Band uit Koudekerke brengt eerste cd uit Na verkeerde paden eindelijk muzikaal verenigd in maskerade Nights of the Proms wordt Scheldegala in Hansweert Walcherse rouwkledij en zomerikonen Jonge Belgen op latten in Après-ski SCHUTTERSHOF MIDDELBURG PODIUM 'T BEEST GOES Reach brengt tweede cd uit Fotowedstrijd Jong en Zeeuws Boek en expo rond werk van Antoine Mes Essayist geeft lezing in bieb Bekokstoofd Sluiswachter Bandieten Boerwinkel Snowboarders Warm onthaald DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG DINSDAG WOENSDAG Woensdag 16 maart 2005 De Faam Première The Ring Two Voorpremière Robots Nederlands versie Het verhaal neemt je mee op reis naar de spectaculaire wereld van de robots. Familie- komedie. Hitch Alex 'Hitch' Hitchens (Will Smith) is een legendarische 'date dokter' in New York die de meest onmogelijke mensen aan elkaar weet te koppelen. Wanneer hij zelf de mooie Sara leert kennen blijkt het toch moeilijker om de kneepjes van het vak op haar toe te passen. Hide And Seek Constantine Million Dollar Baby Bokstrainer Frankie Dunn en de vrouwelijke bokser Maggie Fitzgerald komen voor een zware beproeving te staan. Ray pi In Ray wordt voor het eerst het echte verhaal verteld van de Amerikaanse artiest Ray Char les, in de meest turbulente peri odes van zijn carrière. Meet The Fockers toe en na enige tijd is het leed niet meer te overzien. Vet Hard pi Gewelddadige film over crimi neel Bennie, die na een misluk te juwelenroof achter de tralies verdwijnt. Plop en Kwispel CD Een groot kabouteravontuur van kabouter Plop en zijn vrien den Klus, Lui en Kwebbel. Shall We Dance Streep Wil Racen The Spongebob Nederlandse versie Lepel Een avontuurlijke familiefilm over het negenjarige jongetje Lepel en zijn gemene oma Kop- penol. Sneak preview Moviezone Good Bye Lenin! Before Sunset Krijgen de twintigers uit 'Befo re Sunrise'die het geluk aan zich voorbij lieten gaan, negen jaar later in 'Before Sunset' een nieuwe kans? Intelligent scena rio en scherpe observaties over de liefde. Der Untergang Waarheidsgetrouwe, alom ge prezen film over de ondergang van het Derde Rijk en de laatste dagen van Hitler. In deze film griezelig perfect neergezet door Bruno Ganz. Floris GOES - Een band niet meer gezichten. Zo kan de Zeeuwse groep Reach worden omschre ven, die zondag 20 maart in Goes een cd-promotietoer be gint. In Café Heartbreak wordt het startschot gegeven voor 'Sea of Forgetfulness', aanvang 16.00 uur. Wie het concert moet missen kan de weken er na in Brabant terecht of vrijdag 27 mei in De Meiboom in Krabbendijke, aan vang 20.00 uur. Reach speelt retro-moderne rock met invloeden van Led Zeppelin, Soundgarden, Jane's Addiction cn Placebo. Recensenten verge lijken de vijf muzikanten met uiteenlopende beroemdheden als Metalica, Ramones, Neil Young en Nickelback. Vorig jaar kreeg de formatie veel lof toegezwaaid in landelijke media. De Bevelandse groep is gegroeid tot een band met veel live-routi ne en een eigen stijl en visie op muziek, geënt op rock, grooves en pit. Aan de nieuwe cd is vijf maanden gewerkt Er staan tien nummers op. Voordat de cd uit komt geeft Reach een EP uit met enkele nummers van de aan slaande cd. Van deze gelimiteer de editie van de EP zullen enkele exemplaren weggegeven worden aan enkele bezoekers tijdens de