Keltische klanken en Schotse krachtpatsers in Karolingenburg Ankie van Grunsven naar Nieuwland Honderd jaar Onda: emancipatie arbeiders via fanfare in Ritthem Verstopping? 6?9© Metershoge kunstobjecten Weekend Koopjes bij Konmar w/ O AutoTrack.nl Volleybalclub zoekt dames Goede prestatie Roparunteam Jeugd in actie voor droomstraat Nieuwe jeu de boulesbaan Opkijken naar neerkijkvissen Zomercursus ademtechnieken MELISKERKE MIDDELBURG NEELTJE JANS OOSTKAPELLE OOST-SOUBURG RITTHEM SINT LAURENS VEERE WESTKAPELLE Mannelijkheid Van Terheijden (0118) 6514^^ Van Terheijden (0118)"6514~ ADVOCATENKANTOOR g Gratis spreekuren ARNEMUIDEN DOMBURG KOUDEKERKE Grolsch pils Biefstuk Hagelwitte champignons Woensdag 8 juni 2005 De Faam SS®S!SSi5S NHBaHHBMHMUHBnHHBaHBHBSH» Zijdemuseum, Dorpsstraat 3, een collectie van Jan de Boo, 'Chi nese kleding 1870-1910', maandag van 13.00-J7.00 uur, dinsdag t/m zaterdag van 10.00-17.00 uur, t/m 31 augustus. Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7, typografische beelden en drukken van typograaf en drukker Josua Reichert, 'Hot printing', t/m 2 juli. Aanwinsten uit de verschillende collecties van het Zeeuws Documentatiecentrum, 'Gekregen en gekocht', t/m 2 juli. Olieverfschilderijen en pastel van Josina Buijs, 'Nostalgie met pot ten en pannen', t/m 16juli. Eigentijdse ideeën van Zeeuwen over de slavenhandel, 'Bedenckinghe over den slaef-handel', t/m 2 juli. Ge mengde technieken van Helen Tijsen vanaf 2000, t/m 18 juni. Boe kentafel, Park Poëzie, t/m 2 juli. Deel zeven van de serie Neder landstalige kinder- en jeugdboeken 1800-1840, t/m 25 juni, maan dag van 17.30-21.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 10.00-21.00 uur en zaterdag van 10.00-13.00 uur. Zeeuws Museum, De Wonder- kamer, Bogardstraat 33, bijzonder objecten uit de collectie van het Zeeuws Museum, woensdag t/m zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 3 juli. De Kabinetten van De Vleeshal, Zusterstraat 7, drukwerk collages van Bianca Runge, 'Truth is in the Eye of the Beholder', dinsdag t/m zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 12 juni. Galerie 'T', Turfkaai 25-27, schilderijen van Hildegard Wagner en Edzard Krol, keramiek van Mieke Oldenburg, donderdag t/m zaterdag van 11.00-16.00 uur en eerste zondag van de maand van 13.00-17.00 uur, t/m 25 juni. Hofje Onder de Toren, Nieuw Kerkgang 1, foto's, plattegronden, voorwerpen en filmmateriaal over de ver woesting door het Duitse bombardement van 17 mei 1940 en de wederopbouw, 'Uit as herrezen', maandag t/m zaterdag van 8.30- 17.00 uur, t/m 30 juli. Galerie De Cleene Houttuyn, Langeviele 45, werken van Jorien Brugmans, donderdag t/m zaterdag van 13.00-17.00 uur en eerste zondag van de maand van 13.00-17.00 uur, t/m 26 juni. Lange Jan, schilderijen van Elsbeth de Kuijper- Rijken, t/m 25 juni. Het Paleis op de Dam, Dam 61, schilderijen van Lonne van Liere, 'Van rozen en liefde', dinsdag t/m vrijdag van 10.00-17.30 uur, zaterdag van 10.00-17.00 uur, t/m 15juni. Gale rie Revolution, Herenstraat 6b, werken van Dirk Braeckman en William Verstraeten, dinsdag t/m zaterdag van 13.00-17.00 uur en eerste zondag van de maand van 13.00-17.00 uur, t/m 5 juli. Gal lery Maritime, Gortstraat 43, schilderijen van Tineke van de