sJïm Huib Kilsdonk, optimistische directeur SWM Leren van ouderen Ouderen en cultuur SPIEGELTJE, Spiegeltje GEVRAAGD Oproep aan kaarters Theater uitvoering in Palet 25e JAARGANG NUMMER 143 Eerste ervaringen Bedoeling interviews Vier subgroepen Extramuralisering en de WMO Vrijwilligers Positieve bijkomstigheden Gemeente: wat nu? Boodschap Nog een dromer Druk Aanbod Vraag Vraag en aanbod Deelnemers en begeleiders Een telefooncirkel is een groep mensen die elkaar el ke morgen even belt. Deelname geeft een zekere mate van veiligheid. Een dagelijks contact met andere mensen kan een isolement doorbreken. Ook buiten het afgesproken tijd stip bellen deelnemers elkaar soms op of maken afspraken om samen koffie te drinken, ledereen die om welke reden dan ook behoefte heeft aan dagelijks contact kan meedoen met een telefooncirkel. Hoe werkt zo'n telefooncirkel? Stichting Welzijn Middelburg Woensdag 27 april 2005 De Faam 13 StiehlingWelzijnMiddelburg De Seniorenkrant is een uitgave van de Stichting Welzijn Middelburg, locatie Molstraat Molstraat 13, 4331 SM Middelburg Telefoon 0118-627537 email baiiens@zeelandnet.nl Redactie: Gerard Baijens Jan Lauret Margot Piscaer Pieter Porreij Ivo Sekhuis Chris Stronks Er hangt lente in de lucht, de 16de maart van 2005. We worden vriendelijk ontvangen op de derde verdieping van Vrijlandstraat 33c. Een eerste blik in de kamer van de nieuwe directeur van de SWM (Stichting Welzijn Middelburg). Prachtig uitzicht op de torens van de Lan ge Jan en het Stadhuis. Middelburg ligt er mooi bij op deze eerste lentedag. We hebben vandaag een ont spannen en plezierig gesprek met Huib Kilsdonk, de kersverse directeur van de eveneens verse SWM. Personalia seniorenkrant Huib Kilsdonkalle aandacht voor vrijwilligers foto Ivo Sekhuis) "Vroeger" had je drie levensfases: jeugd, volwassenheid en ouderdom. Tegenwoordig brengen de deskundigen daar enige nuance in aan: binnen de volwassenheid zien we de jong-volwassenen (wel al redelijk zelfstandig, maar nog niet gesetteld) en de "echte" volwassenen (werk, huis, relatie, gezin); binnen de ouderdom zien we de actieve senioren, ergens tussen de vijftig en de tach tig en de zorgbehoevende zeer oudere mensen. De groep van de actieve senioren wordt de komende jaren bijzon der groot (de "baby-bomers" van net na de oorlog). We mogen verwachten dat veel van die actieve senioren geïnteresseerd zullen zijn in zaken als reizen, sport en cultuur. Daarover ging het op donderdag, 17 februari jl. tijdens een door Scoop georganiseerde conferentie in Middel burg. (Een persoonlijke mening, buiten verantwoordelijk heid van de redactie. Dok voor uw mening is plaats op deze pagina). Waarom zou je verhuizen naar een zogenaamde senio renwoning? Is het zo leuk om met allemaal oudere mensen op een kluitje bij el kaar te wonen? Zou onze re gering onder leiding van JPB (ik heb het niet verzon nen hoor, zo staat het vaak in de krant) wel eens onder zoek hebben gedaan naar de wensen die bij mensen le ven als ze tegen de zestig gaan lopen? Of nog beter: wat zou de generatie van veertig plussers (dat daar nog geen bond voor is op gericht!) op dit punt voor ideeën hebben voor hun toekomst? Ik heb er nooit iets over gelezen, maar dat zal aan mij liggen. Wat me zelf betreft heb ik op die leeftijd gedacht, dat het leuk zou zijn om na je pensione ring met een aantal vrienden enkele huizen naast elkaar te kopen of te huren. In de eer ste plaats leek me dat heel gezellig, ook al loop je de deur bij elkaar niet plat, maar ook een