Vergeten bemanning toch gevonden Adventisten kopen Sint Martinuskerk C4 3MPLE TE METAMORFOSE B IJ TMI WOONWINKELS m 79,- Nachtelijke Pianomuziek in Grote Kerk Muziek van Toen en Nu bij jubilerend Seniorenorkest Dag om nooit meer te vergeten de Binnenhuisadviseurs^ Bezoek ook www.tmcwoonwinkels.nl WOONWINKELS Ooggetuigen Walls of Missing Noodlanding gf Birnienhuisadvies 5zf Bij u thuis opmeten sf Kleuradvies szf Perfecte stoffering BERGEN OP IÖÖM KRUININGEN KOUDEKERKE t 13, Tel, (0113) 22 41 02 lurgweg 13, Tel. (0164) 27 44 77 Tel. (0113) 38 26 26 (0118) 55 55 30 Bonaparte tapijt ffefilb©- 21 VEERE - Drie toppianisten spelen dinsdagavond 21 juni werken van Chopin tijdens het 'Nocturne Festival' in de Grote Kerk in Veere. De drie uit Bulgerije afkomsti ge musici Ani Avramova, Ka- melia Miladinova en Micros- lav Dimitrov brengen vanaf 19.30 om beurten een aantal nocturnes ten gehore. In deze stukken gebruikte de Parijse componist Chopin (1810- 1849) de nacht als bron van in spiratie. Na de 21 nocturnes speelt pia nist Ralph van Raat een aantal nachtstukken van componisten als Alexandr Skrjabin, Claude Debussy en de jonge Japanse componist Toshi Yoshimatu. Dit als inleiding op de Noctur ne film die filmmaker Moni que Verhoeckx samen met Van Raat maakte. Verhoeckx' film, een video programma met nachtstukken van John Adams. John Cage, George Crumb en Olivier Messiaen, begint om 22.30. Woensdag 22 juni 2005 De Faam OUDDORP - Het lijkt een avontuurlijke jongensboek maar de werkelijkheid tart al le beschrijvingen. Wrakduik- stichting De Roompot uit Middelburg slaagde er in om het vliegtuigwrak van een in de Tweede Wereldoorlog neer gestorte B17 bommenwerper te lokaliseren in de Noordzee bij Ouddorp. Na ontelbare uren van research, peilen en vooral duiken, vonden duikers het vliegtuig onder water en bedekt met zand. Een vlieg tuigwrak dat vermoedelijk de stoffelijke resten van zes be manningsleden bevat. Door Leon Janssens Marcel Bul, die bij de Wrak- duikstichting archief en onder zoek beheert, vertelt hoe het al lemaal begon: "Vier jaar geleden stond op internet een oproep voor een duiker die bereid was om in de Grevelingen naar een vliegtuigwrak te duiken. Dat trok mijn aandacht want ik wist bijna zeker dat er geen vliegtuig in lag. De Grevelingen is hier achter de dijk, mijn vaste duik- stek en die ken ik van haver tot gort." Bul zocht meer informatie en kwam er achter dat op 4 februari 1944 een BI 7 bij Ouddorp in zee neergestort was. "Gelukkig had iemand van de brandweer in Ouddorp alles opgetekend van wat er in oorlogstijd gebeurd was. Er zat zelfs een gedetail leerd kaartje over neergestorte vliegtuigen en bemanningsleden bij. Wat in de Grevelingen lag, is veelal kort na de oorlog door vissers er uitgehaald. Voor het metaal, want daar was gebrek aan." Aan de hand van het kaartje en ooggetuigenverslagen trok Bul uiteindelijk een conclusie. Er één vliegtuig over die nooit is geborgen. "We hadden de noti ties van de brandweerman maar geen officieel rapport. Wél een Duits rapport van vier aange spoelde lichamen, twee voor de kust van Ouddorp, een bij Elle- meet en een die tijdelijk in Crooswijk Rotterdam begraven werd." De luitenants Joyce en Hamil ton en de sergeants Anderegg en Waskewicz zijn de bemannings leden die aangespoeld zijn. Hun stoffelijke overschotten zijn na de oorlog overgebracht naar de Amerikaanse militaire begraaf plaats Ardennes in Neuville-en- Codroz. Ter nagedachtenis zijn de namen van de overige militairen opge nomen op The Walls of The Missing in Margraten. Het zijn de namen van de luitenants Green en Jensen en de sergeants Beran, Tisdale, Valentik en Le- roy Leist. Adrian Caldwell, de dochter van Leist, de staart- schutter, plaatste de oproep op internet: duiker gezocht. Bul en zijn mannen duiken ver der de geschiedenis van de on fortuinlijke B17 in. Het beschie ten van de bommenwerper op 4 februari 1944 wordt officieel ge meld door de Flakkommandeur Vlissingen en het toestel stortte door flaktreffers neer. Nog meer documenten: om streeks 13.30 uur vloog een B17F Flying Fortress van de USAAF 100th bomber group 418 bomber squadron boven het eiland Walcheren toen het met rokende motoren uit de formatie verdween. Het toestel maakte een rechtse draai richting de Zuid-Hollandse eilanden. Door niemand van de formatie zijn parachutes waargenomen. Dit is het laatste wat van het toestel ge zien is. Het vliegtuig, op terug reis van het bombardement op de staalfabrieken van Frankfurt in Duitsland, haalde zijn basis in Thorpe Abbots in Engeland nooit. "Misschien was het plan om kort voor de kust of op het strand een noodlanding