De royaltywatcher Beatrix 25 jaar KONTNTGrNT De BN-ers De activiteiten 'Nederland wil geen republiek' Margarita en Beatrix aan tafel 'Hapjes mogen wel iets kleiner' 'Ze blijft altijd recht overeind' 'Koningin heeft lieve uitstraling' Reinildis van Ditzhuyzen Beeldhouwen Beatrix is eigenlijk twee personen tegelijk De vorstin en de mens. Beatrix heeft een eigen atelierwaar ze, als het even kan, werkt. Woensdag 13 april 2005 nmaMBUMB-oaMMMM ®2SaSK$KSSaSKS8SaSBSf855SSe93Ge@SSS5SSKfii$i55eKiS.'35K: 31 DE KONINGIN ALS MENS. HAARSCHERP OP HET NETVLIES STAAN DE ONTROERENDE BEELDEN VAN BEATRIX IN DE BIJLMERMEER NA DE RAMP MET HET VLIEGTUIG VAN EL AL, VAN BEATRIX BIJ DE NABESTAANDEN VAN DE SLACHTOFFERS VAN DE BRAND IN ENSCHEDE EN ONLANGS IN DE RIDDER ZAAL BIJ DIE VAN DE TSUNAMI IN ZUID OOST AZIË. EEN ERNSTIGE BLEKE BEATRIX, BEZORGD, MOE DERLIJK, ECHT MEELEVEND, MISSCHIEN WEL MEELIJDEND. 6 Aardig, echt betrokken, een sterke persoonlijkheid' wat hebben bekende nederlanders met konin gin beatrix? vinden ze haar aardig en be trokken of toch een beetje streng en zake lijk? een rondvraag langs enkele bekende ne derlanders (bn'ers) leverde de volgende uit spraken op. "Beatrix is een zakelijke ko ningin, die veel dossierkennis heeft." Dat is PvdA-Kamerlid sharon dijksma opgeval len tijdens de ontmoetingen, die zij met onze vorstin had. "Ik heb veel respect voor haar. Het is goed zo, hoewel ik me meer verbonden voel met Alexander. Nederland zit niet te wachten op een repu bliek." "Ik had koningin Beatrix en Margarita in mijn program ma Het Familiediner willen hebben." Maar nu dat niet kan, staat een interview zon der beperkingen hoog op het verlanglijstje van EO-presen- tator bert van leeuwen. "Ik heb bewondering voor koningin Beatrix en zie haar als symbool van de nationale eenheid." "Koningin Beatrix zei eens te gen mij toen ze een hapje proefde: lekker, maar ze mo gen wel iets kleiner, meneer Braakhekke. Ik vind haar lief, leuk en heel intelligent. Als zij meer macht zou hebben, zou het veel beter gaan met ons land." Daarvan is kok, schrij ver en restauranthouder joop braakhekke over tuigd. "Beatrix en ik waren jaarge noten in Leiden. Ze was een fan van het Leids Studenten Cabaret. Later heeft ze ook veel van mijn voorstellingen bijgewoond." Cabaretier paul van vliet kent onze vorstin goed en heeft veel re spect voor de manier waarop zij haar functie vervult en on danks tegenslagen "recht overeind blijft." "De keren dat ik voor konin gin Beatrix en prins Claus heb opgetreden zal ik nooit vergeten. Ik vind haar een mooie stralende koningin met een lieve uitstraling", zegt wieteke van dort "Ze werkt hard en wil alles weten. Daarom hoop ik ook dat ze stukken in handen krijgt over uiterst belangrijke milieudelicten." Vrijdag 29 april De feestelijkheden worden inge luid met een groots con cert op de dam. De konin gin is hier uiteraard zelf bij aan wezig. Odes en aria's aan vor stinnen, een pas-de-deux in het paleis en videoschermen op de Dam moeten van dit publieks evenement een groot feest ma ken. Aan de avond werken on der andere mee het Radio Filhar monisch Orkest en het Nationa le Ballet. Het concert dat om 21.15 uur begint en anderhalf uur duurt wordt live uitgezon den op de televisie. Ter ere van het jubileum wordt een natio naal geschenk, een ge brandschilderd raam voor in de Nieuwe Kerk, aangeboden. Zaterdag 30 