Zwarte Vrijdag, 17 mei 1940 Referendum over de Europese grondwet Kunstwerk plus en min Voordelige regenton Chatten met wethouder Adrie van 't Westeinde Het woord aan raadslid Nellie de Bont-Smulders Wijziging ophalen huisvuil Molens open Werkzaamheden afval containers begonnen Commissievergaderingen Stadskantoor dicht Middelburg zoekt deelnemers Open Monumentendag Woensdag 11 mei 2005 De Faam 7 Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door Communicatie. Reacties zijn welkom! Per e-mail naar info@middelburg.nl of per telefoon op (0118) 67 50 00. Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in het stadskantoor aan de Kanaalweg 3. Meer info: www.middelburg.nl Maximaal Text, vanaf pagina 830 Op zaterdag 10 september wordt voor de negentiende keer de Open Monumentendag gehouden. Ook u kunt meewerken om de Open Monumentendag tot een succes te maken. Het Middelburgse organisatie comité is op zoek naar huis eigenaren of instellingen die deze dag hun monument open willen stellen. De monumenten dag is een manier om meer mensen intensiever in contact te brengen met hun historisch gebouwde omgeving en zo de belangstelling voor monumen ten te vergroten. Op Open Monumentendag zijn landelijk duizenden monumenten gratis geopend voor publiek. Voor meer informatie of aan melding kunt u contact opne men met Anrtet Hannewijk, tele foon 67 52 82 of mail naar a.hannewijk@middelburg.nl Vaste deelnemers aan de monumentendag hebben hun aanmeldingsformulier inmiddels ontvangen. De gemeente Middelburg doet ook dit jaar weer mee aan de actie 'Een ton voor water'. De actie heeft tot doel het bewuster en zuiniger omgaan met (leiding) water te stimuleren. Inwoners kun nen voor een aantrekkelijke prijs een kunststof of houten regenton aanschaffen. Aan de actie is een goed doel gekoppeld. Van elke ton gaat via de ontwikkelingsorganisatie Novib, vijf euro naar een drink waterproject in Bangladesh. Er is keuze uit vier regentonnen. Alle artikelen zijn te bekijken in het MilieuEducatieCentrum in Vlissingen aan de Korenbloemlaan 5. Hier zijn ook bestelbonnen verkrijgbaar. De openingstijden zijn maan dag tot en met donderdag van 9.30 tot 17.00 uur. Op woens dagmiddag is het centrum gesloten. Meer informatie vindt u op www.micmec.nl of bel 41 70 39. Bestellen kan tot 20 mei. Iedere donderdag kunt u chatten met de burgemeester of een van de wethouders. Op 12 mei houdt wethouder Adrie van 't Westeinde digi taal spreekuur op middel burg.nl De chatsessie begint om 19.30 uur en duurt een uur. In de por tefeuille van de wethouder zit onder andere Milieu, Waterbeheer, Onderwijs en Cultuur. Het A-theater is een van zijn projecten. Wilt u hier een vraag over stellen of uw mening kwijt, doe dan vooral meè met de chatsessie. U kunt de sessie ook als toeschouwer volgen. Volgende week zit Albert de Vries achter de knop pen. De laatste tijd wordt in de media vaak gesproken over de hoogte van topsalarissen en de daarbij behorende bonussen en het al dan niet inleveren daar van. Over de hoogte van de bij standsuitkering en het (sociaal) minimuminkomen horen we echter bijna niets. En dat met de invoering van de Wet Werk en Bijstand per 1 januari 2004 een aantal extra's voor de mini ma zijn verdwenen ook al niet. Hebben we het in het ene geval over een bonus van 80.000, in het andere geval gaat het om een bedrag van 800 per maand voor een alleenstaande ouder. Een schril contrast dus. Wij verwachten dat een alleen staande ouder voor dit bedrag zijn of haar kind(eren) volgens algemene normen een goede opvoeding kan geven. Dat betekent goede huisvesting, goed onderwijs en kunnen par ticiperen in de maatschappij (b.v. deelnemen aan een sport club). Daarnaast is in de wet opgenomen