IEDEREEN IS GELIJK TITANIC RONDLEIDINGEN FORT RAMMEKENS AFRONDING BOULEVARDS CLIËNTENRAAD PARKEERGARAGE SCHELDEPLEIN BRANDWEERKAZERNE VAN DISHOECKSTRAAT BODEMONDERZOEK VREDEHOFLAAN EVEN BIJPRATEN MET RAADSLID VAN ZALEN SLOOP SCHELDETERREIN DE SPUISTRAAT VROEGER EN NU Informatiepagina van de gemeente Vlissingen Redactie: bureau Communicatie, Paul Krugerstraat l telefoon (0118) 487082 UW GEMEENTE BEREIKBAAR EVEN BIJPRATEN MET WETHOUDER VERHAGE E BEZOEKADRES POSTADRES TELEFONISCH INFORMATIE PUNT INTERNETSITE E-MAIL OVERIGE BEZOEKADRESSEN SPREEKUUR SOCIALE ZAKEN KREDIETBANK Woensdag 6 juli 2005 De Faam 17 IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL Deze zomer worden er weer rondleidingen gege ven op Fort Rammekens, het oudste zeefort van West-Europa (1547). Fort Rammekens is een groene oase op Walcheren, waar historie, cultuur en natuur samenkomen. Ooit speelde het fort een grote rol in de rijke Zeeuwse maritieme geschiedenis. Het nu gedeeltelijk vervallen fort vormt het hart van een uniek natuurgebied aan de oevers van de Westerschelde. U gewonden werden vera U kunt van een vakku van het IVN een rondleidi qen in dit unieke Rondleidingen beginnen ige aids eï dins- dinq k gebie elke dii vindt nier allerlei unieke planten. Ook kinderen vinden 'het fort reuze spannend en gaan graag op ontdekkingstocht Het is dan ook bijzonder ronddwalen over de wallen van Fort Rammekens, met het unieke uitzicht over de Westerschelde. Bezoek ook eens de donkere kazematten, waar ooit manschappen woonden en dag om 19.30 uur en elke zondag om 14.00 uur. Op de dinsdagavond zijn er elke week rondleidingen tot en met 30 augustus. Op de zondagmiddag zijn er wekelijks rondleidingen tot en met 30 oktober. In de kerstva kantie van dit jaar, zijn er extra rondleidingen op 26 en 27 december. Een rondleiding kost 2,50, kinderen onder de 6 jaar kunnen gratis meewandelen. Kaarten kunt u ter plaatse kopen. U vindt het fort aan de Rammekensweg bij Ritthem. Fort Rammekens is van maart tot en met oktober dagelijks geopend van 13.00 uur tot 17.00 uur, met uitzondering van de maandag. Voor meer informatie kunt u kijken op de website www.muzeeum.nl. Bellen kan ook; telefoon 0118- 412 498. ■MMHnMBBBMMMIRin ■MHHBHi Morgenavond, donderdag 7 juli, om 19.30 uur orga niseert' de gemeente Vlissingen een tweede informatieavond over de herontwikkeling van de voormalige brandweerka zerne aan de Van Dishoeckstraat. De bijeen komst vindt plaats in 'Het Stadscafé' van het Stadhuis, Stadhuisplein 2 te Vlissingen. Alle omwonen den worden uitgenodigd. ledereen die hiervoor belangstelling heeft is van harte welkom. De locatiestudie is op 8 maart aan de omwonenden gepresenteerd. De welstandscommissie heeft op 30 juni advies uitgebracht op het schetsplan van Gulikers Architecten uit Maastricht. Zowel de opdrachtgevers als de architect zijn aanwezig tijdens de informa tieavond. Wethouder Verhage-van der Ent zal deze avond voorzitten. «IE iHM W—WIWMiiV i II Deze week verricht gemeente Vlissingen in de Vredehoflaan aanvullend onderzoek naar de bodem gesteldheid. Het doel van dit onderzoek is om de milieu- en civieltechnische toe passingsmogelijkheden van de onderc dit get ngsmogelijkheden van de rarond te bepalen, voordat sbied ontwikkeld wordt voor woningbouw. Aan de Vredehoflaan, voorbij de Willem Klooslaan zal een trommelzeef- installatie worden geplaatst. De fietsers richting de Sloeweg wor den via het