Tekenbeet bedreigt toerist op tal van populaire bestemmingen ADVIES FLIPSE Óiievttal Oplossing: De foto is een detail van Zwaan Makelaars LJfi 'Toerist speelt nog te vaak Oostenrijkse roulette' itgerekend uw beste keus! Woontrend Zeeland Vaccinatie enige effectieve bescherming tegen encefalitisteek Als het om verre bestemmingen gaat, beschermen steeds meer vakantiegangers zich tegen infectieziekten. Maar wie dicht(er) bij huis blijft, bekommert zich er vaak nauwelijks om. Toch kan men als vakantieganger ook op Europese bestemmingen infectieziektes oplopen die ernstige en blijven de gezondheidsproblemen kunnen veroorzaken. De ziekte van Lyme of een ernstige hersen (vlies) ontsteking bijvoorbeeld. Ze worden overgebracht door de vaak onopgemerkte beet van een klein spinachtig insect, de teek. Veel Nederlanders naar risicogebieden Europa maandmenu VA'fer. (parkeren!^ reproductie houtdraaiwerk ornamenten Ondernemersvereniging Koudekerke Antwoordnummer 2602 4330 VB Koudekerke ovk@zeelandnet.nl De winnaar van 30 maart is: Dhr. A. Cijvat POLDERDIJK Zaterdag 30 april Koninginnedag buffet Zondag 8 mei Moederdag buffet 13 t/m 16 mei Pinkster buffet Zaterdag 21 mei Chinese live muziek voor ons is goed niet goed genoeg Naam Adres PostcodeWoonplaats BEMIDDELING BIJ AAN- EN VERKOOP VAN UW WONING HYPOTHEKEN EN VERZEKERINGEN/TAXATIES Woensdag 27 april 2005 De Faam 8 Tot 1 op de 3 teken is drager van ziek- ren, wandelaars, kampeerders en beoe- makende bacteriën en virussen. In de meeste gevallen gaat het om de ziekte van Lyme. Maar in sommige gebieden zijn er ook teken met een virus dat hersen(vlies)ont- steking kan ver-oorzaken. Een tekenbeet is lang niet altijd te voorkomen. De kans op een beet is het grootst van april tot november. Vooral in het voor jaar, na een milde winter, en in de late zomer zijn de teken het meest talrijk. Met name kinde- fenaars van buitensporten, zelfs gol fers lopen gevaar. Gevaarlijk Het verraderlijke is dat je de beet van de teek vaak helemaal niet opmerkt. Ook de eerste ziekteverschijnselen worden meestal niet in verband gebracht met de tekenbeet. Dat is met name het geval bij tekenencefalitis (FSME). Jaarlijks belanden in Europa zo'n 3000 mensen in het ziekenhuis met een vorm van encefalitis als gevolg van een besmetting met een door teken over gebracht virus. Enkele tientallen patiënten overleven de besmetting niet. Velen houden er blijvend letsel aan over. Wat deze virusinfectie zo gevaarlijk maakt, is dat het virus al meteen bij de eerste beet wordt over gebracht en niet meer achteraf met medicatie (zoals bij malaria) of het direct verwijderen van de teek (Lyme) ongedaan gemaakt of voorkomen kan worden. De feitelijk enige volledige bescherming tegen besmetting met dit virus door een tekenbeet is dan ook een vaccinatie vooraf. Preventief vaccineren In een aantal landen waar besmette teken van nature aanwezig zijn, beschermen grootschalige vaccinatie programma's de bevolking al effectief tegen de gevolgen van een tekenence- falitisinfectie. Zo is het aantal gevallen van tekenen cefalitis in Oostenrijk na invoering van een vaccinatieprogramma van bijna 800 tot 80 gevallen per jaar teruggelo pen. Volgens het Instituut voor Sociale Geneeskunde van de Universiteit van Wenen (ISW) nemen nu vooral toeris ten de infectie massaal mee naar huis. Het ISW pleit daarom nadrukkelijk voor betere voorlichting en het pre ventief vaccineren van alle toeristen die in Europa de leefgebieden van de encefalitisteek bezoeken. Hoewel met het encefalitisvirus besmette teken in Nederland praktisch niet voorkomen, zijn ze wel volop aan wezig in sommige bosrijke, populaire vakantiegebieden in Zuid-Duitsland en Oostenrijk. Ook in Hongarije, Slovenië, Tsjechië, Slowakije, Polen, delen van Scandinavië, de Baltische staten en verder naar het oosten, in Rusland, China en Japan zijn met een encefali- tisvirusvariant (RSSE) besmette teken talrijk. De kans op een besmetting door een tekenbeet wordt vaak onderschat', meent professor Kunze. 