Milieutijdingen De boodschap is: blijf vrij! Vissen op Walchers water Provincie Zeeland Veiligheid in kaart sOfficiële Mededelingen Maak kans op één van de vijf gratis boeken Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 19/2005 Afdeling Communicatie, Nieuwe Burg 42, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 14 00 infocentrum@zeeland.nl Milieu Bodemverontreiniging en saneringsplan Spieghelkwartier (voormalig Scheldeterrein) te Vlissingen Huiselijk geweld Informatie Openbaar Vervoer In het overgangsjaar naar een compleet nieuw informatieblad zijn afgelopen maand Milieutijdingen en Veiligheid in kaart voor de tweede keer gecombineerd uitgebracht. Provinciale Staten Veerse Gat Glorie Woensdag 11 mei 2005 Abdij De Faam 11 Nieuws Op lokaal en regionaal niveau zijn heel veel organisaties bezig met het maken van beleid, verzame len van gegevens, doen van onderzoeken, inspecties et cete ra rond het thema veiligheid. Deze versnippering is gelijk één van de grootste problemen. Met die constatering zijn bron en doel beschreven van het Risicoportaal. Het portaal wordt een internetsite waar zowel de burger als profes sionele gebruikers terecht kun nen voor informatie. Als eerste stap is een definitiestu die gemaakt. Daaruit blijkt dat de Zeeuwse situatie zich misschien niet leent voor een risicoportaal, zoals dit in het Rijnmondgebied wordt opgezet. De uitgangspunten voor een beleidsvisie externe veiligheid zijn eind vorig jaar door Provinciale Staten vastgesteld. Het bestaat uit drie sporen: Brongericht beleid, Omgevingsgericht beleid en Rampenbestrijding. In een informatieblad worden deze drie sporen nader toege licht. Op 2 maart kwamen zo'n vijftig vertegenwoordigers bijeen van gemeenten, waterschappen, rijks waterstaat, hulpverleningsdien sten, het bedrijfsleven en de Belgische overheden, om zich te laten informeren over de ontwik kelingen van de Risicokaart Zeeland en de betekenis ervan voor de verschillende terreinen. De risicokaart en de daarvoor verrichte risico-inventarisatie kun nen als basis dienen voor een actuele risico-inventarisatie en -analyse voor het beleid ten aan zien van het vaststellen van ramp- bestrijdingsplannen. Alle sprekers benadrukken dat een open communicatie richting de burger over bestaande risico's heel belangrijk is om draagvlak en vertrouwen te creëren. De provincie Overijssel had op 31 maart, de primeur van de eer ste provinciale risicokaart vol gens landelijk model als een van de pilotprovincies. Ook de lande lijke website www.risicokaart.nl is op die datum van start gegaan. Het merendeel van de provincies zal tegen het einde van dit jaar een risicokaart hebben volgens landelijk model. Welke gegevens gebruikt worden voor de Zeeuws Risicokaart en hoe de stand van zaken is rond het verwerken van deze gege vens en de invoering van de risi cokaart is in de nieuwsbrief te lezen, evenals de resultaten van een onderzoek naar bedrijven die speciale aandacht nodig hebben in verband met het gebruik van gevaarlijke stoffen. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben een onderzoeksrap port en een saneringsplan ontvan gen van de gemeente Vlissingen met betrekking tot de bodemver ontreiniging op de locatie het Spieghelkwartier (voormalig Scheldeterrein) te Vlissingen. Gedeputeerde Staten zijn van plan deze verontreiniging als ern stig en urgent te beschouwen en tevens met het saneringsplan in te stemmen (artikel 29 en 39 Wet bodembescherming). De ontwerp-beschikking, met de daarop betrekking hebbende stukken, ligt van 11 mei 2005 tot en met 8 juni 2005 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 8- 17 uur en desgevraagd buiten kantooruren, en in het stadhuis van de gemeente Vlissingen aan de Paul Krügerstraat 1 te Vlissingen, op werkdagen van 9.00-16.00 en op donderdag van 9.00-19.00 uur. Belanghebbenden kunnen in dezelfde periode schriftelijk of mondeling hun zienswijze over de aanvraag of de ontwerp beschikking naar voren brengen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Postbus 165, 4330 AD Middelburg, tel. 0118-631736. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot de heer G. Schrage (tel. 0118-631736). Vrijdag 22 april is in het stadhuis van Vlissingen het startsein gege ven voor een gezamenlijke aan pak van huiselijk geweld in Zeeland. Vertegenwoordigers van de provincie Zeeland, alle ge meenten, politie, justitie en tal van hulpverleningsinstellingen hebben hun handtekening gezet om deze samenwerking te beze gelen. Het is de bedoeling dat per 1 januari 2006 een centraal Advies- en Steunpunt Huiselijk Geweld in werking treedt. Huiselijk geweld is de meest voorkomende vorm van geweld en komt voor in alle lagen van de bevolking en in alle culturele groeperingen. Bij geen enkele vorm van geweld vallen zo veel slachtoffers als bij huiselijk geweld, ledereen moet weten dat huiselijk geweld niet door de beu gel kan. De komende tijd wordt er door de betrokken organisaties hard gewerkt aan de verwezenlijking van het Advies- en Steunpunt Huiselijk Geweld. De provincie plaatst zo'n 120 nieuwe borden in abri's bij bushal tes langs provinciale wegen, die allemaal op dezelfde manier infor matie geven voor reizigers. Een plattegrond van het OV-netwerk, telefoonnummer van OV-aanbie- ders, informatie over waar reizi gers terecht kunnen met vragen en suggesties en inlichtingen over aansluitgaranties en fiets- kluisverhuur. Bij enkele abri's van gemeenten hangen dezelfde borden. De pro vincie zal alle Zeeuwse gemeen ten stimuleren om identieke infor matiepanelen te plaatsen. Tweede Pinksterdag 16 mei zijn de kantoren van de provincie Zeeland gesloten. r\ 9S$ Hieronder aandacht voor de onderwerpen over ruimte, milieu, natuur en water uit het aprilnum mer van Milieutijdingen. In de kolommen links aandacht voor Veiligheid in kaart. Het IVN Consulentschap Zeeland krijgt met ingang van 2005 een budgetfinanciering van bijna 250.000 per jaar voor de komende vier jaar, waarmee het consulentschap een grote bijdra ge kan leveren aan de maat schappelijke inzet van burgers voor een duurzaam Zeeland. Het IVN richt zich de komende jaren op de thema's water, gebiedsgerichte benadering en Leren voor Duurzame Ontwikkeling. Het milieuregister over provinci aal beleid over onderwerpen als lucht, water, geluid en duurzaam ondernemen is te raadplegen via www.zeeland.nl/milieuregister Om de kansen voor biologische landbouw in Zeeland optimaal te behutten is een aantal actiepun ten geformuleerd voor de perio de 2005-2006, die goedgekeurd zijn door het Bestuurlijk Consortium Vitaal Platteland. Met dit Actieprogramma Biologische Landbouw wordt door middel van financiële ondersteuning van pro jecten geprobeerd de kraamka merfunctie van de biologische sector in Zeeland uit te bouwen en knelpunten op te lossen. Uit de bevolkingsprognose van Zeeland blijkt dat er vanaf 2007 meer sterfgevallen dan geboor tes zullen zijn. Als Zeeland er niet in slaagt mensen van buiten de provincie aan te trekken, zal de bevolking over twintig jaar alleen nog afnemen. Aangezien uit onderzoek blijkt dat veel nieuwkomers op bijzondere woonplekken zijn gaan wonen zal nader onderzoek worden verricht door de projectgroep Woon- migratie. Uit het eerste onder zoek van een stagiaire lijkt de belangstelling voor wonen in Zeeland vooral te komen van mensen tussen vijftig en zeventig jaar uit de provincies Zuid-Holland en Noord-Brabant. Door intensieve samenwerking tussen rijkswaterstaat, het water schap en de provincie wordt ten noorden van Middelburg een nieuw gemaal gebouwd dat recht streeks loost op het Kanaal door Walcheren. Hiermee kan de wateroverlastproblematiek op Walcheren in één klap fors wor den bestreden en de waterkwali teit van het Veerse Meer verder worden verbeterd. Ook wordt de verdroging van de kreekrug bij Oostkapelle tegengegaan. Het