Weij- er, Marie-Anne Meier, Anneke de Vries en sculpturen van Caroline Ruizeveld, 'Verbeelding van het zoete niets-doen', dinsdag t/m za terdag van 12.00-17.00 uur en eerste zondag van de maand van 12.00-17.00 uur, t/m 29 juli. CBK Zeeland, Balans 17, sieraden van Barbara Voit en glasobjecten van Bert Frijns, maandag t/m vrij dag van 9.00-17.00 uur, t/m 4 september. Café Bommel, Markt 85, foto's van 'rustende' klassieke Amerikaanse auto's, 'Sleeping Beauty's', van Jacob Baken, tijdens openingstijden van het café, t/m september. Caesuur, Lange Noordstraat 67, werken van Jan Verhaeghe, 'Restricted art zone', 'Hors serie', opening zaterdag 11 juni van 16.00-19.30 uur, t/m 17juli. Delta Plaza, foto's van Harrie Hablous, 'Een getijdengebied van werkelijkheid en fantasie', t/m september Grote kinetische kunst werken van verschillende kunstenaars, t/m augustus. Werken van deelnemende kunstenaars aan Dynamic Art Delta 2005, 'Licht, lucht, land, water, beweging', dagelijks van 10.00-17.30 uur, t/m 31 oktober. Zeeuws Biologisch Museum, Duinvlietweg 6, allerlei aspecten van gebitten van mensen en dieren en spelletjes over de tandverzor- ging en de cultuur rond tanden, 'Klapperende Kaken', t/m 30 okto ber. Vlinderfoto's van Hannie Joziasse, dagelijks geopend van 10.00-17.00 uur, t/m 4 september. Watertoren AK, Vlissingsestraat 239, fotografie en installaties van Alex Vermeulen, woensdag t/m zondag van 12.00-17.00 uur, t/m 12 juni. Fort Rammekens, Rammekensweg, foto's van Jaap Klein en Ka ren van de Velde, 'De vier seizoenen van Rammekens', keramische bloempotten van Sandra, dinsdag t/m zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 30 oktober. Kunstwerkplaats Kipvis, van Cittersstraat 49a, werken van diver se kunstenaars, dinsdag en donderdag van 14.00-18.00 uur, t/m 9 juni. Museum De Schotse Huizen, Kaai 25-27rouwkleding en rouw- gebruiken eind 19e en begin 20e eeuw, 'In 't akelig zwart', maan dag t/m zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 31 oktober Foto's, 'Het Veerse Meer, verleden, heden en toekomst', 9, 11 en 12 juni van 13.00-17.00 uur. Grote Kerk, Oudestraat 26, schilderijen van Guido Metsers, 'Tranen van Carthago', t/m 15 juni. Stadhuismu seum De Vierschaar, Markt 5, keramiek van Marie-Louise Kom- mers, 'Benoemd en Beroemd', t/m 27 augustus. Diverse voorwer pen die betrekking hebben op de markiezen van Veere, 'Bourgon- dië Oranje', maandag, dinsdag, woensdag, donderdag, zaterdag van 13.00-17.00 uur, t/m 29 oktober d'Oude Lantaarn, Oude straat 55-57, werken van Wemer Laumer, dinsdag t/m zaterdag van 11.00-17.00 uur, t/m augustus. Polderhuis Westkapelle, Dijk- en oorlogsmuseum, Zuidstraat 154-156, foto's, objecten, verhalen, herinneringen van mensen en filmmateriaal, 'Terug in de tijd', klederdrachtfiguren, 'Op z'n boers', dagelijks van 10.00-18.00 uur, t/m 30 september. Koe straat, aquarellen, acryl- en olieverfschilderijen van de schilders club 'Het straatje van Vermeer', vrijdag 10 juni van 13.00-20.00 uur en zaterdag 11 juni van 11.00-17.00 uur. OOST-SOUBURG - Boom stam werpen, hamerslingeren en The Stone of Manhood. De Karolingische Burg in Oost- Souburg is zaterdag 18 juni weer het toneel voor de High- land Games Zeeland. Door Ellen De Vriend 's Morgens vroeg verzamelen de in kilts