ZOUTELANDE Luisteren naar koormuziek in openlucht van Middelburg Jan Willem Simons de Faam Autoruit stuk? 1 Duinbehoud wil eind aan konijnejacht KV Ondo viert jubileum Origineelste wc in de prijzen HighCare morgana ClasCarage KUNST TE KIJK Panna-boarding Dichtwedstrijd van Emergis 2e PINKSTERDAG GEOPEND Weekend Koopjes bij Konmar Christenunie is tegen grondwet Turnweekend en kampioenschap Ons Genoegen geeft informatie Groot toernooi jeugdvoetbal Jeugdfestival in Vlissingen Busreis naar Dunya Festival ARNEMUIDEN DOMBURG KOUDEKERKE MELISKERKE MIDDELBURG NEELTJE JANS OOSTKAPELLE OOST-SOUBURG RITTHEM VEERE VLISSINGEN DE MARKT, VAN ALLE MARKTEN THUIS DE SEIZOENSMARKT BEGINT WEER DINSDAG 17 MEI 12.00 - 19.00 UUR Overbevolking Rondvaart van 11.00 tot 17.00 uur VERVROEGDE AFSLUITING 2 pakken Groente göürmetschotel Woensdag 11 mei 2005 :ya~A?ag^»S,.r^?-r^:-^3>gg^^^SAKSeii^zgWSg8gg!&»MiW!liMiWWiWW8BMiWB»11'lfrtUBWiHBl W I'IJ l'lijtf 1liil'il li lig iBWWiMagM8Mw^iWiasaé8eae«g« De Faam Museum Arnemuiden, Langstraat 35, werken van de Japanse kunstenares Takako Hamano, 'Verband tussen de herinneringen aan haar geboortedorp en die van de Amemuidse vissers', woens dag en zaterdag van 13.30-16.30 uur, t/m 31 juli. Restaurant Oranjeplaat, potloodtekeningen van Corrie Vijverberg, 'Mijn schaduw en ik', t/m 31 mei. Galerie Art Aurum, Noordstraat 8, sieraden van Loes van Duim en foto's van Jürgen Faust, woensdag t/m zaterdag van 10.30-17.30 uur, zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 27 mei. Marie Tak van Poortvliet Museum, Ooststraat 10a, circa 50 werken van Antoine Mes, dinsdag t/m zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 5 juni. Hotel-Galerie Duinheuvel, Badhuisweg 2, cir ca tweehonderd werken van kunstenaars, die vervaardigd zijn in de Schildersweek, dagelijks van 12.00-21.00 uur, t/m 26 mei. Woontrend Zeeland, Duinstraat 18a, schilderijen van 10 Zeeuwse kunstenaars, maandag t/m vrijdag van 9.00-17.30 uur, zaterdag van 10.00-17.00 uur en eerste zondag van de maand van 13.00-17.00 uur, t/m juli. Zijdemuseum, Dorpsstraat 3. een sprookjeswereld van vlinders in de meest fantastische kleuren van Ira van der Valk, maandag van 13.00-17.00 uur, dinsdag t/m zaterdag van 10.00-17.00 uur, t/m 16 mei. Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7, foto's en gedichten van Saskia de Boer, 'Tijdopname', t/m 28 mei. Werken van Johan Kuipers, 'Zo als ook wij', t/m 21 mei. Foto's van Jacqueline Mi- davaine, 'Dammen, dijken en mensen', maandag van 17.30- 21.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 10.00-21.00 uur en zaterdag van 10.00-13.00 uur t/m 21 mei. De Drvkkery, Markt 51, wer ken van Veronika Gabrielse, 'No War', t/m 6 juni. Werken van J. van der Weel, 'Opeens was alles anders', t/m 29 mei, dinsdag, woensdag, vrijdag van 9.00-18.00 uur, donderdag van 9.00-21.00 uur, zaterdag van 9.0,0-17.00 uur en eerste zondag van de maand van 13.00-17.00 uur. Zeeuws Archief, Hofplein' 16, werk van mensen uil negen groepen uit de Zeeuwse samenleving, 'Wie schrijft die blijft! Zij drukten hun stempel op de Zeeuwse ge schiedenis', maandag t/m zaterdag van 9.00-17.00 uur, t/m 4 juni. Zeeuws Museum, De Wonderkamer, Bogardstraat 