Europese invloed is slecht zichtbaar, maar best groot in Zeeland Markt even in ban van de grondwet Zeeland moet zijn goede ligging nog beseffen Bezorger grondwet ongewenst Wim van Gelder Gerrit van Dijk Tom de Koning Zeeuwse ex-Europarlementariër dagelijks bezig met Europa I Struggle Emerge Weekend Koopjes bij Konmar Eurokaartje voor de burgemeester Expo grondwetten in bibliotheek Commissaris van de koningin predikant protestantse kerk Kruiningen voorzitter COC Midden-Zeeland Verdragen Smeltkroes Gunstige ligging Dubbeldrank 3 halen, 2 betalen Amstel Aardappelen Woensdag 25 mei 2005 De Faam j' V '*j£v f: j -i if j-w.< t t 1* i! *'JCT v .1'Ai jCr PROJECT MET FINANCIÉIE STEUN VAN OE EUfiOPgSi UNIE GOES - Europa is een hot item in de media, maar wat zie je er van? Naast de vlaggetjes op nummerborden eigenlijk niets. Toch is ondergronds de Euro pese invloed in Zeeland al best groot. Elk jaar steunt de Euro pese Unie Zeeuwse fondsen met miljoenen euro's. Of het nu een stukje natuur aan de Westerschelde is of een induc tiekeuken in een nieuwe bier brouwerij, Europa regelt het wel even. Een student, boer en gemeenteambtenaar geven antwoord op de vraag: Wat merk jij van Europese invloed? Andrea Hoogesteger studeert International Business and Ma nagement Studies aan de Hoge school Zeeland in Vlissingen. Werken bij een buitenlandse multinational is het toekomst beeld van de 21 -jarige Middel burgse. "Ik woon al 21 jaar in Nederland. Dat is lang genoeg. Ik vind andere landen ook inte ressant". Een paar jaar geleden werkte ze twee maanden in De nemarken voor een groot Ameri kaans bedrijf. "In Denemarken betalen ze niet met de euro. Dat was wel lekker. Het landschap lijkt op Nederland en zo had ik toch nog een beetje een vakan tiegevoel", vertelt ze. Van de Eu ropese invloed in Zeeland merkt de tweedejaars studente relatief weinig. "Het is wel opvallend dat je op school wel een beurs krijgt om binnen Europa stage te lopen, en voor een stageplek er buiten niet." Volgens projectleider bouwza ken van de gemeente Goes, Leo Minderhout, zijn Europese re gels noodzakelijk bij zijn aanbe stedingsprocedures. "Het zorgt GOES - Voor of tegen de invoering van een Europese grond wet? Veel mensen weten nog niet wat ze precies zullen stemmen op 1 juni. Wij peilden de mening van de commissaris van de koningin, een predikant en de voorzitter van de homo-belange norganisatie COC Midden-Zeeland. Standpunt Europese grondwet: voor. "Hah, als je mij een examen af zou nemen over de vierhonderd bladzijden van de grondwet zou ik zeker geen voldoende scoren. Zoveel kennis is gelukkig ook niet nodig. De statuten en verdragen gebruiken we eigenlijk al vijftig jaar in onze samenwerking met de andere landen in Europa. Nu, met de uitbreiding van tien nieuwe landen, is het gewoon nodig dat de EU vraagt wat zij daar van vin den, of ze het eens zijn met deze regels en waarden. Ik zou zelf nooit op het idee gekomen zijn om in Nederland een referendum te houden. Dit is een zaak voor de politiek. Wij kunnen toch niet te gen stemmen? Wie stemt er nou tegen de rechten van het kind? Te gen al die duidelijke waarden? Nee, ik denk als iemand een blad zijde uit de grondwet leest toch niets tegen die waarden in kan brengen. Wij vragen andere landen al jaren voor Europa te kiezen en het zou toch heel raar zijn als Nederland, het meest Europese land in Europa, 'nee' zegt tegen de grondwet?" Standpunt Europese grondwet: Nog niet duidelijk "De grondwetfolders heb ik doorgenomen, maar ben er nog niet echt wijzer van geworden. Mijn grootste bronnen zijn eigenlijk de meningen van anderen. De grondwet zelf is nogal complexe mate rie en is iets voor de mensen die wij kiezen in onze regering. Ze moeten geen referendum houden. Het is te ingewikkeld. Als ik 'ja' stem dan weet ik niet waarvoor en als ik 'nee' stem dan weet ik niet waartegen. Dat de joods-christelijke traditie niet genoemd wordt vind ik niet zo erg. De rol van de kerk als gesprekspartner staat er weer wel in. Kijk, het zijn veel ethische zaken, een hoop mooie woorden, maar het gaat om