Wijkopruimdag Stromenwijk Chatsessie Het woord aan raadslid Wim Steketee Stemmen bi] het referendum Straatspeeldag in Middelburg Het recht op burgerinitiatief Herinrichting Balans Nieuwe nieuwsbrieven Raad op Cool FM Groenweek Afval ondergronds Churchilllaan Mantelzorg Concerto in Memoriam Woensdag 25 mei 2005 De Faam liT~HW il "l'WHHillniMHIBill11 ii'i'iii'i'finaaBBftBBw 7 ffigsaagtP3»QgBBegoaaieaeoBroegae< Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door Communicatie. Reacties zijn welkom! Per e-mail naar info@middelburg.nl of per telefoon op (0118) 67 50 00. Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in het stadskantoor aan de Kanaalweg 3. Meer info: www.middelburg.nl Maximaal Text, vanaf pagina 830 Ipr*5" ledereen kan meedoen met de wijkopruimdag (foto: Wijkbeheer Middelburg) Volgende week woensdag 1 juni houdt Wijkbeheer van de gemeente Middelburg een Wijkopruimdag voor de Stromenwijk. Wie helpt een handje mee? Het gebied waar de opruimdag is betreft de volgende straten: Braakmanstraat Veersegatstraat Westerscheldestraat Kreekrakstraat Zandkreekstraat Lingestraat Wielingenstraat Maasstraat Sloestraat Deurloostraat Mosselkreekstraat IJsselstraat/Zijpestraat Oostgatstraat Keetenstraat Rijnstraat Westgatstraat Mastgatstraat Waalstraat Om initiatief te tonen en het goede voorbeeld te geven, organiseert het wijkbeheer de wijkopruimdagen. Bewoners ontvangen een bewonersbrief, waarin zij kunnen lezen wat er allemaal gaat gebeuren, een programma van de dag en waar zij zich als vrijwilliger kunnen opgeven. Op 1 juni krijgt de Stromenwijk dus extra aandacht van de gemeentelijke onderhoudsploe gen en zal ook Woongoed opknapwerkzaamheden in de wijk verrichten. De gemeente hoopt dat bewoners enthousiast raken door dit initiatief en zich opgeven als vrijwilliger. Er is op zo'n dag echt van alles en nog wat te doen en iedereen is wel kom. Wijkbemiddelaar Annelies de Bruin kan u hier meer over vertel len. Zij zit op het Wijk-ondersteu- ningspunt aan de Keetenstraat 4, telefoon 64 11 80. Wit u meer weten over wijk beheer of over wijkopruimdagen neem dan contact op met het Wijkbeheer van de gemeente, Bram van Houte, telefoon 67 57 88. Hier kunt u zich ook opge ven als u zich wilt melden als vrijwilliger. Iedere donderdag kunt u chat- ten met de burgemeester of een van de wethouders. Op 26 mei houdt wethouder Leo Luitwieler digitaal spreekuur op middelburg.nl. De chatsessie begint om 19.30 uur en duurt een uur. In de por tefeuille van de wethouder zit onder andere Verkeer en Vervoer, Reiniging en groenbe- heer en Sociale zaken. Wilt u hier een vraag over stellen of uw mening kwijt, doe dan vooral mee met de chatsessie. U kunt de sessie ook als toeschouwer volgen. Nu alweer ruim drie jaar gele den, kwam ik in de gemeente raad van Middelburg. Vooraf had ik geen idee wat me stond te wachten. Heel ambitieus begon ik aan mijn werk. Na de tumultueuze vorige raadsperi ode, die ik op afstand had gevolgd, dacht ik: dit moet toch anders kunnen! Welnu, het is anders gegaan, maar of het de afgelopen drie jaar ook beter is gegaan.... In ieder geval werd voor mijn raadsperiode te veel in stenen geïnvesteerd in plaats van in mensen. De prestigeprojecten waren niet van de lucht. Middelburg moest op de kaart gezet worden. Hulp daarbij van de stedenbouwkundige me vrouw Riek Bakker was onont beerlijk. Nu nog waart helaas de geest van mevrouw