f üCIVIVl dlli Uiitl li Weet u al wanneer uw kind vrij is van school? Papa's zingen voor hun kroost Kleedkamer maatjes songfestival ontmoeten elkaar weer na 37 jaar Webwetensw@@rdigheden Lekker, lekker. Puzzelland Het boek Muziek en meer In de sterren. >He ,jyrmw7 (teeu -ZIN oK met wewzu we -zcM/eec I Moeite MoereM pocai OM 'f 0IAJM&M CfoMlV SCH006UAf=AN ve re 8 9 10 11 1 2 7 3 1 4 6 4 5 3 6 7 8 9 2 5 10 11 1M 8 1 2 3 4 5 6 7 8 Woensdag 25 mei 2005 WÊÊÊÊk De Faam 25 Aan het eind van de negentiende eeuw werd liet toen nog machti ge Britse rijk in haar tomeloze dadendrang plotseling drie weken lang tot volledige stilstand gedwongen. Het gebeurde in Oost- Afrika, het huidige Kenia, in de Tsavo regio en de oorzaak was geen machtig leger van inlandse krijgers, maar een paar mense netende leeuwen. Het verhaal van de mensenetende leeuwen en de man die de beesten met meer dan eens gevaar voor eigen leven opspoorde en uiteindelijk doodde wordt nog steeds gezien als één van de meest spannende jachtverhalen uit de geschiedenis. En het mooie is, het is echt gebeurd. Luitenant Kolonel - toen nog kapitein - John Henry Patterson werd in 1898 naar het protectoraat Brits Oost Afrika gestuurd om als hoofdingenieur de leiding op zich te nemen bij de aanleg, van een spoorweg die van Mombasa aan de Kcniaanse kust naar het Victoriameer in Oeganda moest gaan leiden. Het was een krank zinnige onderneming, die door tegenstanders wel de 'gekkenlijn' werd genoemd. Op het moment dat Patterson bij het project be trokken raakte, was zijn eerste taak de aanleg van een brug over de Tsavo rivier, in een regio zo'n tweehonderd kilometer ten noordwesten van Mombasa. Als hoofdingenieur was hij ter plaat se de hoogst verantwoordelijke. Niet alleen moest hij zorgen voor de aanleg van een technisch goede brug, ook was hij verantwoor delijk voor alle arbeiders, de meeste contractarbeiders uit die an dere Britse kolonie India. Al snel na aankomst kreeg Patterson problemen met een koppel leeuwen dat besloten had dat mensen vlees lekker en eenvoudig te verkrijgen was. Vrijwel elke nacht sloop het duo het kamp rondom de spoorlijn binnen om een vers maaltje te scoren. De beesten wisten door te dringen in onneem baar geachte omheiningen en sleepten zelfs patiënten uit de zie kenboeg. Uiteindelijk in december hadden de Indiase arbeiders er genoeg van. Met de mededeling 'we komen hier om te werken en niet om als leeuwenvoer te dienen' namen ze de trein terug naar Mombasa en hel werk lag stil. Patterson - met nauwelijks steun uit het achterland - besloot vervolgens full time op jacht te gaan naar de menseneters en wist na drie weken de beesten te doden. De arbeiders keerden terug en het werk werd succesvol voortge zet. In 1899 vertrok Patterson uit Afrika om er pas in 1906 terug te keren. De twee leeuwen werden opgezet en kwamen uiteinde lijk in het Fieldmuseum in Chicago terecht, waar ze (inmiddels weer) onderdeel uitmaken van de permanente expositie. Op ht- lp://www.fïeldmuseum.org/exhibits/exhibit_siles/tsavo/default.h tin zijn de twee menseneters te bewonderen. In 1907 besloot John Henry Patterson zijn Afrikaanse avontuur met de menseneters van Tsavo op papier te zetten. Dat leidde tot het legendarische boek 'The maneaters of Tsavo', in die tijd een groot succes en nog steeds een zeer leesbare klassieker. Het boek is te koop, maar is ook te vinden in het publieke domein, dat wil zeggen: het is gratis te downloaden. Kijk maar eens op http://www.rtpnet.org/robroy/tsavo/inain.litml. Het feit dat de mensenetende leeuwen weer in de belangstelling staan heeft me de te maken met de film uit 1996 'The Ghost and the Darkness' die gebaseerd is op het boek van Patterson. Wie nog meer wil we ten over Patterson en de menseneters van Tsavo kan ook terecht op http://www.lionlamb.us/gandd.html, waar veel nuttige infor matie te vinden is. Wppkkrflnt pvtvn OM PERS op VAMAJTÏE TE CTAAW"i Wanneer zijn de schoolvakanties? Die vraag