fietspad aan de over zijde omgeleid. De werkzaamheden zullen naar verwachting aanstaande vrijdag 8 juli worden afgerond. Paul Krugerstraat 1Vlissingen Postbus 3000, 4380 GV Vlissingen BALIE Maandag t/m woensdag van 9.00 tot 16.00 uur Donderdag van 9.00 tot 19.00 uur Vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur (vanaf 12.00 uur balies gesloten, uitgezonderd afspraak/spoed). Maandag t/m vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur Donderdag tot 19.00 uur 0118-487000 algemeen telefoonnummer 0118-487100 burgerzaken, informatie en klachten 0118-487200 zorg, welzijn, inkomen en belastingen 0118-487300 bouwen, wonen, milieu en beheer Fax:0118-410218 DIGITAAL LOKET Aanvragen van informatie en producten: www.vlissingen.nl/loket www.vlissingen.nl gemeente@vlissingen.nl voor algemene vragen publieksdiensten@vlissingen.nl voor (aan)vraaen over producten en diensten klachten@vlissingen.nl voor klachten en meldingen over producten en diensten van de gemeente Vlissingen Afvalverwijdering Edisonweg 9, Vlissingen Sport Eaisonweg 9, Vlissingen Gemeentearchief Hellebardierstraat 2, Vlissingen Beheer, beplantingen, Begraafplaatsen, rioleringen en bestratingen Vredehoflaan 950, Vlissingen 0800 - 766 70 00 van 9.00 - 10.00 uur. (Gratis, niet met GSM) Dr. Stavermanstraat 59, 4382 LE Vlissingen Maandag t/m vrijdag van 9.00 - 12.30 uur; 's middags alleen op afspraak. lisch spreekuur: maandag van 9.00 -10.30 uu, ul 18-487542 Telefom sch spreekuur: maandag t/m vrijdag Alle gebouwen zijn toegankelijk voor gehandicapten. Foto: Ruben Oreel Na 10 jaar bouwen aan de boulevard van Vlissingen is het eindelijk zo ver... Met het gereedkomen van het bijzondere windscherm op het plein bij de Leeuwentrap zijn voorlopig de boulevard werkzaamheden afgerond. Donderdag 14 juli as. is de officiële opening van het geheel vernieuwde plein. In juli 2005 zijn de laatste werk zaamheden afgerond op en rond om dit nieuwe plein tussen de bou levards en de Leeuwentrap. Op dit moment wordt de laatste hand gelegd aan de plaatsing van het windscherm - tevens kunstwerk - tussen het gebouw Strandveste en de Sardijntoren. Op deze unieke plek kunnen inwoners en bezoe kers van Vlissingen genieten van een fraai plein met gezellige ter rassen en een geweldig uitzicht over zee. Het is een plein geworden met een geheel eigen sfeer door het opvallende scherm en honderden lichtjes in de bestrating. De officiële openingshandeling zal worden verricht door burge meester mevrouw A. van Dok - van Weele op donderdagavond 14 juli. Deze avond wordt rond 22.30 uur op het plein de verlichting ontsto ken die bestaat uit spots op het windscherm en lichtjes in de straat. ■imiLILUBlIIIAJI.IH Diversiteitsbeleid. Dat is met ingang van 2005 de nieuwe naam van het all ochtonenbeleid en het ove rige doelgroepenbeleid van de gemeente Vlissingen. Er is een focusgroep die momen teel een projectplan opstelt. Bij de start van deze groep op 24 maart 2005 was er een fezing van mevrouw dr. L. Kortram getiteld Multiculturele competenties voor samen(-)leven. Kern van haar betoog is dat er pas sprake is van gelijkwaardigheid als de doelgroe pen geen buitenstaander meer zijn. Iedere burger moet actief kunnen deelnemen aan de samen leving. De gemeente en de maat schappelijke organisaties moeten dit mogelijk maken. GELIJKWAARDIG DENKEN Mevrouw Kortram constateert dat er in de huidige samenleving met twee maten gemeten wordt. Zo