geruststellend idee, dat er vrienden zijn, die, als er hulp nodig zou zijn, kunnen helpen en als dat niet meer kan, dan geza menlijk hulp inhuren en daarvoor vanaf het begin een maandelijks bedrag te sparen. Een soort aanleun woningen dus. Alleen: mijn vrienden zijn daar niet aan toe, we wonen langzamer hand ver uit elkaar, de mees te werken nog, ik ben de enige gepensioneerde van de twaalf gezworenen, leder heeft zijn eigen sociale om geving en ook al sprak het idee theoretisch aan, in de oraktijk komt er niets van. Ik ga zeker niet naar een 55plus woning, want ik woon heel prettig, ik ben nog gezond. Wat ik weI zou doen, als ik wat minder vi taal word, is naar een aan leunwoning bij een Verzor gingshuis verhuizen, en als het echt niet meer kan naar een zorgende omgeving, waar ik toch nog enige acti viteiten zou kunnen bijwo nen, juist U raadt het al: naar het Verzorgingshuis. Maar dat kan straks niet meer, ik moet in een cluster met ouderen gaan wonen en maar afwachten, of ik daar de nodige hulp krijg. Want op de zorg wordt bezuinigd door JPB, en in een cluster tje seniorenwoningen (de droom van onze wethouder is 24 woningen bij elkaar) zal het heel duur worden om zorg te verlenen. Dus: straks zitten we weer als oude mannetjes en vrouwtjes op grote zalen in oude mannen- en vrouwen huizen. Nou ja, misschien is dat wel heel gezellig! Pieter Porrey Zijn naam: Huib Kilsdonk. Geboren in Rotterdam. 47 jaar. Gehuwd, geen kinderen. Ooit begonnen als verpleeg kundige. Allerlei ervaringen opgedaan in de zorgsector. Vanaf de jaren 80 in het ou derenwerk. Als "kleine zelf standige" advies- en interim- werk gedaan bij organisaties op het gebied van maat schappelijk werk en welzijn. Buiten zijn werk bezig met binnenhuisarchitectuur, na tuur en tuin. Wonend in Drei- schor. Kwam geregeld in Middelburg, voor dat hij ook maar enig idee had dat hij er ooit zou komen te werken. Kwam via een tip van een collega op het spoor van de SWM en werd uiteindelijk de nieuwe directeur. Hij hoeft er niet lang over na te denken: de enorme betrok kenheid van medewerkers. Ondanks de "versheid" van de fusie en de daarmee sa mengaande onrust en ge- wenningsverschijnselen. Of: Natuurlijk, we wilden ouderen zelf aan het woord laten, maar niet alleen omdat we hun er varingen vanuit het oogpunt van human interest zo belang wekkend vonden. Steeds maakten we aan het begin van het interview duidelijk waar het ons in feite om te doen was: meer te weten komen over een groep ouderen die bij de uitvoering van de Mid delburgse plannen tussen wal en schip dreigt te vallen. Ou deren die aan een verpleeg huis niet toe zijn (en daarom verblijven in een verzorgings huis), maar ook niet meer zelf standig kunnen wonen. Ons onderzoek is een poging beter antwoord te kunnen geven op de vraag over welke mensen we het nu eigenlijk hebben. Provincie zowel als gemeente lieten tot nu toe om onbegrij pelijke redenen zo'n onder zoek achterwege. Het hoort toch bij maatwerk leveren, zou je denken. We hebben de ge_nterview- den niet geselecteerd op onze vraagstelling; 4 van de 6 men sen werden ons "toegewe zen". Belangrijk is verder nog dat naar onze mening de bedoel de groep niet met de huidige generatie zal uitsterven. We misschien ook wel een beetje dank zij de fusie en de be hoefte van medewerkers om voortvarend aan de slag te gaan. Op mijn vraag of hij weerstand merkt tegen het samengaan van SWOM en SKWM tot SWM antwoordt hij ontkennend. Tegelijk merkt hij op dat senioren in Middelburg niet bang hoeven te zijn