33, bijzon der objecten uit de collectie van het Zeeuws Museum, woensdag t/m zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 3 juli. GalleryMaritime, Gortstraat 43, werken van Leo de Jong, Wim Biesheuvel en Jan Wagner, 'Boat-Inn', dinsdag t/m zaterdag van 12.00-/7.00 uur en eerste zondag van de maand van 12.00-17.00 uur, t/m 26 mei. Galerie 't Haentje te Paart, Spanjaardstraat 19, sieraden van Jo- ze Murre en schilderijen van Sarah Walraet, donderdag, zaterdag en zondag van 14.00-16.30 uur, t/m 15 mei. De Kabinetten van De Vleeshal, Zusterstraat 7, drukwerkcollages van Bianca Run- ge, 'Truth is in the Eye of the Beholder', dinsdag t/m zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 12 juni. Caesuur, Lange Noordstraat 67, werk van Bianca Runge, t/m 29 mei. All Sports Bodygym, Óöstpèï'kweg 25, acryl op papier van Corrie Vel, maandag t/m vrijdag van 10.00-22.00 uur, zaterdag en zondag van 10.00-13.00 uur, t/m 31 mei. Galerie 'T', Turfkaai 25-27, schilderijen en te keningen van Dees Goosen, keramiek van Eddie Nijssen en etsen van Jops Jacobs, donderdag t/m zaterdag van 11.00-16.00 uur en eerste zondag van de maand van 13.00-17.00 uur, t/m 28 mei. Nieuwe Kerk, Groenmarkt 1, interactieve tentoonstelling, waar het verband wordt gelegd tussen oorlog en vrede, tussen verleden en heden.t Diverse apparaten zoals de tolerantiemeter, gcwcld- schijf, vooro'öfcTelcnbalans, en oorlogsverkenner, 'De Vredesfa- briek's maandagt/m vrijdag van 11.00-17.00 uur, zaterdag en ■zondd^^iitt/j^.ÓO-17.00 uur, t/md.7. mei. Hofje Onder de To ren, Niéuw Kerkgang I, foto's, plattegronden, voorwerpen en filmmateriaal over de verwoesting door het Duitse bombarde ment van 17 mei 1940 en de wederopbouw, 'Uit as herrezen', maandag t/m zaterdag van 8.30-17.00 uur, t/m 30 juli. Galerie De Cleene Houttuyn, Langevielc 45, werken van Jorien Brug- inans, donderdag t/m zaterdag van 13.00-17.00 uur en eerste zon dag van de maand van 13.00-17.00 uur, t/m 26 juni. Delta Plaza, foto's van Harrie Hablous, 'Een getijdengebied van werkelijkheid en fantasie', t/m september. Grote kinetische kunst werken van verschillende kunstenaars, t/m augustus. Werken van deelnemende kunstenaars aan Dynamic Art Delta 2005, 'Licht, lucht, land, water, beweging', dagelijks van 10.00-17.30 uur, t/m 31 oktober. Zeeuws Biologisch Museum, Duinvlietweg 6, schilderijen van Ilse van Loo- Rem ij n, 'Waar land, water en lucht elkaar ontmoe ten', t/m 29 mei. Allerlei aspecten van gebitten van mensen en dieren en spelletjes over de tand verzorging en de cultuur rond tanden, 'Klapperende Kaken', dagelijks geopend van 10.00-17.00 uur, t/m 30 oktober. Vakantiewoning, Hoge Weide 49, abstrac te en figuratieve beelden in hout, steen, brons, glas, beton en ke ramiek van Carlo van Gremberghe, Eef van Daalen, Letta Ver meulen en Annie Walraven, dagelijks van 11.00-17.00 uur, 15 t/m 21 mei. Watertoren AK, Vlissingsestraat 239, fotografie en installaties van Alex Vermeulen, woensdag t/m zondag.van 12.00-17.00 uur, t/m 12 juni, Fort Rammekens, Rammekensweg, foto's van Jaap Klein en Karen van de Velde, 'De vier seizoenen van Rammekens', kera mische bloempotten van Sandra, dinsdag t/m zondag van 13.00- 17.00 