dat "het aan het werk zijn" voorop staat. Maar als alleenstaande ouder valt het naast het opvoeden van de kin deren niet mee om ook nog een baan te hebben, die voldoende inkomen geeft om in het levensonderhoud te kunnen voorzien. De categoriale bijstand is met de invoering van de wet ver dwenen. Hierop kon men een beroep doen om eventuele onverwacht grote uitgaven zoals bijvoorbeeld een koelkast of wasmachine te betalen. De nieuwe wet gaat er van uit dat Foto: Liesbeth Boone een bedrag moet kunnen reser veren voor extra uitgaven. Ook in het Middelburgse beleidsplan is hierover een passage opge nomen. Toch laat ook de nieu we wet het toe om op basis van individuele toetsing bijzon dere bijstand te verlenen. En dat dit nodig is blijkt wel uit recente cijfers van de krediet bank want daaruit blijkt dat het aantal mensen dat een lening aanvraagt de laatste tijd fors is gestegen. Een aantal mensen raakt daardoor ernstig in de problemen want ook een lening moet worden afgelost. Alleenwaarvan? Dus als de discussie om het grote geld nog eens in alle hevigheid losbarst is het mis schien goed om te bedenken wat mensen die moeten rond komen van een bijstandsuitke ring hier van vinden. Nellie de Bont-Smulders Rnnrteliri PvHA Energie is een thema dat in het stadskantoor steeds terugkomt, en nu ook erbui ten, door het kunstwerk van Jan van Munster. Een grijswatercircuit in het stadskantoor zorgt voor duur zaam watergebruik, zonnepa nelen op het dak leveren ener gie en koude en warmtebron nen diep in de grond, zorgen voor verkoeling en verwarming van het gebouw. Het gebruik van duurzame energie wordt ook uitgestraald door het kunstwerk dat Jan van Munster in opdracht Delta n.v. en de gemeente Middelburg heeft ontworpen. Van Munster maakt een lijn van zwartgranieten sculpturen in de vorm van gladgepolijste 'plus sen' en 'minnen'. Daarin wor den de namen van de energie bronnen ingegraveerd die Delta gebruikt. Het kunstwerk wordt op de wandelboulevard tussen de twee kantoren geplaatst. De wandelaar kan op een 'plus' of een 'min' gaan zitten. Het gra niet staat symbool voor duur zaamheid in de visie van de kunstenaar. Het laadt zich op door de zonnewarmte en houdt deze lang vast. Het kunstwerk wordt op 18 mei om 16.00 uur officieel onthuld. The wall In de centrale hal van het stadskantoor hangt het kunst werk 'The wall' van kunstenaar Geert Mul. De videokunstenaar creëerde vijf plasma beeld schermen waarop beelden voorbij komen die alles te maken hebben met de onder werpen waarvoor bezoekers naar het gemeentehuis komen. Het is een verrassende uiting geworden van, zoals Mul het zelf uitdrukt 'het contrast tus sen de bezoeker die met iets persoonlijks naar de gemeente komt, in de onpersoonlijke situ atie die het gemeentehuis in principe uitstraalt. Dat is niet verkeerd, maar wel duidelijk.' In verband met bevrijdingsdag en Hemelvaart zijn er wijzigin gen in het ophalen van huis vuil. Op maandag 16 mei, tweede pinksterdag, haalt de gemeen te geen huisvuil op. Het huis vuil wordt twee dagen later, op woensdag 18 mei opgehaald. Wij verzoeken u het huisvuil op deze dag vóór 07.00 uur aan te bieden. U vindt de gewijzig de data voor 2005 ook op de afvalkalender. De milieustraat is op 16 mei gesloten De Molen- en Gemalendag op zaterdag 14 mei is een prima gelegenheid om de Middel burgse molens eens van binnen te bekijken. In Middelburg kan dat in drie korenmolens. De Seismolen op het Seisbolwerk is van 8.30 tot 12.00 uur open waarna mole naar A. Oele verhuist naar molen De Koning aan de Veerseweg. In molen Ons Genoegen aan de J. Hieronnimus Huyssenstraat worden rondleidingen gegeven. Bij molens waar de blauwe wimpel uithangt, zijn bezoekers welkom. Kijk ook