30%, 40%, 50% Zeeland haalt jeugdherinneringen op Drukkend warm in Schots Oost-Souburg Zebra toont kunstjes op paardendag Kunststof kozijnen prTMO "Die uitleg hadden we echt nodig!" Spraakmakende films in Zeeuwse Wonderkamer 6 t/m 10 juliwmmmm www.straatfestival.nl WGGGNGR huis-aan-huiskranten Maandmenu 23,50 ww w, stefanos.nl Glashelder Andere fax voor redactie Task Force voor MKB Kreekloop in Westkapelle Zwanger Studiedag slavernijverleden Weekkrant voor Walcheren BreedIIit Enerverend Straatfestival Vlissingen Nieuws Zeeuws Meisje al 75 jaar bekend SOUTHPARK 22 Middelburg-Zuid beleeft warme dagen en 70% korting espri" www.primo.be straaihsiwêL Kijk voor het complete programma op Weinig krakers Historisch besef iGR hüis-aan-huiskranten delta werkt er aan: het wordt écht geregeld. Keuring pkFaam Woensdag 22 juni 2005-25 Advertentieverkoop: (0113) 274 000 Redactie (0113) 274 023 Bezorgklachten: (0113) 274 093 ranêcafé f •tefano s U begint met een heerlijke gerookte zalmbonbon gevuld met Hollandse garnaaltjes.: Daarna 2 lekkere in boter gebakken slibtongetjes met gepaste garnituur. En u sluit af met het dessert van de chef. tel. (0118) 418 019 Tel. 0118-612052 www.roegiers.nl f advertenties) F SPORTS FACTORY Diverse merken o.a.: acJcteïs pumiif I ZbMA SPORT Reebok^? GOES - De redactie van De Faam heeft een ander fax nummer gekregen. Voor taan kunnen persberichten worden gefaxt naar 0113- 274095. De advertentie-af deling blijft het oude num mer 0113-274010 gebrui ken. Persberichten voor De Faam kunnen op verschillende ma nieren worden ingeleverd. Hou daarbij wel rekening met enige verwerkingstijd. Een persbericht dat volgende week woensdag in de krant kan, zou uiterlijk op vrijdag bij de redactie moeten zijn. Gebruik daarvoor de fax, de e-mail (red.faam@whk.wegener.nl) of onze postbus 5, 4461 AA in Goes. MIDDELBURG - Het project Task Force MKB-Zeeland geeft nieuwe impulsen aan het mkb in Zeeland. De resultaten zijn op donderdag 23 juni in Middelburg te zien. Sprekers zijn voorzitter van het MKB Nederland Loek Hermans en gedeputeerde Maria Ie Roy. Het programma biedt verder een ritje naar het strand om daar het prototype van een pas ontwik kelde strandreiniger in actie te zien. Dit is één van de geslaagde productmarkt combinaties binnen Task Force MKB-Zee land. Ook is er een presentatie van de productmarkt combinatie 'Innovation Island' op Schou- wen-Duiveland over wonen als pijler van de economie. De bij eenkomst is van 10.00 tot 14.00 uur in het kantoor van het Water schap Zeeuwse Eilanden in Middelburg. WESTKAPELLE - De kreek loop in Westkapelle wordt op woensdag 22 juni gehouden. Deelnemers kunnen één of twee rondjes rond de kreek lopen. Elk rondje is 2,7 kilometer. De loop begint om 19.30 uur. Inschrijven kan aan de Ridderkerklaan. (advertentie) MIDDELBURG - In het kader van het jaar van het Zeeuwse slavernijverleden wordt op woensdag 22 juni een studie dag gehouden in Middelburg. MIDDELBURG - Kostuums, films, klompen en verkleed partijen zijn troef tijdens het programma Wonderkamer: Cinerama in het Zeeuws Mu seum. Het begint woensdag 6 juli en sluit 11 september. Centraal bij de toning staan twee spraakmakende Zeeuwse films. De ene is die van vader en zoon Paul en Menno de Nooijer waar in de naaktscène voor het nodige politieke gehakketak zorgde. Museum een verkleedkist neer gezet. Wie wil kan dan verkleed op de foto. Een poppenkast en klompen schilderen zijn andere activiteiten waarmee kinderen zich kunnen amuseren. De beschilderde klompen kun nen meedingen naar een prijs. Die wordt tijdens het Nationaal Museumweekend zaterdag 10 en zondag 11 september bekend ge maakt. De beschilderde klompen worden ook tentoongesteld. De studiedag begint om 11.00 uur in de Zeeuwse bibliotheek Middelburg. Er zijn lezingen van Ivo van Loo Zeeuws Ar chief Middelburg), Henk den Heijer (Universiteit Leiden) en Jan Parmentier (Rijksuniversiteit Gent). Na een pauze zijn er le zingen van Dienke Hondius (vrije Universiteit Amsterdam), Doeke Roos (Vlissingen) en Leendert Joosse (Groningen). Om 15.45 uur is het toneelstuk de kleur van Droes te zien. De studiedag sluit om 18.00 uur. Sterke mannen worstelen met de Stone of Manhood, (foto: Ellen De Vriend) OOST-SOUBURG - Het lijkt Schotland, maar het is Oost- Souburg. Zaterdag werden de Highland Games 2005 in de Karolingische Burcht gehou den. Zeventien teams deden mee aan negen spelonderdelen. Het was zaterdagochtend druk kend warm in Oost-Souburg. Stoere mannen en vrouwen be streden elkaar op de verschillen de spelonderdelen. Het is druk bij het caber tossing, waar een boomstam van zo'n vijf meter lengte over de kop gegooid moet worden. Ook het spectaculaire spelonderdeel The stone of man hood trekt veel kijkers. Een tachtig kilometer zware, ronde steen moet worden opgetild en