Riek Bakker rond, ook in het nieuwe stadskantoor. Het voeren van een goed finan cieel beleid had de inwoners van Middelburg miljoenen euro's kunnen besparen. Ik blijf in ieder geval de verhoging van de lasten voor de burger bestrijden. Niemand wil immers een pijnlijk gevoel in zijn portemonnee heb ben! Jammer, dat in de loop van de jaren veel van mijn ambities ver loren zijn gegaan. Momenteel zit ik nog alleen in de gemeente raad. Helaas kan ik niet meer zijn dan de luis in de pels. De coalitie met de grootste partijen erin heeft de deur voor de rest van raad op slot gedaan. Daarbij is een volledige fractiediscipline hun niet vreemd. Raadsbesluiten worden geno men waar ik het als volksver tegenwoordiger regelmatig mee oneens ben nesTrlaniep word Foto: Liesbeth Boone ik toch door de man in de straat afgerekend. Vaak ziet de burger de raad als eenheidsworst. Belangrijk is daarom, dat de politiek dichter bij de burger komt en naar de burger toegaat. Ook verwacht ik van de burger, dat zij de politiek opzoeken. Te vaak is de publieke tribune van de raadzaal leeg. Ik wil de inwo ners van jong tot oud van Middelburg e.o. dan ook oproe pen om onze vergaderingen, hoorzittingen en informatie markten een keer bij te wonen. Het is toch belangrijk wie wat zegt? In het jaar 2006 moet immers alweer de beslissing worden genomen wie een aantal jaren aan het roer mag gaan zitten! Wim Steketee Raadslid en fractievoorzitter Middelburg Transparant wsteketee@ zeelandnet.nl www.middelhurqtransparant.nl De oproepingskaarten voor het referendum zijn medio mei verstuurd naar het adres waar u op 19 april 2005 stond ingeschreven. Mocht u nog geen oproepingskaart hebben ontvangen en toch willen stemmen, dan moet u nog deze week contact opnemen met de afdeling Publieks- zaken op telefoon 67 55 00 of 67 54 41. Als u niet kunt gaan stemmen op het stembureau dat op uw oproepingskaart staat vermeld, kunt u een kiezerspas aanvra gen. Met deze pas kunt u op alle stembureaus in Nederland uw stem uitbrengen. U kunt een kiezerspas persoon lijk aanvragen tot uiterlijk vijf dagen vóór de verkiezingen, dus tot en met 27 mei aan staande. U kunt uw pas aanvra gen bij de afdeling Publiekszaken. Daar overhan digt u uw oproepingskaart. Er wordt dan een aantekening op uw oproepingskaart gemaakt waarmee deze in een kiezers pas is omgezet. Als u niet zelf kunt gaan stem men, kunt u iemand anders vra gen om voor u te stemmen. Het makkelijkste is iemand te vra gen die op hetzelfde stembu reau moet stemmen als u. Vergelijk de adressen van de stembureaus op uw oproe pingskaarten met elkaar. Óp de achterzijde van uw oproepings kaart schrijft u achter 'gemachtigde' in blokletters de naam en het adres van degene die voor u gaat stemmen. Uzelf zet vervolgens linksonder uw handtekening. Degene die voor u gaat stem men zet zijn of haar handteke ning rechtsonder op de kaart. Wanneer deze persoon zelf gaat stemmen, levert hij tegelijk met zijn eigen oproepingskaart de uwe in. Zo wordt uw stem toch uitgebracht, ook al bent u zelf verhinderd. Toegankelijkheid De meeste stemlocaties zijn toegankelijk voor rolstoelgebrui kers. De Woelige Werf, ingang aan de IJsselstraat, is niet geschikt voor rolstoelgebrui kers. Bij de Uilenburch (Nederstraat), De Korczakschool Keurhove) en 't Vierschip (Oostgat) moeten mindervalide kiezers een andere ingang nemen of met hulp van de stembureauleden het