Ondergrondse afval containers bij hoogbouw Wijziging ophalen huisvuil Opknapbeurt voor langste park van Nederland Het woord aan raadslid Jaap Goetheer Middelburg pakt zwerfafval aan g p0|dertje Stadskantoor dicht Concert voor tien cent Dodenherdenking Verenigingen gezocht voor vrijwilligersmarkt Tien leden en een ridder Geen chatsessie Werk aan Damplein Woensdag 4 mei 2005 De Faam 5 Deze informatiepagina van de Gemeente het stadskantoor aan de Kanaalweg 3. Middelburg wordt samengesteld door Communicatie. Reacties zijn welkom! Per e-mail naar info@middelburg.nl of per telefoon op (0118) 67 50 00. Voor informatie, Meer info: www.middelburg.nl folders en inzage van stukken kunt u terecht in Maximaal Text, vanaf pagina 830 Volgende week maandag begint de leverancier van de ondergrondse afvalcontainers met de werkzaamheden. Op maandag zal voornamelijk materiaal worden aange voerd. Vanaf dinsdag 10 mei zullen de gaten voor de containers gegraven worden. De leveran cier verwacht dat de laatste container begin juli geplaatst wordt. In Middelburg komen op zestig verschillende locaties onder grondse afvalcontainers voor restafval. Het gaat dan om hoogbouw waar geen ruimte is voor een inpandige container. De gemeente heeft samen met bewoners bekeken waar de ondergrondse containers het beste geplaatst kunnen wor den. Inmiddels zijn alle bouw vergunningen binnen. Dat bete kent dat de leverancier kan beginnen met het plaatsen van de ondergrondse afvalcontai ners. Dit vindt in stappen plaats in de periode mei tot juli 2005. In eerste instantie zal de lever ancier de gaten graven waarin de containers geplaatst wor den. Deze gaten worden keurig afgewerkt en tijdelijk afgedicht. Een paar weken later worden de afvalcontainers geplaatst. Wanneer alle containers geplaatst zijn, worden ze in gebruik genomen. Bewoners die de afvalcontainers gaan gebruiken, worden hierover nog per brief geïnformeerd. Bewoners van hoogbouw zet ten in het algemeen eens per twee weken hun vuilniszakken buiten. Als alle containers geplaatst zijn, stopt deze wijze van afval inzamelen. Bewoners van een hoogbouwlocatie moe ten hun afval dan in de onder grondse container deponeren. Bijna alle containers zijn vrij toegankelijk. Dat betekent dat bewoners elke dag hun afval zakken kwijt kunnen. De onder grondse afvalcontainers worden in principe één keer per week uit de grond getild en geleegd in een inzamelvoertuig. Dit klus je is in een paar minuten gepiept. Voordelen De ondergrondse afvalcontai ners hebben een aantal belang rijke voordelen ten opzichte van de huidige afvalzakken. Bewoners van hoogbouwlo- caties kunnen voortaan op elk moment van de dag hun afval kwijt. Dat betekent minder stankoverlast en meer plaats op het balkon of in de berging. Ondergrondse afvalcontainers veroorzaken minder overlast als stank, herrie en zwerfvuil. Ondergrondse containers zijn beter voor rug en ledematen van de mensen van de stads reiniging. Het legen van de ondergrondse containers gebeurt met een speciaal voer tuig en tilwerk is niet meer nodig. Startsein Het plaatsen van de onder grondse afvalcontainers willen de gemeente en de leverancier niet ongemerkt voorbij laten gaan. Daarom geven de wethouders Adrie van 't Westeinde en Leo Luitwieler binnenkort het offici ële startsein voor de plaatsing van de ondergrondse afvalcon tainers. Volgende week leest u op deze pagina wanneer en waar dat zal zijn. "Alles is voor Bassie" Politieke partijen vertellen alleen maar