'Als de toe rist gaat wandelen, beschermt deze zich met lange broek, afgerolde mouwen en DEET op de blote huid vaak wel voldoende, maar men is er zich onvoldoende van bewust dat je ook een tekenbeet kunt oplopen als je van je hotel, caravan of tent over de grasweide naar het zwembad of over het bospad naar de waslokalen loopt.' In Karinthië, de Steiermark, Burgen-land, rond Wenen en in het stroomgebied van de Donau is de concentratie virusdragende teken nog altijd hoog. Een uitgebreid vaccinatieprogramma heeft het aantal gevallen van tekenencefalitis onder de Oostenrijkse bevolking echter van bijna 800 tot 80 per jaar terug gebracht. Zo'n 85% van de Oostenrijkers laat zich vrij willig inenten. Kinderen worden altijd gevaccineerd. Het zijn nu vooral toeristen die de besmetting na een tekenbeet vanuit Oostenrijk mee naar huis nemen, waarschuwt Kunze. Haar schatting hebben alleen al in Karinthië van de 100.000 Nederlanders die dit gebied in het zomersei zoen van 2002 bezochten, ruim 300 het virus mee Prof. Dr. Michael Kunze, Instituut voor Sociale Geneeskunde, Universiteit van Wenen naar huisgenomen. Dat is nog maar het topje van de ijsberg. Jaarlijks komen miljoenen toeristen naar Oostenrijk. Dan heb je het over duizenden besmettin gen, honderden encefalitisgevallen en tientallen doden.' Prof. Kunze spreekt in dit verband van 'Oostenrijkse roulette'. De beet van de teek als kansspel met je gezondheid als inzet. Den risico dat niemand hoeft te lopen', meent de Weense hoogleraar. Want met betere voorlichting en meer preventieve vaccinaties in het eigen land, kunnen veel toeristen besmetting gemak kelijk voorkomen. De kosten daarvan staan in geen verhouding tot het menselijk leed dat tekenencefalitis nu elk jaar weer veroorzaakt.' In hoeverre preventieve vaccinatie in uw situatie noodzakelijk of zinvol is, hangt af van ieders specifieke bestemming, de verblijfsduur en de voorgenomen activiteiten ter plaatse. Vraag daarom advies bij de centra voor reizigersadvise'ring van de GGD. en dat voor maar euro p. p Schuttestraat 10 - tel.(0l 18) 551122 - www.orientalsiarden.nl Golff biedt U naast een Tuime keus in kruidenierswaren en volop vers, ook héél veel voordeel! Paauwenburgweg 63, tel. (0118) - 46 57 81 - met slijterij Duinstraat 1 8a Tel. (01 18) 552330 www.woontrend.nl 4371 AZ Koudekerke Fax (01 18) 552052 info@woontrend.nl Badhuisstraat 6, tel. (0118) - 5513 40 - met slijterij en drogisterij - Brood- en Banketbakkerij met ingebouwde garantie 30 april staan wij op de markt met heerlijke oliebollen giw garantie Postbus 4 4370 AA Koudekerke Karreveld la 4371 GA Koudekerke Telefoon: (0118) 555900 Fax: (0118) 555919 e-mail: bbflipse@zeelandnet.nl www.bouwbedrijfflipse.nl Middelburgsestraat 60b 4371 ET Koudekerke telefoon (0118) 552400 b.g.g. (0118) 636488 Dorpsplein 2 Koudekerke Tel.: 0118 - 551330 \vw w.bakkorij-izeboud.nl Hét adres voor een nieuwe of gebruikte fiets Hier ziet u een foto van een Koudekerks detail. Onder de goede inzendingen wordt een waardebon verloot. Alles wat u moet doen is een e-mail met de oplossing versturen of de bon op deze pagina invullen en ongefrankeerd opsturen naar: Dealer van: BATAVUS SPARTA EN AGU Kaapduinseweg 14a Dishoek Tel: 0118-552653 www. kluijfhout. nl Meulpad 10, 4371 MZ Koudekerke De goede oplossing luidde: POLDERDIJK GEVELVERFRAAIING Uit de goede inzendingen wordt 1 winnaar getrokken. De inzendingen dienen uiterlijk binnen 14 dagen na de verschijning van deze krant binnen te zijn. De winnaar wordt in de volgende uitgave van De Koudekerkse ondernemingen pagina bekend gemaakt. jf.ru. 70tMen Vlissingsestraal 1, 4371, Tel.: (0118) 552010 VOOR ZONWERINGEN BINNEN EN BUITEN KUNSTSTOF KOZIJNEN, ROLLUIKEN, DAKRAMEN EN GARAGEDEUREN 'Koude&eike De gehele maand mei speciale aanbieding! Wokken inclusief Lopend Buffet 14,90 euro p.p. Alleen op Dinsdag. Woensdag en Donderdag - kinderen t/'nr 11 jaar 50% korting op Vrijdag, Zaterdag en Zondag en Feestdagen bedraagt de prijs 17,90 euro p.p. 3p deze avonden kunt u Wokken en gebruik maken van liet Lopend Buffet voor de normale prijs: 17,90 euro per persoon (kinderen -50%) 'ieólarwanl Biggekerksestraat 3 Koudekerke 0118-551526 is vriendelijk ook met de prijzen Buideltje van gerookte zalm of Gerookte ham beide gevuld met roomkaas Zeewolf met kappertjessaiis of Varkensentrecöte met honing-mosterdsaus Bavarois "Charlotte Russe" Dorpsplein 25,4371 AB Koudekerke www.zwaanmakelaars.nl E-mail: nzwaan@zeelandnet.nl Tel.: 01 18-553 288 (lid Zeeuwse Huislijn)

de Faam | 2005 | | pagina 8