentse landschap. Op het podium voor evene mentenhal De Bouwmeester Nadenken over de waarde van onze aanwezigheid op aarde kan geen kwaad. Het gebeurde in de oudheid, in de Middeleeuwen, maar ook en vooral in de 20e eeuw. We kennen onze klassie ken (Plato, Machiavelli, Descar tes, enz). Minder bekend wel licht zijn de moderne denkers uit de vorige eeuw. Toch heeft juist die een grote rijkdom aan ideeën opgeleverd. Iemand die als geen ander inzicht heeft in hun oeuvre is prof. dr. mr. Herman Philipse, universiteitshoogleraar in Utrecht. Zijn onderzoek naar de kennistheorie leidde onder meer tot een hoorcollege over acht fi losofen, hun werk en achterlig gende wijsgerige stromingen: Russel, Husserl, Wittgenstein, Heidegger, Reichenbach, Sartre, Popper en Van Orman Quine. Acht cd's die kennisverrijkend zijn. Je hoeft geen filosoof te zijn om je in te laten met het ge- dachtengoed van grote denkers. Ze laten zich gemakkelijk belui steren tijdens de file, in de thuis situatie of wellicht wandelend over 's lieren wegen. Uitgave: Home Academy Publishers. Prijs 57,50 euro ISBN 90 853 0014 2. Dick van der Veen Piratenzenders en lokale radio hebben zijn muziek al een jaar of vijf op hun speellijstjes staan, de levensliedjes van Jannes Wolters uit Noordsche- schut bij Emmen. Nu 'ie weke lijks op SBS6 te zien is in zijn autobiodocusoap en tot en met TMF zijn videoclipjes uitge zonden worden, is nationale roem dichtbij. Jannes heeft een nieuw album: 'Als het zon netje schijnt'. Jannes maakte in 2000 op eigen kosten zijn eerste singletje, dat door de illegale radiomakers in het oosten en noorden van het land enthousiast werd verwel komd. Met zijn debuutalbum 'Bella Bianca' van een jaar later en het volgende 'Van Casablan ca en Napoli' bouwde Jannes verder aan zijn reputatie. Van de laatste gingen er 25.000 over de toonbank. Vorig jaar deed Jan nes mee aan de theatertournee van Marianne Weber en sloot daar vriendschap met Emile Hartkamp, de eminente tekst schrijver, componist en produ cer van het Nederlandse levens lied. Jannes is intussen 'Koning van de Piraten' (uitgeroepen op het Giga Festijn in Almelo), deed mee aan het meezingfeest Nacht van Oranje en aan het Concert des Levens ter ere van Johnny Hoes. De liedjes van 'Als het zonnetje schijnt' zijn bijna allemaal van Hartkamp. George Baker schreef 'Ik kan met jou de hele wereld aan'. Van een andere be roemde collega is 'Adio amore, adio'. Emile 'vertaalde' het suc cesnummer van Adamo en bouwde het om tot een knuffel versie. Jannes zijn favoriete va kantiebestemming Griekenland komt ook nu aan de beurt en van Jamaica haalde Jannes het ritme van het titellied. Zoals het een vertolkers van het levenslied betaamt, krijgt liefdesleed de ruimte. Jannes is zelfs boos, heeft haar koffers al bij de deur gezet en wil de huissleutel terug. Hoe ellendig het allemaal ook is, 'Als het zonnetje schijnt' komt het allemaal goed. Jan van Middendorp worden de deelnemers en het publiek voorafgaand aan de start vermaakt met muziek, dans en zang. Na het startschot maken de wandelaars een rondje door het centrum. Via de wijk de Veldmaat, waar ook de nodige activiteiten zijn, gaan de wandelaars naar de Oostendorper watermolen. Op dit unieke en sfeervolle plekje worden de deelnemers ont haald op thee met een krenten bol en muziek. Vervolgens loopt men via Rietmolen en Hengevelde naar Sint Isidorus- hoeve. De marathonlopers gaan van hieruit richting finish en de deelnemers aan de mon stermars van 80 kilometer naar Bentclo. Beckum, Boekelo en komen dan via Buurse weer bij de finish in Flaaksbergen. Naast de deelname aan de