Jarige Van Belles over Vlissingse ondernemersklimaat 'Bij mooi weer trekken de last-minutes aan' Cliché antwoorden op makkelijke vragen Kunstenaars maken zandsculpturen op Neeltje Jans Kunstenaars in heel Zeeland openen deuren van ateliers HET WETEN WAARD Pauzeconcerten beginnen weer Nieuwe wandel en fietsroute voert langs Walcherse bunkers uit WOII LEZERS SCHRIJVEN Yogacursussen in de zomer Excursie tuinen rondom kasteel Recital van Marcela Simons Openluchtdienst in Serooskerke Kinderinstuif Het Pallet stopt HUISARTSEN TANDARTSEN APOTHEKEN VERLOSKUNDIGEN SOS TELEFONISCHE HULPDIENST DIERENARTSEN DIERENAMBULANCE Replica Enthousiast Gedaantewisseling Merkentrouw Gemis Campings Woensdag 6 juli 2005 De Faam Walcheren: Huisartsenpost Walcheren, Koudekerkseweg 86, Vlissingen, tel. 0900-1985. Voor spoedeisende hulp is de huis-art- senpost bereikbaar vanaf 18.00 tot 08.00 uur, in het weekend of tijdens feestdagen. Spreekuur na afspraak. Stad Middelburg: De praktijken van A.P. Bruijnzeel, S.A. van den Haak, C.J.E.M. Albérs, J.L.F. Wortelboer en F.J. lleere zijn voor spoedgevallen bereikbaar via 0118-644301. Visites aanvra gen voor 10.00 uur. De Veerse Huisartsen: Praktijken van de artsen Van Tol, Ubels, Helmes, Rullens, Bats. Spekhorst, Van Eede, Van Eede-Hidskes, en Van der Male worden zaterdag en zondag waargenomen door R. van Tol, Markt 36, Veere, 0118-501271, Y. Bats, Dorpsstraat 2 Oostkapelle, 0118-581276 en W. Spekhorst, J.W. Schuurmanstraat 7, Domburg, 0118-581271. Spreekuur voor spoedgevallen op zaterdag en zondag van 11 tot 12 uur: H. Picavet, Brouwerijstraat 9, Koudekerke, 0118-552660 Stadsgewest Vlissingen-Middelburg: Zaterdag van 10 tot 17 uur: Ringeling, Lange Delft 133, Middelburg, 0118-612538 en Mum melen, Markt 69, Middelburg, 0118-612134. 24-uurs dienst vanaf vrijdag 16.00 uur: Souburg, C. van Pereslraat 1. Oost Souburg, 0118-461593. Vlissingen en Oost-Souburg: Donderdag 20 uur tot vrijdag 20 uur:M. Snoep. Vrijdag 20 uur tot en met zondag 22 uur: J. van Diercndonck 0118-471140. Middelburg: van vrijdag 21.30 uur tol zondag 21.30 uur: M. de Jonge, 0118-641 192. Dag en nacht bereikbaar 0900-0767 Gezelschapsdieren: Spreekuren zonder afspraak: 11-12 uur en 17-18 uur: Zaterdag en zondag A.L. Hoogveld en R. Meesters, Korte Noordstraat 61, Middelburg, 0118-637077. Landbouw huisdieren en paarden: Dierenartsenpraktijk Walcheren. Visites aanvragen zaterdag en zondag lussen 8 en 9 uur, 0118-633803. Dierenartsenpraktijk Roskam: Kelderweg 1, Meliskcrke, tel. 592838. Spreekuur zaterdag van 10-12 uur en volgens afspraak. Dagelijks 0900-7673437 MIDDELBURG - De wekelijkse pauzeconcerten in de Middel burgse Oostkerk beginnen weer. Voortaan wordt elke donderdag tussen 12.30 en 13.00 uur een concert verzorgd op het De Rijcke- re orgel uit 1783. Bram Beekman verzorgt 7 juli het eerste concert met werken van onder anderen Lemmens en Mendelssohn. Godin Nehalennia en toren Domburg herrijzen uit zand NEELTJE JANS - "Je moet durven dat is heel belangrijk bij het maken van een zand sculptuur", zegt kunstenaar Martin Tedder en hij zet reso luut een schep in een blok zand dat net uit de bekisting komt. In enkele minuten heeft hij de omtrek van een kolom ge maakt. Daarna komt het af werken met mes, vork, lepel, truffels of stukken plastic. Op het strand van de Neeltje Jans verrijst een prachtig geheel