geklede deelnemers zich in de Kanaalstraat, waarna ze onder begeleiding van een doe delzakband in optocht naar de NEELTJE JANS - Dynamic Art Delta heet het kunstpro ject dat WaterLand Neeltje Jans woensdagl5 juni houdt in samenwerking met de Stich ting Dynamic Art Delta. Het betreft een open avond waarbij inwoners van Zeeland gratis een kunstproject kunnen bezoeken, dat uit dertien vaak metershoge objecten bestaat. Kunstkenner en bestuurslid Nico Out geeft een toelichting op het project. De objecten, gemaakt door acht kunstenaars, voegen een dimensie toe aan de verbin ding van Zeeland en Nederland met het water. Zij maken subtie le natuurverschijnselen zicht baar en drukken het verlangen uit van de mens om zich nog een veel grotere ruimte toe te eige nen. Verder bieden zij aankno pingspunten voor het denken over de plaats van mensen in het grotere geheel van de natuur. Tenslotte voegen ze speelsheid toe aan de serieuze krachtmeting tussen mens en water. Het kunstproject is 15 juni toe gankelijk van 19.00 tot 21.30 uur. In die tijd kunnen gasten een aantal activiteiten volgen. Zeeuwen die zich kunnen legiti meren hebben gratis toegang. Karolingische burg gaan. Daar gaan de spelen om 10.00 uur van start. De teams bestrijden elkaar op een reeks van onderdelen waar bij niet alleen spierkracht, maar ook teamwork en vindingrijk heid belangrijk zijn. De onder delen van de spelen lopen uiteen van kogelstoten met stenen, het ver gooien van gewichten aan een ketting, hamerslingercn, ge wichten over een lat gooien, tot boomstam werpen en strobaal gooien. Het onderdeel waarbij hel meeste van de spierkracht wordt gevergd, is The Stone of Man hood. Daarbij moet een tachtig kilo zware bal worden opgetild en een paar meter verder op een plateau van ongeveer 1,30 hoog te worden neergelegd. Ge middeld doen zo'n twintig teams mee aan de games. Niet alleen heren, maar ook dames zijn van de partij. De teamleden dragen hun eigen Schotse ruil, behorend tot hun clan. De teams bestaan uit medewerkers van bedrijven, verenigingen of bewoners van een straat. Kinderen kunnen meedoen aan de minigames. Verder is er mu- Spektakel uit de hooglanden in Oost-Souburg, (foto: pr) ziek van de Bagpipes and Drums en andere Keltische klanken te midden van een Schotse sfeer en decor. Rond 17.00 uur is de prijsuitreiking en worden de spe len afgesloten. Vrijdagavond wordt 'The night before' gehou den, met optredens van de Jolly Beggars van 20.30 tot 22.30 uur op in de feesttent op de Karolin gische Burg. De toegang is gra tis. NIEUW EN SINT JOOS- LAND - De Stichting Hippi sche Sport Zeeland (HSZ) in Nieuw en Sint Joosland houdt zaterdag 11 en zondag 12 juni het Dressuur Event Zeeland in manege De Kroo. Aanleiding tot dit evenement is de super dressuurbodem die de manege sinds kort ter beschikking heeft. De kampioenen Eric van der Vleuten en Anky van Grunsven geven een aantal clinics. De HSZ heeft wil jaarlijks minstens twee nationale evenementen organise ren. Doel is Zeeland als hippi sche provincie op de kaart zet ten. De evenementen worden onderverdeeld in een dressuur- en een springevenement. In Nieuw en Sint Joosland wordt beide dagen dressuur beoefend. Zaterdag komen vanaf 13.00 uur de jonge (regionale) talenten aan bod om zich in de