dat ze binnen de SWM niet aan hun trekken komen. De door de deelnemers als positief ervaren activiteiten voor senioren in de Molstraat en in de wijken moeten voor al gecontinueerd worden. Daarnaast moet er ruimte zijn voor nieuwe activiteiten en ideeën, met name voor de aankomende groep van jon ge senioren. Die zouden wel eens andere behoeften kun nen hebben dan de huidige generatie deelnemers aan ac tiviteiten voor ouderen. Via persoonlijke gesprekken en enquêtes wil de SWM te we ten komen wat senioren in Middelburg op het gebied van welzijn willen. nemen het daarom niet alleen op voor wie nu in een verzor gingshuis wonen, maar ook voor toekomstige generaties. Voor hen moeten die huizen wel een moderner, maar voor al ook ander karakter hebben dan de bestaande. Meer ge richt op zelfredzaamheid van mensen. Wie behoren er nu, uitgaande van wat de ge_nterviewden vertelden, tot de groep die we aanduidden als mogelijke tus sen wal en schip-vallers? In de eerste plaats valt te den ken aan mensen die zelf zeg gen, dat ze niet meer zelfstan dig kunnen wonen. Komend uit bijvoorbeeld een onver wachte crisisituatie, denken ze daarover soms aanvankelijk wat anders; hulpverleners moeten hun voorhouden dat alleen wonen niet langer gaat. Wat ons opvalt is dat het nieu we wonen echter tot een keu ze van de mensen zelf is ge worden: ze zien jn dat ze z<t vaak en op z£ onverwachte momenten zorg en ondersteu ning nodig hebben, dat die wel in de onmiddellijke nabij heid m_éten zijn. Twee ge_nterviewden, die nog wel zelfstandig kunnen wo nen, wijzen op een tweede groep mensen die daartoe niet meer in staat is, Grote somberheid, gevoelens van angst of in zichzelf gekeerd zijn, zullen een te grote belem mering vormen. Het geldt voor acht van de tien bewo ners van ons tehuis, voegen de twee eraan toe. Een reactie op ons eerste arti kel sluit hierbij aan. Het betreft een vrouw van wie de echtge noot is overleden. "Gezien haar gezondheid was een aan leunwoning nog heel geschikt voor haar geweest, ik heb dat ook met haar besproken. Ze voelde daar niets voor en noemde toen het woord 'angst'. Het vanzelfsprekende 'in de gaten worden gehou den'wilde ze niet meer mis sen; het gaf haar een veilig gevoel." Een derde groep die zich afte kent, zijn mensen voor wie wonen in een verzorgingshuis betekent dat ze hun kamer verlaten, daartoe geprikkeld door medebewoners, of door wat er in het tehuis aan activi teiten plaatsvindt. Ze waarde ren die prikkels, zich bewust van het gevaar te vereenza men. Een laatste groep vormen echtparen, van wie één part ner heel veel zorg en onder steuning nodig heeft, terwijl Middelburg loopt voorop bij het scheiden van wonen, zorg en welzijn, het ontman telen van grootschalige intra murale woon/zorgvoorzienin gen en het ontwikkelen van woon-service-zanes met zorg en welzijnsvoorzieningen binnen handbereik. De ge meente wordt vanaf 2006 verantwoordelijk voor de uit voering van de WMO (de nieuwe Wet Maatschappelij ke Ondersteuning). Onder die wet vallen alle voorzie ningen voor mensen die wel enigerlei vorm van onder steuning nodig hebben, maar daarvoor niet opgenomen hoeven te worden in bijvoor beeld een verpleeghuis. Voor met name de welzijnsvoor zieningen wordt de inzet van de SWM van cruciaal belang. Kilsdonk ziet die ontwikkeling met vertrouwen en optimis me tegemoet. Er zullen goe de afspraken moeten komen met beheerders van accom modaties waar welzijnsactivi- teiten plaatsvinden. De "af nemers" van die activiteiten zullen zodanig ontvangen moeten