Voedselbank: aantal Zeeuwse armen stijgt momenteel ernorm Mississippi stroomt heel even door Zeeland Rebelse Ylissingse.is even temg als .actrice Letselschade? BV WALCHEREN 'T WETEN ANGO zoekt collectanten Open Dag bedrijven Souburg SPEKTAKELDAG 28NIE! RONDJE WALCHEREN Studiedag over slavernijverleden H PALS GROEP Kosteloos juridisch advies HUISARTSEN TANDARTSEN APOTHEKEN VERLOSKUNDIGEN SOS TELEFONISCHE HULPDIENST DIERENARTSEN DIERENAMBULANCE Medewerking Pispaaltje Hulp OCCASIONSHÖY. Film Heimwee Zeeuws accent Gitaarlessen WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG MAANDAG WOENSDAG 0900-8998533 (0,01/min) of www.palsgroep.nl Woensdag 25 mei 2005 De Faam Walcheren: Huisartsenpost Walcheren, Koudekerkseweg 86, Vlissingèn, tel. 0900-1985. Voor spoedeisende hulp is de huis artsenpost bereikbaar vanaf 18.00 tot 08.00 uur, in het weekend of tijdens feestdagen. Spreekuur na afspraak. Stad Middelburg: De praktijken van A.P. Bruijnzeel, S.A. van den Haak, C.J.E.M. Albers, J.L.F. Wortelboer en F.J. Heere zijn voor spoedgevallen bereikbaar via 0118-644301Visites aanvra gen voor 10.00 uur. De Veerse Huisartsen: Praktijken van de artsen Van Tol, Ubéls, Helmes, Rullens, Bats, Spekhorst, Van Eede, Van Eede-FIidskes, en Van der Male worden zaterdag en zondag waargenomen door F. van Eede, De Casembrootstraat 24, Westkapelle, 0118- 571234 en A. van der Male, Duinweg 59, Zoutelande, 0118- 561282. Spreekuur voor spoedgevallen op zaterdag en zondag van 11 tot 12 uur: A. Paul, Doornenburg 31, Vlissingèn, 0118-478811. Stadsgewest Vlissingen-Middelburg. Zaterdag van 10 tot 17 uur: v.d. Sande, Badhuisstraat 30, Vlissingèn, 0118-412066. 24- uurs dienst vanaf vrijdag 16.00 uur: Ringeling, Lange Delft 133, Middelburg, 0118-612538. Vlissingèn en Oost-Souburg: Donderdag 20 uur tot vrijdag 20 uur: M. Snoep. Van vrijdag 20 uur tot en met zondag 22 uur: J. van Dierendonck 0118-47Ï 140. Middelburg: van vrijdag 21.30 uur tot zondag 21.30 uur: M. de Jonge, 0118-626045. Dag en nacht bereikbaar 0900-0767 Gezelschapsdieren: Spreekuren zonder afspraak 11-12 uur en 17-18 uur; Zaterdag en zondag Oostenbrug, Oude Domburg- seweg 33a, Oostkapelle, 0118-581443.. Landbouwhuisdieren en paarden: Dierenartsenpraktijk Walcheren. Visites aanvragen zaterdag en zondag tussen 8 en 9 uur. 0118-633803. Dierenart senpraktijk Roskam: Kelderweg 1, Meliskerke, tel. 592838. Spreekuur zaterdag van 10-12 uur en volgens afspraak. Dagelijks 0900-7673437 MIDDELBURG - De armoede in Zeeland wordt kennelijk steeds groter, want de Voedsel bank Zeeland groeit hard. De voedselhulpstichting helpt nu al zo'n tweehonderd gezinnen. Dat is dubbel zo veel als twee maanden geleden. Dc Voedselbank Walcheren be gon eind vorig jaar aarzelend met negen gezinnen. Voedsel- hulpslichling De Helpende Hand uit Goes voorzag toen 85 minder bedeelde huishoudens van pakketten. De twee bundel den 1 april dc krachten met de pas opgerichte hulpstichting in Terneuzen in de Voedselbank Zeeland. Voorzitter Daniël van der Meer: "We helpen zo'n tweehonderd gezinnen. Niet continu dezelfde, want er komen hulpvragen bij en er gaan gezinnen af. Vaak is er een uitkering aangevraagd, maar nog niet toegewezen. Wij hel pen de moeilijke periode daar tussen te overbruggen'". De meeste hulpvragers zijn vol gens hem alleenstaanden, al dan niet met kinderen. "En de meeste mensen wonen in de ste den. In de dorpen is voedsel hulp wat moeilijker door de so ciale controle", meent Van der Meer. Voedselpakketten worden ge vuld met onder andere groen ten, brood en andere levens middelen. Van der Meer krijgt mondjes maat medewerking van groot handels en bedrijven. "Ze mo gen niet meewerken van de fa brikant, omdat die bang is voor naamverlies en er strikte voe- dingsregels zijn in Nederland. Dat is een