Mosselfeest Middelburg gaat toch door 'Als hij aan de bal is, gebeurt er wat o 'Kokkelvisserij niet gestopt onder druk van de milieubeweging' 'Niemand lachte om mijn pak, dus ik ging door' BV WALCHEREN Slijterij Hildernisse is overgenomen Ziengs biedt meer voor minder geld Tinq, de andere manier van tanken Fixet geeft skelter weg Vernielingen op Walcheren kosten zes mille Snipperdag in Deja-Vu Tentoonstelling over hobby's Fuchsiashow in Arendskerke Ontmoeting in Palazzoli Huis Zomerconcert in Zoutelande Clowns strikken veters voor de allerkleinsten Fado-zanger in nummer 13 Zwemmen van Westkapelle tot Zoutelande Kermisronde in Kortgene Rendement Vruchten Zeevruchten Uitbreiden Toppers Diersoorten Zorgplicht Woensdag 20 juni 2005 De Faam Cor en Jolanda Rotteveel namen de slijterij op Plein 1940 over. (foto: Jaap Wolterbeek) MIDDELBURG - Slijterij-wijnhandel Hildernisse op het Plein 1940 nummer 10 in Middelburg is eind juni overgenomen door Cor en Jolanda Rotteveel. Het echtpaar heeft vrijwel niets veran derd aan het interieur en het assortiment van de slijterij. In de win kel staat een zeer ruim assortiment wijnen uit onder meer Chili, Frankrijk en Spanje. Ook worden heerlijke rosé's uit Zuid-Afrika verkocht, zoete Griekse wijnen en een lekkere dessertwijn uit Ca- lifornie. Daarnaast ook Zeeuwse bieren, frisdranken, whisky's cognac's en diverse soorten port en sherry. Slijterij-wijnhandel Hildernisse le vert ook cadeau-, relatie- en kerstpakketten. In de nabije toekomst wil het echtpaar Rotteveel het assortiment Zeeuwse streekproduc ten in de slijterij uitbreiden met onder meer babbelaars, appelwijn en andere wijnen. Betaalbare merkschoenen bij Ziengs. (foto: Jaap Wolterbeek) MIDDELBURG - Ziengs Schoenen heeft op donderdag 7 juli een nieuw filiaal geopend in Middelburg. Het is een landelijke keten van schoenenzaken, die in 1947 werd opgericht en nu bijna zeven tig vestigingen heeft. De filosofie van Ziengs staat voor de beste willen zijn. Daarom bieden de winkels meer dan de juiste maat voor de juiste prijs. Aan de Segeerstraat 13-19 zijn dan ook alleen de toonaangevende mer ken te koop zoals Van Bommel, esprit, Ecco, Panama Jack, Pikoli- nos en Timberland. Stuk voor stuk kwaliteitsschoenen van deze "Wij maken merkschoenen betaalbaar. Onze klanten kunnen in al le rust rondkijken en passen", stelt bedrijfsleidster Rowena Pelk. Behalve schoenen voor dames en heren heeft Ziengs ook een leuke en brede collectie kinderschoenen. Ziengs Schoenen heeft boven dien vaste klantenacties. Het nieuwe tanstation aan de Kanaalvveg. (foto: Manfred Ber- revoets) MIDDELBURG - Het Tinq tankstation aan de Kanaalweg 5 in Middelburg, is verbouwd. In maart 2003 werd het station geopend. Tinq is een landelijke keten van onbemande tankstations. Er is dus geen personeel, geen winkel, geen toiletten en geen spaarsysteem. Wel is er benzine of diesel te koop voor een voordelige prijs. Auto mobilisten kunnen er zeven dagen per week en vierentwintig uur per dag terecht. Het tanken gaat snel: aan de pomp moet een bank- of giropas, mul- titankcard, travelcard, maestrocard of Tinq-pas worden ingevoerd in de betaalautomaat, daarna kan direct getankt worden. Ondernemers die een Tinq-pas hebben krijgen twee keer per maand een overzichtelijke factuur met