gebouw binnen gaan. Deze kie zers kunnen ook gebruik maken van een kiezerspas zodat ze op een ander stembureau hun stem kunnen uitbrengen. Heeft u vragen over de kiezerspas of de stemlocaties, dan kunt u bel len met de heer J.P. Pouwer (67 55 00) of met de heer F.A. Wondergem 67 54 41) van Publiekszaken. Kijk op uw oproepingskaart voor uw stembureau of op www.middelburg.nl voor de lijst met stembureaus. Wel eens midden op een krui sing meegedaan aan een recordpoging 'waterballon- overgooien'? Nee zeker, al dat verkeer. Een keer per jaar is dit op sommi ge straten wel mogelijk, dit jaar is de Nationale Straat speeldag op woensdag 1 juni. Heerlijk spelen op straat, zonder uit te hoeven kijken voor auto's, bromfietsers of fietsers. Tijdens de Nationale Straatspeeldag krijgen kinderen alle ruimte voor hun spel. Behalve één groot kin derfeest is de Straatspeeldag ook een actiedag voor veilig en kindvriendelijk verkeer. Juist op deze dag kunnen de bewoners verkeersonveilige situaties in de buurt aan de kaak stellen. Ook dit jaar wordt in samenwer king met de Stichting Welzijn Middelburg (SWM) en zeven straten (vele vrijwilligers) in Middelburg de Nationale Straatspeeldag georganiseerd. De Straatspeeldag gaat in de meeste straten van start om 14.00 uur, enkele om 13.30 uur (dit is na te gaan op de posters bij jouw in de buurt). De diverse straten zijn mooi versierd met ballonnen en slingers en er zijn allerlei straatspelletjes te doen. Maar naast het vieren van 'een lekker dagje spelen op straat', wordt er ook actie gevoerd. Het bezoek van de wethouder wordt gebruikt om aandacht te krijgen voor de knelpunten in de buurt of straat. De wethouder ontvangt een lijst met alle knelpunten, en de vraag of de gemeente maatregelingen wil nemen. De actie maakt deel uit van de Nationale Straatspeeldag, een initiatief van de Verenigde Verkeers Veiligheids Organisatie 3VO. In de volgende straten in Middelburg is het feest voor de kids en komt een wethouder of de burgemeester op bezoek: W. Arrondeusstraat, Prins Hendrikstraat, Noordweg, Piet Heinstraat, Van Citterstraat (Sint Laurens), Hof van Sint Jan, M. de La Palmastraat. Vele enthousiaste vrijwilligers zijn de laatste maanden hart aan de slag geweest met de organi satie om deze dag tot een waar feest te maken. Voor alles is gezorgd; de werkgroepen zijn er klaar voor, nu nog hopen op de komst van jullie, de kinderen én mooi weer, want jammer genoeg kunnen we hiervoor nog geen vergunning aanvragen. M. de La Palmastraat is een nieuwe deelnemer van de Straatspeeldag. Deze wordt georganiseerd door Spor- tbuurtwerk Middelburg. Voor meer informatie over de Nationale Straatspeeldag kunt u contact opnemen met Stichting Welzijn Middelburg (SWM), Cindy Weerepas, Kinderwerk, tel. (0118) 62 90 04. In de Europese grondwet - onderwerp van het referen dum op 1 juni - wordt gere geld dat 1 miljoen europeanen een onderwerp op de agenda va de EU kunnen zetten. In de gemeente Middelburg vol staan tenminste 100 inwoners die hun handtekening hebben gezet, om de agenda van de gemeenteraad aan te vullen. 