strop voor ons. Toch proberen we, via de Voedsel bank Nederland in Rotterdam, een deal te sluiten met de fabri kanten." De gezinnen halen de pakketten zelf op bij het depot aan dc Middelburgse Keeten straat. MIDDELBURG - Handicap.nl, de fondswervingsorganisatie van de Algemene Nederlandse Gehandicapten Organisatie (ANGO), zoekt vrijwilligers die van 13 tot 18 juni willen collec teren in Middelburg en Vlissin gèn. De opbrengst van de collecte is bedoeld om handicapten en ou ders van gehandicapten financi eel te steunen. Nieuwe vrijwilligers kunnen contact opnemen met de rayon leider voor Walcheren, tel. 0118-624180. MIDDELBURG - Je waant je in het vooroorlogse Memphis aan de oever van de Mississippi. Met hun countryblues- en jug- bandmuziek neemt de vijfkoppige Zeeuwse formatie Cham pagne Charlie haar publiek mee terug in de tijd. Op 10 april presenteerde de band in het Spiegeltheater zijn nieuwste live cd: Mr. Charlie's Blues. Het is alweer de achtste. Door Erik van Bostelen Hun muziek is geïnspireerd op Amerikaanse blues uit het begin van de twintigste eeuw. Ook hun instrumenten grijpen op die tijd terug. Drummer en percussionist Peter Lenselink maakt net zo makkelijk gebruik van zijn bescheiden drumopstelling als van het wasbord en lepels. Dit soort huishoudelijke voorwerpen in de ritmesectie wa ren karakteristiek voor de jugbands die destijds langs de oevers van de Mississippi- en Ohio-rivier speelden. Met zijn ingetogen ritmes legt Lenselink samen met bassist René Verhage een solide basis voor de kleurrijke solo's van gitarist Geert de Heer. die alles bespeelt. Als het maar snaren heeft. Gitarist Theo de Koning draagt samen met De Heer in veel nummers de melodie en .zanger Sjef Hermans geeft de band een stemgeluid die op mo menten aan Ry Cooder doet denken. Het is duidelijk: de Zeeuwse delta is niet alleen een voedingsbodem voor aardappels en bieten. Ook de blues gedijt hier. Want naast nummers van bluesmuzikan ten uit Memphis als Frank Stokes brengt Champagne Charlie op zijn nieuwste cd ook eigen werk. Zoals JVlr. Charlie's Blues van Hermans, waarin Gait Klein Kromhof met overtuiging op de mondharmonica blaast. Kromhof wordt aangekondigd als het zes de, geheime lid van de band. Zijn solo's op de harmonica zijn raak. De band speelt beheerst en subtiel maar komt op momenten los, zoals in Spellbound. Klassieke blues met uitstekende solo's van Kromhof en Theo de Koning. Lenselink beroert hier zelfs de snare- drum, waardoor de muziek een 'bile' krijgt. Dat geldt ook voor het nummer Drinking Wine met De Heer op lapsteel (schootgitaar). Het swingt de pan uit en doet vermoeden dat de heren van Cham pagne Charlie ook wel stevige rock-en-roll kunnen neerzetten. Onder de lezers van de Faam mogen we vijf cd's verloten. Ook meedoen? Stuur dan een sms-je naar 2121. Begin je mail met de code WIN CHARLIE en vergeet nietje naam, adres, postco de en woonplaats te vermelden. VLISSINGÈN - Ze weet het zeker. Ooit komt ze terug naar Zeeland. Wonen op een boer derij met een paardje er bij en misschien nog wat ander kleinvee zoals kippen, luidt haar toekomstdroom. Maar Caroline van Leerdam heeft voorlopig nog de handen vol in de theaterwereld en Amster dam. En of het Zeeland wordt? Aan de Vecht is het ook heel romantisch om je terug te trekken en rust te vinden, zo twijfelt ze. Haar leven is - voorzichtig gezegd - turbulent daar in Mokum. "Dat zal toch wel eens stoppen?" Door Ad Hanneman Tot eind mei is de 35-jarige ac trice terug in haar geboortestad. Ze acteert en regisseert in Sla vernij Moment, de voorstelling die bijna dagelijks wordt opge voerd in de voormalige timmer fabriek van De Schelde in Vlis singèn. Haar enige vrije dag is de maandag. De afspraak wordt dan ook gemaakt voor die avond; de ochtend wil ze