Westerscheldetunnel Open dag Fietsersbond in winkelpassage Printercartridge te duur Autoruit stuk? krijgt trajectcontrole voor betere veiligheid Oorlogsdocument met flirtende meisjes voor alle gangbare printers. Barst? Dieren als oersymbolen originele REFILL 24 Kwaliteitsinki! 1 0800-0828 Welzijnswerker zoekt plaats voor Marokkaans monument 'Graven in de klei' behandelt Marokkaans aandeel in WO II WmNKSTATION |g§ IN DE STERREN Bram Beekman viert verjaardag van J.S. Bach BV WALCHEREN Kleinschalig Hotel aan de Dam ClasCarage 1 Product i „van het jaar 2004 ,-volgens het NRC. Resultaten fllNKSTATIONll RAM STIER TWEELINGEN KREEFT LEEUW MAAGD WEEGSCHAAL SCHORPIOEN BOOGSCHUTTER STEENBOK WATERMAN VISSEN Gezien als Fransen Varkensmarkt 2, 4331 LA Middelburg Woensdag 16 maart 2005 De Faam 13 Zwart ELLEWOUTSDIJK - Boete loos scheuren is er vanaf au gustus niet meer bij in de Westerscheldetunnel. Een ca merasysteem meet dan over de hele lengte van de tunnel de ge middelde snelheid van auto's. Wie in de tunnel het gaspedaal te diep intrapt, krijgt automa tische een bekeuring op de deurmat. Eerder metingen wezen uit dat in de Westerscheldetunnel vaak te hard wordt gereden. Daar geldt nu een maximumsnelheid van honderd kilometer per uur. In de tunnel gebeuren ook relatief veel ongelukken. Sinds de opening in maart 2003 waren dat er een stuk of tien, waaronder één dodelijk ongeval. Commissaris van de Koningin, W. van Gelder maakt zich grote zorgen over de risico's voor de openbare veiligheid in de tunnel. Door de buizen rijden ook dage lijks vrachtwagens met ccn ge vaarlijke lading. Van Gelder en gedeputeerde A. Poppelaars vroegen het OM in Middelburg en het Bureau Ver keershandhaving van het Open baar Ministerie (BVOM) om een trajectcontrole. Op de Zccland- brug is al zo'n controle inge voerd. Daarbij meten camera's over een lange afstand de ge middelde snelheid van auto's. De resultaten zijn zeer goed. Ne geerde vorig jaar nog twintig procent van de weggebruikers de snelheidslimiet op de brug, na de invoering van de trajectcontrole in november is dat percentage gedaald naar één procent. Bij het trajectcontrolesysteem in de Westerscheldetunnel komen de camera's aan het begin en het einde van de tunnel te hangen. Met de beelden die de camera's maken, berekent een computer de gemiddelde snelheid. Ligt de snelheid hoger dan honderd kilo meter per uur, dan krijgt de weg gebruiker een bekeuring thuis gestuurd. MIDDELBURG - Bram Beek man speelt zaterdag (19 maart) een bloemlezing uit werk van Bach op het De Rijc- kere orgel in de Oostkerk in Middelburg. mÊÊBM WEES SLIM LAAT NU Gif CARTRIDGES HERVULLEN VANAF €ös- U dramt wel eens door zonder anderen dc kans te geven hun gezichtspunten tc verklaren. U heeft het al moeilijk met onbe vredigende resultaten en nu komt er wat ongenoegen in uw omgeving bij. De voortgang van uw werk hangt samen met een bericht dat nog moet komen en de uitwer king moet dus nog even wachten Dit wordt een week van goede gesprekken met mensen die op dezelfde golflengte zitten als u. Dat is zeldzaam en moet ge koesterd. Het is plezierig als je jezelf kunt zijn en je niet mooier hoeft voor te doen dan je bent. Uw rustige manier van optreden maakt indruk. U heeft plannen die nog niet he lemaal rond zijn. Er zit een su peridee tussen en u moet oppa- sen dat een ander er niet mee aan de haal gaat. Er zijn romantische momenten op komst. En u bent nu juist wat moe en verpieterd. Aandacht ge ven dus aan uw gezondheid en aan uw uiterlijk. U kunt genieten van huiselijk heid en van de goede dingen in het leven. U moet wel alert blij ven, er is een kans die in de lucht hangt en die voor u be langrijk kan zijn om te grijpen. U heeft geen idee wat er deze week rond om u aan dc hand is want het lijkt of iedereen com mentaar op u heeft. Er is een sluimerend conflict en