finale arena te bewijzen. Dit wordt om 14.30 uur onderbroken door een de monstratie 'powerhorse het Zeeuwse trekpaard' door Ad Schout. Om 18.00 uur is de prijsuitreiking. Zondag betreden de ruiters (L t/m ZZ) vanaf 13.00 uur de fina le ring. Ruim tweehonderd deel nemers hebben zich aangemeld om zich te meten met nationale- en internationale amateurs en professionals op het gebied van dressuur. Anky van Grunsven, Olympisch Kampioen dressuur, en Eric van der Vleuten, meervoudig wereld bekerwinnaar, geven op zondag 12 juni een aantal masterclasses aan Zeeuwse toppers en subtop pers. De nieuwe hippische bui- tensportaccomodatie van Stal de Kroo in Nieuw en Sint Joosland is vijfduizend vierkante meter groot en heeft een aantal agter- bergbodems. Deze bodems wor den beschouwd als de ultieme ondergrond om prestatiegericht te werken met de paarden. Ook topruiters zijn er gek op. De Kroos is de tweede in Nederland met een dergelijke accommoda tie. De manege voldoet daarmee aan de eisen van de internationale Hippische Sportfederatie. RITTHEM - Men was het daar niet écht mee eens in Rit them. Arbeiders en boeren knechten moesten werken - stomweg hun taak in dit leven. En de vrije tijd? Die was er om te uit te rusten, zodat ze de vol gende dag fit hun bazen kon den dienen. Hun energie ver slinden aan muziek maken? Dat had toch geen pas. Het zou toch zeker de luiheid bevorde ren. Door Ad Hanneman Zo ongeveer moest de heersende klasse meer dan honderd jaar ge leden hebben geoordeeld over de jonge mannen die daar liggend op de dijk van een zonovergoten Ritthem keken hoe de Bourgeoi sie uit Middelburg en Vlissingen thee en sterker nuttigde in her berg De Schone Waardin. Die jonge mannen hadden een droom en discussieerden daaro ver op die zondagmiddag, kij kend naar de uitspanning waar ze niet welkom leken. "Muziek maken in een fanfare," zo verwoordden ze hun droom tegen elkaar. En dat ideaal werd kreeg handen en voeten. Sinds 1905 heeft Ritthem een blaasor- kest, dat in zijn honderdjarig be staan moderniseerde en moder niseerde en na een reeks van ja ren werd omgedoopt tot brass band. Oefening Na Den Arbeid werd afgekort tot Onda op het vaandel geborduurd. En zo bleek de oprichting van de fanfare een gewonnen strijd voor de arbei dersklasse van toen. Loe Schout uit Zoetermeer en kleinzoon van één van de op richters heeft zich verdiept in het relaas van Onda en stelt vast dat het onlosmaken is gekoppeld aan de geschiedenis van het dorpsleven. In het boek 'Fanfare der Emancipatie' vertelt hij boeiend over Onda en het leven in het dorp. De laatste winkel, de laatste industrie en desondanks een bloeiend verenigingsleven, waarin Onda de chemie tussen dorpsbewoners blijft aanwakke ren. Overigens doen ook andere vereniging een duit in het socia le leven van het gesloten dorp. Maar zal dat ook zo blijven, vraagt hij zich af. Gooit de ver andering van zelfstandig dorp tot woonoord anno nu niet roet in het eten van het sociale dorps- gebeuren? De auteur was ooit zelf lid van Onda. Dat hoorde zo bij de fa milie Schout. Een andere klein zoon van oprichter Aarnout, Ko (advertentie) CW*B iwWtava De lekkerste supermarkt is een van de goedkoopste O Schout, is heden ten dage voor zitter van de muziekvereniging. De auteur zet