worden Belgen, Engelsen, Amerikanen, Chinezen, Fransen, Duitsers enz. niet als allochtonen gezien. Bijna uitsluitend mensen uit Turkije, Marokko, Suriname en de Antillen worden ermee over één kam geschoren. In de media heb ben alleen autochtonen last van criminaliteit, allochtonen worden er niet naar gevraagd. De conclu sie is dat autochtonen de norm bepalen. Allochtonen moeten zich eraan aanpassen... ROLTOEWIJZING Ons denken over gelijkwaardig heid wordt beïnvloed door rolfoe- wijzing. Zo is het niet zo lang gele den dat het vanzelfsprekend gevonden werd dat mannen de rol van kostwinner hebben en vrou wen die van huisvrouw. Vrouwen hebben lange tijd louter de rol van beoordeelde gehad en mannen die van beoordelaar. Nog altijd zijn er Ësities waar vrouwen niet gemak- ijk toegang toe hebben, omdat zij buiten beeld blijven zolang er weinig vrouwen in die positie zit ten. Dit geldt bijvoorbeeld bij managementfuncties. BUITENSTAANDERS Nieuwe bewoners krijgen vrijwel altijd een lagere status toegewezen door de gevestigde bewoners. Zij worden als buitenstaanders behandeld. Zo kunnen ook angst beelden ontstaan over de Islam, over toenemende criminaliteit en over maatschappelijke achterstan den. Als vooroordelen versterken ze elkaar in hoog tempo. Het gevolg is dat het begrip 'alloch toon' niet langer neutraal is. Het roept meteen allerlei negatieve gedachten op over (horden) men sen die (de rust in) de samenleving bedreigen. DIALOOG Om samen te leven is de dialoog tussen autochtone en allochtone Nederlanders noodzakelijk. Nederland is een pluriforme samenleving. Het bevorderen van de communicatie om met elkaar deze afspraak na te komen is een taak van ons allen: van zowel overheden als onderwijsinstellin gen, bedrijven, wijk en buurtcen tra, verenigingen, kerken, moskee ën, tempels, synagogen, media enz. DIVERSITEIT Ook andere groepen dan autoch tone en allochtone Nederlanders willen serieus genomen worden als gelijkwaardige buraers. Ook zij willen volwaardig deelnemen aan het maatschappelijk verkeer. Jongeren, vrouwen, ouderen en gehandicapten laten hun stem al enige tijd horen, maar worden door negatieve beeldvorming niet altijd gehoord. Zij ondervinden vergelijkbare belemmeringen om volwaardig mee te doen. MEER ONTMOETINGEN Na afloop van de lezing vond een discussie plaats. De aanwezigen vonden de beeldvorming over all ochtone Nederlanders eenzijdig, negatief en discriminerend. Ook bleek dat onder allochtonen voor oordelen leven. Autochtone en all ochtone Nederlanders kennen elkaar eigenlijk niet echt goed. Daarom moeten er meer ontmoe tingen gestimuleerd worden. Allochtone en autochtone Vlissingers, oudere en gehandi capte Vlissingers, Vlissingse vrou wen en jongeren worden opgeroe pen aan de dialoog bij te dragen! De volledige tekst van de lezing is te vinden op vlis- singen.nl/diversiteit waren. Mensen hebben wel iéts in kunnen brengen, maar bij ons bestaat de indruk dat er toch vooral eenzijdige informatie vanuit de plannenmakers werd gegeven. Wat gebeurt er met de op-en aanmerkingen van de burgers??? Wij denken dat dit erg weinig is. GroenLinks heeft in de motie voorgesteld om een onafhanke lijk bureau goed te laten kijken naar de reacties en ideeën van uit de bevolking. Dit bureau zou hieruit conclusies kunnen trek ken en deze conclusies kunnen dan weer dienen als toets voor de keuze (door de raad) van het stedenbouwkundig bureau wat het masterplan