worden dat ze zich op hun gemak voelen en graag terug komen. De aanwezigheid van zo'n 500 vrijwilligers die in Mid delburg actief zijn op het ge bied van het welzijnswerk de ander die voor een groot deel op zich heeft genomen. Het is een groep aan wie ge makkelijk kan worden voorbij gegaan. Zo van: Och, er is al tijd wel iemand die 's even wil oppassen...Maar, zeker als de situatie langer duurt, kan die tot een problematische wor den. Betrokkenen aanvaarden dan dankbaar het wonen in een tehuis, omdat het de ze kerheid biedt van zorg en aan dacht voor wie achterblijft, als de gezonde partner de deur uit moet of wil. Uit de gevoerde gesprekken komen enkele positieve bij komstigheden van het wonen in iets als een verzorgingshuis naar voren. Allereerst is dat het feit van het zelf (kunnen) kiezen. Geheel in overeen stemming met wat onze over heden bij voortduring propa geren! Een logische stap moet dan toch zijn, het niet alleen maar roepen dat iedereen graag zelfstandig wil blijven wonen. Ja, zolang lijf en leden het toelaten! Vervolgens spreken enkele ge_nterviewden zich lovend uit over de kracht van het sa men-wonen; ze constateren dat bewoners van een tehuis echt iets aan,elkaar hebben. In de derde plaats maken ge_nterviewden duidelijk hoe zij zich weten te onttrekken aan het gevaar van hospitali sering: het verliezen van elk initiatief, het zich volledig overgeven aan de omringen de zorg. Zij stellen daarmee zeker ten dele het beeld bij, als zou het wonen in een ver zorgingshuis als vanzelf die hospitalisering met zich bren gen. Dat beeld klopt ook hier om niet, schrijft iemand: in een mij bekend Middelburgs verzorgingshuis m_éten men sen al zoveel mogelijk zelf doen, ook wanneer iedereen kan zien dat dit niet meer aan de orde is. Zeker is wel dat het bieden van nog meer ruimte, meer hulpmiddelen de zelfredzaam heid zal doen toenemen. Laten we even teruggaan naar waar het in Middelburg mee begon: de droom van wethou der Albert de Vries. Groots en meeslepend, maar ook onbarmhartig. Verzor gingshuizen sluiten, ouderen zelfstandig en kleinschalig la ten wonen. Ongenuanceerd? Maar z_ komt de boodschap over, ook nu nog. We merken het aan de reacties op ons eerste artikel, waar die spre ken over onrust en spanning bij ouderen, opgeroepen door de plannen van de gemeente, over de praktijk van alle dag die wordt ingewisseld voor de waan van de dag. Heeft de gemeente inderdaad geen oog van voor de tussen wal en schip-vallers? Doet ze geen moeite het positieve van de huidige ouderenzorg in haar toekomstplannen op te nemen? Wij delen de zorg die in deze verbaast en verrast de nieu we SWM-directeur. Hij kent vanuit zijn vorige werk de si tuatie in bijvoorbeeld de Schilderswijk (bepaald niet de gemakkelijkste wijk) in Den Haag. Aantal actieve vrij willigers: 35 Kilsdonk wil vrijwilligers alle aandacht en ondersteuning geven die maar mogelijk is. Zo zou hij het thans in wijkcentrum Dauwendaele gevestigde Steunpunt Vrijwilligerswerk graag verder uitbouwen en beter faciliteren. De inzet van vrijwilligers optimaliseren door het beter afstemmen van vraag en aanbod, be hoefte en interesse. Via trai ning en uitwisseling van er varing het vrijwilligerscorps motiveren om hun werk te blijven doen. Want Huib Kils donk moet er even niet aan denken wat er zou gebeuren als morgen alle vrijwilligers het bijltje er bij neer zouden gooien. Op mijn laatste vraag of hij nog een speciale boodschap heeft voor ons (senioren) zegt hij: laat ons (de SWM) gevraagd en ongevraagd we