Een natuurlijke woning vraagt om een natuurrijke tuin! BETON '"HOUT Bera SIERBESTRATING Laat de natuur maar z'n gang gaan! Die eerste merel in de tuin was heel bijzonder! Doe mee! Hoveniersbedrijf De Jonge II Tips voor meer leven in de tuin Quizvragen leven de Smit LEO DE VISSER 2 Pinksterdag Meer vlinders en vogels in uw tuin door natuurlijk tuinieren Laat rir uw,tuin v milieu 0 centraal Bel 040-2261605 SF1BD Meer informatie: Veere VEERE - 0118 - 593559 06 53250836 Zaterdag Geopend tot 13.00 uur Aanbieding: getrommelde klinkers 22x22x6, kleur rustiek 12,95 per m2 HET SIERGRIND VOOR UW TUIN. HEBBEN WIJ... Geopend van: 10.00-16.00 uur N Pergola's Serres Veranda's -k Kunststof aluminium ramen, deuren en kozijnen Vloertegels Renovatie Overkappingen Dealer van Poxy-grindvloeren Woensdag 11 mei 2005 De Faam 19 Laat uw tuin leven Dieren brengen levendigheid in de tuin. Wie wil dat niet, een tuin waar vogels badderen in een waterbadje en waar vlinders fladderen, op zoek naar wat nectar in de bloemen. Door bij de inrichting en het onderhoud van uw tuin rekening te houden met natuur en milieu, krijgen dieren meer kans en gaat uw tuin meer leven. Dit kan o.a. door te zorgen voor voldoende beschutting, voedsel en water in uw tuin. Ook de alledaagse ergernissen, zoals slakken en ongedierte, blijken dan reuze mee te val len. Een natuurrijke tuin, is namelijk ook een tuin waar weinig ziekten en plagen in voorkomen. Plant één of meer vlinderstruiken in uw tuin. Vlinders komen af op de nectar van de bloemen. Andere nectarrijke planten zijn: lavendel, hemelsleutel, enkelbloemige afri- kaantjes, herfstaster en koningin- nekruid. Plaats een vogelbad in de tuin. Vogels hebben water nodig om te drinken en te 'badderen'. Kies voor een bad met een schuin aflopende rand en een ruw oppervlak, zodat de vogels niet uitglijden. Plaats eens een levende haag als erfafscheiding in plaats van een houten schutting. Alle hagen zijn goede schuil- en nestelgelegenhe den voor vogels en insecten. Denk bij de inrichting van uw tuin ook eens aan een vijver. Deze biedt leefruimte aan een heleboel waterdieren. Waterjuffers en libel len brengen er hun jeugd door, maar ook waterkevers, kikkers en salamanders maken graag gebruik van een tuinvijver. Voorkom het gebruik van slakken- gif. Hier kunnen ook vogels, egels en kikkers aan dood gaan, die graag slakken eten. Houd slakken op een afstand door rond de plan ten die u wilt beschermen, een randje van koffiedik, kalk, zaagsel of eierschalen (ca. 5 cm breed) te strooien. Slakken kruipen namelijk niet graag door droge en scherpe produkten. Kies voor plantcombinaties die eikaars groei en bloei positief beïnvloeden. Zo werkt lavendel prima als anti-luis bij rozen. Bemest de tuin niet overmatig. Planten die teveel voeding krijgen en daardoor erg stikstofrijk zijn geworden, trekken bladluizen aan. Wees voorzichtig met het gebruik van kunstmest. De voedingstoffen komen snel vrij waardoor het risi co van overbemesten groot is. De planten 'verbranden' dan: ze krij gen gele bladeren en verwelken. Kies, bij bemesting, bij voorkeur voor compost. Het brengt voe dingsstoffen in de grond, verbe tert de structuur van de bodem en houdt het bodemleven gezond. We wonen sinds twee jaar in dit nieuwe - door onszelf ontworpen - huis in Lelystad. Het huis is helemaal opgebouwd uit natuurlijke en milieuvriendelijke materialen. Die uitstraling wilden we ook voor de tuin! We zijn lang op zoek geweest naar een tuin die ons aansprak en we hebben heel wat voorbeeldtuinen bezocht. Door de afwijkende maten van onze tuin - maar liefst 40 meter breed en 15 meter diep - was dat best lastig! Elly Theelen en Jeroen van der Sluis - Lelystad Bij toeval liepen we tegen een tuin aan bij ons in de buurt die we heel mooi vonden. Een hele natuurrijke tuin, die ook nog eens van een eco logische hovenier bleek te zijn! We hebben hem toen direct opdracht gegeven om onze tuin