Veertig euro extra voor AOW'ers Souljazzman Duke geeft visitekaartje af Thé Lau ontroert Nederland met bewogen 'Lied van de Vrijheid' Webwetensw@@rdigheden Lekker, lekker. Puzzelland Het boek Muziek en meer In de sterren. Loonstrookje Vragen? 7 8 10 11 1 3 2 7 3 4 5 2 6 7 8 8 4 9 5 1 10 6 11 n 1 2 3 4 5 6 7 8 Woensdag 11 mei 2005 De Faam 3 Hoe is het eigenlijk gesteld met de kwaliteit van de Nederlandse winkels? Wordt er wel vriendelijk 'goedemiddag' gezegd? Hoe worden de producten in de winkel gepresenteerd? Is het perso neel wel in de klant geïnteresseerd? Deze vragen stellen is nog iets anders dan ze beantwoorden. Om dat voor elkaar te krijgen is sinds kort in Nederland Shopcontrol actief. Het initiatief maakt gebruikt van internet en mobiliseert op die manier 'gewone' Ne derlanders om het controlewerk te doen. Bedrijven kunnen Shop control inhuren om te weten te komen hoe hun eigen prestaties zijn. Maar ze kunnen ook van de diensten gebruik maken om te kijken of een ander bedrijf zich wel aan de gemaakte afspraken houdt. Zo kan een fabrikant laten checken hoe vestigingen van een supermarktketen zijn product in de schappen neerlegt. Shopcontrol is van oorsprong een Duits initiatief dat in 1998 van start ging. Er zijn meer bedrijven die gebruik maken van de zoge noemde 'mystery shoppers', maar meestal gaat het daarbij om professionals die proberen een objectief beeld van een bedrijf te geven. Shopcontrol maakt gebruik van consumenten die gewoon hun mening geven. In Duitsland zijn er inmiddels twintigduizend mensen die af en toe voor Shopcontrol een opdracht uitvoeren. I Iet marktonderzoeksbureau JES mag het in Nederland als exclu sief licentiehouder van de grond proberen te tillen. En dat lijkt aardig te gaan lukken. Inmiddels hebben zich volgens het bedrijf dik duizend 'mystery shoppers' aangemeld. Een mooi begin, zo vindt JES. Volgens de website streeft het bedrijf ernaar eind 2005 enkele duizenden consumenten als controleurs in te gaan zetten. Om deze grote hoeveelheid mensen te kunnen bereiken maakt JES gebruik van het internet. Het hebben van een internetaanslui ting is zelfs een voorwaarde om mystery shopper te kunnen wor den. De deelnemers krijgen namelijk hun opdrachten via e-mail aangeleverd. Via www.shopcontrol is het mogelijk meer informatie te verza melen over dit initiatief. Zo blijkt op de site dat deelnemende consumenten een vergoeding krijgen per opdracht variërend van vijf tot veertig euro. Het bedrijf benadrukt echter dat het om een nevenactiviteit gaat. niet om volledige banen. "U zult zo nu en dan gevraagd worden om een opdracht voor Shopcontrol uit te voeren. Wanneer en hoe vaak u voor ons als Mystery Shopper op pad gaat, hangt sterk af van uw profiel en de opdrachten die wij van onze opdrachtgevers krijgen." Wie geïnteresseerd is om als 'mystery shopper' opdrachten uit te voeren kan zich via de website opgeven. Het is daarbij aan te ra den wel even de samenwerkingsovereenkomst te lezen die te vin den is op http://www.shopcontrol.nl/index.php?id=453. Gebraden kip in knoflooksaus Het is Alexander de Grote geweest die de Griekse keuken tot gro te bloei heeft gebracht. Vanaf die tijd ontstonden zelfs de eerste culinaire scholen. Veel invloeden van de Italiaanse, Turkse en Slavische keuken kenmerken de Griekse culinaire cultuur. Uiter aard naar eigen inzichten geïnterpreteerd Probeer eens deze kip schotel waarvan er in Griekenland vele varianten zijn. Ingrediënten: een maiskip van anderhalve kilo, laurierblad, een ui, bloem, olijfolie, vijf tenen knoflook, glas witte, droge wijn, twee eetlepels heldere azijn, een kopje gemalen walnoten, een half kopje gepelde en gedeelde amandelen en peper en zout. Bereiding: snijdt de kip in delen. Doe die in een kookpan met de gehakte ui en