'Het recht op burgerinitiatief' bestaat sinds begin dit jaar ook in Middelburg. Onder bepaalde voorwaarden kunnen burgers daardoor zelf een punt op de agenda van de raad plaatsen. Het moet dan gaan om onder werpen die het algemeen belang raken en dus niet persoonlijke belangen. Het verzoek moet door tenminste 100 inwoners zijn ondertekend van 14 jaar en ouder. Om het verzoek te honoreren moet de gemeenteraad be- svoegd zijn om over het onder werp te besluiten en behoort de kwestie niet thuis bij een bezwaar- of beroepscommissie. Ook moet het niet gaan om een vraag want daar kan op een andere wijze een antwoord op worden verkregen en om een herhaling van zetten te voorko men kan het niet gaan over een onderwerp waar de raad kort geleden (korter dan 1 jaar) nog een besluit over heeft genomen. De verordening ligt ter inzage in de informatiewinkel in het stads kantoor en staat op internet (onder Bestuur en Organisatie, Verordeningen). De raadsgriffier zal indieners van een verzoek desgewenst adviseren en bege leiden (tel. 67 55 66). inspraak Het recht op burgerinitiatief is ingevoerd om het voor inwoners makkelijker te maken zich met de raad te bemoeien. Als inwo ners vinden dat iets onvoldoen de de aandacht krijgt of als zij zich ergens voor willen inzetten, kunnen zij hiervoor de verschil lende politieke partijen in de gemeenteraad aanspreken. Maar dat geeft niet de garantie dat hun onderwerp ook op de raadsagenda wordt geplaatst en dat daarover een besluit wordt genomen. Ook het recht om in te spreken tijdens een commis sievergadering is beperkt tot de onderwerpen die op dat moment aan de orde zijn. Het burgerinitiatief biedt meer mogelijkheden. Deze week is het werk aan de herinrichting van de Balans begonnen. Voor 2 juli wordt de nieuwe fontein en het slaver- nijmonument opgeleverd. Op 2 juli zelf wordt het monument onthuld. De plannen voor de herinrichting van de Balans zijn ontstaan in overleg met omwonenden, de wijkbeheergroep binnenstad en de stichting Vrienden van Middelburg. Kunstenares Hedi Bogaers uit Zierikzee tekende voor de nieuwe Balans. De plan nen hebben de gebruikelijke ter mijn ter inzage gelegen; er zijn geen bezwaren binnengeko men. Al met al krijgt de Balans jen compleet nieuwe uitstraling én wordt het meer "dan nu, een gebiedje in de stad waar je lek ker kan zitten, met uitzicht op een fontein en prachtige monu mentale panden. monument Het ontwerp van het slavernij- monument bestaat uit vier gepolijste granieten zuilen die staan in een cirkel van tien meter. Het is een bescheiden monument dat stilstaat bij de gedachte 'Blijf niet achteruit kij ken, blijf geen slaaf'. De vier opgerichte zuilen in de cirkel staan voor blanke en zwarte mannen en vrouwen. Afhankelijk van de plaats waar toeschou wers staan veranderen de kleu ren van de zuilen. In de zuilen zijn glinsterende elementen ver werkt. Het slavernijmonument komt op de plaats waar nu de fontein staat. De oude bomen blijven staan. fontein De nieuwe fontein komt meer richting de Sint Jorisdoelen te staan. De fontein bestaat uit vier waterkolommen (twee meter hoog, tachtig centimeter breed) in een ronde waterbak van tien meter doorsnede. Er komt een zitrand en ook verlichting voor in de avonduren. Het monument en de fontein zijn met elkaar ver bonden door een grasveld. Er komt ook nieuwe bestrating, met bijzondere accenten. Het werk wordt uitgevoerd door het Realisatiebedrijf van de gemeente. Voor vragen belt u met Koen Aartsen op 67 53 39. In het programma 'Politiek Lokaal' op Cool FM kunt u luisteren naar reacties van bestuurders en bezoekers over de raadsvergadering van afge lopen maandag. De uitzending staat te boek voor vrijdag 27 mei van 19.00 tot 21.00 uur. De her