Het woord aan raadslid Kees Veldkamp ^Christenunie Speelweek Middelburg Kinderactiviteiten in zomer- en herfstvakantie Informatiemarkt over Kloov en WMO Afvalfietstocht ook langs gemeente Werken in de stad Chatten met Albert de Vries Reacties partijen op kadernota 2006 - 2009 Lijstpa GROENLINKS mman 1 Woensdag 22 juni 2005 De Faam SSSSDSSSSSRK 8s^^vT<- »vy/«> •/.si® Deze week wordt gewerkt aan de verkeerslichten op de kruis punten Seisplein/Seissingel en Sandberglaan/Seissingel. Het werk omvat het vervangen van de verkeersregeltoestellen en detectielussen, aanbrengen van kabels en vernieuwen van masten. In de week van 27 juni tot en met 1 juli worden de ver keerslichten op het kruispunt Volderijlaagte/Klein Vlaanderen helemaal vervangen. Tijdens de spits ligt het werk stil. Meer informatie bij Bob van Vliet, telefoon 67 53 17. Maandag is de aannemer begon nen met de herinrichting van de parallelweg van Klein Vlaanderen, ter hoogte van de huisnummers 37a tot en met 83. Er worden onder andere nieuwe parkeervak ken gemaakt. Het werk duurt tot en met 22 juli. Voor vragen kunt u contact opnemen met Chris Mouthaan, telefoon 67 53 91 In de Westmede is maandag gestart met het herleggen van trottoirs en achterpaden. Deze klus is over vier weken klaar. Meer informatie bij Peter Weijmans, telefoon 67 53 31 Gemeente Middelburg is volop bezig met de ontwikkeling van woonservicezones. Vorige week gaf verantwoordelijke wethou der Albert de Vries op deze pagina uitleg over de huidige stand van zaken. Mogelijk heeft u nog een vraag. De chatsessie op middelburg.nl is een prima middel om die te stellen. Albert de Vries chat op donder dag 23 juni van 19.00 tot 20.00 uur. Dat is een half uurtje eerder dan u gewend bent. Op 30 juni kunt u digitaal in gesprek met wethouder Leo Luitwieler. De chatsessie is dan weer gewoon van 19.30 tot 20.30 uur. Niet alleen maar stenen stape len, maar vooral zorgen voor preventie op het gebied van vei ligheid, welzijn, milieu en aan dacht en zorg voor onze inwo ners. Voor GroenLinks betekent dat we ons inzetten voor wat zwak en kwetsbaar is, aanmoedigen wat sterk is, aanspreekbaar zijn op dat wat bij uitstek het domein van de gemeente is en het waar borgen van voldoende basis kwaliteit. Daar moeten we aan werken en daar willen we onze bewoners nadrukkelijk bij betrek ken. Het college geeft aan in de Kadernota (de plannen voor 2006-2009) dat ondanks de bezuinigingen door het Rijk (bedankt Kabinet Balkenende!!!) gaat proberen om het Raadsprogramma zoveel mogelijk uit te voeren. Hiervoor krijgt het college van GroenLinks steun! Als fractie van GroenLinks kun nen we niet voorbij gaan aan een project dat de Middelburgse politiek blijft domineren. Een strategisch project uit de Kwaliteitsatlas besloten in een vorige raadsperiode door wet houders, die nu geen deel meer uit maken van het Middelburgs bestuur en de toenmalige raad. Er is veel mis gegaan met dit project, recent nog in het voor jaar 2005. We hebben een pas op de plaats moeten maken en als raad afgesproken ons te bezinnen op de vraag "hoe nu verder of mogelijk zelfs kunnen we daar wel mee verder?" We horen veel kritiek vanuit onze inwoners, dit project gaat aan zienlijk meer geld kosten dan we begroot hebben. GroenLinks wil in elk geval een verantwoord besluit kunnen nemen. Daarvoor hebben we volledige informatie nodig o.a. over de financiële consequenties als we doorgaan, wat zijn de risico's, welke alter natieven hebben we en welke consequenties zitten daar weer aan vast? GroenLinks blijft op het standpunt staan dat Middelburg een kwalitatief goed theater verdient. Inwoners van Middelburg die wonen in de directe omgeving van toegangswegen naar onze stad hebben veel last van slecht luchtkwaliteit. GroenLinks wil tij dens de Week van de Vooruitgang in september voor de bewoners van de Stationsstraat en de Kaaienroute deze straten 1 dag afsluiten voor alle