het laurierblad. Zout en peper toevoegen en onge veer 20 tot 30 minuten laten garen. De delen moeten nog wel ste vig aanvoelen. Droog de delen met keukenpapier en bestrooi ze met wat bloem. Verhit olijfolie in een braadpan en braad de kip- delen aan alle kanten mooi bruin. Bewaar ze warm. Giet de bouil lon door een zeef en haal er vervolgens zo veel mogelijk vet af. Maak de braadpan schoon met keukenpapier, voeg wat olijfolie toe, warm laten worden en vervolgens drie eetlepels bloem toe voegen. Op laag vuur een minuut blijven roeren tot het begint te bubbelen. Van het vuur halen, de gehakte knoflook, de wijn, de bouillon en de gehakte walnoten toevoegen. Opnieuw op het vuur en blijven roeren tot de saus zich verdikt. 'Afsmaken' met zout en peper. Rangschik de kipdelen op een verwarmde schotel, giet de saus er over en serveer direct. Anneke Kaiser Wpplcfeyfiiit pvtvn AOW'ers krijgen veertig euro extra om te besteden. Maar omdat er nogal wat onduidelijkheid is over de wijze van betaling, legt het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid het graag even uit. Goed nieuws, dacht mevrouw Bakker (77). Op het journaal hoorde ze dat alle AOW'ers van het kabinet 40 euro extra krijgen. Als ze in mei bij haar AOW haar vakantie-uitkering krijgt, staat er echter 32 euro extra op haar rekening. Klopt dat wel, vroeg mevrouw Bak ker zich af. Mevrouw Bakker is niet de eni ge deze maand met vragen over haar AOW-pensioen. Dat is be grijpelijk: er veranderen name lijk twee dingen. Allereerst krijgt iedere AOW'er voortaan bruto 40 euro per jaar extra. Dat heeft het kabinet on- Altijd al eens een boek over cur ry willen lezen? Nou, dat kan nu. In 'De Curry Bijbel' geeft Madhur Jaffrey antwoord op ve le vragen. Waar bevindt zich de oorsprong, hoe is het tot ons ge komen? De Curry Bijbel is een kookboek dat overloopt van kookrecepten uit diverse landen. Gefocust vooral op India,'de ba kermat van de curry's. Boeiend is het verhaal over de immigran ten die hun eetgewoonten en re cepten op de locale keuken los lieten, hetgeen tot interessante variaties leidde. Er is zelfs een 19e-eeuws-recept opgenomen voor lamscurry met tomaat-ap pelchutney uit de Oriental Club in Londen. Daarnaast prettige adviezen voor pittige soepen, kefta's, brood, chutneys, groen ten en dranken. De bereidings wijzen zijn helder beschreven, zodat ook degenen die niet tot de brigade van de keukenprinses behoren er gemakkelijk wijs uit kunnen worden. Uitgebreid aan dacht ook voor speciale ingre diënten en technieken. Uitgever ij Kosmos-Z&K. Gebonden met stofomslag. 352 blz. Prijs 27,50 euro. ISBN 90 215 4295 1. Dick van der Veen Meestal produceert hij de al bums van collega's, maar nu heeft George Duke zelf weer eens een cd'tje in elkaar gezet. Simpelweg 'Duke' heet het schijfje. De grootmeester van souljazz geeft zijn visitekaart je af. George Duke kan bogen op een imposante carrière. Hij studeer de trombone en contrabas maar piano en dan vooral de elektri sche van de firma Fender is zijn favoriete instrument. Hij groeide op aan de Amerikaanse West kust, thuisland van Frank Zappa, Miles Davis en Weather Report: allemaal jazzmannen die de grenzen van het genre verken den en verlegden. Duke was een van The Mothers of Invention, speelde in de band van zijn in spirator Cannonball Adderley en formeerde door de jaren steeds weer andere samenwerkingsver banden. Duke's verdiensten als producer zijn groots. Collega's als Anita Baker, Deniece Williams, Smo- key Robinson, Barry Manilow en tv-programmamakers van on der meer Soul Train maken graag van zijn diensten gebruik. Duke componeert filmmuziek en schreef 'The Muir Woods Suite', een werk voor symfonie orkest en jazzcombo. 