aan te leg gen. We wilden graag verschillende sferen in de tuin en de beplanting mocht best een beetje ruig zijn. Leuk voor ons, maar ook voor de die ren! De tuin kijkt uit op een rij hui zen. Om dit wat te camoufleren, hebben we een strook met reuzen- bamboes geplant achterin de tuin. Aan de zijkant hebben we een koko- wal geplaatst. Deze bestaat uit gere- cyclde kunststof buizen in een meta len frame die omkleed zijn met cocosmatten. Hier groeien weer klimplanten, zoals japanse wijnbes en bramen, tegenaan. We kozen voor meerdere zitjes, in plaats van één groot terras, verspreid over de tuin. Afhankelijk van onze stemming, zoeken we een plekje in de tuin. Het is bovendien goed voor de planten, omdat er door deze opzet relatief weinig bestrating is. Vergeleken met ons kleine stadstuintje in Utrecht, is dit een enorm oppervlak en veel meer werk. Maar we genieten er met volle teugen van en vinden het ook ontzettend leuk dat we zoveel geleerd hebben de afgelopen jaren! Toen we hier kwamen wonen, lag er een grote betonnen vijver mid denin de tuin. Je begrijpt dat we er sindsdien het nodige aan gedaan hebben! De betonnen vij ver hebben we meteen gesloopt en vervangen voor een andere - veel natuurlijker - vijver. Met randjes langs de kanten waar kikkers en padden uit omhoog kunnen klim men. Ook hebben we een moeras je aangelegd. De vijver en het moeras trekken veel waterjuffers en libellen, maar ook watertorretjes en schrijvertjes. Salamanders, groene en bruine kik kers schuilen graag in de stenen, die we naast de vijver hebben gestapeld. In de winter houden we de vijver open als het vriest. De vogels heb ben dan tenminste nog één plek waar ze wat te drinken kunnen halen. We hebben overigens ont zettend veel vogels in de tuin, zo'n 25 a 30 soorten. Van merels en koolmeesjes tot goudhaantjes, boomkruipers en koperwieken die hier komen overwinteren! Bij het raam, ligt altijd een vogelboek met een verrekijker klaar. We zijn niet heel actief bezig met het lokken van vogels naar onze tuin, maar in onze tuin voelen veel vogels zich thuis. Dat komt waar schijnlijk doordat we de natuur een beetje z'n gang laten gaan. Toch is het geen hele wilde tuin en hebben we er het nodige onder houd aan. We doen niet aan het winterklaar maken van de tuin, en knippen planten pas af in het voor jaar zodat de dieren er in de winter nog voedsel kunnen halen. Dood blad ruimen we ook niet op. Vorig jaar wilde ik een rottende boomstronk uit de tuin weghalen, toen er ineens allemaal salaman ders uit te voorschijn kwamen! Elma Duijndam - Utrecht Ruim anderhalf jaar geleden kwamen we hier te wonen, in de Kersentuin. Want zo heet onze buurt. Een complex van 94 woningen in Leidsche Rijn - Utrecht. Een bijzondere buurt, omdat we er als bewo ners samen vorm aan hebben gegeven. Niet alleen aan de huizen - alle woningen zijn zwaar geïsoleerd en er zijn milieuvriendelijke materia len gebruikt bij de bouw - maar ook aan de groenomgeving. We had den hiervoor een wensenlijst. In de eerste plaats moest het een natuurrijke buurt zijn, waar we de geur van bloemen en kruiden wil den kunnen ruiken en het geluid van vogels en zoemende bijen wil den horen. Een omgeving die uitno digt en verrassend is. Kortom, een plek met een eigen karakter! Onze wensen hebben we voorgelegd aan een landschapsarchitect, die deze wist te vertalen in een mooi ont werp. Een ontwerp, waarin het open karakter van de tuin centraal stond. Geen dichtgespijkerde schut tingen, maar beplanting en gevlochten wilgentenen als afschei ding, zodat de dieren er makkelijk onderdoor kunnen. Daarnaast zijn er schuilplaatsen voor de dieren gemaakt, in de vorm van puinmuur- tjes bijvoorbeeld. In totaal hebben we vier gemeenschappelijke tuinen, met elk hun eigen karakter en thema, waar overal wat anders te beleven valt. Ergens in de winter van 2003 zijn we met de bewoners begonnen met de aanleg van de tuin. We plantten bomen en