Basisscholen overspoeld door projecten Zeeuwse boegbeelden in de kijker Jan Willem Simons Oudste Zeeuw paft het rookcafé open rlXI:T HEER BOMMEL GELOOFT ZIJN OGEN NIET nnn "Daar slaap ik slecht van" De Piek viert jubileum met bekende namen www.bliekmeesterbakkers.nl 23,50 Rustige yoga Duister avontuur in kelder Abdij Filosoferen over mens en dier Clubs praten over respect Zwanger Cursussen over streekeigen erf Beelddenken en dyslexie WGGGNGR huis-aan-huiskranten Maandmenu w wlvl stefa nos Regio 5 Jaar van het Kasteel ook in Zeeland Achtergrond 7 Nieuwe roeiploeg met Zeeuwse deernen Special Zeeuwse bolus centraal tijdens verkiezing eicperl Kamperman Thuis in topkwaliteit! Vissershengst Werf >J>ebi Geldklopperij GRATIS KLEURADVIES! 'jkanfoafé Stefan o Woensdag 30 maart 2005-13 Advertentieverkoop: (0113) 274 000 Redactie (0113) 274 023 Bezorgklachten: (0113) 274 093 Is voorgerecht een flensje gevuld met verschillende warme vissoorten in een lekkere kreeftensaus Daarna heerlijke spareribs met zoete of pittige saus En laat u bij het nagerecht verassen met het dessert van de chef J/ tel. (0118) 418 019 ^^sebibuot^ w E E Kj5J<NÏaM)C h e R E N %>OELBU^S- LANGE NOORDSTRAAT 20 - MIDDELBURG - TELEFOON: 0118 - 61 33 73 VLISSINGEN - Yogalerares Diana van der Gaast is gestart met een cursus EasyYoga. De lessen zijn speciaal voor oude ren en mensen met gewrichts- klachten, ME of rugpijn. De lessen zijn in Ontspannings centrum de Lelie in Het Open Hof in Paauwenburg. Van der Gaast past de oefeningen aan op de mogelijkheden van de cur sisten. De cursisten leren hun ei gen grenzen te respecteren en kunnen ervaren dat ze binnen die grenzen toch nog veel kunnen doen. Een groot deel van de les wordt besteed aan oefeningen die de deelnemers zittend op een stoel uitvoeren. Ook worden ont spanningsoefeningen en medi tatie geleerd en een bewustere ademhaling. De lessen zijn op maandag van 10.45 tot 11.45 uur. Meer informatie is te krij gen via: 0118-430757 of www.yogaflow.nl. MIDDELBURG - In de Abdij in Middelbrug kunnen bezoekers tij dens het Museumweekend (9 en 10 april) kennismaken met de Egyptische godenwereld. Gidsen van het Zeeuws Museum begelei den vanaf 10.00 tot 17.00 uur ie der half uur een groep door de ge welven. Het avontuur start in de Wonderkamer tegenover het mu seum. Daar is ook de 2200 jaar oude mummie uit de collectie van het museum tentoongesteld. MIDDELBURG - Klaas Roze- mond houdt zondag 3 april in De Drvkkerij in Middelburg een filo sofische voordracht over het geluk van mens en dier. Dit naar aanlei ding van zijn onlangs verschenen boek 'Filosofie voor de zwijnen'. De lezing begint om 14.00 uur. HEINKENSZAND SportZeeland houdt op maandag 11 april in De Stenge in Heinkenszand een thema-avond voor Zeeuwse sportverenigin gen. De deelnemers praten over respect en sportiviteit in de sport. De deelnemers krijgen in formatie over onderwerpen als omgaan met moeilijke kinderen, teambuilding, om gaan met pesten en clubbe- leid op het gebied van waarden en normen. Verder zijn er workshops rond het thema. De bijeenkomst in De Sten- ge is van 19.00 tot 22.00 uur. Deelname is gratis. Op geven kan tot 4 april via www.sportzeeland.nl of 0118-640700. De landelijke onderwijsactieweek zet zich in voor onderwijs in ontwikkelingslanden. Zeeuwse scholen tonen door het grote aanbod aan projecten weinig interesse in deze landelijke actie, (foto: pr) VLISSINGEN - Aan de pro jecten van het Maritiem Erf goed, ofwel de 'Boegbeelden', in de Euregio Scheldemond zijn drie opmerkelijke Zeeuwse maritieme projecten toegevoegd. Alle boegbeelden zijn zaterdag 7 mei openge steld voor het publiek. Het eerste nieuwe boegbeeld is de Loodsensleiger