de praktijk. Hoe gaat de praktijk? Daar gaat het om. Ik heb een stemrecht en dat is een voorrecht en ik ga zeker stemmen. Wat weet ik nog niet." Standpunt Europese grondwet: waarschijnlijk voor "Ik weet niet zo heel veel van de Europese grondwet, maar ik ga me er zeker nog in verdiepen. Het maakt ook niet zo veel uit, zo'n referendum. We zijn al jaren bezig met de éénwording van Europa. Die grondwet komt er toch wel, ook stemmen we tegen. Ik ga waarschijnlijk 'voor' stemmen, gewoon omdat ik geloof dat de handel en samenwerking beter wordt. Nederland is maar een klein landje en zo kunnen we groeien we in de wereld. Andere regelge ving met betrekking op homo's? Nee. Ik denk dat we alles nog wel zelf bepalen." voor een zorgvuldige manier van werken." Minderhout vindt het wel lastig dat de procedure om een bedrijf uit te zoeken voor een bepaalde opdracht door deze Brusselse regels langer duurt. "Het wordt zo'n administratieve rompslomp." "Het is allemaal geleidelijk aan gegaan", vertelt Bas van 't Westeinde uit Wolphaartsdijk. "Brussel is al een poosje bezig de touwtjes in handen te nemen." De boer is het niet eens met de algemene regelgeving. "Van het noorden van Finland tot het ui terste puntje van Gibraltar de zelfde norm. Dat kan gewoon niet", verteil de 52-jarige akker bouwer. "Ik ga met ongerustheid de toe komst tegemoet. Straks mogen we niks meer doen. We worden aan de ketting gelegd." MIDDELBURG - 'Booeeh!', roept iemand uit het publiek. Tientallen mensen stromen sa men voor het stadhuis van Middelburg. Een groenteman reageert op het geroep: "Pas maar op hoor, straks pakken ze je nog op". Twee glimmende zwarte auto's komen de markt opgereden. In het gevolg een bus met aan weerskanten een politiemotor. Op de bus staat een foto van Geert Wiiders met het onderschrift 'Nederland moet blijven'. Het is donderdagmiddag, 19 mei. Tijd voor de wekelijkse markt in Middelburg. Er is maar één gespreksonderwerp: de Eu ropese grondwet. Zelfs de stand werkers betrekken de discussie in hun verkooppraatjes. "Die grondwet in niks waard. IIij wordt toch niet nageleefd." Bertus de Regt, alias 'de groen teschaver', schreeuwt zijn me ning over de markt. "Wc hebben straks helemaal niets meer te vertellen." Hij wijst naar de bus. "Kijk, gelukkig zijn er nog een paar mensen die duidelijk voor hun mening uitkomen." De gangen van de markt stromen langzaam leeg richting de drang hekkens voor het stadhuis. Ieder een wil een glimp opvangen van Wiiders. Dat is niet zo moeilijk. Zijn blonde haren dansen vrolijk boven het publiek uit. Rond hem staan bodyguards, voor elke windrichting één. Wanneer de politicus de markt op loopt, ne men jong en oud de antigrond- wet-llyers gretig in ontvangst. Marie van der Entbraad uit Nij- kerk staat voor boekhandel de Drvkkerij kibbeling te eten. Ze is met haar man op vakantie in Zeeland. Samen kijken ze toe hoe Wiiders met aanhang voorbij komt. "Wat maakt het nou uit, zo'n referendum. Die grondwet komt er toch wel", zucht ze. Ze weet nog niet wat ze gaat stem men. "Die folder met informatie heb ik na een halve bladzijde al weggelegd. Zo saai." Haar man is bezig een haring naar binnen te werken. Zijn beslissing is al genomen. "Ik vertrouw die rege ring niet. Wat kan je geloven? Nederland heeft straks helemaal niks meer te vertellen." Ook twee oude mannen hekelen de ophef over het referendum. "Moet je kijken rond je." Hij wijst naar de politieagenten die in grote getale aanwezig zijn. "Wat kost dat allemaal niet? Wie zijn de grootste betalers?" Jaap Tilroe en Piet Roeleven blikken terug. "Waarom moet het veranderen. Het gaat nu toch gewoon goed met Nederland", vertellen ze in het Walchers, "vroeger was het een stuk min der. De zorg die wij kregen toen we uit oorlogsgebied kwamen, waren een paar guldens en een twee rotte appels." GOES - Folders met een samenvatting van de Europese grondwet bezorgen. Een koud kunstje. Of toch niet? Een anonieme bezorger uit Goes-Zuid was twee weken ge leden grondwetfolders door de Goese brievenbussen aan het du wen toen hij plotseling achter volgd