mooie praatjes en beloven van alles als er verkie zingen op komst zijn. Een veel gehoorde opmerking. Ook Groen Links ontkomt niet aan kritiek van het publiek die de politieke partijen ten deel valt. Kritiek trekken wij ons binnen Groen Links serieus aan door ons goed af te vragen wat er aan de hand is. Groen Links probeert met andere fracties in de gemeenteraad datgene voor elkaar te krijgen wat zij graag gerealiseerd wilt zien. En dat is een behoorlijk programma. We willen niet alleen stenen bou wen maar accenten verleggen naar sociale onderwerpen. Punten die voor mij belangrijk zijn: Inwoners meer betrekken bij het beleid en de uitvoering van de plannen Wijkplannen op basis van de Sociale Kwaliteitsatlas en de inbreng van wijkbewoners Wensen, behoeften en ideeën van bewoners moeten centraal staan Dat geldt ook voor onze eigen veiligheid, thuis en op straat zoals: Aanpak van huiselijk geweld Meer aandacht voor de veilig heid van fietsers en voetgan gers Goede toegankelijkheid binnenstad Accent leggen op een autolu- we binnenstad die daardoor aantrekkelijker wordt voor de bezoeker Verkeersveiligheid fietsers op Stationsbrug verbeteren. Soms lukt dat, soms gaat dat niet zoals we zouden wensen. De kiezer heeft nekozen - maar Foto: Liesbeth Boone ik maak die ook samen met onze fractie. Het niet altijd kun nen realiseren van je wensen houdt niet in dat Groen Links maar van alles beloofd heeft. Het klimaat waar binnen ik werk in de politiek is steeds, harder aan het worden. Ik merk dat individuele belangen soms boven gemeenschappelijke belangen gaan. De "alles is voor Bassie" mentaliteit steekt steeds meer de kop op. Dat is waar ik mij tegen zal blijven verzetten. Niet altijd staan de neuzen dezelfde kant op, poli tieke besluiten worden op basis van een meerderheid genomen, maar er moet ook een maat schappelijk draagvlak voor zijn. Een draagvlak dat verkregen wordt door burgerparticipatie echt inhoud te geven, commu nicatie tussen de politiek en de inwoners te verbeteren van beide kanten. Laten we daar dan met zijn allen aan werken. Aan mij - en aan Groen Links - zal het niet liggen. Jaap Goetheer Raadslid Groen Links In verband met bevrijdings dag en Hemelvaart zijn er wij zigingen in het ophalen van huisvuil. Op donderdag 5 mei wordt geen afval opgehaald. Het huis vuil wordt een dag later op vrij dag 6 mei opgehaald. Ook op maandag 16 mei, twee de pinksterdag, haalt de gemeente geen huisvuil op. Het huisvuil wordt twee dagen later, op woensdag 18 mei opge haald. Wij verzoeken u het huisvuil op deze dagen vóór 07.00 uur aan te bieden. U vindt de gewijzig de data voor 2005 ook op de afvalkalender. De milieustraat is op 5 en 16 mei gesloten. Foto: Gemeente Middelburg/ Mieke Wijnen De bolwerken rondom de binnenstad zijn een belangrij ke groene long voor onze stad. Omwonenden laten er hun hondje uit, jonge stellet jes genieten er van elkaar en van de rust. Maar wist u ook dat de tien bolwerken van onze stad uniek zijn qua omvang en ontwerp? Met een oppervlakte van 24 hectare en 4 kilometer wandelpad zijn de bolwerken eigenlijk het lang ste park van Nederland. Een unieke stadsparel dus, met historische molens, een jood se begraafplaats en zelfs een ijskelder. Helaas is het groen op de bol werken de laatste tien jaar achteruit gegaan. Wie tijdens een wandeling goed kijkt, ziet dat bomen elkaar soms verdrin gen of overwoekerd zijn door klimop. De onderbeplanting tiert welig, waardoor mooie bomen soms weinig