houdt menig ouder bezig. Niet zo verwonderlijk, want we gaan steeds vaker per jaar een of twee weekjes weg met de kinderen. De vakantie is nog niet voorbij, of we zijn al weer bezig met de bestemming van volgend jaar. Of waar we dit jaar in één van de vakanties nog met de kinde ren naar toe willen. Als u het beste plekje op de cam ping, het leukste huisje of het ge zelligste appartement wilt heb ben, moet u er wel vroeg bij zijn. Maar dat kan alleen als u ook lang van tevoren weet wanneer Envelopjes met pruimenmoes Dit keer een recept uit Slowakije, waar van de meeste pruimen een smakelijke sterke drank wordt gestookt, maar van wat over blijft kun je envelopjes van deeg vullen. Ingrediënten: 300 gram bloem, twee eieren, 250 gram tot moes gepureerde pruimen, twee eetlepels rum, theelepel kaneel, een ei erdooier, wat zout, 100 gram boter, 200 gram paneermeel, wat poedersuiker. Bereiding: Maak een deeg van bloem, zout, eieren en water. Laat het een half uur rusten. Roer rum en kaneel door de pruimen moes. Rol het deeg lot twee millimeter uit en steek er rondjes uit van zo'n 10 cm. Leg op elk rondje aan een kant een eetlepel moes, strijk de randen in met eidooier, vouw de andere helft er over heen en druk het stevig aan. Breng drie liter water aan de kook, strooi er zout in en kook de envelopjes in acht minuten gaar op laag vuur. Uit laten lekken. De boter verhitten, het paneermeel er bruin en krokant in bakken. Wentel daar de envelopjes doorheen, strooi de rest er over heen en bestuif het geheel met poedersuiker. Anneke Kaiser In het illustere rijtje van fantasy- schrijvers is de naam van Ian Ir vine bepaald niet de minste. In het vierluik 'De sage van de spiegel' strijden drie mensenras sen in even zovele werelden om de suprematie. Een vierde volk verstoort het wankel evenwicht. De maritiem bioloog Irvine heeft tijdens reizen door Azië en de Pacific diverse wonderen en verschrikkingen meegemaakt. Hij plaatst ze in de broedkamer van zijn verbeelding. De suspense uit het eerste deel schakelt door naar de vierde ver snel ling in 'De toren bij de kloof. De hoofdrolspelers zijn en blijven Karan van de Bannad- or en Llian de Zain. Als de laat ste via de onweerstaanbare Ten sor in grote problemen raakt, kan slechts de eerste haar red den. En als je denkt het na de laatste bladzijde allemaal gehad te heb ben breekt de gedachte door dat het vierluik slechts voor de helft is geopend. Uitgeverij Luitingh- Sijthoff. Paperback 656 blz. Prijs 24,95 euro. ISBN 90 245 4880 2. Dick van der Veen Vaderdag komt er aan. Zonen en dochters die pa een stukje muziek cadeau willen doen, moeten eens uitkijken naar 'Golden slumbers - a father's love'. Een bijzondere cd met beroemde muzikale vaders die hun kroost toezingen. Het eerste 'Golden slumbers'- project dateert van een paar jaar geleden. De verzameling instru mentale versies van moderne en traditionele slaapliedjes werd door critici en muziekindustrie geprezen, maar was geen com mercieel succes. Op 'A father's love' wordt ge zongen en daarvoor zal de be langstelling groter zijn. Er doen artiesten van naam mee en - leuk voor de Amerikanen - de Na tional Fatherhood Initiative be moeit zich ermee. Die NF1 steunt vaders in hun pogingen de samenleving te verbeteren en zet op vaderdag Golden Dads in het zonnetje. 'A father's love' is een album vol luisterliedjes, van zingende va ders met heel verschillende ach tergrond. Souldaddy Solomon Burke staat naast de vooralsnog onbekende countryheld Buddy Jewel; Jon Sedaca uit de jazzy Latin-hoek naast Loudon Wain- wrighl III uit de folkcorner. Op twee stukken na zijn alle songs speciaal voor de gelegenheid op genomen, vaak werden ze exclu sief voor dit album geschreven. Zo smelt Michael McDonald bij de aanblik van zijn glimlachen de dochter 'Scarlett', schreef Phil Collins zijn 'You touch my heart' na een wandeling met zoon Ni cholas. Van Phif is ook 'You'll be in my heart' dat door zan ger/acteur