f f LLIlAi dl II C/»iU 11 Politie zoekt grenzen op en gaat er overheen Fleming flippert tussen folk en pop Jannes gaat langs deuren om geld in te zamelen voor gehandicapten Webwetensw@@rdigheden Lekker, lekker. Puzzelland Het boek Muziek en meer In de sterren. 7 8 9 10 11 1 2 6 3 4 4 5 7 6 7 2 8 3 8 9 10 11 5 1 1 2 3 4 5 6 7 8 Woensdag 4 mei 2005 IffliSfflBfcaaBBaaaaBBÉBiüff^aSKSSSai ■■■■■■Hi aasssoeKfiBKS^^ De Faam 17 vVXNXWiA W»;-A\ Computers en in het bijzonder het internet levert vele Nederlan ders een boeiende hobby op. Fanatieke surfers, bouwers, ze zijn overal te vinden. Daarnaast is er ook een groep liefhebbers die het internet gebruiken om hun hobby op een eenvoudige manier in £le openbaarheid te kunnen brengen. Een zo'n groep is die van de weeramateurs. Overal in het land - en trouwens ook daarbuiten - zijn enthousiastelingen te vinden, die temperatuur, wind, regen, luchtdruk en bewolking meten. Sommigen van hen gaan zelfs nog een stuk verder: zij bieden lokaal een weerbericht aan, voor één of enkele dagen. En waar in het verleden vooral vrienden en kennissen af en toe eens bewonderend over de schouders meeke ken naar deze leuke hobby, kunnen de metereologen in de dop via internet inmiddels een écht publiek aan zich binden. De sites van lokale weeramateurs zijn overal te vinden. Soms hebben ze zich verenigd in een 'ring', een samenwerkingsverband van gelijkgestemden waarvan de sites naar elkaar verwijzen. De 'Online Weerstations Nederland' is zo'n ring van een kleine hon derd lokale weerstations. Op het adres http://pub30.bravenet.com/sitering/show.php7user- num= 2498756040 zijn linken te vinden naar 95 deelnemers. Op deze manier valt het lokale weer te zien vanuit plaatsen als Leeuwarden, Zeist, Enschede, Breda en Franeker om maar enke le, willekeurige sites te noemen. In Arnhem is de site www.weerstationarnhem.nl actief van Ro bert Mooy, ook lid van de Online Weerstations Nederland. Hij is tegenwoordig dagelijks een uurtje kwijt aan zijn site, maar dat was in het begin wel anders. "Het vergt wel wat tijd zo'n website, vooral de eerste opzet is tijdrovend, voorts houd ik een dagrap portage bij die ik elke avond maak en op de website plaats en sinds kort heb ik ook een 'eigen' driedaagse verwachting." Drieduizend hits per maand levert hem al die inspanning onge veer op. Waarbij het aantal bezoekers per dag varieert van 30 tot 170, met zelfs een uitschieter naar boven de 500. Dat zijn mooie cijfers, waarvoor Robert echter nooit veel actie heeft onderno men. "Ik ben nooit echt bewust bezig geweest met reclame ma ken voor mijn site, maar in het wereldje van weeramateurs gaan de berichten altijd snel. Ook gewoon je link eens aan een collega of vriend geven wil wel eens helpen en natuurlijk het aanmelden bij de diverse zoekmachines." Naast lid van Online Weerstations Nederland maakt Mooy met weerstation Arnhem.nl deel uit van http://www.wetterstationen- online.net, een groot netwerk met meer dan zeventig deelnemers uit de Benelux, 430 Duitse stations en zelfs een weeramateur uit Israel. "Toch merk ik dat mijn bezoekers het meeste rechtstreeks naar de site komen vanuit een zoekmachine, links vanaf andere sites of uit hun eigen favorieten. Mensen maken ook vaak onge vraagd een link op hun site naar mijn pagina, dat levert ook weer extra bezoekers op en dat groeit elk jaar weer." Flet weerstation in Israel is overigens te bezoeken via http://ag- ri3.huji.ac.il/%7emargolin en zowel beschikbaar in het He breeuws als het Engels. En, het is er momenteel 24 graden... Catalaanse soep De keuken van de Spaanse provincie Catalonië kenmerkt zich door veel invloeden van buitenaf. Niks mis mee, want de Spaan se koks weten daar heel wat smakelijks mee te wrochten. Deze Catalaanse soep bijvoorbeeld, die als 'ollada' door het leven gaat en vaak ook als tapas verkocht wordt. Het is vooral de combina