effe bijkomen, want sinds half april werkt ze zich dagelijks uit de naad daar in die timmerfabriek. "Tijdens de voorbereiding was ik wel vijftien uur elke dag bezig daar," excuseert ze zich. "Maar het is een geweldig project met vreselijk enthousiaste mensen. Dat houdt me op de been." Het acteren zit Caroline in het bloed. Al op de lagere school in de wijk Pauwenburg trommelde ze meiden bij elkaar om samen georganiseerd te dansen. "We re peteerden op muziek zoals Grea se en voerden dansjes uit. Ook op school. We waren heel inten se vriendinnen, niet te verslaan. We hadden natuurlijk ook een pispaaltje. Ik schaam me nog steeds een beetje als ik er aan denk hoe we haar beledigden." Ze noemt het de rotste herinne ring aan Vlissingèn. "Ik voelde dat ik niet goed bezig was. Op gegeven moment kwam de om slag. Toen ging ik de zwakkere beschermen." "Het was dan ook echt zo'n groep dat als iemand tegen ons was; we duidelijk maakten dat dat niet kon. Zo iemand werd en plein public vernederd. In Vlis singèn moest je wel een grote bek hebben. Anders werd er compleet over je heen gewalst. We hadden een heel intense groep en deden alles samen. Bij-. voorbeeld daar in het bunkerter rein. Van daaruit gingen we ook vaak zwemmen. Net zo lang als Op het terrein gaan zaterdag alle deuren npen. (foto: Manfred Berrevoets) iw. A RITTIIEM - Zaterdag is het open dag op het Bedrijventerrein Souburg van 10.00 tot 17.00 uur. Autobedrijf Kuzee, bekend van sleep- en bergingswerk bij aanrijdingen en ongevallen, laar een andere kant van het bedrijf zien: Ruud Kuzee: "Wij vervoeren ook nieuwe auto's van fabrikant naar dealer. In het wegverkeer behandelen wij alles waar wielen onder zitten. Deze Open Dag is om het publiek met onze nieuwe lokatie ken nis te laten maken waar diverse bedrijven onder een dak zitten." Er worden demonstraties verzorgd Steketee, professioneel truc kwasbedrijf, met de nieuwste machine, de Brandweer, verhuur bedrijf Avis rent-a-car, Autobedrijf Dijkwel, Tankstation BP, de monstratie Sonax autopoetsproducten en de Logusgroep voor te gels en badkamers. Bovendien is kan men een helicotervlucht over de omgeving maken. Met het groeien van het klan tenbestand is ook meer voedsel nodig. "We kunnen wel wat extra langhoudende levens middelen gebruiken", zegt Van der Meer. Ook heeft de voedsel bank nog behoefte aan extra koel- en vriescapaciteit. De or ganisatie krijgt van alle kanten hulp aangeboden. Inmiddels zijn op Walcheren vijftig vrij willigers op toerbeurt aan het werk en in Goes en Terneuzen ieder tien mensen. Voedselbank Zeeland houdt zaterdag (28 mei) tussen 9.00 en 16.00 uur een rommelmarkt met open huis aan de Keeten straat 2 in Middelburg. Meer informatie bij Gert-Jan van Gel- dcre, 06-53716590. Champagne Charlie presenteerde de nieuwe cd in het Spiegeltheater in Middelburg, (foto: Marijke de Heer) allround actrice. Mijn leraar liet me zwemmen, maar ik voelde dat ik me ontwikkelde. Op gege ven moment wilde ik dat Peter Faber me regisseerde. Dat was zo geregeld." Ze is gevraagd om in een film te acteren en ze heeft min of meer vast werk in het vormingstheater waarmee ze scholen bezoekt. De toekomst zit qua werk wel snor, "hoewel ik niet zo van film houdt. Ik heb ook wel eens een rolletje gehad in een soap. Maar dat stelde niks voor, ik moest al leen maar huilen. Theater maken zoals hier het Slavernij Moment vind ik geweldig." Echt beroemd is ze nooit geworden. Slechts een handvol mensen kent haar. "Ik ben niet zo iemand die pre mières afloopt om daar wat van mijn neus te maken. Dus bleef ik werken waar ik werkte." Caroline is op een leeftijd geko men dat ze vragen stelt. Ze blikt terug op haar leven. Heeft ze heimwee naar Zeeland? "De laatste tijd denk ik er wel eens aan. Ik vraag me wel eens af waar