autoverkeer als experiment. GroenLinks wil op korte termijn een actieplan zien van het colle ge om belangrijke bomen, boomgroepen en overige waardevolle groenvoorzieningen (parken en het Bolwerk) optimaal te beschermen door ze een beschermende status te geven middels een boomverordening. GroenLinks wil zich sterk maken voor inwoners die het niet zo breed hebben. Steeds meer mensen redden het niet om te voorzien in een minimaal bestaan, GroenLinks vindt dat we alles op alles moeten zetten om ondersteunende maatregelen te realiseren voor onze kwetsba re inwoners. Als militair heb ik met mijn gezin op vele plaatsen gewoond en we hebben ons uiteindelijk in Middelburg gevestigd om daar van ons pensioen te gaan genieten. Ik heb mij overal en altijd ingezet voor de gemeenschap en nu ik, 'zogenaamd niets meer te doen heb' zet ik mij in als raadslid voor het CDA. Thans werkt de CDA-fractie aan de Algemene Beschouwing die samenhangt met de Kadernota die we binnenkort in de Raad gaan behandelen. Aan de hand van dit document worden de keu zes gemaakt over de besteding van de gelden in de gemeente voor de komende jaren. Daarmee kan het CDA sturen in het raads programma en kan zo bepaalde accenten leggen voor de toe komst. Het CDA wil meer verant woordelijkheid neerleggen bij de burgers en hun organisaties. Het CDA wil een vitale gemeente Middelburg, met een betrouwba re overheid en een levendige gemeente politiek, die randvoor waarden schept, goede initiatie ven stimuleert en coördineert. Ik ben er trots op om Middelburger te zijn. Helaas wordt het College en de Raad in de media te vaak negatief neer gezet. We hebben de pech met het A-theater, maar we mogen al die prachtige dingen, die inmiddels tot stand zijn gekomen, (foto: Liesbeth Boone) niet vergeten. Ik denk daarbij aan het binnenhalen van de Roosevelt Academy, aan het opknappen van het stationsge bied, aan de nieuwbouwactivitei- ten in de Veersepoort, in de Mortiere en in de Stromenwijk. Ik denk aan de brede school Het Palet, aan het woon - zorgcen trum Parkstate met zijn winkel centrum en aan alle andere bouwactiviteiten in de gemeente. In de geschiedenis van Middelburg is er nog nooit zoveel gebouwd. We moeten nu nog zorgen voor werk voor al die mensen die zich daar gaan vesti gen. Kees Veldkamp Raadslid CDA In de raadsvergaderingen van afgelopen maandag en dins dag kwam de Kadernota 2006 - 2009 aan de orde. Vooruitlopend op de Programmabegroting 2006 kon den de partijen nu hun wensen plaatsen, zodat die bij het opstellen van de begroting kun nen worden vastgesteld. In november wordt de begroting voor volgend jaar definitief vastgesteld. Deze week hebben de partijen op de gemeentepagina ruimte gekregen om een samenvatting van hun uitgesproken bijdrage te plaatsen. Daarnaast vindt u - zoals nor maal - nog artikelen met infor matie van de gemeente Middelburg. De politiek Onze gemeenteraad biedt een grote diversiteit aan volksver tegenwoordigers. leder vanuit zijn eigen motivatie met kwaliteiten maar ook tekortkomingen. De één is verstard in passiviteit, de ander verward in creativiteit. De één analyserend met gevoel voor abstractie, de ander komt niet veel verder dan de spruitjes die deze week in de aanbieding zijn. Na drie jaar dualisme is de raad nog steeds op zoek naar haar positie en de rol die ze moet ver vullen. Het aantal raadsleden dat bij moeilijke beslissingen de rug durft recht te houden is beperkt. Vaak onder druk van de publieke opinie krijgt men last van slappe knieën. Gevolg? Chaos alom. Periodiek krijgen we hiervoor de rekening gepresenteerd. Raadsleden worden geacht het algemene belang te dienen, maar of ieder zich daar zo van bewust is durf ik te betwijfelen. Maar ook de beperkingen van de politieke vertegenwoordigers in dit college zijn stuitend. Daar waar overduidelijk sprake is van volkomen ongeschiktheid, lijken we met z'n allen een soort gedoogbeleid te hebben