ten hoe jullie, senioren be trokken willen zijn en blijven bij het realiseren van het aanbod van welzijnsactivitei- ten voor senioren. Laat ons ook weten hoe activiteiten er varen worden door de deel nemers: doorgaan of tijd voor iets nieuws. Niet alles zal gerealiseerd kunnen wor den. We zullen keuzes moe ten durven maken binnen be perkte budgetten. Liever een aantal zaken goed doen dan te veel dingen half. Wij staan na een inspirerend uurtje praten weer in de voorjaarszon. Huib Kilsdonk moet weer achter z'n bureau en de vergadertafel om vorm en inhoud te geven aan het welzijn van alle Middelbur gers. Jan Lauret reacties wordt uitgesproken. Maar toch, er is iets gaande in de stad. Openbaar gemaakte plannen voor een nieuw St. Willibrord op de plaats van De Schakel (inderdaad: aan de Bachtensteene!), laten een wat groter ouderencomplex zien, met de mogelijkheden (en daar gaat het om) van voldoende zorg zeer nabij en voldoende ge meenschappelijke voorzienin gen voor de bewoners. Het lijkt een uitwerking van wat in het herziene Groeiboek schuchter wordt genoemd het loslaten van maximaal extra- muraliseren. Hoopvolle te kens, wolkjes als ééns mans hand voor wie zich zorgen maakt over een te rigide droom. In Zweden droomde Karl Gru- newald er 30 jaar geleden van: alle mensen met een verstan delijke beperking uit de instel lingen naar kleinschalige woonvormen, zodat ze kun nen integreren in de samenle ving. Even bevlogen als de Middelburgse wethouder ging hij aan de slag. De Nederlandse onderzoeker Peter Siebesma deed op 3 momenten onderzoek naar de resultaten van het Zweedse project en bracht daarvan ver slag uit in zijn boekje De droom van Grunewald. Er valt veel uit te leren, want het ver haal gaat over haalbaar betaalbaar, over de kwaliteit van de zorg en over de wijze waarop gemeenten de regie voeren. Heel veel ging er in Zweden niet goed. Eén voorbeeld daarvan tot slot. Bij het hervormen van het Zweedse zorgstelsel, kwa men mensen met een lichte beperking het eerst aan bod, die met een ernstige het laatst. Dat bleek een ongeluk kige volgorde. De zorg aan laatstgenoemde groep vroeg extra inspanning en vooral ex tra geld. Het klinkt banaal, maar het was wel zo: het een zowel als het ander vormde een probleem. De les voor Middelburg: Zorg eerst voor de zwakste groepen onder ou deren, voor wie tussen wal en schip dreigen te vallen en daarna pas voor wie inder daad nog in staat zijn zich in belangrijke mate zelf te red den! Afsluitend een laatste reactie. Wat te doen, schrijft iemand, als straks de woonservicezo- nes niet bevallen en we terug moeten naar de traditionele verzorgingshuizen (die dan niet meer bestaan)? Moge dit doemscenario Mid delburg bespaard blijven. Chris Stronks En druk dat het was. Meer dan 100 mensen zaten in de volge pakte "Scoopera". Aanbieders en vragers van cultuur in de breedste zin van het woord. De sfeer was ontspannen. De aanbieders enthousiast, de vragers belangstellend. Een kleine greep uit het aan bod. "Guzik" danste voor de aanwezigen een deel van hun voorstelling "Te mooi om waar te zijn...". Ze kunnen hun voorstelling op locatie (verzor gingshuis, buurthuis) verzor gen. Jeanine Kool van de Zeeuwse Bibliotheek vertelde over de voorleesprojecten voor zelfstandig wonende ou deren. In groepjes van tien tot twaalf mensen gedichten, arti kelen, boekfragmenten belui steren die door enkele voorle zers ten gehore worden ge bracht. Bakje koffie erbij. Ter voorkoming van het zo ge vreesde sociale isolement van zelfstandig