tie van de meiknolletjes met de bloedworst en de ham die deze soep bijzonder maakt. De meiknol overigens (in het Engels 'tur nip' en in het Frans 'navet') is in ons land niet echt populair. Ze heeft een aangename pittige, beetje radijsachtige smaak. Koken, roosteren of rauw eten is allemaal mogelijk. Voor deze soep wor den ze gekookt. Ingrediënten: 750 gram ham, 250 gram bloedworst, een halve groene kool, 500 gram aardappelen, vier meiknolletjes, vier wor tels, drie grote preien en wat tijm en laurier. Bereiding: Was, schil en snij alle groenten aan kleine blokjes en/of ringen. Snij de plakken ham fijn, en leg alles, zonder de bloedworst in een pan en bedek het met water. Aan de kook bren gen en twee uur laten trekken. Snijdt de bloedworst (en als u kans ziet, probeer dan eens de bloedworst in natuurdarm, in dat geval wel even inprikken) in zes stukje en laat dat nog tien minuten meekoken. Heel warm serveren en er een blond biertje bij drin ken. Anneke Kaiser Wppkkraut pytvn De politiediensten van Nederland, België en Luxemburg gaan nog meer samenwerken aan meer veiligheid. Voor Nederlandse, Belgische en Luxemburgse politieagen ten zijn er bijna geen grenzen meer. De politiediensten van de drie landen gaan nog meer samenwerken aan meer veilig heid. Het kan dus gebeuren dat de Ne derlandse automobilist, op weg naar zijn vakantie in het zuiden van Europa, bij een grote ver keerscontrole aan de Luxem- Een groot deel van de Neder landse bevolking sympathiseert met ons koningshuis. De Win kler Prins Encyclopedie van het Koninklijk Huis voorziet daardoor in een behoefte. Op 9 mei overhandigt één van de au teurs, prof.dr. Tamse, het unieke standaardwerk aan de voorzitter van de Eerste Kamer. De fraai vormgegeven encyclopedie be vat ruim 700 artikelen, die al met al een inzicht verschaffen in het dagelijks functioneren van de monarchie en daarmee tevens in de geschiedenis van de Oran jes. Het mooi geïllustreerde standaardwerk bevat naast histo rische feiten en wetenschappelij ke inzichten algemene wetens waardigheden, gekruid met inte ressante weetjes. Tientallen vooraanstaande historici en ju risten verleenden hun medewer king. Het mag duidelijk zijn dat het zilveren regeringsjubileum van koningin Beatrix een goede aanleiding vormde om (bijna) 200 jaar koningshuis in beeld te brengen. Uitgeverij het Spec trum. Luxe gebonden 384 blz Prijs 49,75 euro ISBN 90 274 97 451. Dick van der Veen Tommy Fleming is wereldbe roemd in Ierland. Zijn albums worden daar stuk voor stuk met goud en platina omhuld. In 1997 begon Fleming zijn so locarrière, nu houdt 'ie zijn ei gen muziekmaatschappijtje ten doop: Clann Records. 'Li ve at St. Patrick's Cathedral, Dublin' is het eerste item in zijn eigen catalogus. Fleming maakte deel uit van de folkgroep De Dannan. In zijn eerste soloproject 'Restless spi rit' zong Fleming populair werk van Britse en Amerikaanse songwriters als John Gorka en Diane Warren. De tournee naar aanleiding van zijn solodebuut liep spaak. Tommy raakte be trokken bij een ernstig verkeers ongeluk en had twee jaar nodig om te revalideren. Het album werd desalniettemin een succes. Met 'The Contender' (2000) keerde Fleming terug naar zijn roots met liedjes van traditionele Ierse muziekauteurs en klassie kers als 'Danny boy'. Nu volgde wel een tournee, de wereld over. Bij een optreden op een presi dentieel feestje ter vermaak van Afrikaanse regeringsleiders, werd Fleming zo getroffen door de vluchtelingenproblematiek, dat 'ie naar Soedan ging om daar daadwerkelijk ondervoede kin deren te helpen. Het voorlaatste album van Fleming dateert van 2002. Daar staan stukken op van onder meer Beth Nielsen Chap man en Tom Waits. Op 'Live at St. Patrick's Cathedr al' keert Fleming weer terug naai de volksmuziek van zijn land. Het zijn allemaal ballads waarin dc tenor prachtig uit de verf komt. De akoestiek