optredens in maart en april. MIDDELBURG - Het Zeeuws Archief, Scoop en de Zeeuwse Bibliotheek zoeken foto's die een beeld geven van de jonge rencultuur tussen 1955 en 2005. Daarom is een fotowedstrijd uit geschreven onder de titel Jong Zeeuws. De foto's moeten voor 1 april worden ingeleverd. Een ju ry beoordeelt de ingezonden foto's. Inzendingen die de toets van de jurykritiek kunnen door staan, gaan mee in een reizende tentoonstelling door de provin cie. Her cn der zijn voorbeeldfo to's neergelegd om mensen te interesseren de foto's op te stu ren. 25 KOUDEKERKE - Misschien wel een droom die in de mu ziek enige realiteit krijgt. De spanning die het vrije leven biedt, die ze wellicht al slapend luttele minuten tot het hunne maakte, vertalen ze nu in een mix van blues, funk, een tikkel tje rap en rock op hun eerste cd. Spannende spanning zijn de sleutelwoorden, gestoken in een strak getalenteerd swin gend muzikaal (soul)jasje. Bo vendien theatraal verhalend. Door Ad Hanneman Maxim Schipper (30) en Ste- phan Schwencke (27) bemannen Tuxedo Bandito. Ze tonen op de veelzeggend 'a splendid idea, compadre' getitelde cd aan niet voor niets tien jaar gewacht te hebben om de vonk, die bij de eerste ontmoeting oversloeg, tot een evenwichtig vuurtje op te stoken. Nu stellen ze vast dat ze die tien jaar weliswaar "verkeer de paden bewandelden" maar misschien wel daardoor nu 'ein delijk' de muzikale juistheden op een rijtje hebben. Dat avon tuur op een bewust gekozen pad bindt hen muzikaal en moet ze drijven tot ongekende hoogtes, stellen ze vast. Duidelijk is dat in Koudekerke veel bekokstoofd is om Tuxedo Bandito de start van het leven te geven. Precies tien jaar geleden kruisten hun paden. Ze stonden even stil, vervolgden hun eigen weg, maar de ontmoetingen wer den frequenter. Stephan was misschien wat minder fanatiek actief - verhaalt hun bio - maar hij droeg een aardige koffer mu zikaliteit met zich mee. Maxim bleef een tijdje trouw aan zijn high-tech project G-Gap en deed tussendoor mog wat kruimel werk. Maar de ontmoeting bracht wat teweeg. Af en toe schnabbelden ze hier of daar, kletsten wat over het leven en de Spanning, muzikaliteit en humor zijn de ingrediënten van de band Tuxedo Bandito. (foto: Remco van den Bosch) rol van de muziek, maar lot har de noten kraken, kwam het niet. Maar wat langzaam groeit is kennelijk stevig: de eeuwwisse ling bracht ze dichter bij elkaar; definitief, zoals vijf jaar later blijkt. Gemaskerd, doen ze het, en de virtuele betekenis van die ge heimzinnige maskerade komt in hun nummers en teksten meer tot leven dan ZZ en de Maskers in de jaren zestig in hun stoutste dromen hoopten te bereiken met hun vermomming. Ook die groep droeg maskers. Bij de nieuwe Walcherse formatie lijkt het mysterieuze een vanzelfspre kende naar cabaret neigende plaats te hebben. Buiten hun ver momming om hebben ze een mooie baan. Maxim werkt bij de provincie en Stephan is sluis wachterbij Rijkswaterstaat. Gewapend, en dus gemaskerd, met twee gitaren, een microfoon, wat foefjes en een gezonde dosis humor trekt het duo ten strijde. "We willen ons tegengeluid op het heersende muziekklimaat zo veel en zover mogelijk versprei den", vertellen ze er aan toevoe gend dat ze "het risico om ont dekt te worden door een groot publiek", er op de koop