wonende oude ren.. Niet te verwarren met de leesgroepen, waarin een groepje lezers de inhoud van gelezen boeken bespreekt. Ook in onze provincie zijn er al verschillende leesgroepen actief. Mathieu Meijs liet de aanwezigen kennis maken met zijn interactieve cursus "Boem": Beluisteren, Ontdek ken, Ervaren van Muziek. An neke Schenk vertelde over haar ervaringen met de cur sus "Het verhaal van uw le ven". Ouderen leren onder haar leiding om gedichten en verhalen te schrijven over epi soden in hun leven. Dit is nog maar een kleine greep uit het brede aanbod van cultuur in onze provincie: van cursussen en workshops "op maat" voor kleine groepen tot en met complete musicalvoorstellin gen en filmmiddagen op een voor ouderen geschikte tijd, tegen een gereduceerd tarief. Vraag één: wat kost het. Kun nen we als deelnemende ou deren, individueel of in groepsverband het cursusgeld of het toegangsgeld betalen? Zijn er subsidies te verkrijgen? Ja, vertelde Anika Pijpers van het Prins Bernhard Cultuur fonds Zeeland. Als je de weg maar weet en er zelf actief achteraan gaat. Volgende vraag: hoe komen we te we ten wat er allemaal te koop is op het gebied van cultuur (voor ouderen). Ja, natuurlijk, via: "www. enzovoorts....". Maar als je dat (nog) niet hebt of kunt? Er zijn verschillende brochures en krantjes van aanbieders. Scoop belooft dat er bij het verslag van de con ferentie een lijst met adressen van aanbieders wordt ge voegd. Ook van organisaties van vra gers (ouderenbonden bijvoor beeld). Handig voor de aan bieders, die hun brochures dan gericht kunnen aanbie den. Daar gaat het om. Dat vragers en aanbieders elkaar gemak kelijk kunnen vinden. Dat vraag en aanbod op elkaar af gestemd worden. Er is ge noeg te doen. Er is genoeg belangstelling. De vragers en aanbieders hebben elkaar ont moet in Middelburg. Een pri ma initiatief. Wellicht voor herhaling vatbaar. Dan kun nen, naast enkele aanbieders ook enkele vragers aan het woord komen om over hun ervaringen te vertellen. Deelname aan culturele activi teiten als preventie tegen iso lement en motor voor een ge zond sociaal leven, ook als je niet meer zo piepjong bent. Daar gaat het om. voor inrormaxie en aanvragen hulp Vrijwillige Thuishulp Walcheren Ter Poorteweg 15 4371 RM koudekerke maandag t/m vrijdag van 9.30 - 12.30 uur tel: (0118) 553530 De klaverjasgroep in de Woeli ge Werf kampt met een tekort aan belangstelling. In de afge lopen 10 jaar is het aantal spe lers gereduceerd tot 11 en dat is te mager om de groep in stand te houden. Daarom is de groep op zoek naar men sen die op maandagmiddag van 13.30 - 16.30 uur een kaartje komen leggen in de Woelige Werf aan de IJssel- straat. Inlichtingen bij dhr. G. Geissler tel: 615695. Zaterdag 9 april kwam, na maanden voorbereiding, de afsluiting van het Theaterpro ject Middelburg-Zuid, een sa menwerking tussen Kunstedu catie Walcheren en de Stich ting Welzijn Middelburg. Dit project werd financieel moge lijk gemaakt door bijdragen van de Gemeente Middelburg, de Brede School en drie fond sen: het Prins Bernhard Cul tuurfonds, het Oranje Fonds en het VSB fonds. De opzet was om met wijkbe woners van jong tot oud, rijk, arm, allochtoon en autocht oon gezamenlijk een theater stuk op de planken te zetten en zo het 'wijkgevoel' te be vorderen. Is de organisatie hierin geslaagd? Ruim een jaar geleden werd in wijkcen trum Palet een druk bezochte informatiebijeenkomst over het Theaterproject gehouden. De organisatie wilde met het project mensen uit verschil lende culturen met