Carlos Ponce tweeta lig wordt vertolkt, ingeleid door zoonlief. Bekendste deuntje is van Smokey Robinson, die 'You are so beautiful' nog weer eens uit de kast trok. In Nederland verschijnt de cd onder de hoede van Jazz' n' Soul Music. Jan van Middendorp uw kinderen vrij hebben. Geluk kig liggen de schoolvakanties ei genlijk al tot 2008 vast. Wanneer zijn de schoolvakan ties? Die vraag houdt menig ou der bezig. Niet zo verwonderlijk, want we gaan steeds vaker per jaar een of twee weekjes weg met de kinderen. Gelukkig lig gen de data van de zomervakan tie in ieder geval vast tot en met het schooljaar 2007/2008. Dat geldt zowel voor de basisscholen als voor het voortgezet onder wijs. Via de website van het mi nisterie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap (www.minocw.nl) kunt u het volledige vakantieoverzicht voor elke regio opvragen. En ook on der welke regio (noord, midden of zuid) de school van uw kinde ren valt. Sinds Nederland van wege de vakantiespreiding in drie regio's is verdeeld, begint de zomervakantie namelijk in ie dere regio op een andere datum. Dat is bedoeld om verkeersdruk te te spreiden en overvolle recre atieparken en campings te voor komen. Het ministerie van OCW stelt alleen de zomervakanties vast. Die zijn overigens voor alle scholen in Nederland even lang. Wanneer de andere vakanties be ginnen en hoe lang die diïren, mag een schoolbestuur zelf be palen. De school moet u aan het begin van het schooljaar vertel len, wanneer de andere vakanties zijn. Het ministerie geeft daar voor wel een advies dat de mees te schoolbesturen ook opvolgen. Meer informatie over onderwijs- onderwerpen vindt u op www.minocw.nl. JP382 www.puzzelland.com HORIZONTAAL: 1. Functie bij filmopnames; 2. domoor; 3. behaard, Braziliaan se dans; 4. bijbelse naam; 5. eten bereiden, streek; 7. adres kaartje, cadans; 8. kunsttaal; 9. dubbelzout. wending; 10. ron dedans; 11déraillement. VERTICAAL: I. Knipper; 2. pausennaam; 3. kledingstuk bij het paardrij den, kleur; 4. een zekere; 5. proberen, golfbaan; 7. ge plaag, cowboyfeest; 8. bijbelse naam; 9. met room bereid, in grediënt bij Indonesische ge rechten; 10. koeienmaag; 11. telg. Cliff Richard en Ronnie Tober halen herinneringen op aan het songfestival van 1968. (eigen foto, WGP). Villa Pardoes verdient alle aandacht. Tientallen Neder landse artiesten verleenden dan ook graag hun medewer king aan een uniek concert in de Amsterdam Arena. Onder de optredende sterren één En gelsman. Sir Cliff Richard, toevallig in ons land. Terwijl onze eigen Glennis Grace vocht tegen een insectenbeet in Kiev haalden Cliff en zanger Ronnie Tober herinneringen op aan het songfestival van 1968. Het is een overweldigend evene ment. Maar liefst veertigduizend bezoekers vierden het Villa Par does feestje mee. De repetities zijn een feest op zich. "Het is nauwelijks te beseffen dat straks alle tribunes vol zitten", vertelt Ronnie Tober. Achter de schermen is het een komen en gaan. Mieke, Henk, Wijngaard, Dennie Christian, Lee Towers en Frans Bauer kij ken uit naar hun optreden. Dan wacht er een verrassend weer zien. Het moment dat Cliff Ri chard na zijn repetitie de bühne af stapt herkent de succesvolle zanger Ronnie Tober. "Ongelofelijk", lacht Cliff. "Bij na veertig jaar geleden deelden we de kleedkamer in de Royal Albert Hall. Tijdens het Song festival van 1968. We hebben el kaar daarna nog een keer ont moet." Korte tijd later praatten de twee artiesten honderduit. C'liff blijkt over een indrukwekkend geheu gen te beschikken. Ook ik mocht de zanger enkele jaren terug in terviewen voor het toenmalige TOP 100 magazine, een uitgave van de TROS. In een Londens hotel nam Cliff alle tijd voor het gesprek. Hij herinnert het zich. "Ik nam deel met het liedje 'Morgen', vertelt Ronnie. Op 6 april 1968, Katie Boyle presen teerde het festival. Ik eindigde met één puntje op de laatste plaats. Hetzelfde gold voor Kris- tina Hautala met de Finse bijdra ge 