werd. "Niet iedereen was er zo blij mee. Verschillende boze mensen kwamen achter me aan. Ik moest de folders maar weer mee terug nemen", vertelt de 24-jarige be zorger. ZAAMSLAG - CNN, Herald Tribune, een nominatie voor 'European of the year'. In de zes jaar in het Europese Parle ment bleef de boerenvrouw niet onopgemerkt. Johanna Boogerd-Quaak zat het meren deel van haar leven in de poli tiek. Ze heeft een druk leventje achter de rug. Achter de rug? Nog niet. Ze is nog niet klaar met Europa en Zeeland. Het huis is net een antiekwinkel. Oude meubels zijn afgewisseld met spullen uit het boerenleven. Buiten ligt een pauw languit over de oprit. Johanna schenkt een bakje koffie en gaat lekker achteruit in de bank zitten. Een moment van rust. "Op het moment is voor mij heel hectisch, ik ren van hot naar her", zucht ze, "maar ik zou ook niet passen in een negen-töt-vijf- baan." Vanmiddag moet de voor zitter van de Stuurgroep Oude ren en Arbeid Zeeland, commis saris van een woningbouwvere niging, lid van de raad van toe zicht Arduin, ledenraad en ga zo nog maar even door naar Dron- ten. Voor een lezing over de Eu ropese Grondwet. Johanna steunt haar partij -ze is al 36 jaar lid van de D66- ook op dit punt. Ze is voorstander van de nieuwe grondwet en wil dat ook laten weten. Naast haar op de Europees-blau we bank liggen de boeken al klaar. Het eerste boek dat ze laat zien zijn de verdragen waar de Europese Unie nu uit regeert. De tweede, een veel kleinere, is de nieuwe grondwet. "Het is ge woon veel compacter. Hierin staat alles waar Europa zich wel mee moet bemoeien en met wat juist niet." De 61-jarige Zaam- slagse zat zelf voor twee perio des in het Europees Parlement. Eén periode van vier jaar en één van twee jaar, waarin ze huidig Tweede-Kamerlid Lousewies van der Laan verving. De menin gen het uitwisselen van privacy- gegevens met de VS en het me diabeleid in Italië bezorgden haar veel publiciteit. Een ander kritiekpunt, de beper kingen van het Europese Parle ment, bepaalde haar standpunt over de Europese grondwet. "Al les wordt nu geregeld door amb tenaren. Het Europese Parlement heeft te weinig macht om iets aan de beslissingen te doen." Verliest Zeeland en Nederland zijn identiteit door deze grond wet? Johanna lacht. "Nee, abso luut niet. Europa is een smelt kroes van culturen. Waar we veel meer voor op moeten passen is de 'amerikanisering' van de maatschappij. Die heeft veel meer invloed." Europa moet niet alles regelen in Nederland, maar juist de samen werking stimuleren tussen de lidstaten, vertelt de Zeeuws- Vlaamse. "Er zijn werelddelen in opkomst als China en Brazi lië. Wij kunnen niet achterblij ven." In de grensprovincie Zeeland is die samenwerking al goed gere geld vindt de ex-politicus. "Onze gunstige ligging in Europa moe ten we alleen nog beseffen. Zee land ligt uniek, omringt door een stedenrand. Hier moeten we cre atiever mee omgaan. Een inno vatienetwerk, gericht om mensen naar de provincie te trekken, is misschien een idee." In de toekomst gaat Johanna ge woon door met werken. "Ik wil mijn kennis inzetten en delen met anderen. Misschien als advi seur of bestuurder of zo." De Zeeuwse ziet met vol ver trouwen een Europees Zeeland tegemoet. "We delen veel infor matie met België, krijgen geld van Europa en hebben algemene regels, zoals het landbouw -en visserijbeleid en de vogel en ha bitatregeling", legt ze uit. "We leven nu in vrede en met een groeiende economie en kijk, er wordt veel geklaagd over Euro pa, maar als die motor niet zou draaien dan zou het er heel wat slechter uit zien." En de Europe se grondwet? "De grondwet is nodig. Als die er nu niet komt, dan later wel." (advertentie) diverse smaken pak 1 liter krat 24 flesjes 30 cl <tak 5 kilo slechts Deze aanbiedingen iijn geldig van 2 t/m 5 juni. Zondags ook geopend dnjkfoutw vtdol uAvtfVocbt Aanbiedingen rijn niet bestemd voor wt-dtrvwfa tr tryumwnn tot li ttuka pt# VlaoL F De lekkerste supermarkt is een van de goedkoopste O MIDDELBURG - Beter Euro pa biedt burgemeester Schou- wenaar van Middelburg op 26 mei