toe ne men. Als bandieten - uiteraard - clai men ze links en rechts stijlen en mixen die leiden tot een uniek complot. Kenners zullen snel duidelijke ingepikte invloeden van de The Fun Lovin Criminals uit New York proeven. Terecht, meent het tweetal. "Maar als je ons naast elkaar zet, hoor je dui delijk het verschil. Er zijn trou wens wel meer invloeden hoor baar." De cd 'a splendid idea compa dre' verhaalt de geschiedenis van Tuxedo Bandito cn een aan tal nummers met inhoud, in to taal tien. Het begint met de ge schiedenis van Tuxedo Bandito en vervolgt met uitleg over de twee 'bandieten'. De cd is ge maakt in eigen beheer en op de markt gebracht onder Maxim's label Small Room. HANSWEERT - Wegens suc ces geprolongeerd. Dat state ment kan worden losgelaten op de jaarlijkse uitvoering van de Hansweertse muziekvereni ging Scheldegalm. Ook dit jaar concerteert het ensemble a la Night of the Proms, even wel onder de eigen naam Sche- delgalA. Zaterdag 19 maart treden gastsolisten en de har monie voor het voetlicht van Dorpshuis Kaj Munk. En in derdaad, de lichtshow is er ook weer bij. Harmonie en drumband repete ren momenteel meer dan nor maal. Het ScheldegalA werd vo rig jaar immers een enorm suc ces. Al een week van tevoren waren de kaarten uitverkocht en achteraf kregen muzikanten en bestuur louter complimenten toegezwaaid. En diezelfde men sen - zo staat omschreven in de aankondiging - zetten nu hun beste beentje voor om de kwa liteit van het aanstaande optre den minstens vergelijkbaar te maken met 2004. Naast harmonie en slagwerk groep neemt een aantal artiesten deel aan het gala. De harmonie begeleidt de zangers René Wirtz uit Goes en Wilma Kostermans uit Axel. Wirtz zingt onder meer Killing me Softly en 'Heb je even voor mij'. Kostermans haalt Bette Midler uit de verge telheid met The Rose. Ook Big Spender staat op het repertoire van de Zeeuws-Vlaamse. In de cember trad ze met Scheldegalm op in het Vlissingse Arsenaal theater. Een ouderwetse dansavond maakt het ScheldegalA com pleet. René Wirtz met zijn band Punt-Uit heeft de taak de voetjes van de vloer te krijgen. Dona teurs krijgen een gratis kaart, anderen kunnen kaarten kopen bij Sigarenmagazijn De Pauw in Hansweer of via telefoonnum mer 0113-383190. Un Long Dimanche De g m< Fianpaiiles Een gehandicapt meisje gaat tij dens de eerste wereldoorlog op zoek naar de waarheid over de verdwijning van haar verloofde. 4 VEERE - De Schotse Huizen en Museum De Vierschaar in Veere tonen vanaf vrijdag 19 maart schilderijen van de Middelburger Onno Boerwin kel onder de titel Zomeriko nen en andere Pastels. Tevens wordt een tentoonstelling over rouwkleding en rouwgebrui- ken op Walcheren eind negen tiende begin twintigste eeuw geopend onder de titel In 't Akelig Zwart. Han van den Broeke legt na mens de musea in Veere in een begeleidend schrijven uit dat in de getoonde periode rouwge- bruiken nauwgezet in acht wor den genomen. Klokken worden stil gezet, spiegels omgekeerd, gordijnen afgenomen en allerlei ornamenten worden uit het inte rieur geweerd. Dë luiken werden soms wel zes weken gesloten. Ook in de kleding van mannen, vrouwen en kinderen kwam rouw tot uiting. Van den Broeke onderscheidt drie graden van rouw. "De zware rouw, halve rouw en lichte rouw. Zware rouw wordt achttien maanden