eens op www.molens.nl Rutte Wegenbouw BV is afge lopen maandag begonnen met de (voorbereidende) werkzaamheden voor het plaatsen van de ondergrond se afvalcontainers. Begin juli moeten alle contai ners geplaatst zijn. De gemeen te, aannemer en leverancier wil len dit begin niet ongemerkt voorbij laten gaan. Daarom geven wethouders Luitwieler en Van 't Westeinde op donderdag 19 mei om 10.30 uur bij de flat aan de Adriaen Lauwereyszstraat het officiële startsein, ledereen is van harte welkom om hierbij aanwezig te zijn. Ook deze maand komen de gemeentelijke commissies bij elkaar om met elkaar te ver gaderen. De vergadering van de commis sie Maatschappelijke Zaken staat op woensdag 11 mei. De commissie Ruimte komt don derdag 12 mei bij elkaar. Commissie Algemeen Bestuur vergadert op 17 mei. De gemeenteraadsvergadering is op maandag 23 mei. Alle ver gaderingen beginnen om 19.30 uur in de raadszaal. De stukken liggen ter inzage in de informa tiewinkel van het stadskantoor. Een delegatie van 150 Middelburgers trok op 30 april per touring car naar Den Haag voor het jubileumfeest ter ere van Koningin Beatrix. Het is dit jaar 25 jaar geleden dat de koningin werd gekroond. Bij het feest waren 'gewone Nederlanders' te gast uit alle delen van het land. Zij waren getuige van een bijzonder feest, met muziek, dans en historische filmbeelden van '25 jaar' koningin Beatrix. Een kiekje van enkele Middelburgers in de feesttent. Op 10 juni brengt de koningin een speciaal bezoek aan Zeeland (Veere, Veerse Meer en Goes). Meer informatie vindt u op www.koninklijk- hi lie- nt tfr\*r\- nomoonto Midrlfilhl IVCJl Hp" niaiiortharrth\ Afgelopen woensdag kwamen Middelburgers bij eikaar op het Abijplein om de slachtof fers uit de Tweede Wereldoorlog te herdenken. Veel van de aanwezigen zullen ook gedacht hebben aan 'Zwarte Vrijdag', het bombar dement op Middelburg op 17 mei 1940. Volgende week dins dag is het 65 jaar geleden dat de bommen op Middelburg vielen. In het boek 'Geschiedenis van Middelburg' beschrijft historicus Tobias van Gent de gebeurtenissen. Hieronder een passage. 'Rond 10.30 uur sloegen de eer ste granaten in op de Lange Delft en de Sint Pieterstraat. Het bom bardement werd rond 13.30 uur in volle hevigheid opgevoerd toen de Luftwaffe zich ermee ging bemoeien. Heinkel 111 vliegtui gen wierpen een rij bommen over de stad af die dwars door het centrum vielen, te beginnen bij de Rotterdamsekaai, over de Rouaansekaai en Lange Delft naar het hart van Middelburg. Het VOC-huis, waar munitie lag opgeslagen, werd als eerste geraakt en stond al snel in vuur en vlam. Het Middelburgse brandweerkorps telde ruim 70 vrijwilligers, die beschikten over de Magirusspuit, drie motorspui ten, drie babyspuiten (of hand spuiten) en een ladderwagen. Dit was uiteraard onvoldoende om alle branden die als gevolg van het bombardement in de gehele stad uitbraken te bestrijden. Het werk van de brandweer werd bemoeilijkt door het feit dat Middelburg vrijwel uitgestorven was. Het middeleeuwse hart van Middelburg, met haar kleinschalig stratenpatroon en met haar vele bijzonder monumenten was in Foto: Na de brand op 17 mei 1940 restte van het stadhuis alleen nog de buitenmuren. De historische schatten van de stad, opgesteld in de oudheidskamer en in het gemeentearchief waren in vlammen opgegaan. (foto: Zeeuws Archief) één klap verdwenen. Een inwoner schreef: 'De vernieling is zo geweldig, zo grondig, dat je geen woord kunt uitbrengen en de tra nen je in de ogen springen. Onberekenbaar verwoest is alles wat je ziet. Puinhopen en nog eens puinhopenBergen ste nen, zwartgeblakerde muren, rokende verkoolde balken, krom getrokken verwrongen stangen, buizen en ijzeren balken, het is