tankgegevens en BTW. Bonnetjes bewaren is dus niet meer nodig. Behalve in Middelburg zijn er ook Tinq tankstations in Terneuzen en Axel. SEROOSKERKE - Begin juni heeft Fixet Serooskerke een teken wedstrijd gehouden. De hoofdprijs, een skelter, is gewonnen door Jack Sturm uit Veere. Fixet Serooskerke is op 2 juni verhuisd naar een gloednieuw pand aan de Hondegemsweg, op het bedrijventerrein De Zompe. MIDDELBURG - Vernielde verkeersborden, verdwenen platen, illegale stortingen en afgebroken boompjes. Vanda lisme, diefstal en zwerfvuil kosten het Waterschap Zeeuwse Eilanden duizenden euro's per jaar. Op Walcheren is dit jaar al voor 6.678,00 euro vernield en gesto len. Een verkeersbord slopen kost het schap al gauw 300 euro per keer. Bomen worden regel matig afgebroken en plattelands wegen en bermen zijn geliefde plaatsen voor illegale stortingen en vernielingen. Dit gebeurt voornamelijk in de weekenden. Het schap heeft al tientallen ke ren aangifte gedaan bij de poli tie. VLISSINGEN - Ronnie Snip perdag treedt op zaterdag 23 juli op in Deja-Vu in Vlissin- gen. De van Schouwen-Duiveland af komstige Snipperdag zit strak in het pak en heeft een vlotte bab bel. Tijdens zijn eenmansact zingt en danst hij en speelt gi taar. Omdat de liedjes een hoog 'meezinggehalte' hebben, pro beert hij zijn toehoorders te ver leiden tot een snipperdaggevoel. De show begint om 21.15 uur aan de walstraat 33. OOSTKAPELLE - De hobby- en huisvlijt Oostkapelle houdt van woensdag 27 tot en met 29 juli een tentoonstelling in de Zionskerk. De tentoonstelling is op woens dag 27 juli te zien van 19.00 tot 21.30 uur, op 28 juli van 14.00 tot 21.30 uur en op 29 juli van 19.00 tot 21.30 uur. De Zions kerk staat aan de Duinweg in Oostkapelle. Frits Paap was met zijn blonde lokken een opvallende verschijning tijdens de eerste training van RBC. (foto: Jaap Pleij) SEROOSKERKE - Met zijn hoog opgetrokken oranje kousen en blonde lokken was Frits Paap een opvallende nieuwe ver schijning tijdens de eerste training van RBC. Vanaf de zijlijn werden zijn eerste verrichtingen in de A-selectie met belang stelling gadegeslagen door Ron Kruis en Jurriaan van Poelje van de jeugdopleiding. De achttienjarige aanvaller uit Seroos kerke is de eerste jeugdspeler uit de voetbalopleiding die een opleidingsplaats bij het eerste elftal heeft bemachtigd. Door Jaap Pleij "Hij is zes jaar geleden door een van onze scouts ontdekt bij de plaatselijke amateurs. Vooral zijn technische vaardigheden en zijn beweeglijkheid sprongen in het oog", aldus Van Poelje. Paap heeft alle geledingen binnen de club doorlopen. Via de C2, ClBI en Al en het tweede elftal kwam hij steeds een treetje hoger. Het Arjen Robbcneffect staat centraal in de jeugdopleiding. "Daar bedoelen we mee dat jong talent snel de kans wordt geboden om op het hoogste plan te acteren. Zodoende ervaren ze aan den lijve hoe het is om als voetbalprof door het leven te gaan. Robben zag je met sprongen vooruit gaan. Ik wil niet beweren dat Paap een hele grote gaat worden - dat is van zoveel factoren afhankelijk - maar op dit niveau moet hij zeker mee kunnen." In het begin had het talent uit Serooskerke gezien zijn geringe om vang letterlijk wat moeite om zich staande te houden, zegt Kruis. "Maar als deze jongen aan de bal