van zandsculpturen onder de naam Nehalennia. Van de weg gezien, is het niet erg bijzonder, maar lopend langs de sculpturen kom je onder de indruk. "Wij proberen elk jaar een ander bijzonder evenement te organiseren", vertelt pr-mede- werker van Neeltje Jans, Ted Sluijter. "Dit jaar hebben we ge kozen voor zandsculpturen. De makers zetten in tien dagen een voorstelling neer die het verhaal vertelt van het ontstaan van de naam Neeltje Jans." Nehalenia, Nehalaenniae en Ne- haleania zijn allemaal spelling variaties op de naam van de Vrouwe van de Noordzee. Neel tje Jans is de lokale volksnaam voor het genezend licht bij de Helle. Ze werd gezien als de be schermgodin van de zee. In de Romeinse tijd beloofden hande laren om na een behouden tocht over de wereldzeeën bij terug komst te offeren aan de godin Nehalennia. Eeuwen later zijn er brokstukken teruggevonden van altaren en offerstenen waarop de godin stond afgebeeld. Met deze gegevens zijn de kunstenaars van Inaxie aan het werk gegaan. Op het strand van Neeltje Jans is negenhonderd ton zand gestort, aangevoerd door een schip. Dat is dezelfde hoeveelheid als in veertig vrachtwagens. Met tien man wordt in twee weken zes honderd kubieke meter zand ver zet, waarvan een kwart met de hand. Het maken van zandsculp turen is behalve boeiend, dus ook hard en zwaar werken. Er zijn zeven scènes opgebouwd, te beginnen met de bouw van de tempel. Het meest indrukwek kend is de godin Nehalennia die met haar hoogte van 8,6 meter enorm opvalt. Ze kijkt uit over zee. Het interessante is dat de godin van elk punt uit gezien steeds weer anders is. Verder vallen een replica van de toren van Domburg op en een deel van de Oosterscheldeke- ring. Aan het eind zwaait een meisje in Zeeuwse klederdracht het publiek uit. De groep kunstenaars is het hele jaar met elkaar op pad. Ze zijn net terug uit China en Israël en werken nu in Zeeland. "Wij zijn eigenlijk een grote familie, een rondreizend circus", licht Martin Tedder toe. "Het maken van zandsculpturen is een nieuwe kunststroom en is de laatste ja ren enorm populair geworden. Ik werk al acht jaar als hobby mee en heb onlangs op de top gestaan van de hoogste sculptuur in Al- mere. Die was 21,7 meter hoog en een absoluut wereldrecord." Tedder is onlangs afgestudeerd als architect, maar ziet zichzelf nog wel enkele jaren doorgaan met het maken van zandsculptu ren. "Het is fascinerend om van een blok zand iets bijzonders te maken. In de winter werken we aan sneeuw- en ijssculpturen, maar met zand werken is het Met uiterste precisie werken kunstenaars aan het zandsculptuur van Nehalennia. (foto: Jaap Wol- terbeek) meest basaal. Het staat dicht bij de mensen, want iedereen heeft als kind wel met zand en water gespeeld." Het zand dat gebruikt wordt, komt uit de rivieren en is hoeki ger dan het zand uit de zee. Het wordt in kisten van 60x60x60 gecomprimeerd door er veel wa ter bij te doen en daarna het ge heel te stampen, zodat de lucht eruit kan. Aan de hand van een simpele tekening wordt dan be gonnen; iedereen heeft zijn ei gen voorstelling en gaat daarmee aan de gang. Op de Neeltje Jans is een schaal van ongeveer an derhalf keer ware grootte afge sproken. De godin Nehalennia is het hoogste bouwwerk. Daarvoor zijn eerst veel kisten op elkaar gestapeld en daarna is de kunste naar van boven naar beneden gaan