Provincie Zeeland Gewijzigde plannen Westerschelde Container Terminal (WCT) Dansen in het licht van de godin Zeeuws Palet Colijnsplaat eert moedergodin Nehalennia en de wetenschap üOfficiële Mededelingen Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 32/2005 Afdeling Communicatie, Nieuwe Burg 42, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 14 00 infocentrum@zeeland.nl Milieu Vergunning Sealake Terminal B.V. Vergunning Van Dalen Middelburg B.V. Schelde-estuarium 2010 Zeeland Seaports heeft op 29 juli het nieuwe ontwerp gepresenteerd voor de WCT, waarmee de duinen van de Kaloot behouden kunnen blijven. Terugblik Provinciale Staten Klederdracht Heldendichten Ingewijd Heiligdommen Woensdag 10 augustus 2005 De Faam 10 foto: Windmolens Sloe (Jaap Wolterbeek) Met de uitgave Zeeuws Palet wil de provincie geïnteresseerden op de hoogte houden van de ontwik kelingen rond het Omgevingsplan Zeeland. Vorig jaar oktober heb ben Provinciale Staten de hoofdlij nen van het plan vastgesteld. De afgelopen maanden is druk gewerkt aan een verdere uitwer king van deze hoofdlijnen in over leg met gemeenten, waterschap pen en diverse belangenorganisa ties. Het resultaat is een concept ontwerp van het Omgevingsplan Zeeland 2006-2012, met de nadruk op concept. Als in oktober 2005 het ontwerp beschikbaar is, start ook de inspraakprocedure waarbij ieder een zijn/haar zegje kan doen. In Zeeuws palet worden een aan tal onderdelen van het concept ontwerp nader toegelicht. De luchtkwaliteit bijvoorbeeld verbe tert weliswaar gestaag, maar in de binnensteden en langs drukke vaarroutes moet nog wel wat ver anderen en door het gewijzigde Europese stoffenbeleid komen er nieuwe opgaven bij. De provincie wil onder andere door windener gie bijdragen aan een verminde ring van CÓkiitstoot. Om de hori zon zo min mogelijk te "vervuilen" wordt aangestuurd op concentra tie in bepaalde gebieden. Ten aanzien van water moet al het Nederlandse grond- en oppervlak tewater, dus ook het Zeeuwse, voldoen aan de normen van de Europese Kaderrichtlijn Water (EKW). Het huidige waterbeleid moet daarvoor worden aange past. Een van de schoolvoorbeel den van integraal omgevingsbe leid is de aanleg van een zogehe ten landschapsnetwerk. Hiermee kan de landschappelijke structuur worden versterkt, extra capaciteit worden gerealiseerd om overtol lig water te bergen en de toegan kelijkheid van het landelijk gebied voor bewoners en toeristen wor den vergroot. De provincie wil, naast grootschalige vormen van verblijfsrecreatie, ook vormen van kleinschalig plattelandstoerisme behouden en het unieke karakter van deze toeristische producten versterken. Hoewel de provincie meer ruimte wil geven aan lande lijk wonen, mag dit niet ten koste gaan van de groenblauwe open heid van het landschap. Zeeuws palet kan besteld worden bij het provinciaal informatiecen trum, Nieuwe Burg 42, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 0118-631400, e-mailadres infocentrum@zeeland.nl Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben aan Sealake Terminal B.V. een vergunning Wet milieube heer met voorschriften ter bescherming van het milieu verleend voor een wijziging in de geluidsproductie. De vergunning ligt van 11 augustus 2005 tot en met 21 september 2005 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 8.00-17.00 uur en des gevraagd buiten kantooru ren en bij de gemeente Middelburg, dienst ruim te, afd. vergunningen en handhaving, Kanaalweg 3, op werkdagen van8.00- 12.00 uur en 13.00-16.30 uur en (na telefonische afspraak 0118-675287) op donderdagavond. Degenen die bedenkingen hebben ingebracht tegen de ontwerp-vergunning, de advi seurs die advies uitgebracht hebben over de ontwerp- vergunning en belangheb benden aan wie redelijker wijs niet kan worden verwe ten geen bedenkingen te hebben ingebracht tegen de ontwerp-vergunning kunnen tot en met 22 september 2005 tegen de vergunning beroep instellen bij de Afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's Gravenhage. De vergunning wordt op 23 september 2005 van kracht, tenzij overeenkom stig artikel 36 van de Wet op de Raad van State, juncto artikel 8.81 van de Algemene wet bestuurs recht een verzoek tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan bij de Voorzitter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State. Voor het inzien buiten kantooruren, mondelinge toelichting en kopieën van ter inzage gelegde stuk ken kunt u zich wenden tot dhr. E. de Smidt (tel. 0118-631769). Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben aan Van Dalen Middelburg B.V., gelegen aan de Kleverskerkseweg 65 te Middelburg, een vergunning Wet milieubeheer met voorschriften ter bescher ming van het milieu ver leend voor het veranderen en het in werking hebben na die verandering van de inrichting bestemd voor de opslag, sortering, handel en be- en verwerking van ferro- en non-ferro metalen. In de vergunning zijn een aantal wijzigingen aangebracht ten opzichte van het ontwerp. De vergunning ligt van 11 augustus 2005 tot en met 21 september 2005 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 8.00-17.00 uur en des gevraagd buiten kantooru ren en bij de gemeente Middelburg, dienst ruimte, afd. vergunningen en handhaving, Kanaalweg 3, op werkdagen van 8.00- 12.00 uur en 13.00-16.30 uur en (na telefonische afspraak 0118-675287) op donderdagavond. Degenen die bedenkingen hebben ingebracht tegen de ontwerp-vergunning, de adviseurs die advies uitge bracht hebben over de ont werp-vergunning, degenen die bedenkingen hebben tegen wijzigingen die zijn aangebracht ten opzichte van de ontwerp-vergunning en belanghebbenden aan wie redelijkerwijs niet kan worden verweten geen bedenkingen te hebben ingebracht tegen de ont werp-vergunning kunnen tot en met 22 september 2005 tegen de vergunning beroep instellen bij de Afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's Gravenhage. De vergunning wordt op 23 september 2005 van kracht, tenzij overeenkom stig artikel 36 van de Wet op de Raad van State, junc to artikel 8.81 van de Algemene wet bestuurs recht een verzoek tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan bij de Voorzitter van de Afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State. Voor het inzien buiten kantooruren, mondelin ge toelichting en kopie ën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wenden tot dhr. P. Beijaard (tel. 0118-631071). Nieuws De hoofdlijnen van de besluiten, die de regeringen van Vlaanderen en Nederland hebben genomen ten aanzien van het Schelde-estu arium 2010, zijn door de project directie ontwikkelingsschets Schelde-estuarium (Proses) samengevat in een brochure. De veiligheid wordt vergroot door dijkverhogingen in stedelijk en industrieel gebied en door vóór 2030 gecontroleerde overstro mingsgebieden aan te leggen. De toegankelijkheid van de haven van Antwerpen wordt beter door de vaargeul geschikt te maken voor grote (container)schepen. De vaargeul wordt verdiept naar 13,1 meter (was 11,85 meter) om doorvaart mogelijk te maken, ongeacht het tij. Met flexibele startlocaties voor baggermateriaal wordt getracht de dynamiek van de Schelde te behouden en te versterken. Nederland en Vlaanderen gaan meer ruimte maken voor natuur. Grensoverschrijdend wordt De Vlakte van de Raan als zeereser vaat aangewezen, het Zwin wordt uitgebreid met minstens 120 en mogelijk 240 hectare en in de Hertogin Hedwigepolder en de Prosperpolder wordt 440 hectare intergetijdegebied ontwikkeld. In Nederland zal circa 300 hectare estuariene natuur ontwikkeld wor den op nader te bepalen locaties. In Vlaanderen wordt de Durme heringericht. Er wordt 125 hecta re natuur ontwikkeld in overstro mingsgebieden en in de Kalkense Meersen wordt 600 hectare wet land ingericht. Er zal nog 210 hectare natuur ingericht worden op nader te bepalen locaties. De brochure is te verkrijgen bij het informatiecentrum van de provincie. Gedeputeerde Staten heeft op verzoek van Provinciale Staten aan Zeeland Seaports gevraagd de mogelijkheden te onderzoe