ruimte krijgen. Reden voor een face-lift. Dit jaar wil de gemeente hier een begin mee maken. Wat gaat er precies gebeuren? Jan Mensch en Marc van der Zwet van landschapsbureau Copijn zijn ingeschakeld om een soort onderhoudsplan voor het Bolwerk op te stellen. Dat doen ze echter niet alleen. Eerst wilden ze weten wat er speelt onder diverse belanghebben den. Vorige week is daarom een klankbordgroep bijeen geko men. Aan tafel zat een gevari eerd gezelschap van onder Het groen op de bolwerken is de laatste tien jaar achteruit gegaan. Dit jaar wil de gemeente beginnen met een grote opknapbeurt. Foto: Gemeente Middelburg/Mieke Wijnen andere Stichting Tuin van Zeeland, Instituut voor natuure- ducatie MicMec, Middelburgse molenaars, wijktafels en de scouting. Allemaal met andere belangen, maar met een geme ne deler: de bolwerken zijn mooi en moeten dat blijven. We moeten zuinig zijn op ons mooie park en de historische kwaliteiten van het bolwerk zoveel mogelijk terugbrengen. Wensen Tijdens een rondje over het Bolwerk bleek hoe lastig het is om ieders wensen in te willigen. Want die mooie kastanjebomen, daardoor kan de molen niet goed draaien. En moet het bol werk vooral een stiltegebied zijn, of is er ook ruimte voor de jeugd om te spelen? De meningen waren verdeeld, al was er ook begrip voor eikaars standpunten. Een mooie uitdaging dus voor de tuinarchitecten, die nu op basis van alle inzichten een onder houdsplan gaan maken voor de bolwerken. Dit plan wordt eind juni besproken met de klank bordgroep. Daarna volgt nog een formele inspraakprocedure. kent het wel. een he ehne ander afvazoa s ledereen kent het wel. Papiertjes, blikjes en andere troep langs de kant van de weg of in het park. Zwerfafval. Een veel voorkomend pro bleem. Middelburg gaat er wat aan doen. Een eerste stap daarin is het afnemen van een enquête. Van 9 tot en met 13 mei worden inwoners van Middelburg telefo nisch benaderd voor deze enquête. Medewerkers van BMCO Advies uit Eindhoven nemen in die week minstens 200 interviews af. Maar waarom deze enquête? Eind 2004 is het milieubeleids plan door het college en raad vastgesteld. Op basis van dit plan zijn diverse uitvoeringsplan nen bepaald. In het plan voor dit jaar is een project voor het terugdringen van zwerfafval opgenomen. Hiervoor hebben we ook een subsidie van het Rijk gekregen. Met het beleids plan en de subsidieregeling in de hand heeft de gemeente Middelburg een plan van aanpak gemaakt voor het project Zwerfafval Middelburg. Ook op rijksniveau is de bestrij ding van zwerfafval prioriteit. Zowel uit milieuhygiënisch als maatschappelijk oogpunt. In Nederland belanden namelijk jaarlijks meer dan 50 miljoen lege blikjes en flesjes en nog een heleboel ander afval, zoals snoeppapiertjes en sigaretten peuken op straat. Zwerfafval wordt in het algemeen beschouwd als een bron van ergernis. Het gemeentelijk beleid is een uitwerking van het lande lijke beleid om hier wat aan te doen en moet er dus wel op aansluiten. Om dit goed te kun nen doen, willen we eerst de mening van onze inwoners weten. Vandaar de enquête. De enquête bestaat onder ande re uit de vraag aan welk soort afval de geënquêteerde zich het meeste ergert, op welke plekken het meeste zwerfafval ligt en wat er volgens hem of haar aan gedaan zou kunnen worden om de hoeveelheid zwerfafval te verminderen. De uitslag van de enquête helpt ons verder in het maken van beleid en het bepa len van hoe we zwerfafval kun nen terugdringen. De gemeente Middelburg hoopt dat de men sen die benaderd worden zullen meewerken aan de enquête. Maar met alleen de enquête zijn we er nog niet. Daarnaast zal de gemeente namelijk ook zelf inventariseren welk zwerfafval er is en wat de hoeveelheid daar van is. Op basis van alle verza melde gegevens wordt een plan gemaakt om tot verbetering van de situatie te komen. Kortom: "Werken aan een schonere Stad". 