is, gebeurt er wat in het veld. Dan is hij niet te houden. In de loop der jaren is zijn spelinzicht sterk verbeterd. Daardoor krijgen zijn acties meer rendement. Wat wij hem hebben bijgebracht is dat hij het fysieke contact met zijn tegenstanders niet hoeft te mijden. In de duels weet hij zich nu goed staande te houden." Paap heeft nu nog de amateurstatus, binnenkort krijgt hij echter een schoenencontracl van Mizuno aangeboden. Kruis is ervan over tuigd dat de jeugdopleiding van RBC binnenkort meer vruchten als Paap gaat afwerpen. Kruis: "Het afleveren van spelers uit de eigen jeugdopleiding is van meet af aan ons doel geweest. Nu zijn we zo ver dat over twee jaar twee jongens doorschuiven naar het eerste elftal. Daarna moet het mogelijk zijn om elk jaar twee jeugdspelers klaar te stomen voor het grote werk." MIDDELBURG - Het traditi onele mosselfeest op de Vlas- markt in Middelburg wordt dit jaar toch weer gehouden van 28 tot en met 30 juli. Het evenement ging vorig jaar niet door omdat de gemeente het evenement te commercieel vond voor een subsidie. "We hebben dit jaar geen subsi die meer aangevraagd bij de ge meente, maar het evenement iets commerciëler gemaakt", legt Mario Spetic van het organisa tiebureau M in Events uit. Het mosselfeest is hetzelfde als tij dens voorgaande jaren. Donderdag 28 juli wordt het evenement om 16.00 uur offici eel geopend. Bezoekers en in woners van Middelburg kunnen mossels en andere gerechten met zeevruchten eten aan de Vlasmarkt en in verschillende restaurants en cafés in de stad. Vanaf 21.30 uur zijn Motown classics en hedendaagse soul muziek te beluisteren. Vrijdag 29 juli gaan de terrassen rond 17.00 uur open met lekker nijen en proeverijen. Rond 21.30 uur treedt The Boom Boom op met swingende bluesmuziek en veel nummers van de legendari sche Stevie Ray Vaugh. Zaterdag 30 juli is vanaf 19.00 uur de straatact Be Funk te zien. Om 21.30 uur treedt de coverband Copycat op. Alle drie de dagen zijn er kinderactiviteiten en op tredens van wandelmuzikanten en straatacts in het centrum. Organisatiebureau M in Events wil het mosselfeest de komende jaren uitbreiden met meer stads- promotende activiteiten. "Meer straatacts, exposities en ook hopen we nog meer restaurants enthousiast te maken om mee te doen." Spetic wil volgend jaar een reusachtig mosseldiner rea liseren voor zo'n vijftienhon derd gasten. (Vervolg van voorpagina) Hoewel hij de vraag ervoer als een eer, keek de Bevelandse koopman op tegen het pak dat hij moest dragen bij de schaap scheerdersfeesten. "Ik heb ja ge zegd onder de voorwaarde dat niemand zou lachen als ik het pak aantrok. Niemand lachte, dus ben ik doorgegaan. Ik draag een Zeeuws pak als ik omroep." En hij kreeg de smaak te pak ken. De Smit is nu zelfs aange sloten bij het landelijke gilde, dat door het hele land concour sen organiseert. "Ik doe daar nu aan mee. Nog maar net hoor. Ik moet nog veel leren. Er zijn er zo'n stuk of twaalf in het land. Wie aan het einde de meeste punten heeft, mag zich Neder lands kampioen noemen. Na tuurlijk proberen we dat zo oor spronkelijk mogelijk te doen. I-Iet is de oüdste vorm van com municatie, dat proberen we in herinnering te houden. We heb ben trouwens ook een Open Zeeuws Kampioenschap." De eerste wedstrijd voor die titel is