in Vlissingen die dit jaar wordt gerestaureerd. Van de steiger maken zowel het Nederlandse- als het Belgische loodswezen gebruik. Ook de restauratie van de hengst Tho- len-49 in Vlissingen is toege voegd aan het Maritiem Erf goed. Het is een project van de Stichting Behoud Hoogaars (SBH). De tewaterlating staat gepland voor mei 2006. Maar voor het zover is, moet er nog flink wat werk worden ver zet. Van de honderden schepen die op de Wcstcrschelde voeren, zijn nog acht exemplaren over. Eén daarvan is de Tholen-49, tevens de enige originele vis sershengst. Het schip is het laatste project dat de SBH uitvoert in de voor malige timmerfabriek op het Scheldeterrein in Vlissingen. Daarna verhuist de stichting De Loodsensteiger ondergaat dit jaar een restauratie (foto: Jaap VVolterbeek) naar de scheepswerf Meerman in Arnemuiden. De uit 1763 daterende scheeps werf is het derde nieuwe boeg- beeld. De werf met zijn authen tieke kanthelling, pekkot, lood sen en gereedschappen sloot in 1986 en werd in 2003 gekocht door de gemeente Middelburg. Tot het begin van volgend jaar wordt de werf gerestaureerd. Ook het Nautisch bezoekers centrum Rupelstreek in het Bel gische Boom is tot boegbeeld benoemd. Daarmee komt hel aantal opmerkelijke maritieme projecten in de Euregio Schel demond (de provincies Zeeland, Oost- en West- Vlaanderen) op eenentwintig. (Lees verder op pagina 7) ei, koe vAê pQgJi/e&kertd, Zonde? Uiom djt en ctfn eeti bgf <^7j ïkt>s?/ bo/y fy J&htbch nkt- uattd VLISSINGEN - Podium De Piek in Vlissingen bestaat in april één jaar. Om dat te vie ren staan de komende tijd be kende namen uit het heden en het verleden op het podium. Racoon bijt op zaterdag 2 april het spits af. Het optreden van de band uit Goes begint om 22.00 uur en kaarten kosten acht euro. Oud medewerkers van de Piek en voormalige leden van de Vere niging Vrienden van De Piek betalen maar een euro. Een week later staan ook be kende bands op de planken. Vrijdag 8 april is het de beurt aan Solex, een dag later treden de grondleggers van de nedcr- hop op. Osdorp Posse. Beide optredens beginnen om 22.00 uur. Kaarten kosten respectievelijk acht en tien euro. advertentie VLISSINGEN - Bij dc basis scholen op Walcheren rollen elke week projecten binnen over de meest boeiende zaken. Het zijn er zo veel dat de scho len door de bomen het bos niet meer zien. "Het is bijna een ramp", stelt directeur Wim Meulmeester van de Theo Thijssen Paauwenburgschool in Vlissingen. Scholen moeten keuzes maken en dus is voor de onderwijsactieweek van 25 tot en met 29 april weinig ani mo. Door Ellen De Vriend Basisschool Het Vlot in Vlissin gen werkt mee aan een aantal vaststaande acties per jaar. "Als we dat niet doen, vervallen wc wekelijks van de ene actie in de andere", vertelt directeur Sam Gideonse. De drie locaties van de school hebben elk een kind geadopteerd middels de humani taire ontwikkelingsorganisatie Plan, voorheen Foster Parents Plan. De Protestants-Christe lijke/ Rooms Katholieke basis school heeft net de Vastenactie achter de rug en houdt om het jaar een fancyfair waarvan de opbrengst naar een goed doel gaat. "Soms spelen wij in op een actualiteit als er wereldwijd een grote ramp plaatsvindt. We kie zen onze acties op basis van con crete zaken zoals de Actie Schoenendoos waaraan we rond Sinterklaas meedoen. Wij vin den het belangrijk dat kinderen daadwerkelijk iets voor andere kinderen doen. Acties waarbij alleen geld meegenomen moet worden hebben onze voorkeur niet", legt Gideonse uit. Ook directeur Wim Meul meester van de openbare Theo Thijssen Paauwenburgschool in Vlissingen moet keuzes maken. "Onze medewerking wordt we kelijks gevraagd voor zowel