FRAANJE M *A» MEM ®iE weev \AAö$e.lijk! Fa. J. Markusse Zoon Voor al uw grondwerk Kinderhandel in Nederland wolter dros Wij monteerden de systeemplafonds systeemwanden U l\l INI Sturm en Dekker bv 4-» Gespecialiseerd in metselwerk en KZ lijmwerken 1 LUKASSEj,». M,s Westerscheldetunnelweg 1 - 4454 PD Borssele Tel. 0113-278480 - Fax 0113-278481 's-Heer Abtskerke Lewedorp _n - jju - Tel. (0113) 61 55 00 www.wolterendros.nl TBI techniek Wij verzorgden de werktuigkundige en elektrotechnische installaties afl afbouw on& zorg Wij verzorgden de isolatie en de PVC dakbedekking verzorgden het sloopwerk. Loon - en grondverzetbedrijf KANTOORTÜTAAL Kijk op www.unicef.nl Unicef strijdt tegen de handel in kinderen. Help mee en word lid. BEL 0800 1133 aannemingsbedrijf Nieuwe Kraayertsedijk 37 1 Wij feliciteren directie en werknemers van NV de Wester- scheldetunnel met het nieuwe kantoorpand! i Rothuizen van Doorn 't Hooft Architecten Stedenbouwkundigen Wolter Dros. Techniek met karakter meer dan 70 metselaars beschikbaar VCA' Het hoofdkantoor van de N.V. Wester- scheldetunnel is met ingang van 31 januari verhuisd van Goes naar de nieuwe locatie op het Tolplein aan de Westerscheldetunnelweg in Borssele. Foto: Tannie de Jonge De officiële opening van het hoofd kantoor wordt verricht door de burgemeester van de gemeente Borssele, E. Gelok op maandag 14 maart. Een datum met een bijzondere betekenis want op 14 maart 2003 werd de tunnel opengesteld. Samen onder één dak, het hele Tunnel Team bij elkaar. Er is bewust gekozen voor de locatie op het Tolplein. Beter voor de efficiency, alles dicht bij de Westerscheldetunnel, de plaats waar het gebeurt. Het bedieningsgebouw op het Tolplein bood al onderdak aan de hoofd- tolgaarder en ondersteunende diensten en aan het operationele team. Met opening van de nieuwbouw komen daar manage ment, klantenservice, financiële afdeling en ondersteunende diensten bij. Alles bij elkaar, met de 24 uur per dag paraat, is er voor tachtig mensen werk. Op het Tolplein is het overstappunt voor de busdiensten sterk verbeterd, de beide tol poorten kregen een extra laan (no.7), en de in- en uitritten zijn verbreed. En in Terneuzen staat boven op de tunnel ingang een gebouw voor de technische dienst. Dakbedekkingen Goes A. Plesmanweg 35 4462 GC Goes WESTER FELICITEERT WESTERSCHELDETUNNEL BORSSELE INFO? WWW. KANTOORTÜTAAL. NL Niemand weet wie of waar ze zijn. Zijn het er één miljoen, óf is dat nog maar het topje van de ijsberg? Kinderen die werden ontvoerd, verhandeld en ver kocht. Ze schreeuwen in stilte om hulp, maar niemand lijkt ze te horen. Dat moet veranderen, vindt Unicef. In het rapport 'Ongezien en ongehoord', start Unicef samen met EC PAT Nederland/Defence for Children International het onderzoek naar de situatie van kinderhandel in Nederland. Onder andere op het gebied van preventie, signalering, vervolging en bescherming moet er in ons land veel gebeuren. Meer onderzoek is hard nodig, Unicef en ECPAT zetten hun werkzaamheden dan ook voort. In december 2004 worden de resultaten van het vervolgonderzoek verwacht. Op een lenteavond wandelen de toeristen door de straten van Thessaloniki, de tweede stad van Griekenland. Op een hoek zit een jongen met een aanstekelijke lach gitaar te spelen. Af en toe krijgt hij een muntje. De jongen heet Ricardo. Hij is 11 jaar oud en één van de ongeveer 3000 Albanese kinderen die naar Griekenland of Italië zijn verhandeld om te bede len. Ricardo is Roma, zijn familie is straatarm en hij is maar twee jaar naar school geweest. Zijn moeder vond het goed dat een buurman hem mee nam naar Griekenland, zodat de jongen geld kon verdienen voor de familie. 'Ik moet 15 euro per dag aan mijn eigenaar betalen,' vertelt Ricardo. 