werken en van grof naar fijn. Tedder: "Zand is een snel medium, je moet niet bang zijn om de schop erin te zetten. Al werkend kun je nog wel een beetje bijsmeren, maar de basis wordt gevormd door de blokken zand. Ogen en oren plakken we vaak, want zand werkt net als klei als het nat is. Het leukste zijn de reacties van de toeschou wers. Die zijn vaak laaiend en thousiast en dat inspireert ons ook weer." Nehalennia is vrijdag 1 juli officieel geopend en is te bezichtigen tot eind augustus. VLISSINGEN - H. van Belle, behangerij, stoffeerderij, bed denmakerij. Met die slogan maakte Hendrik van Belle re clame voor zijn zaak die hij in 1930 uit nood startte. Hoewel zijn portret nog altijd over het kantoor waakt, is in vijfenze ventig jaar tijd de omgeving waarbinnen het bedrijf ope reert, totaal veranderd. Dat menen de twee generaties die de oude Hendrik opvolgden in een terugblik op de historie van de jarige onderneming. Door Jacco van Maldegem 'Weet je nog hoe we de handkar voortbewogen?', 'of dat verhaal van die twee kasten in de Van de Vennestraat?' en 'dat pa iedere week naar Holland ging om ma terialen te halen?' Als de drie broers, Piet, Jaap en Leen, een maal beginnen over vaders be drijf tijdens hun jeugd houden ze niet op. De bijzondere jaartallen lepelen ze zonder enige moeite op. In '39 naar de Scheldestraat, in '63 naar het oude Rode Kruis- gebouw, twee jaar later terug naar een ander pand in de Schel destraat en 1969 is het jaar van de verhuizing naar de Hermes- weg, waar het bedrijf nu nog ge vestigd is. Erik, directeur, mede eigenaar en telg van de derde ge neratie, krijgt naar eigen zeggen een lesje geschiedenis. Door op deze manier door de ge schiedenis te razen, wordt bijna vergeten dat Van Belle van tegenwoordig niet meer de oude Van Belle is. Meubelreparatie, stoffering, behang, tapijt, ma trassen en zeil: het is allemaal niet meer te vinden bij Van Bel le. Van Belle Wonen, zoals het de In 75 jaar is niet alleen de zaak veranderd, ook de klant, weet directeur Jurrien Kruidhof van de familie Van Belle, (foto: Jaap Wolterbeek) onderneming nu heet, richt zich op de verkoop van meubelen en keukens. Ook het ondernemers klimaat is verre van ongewijzigd gebleven. De klant, de wensen, de concurrent en de leveranciers. Stuk voor stuk hebben ze een ge daantewisseling ondergaan. "De consument is een stuk har der geworden. Op alle vlakken," meent Jaap van Belle. Hij doelt onder andere op de openingstij den. Tussen twaalf en een dicht zijn tolereert geen enkele klant meer, denkt hij. Zijn broer Piet valt hem bij: "Of de koopavon den, vroeger wisten ze niet wat dat was." De gedachte waarmee klanten de winkel binnenstappen is ook anders dan decennia gele den. Mensen die een geheel inte rieur bestellen zijn zeldzaam. Jaap: "Ze zijn nu veel eerder op zoek naar een bepaald soort stoel of kast." Zoon Erik wijt dit aan het feit dat het huis voor de hui dige consument een profilering van hun persoontje is. "Huizen zijn vaak een statussymbool, mensen willen zich met hun wo ning onderscheiden van ande ren." Interieurs verkopen vanuit een catalogus is er ook niet meer bij. "Je moet de klanten visueel prikkelen," aldus Jurrien Kruid hof, de enige van de drie direc tieleden die niet tot de familie Van Belle behoort. Die visuele prikkeling houdt ook in dat winkels vaker aangepast worden. "Als