oudlandkarakter van De Schakerloopolder op Tholen komt voor een deel weer terug door de aanleg van een natuurgebied van circa veertig hectare. Met het subsidieprogramma Leren voor Duurzame Ontwikke ling 2004-2007 wordt verder gewerkt aan een duurzame maat schappij door samen te leren en samen te doen. De informatiebladen zijn te ver krijgen bij het provinciaal informa tiecentrum, Nieuwe Burg 42, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 0118- 631400, e-maïladres infocentrum@zeeland.nl Een gratis abonnement kan daar ook worden aangevraagd. Het informatiecentrum is op werkdagen geopend van 9.30 tot 16.30 uur. Zeeland Komende week staat in het teken van de commissievergaderingen ter voorbereiding van de staten vergadering van 17 juni. Onderstaand treft u de meest van belang zijnde agendapunten aan. In alle commissievergaderingen staan op de agenda de Staten- voorstellen Programmarekening 2004, het accountantsrapport 2004, Voorjaarsnota programma begroting 2006 en de 1" be- stuursrapportage 2005. Ook de bevindingen van Gedepu teerde Staten en de Rekening commissie worden hierbij aan de orde gesteld, Aan de hand van deze stukken leggen GS financië le en beleidsmatige verantwoor ding af over het gevoerde beleid in 2004 aan Provinciale Staten. Commissie Ecologie en Water Datum: wo 25 mei Aanvang: 13.45 uur Locatie: commissiekamer 2 Voorz.: mw. drs. G.K.T. van der Giessen Commissiegriffier: M. Trimpe Statencommissie@zeeland.nl Tel. 0118-631437 Agenda: - Financiële stukken als gemeld; - Statenvoorstel Bestuursover eenkomst Rijk-provincie inzake Ontwikkelingsschets 2010. Commissie Sociale en Bestuurlijke Zaken Datum: vr 27 mei Aanvang: 13.30 uur Locatie: commissiekamer 2 Voorzitter: Mw. M. Le Roy Commissiegriffier: M. Trimpe statencommissie@zeeland .ui Tel. 0118-631437 Agenda: - Brief Commissaris der Koningin met het Burgerjaarverslag 2004; - Statenvoorstel 2" en 3 wijziging begroting provincie 2005; - Statenvoorstel Jaarrekening 2004 van het Fonds Nazorg gesloten Stortplaatsen provin cie Zeeland; - Brief GS inzake aanpak bemid deling ex-PSD personeel 2005. Commissie Economie en Mobiliteit Datum: ma 23 mei Aanvang: 13.30 uur Locatie: Commissiekamer 2, Provinciehuis te Middelburg Voorzitter: A.A.D. Saaman Commissiegriffier: A.Lobik Statencommissie@zeeland.nl Tel.: 0118-631888 Agenda: - Financiële stukken als gemeld. Commissie Ruimte Datum: vrijdag 27 mei Aanvang: 09.00 uur Locatie: Commissiekamer 2, Provinciehuis te Middelburg Voorz.: mevr. H.A. Polderman-Martin Commissiegriffier: Alma van Wallenburg Statencommissie@zeeland.nl Tel.: 0118-631265 Agenda: - Financiële stukken als gemeld; - Ruimtebehoefteraming bedrij venterreinen. Meer informatie over actuele zaken en bijeenkomsten van Provinciale Staten of statencommissies kunt u bekijken op de web site; www.zeeland.nl onder provinciale staten. 3 Statengriffie Balans 25 Postbus 6001 4330 LA Middelburg VLISSINGEN - De agent neemt het gezelschap mee naar een sobere kamer. "Hier wach ten", is de mededeling waarmee de deur wordt dichtgeslagen. Al gauw gaat één van de andere deuren in de kale ruimte open. Een andere politieman bijt de aanwezigen toe: "Volgende". Niemand reageert. "Volgende!" Iemand staat op en loopt met hem mee. De anderen kijken el kaar wat onzeker aan. Wat ge beurt daarbinnen? Weer een andere deur, een andere agent. "Volgende!" Eén voor één ver laten de bezoekers de wachtka mer, met onbekende bestem ming. "Zelfs als je weet dat het niet echt is, is het toch een beetje eng", geeft iemand toe. In de oude timmerfabriek van scheepswerf Dc Schelde in Vlis singen staat momenteel de spec taculaire theatervoorstelling Zeeuws Slavernij Moment. Het is de afsluiting van het Zeeuws Jaar van de Slavernij, dat juni vorig jaar begon. Zeeuws Slavernij Mo ment is geen doorsnee theater voorstelling. Hij bestaat uit losse verhalen, die gezamenlijk zorgen voor een andere kijk