vraagtekens over de toekomst. Zal de brassband het nog een keertje honderd jaar volhouden? In het boek volgen de verhalen over goede en slechte tijden el kaar af. Over de omstandighe den in de oorlog. Ook hoe de- laatste kruidenier verdwijnt. Vervolgens neemt hij de lezer mee naar Onda en hoe de vereni ging in de turbulentie van de welvaartsgolf na de jaren zestig jeugd bleef trekken. En Ritthem werd natuurlijk toegankelijker. Wat zijn de gevolgen van het verminderde isolement. Ook vraagt hij zich af of de welge stelde import-Ritthemers een negatieve uitstraling hebben op het verenigingsleven. Schout heeft in de eerste plaats het verhaal van Onda willen ver tellen, maar kon de omstandig heden en voorwaarden in het dorp niet links laten liggen. Dat hij communicatiedeskundige is, heeft er toe geleid dat zijn spie gel van het verleden verder reik te dan de muziekvereniging. Het stond immers niet op zich en vond plaats in een ambiance die stimulerend werkte op een dorpscultuur waarin ook nu nog volop actieve verenigingen zoals een korfbalclub en ringrijders- vereniging functioneren. Fanfare der Emancipatie, hon derd jaar muziekvereniging On da Ritthem. Uitgeverij Den Boer/de Ruiter Vlissingen, uit gegeven in de reeks OOGgetui- gen van de twintigste eeuw. Omvang tachtig pagina's zwart wit met foto's, prijs 12,50 euro. Isbn 90-74567-58-3. (advertenties) VOOR AL UW WOOlPROBLtMEN i£f Riooitechniek bv Gespecialiseerd in de sociale rechtspraktijk Mw.mr. E.H.M. Graafmans Mr. M.A. Faas Mr. P.M.J.T. Schumans 1 arbeidsrecht huurrecht 1 sociale zekerheid vreemdelingenrecht personen- en familierecht Ook in Goes Vlas markt 28, 4331 PE Middelburg Telefoon 0118-485666 De allergrootste autosite van Nederland. Ook voor nieuwe auto's. MIDDELBURG - Door het vertrek van enkele dames is het Dames Recreatief Volley balteam van Veldo in Middel burg op zoek naar nieuwe le den. Dc volleybalclub speelt op woensdagavond tussen 21.00 en 22.00 uur in de gymzaal aan de Generaal Hakewell Smith laan in Middelburg. De club speelt op recreatief niveau. Meet informa tie is verkrijgbaar bij: 01 18- 591796. MIDDELBURG - Het Zeeuwse Cegelecrunningteam heeft een tweede plaats be haald tijdens de Roparun en een voorlopig bedrag opge haald van 20.000 euro. Het Cegelecrunningteam be stond uit de lopers Arnold Boo- man, Sjaak Brouwer, Rene Va der, Alwin Vermeulen, Marco Geldhof, Harold Hiel, Leon van Luijk en Franky Bellaart. Het team vertrok om 7.10 uur uit Pa rijs, in estafette over een afstand van 527 kilometer, richting Rot terdam. Het team haalde de fi nish in een tijd van 31 uur, 14 minuten en 17 seconden, met een gemiddelde van 16,86 kilo meter per uur. Daarmee werd het team tweede, na de Tieleman EECV-runners uit Flakkee. De opbrengst van de veertiende Roparun wordt op 18 juni be kend gemaakt. VLISSINGEN - Een veilige plek om te spelen zonder druk verkeer, dat willen de leerlin gen van dc Theo Thijssen-Pa- auwenburgschool in Vlissin gen. Op posters laten de kinderen hun ideale en veilige speelplek zien. De school doet aan de actie mee omdat zij vindt dat er te weinig veilige en bereikbare speelplaat sen zijn in Vlissingen. De actie is een initiatief van de veilig ver- keersorganisatie 3VO. Aan de actie is een wedstrijd gekoppeld. De school