ken van een kleinere WCT. Een grootschalige containerter- minal in Vlissingen-Oost is alleen mogelijk als het streekplan Zeeland wordt aangepast. Provinciale Staten heeft in 2002 ingestemd met die aanpassing, maar dat besluit is door de Raad van State in juli 2003 vernietigd. Provinciale Staten heeft vervol gens in oktober 2004 besloten om de haalbaarheid van een nieuwe procedure te laten onder zoeken. Eén van die onderzoe ken is van het Waterloopkundig Laboratorium Delft-Hydraulics. In samenwerking met Arens Bureau voor Strand- en duinonderzoek, Svasek Hydraulics, Royal Haskoning en Ecologsich Adviesbureau B. Kruijsen is het concept-rapport tot stand geko men. In de loop van dit jaar zullen ook de onderzoeksresultaten beschik baar zijn van de milieueffectrap portage en de maatschappelijke kosten-batenanalyse. Opdracht De opdracht vanuit de provincie Zeeland was te onderzoeken of het mogelijk is om een container- terminal met een kadelengte van 2000 meter aan te leggen langs het strand van de Kaloot zonder schade aan te richten aan beschermd natuurgebied in het kader van de Europese Vogel- en Habitatrichtlijnen. Het onderzoek heeft zich toege spitst op het behoud en, indien mogelijk, versterking van de Foto: Kaloot: (Aerolin) natuurlijke kenmerken van drie locaties, waar jonge duinvorming plaatsvindt. De eerste locatie is in de buurt van de EPZ-centrale (A), de tweede tussen de inlaat en de uitlaat van de centrale (C) en de derde in de buurt van de Oosthavendam (D). Bovendien zijn verschillende variaties beke ken met een- en tweezijdige inkortingen van de terminal. Onderzoek en conclusies Ten behoeve van het onderzoek is eerst de historische ontwikke ling van de gebieden in kaart gebracht. Vervolgens zijn de belangrijkste randvoorwaarden onderzocht voor de processen van duinvorming en erosie op de Kaloot. Om een voorspelling te kunnen doen over de ontwikkelin gen en effecten na aanleg van de WCT, is een zogeheten morfolo gisch model samengesteld. De conclusie van het effect- onderzoek is dat het mogelijk is een Westerschelde Container Terminal aan te leggen met een kadelengte van ongeveer 2000 meter, indien de terminal tweezij dig ingekort wordt. De jonge dui nen in de deelgebieden A en D blijven zo volledig gespaard. Ook de processen die voor duinvor ming van belang zijn kunnen in stand gehouden worden, als de voorspelde achteruitgang van het strand wordt voorkomen door zandsuppleties. Overigens zou den deze ook zonder WCT nodig zijn, in verband met de Habitat richtlijn, die instandhouding ver plicht. Informatie Dinsdagavond 6 september wordt het rapport tijdens een informatieavond over de WCT toegelicht. Deze avond in Hotel Arneville in Middelburg is toegan kelijk voor alle belangstellenden. De samenvatting van het onder zoek kan nagelezen worden op: www. wctvlissingennl ui m Provinciale Staten in miniminiiinn Zeeland MMamaww De 47 leden van Provinciale Staten komen maandelijks bijeen tijdens de statenvergadering, leder lid van PS is ook lid van een politieke partij. Deze partij en/fracties organiseren diverse bijeenkomsten om met elkaar maar ook met hun achterban en doelgroepen van gedachten te wisselen over actuele zaken. Daarnaast maken deze leden deel uit van een of meerdere sta tencommissies. Tijdens deze ver gaderingen worden voorstellen behandeld die in de statenverga dering aan de orde komen. In Zeeland werken we met vier statencommissie: Economie en Mobiliteit, Ecologie en Water, Ruimte en Sociale en Bestuurlijke Zaken. De commissieleden verga deren eveneens maandelijks. Om goed geïnformeerd te zijn leggen de leden regelmatig werk bezoeken af en nemen ze deel aan bijeenkomsten waar uiteenlo pende onderwerpen ter discussie worden gesteld. Statenleden informeren op hun beurt weer belangen-organisaties, overheden en andere doelgroepen. Naast alle reguliere vergaderin gen hebben de Statenleden in de eerste helft van dit jaar o.a. deel genomen aan: - een bezoek aan het Buys Ballot college te Goes. Onze politici gingen in de