april Op Koninginnedag vindt de 'doorstart' van het jubileumjaar plaats, en wel in Den Haag. Het programma bestaat uit drie de len en wordt vrijwel de gehele dag op tv uitgezonden. Zo vindt er 's ochtends een officiële herdenking plaats van de Eerste en Tweede Kamer in een gezamenlijke vergadering in de Ridderzaal. Elk Kamerlid heeft als partner een 25-jarige. Deze 25- jarigen, afkomstig uit de kleinere gemeenten in ons land worden uitgenodigd met andere Neder landers uit de grotere gemeen ten die maatschappelijke betrok kenheid hebben getoond in hun wijk, dorp, stad, regio of anders zins. Kortom een dwarsdoorsne de van Nederland, de Neder landse Antillen en Aruba zal bij deze vergadering aanwezig zijn. 's Middags wordt de traditionele Koninginnedag gevierd in Sche- veningen. Deze feestelijke dag wordt afgesloten met een groot evenement in een tent op het haagse malieveld. Burgers uit het hele land worden hiervoor uitgenodigd. En iedereen kan dit evenement via de tv meebeleven. Eind april Ter ere van het Regeringsjubi leum van koningin Beatrix slaat de Koninklijke Nederlandse Munt een speciale zilveren herdenkingsmunt. De unie ke herdenkingsmunt is een wet tig betaalmiddel in Nederland, met een nominale waarde van 10 euro. De munt is vanaf eind april te koop op het postkan groot deel van de bevolking zich actief vrijwillig in door samen de handen uit de mouwen te ste ken en zo iets te doen voor an deren. De formule is uniek voor ons land: via een vraag- en aanbod systeem kan iedereen in Neder land zien wat in zijn of haar buurt, wijk, gemeenten aan werkzaamheden te doen is. Daarop kan dan worden ingete kend. Voorbeelden: klussen in buurthuizen, scholen, parken, dierenasiel etcetera. De geza menlijke inzet voor zinvol werk onderstreept de eenheid in ver scheidenheid die ons land ken merkt. Dit evenement is een ac: tiviteit die door vrijwilligersorga nisaties wordt georganiseerd. Het Nationaal Comité heeft aan sluiting hierbij gezocht en is me deverantwoordelijk. 15 December Ter afsluiting van het jubileum jaar wordt op 15 december een multireligieuze bijeen komst gehouden in de Dom in Utrecht, met als thema: Bij zondere ontmoetingen: 'verbon denheid in verscheidenheid'. Gestreefd wordt naar deelname van alle religieuze en levensbe schouwelijke groeperingen die ons land rijk is. De datum van 15 december is niet willekeurig gekozen. Het is de datum van het Statuut van het Koninkrijk der Nederlanden, onze hoogste wettelijke rege ling. In het Statuut is vastgelegd dat er één Koninkrijk der Neder landen is, bestaande uit Aruba, de Nederlandse Antillen en Ne derland. Deze drie rijksdelen hebben sa men één staatshoofd (de konin gin), één minister van buiten landse zaken (de Nederlandse) en één leger. jubileumbezoeken Ter gelegenheid van haar 25-ja- rig ambtsjubileum brengt de ko ningin een bezoek aan alle provincies. Data jubileumbezoeken: 12 mei Groningen, 20 mei Utrecht, 24 mei Limburg, 3 juni Gelderland, 10 juni Zeeland, 21 juni Overijs sel, 4 augustus Friesland, 27 sep tember Flevoland, 8 oktober Drenthe, 18 oktober Noord-Bra bant, 4 november Noord-Hol land, 11 november Zuid -Hol land. Op 29 en 30 september vindt in de Martinikerk en het Academie gebouw in Groningen een jubileumcongres plaats. Dit congres wordt georganiseerd door de Verenigde Universiteiten onder de titel: de Nederlandse Constitutionele Monarchie in een veranderend Europa. Aan het congres nemen delegaties van alle Nederlandse universitei ten en de universiteiten van de Nederlandse Antillen en Aruba deel. Doel van het congres is het plaatsen van de Nederlandse constitutionele monarchie in de staatsrechtelijke, politieke, socia le en culturele ontwikkelingen die binnen en buiten Nederland plaatsvinden en hebben plaats gevonden. 