te maken", zegt Fred Groen, secretaris van de Wrakduikstichting De Roompot. "Dat hebben ze jammer genoeg net niet gehaald. Wij hebben contact met de Amerikaanse Overheid, Joint Pow/Mia Ac counting Command, die als doel heeft het terugbrengen van ver misten en krijgsgevangen. Niet alleen recent maar ook uit de Tweede Wereldoorlog. We kre gen ook e-mail van Delores Va lentik, de zus van Robert Valen tik. Die was heel blij en dank baar en hoopt het nu na 61 jaar te kunnen afsluiten." De bemanning van deze bommenwerper kwam nooit meer terug op de basis in Engeland, (foto: pr) GOES - Muziek van toen en nu. Dat is de kern van het jubi leumconcert door het Senio renorkest Zeeland woensdag 29 juni in de Grote of Maria Magdalenakerk in Goes. De senioren vieren hun zilveren jubileum. Het begint om 14.00 uur. De GoeSe cultuurwethouder C.R.M.M. Linsen opent het con cert met een toespraak. Vervol gens betreedt het Seniorenorkest De Hoeksche Waard het podi um, waarna het Tiener- en Kin derkoor De Bevelanden onder leiding van Janny Dieleman de titel van het concert - Toen en Nu - inhoud geeft. Het Senio renorkest Zeeland staat onder leiding van Cees Cevaal. Als gast treedt de sopraan Caro lyn McDonnoll op in de Goese kerk. Muzikanten met een rijk verle den bemannen het orkest. Met veel enthousiasme repeteert het ensemble en treedt regelmatig op in de openbaarheid. Onder meer bij het bereiken van het diepste punt van de Westerschel- detunnel musiceerden de senio ren voor de aanwezigen. Osok in rust- en verzorgingshuizen mu siceert het ensemble regelmatig. De Sint Martinuskerk in West-Souburg, (foto: pr) WEST-SOUBURG - Het kerkgenootschap van de ze- vende-dags adventisten van de parochie Zuid-Walcheren heeft vorige week (15 juni) de Sint Martinuskerk in West- Souburg gekocht. Vertegenwoordigers van de pa rochie Zuid-Walcheren en van het kerkgenootschap van de ze- vendc-dags adventisten hebben hun handtekening onder de no tariële actie gezet die de aan koop van de Sint Martinuskerk in West-Souburg bekrachtigde. De kerk kwam leeg staan door een samenvoeging van verschil lende parochies op Walcheren. De parochie Zuid-Walcheren, ontstaan door een samenvoe ging van de adventistengemeen ten in Middelburg en Vlissin gen. heeft jarenlang gespaard voor een eigen onderkomen. Zij droegen 500.000 euro bij, ter wijl de landelijke organisatie drie ton vrijmaakte voor de aan koop. In het naastgelegen woonhuis worden activiteiten voor kinde ren en jongeren gehouden en cursussen gegeven. Zeeland was de enige provincie waar de ad ventisten nog geen eigen ge bouw hadden. GOES - De zorgcentra Het Gasthuis in Goes en Poelwijck in s-Heer Arendskerke doen mee aan de nationale Vergeet- me-niet dag die het Nationaal Fonds Ouderenhuip op zon dag 26 juni houdt. De dag wordt voor de tweede keer gehouden. In zorgcentrum Het Gasthuis in Goes in een in- loopontbijt in het restaurant en 's middags een happy hour. In Poelwijck treedt een kinderkoor op. Via radiospots wordt ieder een opgeroepen om die dag een oudere te bezoeken in een be jaarden- of verzorgingstehuis. Het initiatief voor de Nationale Vergeet-me-niet dag ligt bij Rob Vriens (42), die sinds ok tober één ochtend in de week wandelt met de 87-jarige Ria. Omdat hij in haar omgeving zag dat zij niet de enige is die meer aandacht nodig heeft be dacht hij de Vergeet-me-niet dag. Flet Nationaal Fonds Ouderen- hulp nam het initiatief over en organiseerde vorig jaar de eer ste editie. DAAR ONTDEK JE MEER KAMERHOGE VOILE/VITRAGE In 3 wittinten. Va n^SrSS'voor iBLJIL.a^ JSEifl confectie 1 - JBBHSra&SNfc.vmwAy.v&w IN DE OPRUIMING] ...wWzn. i/jfk di AMM tfn, thus1 o RIJKE SUÈDE GORDIJNSTOF In 14 kleuren. Vanvoor: inclusief i standaard I confectie Per itichkende meter (4 nieter breed!) ^BONAPARTE STAIRS Geschikt voor de trap, de woonkamer, slaapkamer of werkkamer! Va n-SDr^voor: inclusief standaard leggen''' WOONKAMER, SLAAPKAMER ENWERKKAMER TAPIJT Parade Malta, schitterende frisé in 8 eigentijdse kleuren, voor een perfect en sfeervol woon klimaat, optimaal warmte- en geluidsisolerend. Van V**. - voor: inclusief standaard leggen1'1 PARADE TAPIJT dat voel je inclusief standaard leggen1'1 VINYL IN 8 DESSINS Met keuze uit 3 houtdessins, een kiezel-, plavuis en viltdessin en 2 uni's kunt u overal in huis kiezen voor de zachte 'harde' vloer! Makkelijk in onderhoud en geluid absorberend! Va n STrOO*voor: '''inclusief leggen met uitzondering van trappen en bijzondere toepassingen zoals borders en figuren. Echte stoffeerkunst tegen een meerprijs die u zeker zal meevallen. Informeer ernaar in onze winkel.

de Faam | 2005 | | pagina 21