vader de winkel eens in de twintig a vijfentwintig "jahf vernieuwde, ging het hem voor de wind", aldus Piet. Dus niet- alleen de gaatjes in de muur moet worden gevuld, de wand moet ook een leuk kleurtje heb ben. Voor de oorlog waren er wel tien ondernemers die zich op hetzelf de segment richtten als de oude Van Belle, stellen zijn zonen na enige discussie vast. De concur rentie is tegenwoordig een veel kleurig palet: van zaken die het duurdere assortiment brengen tot winkels met meeneemmeubelen als Leen Bakker. Kruidhof: "Vaste klanten bestaan nagenoeg niet meer. Merkentrouw even eens niet meer. Maar dat is in el ke branche. Wie rijdt er nu nog zijn hele leven hetzelfde auto merk?" De grote veranderingen hebben dat ene aspect van ondernemer zijn niet veranderd. "Het zaken doen is even leuk," zegt Jaap. Broer Piet is het daarmee eens: "Het geeft zoveel voldoening als je van klanten hoort dat ze blij zijn met hun nieuwe inrichting." En hoe was het als kind om op te groeien in een ondernemersfa milie? Leen: "Ik heb wel eens van mijn vrouw gehoord dat ik weinig tijd had voor de kinderen als ik in het voorjaar weer tot tien uur had gewerkt." Je zag je vader niet vaak, daar zijn ze het allemaal wel mee eens. Piet ver woordt het familiegevoel: "Maar ja, je miste niets, wantje wist ge woon niet beter. Vader was op de zaak." (Vervolg van voorpagina) Op Walcheren houden veel Duit sers en Nederlanders hun 'grote vakantie' en ook het aantal Bel gen neemt opvallend toe, zegt Sommen. Opmerkelijk vindt hij ook dat mensen erg laat reserve ren en ook kortere vakanties boeken. "In voorgaande jaren kwamen veel toeristen drie of vier weken naar Zeeland, nu boeken ze slechts één of twee weken. Ook is het aantal boekingen sterk af hankelijk van het weer, want bij mooi weer trekt het aantal last- minute boekingen aan." Volgens Wendy Lievense van Toercom in Zoutelande, dat be middelt bij verhuur van vakan tiehuisjes, zitten de huisjes vanaf half juli vrijwel vol. Maar voor september en oktober heeft zij nog bijna geen boekingen mogen noteren. De Walcherse campinghouders hebben over het aantal vakantie gasten geen klagen. Campingei genaar A. Dingemanse van mini- camping Werend ij ke in Zoute lande is van 17 juli tot en met 19 augustus volgeboekt. Daarna neemt de drukte af. "Opvallend is dit jaar dat de mensen heel laat reserveren en dat er veel meer Duitsers zijn dan voorgaande ja ren", zegt Dingemanse. Adri Boogaard is eigenaar van de gelijknamige minicamping in Zoutelande en bestuurslid van de Vereniging Kamperen bij de Boer (VeKaBo) op Walcheren. Hij zit al vanaf 10 juli tot en met 19 augustus volgeboekt en ook in de eerste twee weken van sep tember. "Zelf merk ik niks van een verminderde drukte, maar ik hoor andere geluiden van colle ga's die iets verder van de kust een camping hebben", vertelt Boogaard. (Vervolg van voorpagina) De niet-intelligente vragen tij dens de galaronde bevestigen de vooroordelen over Miss-verkie- zingen. Na een vraag over de persoon achter het lichaam, volgt al snel een vraag over haar voorbeeld of het goede doel waarvoor ze zich bij winst wil inspannen. De eerste kandidate zegt zich bijvoorbeeld voor de veiligheid in het land in te zullen zetten, en anderen noemen als voorbeelden en inspiratiebronnen het Ameri kaanse model Tyra Banks, mo deontwerpers Viktor Rolf en