'Duke' bevat een mix van nieuw en bestaand werk. Gecoverd worden onder meer nummers van Stevie Wonder en Burt Bacharach. De stemmen van Phil Perry. Jimmy Gilstrap, Ra- chelle Ferrell en Eric Benet ko men langs, maar het zijn instru mentale kunststukje die het beeld van de cd bepalen. Duke's piano en Fender Rhodes spelen de hoofdrol, maar de Master of Souljazz laat zijn companen ruimte genoeg om hun vaardig heden te demonstreren. 'Duke' is Duke zijn dertigste album. Ko pers krijgen er een dvd'tje bij. Jan van Middendorp langs besloten. Dit geld komt bij de vakantie-uitkering en wordt in mei overgemaakt, dus boven op het vakantiegeld. Het bedrag van 40 euro is opgenomen in het totale bruto bedrag van de va kantie-uitkering en niet apart zichtbaar op het dagafschrift. Met deze regeling hoopt het ka binet ouderen wat extra armslag te geven. Er verandert echter nog iets voor AOW'ers. Op het loonstrookje van april valt het bruto bedrag van de AOW hoger uit, omdat het vakantiegeld voortaan op een andere manier wordt bere kend. Het nettobedrag gaat niet omhoog en blijft ongeveer het zelfde. 1 Iet klopt dus dat mevrouw Bak ker in mei met haar vakantie-uit kering 32 euro extra op haar re kening heeft gekregen. Vanaf ju ni 2005 is alles weer normaal en staat het vaste bedrag (830,94 euro) van het AOW-pensioen op haar rekening. Kijk op www.szw.nl of neem contact op met de afdeling Pu blieksinformatie van het minis terie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Postbus 9080 1, 2509 LV Den Haag, tele foon 0800-9051 (gratis). JP382 www.puzzelland.com HORIZONTAAL: l. Groep speciaal getrainde soldaten; 2. boogbal; 3. assurantiebewijs, zwart bruin; 4. groet; 5. bal spel, bende; 7. duizend (Fr.), steendruk; 8. En gels lidwoord; 9. rivier in Duitsland, trompetvo gel; 10. ten opzichte van; 11. vloeren. VERTICAAL: 1. Proefneming; 2. elektrisch geladen deeltje; 3. binnengoed van een sigaar, briefaanhef; 4. dans feest; 5. opstel, graveur; 7. muziekstuk voor acht partijen, financieringsvorm; 8. koning (Fr.); 9. god van de onderwereld, langzaam; 10. zeepwa ter; 11water geven. Thé Lau componeerde het 'Lied van de Vrijheid' en vloog per helikopter door ons land oin het overal ten gehore te brengen, (foto: Eva Posthuma) Per helikopter vloog Thé Lau door ons land. Evenals Beef en Ali B. speelde de zanger van The Scene een hoofdrol tijdens het bevrijdingsfestivals. Vijf keer trad hij voor het voetlicht op de grote podia. Thé deed de pleinen zweten en zong zijn 'Lied voor de Vrijheid' En lied dat Thé ter gelegenheid van zestig jaar bevrijding compo neerde. Thé Lau is zichtbaar onder de indruk van alle aandacht. "Naast het vliegen in een helikopter is het vooral mooi om te zien dat het 'Lied van de Vrijheid' zo goed ontvangen wordt. Ik vond tlf»l Pf>r lif>H to mnrtori cpkm. ven." "Het lied is bewerkt en gearrangeerd opdat iedereen in Nederland het kan uit voeren. Van rockbands tot klassieke ko ren. van fanfarekorpsen en solis ten tot carillons. Ik heb het in verschillende uivoeringen mo gen horen. Het is en blij ft apart wanneer je ergens hoog in een toren een carillon jouw lied hoort spelen. Nog mooier vind ik de gedachte achter het lied. Daarom heb ik 'ja' gezegd. Zon der aarzeling. De bevrijding van ons land is belangrijk. We kun nen en mogen niet vergeten wat er gebeurd is. Nog steeds zijn er oorlogen en worden er volken onderdrukt. Het kan en mag niet. lorloroon Krtrtfl ropKf urn. heid te leven. 