haling is op maandag 30 mei van 20.00 tot 22.00 uur. Van 30 mei tot en met 4 juni wordt in Middelburg-West een speciale groenweek gehou den. Er staan een boel leuke en leerzame activiteiten op de agenda. Maandag 30 mei: Open tuin- avond voor iedereen, Stadstuin/Kwekerij Overwater van Stichting Arduin, Langevielesingel 12, 19.00 - 21.00 uur, Deelname gratis (m.u.v. de van midgetgolf), Rondleiding en tuinadvisering Dinsdag 31 mei: Natuurwandeling "Ter Hooge" voor kids én ouders met mede werking van de Groene Kamer en Stichting "Het Zeeuwse Landschap". Deelname gratis. Verzamelen bij het WOP, Keetenstraat 4 om 19.00 uur. Duur wandeling 1.5 uur Woensdag 1 juni: WijkOpruimdag i.s.m. Basis school Cederhof groep 5 en 6. Startsein om 9.30 uur bij het WOP in de Keetenstraat. Vanaf 9.00 uur staat er koffie klaar. Nationale Straatspeeldag vanaf 4 tot en met 12 jaar. Verkeersveiligheid staat op deze dag centraal. De dag heeft het thema "Groen en Spelen" gekre gen. Deelname gratis. Locatie: Piet Heinstraat. Start 13.30 tot 16.00 uur. Kinderen jonger dan 6 jaar graag onder begeleiding. Donderdag 2 juni: Bomenroute met aansluitend bekendmaking winnaar voortuin- en balkonwed strijd onder het genot van een kopje koffie of thee. Deelname gratis. Verzamelen voor de bom enroute bij "De Vergulde Baars" om 19.00 uur. Vrijdag 3 juni: Bezoek aan "De Mikke", Stichting Vogel- en Egelopvang Midden- Zeeland. Deelname gratis. Opgeven vóór 1 juni bij het WijkOndersteuningsPunt (Keetenstraat 4). Voorkeur bezoek 12 of 3 aangeven. Geef je snel op, want vol is vol! 13.30 - 14.30 uur bezoek 1 14.30 - 15.30 uur bezoek 2 15.30 - 16.30 uur bezoek 3 Zaterdag 4 juni: Bomenroute onder begeleiding. Deelname gratis. Vertrek vanuit "De Vergulde Baars" om 10.00 uur. De Groenweek wordt georgani seerd door Woongoed Middelburg, Wijkvereniging 't Zand-Stromenwijk, Wijkaanpak Gemeente Middelburg, Stichting Welzijn Middelburg, Wijkbeheergroep West en Stadstuin/Kwekerij Overwater van Stichting Arduin. Meer info: WijkOndersteuningsPunt (WOP), Keetenstraat 4, (0118) 64 11 80. E-mail: wopw@middelburg.nl. Openingstijden: Maandagmiddag 13.30 -15.00 uur, Woensdag- en vrijdagoch tend 10.00 - 12.00 uur De gemeente Middelburg geeft samen met andere partijen verschillende nieuwsbrieven over projecten en ontwikkelin gen in de stad uit. Van drie pro jecten is een nieuwe uitgave van de persen gerold. Woonservicezone Als het goed is, is vorige week in de gehele gemeente Middelburg de tweede nieuwsbrief over de realisering woonservicezones op de deurmat gevallen. In deze nieuwsbrief staan artikelen over onder andere de nieuwe Middelburgse welzijnsorganisa tie, het steunpunt Mantelzorg, de Wet Maatschappelijke Onder steuning en de ontwikkelingen in Middelburg Noord. Aan de hand van een beschrijving van wat er allemaal gaat veranderen in die wijk van Middelburg, krijgt u een duidelijk beeld van hoe een woonservicezone handen en voeten krijgt. Heeft u de nieuwsbrief niet ont vangen? Kom dan naar de infor matiewinkel in het Stadskantoor, kijk op www.middelburg.nl of ga langs bij een van de betrokken partijen. U kunt daarvoor bijvoor beeld terecht bij Zorgstroom, Stichting Werkt voor Ouderen, Stichting Welzijn Middelburg of Stichting Arduin. Magistraatwijk De werkzaamheden in het kader van de herstrcuturering van de Magistraatwijk is nu zo goed als afgerond. Bewoners van deze wijk hebben de