de mooiste juryleden. Vaak cli chématig leggen de kandidates de nadruk op hun vrijwilligers werk en dat zij slechts aan het begin van hun carrière staan. Zo tegen vijven in de middag maakt Miranda Slabber de uit slag bekend. Uit voorronde drie gaan de drie langste dames door. Nadat ook de winnaressen uil de laatste ronde bekend zijn, blijkt dat donkerharigen de voorkeur van de jury genieten. Zij strijden 3 september samen met de zes overgebleven vrouwen van de eerdere voorrondes om de titel Miss Zeeland en om deelname aan de nationale Miss-verkie- zing. Nog eenmaal wordt de catwalk genomen, dit maal zonder enige schroom. Eenmaal achter de schermen breekt de vreugde uit: even wordt de presentator over stemd door het gekrijs en ge schreeuw van, naar alle waar schijnlijk, de winnaressen. De buit is binnen. Walcheren ligt nog steeds bezaaid met bunkers uit de Tweede Wereldoorlog, (foto: Jaap Wolterbeek) ZOUTELANDE - Met een boekje 'Bunkerroute en meer....'Van de VVV Walche ren en Noord-Beveland moe ten de net aangelegde fiets en wandelpaden bij Zoute lande nog aantrekkelijker worden. Dc paden voeren namelijk langs het Landfront Vlissin gen, het Duitse verdedigings werk uit de Tweede Wereld oorlog. Dankzij de brochure krijgen de herinneringspunten voor de wandelaars en fietsers een diepere betekenis, denkt de uitgever. De Tweede Wereldoorlog greep diep in het leven op Walcheren. De Middelburgse monumenten werden rücksichtlos plat ge schoten en gebombardeerd en bij de bevrijding zetten de ge allieerden Walcheren onder water om zo de Duitsers een extra duw huiswaarts te geven. Tijdens de bezettingsjaren bouwden de Duitsers Walche ren vol met bunkers om zo ook de havens van onder meer Antwerpen uit handen van hun vijand te houden. Het Land- front Vlissingen herinnert aan die tijd. Het is nog bijna hele maal in tact. In 'Bunkerroute en meer...' staat exaet aange geven waar de herkennings punten zich bevinden. Dat zijn onder meer bunkers, draken- tanden, een tankgracht, restant van een barakkenkamp, het bombardement en de innunda- tie. Flet Bunkermuseum in Zoutelande en het Poldermu seum in Westkapella tonen nog meer. Ook komen Wal- chenaren aan het woord in de brochure over hoe zij de WO II hebben ervaren en hoe zij tegen de nu meer dan zestig jaar oude restanten aankijken. Voor 0,50 euro is het boekje te koop, onder meer in het Bun kermuseum en bij de VVV's op Walcheren. MIDDELBURG - Kunste naars van De Zeeuwse Kunst kring (ZKK) stellen in de wee kends van 8 juli tot en met 12 augustus hun atelier open voor bezoekers. Het thema is 'Over- zomeren'. Werk van Leen van Duivendijk is permanent te zien in de etala ge van Reisbureau World of TUI aan de Langeviele 7 in Middel burg. Gicl Louws en Christel Wij land stellen op zaterdag 9 ju li hun werk ten toon in het atelier en in een vrachtwagen Musky's Arthandling aan de Loskade in Middelburg. Jorien Brugmans stelt haar werk op zaterdag 9 (10.00-12.00 en 13.00-17^00 uur) en zondao 10 iuli tri 00- 17.00 uur) ten toon aan de Hein- kenszandseweg 42 in Heinkens- zand. De Zuid-Bevelandse kunstenaar Adri Geelhoed toont schilderijen met Zeeuwse landschappen in zijn atelier aan het Plein 30 in s- Heer-Hendrikskinderen. Het is opengesteld op de vrijdagen 22 en 29 juli en 5 augustus (19.00- 21.00 uur) en zaterdagen 23 en 30 juli en 6 augustus (10.00- 