17-27 Oktober In de herfstvakantie gaat er ge durende acht dagen een jongerentrein rijden langs 25 stations in Nederland. Tien rijtuigen omvatten onderwerpen uit de jongerencultuur zoals mu ziek, sport, media, cultuur, ga mes, literatuur en lifestyle. Op de verschillende stations zijn op tredens van bekende artiesten, sportclinics en allerlei andere ac tiviteiten. Jongeren uit heel Ne derland kunnen samen reizen met deze unieke trein. De be doeling is dat jongeren, verschil lend in leeftijd, stijl, uiterlijk en levensopvatting elkaar ontmoe ten in wagons van gemeen schappelijk belangstelling en in teresse. 9 en 10 December In het kader van de afsluiting van het jubileumjaar vindt op 9 en 10 december voor het eerst in Nederland een make a dif ference day (madd) plaats. Op deze twee dagen zet een toor. Er zijn ook speciale uitvoe ringen in zilver en goud. TPG Post wijdt aan de feestelijke gebeurtenis een bijzondere post zegelreeks. Op 30 april worden de zegels gepresenteerd en gaat de verkoop van start. 29 en 30 September "Ze is aardig, echt betrokken, een sterke persoonlijkheid." De Haagse historica drs. Reinildis van Ditzhuyzen heeft koningin Beatrix verscheidene ma len ontmoet. Zo ging zij onder andere mee op staatsbezoeken. Andere beelden. Beatrix bij de rouwdiensten van Claus en ver volgens van haar ouders. Diep bedroefd, smartelijk, getekend. Vreugde was er natuurlijk ook. Zie de beelden van het huwelijk van Willem Alexander en Maxi ma, die van Beatrix met haar kleinkinderen en die van de breed lachende Beatrix bij de aanvaarding van het eredoctoraat in Leiden. Verdriet en vreugde. Niets menselijks is haar vreemd. De Haagse historica drs. Reinil dis van Ditzhuyzen heeft konin gin Beatrix verscheidene malen ontmoet, zij ging mee op staats bezoeken en zij heeft wel eens op Huis ten Bosch gegeten. Toch pretendeert ze niet de koningin te kennen. In ieder geval niet als privé persoon. Als mens. Dat is, denkt zij, slechts voorbehouden aan haar kinderen, schoondoch ters en een kleine groep hele goe de vrienden. Niettemin wil zij, nu het 25-jarig jubileum van koningin Beatrix aanstaande is, best een paar din gen zeggen over de mens Beatrix. "Dat is iemand anders dan de koningin Beatrix. Eigenlijk is zij twee personen tegelijk. De vor stin en de mens." Een niet een voudige opgave, dat is zeker. Van Ditzhuyzen zegt snel en gedeci deerd: "Zij is aardig, echt betrok ken, geïnteresseerd, een sterke persoonlijkheid." Van Ditzhuyzen denkt ook dat zij een goede moeder is. "Destijds, toen Claus nog leefde, maar nu ook, ja zeker een hecht gezin, ook in relatie tot de neven en nichten. Dat moet ook wel, want door de hoge positie van de leden van de ze bijzondere familie zijn ze zeer kwetsbaar, ze moeten altijd op el kaar kunnen rekenen. Tegen de ze achtergrond verwerpt Van Ditzhuyzen het interview met prins Bemhard dat na zijn dood werd gepubliceerd in De Volks krant. Echt boos nu: "Kan niet, onwaardig, een trap na. Zeker na die