afge sproken. Het gebrek voor gevoel voor communicatie van enkele collegeleden wordt door betrok ken partijen ervaren als minach ting. De burgers En dan onze onvolprezen bur gers. Want daar doen we het tenslotte toch allemaal voor. De relatie met de burger baart mij zorgen. In plaats van samen op te trekken keren ze zich steeds meer tegen de politiek. Ze zou den er ver van af staan. Nou, dat is maar net hoe het uit komt. Je kunt geen spa meer in de grond steken of er staat weer een nieuwe actiegroep op om protesten aan te tekenen en aan de verstandelijke vermogens van het gemeentebestuur te twijfe len. Zij weten die raadsleden te vinden die zich voor ieder karret je laten spannen. 'Wat u vindt, vinden wij ook hoor.' De pape gaaien in het gemeentebestuur. De spreekbuizen van de gemeenschap die zonder enige filtering de geluiden doorpraaien. Je moet er toch niet aan denken dat de papegaaien aan de macht komen. 'Laverend de toe komst tegemoet' zal het motto zijn. De spruitjes boeren even op. Einde oefening De laatste tijd vraag ik me steeds vaker af of ik er nog wel trots op ben om deel uit te maken van het gemeentebe stuur. Ik kan me steeds minder vinden in de prestatie die wordt geleverd. Daarom heb ik beslo ten om aan het einde van deze raadsperiode een punt te zetten achter mijn raadslidmaatschap. Na 12 jaar, waarin ik me met veel bezieling heb ingezet voor onze samenleving. Ad Damman, lijstdamman@zeelandnet.nl of tel. 623790. De balans Bij de laatste algemene beschouwingen van een raads periode past naast vooruitkijken enige reflectie. Wat hebben de afgelopen jaren ons gebracht? Er was kritiek op het bestuur van Middelburg. En kritiek moet je altijd serieus nemen en ervan leren. Er zijn ook veel goede dingen in gang gezet. Wellicht veel min der interessant voor de pers maar wel heel goed voor de stad. Het wijkwerk heeft een impuls gekregen. Gezocht wordt naar ouderenzorg, die wat ons betreft een verbetering is, mits keuzevrijheid hoog in het vaandel blijft. In het vier-in-één-project heeft de verkeersveiligheid voor fiet sers, voetgangers en scholieren een sterke impuls gekregen. Een aantal strategische projec ten, zoals het stadskantoor, is afgerond. De Roosevelt Academy is gerealiseerd. Bovenal is door het college en met name de tegenwoordige wethouder van financiën goed geluisterd naar de raad en ook naar de fractie van de Christenunie toen deze aan drang op betere regie van de projecten en controle op de bedrijfsvoering manieren om de solidariteit van de bevolking onderling te bevorderen. Initiatieven daartoe moeten dan ook door de gemeentelijke overheid ondersteund worden. We zijn begonnen met een grote herstructurering van de en de financiën. In kort tijdsbe stek heeft deze wethouder kans gezien daar een niet geringe verbetering in aan te brengen. Er zijn ook dingen misgegaan. Zware tegenvallers, met name in het Stationsgebied, maar uiteraard ook bij het A-theater. De economische recessie heeft daarbij ook een rol gespeeld. Aannames uit het verleden ble ken te optimistisch. Gelukkig bracht aan de andere kant Delta en de lage rente extra inkomsten. Ook het dualisme heeft de nodige energie gekost. Een andere manier van adviseren door de ambtenaren aan raad en college, een andere begro tingssystematiek. Kortom: onder ongunstige omstandigheden is er een alles zins goed resultaat geboekt. Kijkend naar de toekomst blijft er wel reden voor waakzaam heid. De financiële situatie is beheersbaar, maar tegelijk ook kwetsbaar. Voor de Christenunie reden om in te zetten op een zekere behoed zaamheid. Wat er nu in gang is gezet in Middelburg moeten we afmaken. Maar het is wel de vraag of we nieuwe grote projecten aankun nen, zowel financieel als met de beschikbare menskracht. Wij hebben de indruk dat het soms wel eens te snel moest in de afgelopen jaren. De accenten die de Christenunie legt zijn geba seerd op de Bijbel: Sociaal beleid met extra aandacht voor de kansarmen. Een goed woon en leefklimaat. Daarbij blijft uit voeren van de kwaliteitsatlas belangrijk. Een economische impuls voor de stad met behoud van kwaliteit. Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door Communicatie. Reacties zijn welkom! Per e-mail naar info@middelburg.nl of per telefoon op (0118) 67 50 00. Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in het stadskantoor aan de Kanaalweg 3. Meer info: www.middelburg.nl Maximaal Text, vanaf pagina 830 Foto: Gemeente Middelburg/Mieke Wijnen Van maandag 11 tot en met donderdag 14 juli kan er weer driftig worden getimmerd door de Middelburgse kinderen. Het is dan Speelweek Middelburg. De bouwspeelplaats is aan de Sir Winston Churchilllaan, naast het csw-gebouw. Het thema is 'kermis'. De twee voormalige locaties aan Nassaulaan en Meiveld zijn ver vallen. Er is nu een Speelweek voor alle kinderen uit Middelburg. De Speelweek maakt dit jaar voor het eerst onderdeel uit van een program ma-aanbod voor de gehele zomervakantie, de zogenaamde ZipZap-activiteiten. Niet één week activiteiten voor kinderen in de zomervakantie, maar zes weken lang. Voor de activiteiten in de Speelweek Middelburg is Stichting Welzijn Middelburg op zoek naar begeleiders. Interesse of meer informatie? Bel of mail dan naar Cindy Weerepas, telefoon 62 90 04, c. weerepas@ welzij n middel- burg.nl Middelburgse kinderen van 4 tot en met 12 jaar hoeven zich deze zomer- en herfst vakantie niet te vervelen. Tijdens deze twee vakantie periodes kunnen zij kiezen uit activiteiten op het gebied van sport, spel, handvaardigheid, theater, timmeren, dans en beweging. Ook worden er excursies georganiseerd en kunnen ze op bedrijfsbezoek ('roefelen'). De Stichting Welzijn Middelburg (SWM), initiatiefnemer van dit nieuwe project, kan dit niet alleen en is op zoek naar part ners. Deze partners worden gezocht in onder andere de toeristische sector, bedrijfsle ven, de middenstand, spor- tinstanties en het verenigingsle ven. Ook is er grote behoefte aan vrijwilligers, want zonder inzet van vrijwilligers geen acti viteiten. ZipZap De kinderactiviteiten vallen onder 'ZipZap'. Keuzemogelijkheid voor het kind, verruiming van het aan bod en samenwerking met partners op stedelijk en wijkni veau zijn de drie pijlers van het ZipZap-project. Zippen staat voor ritsen; de samenwerking met partners die samen zorgen voor de totstandkoming van een divers aanbod waaruit de kinderen zelf kunnen kiezen. Door te zappen gaan kinderen makkelijk van de ene naar de andere activiteit. Om aan deze activiteiten deel te nemen heb je bij de meeste activiteiten een ZipZapkaart nodig; maar je krijgt sowieso voordeel of korting bij de ZipZap-activiteiten. Naast deze ZipZapkaart, die binnenkort voor 3,50 te koop is, ontvangt het kind een kort ingsboekje, de "ZipZapper". De ZipZapper geeft de kaarthouder korting of vrije toegang op uit stapjes of activiteiten. Om alvast een voorbeeld te geven: de ZipZapkaart geeft 25% korting bij de kassa op een vierdagenkaart van de Speelweek Middelburg. Geen vier, maar drie euro. Neem voor meer informatie over de ZipZap-kaart, ZipZapactiviteiten of vrijwilli gerswerk bij de ZipZapactiviteiten contact op met Cindy Weerepas van de Stichting Welzijn Middelburg, telefoon 62 90 04, e-mail: c.weerepas@welzijnmiddel- burg.nl Volgende week woensdag, 29 juni, is er in het stadskantoor een informatiemarkt. Er staan twee onderwerpen op de agen da. Het eerste is het rapport over de Kloov. Het tweede is de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO). De markt begint om 19.30 uur en vindt plaats in het stadskantoor. Toegang van het gebouw aan de kant van Arnemuiden. Kloov Scoop heeft onderzoek gedaan naar een mogelijke nieuwe invul ling van de Kloveniersdoelen. Uit het onderzoek is gebleken dat De Kloov een maatschappelijk, poli tiek en cultureel podium kan wor den