gedragen door ouders over kinderen en omgekeerd, ge volgd door drie maanden lichte rouw." In de zware rouw zijn al le kostuumonderdelen dof zwart. Versieringen worden niet getolereerd. Alleen functionele sieraden worden gebruikt zoals oorijzer, broekstukken cn hemd- knopen. Halve rouw wordt zes maanden gedragen bij het overlijden van kleinkinderen, grootouders, broers en zusters, gevolgd door drie maanden lichte rouw. De gebruikte stoffen zijn zwart met Echtpaar op Walcheren (Oostkapelle-Domburg) rond 1900 in lichte rouw. ingeweven bloem- of geometri sche motieven en soms een wei nig wit. Lichte rouw sluit de pe riode van zware en halve rouw. Ook wordt lichte rouw als zelf standige rouw over ooms en tan tes, neven en nichten gedragen. Kinderen waarvan de moeder in het kraambed was overleden werden in lichte rouw gedoopt. In de vitrines zijn naast comple te kostuums ook tal van onder delen en sieraden uit alle stadia te zien. Ook wordt uitleg gege ven over andere rouwgebruiken op Walcheren. 'Zomerikonen cn andere Pa stels' betitelt het werk van Onno Boerwinkel (Middelburg, 1950) in de Schotse Huizen spreekt een taal van de levende traditie. Door zijn speciale pa steltechniek en de locaties die hij uitbeeldt, blijkt een zekere hang naar de romantiek. Ook spreekt in zijn werk de verwant schap die hij voelt met zijn (gro te) collega's uit de negentiende en twintigste eeuw. Hij verbindt de wereld van toen aan die van nu en voegt de verworvenheden toe van het abstracte tijdperk er tussen. Boerwinkel's werk be vindt zich in vele binnen- en buitenlandse collecties. In 2000 verscheen een boek met over zicht van zijn werk van de perio de 1995 tot 2000: 'Onno Boer winkel, pastelschilder en teke naar'. Het werk van Boerwinkel is te zien tot begin juni, de rouw- kWtino lot eind oktober Messcherpe dialogen van het Belgische cabaretduo Gino Sancti. (foto: Ole Stragier) VLISSINGEN - Ze spelen een verhaal en het is niet de bedoe ling dat de zaal permanent schaterlacht. Een andere kijk op cabaret? Han Couke (29) en Frank van Erum (26) den ken van wel. Donderdag 17 maart is in Het Arsenaalthea ter in Vlissingen de voorstel ling Gino Sancti Aprè-ski, aanvang 20.15 uur. Voor zijn originele aanpak kreeg het Belgische duo dat speelt on der de naam Gino Sancti al en kele laureaten bij festivals. Gino Sancti won in 2002 ook het Am sterdams Kieinkunstfestival. Nu introduceert het duo zijn tweede programma 'Après ski' waarin nonsens is verpakt in een ge stroomlijnde conference met jo delen als het ultieme communi catiemiddel. De eerste stappen op de latten, het klungelen, vallen, opstaan en weer doorgaan. Vetes tussen ski ërs en snowboarders, muzikale intermezzo's en liefdesintriges op de pistes. Behalve onzin blij ken de twee Belgen ook "veel belovende acteurs, verdienste lijke zangers en schrijvers van messcherpe dialogen", schrijft Dc Volkskrant. Hun vorige programma 'Niet op de openbare weg strooien' werd door pers en publiek warm ont- DOMBURG - Voorzitter Jan te Veldhuis van de Raad van Toezicht van CBK opent za terdag 26 maart een over zichtstentoonstelling van An toine Mes in Het Marie Tak van Poortvliet Museum in Domburg. Bij de opening van de expositie wordt ook de publicatie 'Antoi ne Mes, schilder en monumen taal kunstenaar' gepresenteerd, geschreven