trailer in discussie met jongeren van deze middel bare school; - de voorrondes van het Nationaal Jeugddebat; - een werkbezoek aan de Eerste Kamer; - de opening van de fietsbrug over de Sloeweg; - een werkbezoek van de com missie Ruimte aan de gemeente Terneuzen; - een werkbezoek van de com missie Ruimte aan het Spieghelkwartier in Vlissingen; - een werkbezoek van de com missie Economie en Mobiliteit aan de Hogeschool Zeeland; - een schoolbezoek van 160 leer lingen van het CSW aan Provinciale Staten. Leerlingen gingen met. statenleden in dis cussie over kernenergie; - een bezoek van de Tweede Kamer Commissie Verkeer en Waterstaat aan Zeeland i.v.m. de Ontwikkelingsschets Schelde-estuarium 2010; - een werkbezoek aan het Klaverblad. De statenleden hebben ook ver schillende hoorzittingen en gedachtewisselingen gehouden waar inwoners en maatschappe lijke organisaties hun stem kon den laten horen: - gedachtewisseling over het omgevingsplan Zeeland; - hoorzitting over het Schelde- estuarium. Foto: bezoek Middelbare School aan Provinciale Staten Statengriffie Balans 25 Postbus 6001 4330 LA Middelburg COLIJNSPLAAT - Colijns- plaat opent zaterdag (13 au gustus) een tempel voor de eeuwenoude Zeeuwse godin Nehalennia. De duizenden ja ren oude ieidsvrouwe voor zee mannen blijkt ook vandaag de dag nog mensen te inspireren. Dansdoeente Anneke Witter mans uit het Gelderse Epe danst graag Mn de voetsporen van de godin'. 'Een eye-opener' en 'een moge lijkheid om tot bezinning te ko men.' omschrijft de gedreven Wittermans haar Nehalennia. "Ik voel me verbonden met wijs heid en oeroude vrouwen-weten schap. Nehalennia is daar wat mij betreft een mooi voorbeeld van; een archetypisch beeld waar iedereen wat van kan le ren". De dansdoeente is regelmatig in Zeeland te vinden. Ze geeft er workshops oerdansen aan het strand. Zaterdag, wanneer de Neheiennia-tempel in Colijns- plaat geopend wordt, tracteert ze het publiek op een tweetal de monstraties. Wittermans deed de laatste twee jaar uitgebreid onderzoek naar Nehalennia. Zij is er van over tuigd dat de Zeeuwse godin een Keltische oorsprong heeft. "Een kwestie van gevoel", geeft ze toe, want geschreven bronnen uit de periode van vóór de Ro meinen zijn er niet. "Maar er zijn wel andere aanwijzingen". Een paar daarvan vond ze in de Zeeuwse streekdrachten. Zo lijkt de Zeeuwse strik, gedra gen op de muts, soms als twee druppels water op een oud Kel tisch symbool. "De drie aan el kaar grenzende cirkels van de strik uit Nieuw- en Sint Joosland bijvoorbeeld. Die vond ik terug op gebeitelde stenen. Een ty pisch Keltische vorm. Ook knopen van mannenbroeken zijn qua vorm identiek aan Keltische schilden." Het lijkt een beklon ken zaak. "Terwijl een juwelier zal zeggen dat het één niets met het ander te maken heeft," weet Wittermans. "Deze symbolen zie je namelijk pas vanaf de achttiende eeuw in de Zeeuwse streekdracht opduiken. Maar ik zeg dat die symbolen wel ergens vandaan moeten komen. Vorm verwantschap is nooit toeval. Mensen moesten destijds veel geld betalen voor een sieraad, het ligt niet voor de hand dat je dan zomaar een vorm kiest. Je kiest iets datje hoog wil houden, Anneke Wittermans: "Ik voel me verbonden met wijsheid en oeroude vrouwenwetenschap". COLIJNSPLAAT - Demon straties oerdansen, een optre den van een historische Ro meinse groep en drumband vol trommelende vrouwen. Zo ziet, in vogelvlucht, de ope ning van de Nehalennia-tem- pel in Colijnsplaat er zater dag (13 augustus) uit. Commissaris van de Koningin Wirn van Gelder opent het ge bouw om 12.00 uur officieel. Daarna zijn er gedurende de hele dag afwisselend optredens van Corbvlu. een groep die het Romeinse leven zo historisch mogelijk nabootst, Jules Bitter die zijn cd presenteert, de Ne- helennia-dans van Anneke Wit termans en de BellaLuce Wo men Drummers. De opening De nagebouwde Nehelennia- tempel in Colijnsplaat. (foto: Jaap Wolterbeek) van de Galleo-Romeinse tem pel vindt plaats tijdens de Co- lijnsplaatse Dagen. Er zijn de hele dag door