die wint krijgt een schoolreis van 3VO. De tweede prijs is 250 euro. De leerlingen uit groep één tot drie maken een kleurplaat en oudere kinderen ontwerpen een droomstraat. Alle platen zijn in de school te bekij ken. SINT LAURENS - De Middel burgse wethouder Iianny Kool opent zaterdag 11 juni om 11.00 uur de nieuwe jeu de boulesbaan in Sint Laurens. Het project is een initiatief van de Dorpsvereniging en is tot stand gekomen met medewer king van de gemeente Middel burg. De inwoners van het dorp hebben wekenlang gewerkt aan de aanleg van de baan. Het resul taat is een leuk aangelegd parkje en een jeu de boulesbaan die voor iedereen toegankelijk zijn. De baan ligt voor de Nederlands hervormde kerk in het dorpscen trum. VLISSINGEN - De viscollectie in het zeeaquarium van het Arsenaal in Vlissingen is uitge breid met veertien neerkijkvis sen uit Miami. De tropische vissen zaten tijdens de vliegreis in plastic zakken in grote piepschuim dozen om niet af te koelen. De neerkijker (Se lene vomer) behoort tot de hor- smakrelen (Carangidae). De vis wordt 25 tot 30 centimeter lang, heeft een zilveren kleur en een zijdelings afgeplatte vorm. De ogen liggen hoog op de kop waardoor het lijkt alsof de vis continu omhoog kijkt. De dieren zitten in het Arsenaal in een aquarium met vijfduizend liter water. Bezoekers kunnen in één van de twee kijkkoepels kruipen en opkijken naar de neerkijkvis sen vanaf de bodem. ARNEMUIDEN - Praktijk De Zwaluw in Amemuiden houdt introductiecursussen adem- en ontspanningstechnieken volgens dc wetenschappelijke methode Van Dixhoorn. Doel van de cur sus is inzicht te krijgen in het ei gen spanningsniveau. De cursus begint op woensdag 15 juni. Meer informatie is verkrijgbaar via: 0118-603204. Museum Arnemuiden, Langstraat 35, werken van de Ja panse kunstenares Takako Hama- no, 'Verband tussen de herinne ringen aan haar geboortedorp en die van de Arnemuidse vissers', woensdag en zaterdag van 13.30- 16.30 uur, t/m 31 juli. Restau rant Oranjeplaat, Muidenweg 1, olieverfschilderijen van Jac. Caljoüw, 'Water en wind', t/m 30 september. Galerie Art Aurum, Noordstraat 8, kogelringen van giethars van Stefanie von Scheven, beelden van stof en videokunst van Etuschka B., impressietekenin gen van Wiez Glasenapp von El- verfeldt, dinsdag t/m zaterdag van 10.30-18.30 uur, zondag van 13.00-17.00 uur. Rabobank, Markt 1, tekeningen en schilde rijen van Jan Toorop, 'Jan Toorop (1858-1928). Sporen van een Le ven', dinsdag t/m zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 2 oktober. Ga lerie Het Noorderlicht, Noordstraat 13, werken van kunstenaars die in verschillende plaatsen op Walcheren werkten of woonden, hoogstaande kunstwerken uit de periode van het modemisme, '10 jaar Zomer-Salon Domburg', dinsdag t/m zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 18 september. In de Zeeuwse Bibliotheek zijn gekregen en gekochte za ken uit het Zeeuws Documen tatie Centrum te zien. (foto: pr) Woontrend Zeeland, Duinstraat 18a, schilderijen van 10 Zeeuwse kunstenaars, maandag t/m vrijdag van 9.00-/7.30 uur, zaterdag van 10.00-17.00 uur en eerste zondag van de maand van 13.00-17.00 uur, t/m juli. krat 24 (lesjes 30 el SÖ0 gram slechts extra groot bak van 400 gram :RCEDÊS

de Faam | 2005 | | pagina 9