Tuurlijk... Jan Willem Simons Geen houten poot, maar wel gips Nog weinig toeristen in Zeeland JÖoegiers Kunststof kozijnen Navelpiercings en joelende fans Goed geholpen in de bus! Middelburgse hoogleraar ontdekt uitgestorven taal WGGGNGR huis -aan-huiskranten Maandmenu 23,50 fa nos.nl ■vag groenteman, neen- u os dezelfde gpeóe aardbeien xmjormi/eek fee Verborgen Lanen in de Manteling Route langs schilderijen Feest voor de Cliniclowns Van hippie tot hanekam Straatfestival begint vandaag Kermis komt naar Vlissingen III Glashelder4§p|K Voetvolleybal op Nollestrand Circusolifanten krijgen buffet Kinderkermis in Vrouwenpolder Alzheimercafé in 't Gasthuis Weekkrant voj 'alcheren Regio Kunstwerken van zand op Neeltje Jans Achtergrond 13 Bewoners van Bossenburgh zijn gezeur beu Cultuur Afrikaanse is gezicht van Film by the sea 'n portret foto om trots op te zijn! delta werkt er aan: het wordt écht geregeld. DELTA Bikini GOESE NACHTMARKT ft C' varonocQ.fe Stefano Als voorafje serveren wij een heerlijke salade met feta. Als hoofdgerecht gekookte mosseltjes met salade, frites en 2 sausjes. En als afsluiting een heerlijke vruchtensorbet. tel. (01 18)418 019 DE IFAAM ^'DDELÖ^' Woensdag 6 juli 2005-27/ Advertentieverkoop: (0113) 274 000 Redactie (0113) 274 023 Bezorgklachten: (0113) 274 093 Alleen bij. 9 2ÜW rtfer meen. J DOMBURG - Tien kunste naars komen morgen (7 juli) uit alle delen van de wereld naar Domburg om in tien da gen tijd elk een kunstwerk van overwegend natuurlijk materi aal te maken. Het internatio naal kunstproject 'Verborgen Lanen' is te zien in het natuur gebied De Manteling. De kunstenaars zijn van vrijdag 8 tot en met vrijdag 15 juli aan het werk te zien. De ontwerpen van de kunstenaars zijn geïnspi reerd op de karakteristieke ei genheid van de lanen. Met name de Barokke en Engelse land schapsstijl zijn in de lanen goed te onderscheiden. Deelnemende kunstenaars zijn Kees Wijker, Teja van Hoften en Adri de Fluiter uit Nederland. Verder zijn aan het werk: Pat Warner (USA), Sung Back (Zuid-Korea), Osamu Seo (Ja pan), Philippe Cusse (Frankrijk), Carlotta Brunetti (Duitsland), Mare de Roover en Stephan Vee (België). Tot en met 30 oktober zijn alle kunstlanen nog te bekijken van zonsopgang tot zonsondergang. Het internationale kunstproject Verborgen Lanen is ontstaan uit een samenwerking van het Cen trum Beeldende Kunsten Zee land, Staatsbosbeheer en de ge meente Veere. DOMBURG - Dertig schilders die in mei hebben meegedaan aan de Schildersweek 2005 in Domburg laten hun werk in de badplaats zien. De werken hangen in hotel-gale rie Duinheuvel aan de Badhuis weg 2, Mondriaan-Toorop-expo- sitie aan de Markt 1het Badho tel aan de Domburgseweg 1-a, Hotel De Burg aan de Ooststraat 5, restaurant Mondriaan aan de Ooststraat 6 en bij galerie Pop in de Weststraat. De werken zijn te koop en niet verkochte werken worden in oktober geveild. MIDDELBURG - De christe lijke basisschool Acaciahof in Middelburg heeft vrijdag 1 juli een feest gehouden. Dit leverde zesduizend euro op voor de Cli- niClowns. Op het programma stond onder andere een zeskamp, een rode- neuzen-spel een fancyfair en een playbackshow. MIDDELBURG - Van hippie tot hanekam, van mini-rok tot mobieltje, van nozems tot na velpiercing, van petticoat tot punker, van vetkuif tot vee jay...Hoe was het om jong te zijn in Zeeland in de periode 1955 - 2005? En wat is daar van bewaard gebleven? Vijftig jaar Zeeuwse jeugd- en jongerencultuur is te zien, te ho ren. te lezen en te beleven met een gevarieerd activiteitenpro gramma dat vandaag, woensdag 6 juli, begint in de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg. Initia tiefnemers SCOOP Zeeland, Zeeuwse Bibliotheek en Zeeuws Archief kijken terug op een hal ve eeuw moderne geschiedenis en de invloed daarvan op Zeeuwse jongeren. Het pro gramma is een reis door vijftig jaar vertolkt door een live-band, verschillende tentoonstellingen, een boek, radio- en televisie programma's en diverse muziek films. VLISSINGEN - In een decor van een scheepswerf rennen monteurs rond en klinken werkgeluiden. Dan rijst plot seling een enorme scheeps boeg op. De openingsvoor