aanstaande vrijdag in Vlissin- gen, de volgende staat voor 28 augustus op het programma. Na de wedstrijd zaterdag 10 sep tember tijdens de Open Monu mentendag in Goes wordt voor het eerst een Zeeuws Kampioen Stadsomroepen gekroond. Volgens de Bevelandse Vlissin- gen-promotor komen toppers naar Vlissingen. Misschien, zo verwacht hij. komen er ook nog enkele Belgen. Hij noemt de Nederlands kampioen Klaas Ko per uit Zandvoort en de nestor van het gezelschap, de 83-jarige Dick Jans uit Enkhuizen. Voor de Zeeuwse inbreng zorgen naast De Smit, Gatze Demoed uit Stavenisse en Cees Blaeke uit Sluis. Vlissingse sponsors doneren om zo ook door de om roepers in de voorgeschreven plekken in de stad geroemd te worden om hun koopwaar. De omroepers zijn vanaf 1 1.00 uur te beluisteren in de stad. Daarvoor overhandigen ze de geloofsbrieven aan burge meester A. van Dok - van Weel. Na de lunch spreken de heren in historisch kostuum hun ver plichte tekst uit op de Kleine Markt. Diezelfde plaats is het podium voor de finale waar de omroepers hun vrije onderwerp - ook - op rijm uitspreken. Vorig jaar ging het Middelburgse mosselfeest niet door omdat de gemeente de subsidiekraan dichtdraaide, (foto: Jaap Wolterbeek) (Vervolg van voorpagina) De stichting noemt het in haar persbericht 'kweken op een mi lieuvriendelijke manier met tal van ook door zichzelf opgelegde maatregelen zoals visplannen, quotaregelingen en reserverin gen van voedsel (biomassa) voor vogels.' Volgens het hoofd groene ruimte Gijs van Zonneveld van de ZMF staat de Oosterschelde onder zware druk. "De kokkel visserij is niet gestopt onder druk van de milieubeweging. Er is wel dege lijk overbevist. Je zag vogels verdwijnen omdat die te weinig voedsel konden vinden. Je ziet hetzelfde gebeuren bij de mos selvisserij. Veel van de oor spronkelijke natuurlijke mossel- banken in de Waddenzee be staan niet meer. Ook de natuur in de Oosterschelde verandert enorm. Dat gebeurt niet alleen als gevolg van de mosselvisserij. Ook de kering is daar debet aan. De getijstroom is na de kering enorm veranderd." Wil er dus evenwicht in het na tuurpark Oosterschelde terugke ren, dan zal volgens de milieu beweging wat moeten gebeuren. "Er is maar een beperkte ruimte. Je kunt niet zomaar aan de slag gaan. Dat is toch gebeurd. Er is mosselzaad uit Canada en Ier land gehaald. Daar kwamen ook andere beesten mee. Die vind je nu terug en werden enkele dagen geleden in de media aangekon digd als nieuwe diersoorten in de Oosterschelde, met een link naar de klimaatverandering. Vol gens mij", stelt Van Zonneveld, "zijn die met het mosselzaad of de import van oesters meegeko men." Van Zonneveld legt uit een goeie relatie te hebben met de mossel vissers. "Wc hebben regelmatig gesprekken en zoeken samen naar oplossingen. We beseffen dat we samen een zorgplicht hebben voor de Oosterschelde. Maar om nu te zeggen dat de mi lieubeweging ze onder druk zet, is een foute argumentatie en de vergelijking met de kokkelvisse rij gaat mank. Willen we de Oosterschelde redden, dan zal veel moeten veranderen. Na tuurlijk is de proef met de kweek van mosselzaad op laboratori umschaal in Kamperland gelukt. We moeten de resultaten op gro tere schaal nog afwachten. Maar dat neemt niet weg dat ook de Oosterschelde haar beperking heeft en dat we dagelijks stuk ken natuur verliezen. Met is een complex verhaal, waar niet al leen de mossels mee hebben te maken." 