demonstraties en optredens in het oude vissers dorp. iets dat betekenis voor je heeft." Een andere aanwijzing bevindt zich in de grote wereldliteratuur. Om precies te zijn: in de Ilias en de Odysee, heldendichten die toegeschreven worden aan de Griekse dichter Homerus. Maar niet door iedereen. "In zijn boek Waar eens Troje lag geeft Iman Wilkens, die het onderwerp der tigjaar lang bestudeerde, zijn vi sie op het verslag van de Tro jaanse Oorlog." Die komt er kort gezegd op neer dat de reis van Odysseus een van oorsprong Keltisch verhaal is, voor het eerst opgeschreven door Homerus. Dientengevolge moeten de plaatsen uit epos niet gezocht worden aan de Middel landse Zee, maar noordelijker. De grote Trojaanse veldslag zou zich in die visie bij Engeland hebben afgespeeld, maar ook voor Zeeland is een rolletje weg gelegd. Wanneer Odysseus na melijk wil terugkeren, komt hij op krachten bij de tovenares Cir ce. Die zou zich volgens Wil kens hebben bevonden op Schouwen. De naam van de to venares is een verwijzing naar Zierikzee. De Onderwereld zou in werkelijkheid te vinden zijn op Walcheren, in of nabij Dis hoek om precies te zijn. Anneke Wittermans: "Daaruit kun je opmaken dat er in de Kel tische tijd ergens in Midden- Zeeland een leerinstituut was. een plek waar je ingewijd kon worden of inzichten kon verwer ven om door te gaan met het le ven. En precies op die plek wor den later tempeltjes en altaarste nen van een Romeinse godin ge vonden." Wittermans erkent dat haar theorieën niet wetenschap pelijk worden ondersteund. "Daar gaat het ook niet om. Kel ten maakten geen afbeeldingen van hun goden en schreven hun geschiedenis ook niet op. We zullen het dus wel nooit precies weten." Ze noemt het jammer dat Nehalennia relatief onbe kend is in Nederland. "Jullie in Zeeland hebben wel van haar ge hoord, maar de rest van het land weet er nauwelijks van. Ik hoop dat dat verandert door de komst van het tempeltje". De tempel in Colijnsplaat is per definitie een Romeinse. "Kelten hadden geen huizen waarin ze goden aanbaden", legt Anneke uil. "Die zochten hun heilig dommen bij bomen". Ze zal er dan ook zelf niet echt gebruik van maken. "Natuurlijk kom ik er wel regelmatig, wanneer ik in Zeeland ben. Niet om te dansen, want daarvoor is de ruimte te klein. Bovendien dans ik liever zoals de Kelten, buiten in de na tuur. Daar is het ruim". GOES - Over de oorsprong en daden van Nehalennia is niet zo veel bekend. Zeker is dat in de Romeinse tijd in Domburg en Colijnsplaat tempels be stonden om de godin te vere ren. Algemeen wordt aangenomen dat Nehalennia geen Romeinse godin was, maar een door de Romeinen geadopteerde, oude re godheid. Volgens sommigen had ze een Keltische oorsprong, anderen houden het op een Ger maanse afstamming. Maar waar ze ook vandaan komt, ze lijkt in elk geval een dochter van de aloude moeder-godin, vrucht baarheidssymbool nummer één uit de oudheid. De enige afbeeldingen die er van Nehalennia zijn, tonen een jonge vrouw, gehuld in een manteltje dat wetenschappers als 'typisch Zeeuws' (voor die tijd) aanduiden. Vaak wordt ze vergezeld van een hond, die symbool zou staan voor waak zaamheid en trouw. Deze afbeeldingen zijn gevon den op voticf-altaren, opgevist uil zee. Zeemannen smeekten voor vertrek een veilige terug komst af bij Nehalennia. Wan neer de reis inderdaad voor spoedig verliep, schonken zij de inheemse godin een stenen ta bleau waarop hun dank werd uitgesproken. De Romeinen kwamen om streeks het jaar nul voor het eerst in Zeeland. Uit die tijd moeten ook de oorspronkelijke tempels bij Ganuenta (nu Co lijnsplaat) en Domburg stam men. In de derde eeuw van onze jaartelling verdween het tem peltje van Colijnsplaat in de zee. Het idee voor het nabouwen van de tempel stamt uit 1997. Een groepje dorpsbewoners wilde het vierhonderdjarig be staan van Noord-Beveland er mee opluisteren. Van alle kan ten werd enthousiast gerea geerd en met subsidie van de Europese Unie is de tempel in middels een feit. J

de Faam | 2005 | | pagina 10