struiken, later kwamen de vaste planten. We zaaiden gras- en bloemenmengsels. Iedere keer na een tuinwerkdag was er weer een enorme sprong voorwaarts. Blij verrast constateerden we die eerste zomer hoeveet er at te genieten viel. De beplanting was goed aan geslagen en er bloeiden volop bloe men. We konden al snoepen van de frambozen en bessen en later waren er zelfs al wat appels! Voor mij was het heel bijzonder om de eerste merel in de tuin te horen, na zo veel maanden in de Kersentuin. Afgelopen winter bezochten hordes vinken, groenlingen en mezen de Kersentuin. Ze kwamen af op de zaden van uitgebloeide bloemen. Als je bedenkt dat het de winter ervoor nog één grote bouwput was, onvoorstelbaar! Weet u de antwoorden op onderstaande vragen? Surf dan naar www.laatuwtuinleven.nl en stuur uw antwoorden naar ons op. U maakt dan kans op een set tuingereedschap t.w.v. 250 euro! 1. Welke plant trekt vlinders aan? a. lavendel t b. berenklauw 2. Welke meststof is beter voor de bodem? a. kunstmest b. compost 3. In welke periode kun je het beste de tuin bemesten? a. najaar b. voorjaar 4. Waarmee kun je slakken 'vangen'? a. bier b. wijn 5. Wanneer kun je het beste de tuin sproeien? a. 's ochtends b. 's avonds www.laatuwtuinleven.nl Wilt u meer tips en ideeën om van uw tuin een levendiger plek te maken? Kijk dan op de website www.laatuwtuinle- ven.nl. Heeft u zelf een gouden tuintip, laat het ons dan weten! De leukste tips worden beloond en plaatsen we ook op de site. De campagne 'Laat uw tuin leven' is een initiatief van: 0900-1719 E-mail: aenb@iae.nl voor folder A&B BETON* HOUTBOUW EINDHOVEN Kantoor: Postbus 9544 5602 LM EINDHOVEN Ook voor zellbouw. Tevens sleenmolief (grijs, rood,of geel). Betonplaten in houtmolief (robotdelen). NIEUW! Nu ook betonplaten in vlecbtmotief. Vlotte levering door geheel Nededand. Drv. modellen te bezichtigen aan de fabriek te I Heipolderss/rool 6 (fax 040-2263805). Webiite: o-en-b.nl Voor COMPLETE AANLEG of RENOVATIE van uw TUIN en/of BESTRATING tuinaanleg en onderhoud Middelburg Tel. (0118) 613381 www.desmiltuinaanleg.nl I w. 0ontwerpen aanleg «S6$ËL o a erf afscheidingen -^tt^ "onderhoud (contract) X W/ 0sierbestrating "vijvers \W>/' Hoveniersbedrijf Veere, Sandcnburghlaan 63. -13SI RAT Veere,Tel: 0118-593559, B.C.G. 06-53250836 www.hoveniersbedrijfveere.nl Natuursteen maatwerk in natuursteen Trappen Boordstenen Torrassen Tuinpaden www.bera-natuursteen.nl Lente... tijd om uw tuin eens kritisch te bekijken! Wij ontwerpen, adviseren, maken een beplantingsplan en begeleiden u desgewenst bij de aanleg door uzelf of hovenier. Surf naar www.vanbinnenuit.net of bel 0118-616013 Tuinontwerp- en adviesöureau voor een tuin die bij u past Meer dan 600 m2 showplein met de nieuwste sierbestrating, siertegels, natuursteen en blokhutten. Tevens complete opstelling Hillhout en div. andere tuinschermen. Reparatie, onderhoud en verkoop van tuin- en parkmachines BEDRIJVENTERREIN DE ZOMPE 28 T.O. DE MILIEUSTRAAT 4353 RT SEROOSKERKE TEL.: 0118-59 35 47 FAX: 0118-59 28 92 Bouw en houthandel Nijverheidsstraat 35 4458 AV 's-Heer Arendskerke Tel. 0113-563700 Internet: www.jongebh.nl E-mail: info@jongebh.nl Openingstijden: Ma-vr. 7.30-17.30 uur Zaterdag 8.00-13.00 uur Vele soorten en kleuren... Thuisbezorging mogelijk... Ook in grotere keien leverbaar... Bel voor meer informatie: Zand en Grindhandel VAN OUWERKERK BV Uijterschootweg 14 4338 PN Middelburg Tel. 01 18-612728 e Aquarium en Vijverkenners Bubbels BV, Voltweg 25, 4631 SR Hoogerheide, Tel: 0164-612810, e-mail: post@bubbelsbv.nl internet site: www.bubbelsbv.nl Heeft u plannen neem dan contact met ons op! Kwaliteit is gegarandeerd op jarenlange ervaring. Op aanvraag maken wij voor u geheel vrijblijvend een passende offerte. Showroom: Houtkade 7A, 4463 AC Goes. Tel. 0113-271375. Fax 0113-271376 (bij Sportpunt Zeeland en Praxis) Marianne van Sambeek - de Bilt

de Faam | 2005 | | pagina 19