'Ik word geslagen als ik die 15 euro niet haal.' Ricardo is een van de kinderen die jaarlijks wereldwijd ten prooi val len aan kinderhandel. Deze kinderen worden onder valse voorwendselen vervoerd met het doel ze onder dwang te exploiteren. Ze moeten hun lichaam aanbieden voor prosti tutie of porno, ze moeten als slaafje werken in het huishouden, op plan tages of in fabrieken. Ze worden mis bruikt om drugs te smokkelen, of om te stelen of bedelen onder dwang. In het verborgene Niemand kan het bestaan van kin derhandel nog ontkennen. Toch is er nog maar zo weinig over bekend, dat het niet meevalt om greep te krijgen op deze afschuwe lijke praktijken. Wel hebben we nu beter zicht op wat er zich afspeelt in Afrika, waar - stelt Unicef vast - grote stromen vrouwen en kinde ren worden verhandeld. Het gaat om handel binnen de regio, maar ook naar Europa. Zoals Babi (15) een Nigeriaans meisje dat onder valse voorwendselen naar London werd gesmokkeld, ze vertelt: 'Mij werd een goede baan beloofd, maar in plaats daarvan werd ik aan het werk gezet als huishoudster. Als we alleen waren, wilde mijn baas seks met mij.' Ook worden er steeds meer kinderen van Oost- naar West-Europa verhandeld. Zoals Renata (15) uit Roemenië die voor haar problemen thuis wegliep. Een 'aardige vrouw' ving haar op, maar zette haar vervolgens aan het werk in de prostitutie in Turkije en Spanje. Door onderzoek van Unicef, Defence for Children International en ECPAT komen steeds meer feiten en verhalen van verhandelde kin deren aan het licht. Dat het ook in Nederland voorkomt is zeker, maar ook hier is de vraag om hoeveel kinderen het gaat, en hoe en waar het gebeurt. Wat te doen? Kinderhandel kan alleen wor den aangepakt als iedereen zich bewust wordt van het probleem en meewerkt bij de oplossing ervan. Unicef vindt dat alle sectoren van de samenleving hun verantwoor delijkheid moeten nemen, of het nu om opsporing en vervolging gaat, of om het onderwijs en de hulpverlening, of om de media en het publiek. Want iedereen, meent Unicef, heeft oren die horen en ogen die zien... Houden we ze open, of doen we ze dicht? Stel dat... Hoe anders zou Ricardo's leven eruit hebben gezien als zijn onderwijzer goed opgeleid zou zijn geweest en de signalen had opgepikt dat er iets niet goed zat bij hem thuis? En dat hij vervolgens de wegen naar Meer informatie over het werk van Unicef? de hulpverlening had gekend en Ricardo daar naartoe had gebracht? De werkelijkheid is, dat er geen haan naar kraaide toen Ricardo plot seling niet meer op school kwam. Zeer waarschijnlijk heeft Ricardo niet eens een geboortebewijs. En zonder dat besta je officieel niet en is er ook niemand die op je let als het misgaat. Stel nou dat Ricardo wél geregistreerd was en de leer plicht in Albanië goed geregeld was, dan had hij geleerd te lezen en schrijven. En als de lokale media dan regelmatig aandacht aan het kinderhandelprobleem hadden besteed, had hij geweten wat hem te wachten stond en had hij hulp .kunnen zoeken. Stel dat hij toch in Griekenland terechtkwam, maar dat de politie daar oplettender was geweest. Agenten hadden kunnen opmerken dat het niet normaal is dat een 11-jarig jongetje maar steeds op straat op zijn gitaar zit te spelen. Stel dat zij de 'eigenaar' van Ricardo zouden arresteren. En hem vervolgens niet zomaar naar huis zouden sturen, maar hem zou den overdragen aan hulpverleners. Die zouden er op hun beurt voor zorgen dat hij alsnog naar school kon en in een veilige omgeving zou opgroeien. En stel je tenslotte eens voor dat Ricardo's moeder zélf een goede opleiding en een baan had gehad. Dan zouden ze niet zo arm zijn geweest en zou hij misschien helemaal niet mishandeld en ver kocht zijn. Om kinderen als Ricardo te hel pen, steunt Unicef projecten in tientallen landen om kinderhan del te voorkomen en bestrijden. Bijvoorbeeld door wereldwijd politici, rechters, advocaten en politieagenten te trainen in het aanpakken van de misstanden. Door ouders en kinderen te waar schuwen voor de gevaren. En door slachtoffers van kinderhandel op te vangen en ze door de juiste zorg en een opleiding weer een kans op een toekomst te geven. De namen van Ricardo, Babi, Channah en Renata zijn gefingeerd om privacy redenen. Woensdag 9 maart 2005 lam De Faam 24 NVOB .Q Postbus 235,4300 AE Zierikzee Tel. 0111 - 45 65 00 BouwTodim inrichters van projecten en winkels Voltaweg 3 Middelburg tel. 0118-635042 Kalshoven 13 Breda tel. 076-5879239 Telefoon (0113) 27 01 01 Telefax (0113) 23 03 99 Noordweg 38 Postbus 25 4356 ZG Oostkapelle Tel.: (0118) 59 27 20 Fax: (0118) 59 13 43 Unicef: tijd om kinderhandel aan Ooit dacht Channah dat ze lerares zou worden. Maar op haar vijftiende werd ze ontvoerd en voor 130 dollar verkocht om in de Cambodjaanse prostitutie te werken. Alleenstaande kinderen en straatkinderen zijn extra kwetsbaar voor uitbuiting. Unicef steunt opvanghuizen en zorgt voor opleidingen om deze kinderen tegen kinderhandel te beschermen. .1 Foto: Unicef/Pirozzi

de Faam | 2005 | | pagina 24