'Kun kello kay'. Geen succes dus. Met Cliff kon ik het gewel dig goed vinden. Op één punt na won de Spaanse zangeres Mas- siel met 'La la la'. Cliff werd tweede met 'Congratulations'. Nog altijd een geweldige hit. Wc konden het geweldig goed vin den. Niet allen deelden we de kleedkamer, ook tussen de repe tities en opnamen door trokken we met elkaar op. Al die jaren heb ik zijn carrière op de voet gevolgd." Cliff waardeert de woorden van zijn Hollandse collega. "Ronnie zingt geweldig. Een echte enter tainer. Muziek is alles voor ons. Het is geweldig dat ik nog steeds mee mag doen. Een concert in een stadion is en blijft een ge weldige ervaring. Al zijn het maar vier liedjes. Optreden geeft me een geweldige kick. En dat ik nu, na al die jaren, Ronnie op nieuw tegen het lijf loop maakt mijn bezoek aan Nederland ex tra leuk. Een prachtige erva ring." Willem Gunneman Ram Deze week geeft een terug blik op romantische momen ten uit uw leven. Juist nu u wal moe en verpieterd bent ziet u allerlei gedachten en beelden voor u. Geef aan dacht aan uw gezondheid en aan uw uiterlijk. Stier Hoewel iemand in uw omge ving ziek is wordt dit toch een goede en intense week. Ei genlijk loopt alles vlot, u vliegt er door heen. Een aan tal zaken geeft u voldoening. In uw werk moet u uw me ning stevig verdedigen en voorzichtig zijn met woor den. Tweelingen Er komt een onverwacht be richt dat bij u paniek veroor zaakt. Bij rustig nadenken blijkt dat alles op z'n pootjes terecht zal komen net als vo rige keren. U moet proberen uw gevoelens te scheiden van de feitelijkheden en gewoon doorgaan met de prettige din gen die deze week te bicden heeft. Kreeft Poets uw geduld weer eens op en verzet uw zinnen. Het is een goede week om u aan nieuwe plannen te wagen. Voorkom aanvaringen met een Tweeling die u al wat lan ger in de wielen rijdt. Leeuw Goede vrienden willen u hel pen met iets dat u vervelend vindt om te doen. Maak ge bruik van hun ervaring en kennis en ga op hun aanbod in. Er zijn belangrijke zaken in uw leven die p wilt veran deren. Op zakelijk gebied gaat dat zeker lukken. Maagd U leeft in hoog tempo, het is belangrijk dat niet te overdrij ven. De wereld blijft ook wel draaien als u het rustiger aan doet. U krijgt veel aanloop en u geniet daar van. Uw gevoel voor humor brengt anderen in goede stemming. Weegschaal Er is een aanzienlijke verbe tering in uw bestaande relatie op komst. Er blijft u iets dwars zitten, maar u moet ge woon geduld hebben om dat de wereld uit te krijgen. Be langrijk is dat u rustig bent en dat u niet door gespannenheid het goede over het hoofd ziet. Schorpioen U heeft veel plannen, maar de praktische uitvoering loopt misschien wat achter. Het is een vraag wat voor u haalbaar is en wat niet. Een gevoel van vermoeidheid en onverschil ligheid verlamt uw denken. Geef er niet aan toe! Boogschutter Nu en dan moet u een com promis sluiten, ook al houdt u daar niet van. Word nu niet kwaad als u ziet hoe anderen reageren. Er komt echt schot in de afwikkeling van zaken waar u zo tegenop hebt ge zien. U bent blij dat het voor bij is, dus richt de blik naar de toekomst. Steenbok Een drukke week vol karwei tjes en verplichtingen. Van dat laatste houdt u niet en u hebt dan ook de neiging ze niet na te komen. Er komt een gecompliceerde kwestie aan de orde waar u veel aandacht aan moet geven. Een spon taan aanbod zal u vertederen. Waterman Er zijn wat haken en ogen op gevoelsgebied. Dat kan u met nogal wat vragen achterlaten. U doet er goed aan op eigen kracht te stomen en niet te veel van anderen te verwach ten. Oefen u daarin. U kunt iets goeds bereiken voor ie mand die in de zorgen zit. Vissen Er is kans op romantiek deze week en dat geeft wat deining en onrust van buiten af. Uw rustige evenwichtige manier van optreden maakt indruk. Plannen die u al lang geleden heeft gemaakt komen zonder dat u er invloed op kunt uitoe fenen op de tocht te staan.

de Faam | 2005 | | pagina 25