van de maje stueuze kerk, de mannen van het parochiekoor en de sobere maar doeltreffende begeleiding verho gen de sfeer. Jan van Middendorp burgse grens vragen moet beant woorden van een Nederlandse politieagent. Over het algemeen zal in ons land dc Belgische en Luxemburgse politie samen met de Nederlandse te zien zijn in de provincies Zeeland, Noord-Bra bant en Limburg. De agenten doen dit onder zeer strikte bepalingen. De politie agent werkt tijdens deze acties volgens de rechtsregels van het gastland. Het politieoptreden is meestal op verzoek van één van de Benelux-landen. Alleen in speciale gevallen, bij een achter volging bijvoorbeeld, is zo'n verzoek niet nodig. Het werk van deze agenten wordt verricht onder specifieke eisen, rechten en plichten. Geen enkele agent gaat de grens over zonder volle dig opgeleid te zijn voor die taak. Elke agent moet zich te al len tijde kunnen legitimeren, de rechtsregels van de gaststaat volgen en zich altijd kunnen ver antwoorden voor zijn of haar ge drag. De drie landen hebben daarvoor een verdrag gesloten waardoor de politieorganisaties van Bel gië, Nederland en Luxemburg over de bevoegdheden beschik ken om met elkaar te patrouille ren, wederzijdse bijstand te ver lenen bij grote gebeurtenissen en bij ongevallen. Ook de Konink lijke Marechaussee kan gebruik maken van deze in het verdrag vastgelegde mogelijkheden. Wilt u meer weten over de inter nationale politiesamenwerking? Kijk dan op www.postbus51.nl of www.politie.nl of bel 0800- 8051 JP382 www.puzzelland.com Jannes collecteerde tot ieders verrassing zelf tijdens de landelijke collecteweek voor de gehandicaptensport, (oto: Eva Posthuma) HORIZONTAAL: l .Onderhevig aan belastingheffing; 2. por; 3. uit stapje, geestdrift; 4. tijdperk; 5. afzetgebied, sufferd; 7. Amerikaanse staat, schep; 8. hoofd deksel; 9. grote sigaret met hasj, titel van Indi sche vorsten; 10. roem; 11beroep. VERTICAAL: 1. Naaste bewoonster; 2. zwaardwalvis; 3. ach teraf, watergeest; 4. kilowattuur; 5. kleiduiven schieten, voorkeursrecht; 7. onbebouwd, stok stijf; 8. deel van de mond; 9. afscheidsgroet, lui fel; 10. alcoholische drank; 11sporter. "Het is geweldig wanneer je de kans krijgt je in te zetten voor je medemens." Zanger Jannes is zichtbaar trots op het am bassadeursschap van de Stich ting Nederlandse Gehandicap tensport. En de stichting en sporters zijn trots op Jannes. Een unieke samenwerking die tijdens de landelijke collecte week onverwachte aandacht kreeg. Jannes als collectant in de Zwolse Dahliastraat! Willem Steenbergen is al jaren het aanspreekpunt in Zwolle van de gehandicaptensport. "Ik mag dc collecte coördineren. Dankzij Jannes staat de collecte extra in de belangstelling. Mooi toch?" Het is nog vroeg wanneer Jannes parkeert in de Dahliastraat. Ge volgd door een camerateam en enkele fotografen. "RTV Oost brengt dertien weken lang een soap over mijn leven. Ook ande re omroepen hebben inmiddels interesse getoond. Het program ma wordt geweldig goed beke ken. Voor de collecte en de ge handicaptensport betekent het ook weer extra aandacht. Ik vind het belangrijk ine in te zetten voor mensen die zich om welke reden dan ook dingen moeten ontzeggen. Mensen met een han dicap moeten dezelfde kansen krijgen als mensen zonder han dicap." De bewoners in dc Dahliastraat reageren verrast. Jannes' be kendheid snelt hem vooruit. "Spontane reacties zijn het leukst. Mensen die stoppen op straat en je bedanken voor je liedjes. Dat is waar ik het alle maal doe. Ik mag met mijn lied jes mensen plezier geven. Ande ren putten er kracht uit. Het is goed om dat te voelen en vooral te horen. Ik neem de tijd voor mijn fans." De fans dragen Jannes op han den. Na het noorden van ons land volgt dc rest van Neder land. Deze weck schittert Jannes bij de TROS tijdens het Mega- muzickspektakel. Opnamen die werden gemaakt in dc Apel- doornse