prachtige, stijlvolle rouw- plechtigheid in Delft. Die publi catie heeft Beat rix zonder twijfel veel verdriet ge daan. Nee, die Bemhard was geen deugniet, hij deugde ge woon niet." Extra frustrerend lijkt het haar dat de koningin in het openbaar niet op zo'n inter view of andere stukken in roddel bladen kan reageren. In dit verband kan Van Ditzhuy zen zich ook kwaad maken op de criticasters in Nederland die steeds beweren dat de koningin te veel macht heeft. "Onzin, na tuurlijk, dat ligt niet aan haar, dat komt door de zwakte van de mi nisters, die haar omringen. De kracht van de koning heeft alles te maken met de zwakte van de regering." Hoe de dagen van koningin Beatrix er uit zien, weet Van Ditzhuyzen, die al meerdere boe ken over de koninklijke familie heeft geschreven en zonder meer een Oranjekenner kan worden genoemd, natuurlijk niet exact. "Ze gaat normaliter van Huis ten Bosch naar haar werkpaleis aan het Noordeinde, waar ze verga- den met haar staf, de post be antwoordt, rela ties ontvangt etc. etc. Dat verschilt waarschijnlijk helemaal niet van de manier, waarop een di recteur van een groot bedrijf opereert. Er zijn werklunches, te lefonisch overleg, besprekingen. De koningin, energiek en door tastend als ze is, werkt hard en lang." Vervolgens weer naar huis, voor Sinds 1980 heeft historica Reinil dis van Ditzhuyzen vijftien (cul tuurhistorische) boeken geschre ven, onder meer over onderwijs, Praag, Italiaanse eilanden, Vlie land, architectuur en de Oranjes. Wat dat laatste onderwerp betreft schreef zij onder meer Oranje- Nassau, een biografisch woorden boek (derde druk 2004) en de Oranjes in een handomdraai. ABC van het vorstenhuis (2002). Zij herschreef ook 'Hoe hoort het ei genlijk?' het boek over etiquette van Amy Croskamp-ten Have. De ze herschreven versie is inmiddels toe aan de 9e druk. Haar webstek is: www.reinildis.nl de maaltijd met de kinderen of vrienden. "Maar ze zal, sinds Claus dood is, ook best wel eens een avondje alleen eten en ont spannen tv kijken." Beeldhouwen en paardrijden zijn de grote hobby's van de koningin. Ze heeft een eigen atelier, waar ze als het even kan werkt. In Ma- durodam is nog altijd het door haar in 1973 ge maakte beeldje van 'Jantje Beton' te zien. Paardrijden doet ze graag door het Haagse Bos of op het strand. "Beatrix is verder een groot lief hebber en kenner van moderne kunst. Ze heeft dan ook graag contact met kunstenaars. Als zij op staatsbezoek gaat, zoekt zij zelf een cadeau uit voor haar gas theer, en dat is vaak moderne kunst. Ook neemt zij graag mo derne kunstgezelschappen als het Nederlands Danstheater mee voor een optreden in het land, waar ze te gast is." Dat de konin gin ook van muziek houdt blijkt uit het feit dat ze graag concerten bezoekt én organiseert. Met de wereldberoemde cellist Rostro- povitsj heeft ze een goede band. Van Ditzhuyzen vindt het terecht dat onlangs aan Beatrix een ere doctoraat van de universiteit van Leiden is toege vallen. "Haar in spanningen en verdiensten voor dit land in die 25 jaar van haar ko ningschap zijn duidelijk." Speculeren over hoe lang Beatrix nog koningin blijft doet zij niet: "Of zij wil aftre den en zo ja, wanneer - dat zou iedereen wel willen weten." Waarom zou ze trouwens. Beat rix doet het uitstekend. Als ko ningin en als mens. Dat staat als een paal boven water.

de Faam | 2005 | | pagina 31