door Ad Beenhak ker. De publicatie verscheen bij Uitgeverij Den Boer/de ruiter. Het is rijk geïllustreerd. Het museum heeft vijftig wer ken geselecteerd, die voorname lijk in particulier bezit zijn. Hoewel Mes talrijke opdrachten bij gebouwen in Zeeland uit voerde, krijgt in dc expositie vooral zijn vrije werk aandacht. Schilderijen, gouaches en teke ningen tonen zijn ontwikkeling naar een steeds grotere abstrac tie. Hij maakte onder meer furo re als schilder van strandhuisjes, Zeeuwse boerenschuren en koeien. Geïnspireerd door de kleur van de seizoenen schildert Mes sinds 1990 landschappen, die van boven naar beneden mnnton Goes, 't Beest, Growing up in public, 'Coming out!', the ater, 20.30 uur. Middelburg, Stadsschouwburg, Ronald Goedemondt, cabaret. 20.00 uur. Goes, De Mythe, Ca- merata Vocal group from Belarus, a capella groep, 20.00 uur. Vlissingen, Arse naaltheater, Gino Sancti, 'Après ski', cabaret, 20.15 uur. Middelburg, The Duke, The Druids, Ierse muziek, 21.00 uur. Goes, 't Beest, The Proov, INCKS en DJ Bonanza, Tm- proovment Tour', 21.00 uur. Vlissingen, Arsenaalthcater, 80's Flashback Theater Tour, muziek, dans, 20.15 uur. Vlissingen, Vcstzak99, De Zeeuwse Komedie, 'De Sterrentrck', 20.15 uur. Vlissingen, De Piek, The Dockers, cd presentatie, 22.00 uur. Middelburg, Mi- nitheater, Het Middelburgs Theater, 'Koppen dicht', 20.30 uur. Nw.- en St. Joos- land, De Wegwijzer, Jopie Jonkers Groep, zang en harp. 20.30 uur. Vlissingen, café Groen Licht, CD presentatie Black Hole, support Stones, rock, 21.00 uur. 's-Heerenhoek, De Jeugdhoeve, fanfare St. Cae- cilia, jubileumconcert, 20.00 uur. Vlissingen, Vestzak99, De Zeeuwse Komedie, 'De Sterrentrek', 20.15 uur. Middelburg, Lutherse Kerk, vocaal ensemble Hortus Mu sicus, 15.30 uur. Vlissingen, De Piek, Van Katoen For- cefeed, Nederlandstalige punk, metal, 22.00 uur. Nw.- en St. Joosland, De Wegwij zer, Luider Van Donse laar, 'Luid Donzig', thea ter, 20.30 uur. Middelburg, Oostkerk, Bram Beekman, Bachconcert, 20.00 uur. Goes, de Mythe, Country Music Hall of Fame 7, coun- tryshow, 20.00 uur. Middel burg, Zeeuwse Bibliotheek, Stichting Ons Boeregoed, optreden en klederdrachtens how, 10.30-12.00 uur. Goes, café La Strada, Song writer dag, live optredens. 1)6.00 uur. Goes, 't beest. Let's quit Stenchtown. partymuziek, 15.00 uur. Vlissingen, Arsenaaltheater, Dommelvonk, Wè-nun Henk en Gerard van Maas akkers, muziek in dialect, 15.00 uur. Vlissingen, Vest- zak99. De Zeeuwse komedie, 'De Sterrentrek', 15.00 uur. Middelburg, Mini theater, Het Middelburgs Theater, 'Kop pen dicht', 14.30 uur. Goes, De Mythe, fanfare Euphonia. koffieconcert, 12.00 uur. Kapelle, De Vroonc, Ons Genoegen, kof fieconcert, 15.00 uur. Vlis singen, CineCity, Robert Val- ter en Fardou, concert, Fran se chansons en Nederlands re pertoire, 11.30 uur. Vlissin gen, De Concurrent, B-Track, eigen muziek en covers, 19.30 uur. Goes, De Mythe, Conny Janssen Danst, 'I'm here', moderne dans, 20.00 uur. Vlissingen, café Popeye, Co pycat, 22.30 uur. Goes, De Mythe. Toneelgroep Amster dam, 'Bedrog van Pinter', 20.00 uur. Middelburg, Stadsschouwburg, Toneel groep Beumer Drost, 'Als je blaft', familievoorstelling, 19.00 uur. •Vlissingen, Arse naaltheater, Joep, 'Strak', try- out, 20.15 uur. Middelburg, café Desafinado, Jazz Sessie