'S-HEER ARENDSKERKE - Bij Kwekerij Westhof in 's-Heer Arendskerke is van woensdag 27 juli tot en met zaterdag 30 juli een grote show van de Zeeuwse Club van Fuchsialiefhebbers. De leden laten hun planten zien. Kwekerij Westhof is te vinden aan de Westhofsezandweg en ge opend van 9.00 tot 21.00 uur. De toegang is gratis. OOST-SOUBURG - Het Pa lazzoli Huis, steunpunt voor mensen met kanker, houdt op donderdag 21 juli een ontmoe tingsmiddag voor mensen die met kanker zijn geconfron teerd. De bedoeling is een laagdrempe lige mogelijkheid te bieden aan mensen om elkaar te ontmoeten onder het genot van een kopje koffie of thee. De ontmoetings middag is één keer per maand, van 14.00 tot 15.30 uur. Het Pa lazzoli Huis is te vinden aan het Oranjeplein 41 in Oost-Souburg. ZOUTELANDE - 'Zonnige klanken met orgel en fluit' is de titel van het zomeravond concert dat op donderdag 21 juli in Zoutelande te beluiste ren is. Het concert van organist Sander van Marion en de (dwars)fluitis- te Marieke Lindeman is in de protestantse Catharinakerk. Het optreden begint om 20.30 uur. MIDDELBURG - De clownsthcatergroep Neus Vof speelt vrijdag 29 juli twee keer de voorstelling 'Veters' in Kin derdagverblijf Nijntje aan de Burggang in Middelburg. In dat stuk ontdekken twee clowns op een uitdagende, on verwachte, grappige en soms ontroerende manier samen met de kinderen wat ze allemaal kun nen doen met veters. Vrij jonge kinderen kunnen al terecht bij deze voorstelling omdat het ver haal wordt verteld zonder veel woorden en veel mimiek. De beide voorstellingen zijn te zien om 11.00 en 13.00 uur. DISHOEK - De Portugese Fa do-zanger Joaquim Borges is maandag 25 juli gast in Taver ne nr. 13. In dat Dishoekse restaurant zal hij zijn uitgebreide repertoire la ten horen tijdens een diner. Ge rard Schimmelpenninck heeft het menu voor die avond aange past. Hij adviseert wel om van te vo ren te reserveren, want Borges is een bekend Fado-artiest die zijn sporen internationaal heeft ver diend. WESTKAPELLE - Een zwemtocht van vier kilometer, tussen Westkapelle en Zoute lande, gebeurt op zondag 24 juli. De start van de zeezwemtocht is om 13.00 uur bij de walradarto- ren (KNRM-post) in Westkapel le. De inschrijving is in de voet balkantine van de VV de Meeu wen in Zoutelande en sluit één uur voor de start. De zwemmers zwemmen met de stroom mee. Op de route varen reddingsboten mee. De eerste zwemmers wor den rond 13.45 uur verwacht bij de reddingspost op de boulevard van Zoutelande. KORTGENE - De wielerronde van Kortgene is op zaterdag 23 juli. Dit jaar valt de wedstrijd weer samen met de jaarlijkse kermis. Het programma wordt om 15.45 uur geopend met een Rabo Dik ke Banden Race voor de jeugd (5 t/m 14 jaar) op gewone fiet sen. Zij kunnen inschrijven van af 14.45 uur in de Brasserie De Zandkreek in Kortgene. Om 16.45 uur gaan de nieuwe lingen de strijd aan met elkaar. Een uur later is het de beurt aan de amateurs B en licentiehou ders van TMZ, welke veertig ki lometer krijgen voorgeschoteld. Om 19.00 uur is het startschot voor de elite, beloften en ama teur-A renners. Zij rijden negen tig kilometer.

de Faam | 2005 | | pagina 3