ondanks het feit dat er genoeg mensen in uw omgeving op uw hand zijn is de kans op ontplof fing aanwezig. U komt om in de plannen, maai de praktische uitvoering loopt die niet wat achter? Wat is voor u haalbaar en wat niet? U kunt koppig zijn al wordt dat wel minder doordat u inziet dat het in de meeste gevallen niet werkt. U wordt wel iets gemak kelijker in de omgang, al blijft u soms een mens van uitersten, vooral op relationeel gebied. Ie mand kan bij u een potje breken. Oefen u erin om niet te veel van anderen te verwachten in plaats van steeds te mopperen. Men kent uw kwaliteiten en het zit er in dat u deze week een aardig aanbod krijgt. U gaat wel heel hoog over alles heen en u staat weinig stil bij de dagelijkse zorgen. Doe daar iets aan, ook bent u niet in de stem ming om aan het gewone gedoe te denken, laat staan er energie in te steken. (advertentie) Wij repareren of vervangen uw voorruit... vanaf Bel snel naar ClasCarage en check uw eigen risico ClasCarage is altijd voordelig. Op de Franse begraafplaats in Kapelle liggen gesneuvelde Marokkanen tussen de Franse soldaten begraven, (foto: pr) schiedenis", legt Tuinier uit. Zeeland speelt een prominente rol in dat fragment van de recen te Nederlandse oorlogsgeschie denis. In Kapelle is immers het Franse oorlogskerkhof waar ne gentien gesneuvelde Marokka nen liggen begraven. Bovendien herinneren Vlissingers zich nog de Marokkaanse dwangarbei ders, uiterst vriendelijke krijgs gevangenen in Vlissingen. Het bleken bovendien aantrekkelijke mannen, want dc Vlissingse meisjes bestookten hen met briefjes, luiden opgetekende herinneringen in 'Graven in de klei'. Marokkaanse soldaten verdedi gen Nederland in 1940 in dienst van het Franse leger tegen de Duitse bezetters. "Dat is", weet Tuinier, "de reden waarom zo weinig bekend is over de Marok kanen. Ze werden gezien als Fransen. Die hielden het trou wens geheim dat zo veel Noord- Afrikanen in hun leger zaten. De twaalfjarige Kees de Jonge uit Middelburg - zo staat op pagina 19 - heeft ze gezien, in septem ber 1939. Tijdens een vakantie in België zag hij bij de zuid grens Franse soldaten met een donkere huidskleur. 1 lij was ver baasd, omdat hij nog nooit ie mand met een donkere huids kleur had gezien. Zijn ouders hadden enige kennis van de Franse taal. Uit gesprekken bleek dat dc donkere soldaten uit Marokko kwamen. Dat er zoveel Marokkanen mee deden had een politieke achter grond. Marokko was het Franse koloniale bewind meer dan beu. Sultan Mohammed V hoopte dat de Fransen Marokko na de oor log zouden belonen met onaf hankelijkheid. De troepen met Marokkanen werden ingezet te gen de Duitsers. Maar ze waren zo slecht bewapend dat ze - niet bestand tegen de Duitse Pantser macht - geen andere weg kenden dan vluchten, of zich overgeven aan dc tot de tanden bewapende Duitsers. Hoe kwetsbaar de Franse defensie was blijkt uil een foto op pagina 20. Het onderschrift luidt: "De aangeko men soldaten uit het Franse le- (advertentie) Autotaalglas Vlissingen Gildeweg 13 (bij Mirocenter) Autotaalglas. Zo doen wij het. ger in mei 1940 gaan met het be stelbusje van Vroom Drees man in Vlissingen op zoek naar Duitse Parachutisten." Dc Marokkanen waren trouwens ook ruim vertegenwoordigd bij de bevrijding van Europa. Maar liefst honderdduizend van hen vochten aan de zijde van dc ge allieerden. Ook bij dc bevrijding van Marokko. Tunesië en Alge rije, waar de Duitse generaal Rommel de Germaanse verover ingsdrift inhoud gaf, werden ze ingezet via het Franse leger, dat kwartierde in Engeland onder de latere Franse president Charles de Gaulle. Wie het boek leest vraagt zich al snel af welke doelgroep moet worden bereikt. Hoofdauteur Jan Durk Tuinier beseft dat. Ui teraard hoopt hij door het duide lijk benoemen van de gemeen schappelijke geschiedenis van de Marokkanen en Nederlanders de