12.00 uur en 13.00-17.00 uur). De Zeeuwse Kunstkring ZKK) wordt gevormd door een groep professionele beeldende vorm gevers, die werken vanuit diver se disciplines: tekenen en schil deren, beeldhouwen, keramische - en grafische vormgeving, tex tiel r>n In de rubriek Ingezonden stuk ken kunnen lezers reageren op berichten die in De Faam staan of hun mening geven over za ken die op Walcheren spelen. Plaatsing van bijdragen bete kent niet dat de redactie de. me ningen en stellingen van de in zenders onderschrijft. De brie ven worden geplaatst onder verantwoordelijkheid van de afzender. Oproepen en anonie me inzendingen worden niet geplaatst. Naam en adres van de afzender moeten bekend zijn bij de redactie. Bijdragen mo gen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Reactie op het artikel 'verge ten bemanning toch gevon den' van 22 juni Een indrukwekkende foto in de Faam van onze Noord-Ameri kaanse bevrijders uit de benar de oorlogsjaren. Deze jonge mensen gaven hun leven voor ons Nederlanders. Uit het arti kel werd niet duidelijk of het vliegtuig, al dan niet met de stoffelijke resten van deze vlie geniers, ooit nog uit de zee ge haald gaat worden. En daarna een waardige begrafenis voor deze getroffenen is het minste dat we kunnen doen en waar voor ik pleit! P. Hupkens Vlissingen VLISSINGEN - In Vlissingen kunnen in juni en juli verschil lende yogacursussen gevolgd worden. Er zijn zowel lessen easy yoga, hatha yoga en het dynamische poweryoga. Voordeel van de zo mercursussen is dat de lessen aangepast kunnen worden aan de vakantie. Minimum deelname is vier lessen. De lessen zijn in de ochtenduren van maandag, dins dag en vrijdag in het Ontspan ningscentrum De lelie in Vlis singen. Informatie is verkrijg baar via: 0118-430757. MIDDELBURG - De tuinen rondom kasteel ter Hooge in Middelburg zijn op woensdag 20 juli te bezichtigen met een gids. Het verzamelpunt is de parkeer plaats aan de Breeweg in Middelburg, tegenover Kaas boerderij Pitteperk. De gids ver trekt om 14.00 uur en wandelt door het park rondom Ter Hooge met vele soorten bomen, planten en vogels. In het voorjaar vloei en er diverse stinzenplanten en broedt er een reigerkolonie. Onlangs is het gebied uitgebreid met een agrarisch parkgebied met typisch Zeeuwse land schapselementen zoals drinkput ten en hagen. De excursie duurt ongeveer twee uur. Deelname kost twee euro. WESTKAPELLE - Pianiste Marcela Simons geeft donder dag 7 juli vanaf 20.00 uur een recital in Westkapelle Herrijst in Westkapelle. Op het programma staan werken van Jaco Simons. Na de pauze volgt een reeks van populaire klassieke muziekstukken van verschillende componisten. Tot besluit speelt de pianiste een ei gen parafrase "op hel in Westka pelle bekende liedje 't Vaesje van een Wasschapelaer'. Marce la Simons studeerde aan het Bra bants Conservatorium en is sinds begin dit jaar dirigente van Het Westkappels Koor. SEROOSKERKE - ln de tuin van de Johanneskerk in Seroos kerke is zondag 10 juli vanaf 19.00 uur een openluchtdienst. Aan de dienst wordt meegewerkt door J. Jobsen uit Goes en het koor Exaudi uit Westkapelle. VLISSINGEN - De wekelijkse kinderinstuif van Stichting Pal ladium in wijkcentrum Het Pal let in Vlissingen houdt een zo merstop. De eerstvolgende in stuif is op woensdag 26 oktober nan Hp Willptn Rnplrtfo"'

de Faam | 2005 | | pagina 3