gaat ontwikke len. Ook zien wij graag een raadgevend referendum over het uiteindelijke masterplan. Vind de bevolking het plan niets dan moet er een nieuw plan komen. Voor ons is het inschakelen van een onafhankelijk bureau en het houden van een referendum een wezenlijke manier om burgers Afgelopen donderdag, tijdens de laatste raadsvergadering voor de zomervakantie, heeft de GroenLinksfractie een motie ingediend over de invulling van het Scheldeterrein. De motie heeft het helaas niet gehaald. De meerderheid van ae gemeenteraad stemde tegen. Toen menen wij er goed aan gedaan te hebben door deze motie in te dienen. Wij vinden dat er weinig terecht komt van het betrekken Vlissingers bij de invullinc het oude KSG-terrein. Toer bij aanvang van dit proces het betrekken van burgers wel ooit de intentie van de gemeenteraad en het college van B&W. "Maar" zult u wellicht zeggen, "we hebben toch drie stadsde batten gehad?!" Dat klopt, maar wij vinden dat dit geen debatten van van was bij de besluitvorming over het KbG-terrein te betrekken. Misschien kan er dan ook een andere naam voor het Spieghelkwartier komen. Peter van Zalen GroenLinks pzn@vlissingen.nl www.groenlinks.nl Reageren op deze column? Ga naar www.vlissingen.nl/raads- column en geef uw mening! Titanic op het Stadhuisplein Vanavond start op het Stadhuisplein het jaarlijkse straat festival met een spectaculaire voorstelling van Titanic. De voor stelling begint om 22.15 uur en de toegang is gratis. Kijk voor het programma op vlissinqen.nl/straatfestival De Cliëntenraad Vlissingen biedt hulp, informatie en advies aan mensen met een laag inkomen. Heeft u vragen, opmerkingen of jn? Be uur o| agmiddag uur en donderdagochtend van opr klachten? Bezoek dan het inloop spreekuur op maandag- en dins- da< van 13.30 tot 16.00 10.00 tot 1 2.00 uur op Hogeweg 88 feen ziiwea van de Bloemenlaan). Cliënten kunnen hun vraag of klacht ook inspreken op het antwoordapparaat of e- mailen naar clraad@zeelandnet.nl. Cliëntenraad Vlissingen: Hogeweg 88, 4382 RJ Vlissingen. Telefoon: 011 8 - 43 1 3 79 E-mail: clraad@zeelandnet.nl Website: www.vlissingen.nl/clien- tenroad voor- De behandeling van de jaarsnota is achter de rug. Met een aantal bezuinigingen is de Gemeenteraad het niet eens met het College en maakt de Raad andere keuzes. Maar op hoofd lijnen zijn Raad en College het met elkaar eens over de richting waarlangs de begroting 2006 moet worden opgesteld. Wel is ons als College gevraagd nog 110.000 euro te vinden ot andere bezuinigingen voor te stellen omdat de Raad zich niet kon vinden in een aantal bezui nigingen en ons geen alternatief heeft aangereikt. Het zal geen gemakkelijke begroting worden met lastenverzwaring en bezui nigingen. Wij als College gaan weer spannende maanden tege moet. Naast deze toch vaak somber klinkende discussie over de Voorjaarsnota heeft onze stad de laatste weken een fleurig en kleurrijk uiterlijk gekregen De bloembakken staan er fan tastisch bij en geven onze stad een verzorgd en vrolijk uiterlijk. Je ziet dat met beperkte midde len de stad ook door toeristen waardering krijgt toegezwaaid. Zo vlak voor een ieders vakantie nemen wij nog een belangrijk besluit, de keuze uit één van de drie stedenbouwkundige bure aus moet worden gemaakt. Het uitgekozen bureau zal het masterplan voor het Spieghelkwartier ontwikkelen wat u weer zal worden gepre senteerd in een stadsdebat. Ook in het laatste