Band, 21.00 uur. MIDDELBURG - In de ver lenging van de boekenweek 2005 komt Nelleke Noorder- vliet naar de aula van de Zeeuwse Bibliotheek om te praten over De vaderlandse ge schiedenis en de zeventiende eeuwse kunst. Dinsdag 22 maart is ze er op uit nodiging van de Stichting Lite raire Activiteiten Zeeland. Haar voordracht begint om 20.00 uur. Noordervliet studeerde Neder lands in Leiden en in Utrecht. Ze publiceert regelmatig essays in allerlei tijdschriften. Driejaar geleden verscheen haar eerste roman Pelican Bay, twee jaar later gevolgd door de verha lenbundel Mevrouw Gigengack en de essaybundel Een plaats voor de geestdrift. Haar meest recente werk gaat over het bij zondere leven van haar groot moeder onder de titel Altijd P AAi^Krttpr Dagelijks 14,00, 16.15, 19.15, 21.45 uur. Zaterdagnacht 24.00 uur. Zondag ook om 11.00 uur. Een triller, horror, die zich af speelt in het stadje Astoria, waar Rachel werkt en een nieu we start hoopt te maken. Maar ook daar wordt ze achtervolgd door Samara, die door gaat met het zaaien van dood en verderf. Zaterdag, zondag, woensdag 16.30 uur. Dagelijks 13.30, 16.15, 19.00, 22.00 uur. Zaterdagnacht 24.15 uur. Dagelijks 13.30, 19.15 en 21.30 uur Zondag ook om 11.00 uur. Zaterdagnacht 24.00 uur. Een zinderende thriller met Ro bert De Niro in de hoofdrol als dr. Callaway. Na de dood van zijn vrouw, verruilt hij New York City voor een klein dorpje in een poging de band met zijn dochter te verstevigen. Donderdag, maandag, dinsdag, woensdag 22.00 uur. Vrijdag, zaterdag, zondag 19.00, 21.30 uur Zondag ook om 11.00 uur. Zaterdagnacht 11.00 uur. Een actiefilm met John Con stantine, een koppige detective die occulte mysteries onder zoekt. Dagelijks 16.00, 18.45, 21.30 uur Donderdag, maandag, dinsdag, woensdag 15.30, 19.00 uur Vrijdag, zaterdag, zondag 15.30 uur Dagelijks, 16.00, 19.00, 21.45 uur Zondag ook om 24.00 uur. Greg en Pam reizen in de cam per van Jack naar Focker Ei land. Al snel slaan de rampen Donderdag, vrijdag, zaterdag, zondag, dinsdag, woensdag 22.00 uur. Dagelijks 13.45 uur. Zondag ook om 11.00 uur. Dagelijks 19.15 uur In een poging zijn leven een nieuwe impuls te geven, geeft John Clark zich op voor dans les. Onder de hoede van de beeldschone danslerares Pauli ne bloeit John op en begint aan een tweede jeugd. Dagelijks 13.45 uur. Zondag ook om 11.00 uur De jonge zebra Streep wil be wijzen dat hij niet alleen een zebra is maar ook een 'renze- bra'. Dagelijks 14.00, 16.15 uur. Zondag ook om 11.00 uur Een groter en absorberender wateravontuur dan de geliefde mafkees zich ooit had kunnen voorstellen. Donderdag, vrijdag, maandag, dinsdag 14.00, 16.30 uur Za terdag, zondag, woensdag 14.00 uur. Zondag ook om 11.00 uur Maandag 22.00 uur Verrassingsfilm voor de lief hebber. Donderdag, 20.00 uur Succesvolle en hilarische film over de Oost-Duitse Alex die zijn communistische moeder wil doemgeloven dat de Ber- lijnse muur er nog staat. Vrijdag 22.30 uur Zaterdag 19.30 uur. Maandag en woens dag 20.00 uur Vrijdag 19.30 uur. Zaterdag 22.00 uur Zondag, dinsdag 20.00 uur. Woensdag 14.00 uur Michiel Huisman en Birgit Schuurman in ridderlijke avon turenfilm waarin ze een heilig relikwie uit verkeerde handen moeten houden. Donderdag, zaterdag, dinsdag, woensdag 20.30 uur O r\ 1 r\

de Faam | 2005 | | pagina 25