goe de doelen en leuke projecten als voor geldklopperij en. Als school maak je daarin je keuzes, liefst met een jaarplanning." In april houdt de school de jaarlijkse tentoonstelling waarvan de helft naar een goed doel gaat en in september doet de school mee aan Jantje Beton. Directeur Frans Veijgen van samenwerkingsschool De Lon- neboot in Nieuw- en Sint Joos- land vindt dat acties moeten pas sen binnen het onderwijs. "Wij doen mee aan de actie Voedsel pakketten voor het Roemeense Tinea, de actie Arsi Negcllc km 217 in Ethiopië en aan het pro vinciaal initiatief Zeeland helpt Azië", somt Veijgen op. Verder doen de drie scholen mee aan de Kinderpostzegelactie. Door het enorme aanbod van projecten staat de landelijke onderwijsactieweek veelal niet op de planning van de Zeeuwse scholen. De Theo Thijssen Paau wenburgschool, die vorig jaar als enige school op Walcheren meedeed aan de actie, draait in april het project 'De wereld rond' en veertig procent van de leerlin gen van De Lonneboot is tijdens de week op schoolkamp. (Lees verder op pagina 7) advertenties zijn is vooruit zien! KRAAMZORG^ektadministratiE VvXtrevfrW Schrijf je in voor kraamzorg via: Tel: 0113 - 22 40 40 of E-mail: info@spkez.nl Met zichtbaar genoegen steekt de 107-jarige Ko de Lavoir er nog eentje op. (foto: Jaap Wolterbeek) MIDDELBURG - Je rookt zo'n twintig sigaren op een dag en je bent met 107 jaren de oudste man van Zeeland én van Neder land. Is er dan nog een geschik ter persoon 0111 het rookcafé in verpleeghuis 't Gasthuis in Middelburg te openen? Neer- lands nestor Ko de Lavoir vindt zelf van niet. En dus zat hij vorige week opge togen in een zetel met tussen de knokige vingers natuurlijk een vette sigaar. Veel hoefde hij niet te doen om de ruimte officieel te openen, of het was het rookcafé inzegenen met een blauwe walm sigaarrook. Voor de bewoners was het groot feest. Niemand minder dan Vader Abraham kwam zijn liedjes zin gen. Door regels uit Den Haag mag op de werkvloer en in openbare ruimten niet meer gerookt wor den. Een groot probleem voor te huizen, want veel ouderen willen nog dagelijks hun paffie opste ken. Voor 't Gasthuis reden genoeg om een rookcafé in te richten. En dus kunnen de bewoners én het perso neel voortaan legaal hun dagelijks portie nicotine naar binnen zui gen. GOES - Stichting Land schapsbeheer Zeeland houdt in april vier bijeenkomsten over het Zeeuwse erf. De cur susavonden zijn op dinsdag 5, 12 en 19 april. Tijdens de avonden is er aan dacht voor allerlei elementen op het erf. Op de eerste bijeen komst is er een dialezing over de geschiedenis van Zeeland en het Zeeuwse erf. Dc tweede bijeenkomst gaat over aanleg, inrichting en onderhoud van het erf. Op zaterdag 16 april is er van 9.30 tot 15.00 een ex cursie. De cursusavonden beginnen om 19.00 uur. Meedoen kost 57 euro, aanmelden kan via 0113-230936. VLISSINGEN - Iedereen die dyslectisch is denkt in beelden. Maar niet ieder een die in beelden denkt, is dyslectisch. Hierover gaat de lezing op maandag 4 april in Vlissingen. J. Kuiper ervaart al veertien jaar de creativiteit, het door zettingsvermogen, de eigen zinnigheid en grote sociale vaardigheden van de dyslecti sche mensen die bij haar ko men voor begeleiding of onderzoek. Zij gaat in op de voor- en nadelen van beeld- denken. De lezing is aan de President Rooseveltlaan 744 in Vlissingen en begint om 20.00 uur. (advertenties) Vraag naar onze voorwaarden JE MAAKT HET MET FIXET Wilgenhoekweg 2 Serooskerke Tel. 0118-591473 Janny Kousemaker Kleur- interieuradviseuse MEESTERBAKKERS DELTA WERKT ER AAN: HET WORDT ÉCHT GEREGELD. tic dc advertentie elders In deze krant. DELTA N.V.

de Faam | 2005 | | pagina 1