4 en 5 mei is naast herdenken en feest vieren ook een feest van nu. Een feest waar bij we stil moeten staan bij een ieder die niet in vrijheid leeft. Helaas zijn het er velen." The Sheer, die voorafgaande aan Thé het podium beklom, verwoordde het treffend. "Feest is vrijheid", zei één van de bandleden. Lau vervolgt: "Van de organisa tie heb ik begrepen dat het 'Lied van de Vrijheid' een traditie wordt. Ik heb aan het begin mo gen staan." Het 'Lied van de Vrijheid' stemt tot nadenken. "Vrede is een kostbaar goed. Op 4 mei herdenken we de oorlogs- clor»^tr>fforc 11-> Kon «o/'lnnl/nn ^%rr% ook de slachtoffers van nu. De slachtoffers van onbegrijpelijke burgeroorlogen in Rwanda, de oorlogen in Irak, Afghanistan en voormalig Joegoslavië." Thé is een denker. Een woord kunstenaar. Zijn verhalenbundel 'De sterren van de hemel' spreekt boekdelen. "Ik mag graag tek sten schrijven die tot nadenken stemmen. Het 'Lied van de Vrij heid' is zo'n tekst. Een lied datje doet beseffen hoe kostbaar vrij heid is. Een eer dat ik het op mo gen schrijven en een eer dat het in dank aanvaard is. Vrijheid moetje koesteren." Willmn Ram Neem geen beslissingen die u later kunnen opbreken. Het zal u duidelijk worden dat ie dere medaille zijn keerzijde heeft. U heeft de neiging dat wat u bij anderen aan de bui tenkant ziet te bewonderen en uzelf daarbij vergeleken ge woontjes te vinden. Stier U bent verontwaardigd over het gedrag van iemand die u op een onterechte manier voorbij streeft. Ga eerst eens na hoe de vork in de steel zit voor u maatregelen treft. Een rustig gesprek doet wonderen. Tweelingen Wacht de ontwikkelingen in een financiële kwestie die al langere tijd speelt af. Het zal tenslotte in uw voordeel ein digen al zal daar nog heel wat tijd overheen gaan. Het is be langrijk dat u gesprekken met een kletsmajoor uit de weg gaat. Kreeft Dit wordt een week met wei nig nieuwe gezichtspunten. Dat komt u goed uit, want u bent vooral bezig dingen af te maken die lang zijn blijven liggen. Er is kans op een nieu we verantwoordelijkheid die u zal liggen of op een taak die u goed aankunt. Leeuw Uw neiging uit uw humeur te raken bij kleine tegenslagen valt deze week weg. Ga niet te diep in op toekomstplannen van iemand die altijd uw me dewerking vraagt, maar die nooit zelf iets onderneemt. Dit is een goede week om een eind te maken aan een kwestie die voor niemand erg aange naam is. Maagd Een leuke ontmoeting bewijst u dat er genoeg mensen zijn die op dezelfde golflengte zit ten als u. Maar er gaat nogal wat veranderen en wat is uw plaats daarin? U praat veel over wat u moeilijk vindt, maar uw successen of uw in zichten, waarom verzwijgt u die? Weegschaal U bent onrustig en u hebt deze week de neiging van alles op en aan te merken op het ge drag van mensen in uw omge ving. Probeer de positieve kant te zien en u te realiseren wat iedereen voor u betekent. Er komt een aanbieding voor bij die het overwegen waard is. Schorpioen Na een periode van bedacht zaamheid kunt u langzamer hand wel wat meer tempo gaan maken. U heeft in grote lijnen een plan in uw hoofd maar uw wat aarzelende hou ding is lastig voor anderen die u erbij wilt betrekken. Zet uw ideeën duidelijk uiteen. Boogschutter U kunt aansturen op een begin van samenwerking. Er is kans op succes, in de sport of in uw werk. Maak gebruik van een hulpvaardig iemand die u op het juiste spoor kan brengen. Vergeet niet hem/haar daar voor de credit te geven die hem/haar toekomt. Steenbok Maak er een kalme week van, er komt echt genoeg vanzelf op u af. Van iemand die u na staat krijgt u veel belangstel ling Dat doet u goed want u bent een trouw iemand. Wat u dwars zit, zal tot een oplos sing komen. Waterman Er zijn goede mogelijkheden voor u op ieder gebied. Ook voelt u zich beledigd en daar zou u het liefst over doormop peren. Dat kan geen kwaad, maar zoek degene die u gaat aanhoren zorgvuldig uit, neem iemand die u na staat. Vissen Er zijn wat misverstanden en hoewel u gelijk heeft in uw houding schiet u er niet echt iets mee op. De anderen ma ken geen openingen in uw richting omdat ze tegen u op zien. U zult dus de eerste stap moeten zetten.

de Faam | 2005 | | pagina 31