Fast Ferry Vlissingen-Breskens Meer adressen van Zeeuwse homogroepen beschikbaar Wonderkamer voor Zeeuws Museum Spieghelkwartier Provincie Zeeland -f- Hl ■Elk lltyisSL Officiële Mededelingen Amateur-solisten zingen Messiah Verkoop Terre des Hommes Zitting Hoorcommissie ra- Diversen Ontwerp-faunabeheer- plan hoefdieren Flora- en faunawet Provincie Zeeland Ontheffingen Flora- en faunawet Milieu Ontheffing Provinciale milieuverordening Zeeland voor verbou wing pompstation Biggekerke in woning met toebehoren Provinciale Staten In beroep Woensdag 16 maart 2005 De Faam 17 saBBHBBHMHBHHBnnaBHBi Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 11/2005 Afdeling Communicatie, Nieuwe Burg 42, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 14 00 infocentrum@zeeland.nl De provincie heeft samen met de gemeente Vlissingen onderzoek laten doen naar de cultuurhistori sche elementen en structuren van het Spieghelkwartier, het ter rein van de Koninklijke Schelde groep (De Schelde) in Vlissingen. Het onderzoek is uitgevoerd door Lantschap, een adviesbureau voor landschap en cultuurhistorie, in samenwerking met Buro 02 (bouwhistorie, ruimtelijke orde ning en monumentenzorg), Vista landscape and urban design en de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. Geschiedenis De geschiedenis van Vlissingen en De Schelde gaat ver terug. In 1875 wordt De Schelde opge richt, waarbij de gebouwen en terreinen van de voormalige mari newerf in erfpacht worden verkre gen van de staat. De geschiede nis van de Schelde kent hoogte en dieptepunten. Grote bloei in de jaren '60/70 vooral door mari neorders. In 1964 wordt een gedeelte van de activiteiten naar Scheldepoort in het Sloegebied verplaatst en daarna breken zware tijden aan door de RSV-periode. De Schelde wordt losgemaakt uit de failliete boedel en uiteindelijk overgeno men door Damen Shipyards. Ontwikkeling Begin 2004 heeft de gemeente Vlissingen het terrein van onge veer 25 hectare van De Schelde aangekocht om het te ontwikke len tot een stedelijk gebied voor wonen, voorzieningen en werken. Op het terrein zijn diverse gebou wen en elementen aanwezig die gebruikt werden voor de scheepsbouw, de machinebouw en andere industriële activiteiten. De Schelde is een bedrijf dat van grote betekenis is geweest voor de stad en er ook mee verbon den is door vele "verhalen". In het onderzoek wordt een beeld gegeven hoe er met sommige cultuurhistorisch waardevolle ele menten omgegaan zou kunnen worden. Een afgewogen steden bouwkundig plan wordt niet gege ven. Er zijn alleen mogelijkheden geschetst van wat er gedaan kan worden met de verschillende onderdelen van het Scheldeter- rein, zodat het oorspronkelijke karakter en de identiteit een plek gegeven kan worden in het stede lijke landschap van de toekomst. Dinsdag 22 maart is de eerstvol gende zitting van de adviescom missie bezwaarschriften in het provinciehuis, Abdij 6 in Middel burg. Om 15.00 uur wordt het be zwaarschrift van Stichting Het Klaverblad Zeeland uit Goes behandeld tegen een besluit van Gedeputeerde Staten (GS) over de subsidie 2005 voor het pro ject Jongerenparticipatie binnen Bureau Jeugdzorg Zeeland. Om 15.30 uur volgt de behande ling van het bezwaarschrift van Primrose, Academie voor Neer landistiek uit Gapinge tegen een besluit van GS over subsidie voor het project Literatuur als tijdsbe steding en troost. Om 16.00 uur tenslotte wordt het bezwaarschrift behandeld van de Stichting Agogische Zorgcen tra Zeeland uit Middelburg tegen een besluit van GS over voor schotverlening, vooruitlopend op de beslissing op het subsidiever zoek voor 2005. Op woensdag 30 maart om 9.30 uur worden de bezwaren behan deld tegen het bestemmingsplan "Bebouwde kom Oosterland". De zitting vindt plaats in het provin ciehuis, Abdij 6 in Middelburg. Behalve het college van burge meester en wethouders van de gemeente Schouwen-Duiveland zijn vijfentwintig belanghebbenden uitgenodigd hun bezwaren nader toe te lichten en één bezwaarma ker mag argumenten aanvoeren waarom zijn bezwaar niet voldoet aan artikel 27 van de Wet op de ruimtelijke ordening. Nieuws Vanaf maart 2003 kunnen voetgangers en fietsers de oversteek van Vlissingen naar Breskens en vice versa maken met twee Small Waterplane Area Twin Hull (SWATH) schepen, de "Prins Willem Alexander" en de "Prinses Maxima". Toen de keuze voor de aanleg van een tunnel voor snelverkeer tussen Terneuzen en Ellewouts- dijk was genomen, heeft de pro vincie beloofd een goede fiets- en voetgangersverbinding in stand te houden. Zij heeft een budget van 29 miljoen euro beschikbaar gesteld voor de bouw van de twee schepen. Zowel de bouw van de schepen als de dienstverlening zijn vol gens Europese regels aanbe steed. Damen Shipyards te Gorinchem heeft de schepen gebouwd op de Royal Schelde Werf in Vlissingen en de NV BBA kreeg de exploitatie van de veer dienst. Hiervoor werd een aparte dochter opgericht: BBA fastfer- ries BV. Sinds mei 2004 zijn de schepen in de vaart en 750.00 passagiers maakten in 2003 en 2004 ge bruik van deze openbaar vervoer- verbinding. Dat aantal ligt weliswaar iets onder de prognose, maar het slechte weer in de zomer van 2004 is daar voor een deel de oorzaak van. Techniek SWATH-schepen De SWATH-schepen zijn een toon beeld van technisch vernuft. Ze zijn bijna 38 meter lang en ruim 17 meter breed. Er kunnen 181 passagiers vervoerd worden, 50 fietsen, 20 brommers en voertui gen voor gehandicapten. Elk schip heeft twee dekken. Op het onderdek zijn de ruimten voor de techniek, het personeel en de bergingen voor de fietsers en brommers ondergebracht. Voor gehandicapten hebben de Prins BHEII --- .oSJssSJ Willem Alexander en de Prinses Maxima aparte ruimten. Het bovendek is bestemd voor de passagiers. Net als op het onder dek is er op het bovendek een klein promenadedek gemaakt. Het stuurhuis is voorzien van hoogstaande nautische navigatie- apparatuur, zoals een daglichtra dar, een gyro- en magnetisch kompas, een automatische piloot, Navtex, automatische positie- en identificatiebepaling (GPS en AIS) en radio. Een groot deel van de techniek zit onder de waterlijn. De sche pen hebben een zogeheten die- selelektrische voortstuwing. Elk schip heeft twee krachtige diesel motoren met daaraan gekoppel de generatoren. Daarmee wordt energie opgewekt voor de elek tromotoren, die voor de schroef- aandrijving zorgen. De motoren zitten in de twee torpedo's van de catamaranromp, die tevens zorgen voor een grote stabiliteit. Het schip kan een snelheid halen van bijna 17 knopen, ongeveer 30 kilometer, per uur. Een ander voordeel van de SWATH-schepen is dat ze tot windkracht negen probleemloos kunnen varen. "OV te water"-dag In Rotterdam wordt op 19 maart een dag georganiseerd met het thema "Openbaar Vervoer te water". Het is de bedoeling dat één van de beide SWATH-schepen acte de présence zal geven. Bezoekers kunnen niet alleen een kijkje nemen aan boord, ze kun nen ook de brochure "Fast Ferry Vlissingen Breskens" meenemen. Velen zullen niet in de gelegen heid zijn de open dag in Rotterdam te bezoeken. Wie de brochure toch wil ontvangen kan deze opvragen bij het informatie centrum van de provincie, Nieuwe Burg 42, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 0118-631400, e-mailadres infocentrum@zeeland.nl. Het informatiecentrum is op werkdagen geopend van 9.30 tot 16.30 uur. wkmm Gedeputeerde Staten van Zee land maken bekend