stelling van vanavond (6 juli) van het Straatfestival past dit jaar perfect bij Vlissin- gen. In het stuk van Theater Titanic knalt het legendarische passa giersschip Titanic tegen de be ruchte ijsberg op. Het stuk be gint om 22.15 uur op het Stad huisplein. In de muziektent op het Bellamypark speelt Lucky Dube vanaf 20.30 uur reggae- muziek. Donderdag 7 juli be gint om 20.30 uur de première van Vis a Vis. Het drama 'Kooiboys' is vanaf 20.30 uur te bekijken op de Spuikom en verder dagelijks te zien. Tege lijkertijd zijn in het Dijkthea- ter, op het Bellamypark en in de Sint Jacobskerk uiteenlo pende optredens. Ook op vrij dag- en zaterdagavond staan er verschillende optredens op het programma. Zaterdag is een straattheaterdag in het centrum van Vlissingen en zondagmiddag 10 juli zijn uit eenlopende groepen op ver schillende locaties te bekijken. Kaarten zijn te koop bij Uit in Vlissingen, Stadsschouwburg Middelburg en Theater de Mythe Goes. Reserveren kan via 0118-416662. VLISSINGEN - Vlissingen mag zich beroemen op één van de grootste kermissen van Zeeland. De kermis staat van 15 tot en met 24 juli op het Bellamypark, het De Ruyterplein en de Nieuwendijk. De drukste avond is de don derdagavond (21 juli), waar op vanaf 22.30 uur traditie getrouw een vuurwerkspek takel wordt afgestoken vanaf een ponton op de Wester- schelde. Een andere pu bliekstrekker is de laatste kermisdag, zondag 24 juli. Dat is een feestelijke familie dag met gratis schminken en ballonnen voor de kinderen. Bovendien gelden die dag kortingen. De opening is op vrijdag 15 juli om 18.00 uur. Het aller eerste uur van de kermis draaien alle attracties gratis. Vrijdagen, zaterdagen en op de dag dat het vuurwerk plaatsvindt is de kermis open van 10.00 uur tot 1.00 uur. Op zondagen is de kermis open van 13.00 uur tot 24.00 uur. Alle andere dagen van 10.00 uur tot 24.00 uur. /ie de advertentie elders in deze krant. DELTA N.V. (advertenties) Tel. 0118-612052 www.roegiers.nl VLISSINGEN - "Waarom neemt 'ie geen houten poot?" merkte het knaapje op toen zijn moeder enkele weken geleden vertelde dat Bennie Jolink zijn been had gebroken en dus niet naar het Arsenaal in Vlissingen kon komen. Maar afgelopen zaterdag kon de Nor maal-zanger dan eindelijk zijn rol als piratenkapitein Zwartbaard waarnemen. Zonder houten been maar wel in het gips. De zanger opende als een ware piraat de nieuwe attractie van het Arsenaal: A pirate's Adventure. De attractie is een combinatie van computeranimaties, film en spe cial effects, (foto: Jaap Wolterbeek) MIDDELBURG - De cam pings, vakantiehuisjes en ho tels op Walcheren zijn ondanks het hoogseizoen nog lang niet vol. Veel Nederlanders blijven dit jaar thuis en dat heeft zijn weerslag op de toerismesector in de provincie. Opvallend is ook dat er heel laat wordt ge boekt. Door Ellen De Vriend De zomervakantie begint deze week in Zeeland. De komende VLISSINGEN - Het Nolle strand in Vlissingen is woens dag 13 juli decor voor een voetvolleybal toernooi. Bij deze sport wordt gespeeld met twee spelers. De deelnemers zijn naar leeftijd ingedeeld in poules voor jongeren van 13 tot 16 jaar en 16jaar en ouder. Hcbu Sport heeft de prijzen beschik baar gesteld. Het toernooi op het Nollestrand begint om 12.00 uur. VROUWENPOLDER - Circus Renz uit Berlijn verzorgt tus sen 20 en 24 juli vijf shows in Vrouwenpolder. Eetcafé De Lamme Goedzak en Pryma Supermarkt Melse willen het circus extra welkom heten door de kamelen den olifanten een speciaal buffet aan te bie den. Dat gebeurt woensdag 20 juli op de Dorpsdijk vanaf 15.00 uur. VROUWENPOLDER - Voor de tweede keer in de geschiedenis kunnen de inwoners van Vrou wenpolder zich verheugen op een kinderkermis met alles er op en er aan. Tussen vrijdag 15 en woensdag 20 juli is er een volwaardige ker mis met draai- en zweefmolens, snoepkramen, eendjesvissen en botsauto's. weken gaat driekwart van de Nederlanders op vakantie, de rest blijft thuis. "Door de huidige economische situatie gaan men sen kritischer met hun geld om", zegt Nico Sommen van de Va kantie Boekingscentrale op Wal cheren en Noord-Beveland, die bemiddelt in de verhuur van