vreselijk!' Na de vreselijke vrijdag kan de balans van het bombardement worden opgemaakt. Middelburg telde slechts 22 doden. Door het advies van burgemeester mr. dr. van Walré de Bordes aan de inwoners om de stad te ontrui men was een groter leed gespaard gebleven. De materiële schade was echter enorm. In totaal 573 panden plus 18 open bare gebouwen waren vernield waardoor 800 Middelburgers dakloos waren geworden. De lijst van verdwenen winkels en andere zakenpanden leek onuitputtelijk: 17 kantoren, 5 banken, 5 hotels, 17 bakkerijen, 8 slagerijen, 20 cafés, 16 mode zaken, 6 sigarenmagazijnen, 4 ijzerwinkels, 7 juweliers, 5 bazaars, 2 drogisterijen, 3 meu belzaken, 8 kapperszaken, 5 schildersbedrijven, 4 bierbottela- ïijen, 4 garages, 60 pakhuizen. De winkelstraten Lange Delft (80 panden), Lange en Korte Burg (60 panden) en de Markt (30 panden) waren weggevaagd. Ander zwaar getroffen straten waren de Gravenstraat (40 pan den), St. Pieterstraat (30 pan den). In de Lombardstraat waren alle 25 panden, waaronder het Diaconiehofje, getroffen. De totale schade in Middelburg bedroeg de voor die tijd formi dabele som van 30 miljoen gul den.' Het gemeentebestuur koos er voor om Middelburg zoveel mogelijk in traditionele stijl te herbouwen. De herbouw is onderwerp van gesprek van een symposium dat dit najaar in het oude stadhuis wordt gehouden. Hierover leest u binnekort meer op deze pagina. Wilt u meer weten over het bombardement en de geschiedenis van Middelburg. Stap dan eens binnen bij het Zeeuws Archief aan het Hofplein. Ook op www.zeeuwsarchief.nl is een schat aan informatie te vinden. Op 1 juni vindt in Nederland een referendum plaats over de Europese grondwet. Alle kies gerechtigden in Nederland mogen stemmen voor of tegen instemming door Nederland met dat verdrag. Het is een verdrag waarin de basisbegin selen zijn vastgelegd van de Europese samenwerking. De landelijke overheid zet allerlei middelen in om u te helpen met het maken van een stern- keuze. Op het stadskantoor is de Grondwetkrant verkrijgbaar. Ook is een brochure bij u in de bus gevallen met een samenvatting van het verdrag. In die brochure is te lezen dat het volledige ver drag verkrijgbaar is op het stads kantoor. Dit klopt niet. Wel heb ben wij een kaartje waarmee u het boekwerk gratis kunt aanvra gen en is het verdrag in te zien in de informatiewinkel. Breng ook eens een bezoek aan referen- dumwijzer.nl. Aan de hand van dertig stellingen geeft deze web site u een stemadvies. Stemmen U ontvangt u oproepingskaart op vrijdag 13 mei in de bus. Het kan zijn dat u zelf niet kunt gaan stemmen. Dan kunt u iemand anders vragen. Het makkelijkste is iemand te vragen die op het zelfde stembureau moet stem men als u, bijvoorbeeld uw buren. Of u beiden op hetzelfde bureau moet stemmen, kunt u controleren door de adressen van de stembureaus op uw oproe- pingskaarten met elkaar te verge lijken. Op de achterkant van uw kaart kunt u iemand machtigen. Wanneer deze persoon zelf gaat stemmen, levert hij, tegelijk met zijn eigen oproepingskaart, de uwe in. Het kan gebeuren dat u iemand wilt machtigen die op een ander stembureau moet stemmen dan u. Bij deze verkiezingen kunt u iemand machtigen binnen Nederland. In dit geval moet u uiterlijk 18 mei een volmachtfor mulier inleveren bij afdeling Publiekszaken. Aan uw gemachtigde wordt dan een vol- machtbewijs toegestuurd waar mee uw stem uitgebracht kan worden. Volmachtformulieren kunt u krijgen bij afdeling Publiekszaken, telefoon 67 55 00 of 67 54 41 Stemmen op een ander bureau Als u niet kunt gaan stemmen op het stembureau dat op uw oproepingskaart staat vermeld, kunt u een kiezerspas aanvragen. Met deze pas kunt u op alle stembureaus in Nederland uw