uur, t/m 30 oktober. Museum De Schotse Huizen, Kaai 25-27, pastelschilderijen van Onno Boerwinkel, 'Zomerikoncn en andere pastels', t/m 5 juni. Rouwkleding en rouwgebruiken eind'19e en begin 20e eeuw, 'In 't akelig zwart', maandag t/m zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 31 oktober. Grote Kerk, Oudestraat 26, schilderijen van Guido Metsers, 'Tranen van Carthago', t/m 15 juni. Kunstuitleen Vlissingen, Oranjestraat 4, foto's van Ting Chan, 'Double Blood' en foto's en beelden van Marliz Frenckcn, don derdag t/m zondag van 12.00-17.00 uur, t/m 22 mei. Zeeuws maritiem muZEEum, Nieuwendijk 11, schilderijen uit particu lier bezit, 'Zeeuwse stukken, schatten uit particulier bezit', maan dag t/m vrijdag van 10.00-17.00 uur. zaterdag en zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 11 juni. Sauer Oonk notarissen, Bad huisstraat 181. keramische beelden van Marie Antoinette Peet oom en acrylschilderijen van Bas D. Vlasblom, 'Ain pronkjewail in 't Zeeuwse', maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 uur en 13.45-17.00 uur t/m 13 mei. (advertentie) MIDDELBURG - Het zange venement Middelburg vól-ko- ren blijft groeien. Op zaterdag 4 en zondag 5 juni zingen in to taal zestig koren met 2000 zan gers in de Zeeuwse hoofdstad. Samen verzorgen zij ruim 120 miniconcerten op twaalf loca ties in de binnenstad. Door Ellen De Vriend Daarmee wordt het record van vorig jaar, vijftig koren met vijf tienhonderd zangers, zelfs voor bij gestreefd. Er zijn Zeeuwse koren te horen als A58 en Canta- re uit Goes, Cadans uit 's-Heer MIDDELBURG- Korfbalvere niging KV ONDO van Middel burg viert 27 en 28 mei haar 50-jarig jubileum. Het motto van het feest is 'Voor ons, door ons', om de afhankelijkheid te benadrukken van de leden en instanties die de organisatie een warm hart toedragen. sors zijn welkom op de receptie van 19.30 uur tot 21.00 uur. Op 28 mei is er feest van 1 1.00 uur tot 1.00 uur. Om 20.30 zin gen leden en oud-leden gezellige meedeiners, waarna er een ge zellig samenzijn volgt met mu ziek. Het jubileumfeest begint 27 mei om 18.00 uur met een pannen koekfestijn voor de ministars tot en met de D-ploeg. Belangstellenden, oud-leden, le den zusterverenigingen en spon- KV ONDO werd in 1955 opge richt in St. Laurens. Tegenwoor dig is de vereniging statutair ge vestigd in Middelburg, maar de leden komen uit heel Walcheren, inmiddels telt de vereniging meer dan 280 leden. ...vervolg van voorpagina... Terug naar Zeeland, naar de ko nijnen op Neeltje Jans. Hel is van levensbelang dat de zeewe ring in goede conditie blijft. De konijnen graven onder de dui nen. De overheid, bezitter van Neeltje Jans, verleent vergun ningen aan de konijnenjagers. Flet is een van de weinige duin gebieden waar de jagers hun hobby nog praktiseren. De reden is het gevaarrisico voor de open bare veiligheid. "Het klopt dat er minder konijnen zijn, maar de veiligheid van de kering staat voorop", vertelt Frank Maus van Rijkswaterstaat. "Wij zien het konijn als een dier dat schade aanricht." Na de vraag welke be wijzen hij heeft van de schade aan de duinen, wijst ook hij naar de afschotcijfers van de zoog dieren. "Ze schieten er nog vol doende af, dus