elkaar la ten kennis maken op een speelse manier. Het theater kent veel facetten: toneelspel, kostuums, dans beweging, ge luid, zang, muziek, decor, tekst-en stemge-bruik.Theater biedt mogelijkheden aan de genen, die graag op het podi um willen staan, maar ook aan hen, die liever achter de schermen bezig willen zijn. Te vens kunnen aspecten uit an dere culturen in theater ver werkt worden. Regisseur Jos van den Broeke werd aange trokken om het project han den en voeten te geven. Hij koos voor een bestaande pro ductie met als thema: de kwetsbaarheid van de mens in al zijn sociale rollen. De titel van het stuk "Van Weerloze Waarden" verwijst naar de dichtregel van Lucebert: "Al les van waarde is weerloos". Omdat het stuk tijdloos is, niet geplaatst in een bepaalde streek of land, met namen van de personages als Eiker, Sior, Hulda biedt dit een grote vrij heid aan zowel de regisseur als de mensen achter de schermen, die dans, decor en kleding verzorgen. Vanaf september 2004 zijn zo'n 30 wijkbewoners, varië rend in leeftijd van 9 tot 77 jaar, wekelijks op donderdag avond aan het repeteren ge slagen. Het bespelen van de djembé en de zang werden in workshops aangeboden. Kle ding en rekwisieten hebben de spelers zelf verzorgd. Gedurende de looptijd van het project is er hard gewerkt en veel plezier gemaakt. De regis seur bleef echter wel kampen met de bezetting, zelden is de club compleet geweest. Daar om kwam de deadline te vroeg, de spelers waren nog niet klaar voor het grote pu bliek. Het eindresultaat beant woordde niet aan hetgeen ie der voor ogen had, maar er is wel iets moois ontstaan. Men sen hebben elkaar ontmoet, zijn op een speelse wijze met elkaar omgegaan, hebben vaardigheden ontwikkeld en hun creativiteit kunnen uitle ven. Voor het "wijkgevoel" is de basis gelegd. De groep wil verder en daar wordt aan ge werkt. voor de opzet van telefooncirkels in Middelburg: In de wijken Centrum, Nieuw Middelburg en de Magistraat- wijk wonen mensen die graag willen meedoen aan een te lefooncirkel. Op een afgesproken tijdstip start de begeleider der cirkel door de eerstge deelnemer te bellen. Vervolgens bellen de deelnemers elkaar op in een afgesproken volgorde. De laat ste deelnemer belt de begeleider, zodat deze weet dat iede re deelnemer is bereikt. Neem iemand de telefoon niet op, dan wordt de begeleider gebeld zodat er maatregelen ge troffen kunnen worden. Aan deelname zijn behalve uw ei gen gesprekskosten geen extra kosten verbonden. Voor be geleiders is er een onkostenvergoeding. Als dit alles u zin vol en plezierig lijkt kunt u zich opgeven, zowel als deelne mer of als begeleider. Ook uit de andere wijken zijn reacties hartelijk welkom. U kunt zich aanmelden bij: Mevr. N. Vogel, Molstraat 13 4331 SM Middelburg. Per telefoon kan ook, op nr. 627537. In de vorige editie van de Seniorenkrant kwamen zes ou deren aan het woord, wonend in drie Middelburgse ver zorgingshuizen. We gaven geen commentaar op wat ze vertelden, vroegen daarom wel aan lezers. De zeven bin nen gekomen reacties hebben we in dit vervolgartikel verwerkt. We schrijven achtereenvolgens iets over onze bedoeling met de interviews, over wat ze opleverden, uitgaande van die bedoeling, en over wat dat voor de gemeente Middelburg zou moeten betekenen. Tot slot bekijken we het Middelburgse Woonservicezo- ne-beleid op een enkel punt vanuit een onlangs versche nen studie over (een deel van) het Zweedse zorgstelsel, model voor het veranderende Nederlandse stelsel.

de Faam | 2005 | | pagina 13