stadsdebat was de belangstelling groot. Dat bete kent dat veel Vlissingers, trou wens ook niet-Vlissingers, mee willen denken, nieuwsgierig en betrokken zijn. Uw reactie op het tijdens het stadsdebat uitge deelde vragenformulier geeft al een indruk waar bij u de voor keur naar uit gaat. Wij nemen dit inclusief de inspraak van de diverse burgers mee in onze besluitvorming. In week 28 zal de keuze bekend gemaakt wor den. Aan de uitwerking van de actie- tunten uit de Woonvisie wordt ard gewerkt. Afgelopen week is nog gesproken over het actie punt studentenhuisvesting en dan met name voor de buiten landse studenten van de Hogeschool Zeeland. Het ziet ernaar uit dat ook daar een oplossing gevonden is, lEscaut en de Hogeschool gaan met voortvarendheid aan ae slag om op de Campus van de Hogeschool voor huisvesting te zorgen. Mijn vrije dagen laten nog even op zich wachten dus ik hou u op de hoogte ook tijdens de vakan tieperiode. De parkeergarage Schelde- plein kun je voortaan in- en uitrijden met de chipknip. Het parkeergeld wordt dan van de chipknip gehaald. Het is heel eenvoudig. Bij aan komst bij de slagboom stop je de chipknip in het apparaat en rij je naar binnen. Je hebt dan kaartje meer nodig. Als je ^e verlaat kun ie bij de slag I e chipknip in het apparaat stop geen ra- m pen om af te rekenen. Erg handig, je rekent gelijk af en hoeft niet meer eerst naar de betaalauto maat. Het is wel zaak dat er nog voldoende geld op de chipknip staat. Als je bij het inrijden toch gewoon een kaartje wilt trekken kun je bij de betaalautomaten de betalen met de chipknip of met muntgeld. Nieuw is ook de mogelijkheid om met bankbiljetten van €5,- en €10,- te betalen. Burgemeester en wethou ders van Vlissingen kiezen voorlopig voor behoud van drie oude scheepsbouw- loodsen en de ingangspar tij van een voormalig kan toor op het terrein van de Koninlclijke Schelde Groep (KSG) in Vlissingen. B&W stellen de gemeenteraad voor deze nog niet te slopen in de tweede fase van oplevering van het ter rein aan de gemeente. Gemeente Vlissingen heeft drie stedenbouwkundige verkenningen laten maken voor ontwikkeling van het Spieghelkwartier op het KSG-terrein. Ze gaan alledrie uit van mogelijkheden tot behoud en herbestemming van de drie karak teristieke scheepsbouwloodsen. Ook B&W zijn in principe voor behoud, hoewel een eerdere inventarisatie en adviezen aanga ven dat de loodsen weg zouden kunnen. Het voorlopige behoud van de gebouwen voorkomt in ieder geval een onomkeerbare situatie. B&W wil een goede afwe ging maken. In net kader van het Masterplan zullen nadere studies worden gedaan naar de mogelijkheden en consequenties van het behoud van de gebouwen. Bibliotheek 't Spui in Vlissingen is op zoek naar opmerkelijke foto's van het gebied Spuistraat/Oude Markt. Het gaat daarbij om krachtige beelden van vroeger en nu. Gemaakt door bijvoorbeeld van een van de vele Vlissingers die de afgelopen maanden opnames hebben gemaakt van de oogra- vingen, de sloop en de voorberei- dinaen van de bouw? Of een foto uit de schoenendoos op zolder van de Spuistraat lang geleden? De hoofdprijs is een digitale camera. De makers van de gese lecteerde foto's krijgen een ver groting van hun werk. Er mogen maximaal drie foto's per persoon worden ingeleverd aan de balie van Bibliotheek 't Spui of digitaal op fotowed- strijd@spui.nL Kijk voor de voorwaarden op bibliotheekvlissinaen.nl

de Faam | 2005 | | pagina 17