'Wilt u er voor zorgen dat we een eigen grasveld aan de Dokstraat krijgen met twee doeltjes, anders hebben we straks niets meer. De kinderen van 't Poidertje zullen u dank baar zijn.' Lang niet altijd bereiken opstellers van een petitie hun zin. Het lijkt erop dat een groep van 120 kinde ren uit Arnemuiden dit keer wel aan het langste eind trekt. Eind april vond in de Arne een goed bezochte bijeenkomst plaats om met omwonenden van de Dokstraat en de Ooststraat/Schorerstraat te beslissen wat voor kinderspeel toestel en/of trapveld in de wijk zouden kunnen komen. Wethouder Albert de Vries nam eerst-de petitie in ontvangst en leidde daarna de bijeenkomst. Eerst werd de kinderen uit de wijk gevraagd waar zij behoefte aan hebben. Door middel van het plakken van stickers op posters met mogelijkheden (wip, schommel, klimtoestel, verhard voetbalveld, grasveld etc.) werd al gauw duidelijk dat de voor keur uitging naar een voetbal veld (niet verhard) en naar een bepaald type klimtoestel. Nadat de kinderen er uit waren gekomen, was het de beurt aan de volwassenen. Zij moesten beslissen waar de speelvoorzie- ningen moeten komen: alleen bij de Dokstraat (waar nu de school staat) of ook tussen de Ooststraat en de Schorerstraat. De beslissing hieromtrent is deze middag niet gevallen, maar er is een werkgroep samenge steld om door te praten. De uit eindelijke beslissing en inrichting wordt later teruggekoppeld aan de andere inwoners van de wijk. De kinderen moeten dus nog even geduld hebben voor ze weten waar ze straks kunnen spelen. Het stadskantoor is op bevrij dingsdag (5 mei) en op vrijdag 6 mei gesloten. Maandag 9 mei is het kantoor weer vanaf 08.00 uur geopend. Ook op maandag 16 en dinsdag 17 mei is het kantoor gesloten. Dit in verband met Pinksteren. De parkeerkelders zijn op 5 en 16 mei gesloten. De Koninklijke Oratoriumvereniging 'Tot oefening en uitspanning' geeft op woensdag 4 mei een herdenkingsconcert in de Concert -en Gehoorzaal. Middelburgers met een mini muminkomen kunnen het concert voor slechts tien cent bijwonen. De vereniging speelt onder andere stukken van Gabriël Fauré. 'Tot oefening en uitspan ning' wordt begeleid door het Zeeuws Orkest. Het geheel onder leiding van Jan Hut. De kaartjes voor minima zijn ver krijgbaar bij de balie van het stadskantoor. Graag gepast betalen. Burgemeester Koos Schouwenaar was afgelopen vrijdag de hele dag op pad om Middelburgers een lintje op te spelden. Als lid in de Orde van Oranje- Nassau werden benoemd: de heer C. Klaasse, de heer J. Schroevers, de heer C. van de Ketterij, mevrouw A.J. Heijmans-Van der Ent, de heer M.Topal, mevrouw H.P van der Meer, de heer A. Wouterse, mevrouw M.F. Boerwinkel- Onnen, mevrouw E.C. Huijbregtse en de heer A.A. Bustraan. De heer H.G. Mandemaker werd als enige Middelburger benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Kent u iemand die een lintje verdient? Binnenkort leest u op deze pagina hoe de aanvraag in zijn werk gaat. Vanwege bevrijdingsdag is er op 5 mei geen chatsessie. De ses sies zijn normaal gesproken iede re