een groot aantal bungalowparken, hotels, appartementen, campings en particuliere vakantiewonin gen. Dat was volgens hem ook al merkbaar tijdens de meivakantie en de Pinksterdagen. "Die waren goed bezet, maar veel minder druk dan in voorgaande jaren." Die tendens zet zich volgens Sommen voort in de zomervak antie. "Er zijn al veel boekingen binnengekomen. In het hoogsei zoen, van 23 juli tot 15 augustus, zijn veel huisjes, appartementen en campings goed bezet, maar nog absoluut niet vol. Ook begin juli en eind augustus is er nog veel plek voor toeristen. (Lees verder op pagina 3) MIDDELBURG - Overdreven, ietwat stijfjes en schuchter. De kandidates presenteren zich ie der op hun manier op het po dium. Gelikt commentaar en joelende fans complementeren de sfeer. Vlak voor hun op komst krijgen ze achter de schermen enkele laatste aan wijzingen en dan worden ze voor de leeuwen gegooid en moeten de dames zich figuur lijk en bijna letterlijk blootge ven. Door Jacco van Maldegem De derde en vierde voorronde van de Miss Zeeland-verkiezing afgelopen zondag was er een van grote verschillen. Verschillen in lengte, maten, haarkleur en uit straling. Gemeenschappelijke eigenschap deze middag is de spanning op de gezichten van de kandidates en ook de gang van hun over de met groen gedecoreerde catwalk, alsof ze over eieren lopen. Hoewel het volgens organisator Jacco van Boven voornamelijk om de galaronde, waarin vragen moeten worden beantwoord, draait, lijkt dat alleen voor de ju ry te gelden. Het publiek waardeert, als vanouds, de biki ni ronde het meest. De kandidates presenteerden zich ieder op hun eigen manier, maar zenuwachtig waren ze allemaal, (foto: Jaap Wolterbeek) Op luide dansbare muziek lijkt, door de eerste kandidate in biki ni, de lucht zich met een zonne- brandgeur te vullen. Opvallend is dat in vele navels een glitte rend piercing huist. Ondertussen discussieert het publiek hevig over de plus- en de minpunten van de meisjes. De jury, onder andere bestaande uit Sanne de Regt, Miss Nederland 2004, haar opvolgster Miranda Slabber en Omroep Zeeland-presentratrice MIDDELBURG - In 't Gast huis in Middelburg is zaterdag 16 juli van 14.30 tot 17.00 uur een Alzheimercafé. Gastspreker Ineke Regina Uy- tenbogaardt vertelt over 'het le vensboek'. Dat is een manier om het leven van een mens in al zijn aspecten inzichtelijk te maken. Uytenbogaardt is projectleider geweest van het project 'Van le vensverhaal tot levensboek' van de PKN in Zwolle. Voor de deel nemers aan het Alzheimercafé is voldoende gelegenheid om lot genoten te ontmoeten en met el kaar van gedachten te wisselen. De bijeenkomst is ook bedoeld voor familieleden van patiënten en andere belangstellenden. Carolijn Lilipaly, maakt dens de rondgang in bikini, koortsachtige aantekeningen tij- (Lees verder op pagina 3 Culturen werd aangenomen dat het Cappadocisch sinds de jaren twintig vorige eeuw was verdwe nen. Cappadocië ligt in Cen- traal-Turkije. Na de val van Smyrna in 1922 verplichtten de Turken de bevolking te emigre ren. Omdat hun taal op Turks lijkt, reageerden de Grieken vij andig. De Turken hadden Grie kenland immers vier eeuwen overheerst. De eerste generatie toen bleef de taal trouw in beslo ten kring. De laatste gebruikers van die taal werden in de jaren vijftig gesignaleerd. Totdat de specialist Jansse kortgeleden nieuwe sprekers ontdekte. "Dat zijn mensen van de derde gene ratie Cappadociërs die hun taal met trots spreken", legt Janse uit. MIDDELBURG - Professor Mark Janse van de Roosevelt Academy is dolenthousiast. Kortgeleden ontdekte hij dat het Cappadocisch nog wel de gelijk bestaat. Deze Grieks- Turkse mengtaal werd uitge storven gewaand. Janse steekt zijn blijdschap over zijn vondst niet onder stoelen of banken. "Alsof je Homerus uit de Ilias hoort citeren", verhel dert de taalgeleerde zijn gevoel bij de unieke ontdekking. Hij noemt het 'groot nieuws' omdat naar schatting meer dan de helft van de ongeveer zesduizend ta len in de wereld met uitsterven worden bedreigd. Volgens de hoogleraar Taalwe tenschap en Klassieke Talen 17 jaar Vrijdag 8 JULI VAN 20.00 UUR v

de Faam | 2005 | | pagina 1