dat het fauna- beheerplan dat op 16 februari 2005 door de Faunabeheereen- heid Zeeland in concept is vast gesteld ter inzage ligt op het pro vinciehuis. Het faunabeheerplan is op grond van de Flora- en fau nawet aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten onderwor pen. Het faunabeheerplan is opgesteld voor de volgende diersoorten: damhert en ree. Gedeputeerde Staten kunnen op grond van een goedgekeurd fau nabeheerplan aan de Fauna- beheereenheid Zeeland ontheffing verlenen van de verboden hande lingen zoals het vangen, doden en opzettelijk verontrusten van beschermde inheemse diersoor ten. Tevens is het mogelijk dat Gedeputeerde Staten bij de aan wijzing van bepaalde (categorieën van) personen om de stand van een diersoort te beperken een goedgekeurd faunabeheerplan nodig achten. Gedeputeerde Staten hebben besloten om voor de goedkeu ring van het faunabeheerplan de openbare voorbereidingsprocedu re van afdeling 3.4 Algemene wet bestuursrecht te volgen. Vanaf 18 maart 2005 tot en met 14 april 2005 ligt het ontwerp- faunabeheerplan ter inzage in het provinciehuis, directie Ruimte, Milieu en Water, Het Groene Woud 1 te Middelburg. Het pro vinciehuis is tijdens werkdagen geopend van 8.00 uur tot 17.00 uur. Gedurende de termijn van terinza- gelegging wordt een ieder in de gelegenheid gesteld over het ont- werp-faunabeheerplan schriftelijk of mondeling een zienswijze ken baar te maken. Schriftelijke ziens wijzen kunnen gericht worden aan Gedeputeerde Staten van Zee land, t.a.v. de afdeling Landelijk Gebied en Water, Postbus 165, 4330 AD Middelburg. Voor nadere informatie kunt u zich wenden tot René Steijn (0118-631196) of LoesWijgman (0118-631984). Het ontwerp-faunabeheerplan is te downloaden via de provinciale website (www.zeeland.nl) of tegen kostprijs verkrijgbaar bij het Informatiecentrum van de provincie Zeeland (tel. 0118- 631400). Door Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn in het kader van arti kel 68 van de Flora- en fauna wet de volgende ontheffingen verleend. Ter voorkoming van belangrijke schade aan gewassen, vee, bos sen, bedrijfsmatige visserij en wateren is ontheffing verleend aan 1. Faunabeheereenheid Zeeland te Goes voor het doden van grauwe gans met gebruik van het geweer voor 5 jaar, te weten van 2005 t/m 2009, in de periode van 1 april t/m 14 september daaropvolgend. De ontheffing heeft betrekking op cultuurgronden gelegen bin nen het werkgebied van de FBE. 2. Faunabeheereenheid Zeeland te Goes voor het opzettelijk verontrusten van waterhoen voor 5 jaar, te weten van 2005 t/m 2009, op percelen graan in de periode van 1 november t/m 31 maart daar opvolgend en op percelen grasland gedurende het gehe le jaar. De ontheffing heeft betrekking op de gronden gelegen binnen het werkge bied van de FBE. Bezwaar De ontheffingen liggen van 18 maart 2005 tot en met 28 april 2005 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1, Middelburg, werkdagen van 8-17 uur en des gevraagd buiten kantooruren. Voor het inzien buiten kantoor uren, mondelinge toelichting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot mevrouw L. Wijgman (tel. 0118-631984) of de heer R. Steijn (tel. 0118-631196). Belanghebbenden kunnen tot en met 28 april 2005 bezwaar tegen de ontheffingen indienen bij Gedeputeerde Staten van Zee land, Postbus 6001, 4330 LA te Middelburg. Tevens bestaat op grond van arti kel 8.81 van de Algemene wet bestuursrecht de mogelijkheid om, indien -gelet op de betrok ken belangen- onverwijlde spoed dit vereist, gelijktijdig met of na het indienen van een bezwaar een voorlopige voorziening te vragen bij de president van de rechtbank te Middelburg, Postbus 5015, 4330 KA Middelburg. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben aan de heer G.J. Lokerse te Koudekerke een ontheffing Provinciale milieu verordening met voorschriften ter bescherming van het milieu verleend voor het (inpandig) ver bouwen van het pompstation Biggekerke in een woning met toebehoren binnen het Waterwin gebied Biggekerke. Belanghebbenden, aan wie rede lijkerwijs niet kan worden verwe ten geen bedenkingen te hebben ingebracht tegen het ontwerp van de ontheffing, kunnen tot en met 27 april 2005 tegen het besluit tot het verlenen van de ontheffing beroep instellen bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's Gravenhage. De ontheffing wordt op 28 april 2005 van kracht, tenzij overeenkomstig artikel 36 van de Wet op de Raad van State, juncto artikel 8.81 van de Algemene wet bestuursrecht een verzoek tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan bij de Voorzitter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State. Voor nadere informatie kunt u zich wenden tot E.J. Lere (tel. 0118-631189). Z e e I a n d ■ühmbhi De komende twee weken worden de commissievergaderingen ter voorbereiding van de statenver gadering van 15 april gehouden. Onderstaand treft u de meest van belang zijnde agendapunten aan. Commissie Economie z.t Mobiliteit Datum: wo 21 maart Aanvang: 13.00 uur Locatie: Commissiekamer 2, Provinciehuis te Middelburg Voorzitter: A.A.D. Saaman Commissiegriffier: A.Lobik Statencommissie@zeeland.nl Tel.: 0118-631888 Agenda: - Statenvoorstel inzake Antwoord nota bij concept Provinciaal So ciaal Economisch Beleidsplan; - Statenvoorstel inzake Recreatie- veer Perkpolder-Hansweert; - Statenvoorstel Beleid inzake Brede Doeluitkering Verkeer en Vervoer; - Nota m.b.t. Wet op de Open luchtrecreatie. Commissie Ecologie en Water Datum: wo 23 maart Aanvang: 13.45 uur Locatie: commissiekamer 2 Voorz.: mw. Drs. G.K.T. van der Giessen Commissiegriffier: M. Trimpe Statencommissie@zeeland.nl Tel 0118-631437 Agenda: - Brief GS met notitie toezicht veiligheid regionale waterkerin gen; - Stand van zaken Ontwikkelings- schets 2010 Schelde- estuarium. Extra vergadering Commissie Sociale en Bestuurlijke Zaken inzake de problematiek AZZ Datum: vr 21 maart Aanvang: 17.00 uur Locatie: comissiekamer 2 De vergadering van de commis sies Sociale en Bestuurlijke Zaken en Ruimte vinden in ver band met de viering van Goede Vrijdag op donderdag plaats! Commissie Sociale en Bestuurlijke Zaken Datum: do 24 maart Aanvang: 13.30 uur Locatie: comissiekamer 2 Voorzitter: Mw. M. Le Roy Commissiegriffier: M. Trimpe statencommissie@zeeland.nl Tel. 0118-631437 Agenda: - Presentatie versterkingstraject Spoedeisende Medische Hulp; - Brief GS inzake toezegging con tracten reductie wachtlijsten jeugdzorg; - Statenvoorstel inzake subsidie verordening hulp bij calamitei ten. Commissie Ruimte Datum: do 24 maart Aanvang: 10.45 uur Locatie: Raadszaal van de gemeente Vlissingen, Stadhuisplein 2 Voorzitter: mw. H.A. Polderman-Martin Commissiegriffier: A. van Wallenburg state n co m i ssie@zeeland.nl tel.: 0118-631265 Voorafgaand aan de commissie vergadering, bezoeken de leden o.a. het Spieghelkwartier te Vlissingen. Agenda: - Statenvoorstel Zeeuws Kustbeleidsplan 2004; - Brief GS inzake eindrapportage "Duurzaam door Goes" over spoorproblematiek; - Brief GS inzake uitvoeringspro gramma Rondom het Veerse Meer. Statengriffie Balans 25 Postbus 6001 4330 LA Middelburg WÊÊÊÊÊmmÊmÊÊÈmÊumÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm m TANDPROTHETICUS J.P.A. ROSSËL V.O.F. r m gespecialiseerd in uw kunstgebit Reparatie 's aan uw kunstgebit zijn binnen een halve das klaar. Reparatie 's worden door bij nu alle ziekenfonds verzekeringen 100% vergoed. Nieuwe