ik begraven wil worden. De meeste Zeeuwen keren im mers terug naar hun provincie. Ik zou dat ook wel willen. Ik zou dan het liefst een boerderijtje kopen met een paard er bij en wat kleinvee." Maar bij de Vecht is het ook aardig wonen, twijfelt ze. Om er aan vast te knopen: "Maar het zou ook nog kunnen zijn dat ik verdwijn uit Neder land....". De voorstelling Slavernij Mo ment is nog tot en met zondag te zien in de Scheepstimmerfa- briek in Vlissingèn. Elders in deze Faam is een kortingsbon afgedrukt, waarmee lezers 2.50 euro korting op deze laat ste voorstellingen over het Zeeuwse slavernijverleden krijgen. (advertentie) Uit die verhalen blijkt Caroline in haar jeugd en pubertijd zich te hebben gemanifesteerd als een rebelse meid. Niettemin wist ze heel goed wat ze wilde. Ze bleef met theater bezig en ze nam gi taarlessen. Als ze thuis over haar toekomst begon, werd ze niet tegengehouden. Wel gewaar schuwd. In de theaterwereld - zo oordeelden haar ouders - was immers doorgaans geen droog brood te verdienen. "Mijn ou ders hebben me nooit ontmoe digd. Mijn vader is zo'n echte stoere Zeeuw met weinig woor den, terwijl mijn moeder met haar Indonesische bloed heel gastvrij en spraakzaam is. Ze wonen trouwens nu niet meer in Vlissingèn, maar in Middelburg. Maar we waren wel de eerste die in de Mendelssohnlaan gingen wonen. Ik was toen zeven." Na haar middelbare school deed ze op haar achttiende auditie voor de kleinkunstacademie. Uit de 750 aanmeldingen werden tien geselecteerd. Ze kwam ver, maar niet ver genoeg. "Op de deFaam Verschijnt in een oplage van 53.400 elke woensdag huis-aan-huis in de gemecnlen Middelburg. Vlissingèn en Vecre. Directie Algemeen Directeur J.V. Munsterman Commercieel Regiodirecteur C/i. van den Oosterkamp Redactie Algemeen Hoofdredacteur .V/tv. 6'. Arendsen-Tieben Hoofd Redactie Jan Dirk van Scheven Eindredactie Wen de Dreu 0113-274023 of 06-54267132 red.faam@ whk.wcgener.nl Advertentieverkoop Bladmanager Picter Karman Verkoopteam Mineke Cruet/ 0113-274017 (privé 06-51221131) Linda Heikoop 0113-274013 (privé 0118-641569) Sam Kook 0113-274060 of 06-20616936 l)e Faam is een ui/gave van Wegener Huis-aan-huiskranlen BV. Wegener Huis-aan-huiskranten BV is een onderdeel van hel Wegener-concem. Op al onze advertentieconlraelen en aanbiedingen daartoe zijn van toepas sing de Algemene Advertentievoorwaarden huis-aan-huiskranten Wegener NV. Een exemplaar van dc Algemene Advertentievoorwaarden wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden, lie door u aan ons verstrekte gegevens heb ben wij opgenomen in een bestand, dal wordt gebruikt door onze administratie en om u te (talen) informeren over voor u relevante diensten en producten van dc titels en dc werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt kunt u dat schriftelijk melden bij Wegener Huis-aan-huiskranten BV. t.a.v. A.T. Kooij, Hoofd Marketing, postbus 6V2, 7500 AR Enschede. Kantoor Fruillaan 4c. postbus 5. 4460 AA GOES Openingstijden Maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag van 8.30 lot 17.00 uur. Woensdag gesloten. Afsluittljdcn Redactie Vrijdagmiddag 17.00 uur Advertenties Muandag 12.00 uur. Duo's vrijdag 17.00 uur Bezorging De Faam niet omvangen'? Bel 0113-274093 Druk Wegener Nieuwsdruk Breda het kon, tot en met oktober. En hoe hoger de golven, hoe meer we ons vermaakten. Natuurlijk hadden we ook vriendjes om te zoenen. Verder dan naar ze kij ken gingen we trouwens niet." Toneelacademie in Maastricht werd ik toen wel aangenomen. Maar dat was niks voor mij. Het is een heel goeie opleiding, maar de motivatie om verder te gaan stond me tegen. Ik slikte de ene belediging na de andere. Ook werd mijn Zeeuws accent er bij na letterlijk uit geslagen. En we leerden alleen dingen van Sha kespeare en