zullen er nog wel wat aanwezig zijn." Andere be wijzen heeft hij niet. De jagers moeten meer duidelijkheid ge ven. "Een jager is een klootzak, maal ais je uitlegt 'waarom' is het vaak allemaal ok." De 48-jarige Jan Doger, woonachtig in Nieuwerkerk, werkt op de Roompotsluis, aan de zuidzijde van Neeltje Jans. In het jachtsei zoen jaagt hij met fretten de ko nijnen uit hun hol en probeert met zijn schietijzer overbevol king tegen te gaan. "Ze moeten nieRallemaal dood, want dan houdt het helemaal op." Doger jaagt al twintig jaar. Vol gens hem is de populatie nu aardig op peil. "Op nieuwe grond is het voor konijnen altijd wennen. De stand op Neeltje Jans is nu stabiel. Zo'n acht a negenhonderd." Als ze stoppen met jagen volgt er ernstige scha de, vertelt de jager. "Roggeplaat moeten ze binnenkort opknap pen. Het is daar een gatenkaas." Hij kent het aantal geschoten konijnen uit zijn hoofd. "Ik heb er vorig jaar nog tweehonderd geschoten." De daling in verge lijking met tien jaar geleden komt niet door de ziekte, ver klaart Doger. "Ze kunnen toch niet naar het eiland emigreren. Nee, Neeltje Jans is een aparte plaats." VLISSINGEN -Donderdag werd in Vlissingen een mobiele panna-boarding geopend voor het sportproject Vlissingen in beweging. Praktijkschool 't Bolwerk in Middelburg maakte de boarding om meer jongeren te betrekken bij sportactivitei ten. Vlissingen in beweging or ganiseert regelmatig straatvoet bal- en pannatoernooien. Abtskcrke, Cappella Terra Tre mens, Foundation en Enchantées uit Middelburg, De Notenkra kers uit Grijpskerke en Elancore uit Vlissingen. Voor de eerste keer is ook een koor uit Duitsland aanwezig. Nieuw is de samenwerking met de vrijwilligersmarkt op zater dag. Daardoor zijn op die dag al vanaf 11.00 uur koorconcerten te beluisteren op een speciaal podi um op de Markt. Er zijn optredens in de verschil lende Middelburgse kerken, de Concertzaal, de kloostergangen van het Abdijcomplex, het Hofje Onder de Toren, boekhandel de Drukkerij het Abdijplein en bij antiekhandel De Pagter. Nieuw is ook dat zowel op zater- SlH^-lt dag als op zondag een koor van af 13.00 uur, al zingend een rondvaart maakt door de Middelburgse grachten en kana len. Op zaterdag zijn dat de Kat- wijkse Roergangers en op zon dag stapt het Koor Aller Tijden uit Middelburg in de rondvaart boot. Het zangevenement begint zondag om 13.00 uur. Beide da gen sluiten om 16.40 uur op het Abdijplein. Alle concerten zijn gratis te bezoeken. Jongeren tussen twaalf en acht tien jaar kunnen meedoen aan de workshop Sing-it. Ze studeren samen een popnummer in en maken kennis met solo- en samenzang, microfoontechniek en presentatie. Aan het eind van de workshop is een presentatie MIDDELBURG - Ludmila Kalmaeva heeft vorige week de prijzen uitgereikt van de fotowedstrijd Kunst en Wc's. De jury koos drie winnaars. Die kregen een beloning met een logo van de wedstrijd. Bovendien exposeert De Drukkery hun inzendingen in de gang naar de toiletten. De multi-boekhandel in Middelburg functioneerde ook als episch centrum van de wedstrijd. Margreet Geurts-Weerts van Vlissingen zag haar serie foto 's bekroond. Zij vereeuwigde in het Nieuw-Zeelandse dorp Kawakawa een ongewone