intergratie machinerie wat extra smering te geven. "Zonder idealen kom je nergens", stelt hij vast. "Natuurlijk zijn er proble men", geeft hij toe. "Maar door een geschiedenis té delen, ont staat wellicht een vorm van ge meenschappelijkheid", blijkt vervolgens uit zijn betoog. Het boek is er voor iedereen en op elke willekeurige pagina kan de lezer beginnen te lezen. Ook - zo legt de sociaal-peda goog uit - is het bekijken van de foto's en de onderschriften lezen voldoende om te begrijpen waar het over gaat. Om te beginnen kan het boek een kwart slag wor den gedraaid waardoor de verti caal gedrukte wetenswaardighe den aardige informatie geeft, bijvoorbeeld dat Nederland ooit het grootste moslimland ter wereld is geweest met de 180 miljoen moslims in Nederlands Indjë. 'Graven in de klei' is een verha len- en fotoboek voor alle men sen vanaf elf jaar. Het boekje beslaat 84 pagina's en is te koop in de boekhandel of te bestellen via www.vredeseducatie.nl. Faar kost het 7,95 euro exclusief verzendkosten. DEN H«AAG - Welzijnswerker Mohamcd Achahboun uit Den Haag geeft zijn streven om een oorlogsmonument voor ge sneuvelde Marokkaanse soldaten in de Tweede Wereldoorlog op te richten niet op. Hij hoopt in Zeeland een plek te vinden voor zo'n monument. Achabhoun is naast Jan Durk Tuinier de belangrijkste auteur van het boek 'Graven in de klei'. Vlissingen staat voor hem boven aan de verlanglijst. "Dat zou mooi zijn. In Vlissingen hebben per slot van rekening de krijgs gevangenen dwangarbeid moeten verrichten. Bovendien zijn ze daar hartstikke goed opgevangen door de bevolking. Maar als Zeeland niet lukt, gaan we ergens anders zoeken. Het monument moet er komen." Kapelle is voor hem geen optie meer. Dc militaire begraafplaats daar is Frans grondgebied en de gemeente heeft hem te kennen gegeven dat er geen tweede monument nodig is. Bovendien lig gen op die begraafplaats ook de stoffelijke resten van andcrc^na- tionaliteiten begraven die onder dc Franse vlag vochten. Tamme Seijnstra (achterste fietser) bij de traag werkende stoplichten in de Scheldestraat in Vlissingen. (foto: Ellen De Vriend) VLISSINGEN - De Fietsersbond Vlissingen heeft de laatste tijd Ilink aan de weg getimmerd en een niet gering aantal successen geboekt. Om meer informatie te geven over het werk dat zij doen, houdt dc Fietsersbond op zaterdag 26 maart een open dag in de winkelpassage aan het ABC-pIein in Vlissingen. Leden van de Fietsersbond Vlissingen staat klaar voor het geven van informatie over het werk van de bond. Bezoekers kunnen hier ook wensen of klachten kwijt en natuurlijk kan men zich ook aan melden als lid. "We merken vaak dat mensen niet weten wat de bond doet. Kort gezegd zorgen wij voor verbetering van fietsvoor- zieningen door overheden aan te spreken", zegt voorzitter Tamme Seijnstra van dc Fietsersbond Vlissingen. Tijdens de open dag laat de bond in een foto-expositie zien wat be reikt is en wat de wensen zijn.- "Wij hebben er mede voor gezorgd dat de bewaakte fietsenstalling aan de Hellingbaan open blijft, ge zorgd voor voldoende en kwalitatief goede fietsparkeervoorzienin- gen bij het winkelcentrum Paauwenhof en het nieuwe stadhuis, ons ingespannen voor een nieuw fietspad langs de Nieuwe Zuidbeek- seweg en een goede fietsverbinding tussen de buitenwijken van Vlissingen en Souburg", somt Seijnstra op. Ook was de bond be trokken bij de plannen voor de herinrichting van de Sloeweg. De Fietsersbond Vlissingen is bezig met de inventarisatie van de fietsparkeervoorzieningen in Vlissingen. Dat zijn er volgens Seijn stra veel te weinig. Ook stelt de bond in samenwerking met de po litie en de gemeente een plan op om te proberen het percentage fietsdiefstallen met een kwart terug tc brengen. Seijnstra: "Beruch te plekken zijn in Vlissingen het NS-station, de fietsenrekken ach ter de