donderdag van 19.30 tot 20.30 uur. De eerstvolgende chatsses- sie is op donderdag 12 mei. Dan kunt u in gesprek met wethouder Adrie van 't Westeinde. De Stichting Welzijn Middelburg organiseert voor de zesde keer de jaarlijkse vrijwilligersmarkt. De vrijwilli gersmarkt is op 4 juni op de Markt. Middelburgse non-pro- fit organisaties en (sportvere nigingen kunnen zich opge ven tot 15 mei. Inmiddels zijn er al meer dan twintig inschrijvingen, maar er kunnen er altijd nog bij. Het thema van de markt is "Vrijwilliger zijn in het vereni gingsleven". Dit jaar'worden ook de (sport)verenigingen bij de presentaties betrokken, omdat vooral zij grote behoefte hebben aan nieuwe vrijwilligers. Vrijwilligers die allerlei taken kunnen uitvoeren, waarvoor je geen lid hoeft te zijn van een vereniging of de sport moet kunnen beoefenen. De dag wordt muzikaal opgeluisterd door optredens van diverse Zeeuwse koren, want dit week end is ook het evenement 'Middelburg vol- koren' in volle gang. Bent u geïnteresseerd en wilt u deelnemen aan de vrijwil ligersmarkt neem dan contact op met het vrijwilligers steun punt Middelburg, telefoon 62 67 57. Of stuur een mailtje naar vrijwilliger@welzijnmiddelburg.nl. Spreekuur ledereen die vrijwilligerswerk zoekt kan binnenlopen bij het vrijwilligerssteunpunt in winkel centrum Dauwendaele aan de Vrijlandstraat. Op maandag, dinsdag en donderdag is het van 13.00 tot 16.00 uur inloop spreekuur en kan de map met vacatures worden ingezien. Na inschrijving van de nieuwe vrij williger kan onmiddellijk bemid deling plaatsvinden naar een geschikte plaats. Er zijn op dit moment veel vacatures voor uiteenlopende functies in de zorg en natuur- en milieuorganisaties, maar ook veel seizoensfuncties. De vaca tures vindt u ook terug op www.vrijwilligerswerkmiddel- burq.nl. De Dodenherdenking vindt woensdag 4 mei plaats op het Abdijplein. Bij de herdenking is ook een delegatie van de Royal Marines en Britse vete ranen aanwezig. Het program ma ziet er als volgt uit: 19.00 uur Kerkdienst in de Nieuwe Kerk 19.30 uur Verzamelen op het Abdijplein 19.45 uur Aanvang van de plechtigheid 19.48 uur Samenzang 'Blijf bij ons heer' 19.50 uur Oplezen van twee oorlogsgedichten door scholieren van de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren gevolgd door declamatie 20.00 uur -hoornsignaal - twee minuten stilte -'Last post' - samenzang eerste en zesde couplet van het Wilhelmus 20.04 uur Kranslegging en défilé 20.15 uur Einde plechtigheid Arnemuiden De plechtigheid in Arnemuiden begint om 19.35 uur met een stille tocht van 't Stadthuys aan de Langstraat 35 naar het oor logsmonument op de oude begraafplaats. Om 20.00 uur volgt een hoornsignaal. Na het spelen van de 'Last post' wor den er kransen gelegd. Om 20.10 uur houdt wethouder Hannie Kool-Blokland een toe spraak. De herdenking wordt afgesloten met het zingen van het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus. De in- en uitrit van het par keerterrein Damplein aan de kant van het beeld van Koningin Emma wordt van dinsdag 10 tot en met vrijdag 20 mei herstraat. Dat betekent dat auto's via deze zijde het terrein niet op kunnen rijden. Het blijft wel mogelijk om de parkeerplaats via deze kant te verlaten. Het parkeerterrein is tijdens de werkzaamheden alleen bereikbaar via de inrit aan de kant van de frites kraam. Voor vragen over het werk kunt u bellen met Peter Weijmans van de gemeente Middelburg, telefoon 67 53 31

de Faam | 2005 | | pagina 5