tochten in de nacht is het ook mogelijk op zaterdag 10 sep tember nog te starten voor een wandelmarathon. Deze sluit aan op het tweede gedeelte van de route van de Kennedymars. Bij de finish zorgen muziek en een 'binnenproater' voor de no dige gezelligheid. Opgave voor deelname aan de monstermars van 80 kilometer of voor de nachtwandelmara- thon kan nog op vrijdag 9 sep tember tussen 19.00 en 21,45 uur. Op zaterdag 10 september kan men zich tussen 06.00 uur en 07.30 uur nog aanmelden voor Dagwandelmarathon. Na dere inlichtingen: telefoon 053-5721005 of kijk op de in ternetpagina www.haaksber gen-wandel.nl. Horizontaal: l. Besmettelijke ziekte, con tant; 2. zonnescherm; 3. kle- dingstijl (Eng.), gast; 4. rivier in Oostenrijk, schel, sporen- plantje; 5. vooruit!; 6. onder grondse, aaneengesloten rij sol daten; 7. dwalen; 8. inhouds maat, gewicht, getal; 9. agave soort, open plaats in een bos; 10. verstopt talgkliertje; 11. op het kantje, plek. Verticaal: l. Heilige taal uit Z-Indië, ri vier in Duitsland; 2. dommerik; 3. houten stop, lisdodde; 4. deel van een boom, Duitse omroep, lievelingskostje; 5. naakt; 6. dis, de moeite waard zijn; 7. le digen; 8. bergpas, vorm van het boeddhisme, vreemde munt; 9. overal, Engelse adellijke titel; 10. soort aap; ll. schor, kle dingstuk. Filmmaker, surfer en musicus Jack Johnson verovert de wereld, (foto: Thomas Campbell) Zijn gitaar en stemgeluid heb ben onmiskenbaar een relaxte uitwerking. Zijn muziek pakt je om je vervolgens nooit meer los te laten. Jack Johnson is hot. Sinds deejay Edwin Evers zijn single draaide, ook in ons land. Een no-nonsense musi cus, surfer en Filmmaker. Ge boren en getogen op Hawaii. Klaar om Nederland te vero veren met zijn fonkelnieuwe album 'In Between Dreams'. Liefhebbers van Jack Johnson zullen het met zijn CD's moeten doen. Jack, de relaxedheid zelve woont aan de Californische kust en blijft daar voorlopig. Een tournee door de Verenigde Sta ten? Vooruit. Verder weg, weg van de kust, de metershoge gol ven, kampvuren en zijn surf- plank? Vergeet het maar. "Ik ben er mee opgegroeid", vertelt Jack. "Op het eiland Oahu. Ik kon even snel surfen als lopen. De wereldberoemde pipeline, een begrip onder surfers, lag op een steenworp afstand. Ik was een jaar of twaalf de dag dat ik de beroemde golf voor het eerst be dwong. Op mijn zeventiende kreeg ik de kans om uit te komen in de Pipe Masters Competition. Het hoogste wat een surfer kan bereiken. Ik speelde toen al ze ven jaar gitaar. Een surfongeluk hield me drie maanden aan wal. Alle tijd om te spelen en de tech niek beter onder de knie te krij gen en me te verdiepen in de muzikale invloeden van groot heden als The Beatles, Gat Ste vens, Jimmy Hendrix, Neil Young, Radio Head en anderen. 'On' van Metallica en 'Father and Son' van Cat Stevens waren de eerste nummers die ik speelde. Heerlijke muziek. Film werd een tweede passie." Johns eerste 16mm film 'Thicker than water' werd een succes. "Een surffilm die ik mocht co- regisseren en filmen. Terwijl de film volle zalen trok en in trek was in de surf-bioscopen, ont dekte ik het zingen. Korte tijd la ter, begin '99, verschenen er tal van bootlegs onder surfers over de gehele wereld. Ik maakte een tweede film en korte tijd later een eerste album. Het is een deel van mijn leven." Jack Johnson blijft de rust zelve. Het succes overspoelt hem als de wanne golven van de Pacific zonder zichzelf te verliezen. "Laat het maar komen", lacht Jack, zichtbaar genietend. "Op Oahu ontdek je de puurheid van het leven. Leer je te relativeren en te zien wat werkelijk telt. De onschatbare waarde van de we reld