parkeergarage en het Bellamypark" Naar aanleiding van klachten heeft de bond ook de verkeersveilig heid onderzocht van de heringerichte Kanaalstraat in Oost-Sou burg. "Naar voren kwam dat de goten tussen dc rijbaan en het voet gangersgedeelte voor problemen zorgen, dc rijbaan erg smal is en dat de fietsparkeerplaatsen verkeerd staan", zegt Seijnstra. Het rap port ligt nu bij de gemeente. Seijnstra vindt dat Vlissingen een potentiële fietsstad is, maar dat er nog veel mankeert aan het onderhoud van de fietspaden. "Ook moeten we in Vlissingen er lang en vaak wachten bij verkeerslich ten. We willen graag dat de verkeerslichten op kruisingen met vrij- liggende fietspaden zo ingesteld worden, dat'twee keer in de cyclus alle fietslichten op groen gaan. De fietsers die tegelijkertijd gaan rijden, veroorzaken geen problemen", verwacht Seijnstra. Het ver keerslicht waar je het langst moet staan is dat op de kruising van de Scheldestraat met de Paul Krugcrstraat. Dennes Kaptein. (foto: Jaap Wolterbeek) Het is alweer het vierde achter eenvolgende jaar dat Beekman rond Bach's geboortedatum (21 maart) een bloemlezing van zijn werken op dit orgel uit 1783 laat horen. Juist voor orgel liet Johan Sebastian Bach (1685-1750) im mers een groot aantal werken achter, die wat betreft muzikale veelzijdigheid, compositorische kwaliteit en esthetische inhoud worden geroemd. Bach maakte in zijn tijd vooral furore als organist. Dit jaar speelt Bram Beekman onder meer de Toccata F-dur (BWV 540), Triosonate II c-moll (BWV 526), Praeludium und Fuge G-dur (BWV 540) en di verse koraal bewerkingen die passen in deze tijd van het ker kelijk jaar. MIDDELBURG - Aan de Dam in Middelburg is sinds een aantal maanden Hotel aan de Dam geopend. Het is gevestigd in een schit terend monumentaal wit pand. Eigenaren Helen en Dennes Kaptein hebben het kantoorpand geheel omgebouwd tot een prachtig hotel met sfeervol ingerichte suites. De zeven suites zijn ruim, tussen de vijftig en twintig vierkante meter en verschillend door de karakte ristieke plafonds en schouwpartijen. De Empiresuite heeft bijvoor beeld een knusse badkamer met tweepersoonsligbad en de baroksui- te heeft een prachtige schouwpartij. Gasten van het Hotel aan de Dam krijgen alleen een ontbijt geserveerd. Voor het diner en de lunch zijn er voldoende gelegenheden op loopafstand. Het hotel heeft een stadstuin van zeshonderd vierkante meter met terrassen en zitjes. Hotel aan de Dam is bereikbaar via 0118-643773. MIDDELBURG - De Vlaamse schrijfster Christiane Beerlandt houdt zondag (20 maart) de lezing Dieren als oersymhool in droom en werkelijkheid. Ze doet dat vanaf 10.30 uur in de Stads schouwburg in Middelburg, op uitnodiging van de Spirituele So ciëteit Zeeland. Voor dc moderne psychoanalytici kenden eeuwenoude culturen al specifieke betekenissen toe aan bepaalde diersoorten. De auteur gaat in op die oertaal. Bezoekers kunnen vragen stellen met betrek king tot diersymboliek, ziekte, voeding, gezondheid of andere le vensvragen. Toegangskaarten kosten 7,50 euro. KAPELLE - Wordt het niet eens tijd de Tweede Wereld oorlog te vergeten? Jan Durk Tuinier, sociaal-pedagoog en medewerker van de Stichting Vredeseducatie Utrecht, vindt van niet. Er zit nog teveel wat onbenoemd is. Daarom heeft zijn stichting met hem als hoofdauteur het boek 'Graven in de klei' uitgegeven. De reden van de uitgave zit in de onder titel. Die luidt: 'Marokkaanse bevrijders van toen en de vrij heid van nu'. Door Ad Hanneman Het eerste officiële exemplaar werd vorige week woensdag overhandigd in de VMBO school, het Utrecht Zuid Colle ge. "Omdat deze school vorig jaar besloot meer lesuren te be steden aan gezamenlijke ge- (advertentie) GOES, Verryn Stuartweg 14a Tel: 0113 - 32 39 11 MIDDELBURG, Herculesweg 13 Tel: 0118 - 67 49 84 www.glasgarage.nl

de Faam | 2005 | | pagina 13