waar verschillende activitei ten kunnen plaatsvinden. Tijdens de informatiemarkt zal Scoop de uitkomsten van het onderzoek presenteren. WMO Daarna begint de informatiemarkt over de WMO. Zes sprekers zul len in korte presentaties ingaan op de WMO en de veranderingen die daarmee voor de deur staan. Het doel van de informatiemarkt is dat de gemeenteraad straks de juiste keuzes kan maken als het gaat om de invoering van die wet in Middelburg per 1 juli 2006. De markt wordt geopend door wethouder Albert de Vries. Hij zal kort de inhoud van de wet toelich ten, evenals de stappen die de gemeente moet zetten en de keu zes die de gemeenteraad moet maken. Daarna is het woord aan de Werkgroep Gehandicapten Walcheren over medezeggen schap en de huidige aanpak in de Gemeenschappelijke Regeling Maatschappelijke Zorg Walcheren. De derde spreker is Per Saldo (vereniging van houders van Persoons Gebonden Budgetten) over de keuzevrijheid en de rol van dit budget. Zorgstroom gaat daarna in op de tarieven in relatie tot aanbeste ding en over de aansluiting met de AWBZ. Daarna is het woord aan de Seniorenraad Middelburg. Zij zullen ingaan op de wensen van huidige (en toekomstige) klanten voor huishoudelijke ver zorging en mantelzorgers aan de hand van een opiniepeiling. De presentaties worden afgesloten door het Zorgkantoor. Zij zullen het hebben over de boekhoud kundige en beheersmatige kant van de nieuwe wet. En de beteke nis daarop van bepaalde inhou delijke keuzes (eigen bijdrage, PGB). Het officiële gedeelte wordt afge sloten met een vragenronde voor de raadsleden. Nadien zullen de sprekers plaats nemen in de frac tiekamers. Hier is aanvullende informatie beschikbaar en kun nen sprekers, raadsleden en andere belangstellenden verder met elkaar van gedachten wisse len. De informatiemarkt is bedoeld om raadsleden te informeren, maar iedereen die geïnteresseerd is in de Wet Maatschappelijke Ondersteuning is hierbij van harte welkom. Zo'n tachtig leerlingen van het VMBO van de CSW hebben een bezoek gebracht aan het stadskantoor en de buiten dienst van de gemeente om te kijken hoe de gemeente omgaat met afval. In het kader van de 'afvalfietstocht' werd ook een bezoek gebracht aan andere bedrijven en instellin gen in Middelburg. Na het ochtendprogramma gingen de leerlingen terug naar school om hun ervaringen te verwerken en te laten zien aan hun klasgenoten. Zo maakte een groepje een strip verhaal, een ander hield een presentatie. Behalve dat zij ingingen op de afvalverwer king bij de gemeente, ging het bijvoorbeeld ook over afval verwerking bij het Medisch Centrum Middelburg en de Praxis. BIM In het stadskantoor werd stil gestaan bij de Bedrijfs Interne Milieuzorg (BIM). Uitgelegd werd dat op elke werkkamer oud-papierbakken staan, plastic bekers worden zo wei nig mogelijk gebruikt: alle ambtenaren gebruiken een aardewerken mok. De leerlin gen stelden ook vragen: 'Kan het papiergebruik minder?'. Het antwoord werd direct gegeven en was erg duidelijk: 'Ja, bijvoorbeeld door meer dubbelzijdig te printen en kopiëren. 'Wordt er kringloop papier gebruikt?' Antwoord: 'Omdat veel documenten ook worden bewaard in archieven gebruiken wij geen kringloop papier: de kwaliteit is minder goed.' Spiegel Bij de buitendienst (aan de Waldammeweg) 'leeft' het milieu ook op de werkvloer. Om het te beschermen uiteraard, maar ook valt er behoorlijk wat geld te bespa ren. Regenwater wordt opge vangen in grote bassins en gebruikt door groenbeheer om de planten water te geven, maar ook voor de veegmachi- nes. In de werkplaatsen wordt alle afval (ook verf en metaal en dergelijke) apart bewaard en weggebracht. Het is een goede zaak dat de gemeente meedoet aan deze tocht om te laten zien dat het milieu op de werkvloer veel aandacht behoeft. Aan de andere kant wordt de organi satie zo ook een spiegel voor gehouden: doen we genoeg, of kan het beter?

de Faam | 2005 | | pagina 5