om ons heen. Eén procent van alles wat ik doe, gaat naar 'One for the Planet', een uniek initiatief. In alle opzichten tracht ik, en een ieder om me heen, bij te dragen aan een betere wereld. Een must willen we overleven. Muziek is een instrument. Mijn liedjes de boodschappers, zon der dat het er mijlendik bovenop ligt. Weesje bewust van watje hebt en geniet bovenal. De we reld is kostbaar. Mijn liedjes zijn kleine verhaaltjes. Puur en eer lijk." Jack Johnson verovert on miskenbaar de wereld. Willem Gunneman Ram Het wordt een goede week, hoewel u te maken krijgt met een Stier die u beconcurreert. U heeft het druk en er komt bezoek met een bericht. U kunt het wat rustiger aandoen en u komt toe aan dingen die u ter harte gaan. Stier U ziet de zaken van hun pret tige kant en krijgt weer zin in het leven. Ook op zakelijk ge bied zijn er goede kansen. Probeer tevreden te zijn met de dingen die u plezier geven. Toon belangstelling voor an deren en onthoud ze niet een compliment op z'n tijd. Tweelingen U ziet er tegenop om een plan uit te voeren dat op zich uit stekend is. U ziet alleen op te gen de energie die u erin moet gaan steken. U kunt rustig af wachten tot er voor uzelf een goed moment komt. Het is van belang dat u niet te lang stil staat bij die dingen die niet zo voorspoedig lopen. Houd de vaart erin. Kreeft Uw optimisme straalt als een warme nazomerzon over al uw plannen. Dat geeft uw ideeën en gedachten vaart. U ziet het allemaal wel zitten! Blijf wel nuchter en probeer te overzien wat u wilt gaan doen. Leeuw Het loopt niet helemaal zoals u wilt deze week en het is voor u moeilijk om te bekij ken wat daarvan de oorzaak is. Steek de handen uit de mouwen, houd uw leven zo overzichtelijk mogelijk. En volg toch uw eigen koers. Al les loopt naar wens dus laat uw stemming niet bederven door bijkomstige ergernissen. Maagd U heeft originele invallen die betrekking hebben op uw werksituatie. U bent in een periode waarin u creatief kunt omgaan met zaken die meest al alleen maar nuchterheid vereisen. Een nieuwe relatie kan veel voor u betekenen, zowel privé als op zakelijk gebied Weegschaal U komt om in de plannen en een aantal zal met succes uit gevoerd worden. Deze week kunt u dus wat meer relaxen. U wilt te veel tegelijk. Het is belangrijk dat u wat tot rust komt. Schorpioen Een niet tevoren doordacht optreden heeft u al eens in verlegenheid gebracht. Wees dus deze week niet al te spon taan en tel tot tien voor u uw mening in het openbaar geeft. Er is iets raadselachtigs aan de hand in uw omgeving, daar moet u beslist wat over door denken en of-vragen. Boogschutter Echt begrip tussen u en een Stier wil maar niet ontstaan. Het is het verstandigst dat maar gewoon te accepteren en te proberen elkaar te mijden. Ook met een Schorpioen kunt u wat in de clinch raken. Hij/zij schijnt niets te leren van eerdere aanvaringen. Steenbok Er is iets dat u heel graag wilt en u bent bereid daar veel voor te doen. U bereikt ook iets al zal dat gevolgen heb ben die u tot nu toe over hel hoofd hebt gezien. Langza merhand bent u er aan toe u wat minder zorgen te maken. Waterman U kunt de zaken wat minder zwart/wit zien omdat uw ge voelens van teleurstelling en kwaadheid beginnen af te zakken. Het wordt een beetje een rommelige week. Er staat u iets goeds te wachten en daar kunt u met genoegen naar uitkijken. Vissen Wat u wilt bereiken gaat u lukken, u komt niet in een rechte lijn, maar via omtrek kende bewegingen een stapje verder. Het leven heeft u zo veel te bieden dat u uw gevoel van teleurstelling het beste achter u kunt laten.

de Faam | 2005 | | pagina 21