kunstgebitten worden bij ons door bijna alle verzekeringen vanaf 75% vergoed. Telefonische afspraken: 0118-414533 Hobeinstraat 52, Vlissingen VLISSINGEN - Amateur so listen die volgend jaar mee willen doen aan de jaarlijkse Scratch Messiah in Vlissingen kunnen in juni auditie doen. Vooral alten, tenors en bassen zijn opgeroepen zich te mel den. Zeeuwse amateur solisten krijgen de voorkeur De Stichting Scratch Messiah Zeeland meldt dat ook sopranen zich nog kunnen opgeven. Bij de jaarlijkse Zeeuwse uit voering van de (Scratch) Messi ah van I landel in de Sint Jacobs- kerk worden per stemsoort twee solisten uitgekozen om de aria's en/of recitatieven te zingen. Voor meer informatie zie ook www.scratchmessiahzccland.tk VLISSINGEN - De lijst met adressen van homo-organisa ties die is te vinden op de web site van het boek 'In de Delta, uit de kast' is geactualiseerd en toegankelijker gemaakt. Voortaan zijn de adressen van Zeeuwse, Nederlandse en Bel gische organisaties per onder werp te vinden. Daarnaast is via www.uitgeve- rijctcetera.nl/indedelta voortaan ook homonieuws beschikbaar. In het boek 'In de Delta, uit de kast', dat in juni 2004 is ver schenen, vertellen Zeeuwse ho mo's en lesbiennes hun verhaal over coming out, acceptatie en verwerping. Het is een mix van vrolijke, boeiende en aangrij pende verhalen. Achter in het boek staat een lijst met adressen. Omdat adresgegevens geregeld wijzigen wordt in het boek ver wezen naar een actuele adres senlijst op de site van de Vlis- singse uitgeverij. En die lijst heeft nu een grondige opknap beurt gekregen. Ze wordt actu eel gehouden door de samenstel ler/schrijver van het boek, Rem- co van Schellen. Het homonieuws wordt ver zorgd in samenwerking met De Roze Golf, het homoradiopro gramma van Radio Oost. MIDDELBURG - De ontwik kelingshulporganisatie Terre des Hommes staat van 14 tot en met 19 maart met een stand in de Middelburgse bi bliotheek. Vrijwilligers verkopen er artike len uit Thailand. Indonesië en Afrika. De winst gaat naar het Shapla- project, een hospitaal schip dat in het waterrijke Bangladesh medische hulp biedt. Ook fungeert het schip als op leidingscentrum voor gezond heidswerkers en vroedvrouwen MIDDELBURG - Als voorlo per op wat straks definitief Wonderkamer gaat heten in het verbouwde Zeeuws Mu seum, wordt wekelijks een top stuk getoond in het tijdelijke verblijf aan de Bogardstraat 33 in Middelburg. Ook die ruimte draagt alvast de naam omdat bewonderen en verwon deren centraal staan. Yvonne Lardinois van het Zeeuws Museum legt uit dat dit initiatief breed wordt aangepakt. Er is een boekje waarin staat wat wekelijks wordt getoond "en op de dinsdag toont Omroep Zee land wat vanaf de dag er na is te zien in de Wonderkamer.'" Weke lijks worden bijzondere voor werpen uit het depot van het Zeeuws Museum tentoonge steld. Overigens begint het met een Egyptische mummie met afwij kende tijden en dagen. Die is te zien vanaf zaterdag 26 maart en blijft er tot zondag 10 april. "Die afwijking heeft te maken met het Museuimveekeinde 9 en 10 april. Dat staat namelijk in het teken van de mummie en er zul len daarbij in de Kloostergangen van de Abdij allerlei spelletjes worden gedaan voor de kinde ren," verklaart Lardinois. Daar na begint het echt wekelijks. Als eerste staat dan de tijd centraal met een zakzon new ijzer uit 1604 en een klokje dat Piet Hein buit maakte in 1628. Dinsdag 12 april is een voorbeschouwing op de Zeeuwse televisie en de dag er na zijn de voorwerpen in de Wonderkamer te zien. De ope ningstijden: woensdag tot en met zondag van 13.00 tot 17.00 uur. De Egyptische mummie is vanaf 26 maart weer te zien. (foto: Ellen de Dreu)

de Faam | 2005 | | pagina 17