kunstwerk van de Oostenrijker Friedensreich Hundertwasser. Deze kunstenaar creëerde een openbaar toilet in vrolijke kleuren, versierd met Hunder- wasscr-motieven en gras op het dak. De andere winnaar is Jan- Kees Beije uit Goes. Zijn va der is een PSV-fan. En dat komt tot uiting in zijn 'kleine kamertje', propvol attributen van zijn lievelingsclub.. De deerde winnaar is Thea Cop- poolse uit Koudekerke. Haar zelfgemaakte kunstkaartje rond thema 'klein kamertje' is origineel en mooi, zo oordeel de de jury.. tijdens de slotmanifestatie op het Abdijplein. Middelburg vól-ko- ren is onderdeel van de Kunst en Cultuurroute die elke eerste zondag van de maand plaats vindt. Programma's voor Middelburg vól-koren zijn verkrijgbaar bij boekhandel De Drukkerij en de Toeristshop op de markt in Middelburg cn de VVV-kantoren op Walcheren. GOES - Emergis in Goes roept cliënten en ex-cliënten uit de geestelijke gezondheidszorg op mee te dingen naar de Jan Boer Poëzieprijs. Cliënten en ex-cliënten worden opgeroepen maximaal twee ge dichten met het thema 'Pas latei- kreeg dat allemaal een naam' in te sturen. De gedichten mogen niet eerder gepubliceerd of be kroond zijn-en moeten het thema poëtisch benaderen. De inzendingen moeten voor 30 mei verstuurd worden aan Emer- gis@emergis.nl. Emergis zorgt ervoor dat de inzendingen tijdig bij de jury van de Jan Boer Poë- zieprijs zijn. die wordt georgani seerd door de GGZ Groningen. De winnaar krijgt een trofee en een geldbedrag. MORGANA SLAAPKAMERS INTRODUCEERT matrassencollectie Silver De basis in verantwoord slaapcomfort. Biedt een stabie le ligging in zowel de natuurla- tex- als pocketveringuitvoering, met soepel óf stevig ligcomfort. De kernen zijn afgedekt met een woolmix. Matrasdikte ca. 17 cm. Gold een hogere klasse in ligcomfort. De kernen zijn afgedekt met zuiver scheer wol. De hoes is afneembaar, als optie ook leverbaar met wasbare hoes. Matrasdikte ca. 20 cm. Platinum De top in comfort. Luxueuze ligging en in extra- soepel leverbaar. De kernen zijn afgedekt met een mix voor optimale vochtregulatie. De hoes is afneembaar, als optie ook leverbaar met wasbare hoes. Matrasdikte ca. 23cm. Goes, Woonboulevard, Marconistraat 32 Telefoon 0113 - 23 01 81 Maandag gesloten - donderdag koopavond genieten met je ogen dicht www. morgana com advertenties) In verband met Pinksteren dient kopij vervroegd aangeleverd te worden. Voor de editie van woensdag 18 mei uiterste inlevertijd van materiaal voor: Advertenties donderdag 12 mei 17.00 uur. Rundersteak diverse valiëfitêh per SÖ9 grdrti iM Knófr wereldgerechiéri allé §@0rêëfi Schaal 650 gram A9T De lekkerste supermarkt is een van de goedkoopste Wij repareren of vervangen van af, uw voorruit... Bel snel naar ClasCarage en check uw eigen risico ClasCarage is altijd voordelig. 