Pinter. Na een jaar deed ik auditie in Amsterdam op de mimeschool. Dat was het he lemaal. Daar ben ik gegroeid tot Caroline van Leerdam: "Mijn vader is zo'n echte stoere Zeeuw met weinig woorden, terwijl mijn moeder met haar Indonesische bloed heel gastvrij en spraakzaam is." 3 Vlissingèn, Zeeuws Maritiem MuZEEum, interview Anna Enguist over haar boek 'de Thuiskomst', 20.00 uur. Middelburg, Lange Jan, Anko Vleugel, orgelconcert, 15.00- 15.30 uur Middelburg, Lange Jan, middaggebed, 13.00 uur Vlissingèn, Zeeland Sport, Baskensburgplein, avondvier daagse, 18.00 uur Oostkapel le, Week van de zee, diverse activiteiten Domburg, Week van de zee, diverse activiteiten Middelburg, Week van de zee, diverse activiteiten Vlis singèn. Week van de zee, di verse activiteiten Domburg, Schansweg, paardensport evenement, 'Horses by the Sea', 12.00-22.00 uur Vlissin gèn, Stadhuis, vergadering ge meenteraad, 19.30 uur. Vlissingèn, bij Oranjemolen, openstelling bunker. 13.00- 16.00 uur Oostkapelle, Week van de zee, diverse activiteiten Domburg, Week van dc zee, diverse activiteiten Middel burg, Week van de zee, diverse activiteiten Vlissingèn, Week van de zee, diverse activiteiten Domburg, Schansweg, paardensportevenement, 'Horses by the Sea'. 9.00-24.00 uur Vlissingèn, Het Arsenaal, strandexcursie. 10.00 uur Vlissingèn, Schoonenberg, Schutterijstraat, informatie dag slechthorendheid, 9.00- 17.30 uur Middelburg, Schoonenberg, informatiedag slechthorendheid, 9.00-17.30 uur Middelburg, C.O.C., in formatieavond, discriminatie, 20.00 uur Middelburg, CSW gebouw, Churchilllaan. infor matiebijeenkomst, zorgcluster Churchilllaann, 20.00 uur Vlissingen-Oost, Europaweg Zuid, excursie met haaientan- den zoeken, 11.00, 13.00 en 15.00 uur. Oost-Souburg, centrum, jaar markt, 9.00-17.00 uur Vliss- singen, terrein Baskensburg, voetbaltoernooi, Zeeland Sport, 11.00 uur Middelburg, Sportpark Veersepoort, mu ziek- en showspektakel, 20.00 uur Oostkapelle, Week van de zee, diverse activiteiten Domburg, Week van de zee, diverse activiteiten Middel burg, Week van de zee, diverse activiteiten Vlissingèn, Week van de zee, diverse activiteiten Domburg, Schansweg, paardensportevenement, 'Horses by the Sea', 10.00- 20.00 uur Vlissingèn, Het Ar senaal, strandexcursie, 10.30 uur Middelburg, Gehoorzaal, concertconcours, muziekvere nigingen, 10.00-19.30 uur. Vlissingèn, terrein Baskens burg. veteranen toernooi en lagere elftallen, 11.00 uur Veere, SOW Kerk, cantate dienst met motetten van Bach, 16.30 uur Middelburg, Kultu- reel Pakhuis, Brakstraat, work shop, 'Ervaar de vrouwelijke en mannelijke krachten in je zelf, 10.30-16.30 uur Oost kapelle, Zeeuws Biologisch Museum, workshop, 'Zand, zand, zand', 14.00-16.00 uur Vlissingèn, Zeeuws Maritiem MuZEEum, poëzie-estafette, 15.00 uur. Middelburg, Markt, boeken- en verzamelmarkt, 11.00- 17.00 uur. Oostkapelle, Zeeuws Biolo gisch Museum, rondleiding met de tuinman, Hortus Zelan- diae, 14.00-15.30 uur. MIDDELBURG - In de Zeeuwse Bibliotheek, Kou- steensedijk 7 in Middelburg vindt op 22 juni een studiedag plaats over het Zeeuwse sla vernijverleden. Sprekers zijn onder anderen Ivo van Loo van het Zeeuws Archief Middelburg en Henk den Meijer van de Universiteit Leiden. Aan het eind van de dag voert Stich ting Art United uit Amsterdam het toneelstuk 'De kleur van Droes' op. Het stuk gaat over een Ghanese jongen die in 1727 als relatiegeschenk terecht komt in Middelburg. Hij groeil op als vrije zwarte man. Als dominee keert hij naar Ghana terug om te prediken dat slavernij heilzaam om Afrikanen te redden van hun heidense goden. De studiedag begint om 10.30 uur en eindigt om 18.00 uur. Deelname kost 25 euro. Opgave kan via het Roosevelt Study Center in Middelburg, tel. 0118- 631590.

de Faam | 2005 | | pagina 3