Americahal. "Ik mag in Ahoy zingen tijdens de Nacht van Oranje. Ook dat optreden wordt door de TROS op televi sie gebracht. Zingen in Ahoy. Geweldig dal ik dc kans krijg." Jannes lacht. De dag voor Ko ninginnedag staat geheel in het teken van het optreden in de Rotterdamse Muziektempel. "Ik kijk er geweldig naar uit." Zijn opmars lijkt niet te stuiten. Ach ter de schermen wordt gewerkt aan een nieuw album, de lande lijke pers besteedt aandacht aan de 'zanger uut het noorden' en de omroepen ontdekken Jannes' liedjes en vooral zijn nuchter heid. "Het overkomt me. Ik mag graag zingen en optreden vind ik het einde. Ik ben blij dal ik de kans krijg. Trots dat ik mag zingen, trots op mijn fans en trots dat ik ambassadeur mag zijn van een geweldige organisatie: De ge handicaptensport." Willem Gunneman Ram Neem geen beslissingen die later kunnen opbreken. Hei zal u duidelijk worden dat ie dere medaille zijn keerzijd< heeft. U heeft dc neiging dat wat u bij anderen aan de bui tenkant ziet te bewonderen en uzelf daarbij vergeleken ge woontjes te vinden. Stier U bent verontwaardigd over het gedrag van iemand die u op een onterechte manier voorbij streeft. Ga eerst eens na hoe de vork in de steel zit voor u maatregelen treft. Een rustig gesprek doet wonderen. Tweelingen Wacht de ontwikkelingen in een financiële kwestie die al langere tijd speelt af. I-Iet zal tenslotte in uw voordeel ein digen al zal daar nog heel wat tijd overheen gaan. Het is be langrijk dat u gesprekken met een kletsmajoor uit dc weg gaat. Kreeft Dit wordt een week met wei nig nieuwe gezichtspunten. Dat komt u goed uit, want u bent vooral bezig dingen af te maken die lang zijn blijven liggen. Er is kans op een nieu we verantwoordelijkheid die u zal liggen of op een taak die u goed aankunt. Leeuw Uw neiging uit uw humeur te raken bij kleine tegenslagen valt deze week weg. Ga niet te diep in op toekomstplannen van iemand die altijd uw me dewerking vraagt, maar die nooit zelf iets onderneemt. Dit is een goede week om een eind te maken aan een kwestie die voor niemand erg aange naam is. Maagd Een leuke ontmoeting bewijst u dat er genoeg mensen zijn die op dezelfde golflengte zit ten als u. Maar er gaat nogal wat veranderen en wat is uw plaats daarin? U praat veel over wat u moeilijk vindt, maar uw successen of uw in zichten, waarom verzwijgt u die? Weegschaal U bent onrustig en u hebt deze week de neiging van alles op en aan te merken op het ge drag van mensen in uw omge ving. Probeer de positieve kant te zien en u te realiseren wat iedereen voor u betekent. Er komt een aanbieding voor bij die het overwegen waard is. Schorpioen Na een periode van bedacht zaamheid kunt u langzamer hand wel wat meer tempo gaan maken. U heeft in grote lijnen een plan in uw hoofd maar uw wat aarzelende hou ding is lastig voor anderen die u erbij wilt betrekken. Zet uw ideeën duidelijk uiteen. Boogschutter U kunt aansturen op een begin- van samenwerking. Er is kans"* op succes, in de sport of in uw werk. Maak gebruik van een hulpvaardig iemand die u op het juiste spoor kan brengen. Vergeet niet hem/haar daar voor de credit te geven die hem/haar toekomt. Steenbok Maak er een kalme week van, er komt echt genoeg vanzelf op u af. Van iemand die u na staat krijgt u veel belangstel ling Dat doet u goed want u bent een trouw iemand. Wat u dwars zit, zal tot een oplos sing komen. Waterman Er zijn goede mogelijkheden voor u op ieder gebied. Ook voelt u zich beledigd en daar zou u het liefst over doormop peren. Dat kan geen kwaad, maar zoek degene die u gaat aanhoren zorgvuldig uit, neem iemand die u na staat. Vissen Er zijn wat misverstanden en hoewel u gelijk heeft in uw houding schiet u er niet echt iets mee op. De anderen ma ken geen openingen in uw richting omdat ze tegen u op zien. U zult dus de eerste stap moeten zetten.

de Faam | 2005 | | pagina 17