op een blauwe ton neergelegd. Aan het eind van de dag hadden de mannen van Mac Pushz de meeste punten behaald, gevolgd door MacManbeveiliging en de Mac Rabo's. De sterkste man van de Highland Games 2005 is Marinus van Slooten van de Mac Rabo's en Diana Niemandsver driet van Mac Nemidso is de sterkste bij de vrouwen. De andere film is van de Utrechtse cineast Boris Everts. Die behandelt streekdrachten. De titel van de film is Zeeuws, namelijk 'mokoke(moet ik ook hebben, red.). zijn is vooruit zien! KiiAAMZORG^^^ENTADMINISTRATIE Schrijf je in voor kraamzorg via: Tel: 0113 - 22 40 40 of E-mail: info@spkez.nl MIDDELBURG - Hoe was het jong te zijn in Zeeland in de periode 1955-2005? Die vraag staat centraal in het project "50 Jaar jong in Zeeland" dat zijn aftrap 6 juli kent, maar ei genlijk pas na de zomer van start gaat. De initiatiefnemers, Scoop Zeeland, de Zeeuwse Bi bliotheek en het Zeeuws Ar chief willen met het gevarieer de programma Zeeuwse jeugdherinneringen op te ha len, maar ze hopen deze vooral te kunnen documenteren. Door Jacco van Maldegem Alle activiteiten zijn gepland rondom de presentatie van het boek 'Brommers, gitaren en spandoeken', in oktober. Hierin behandelt Jan Kuipers vijftig jaar Zeeuws jeugd- en jongeren cultuur met honderden foto's. '50 Jaar jong in Zeeland' kent vele gezichten. Zo zijn er expo sities in de Zeeuws Bibliotheek en het Zeeuws Archief. Marion van Iwaarden neemt met haar band scholieren mee op reis door de tijd op basis van de pop muziek. Omroep Zeeland belicht de jongerencultuur in de provin cie met twee speciale afleverin gen van Trugkieke en dertien radioreportages met hoofdrol spelers uit het verleden die de 'geur van vroeger ademen'. Cor de Jonge van Scoop geeft toe dat er in Zeeland weinig ge kraakt of gereld is, zoals in Am sterdam in de jaren zestig, maar toch is er volgens hem sprake geweest van een jongerencul tuur: "Ook in een agrarische samenleving als de Zeeuwse is iedereen wel onderdeel geweest van een subcultuur die zich onderscheidde door kledingstijl en muzieksmaak." In zijn tijd, zo zegt De Jonge, wasje voor Zundapp en Kreidler of je was voor Puch en Tomos. "De ene groep wilde absoluut niet tot de andere gerekend wor den en andersom. Dat zie ik nu ook weer bij mijn zoontje van dertien. Jongerenculturen zijn van alle tijden." Volgens De Jon ge is dat een logisch verschijn sel. "Die bepaalde subgroep waartoe een persoon behoort, verschaft een identiteit, gebor genheid en veiligheid." De Jonge vindt dat het project een educatieve functie heeft. Hij refereert aan een artikel uit de PZC van vorige week donder dag, waarin de herrijzenis van de bakkebaard werd belicht. Jonge ren hebben zijns inziens te wei nig historisch besef. "Door het zien van foto's uit de jeugd van hun ouders kunnen ze zien dat bakkebaarden en wijde broeks pijpen niet 'pas' uitgevonden zijn. Dat helpt ze bij hun histori sche ontwikkeling." ...lees verder op pagina BERGEN OP ZOOM: van Konijnenburgweg 45 LEEUWARDEN: De Centrale 14 MIDDELBURG: Markt 43-45 MUIDEN: "Maxis Center" Pampusweg 1-4 Zie de advertentie elders In deze krant. Kinderen kunnen zich geduren de deze zomerse dagen verkle den. Daarvoor heeft het Zeeuws DELTA N.V. Vijftig jaar jeugdherinneringen in Zeeland. Links een nog piepjonge Cor de Jonge (coördinator van het project), rechts een foto van Ruben Oreel van een jongerendemonstratie uit 1980 voor behoud van het jongerencentrum in Middelburg. Rechtsonder een afbeel ding van een tiener uit de jaren vijftig. VROUWENPOLDER - Zebra Zorro is ongetwijfeld dè pu bliekstrekker van de 36e editie van de Zeeuwse Dag van het Paard, zaterdag 25 juni in ma nege De Eendracht in Vrou wenpolder. Medeorganisator A.Z. de Buck is reuzenblij met de bijzondere at tractie in de ruitersport. Het was ook hem onbekend dat met veel geduld en toewijding een wilde zebra naar de hand gezet kan worden. Het is de Belg Ivan Pe ters in ieder geval gelukt. Hij deed er vijf jaar over tot hij met zijn gestreepte op festijnen kon laten zien wat zijn Zorro alle maal kan. Peeters laat Zorro Zebra in Vrouwenpolder voor de kar lopen en onder zadel. De Buck - hij zag de show - noemt het ui terst spectaculair wat de Belg met de zebra doet. De Zeeuwse Dag van het Paard begint 's morgens met keuringen van allerlei rassen. De trek paarden zijn weer in allerlei kleur en maat te zien, Haflingers worden aan de jury getoond en dat geldt ook voor Shetalnders, fjorden en paarden die zijn opge- Ivan Peters wist zijn Zorro te t< nomen in het stamboek van het NRPS (Nederlandse Rijpaarden en Pony's). Met die rassen krijgt imen. (foto: pr) de toeschouwer eveneens specta culaire shows te zien, onder meer een aangespannen pax de deux en een concours Friezen. Ook de immer showstelende hackneys zijn present.

de Faam | 2005 | | pagina 1