afgelopen jaren regelmatig Magistraatnieuws ontvangen. Nummer 9 is zojuist verschenen en wordt deze dagen rondgebracht. Het kan dus zijn dat u de nieuwsbrief op dit moment niet heeft ontvangen. Wanneer u de nieuwsbrief vol gende week nog niet heeft, kunt u in de informatiewinkel in het stadskantoor terecht om een exemplaar op te halen. U kunt ook terecht bij Woongoed Middelburg voor de nieuwste Magistraatnieuws. Mortiere Mortiere Indruk nummer 7 wordt ook bezorgd in de directe omge ving van het projectgebied. De krant is verder verkrijgbaar in de informatiewinkel van het stads kantoor. Vorige week donderdag heb ben de wethouders Luitwieler en Van 't Westeinde het offici ële startsein gegeven voor het plaatsen van de ondergrondse afvalcontainers in Middelburg. In de Adriaen Lauwereyszstraat werd een gat gegraven waarin een betonnen bak werd geplaatst. In deze bak komt over enige tijd de daadwerke lijke afvalcontainer te staan. Daarna onthulden de wethou ders een kaart met daarop alle locaties van de ondergrondse afvalcontainers, in het totaal zestig. Deze worden geplaatst bij hoogbouw waar geen ruimte is voor een inpandige container. De verwachting is dat de contai ners begin juli allemaal geplaatst zijn en dus in gebruik genomen kunnen worden. Volgende week maandag 30 mei houdt de gemeente een informatieavond over de reali sering van een zorgcluster aan de Churchilllaan. De bij eenkomst begint om 20.00 uur en wordt gehouden in het CSW gebouw aan de Churchilllaan. Er is een model gereed dat wij graag aan de buurt willen pre senteren. Architect Pierre Maas zal een presentatie houden over de uitkomsten met de klank bordgroep. Het gaat om een aantal woningen waar 24-uurs zorg geleverd wordt, een aantal vrije huur- en koopwoningen en parkeervoorzieningen op het terrein zelf. Op 31 mei houdt Vrijwillige Thuiszorg Walcheren Steun punt Mantelzorg samen met de SVRZ een informatiemarkt voor mantelzorgers en andere belangstellenden Het thema is: 'bij wie kan ik terecht'. De bijeenkomst vindt plaats in Het Koetshuis van de Vliedberg in Koudekerke en duurt van 14.00 tot 17.00 uur. Tientallen professionele- en vrijwilligersor- ganisties op het gebied van de zorg zullen hun aanbod ter ondersteuning van mantelzor gers presenteren. Naast veel informatie zullen er ook prakti sche tips en hulpmiddelen te zien zijn om de zorg te vergemakkelij ken. Winkelen in de Magistraatwijk. Lees meer over het project in de nieuwsbrief (foto: gemeente Middelburg/Mieke Wiinen) Het Middelburgs Muziek Korps geeft in samenwerking met soliste José Dorleijn op vrijdagavond 10 juni om 19.30 uur een 'Concerto in Memoriam' op de begraaf plaats aan de Westelijke Oude Havendijk. Het openluchtcon cert is vrij toegankelijk voor nabestaanden en andere belangstellenden, die hun overledenen willen herden ken. De muzikanten spelen klassieke stukken van o.a. Mozart en Biset, maar ook moderne stuk ken van b.v. Volumia. José Dorleijn zal onder begeleiding van het Middelburgs Muziek korps enkele nummers zingen. Burgemeester Schouwenaar houdt de openingstoespraak en Leen van der Werf zal enkele passende woorden van herden king spreken. Vorig jaar waren er rond de 500 bezoekers aanwe zig bij het speciale concert. Een programma van het concert is vanaf begin juni af te halen bij de informatiebalie van de begraaf plaats. Foto: gemeente Middelburg Mieke Wijnen

de Faam | 2005 | | pagina 7