een 'kaartje' op posterfor maat aan. Eerder kregen pre mier Balkenende en burge meester Leers van Maastricht dezelfde kaart. Beter Europa is een stichting die zich inzet voor een 'ja' voor de Europese grondwet. De organisa tie bestaat uit leden van verschil lende politieke partijen. Ter ondersteuning van de campagne voor de grondwet ontwierp zij een postergrote kaart. Naast het logo van de stichting - een sterker Nederland in een beter Europa - staan er drie redenen op de kaart om voor de Europese grondwet te stemmen: Nederland wordt economisch sterker, grote pro blemen lossen we makkelijker op en Nederland blijft gewoon Nederland. De uitreiking vindt plaats om 12.00 uur op het stad huis van Middelburg. MIDDELBURG - De Zeeuwse bibliotheek in Middelburg opent op 23 mei de expositie Gegeven de Grondwet. Op de begane grond van de bieb zijn grondwetten te zien uit ver schillende, vooral Europese landen. De tentoonstelling staat in teken van het referendum over de Euro pese grondwet en is aangevuld met literatuur en foldermateriaal over de EU en de grondwet. Op 1 juni, de stemdatum voor het refe rendum, sluit de expositie. De bi bliotheek is te vinden aan de Kousteensedijk 7 in Middelburg en elke dag open. GOES - Luctor et emergo, ik worstel en kom boven. Onge veer tweeduizend jaar geleden was dat het geval in Zeeland. De provincie was een moeras met enkele moedig, hardwer kende boeren erop. Rond 12 voor Christus stormden de Ro meinen ons land binnen. Ze bleven voor een periode van een paar honderd jaar. Dit was zowat de laatste keer dat Zee land bij een wereldmacht ter grootte van Europa behoorde. Door Niels Bouterse De toenmalige wereldmacht, het Romeinse Rijk, vertoont veel overeenkomsten met het Europa van tegenwoordig. De grootte, wetgeving, taal en het geld. Als eerste de grootte. Op het moment dat het Romeinse Rijk op zijn grootst is, lopen de grenzen kris kras van Engeland naar Egypte, en van Turkije naar Marokko. In Nederland bepaalt de Rijn de grens. Ook Zeeland ligt binnen de grenzen. De grootte van Euro pa verschilt niet veel met die van het Rijk. De kaart is een stukje naar het noordoosten verschoven. Het Oostblok erbij en de zuide lijke Middellandse Zeelanden weg, maar met Turkije erbij opent ook Europa de deur naar het zuiden. Naast de grootte zijn ook andere punten overeenkom stig. De taal en het geld vereni gen de beide wereldmachten. De euro wordt ook wel 'het cement voor de eenheid' genoemd. De Romeinse munteenheid is de zil veren Denarius. In heel het Rijk wordt met dezelfde munt betaald. Hierdoor gaat het beter met de economie en stijgt de welvaart enorm. In Europa moet dit nog blijken, maar de meeste Europea nen zijn wel optimistisch.In Eu ropa zijn vele talen. Deze volk stalen komen ook voor in het Ro meinse Rijk. Een kenmerk van het Rijk is dat de heersers ieder land zijn eigen cultuur, goden en taal laat behouden. Ook in Zee land hield de bevolking zijn ei gen goden, getuige de Nehalen- niabeelden uit het Romeinse tijd perk. Zij is een godin van de Kel ten of Germanen. De Germaanse taal bleef ook behouden. Kennis van een paar woorden Latijn is de voorwaarde. In het huidige werelddeel is één taal universeel: het Engels. De taal wordt op alle scholen in Europa gegeven. Iede re Europeaan spreekt wel een paar woorden Engels. De Codex Justinianus is het grote wetboek van het Romeinse Rijk. In het Rijk zijn alle burgers gelijk. Zo staat het ook in de Europese grondwet. Over de Europese grondwet moet Nederland nog stemmen, maar zeker is nu al dat de samenwerking met andere landen in Europa alleen nog maar groeit. De Europese wetgeving overkoepelt de nationale. Er komt meer eenheid. Al vergoot Europa een hoop minder bloed dan de Romeinse legioenen, toch zijn de overeenkomsten in om vang en invloed duidelijk. Van de Romeinse overheersing is in de provincie niets meer te vinden, maar de Europese invloed wordt juist groter. Luctor et emergo, I struggle and emerge. Zeeland is een klein deel in het geheel, maar ondanks alles toch nog gewoon Zeeland

de Faam | 2005 | | pagina 9