op een perio de die in Nederland nog altijd be kend staat als Gouden Eeuw. Pu bliek zit niet statisch op een stoel, maar speelt een actieve rol in het spektakel. Omdat elk deel op een andere locatie in de fabriek ge speeld wordt, krijgen bezoekers en passant ook nog eens een rond leiding door de nostalgische tim merfabriek. De voorstelling wordt gespeeld door de Amster damse groep Theatre Embassy, die zich toelegt op interdiscipli nair en intercultureel theater. Zeeland werd groot en rijk in de tweede helft van de Gouden Eeuw. Niet alleen vanwege de im port van dure specerijen, maar Spectaculaire beelden uit de timmerfabriek, (foto: Ruud Gort) vooral vanwege de destijds flore rende wereldhandel in slaven, ge leid door de Middelburgse Com mercie Compagnie. Al in 1569 werden honderd negers, buitge maakt op de Portugezen, als een exotische diersoort in Middelburg tentoongesteld. Zeeuws Slavernij Moment is tot en met 29 mei dagelijks (met uit zondering van de maandag) te zien in de oude scheepstimmerfa- briek op de Scheldcwerf in Vlis singen. Kaarten zijn voor zestien euro te koop aan de kassa. MIDDELBURG - Een boek over Zeeuwse visserij begint en eindigt als vanzelfsprekend met mosselen. Dat heeft auteur Gees Gmelich Meijling-van Hemert goed begrepen. Maar ook de Walcherse tak van sport, die zich meer richt op garnalen, komt uitgebreid aan bod in het boek Vissen op Zeeuws water. Hierin geeft au- terfueen beeld van de geschie denis van de visserij op de pro vinciale stromen. Het ver scheen vorige week bij uitgeve rij Den Boer/De Ruiter in Middelburg. Ook de Walcherse tak van sport wordt goed be licht. De visserij speelt honderd jaar geleden nog een belangrijke rol op Walcheren. Vissers van Arne- muiden en Veere vissen met hou ten schepen (hoogaarzen) langs de kust op garnalen, sprot en schelpdieren. De vissers van Amemuiden heb ben sinds 1870 - toen de Sloedam werd voltooid - geen eigen thuis haven meer. De hoogaarzen van de Erremuenaers liggen vanaf dan in Veere. En ook al betekent deze verandering een wekelijkse voettocht van een paar uur om bij de schepen te komen, de Arne- muidse vissers hechten te veel aan hun dorp om definitief naar Veere te verhuizen. Ook nu nog is de vissersvloot - sinds de afsluiting het Veerse Gat in 1961 geconcentreerd in Vlis singen - voornamelijk in Arne- muidse handen. De hoogaarzen maakten plaats voor moderne boomkorkotters die op garnalen en platvis jagen. Het zijn volcon- tinu visbedrijven geworden en de investeringen groot. Of, zoals Blaas Marijs in Vissen op Zeeuws Water het verwoordt: "Tegen woordig kan een matroos aan boord van een vissersschip nooit van z'n leven meer voor zichzelf beginnen. Het geïnvesteerde ka pitaal en dc onzekerheid over het visquotum is te groot". Gmelich Mcijling geeft een uit voerig overzicht van de ontwik kelingen per branche. Daarnaast zijn er veel verhalen van oude en jonge vissers in terug te vinden en klom de auteur ettelijke keren aan boord om de glorie van de vangst aan den lijve te ondervin den. Het boek is te koop in de betere Zeeuwse boekhandels of te be stellen via www.denboerderui- tcr.nl MIDDELBURG - Onder onze lezers mogen wij vijf exempla ren van het boek Vissen op Zeeuws Water verloten. Ook kans maken op zo'n gratis exemplaar? Stuur een sms'je en doe mee! Maar liefst twee keer moesten de Arnemuidse vissers hun thuishaven verplaatsen. De eer ste keer was in 1870, na dc aan leg van de Sloedam. Weet u in welk jaar van Veere naar Vlis singen uitgeweken werd? Stuur dan een sms met dc tekst WIN VIS (en dan uw antwoord, naam en postadres) naar 2121. Ter bevestiging ontvangt u een bericht (0,40 euro p.o.b). Deze actie loopt tot en met 1 ju ni. Daarna worden de winnaars getrokken en de boeken ver stuurd. Dc Arnemuidse garnalenpelster Adriana Grootjans-de Nooijer. (foto: G. Gmelich Meijling) Anda van Riet: Boulevard in Vlissingen.

de Faam | 2005 | | pagina 11