0] GOES, Verryn Stuartweg 14a Tel: 0113 - 32 39 ii MIDDELBURG, Herculesweg 13 Tel: 0118 - 67 49 84 www.glasgarage.nl GOES - Eimert van Middel koop, Eerste Kamerlid namens de ChristenUnie, zegt 'nee' te gen de Europese grondwet. Hij is op woensdag 11 mei aanwe zig in Goes. Van Middelkoop vindt de grond wet een gemiste kans voor Euro pa. Hij verdedigt de stelling: Eu ropa oké, deze grondwet: Nee! Van Middelkoop gaat in debat met Johanna Boogert-Qwaak uit Zaamslag, een groot voorstander van de grondwet cn voormalig D66 europarlementariër. De po litieke avond is in de Christelijke Gereformeerde kerk aan de Bergweg 43 in Goes en begint om 19.45 uur. VLISSINGEN - De Turnschool Zeeland houdt tijdens het pinksterweekend twee turnda- gen voor dames en meisjes. In Vlissingen zijn Zeeuwse kam pioenschappen en een Pink- stertoernooi. De Turnschool Zeeland organi seert de Zeeuwse Turnkampi- oenschappen voor de eerste keer. Op zaterdag 14 mei binden ruim honderdtwintig turnsters de strijd aan voor de titel kampioen van Zeeland. De KNGU (Ko ninklijke Nederlandse Gym nastiek Unie) regio Zuidwest Nederland beschouwt de kam pioenschappen als een pilot en overweegt het toernooi vanaf 2006 officieel te gaan organise ren. Zeeland gaat vanaf 2006 op in een nieuw district, samen met Noord-Brabant en Limburg. Beide provincies kennen al pro vinciale kampioenschappen. Op tweede pinksterdag staat het eerste lustrum van het invitatie- toernooi van Turnschool Zee land op het programma. Met twaalf deelnemende verenigin gen en 165 deelnemers wordt het record aantal inschrijvingen van vorig jaar gebroken. De wed strijden beginnen beide dagen om 9.00 uur in sporthal Bas- kensburg in Vlissingen. VLISSINGEN - De Konink lijke Harmonie Ons Genoegen in Vlissingen houdt op donder dag 19 mei een voorlichtings avond. Iedereen die graag mu ziek maakt, is wëlkom. In september beginnen de oplei dingen voor diverse instrumen ten. Ervaren muzikanten bespe len de instrumenten tijdens de voorlichtingsavond en aspirant leden kunnen de instrumenten uitproberen. Er zijn optredens van het leerlin genorkest en de Jeugd Delta band, beide onder leiding van Dick broers. Ons Genoegen heeft honderd- vijftig leden, verdeeld over een harmonieorkest, drumfanfare- showorkest de Deltaband, een leerlingenorkest, een Jeugd-Del- taband, twee blokfluitgroepen en twee amusementsorkesten. Be langstellenden kunnen van 19.00 tot 20.30 uur terecht in 't Zaaltje aan de Koestraat in Vlissingen. VLISSINGEN - Zaterdag 14 mei is er van 9.00 tot 16.30 uur een groot jeugdtoernooi van Zeeland Sport en GPC op sport park Baskensburg en Irislaan te Vlissingen. Het jeugdtoernooi krijgt een internationaal tintje door de deelname van 2 E-teams van de FC Muizen uit Mechelcn in België. VLISSINGEN - Op zaterdag 4 juni vindt er een jubileumeditie plaats van het tiende Nationaal Jeugdfestival in Vlissingen. Jeugdafdelingen van Nederland se drumfanfares en showbands laten zien wat zij in hun mars hebben. Het festival duurt van 14.00 tot 17.30 uur en vindt plaats in het Sportpark aan de Irislaan in Vlissingen. VLISSINGEN - GroenLinks Vlissingen regelt voor zondag 29 mei een bus naar het multi culturele Dunya Festival in Rotterdam. GroenLinks vindt hel festival belangrijk, omdat het de relatie bevordert tussen allochtonen cn autochtonen. De bus Vertrekt om 11.00 bij het stadhuis in Vlissin gen. Om 22.00 uur komt de bus weer terug. De buskosten zijn 15 euro per persoon. Bezoek aan het festival is gratis. Belangstel lenden kunnen zich opgeven bij Alex Soplantila. tel. 0118- 472197.

de Faam | 2005 | | pagina 9