stem uitbrengen. Een kiezerspas kunt u schriftelijk of persoonlijk aanvragen. Voor het schriftelijk aanvragen van een kiezerspas kunt u bij de afdeling Publiekszaken een ver zoekschrift ophalen. Dit formulier vult u in en stuurt u, samen met uw oproepingskaart, terug. Het verzoekschrift moet uiterlijk 18 mei bij de gemeente binnen zijn. De kiezerspas wordt u na enige tijd toegestuurd. U kunt een kiezerspas persoonlijk aanvragen tot en met 27 mei. U kunt uw pas aanvragen bij de afdeling Publiekszaken. Neemt u uw oproepingskaart mee. Er wordt dan een aantekening op uw oproepingskaart gemaakt, waarmee deze in een kiezerspas is omgezet. De stembureaus staan hieronder op een rij. Met de jaren zijn er stembureaus verdwenen en bij gekomen. De nummering is ech ter nooit aangepast. Hierdoor ontbreken enkele stembureau nummers in onderstaande lijst. 001 Zorgcentrum Sint Willibrord, Bachtensteene 1 002 De Acaciahof, Zuidsingel 128 003 Verenigingsgebouw Chr.Geref.Kerk, ingang St. Barbaragang 004 Het Verenigingsgebouw Sint Laurens, van Cittersstraat 64 005 Zorgcentrum Eben Haëzer, Briandlaan 2 006 't Gasthuis, Noordpoortplein 2. 007 Wijkgebouw Nieuw Middelburg, Sportlaan 23 A 008 De Uilenburch, Nederstraat 37 009 Praktijkschool Het Bolwerk Teresastraat 2A. 010 Dorpshuis Nw en.St Joosland, Veerstraat 2 012 CederhofHenry Dunantlaan 4-6. 013 Zorgcentrum Swerf-Rust, Laurens Stommesweg 1 014 Kerkgebouw De Hoeksteen, ingang Vrijlandstraat 016 Kerkgebouw de Morgenster, Adriaen Lauwereyszstraat 6 017 Ontmoetingskerk, Oosterscheldestraat 1 019 De Woelige Werf, ingang IJsselstraat 020 Wijkcentrum Palet, Johan van Reigersbergstraat 2 022 R.K. Franciscusschool, Westmede 71 023 Rustenburg, Vrijlandstraat 28 024 Hotel Arneville, Buitenruststraat 22 025 De Dolfijnenburch, Gen. Hakewill Smithlaan 15 026 Korczakschool, Keurhove 3 027 Cypressenhof, Het stadskantoor is op maan- van 9.00 tot 10.00 uur. Op 18 dag 16 en dinsdag 17 mei gesloten in verband met Pinksteren. Uitsluitend voor de aangifte van geboorte en over lijden is de burgelijke stand geopend op dinsdag 17 mei normaal geopend. mei is het kantoor om 8.00 uur weer geopend. De parkeerkelders zijn op 16 mei gesloten, maar op 17 mei Rentmeesterlaan 245 028 Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7 031 Verenigingsgebouw achter Hervormde Kerk, Markt (Arnemuiden) 032 Verenigingsgebouw De Arne, Radermacherstraat 32 (Arnemuiden) 033 't Vierschip, Oostgat 15 (Arnemuiden) Gewijzigde stemlocaties Kiezers van stembureau 5, de laatste verkiezingen stemmend in de Bijenburch aan de Beneluxlaan, kunnen nu weer hun stem uitbrengen in Zorgcentrum Eben-Haëzer aan de Briandlaan 2. Stembureau 6, voorgaande jaren in Jacob Roggeveen aan de Noordsingel, wordt nu ingericht in 't Gasthuis, Noordpoortplein 2. De kiezers van stembureau 7, voorheen stemmend in het wijk gebouw Het Trefpunt aan de Nassaulaan, moeten zich wen den tot het Wijkgebouw Nieuw- Middelburg, Sportlaan 23 A. Stembureau 24, Roggeveen Buitenrust, wordt vervangen door Hotel Arneville, Buitenruststraat 22. Stembureau 31voorheen het Rode Kruisgebouw in Arnemuiden, wordt nu ingericht in het verenigingsgebouw achter de Hervormde Kerk aan de Markt. Toegankelijkheid De meeste stemlocaties zijn toe gankelijk voor rolstoelgebruikers. De Woelige Werf, ingang aan de IJsselstraat, is niet geschikt voor rolstoelgebruikers. Bij de Uilenburch (Nederstraat), De Korczakschool (Keurhove) en 't Vierschip (Oostgat) moeten mindervalide kiezers een andere ingang nemen of met hulp van de stembureauleden het gebouw binnen gaan. Deze kiezers kun nen ook gebruik maken van een kiezerspas zodat ze op een ander stembureau zelf hun stem kunnen uitbrengen.

de Faam | 2005 | | pagina 7