Geschiedenisplaten staan centraal in 70e Boekenweek Weinig Zeeuwse schrijvers te zien tijdens Boekenweek Presentatie nieuw ooggetuigen- werk Zeeuwse journalist Slager Kijkje achter schermen van bibliotheek en ZDC Vlissingse bieb houdt hele jaar thema-dagen Extra lezing van Sandra Roelofs Tentoonstelling over Zeeuwse geschiedenis Voor een prikkie BOEKENWEEK IN BEELD Druk programma voor Midden- Zeeuwse boekenliefhebbers 'Zomerhitte' van Jan Wolkers is dit jaar Boekenweekgeschenk Jan Blokker Te Cate Sandra Roelofs Magazine Woensdag 9 maart 2005 De Faam Geschiedenisplaten van Isings hingen vroeger in elk klaslokaal. MIDDELBURG - In veel openbare scholen hingen vroe ger de geschiedenisplaten van Johan Herman Isings: van de Noormannen bij Dorestad tot Leidens ontzet en van het Be houden Huvs op Nova Zembla tot de Slag bij Nieuwpoort. De Nederlandse historieschilder staat centraal bij boekhandel De Drvkkery in Middelburg. Hoeveel mensen zouden er zijn die als kind ademloos naar de historische wandplaten van Jo han Herman Isings (1884-1977) hebben staan kijken? Generaties leerlingen in Nederland zijn op gegroeid met zijn fantasierijke, kleurige tekeningen en schilde rijen. Isings historische aquarellen weergeven op een kleurige en ui terst gedetailleerde manier de vaderlandse geschiedenis. Na zijn eerste schoolplaat 'Op den Dam' volgden nog 43 platen. In De Drvkkery hangen een aan tal van zijn schoolplaten. Tobias van Gent houdt op donderdag 17 maart tussen 19.30 en 20.30 uur in De Drvkkery in Middelburg een lezing over de geschiedenis schoolplaten van Isings, die als onderwerp de Nederlandse zee helden uit de zeventiende eeuw hebben. Twee dagen later houden de broers Jan en Bas Blokker in de boekhandel een lezing 11.00- 12.00 uur) over hun bock ''Het vooroudergevoel'In het boek, dat ze schreven met hun vader Jan Blokker, vertellen ze de va derlandse geschiedenis aan de hand van de prenten van Isings. Boekhandel Het Spui in Vlissin- gen houdt tijdens de Boeken week een expositie over de ge schiedkundige schoolwandpla- ten uit 1890-1900 van Herman te Cate. GOES - Verschillende schrij vers komen tijdens de Boeken week naar Zeeland om een le zing en signeersessie te hou den. Opvallend is dat daar slechts één Zeeuwse auteur bij zit. De boekhandels en biblio theken geven blijkbaar de voorkeur aan de Nederlandse boven de Zeeuwse geschiede nis. Door Ellen De Vriend De boekenweek in Zeeland be gint met een afwisselende avond met Judith Koelmeijer in boek handel De Koperen Tuin in Goes. Zij houdt op woensdag 9 maart vanaf 19.30 uur een lezing over haar boek Het zwijgen van Maria ZacheaKoelemei jer werkt als journaliste bij de Volkskrant en schreef een indrin gend en zeer openhartig boek over het gezin Koelemeijer uit Wormer dat jarenlang de verzor ging van hun gehandicapte moe der op zich nam. Schrijfster Carolijn Visser komt op donderdag 10 maart naar het gemeentehuis in Kapelle voor een lezing en een signeersessie. Zij reist al jarenlang over de wereld en verwerkt haar ervarin gen in boeken. Haar belangstel ling gaat voornamelijk uit naar communistische en postcommu nistische samenlevingen. De li teraire avond begint om 19.30 uur. Vrijdag 11 maart om 16.00 uur maakt de Zeeuwse presidents vrouw uit Georgië, Sandra Roe lofs, haar opwachting in boek handel De Drvkkery in Middel- MIDDELBURG - De boeken winkels delen tijdens de Boe kenweek weer het traditionele Boekenweekgeschenk uit. Dit jaar is dat de roman Zomerhit te van Jan Wolkers. burg. In verband met het uitko men van haar biografie De first lady van Georgiëmaakt zij een tournee door Zeeland. Van veraf lijkt het leven van de Zccuws- Vlaamse Sandra op een exotisch sprookje, ze vertelt zelf hoe de werkelijkheid is. een geheimzinnig drietal. Iedereen die in de boekwinkel voor minimaal 11.50 euro aan Nederlandstalige boeken koopt, krijgt het Boekenweekgeschenk cadeau. 's Avonds houdt gemeentearchi varis Frank de Klerk vanaf 20.00 uur een lezing in de Goese bibli otheek over Goes in de zestiende eeuw. De bibliotheek organiseert deze lezing in samenwerking met boekhandel Het Paard van Troje. Henk van Os schreef het boekenweekessay Moederland se geschiedenis', waarmee hij hoopt de mensen te stimuleren om zich meer te interesseren voor de vaderlandse geschiede nis. Professor doctor Van Os was algemeen directeur van het Rijksmuseum en is nu hoogle raar Kunst en Samenleving aan de Universiteit van Amsterdam. Het grote publiek kent hem als presentator van de televisiepro gramma's Beeldenstorm en Mu seumschatten. Hij houdt op vrij dag 11 maart vanaf 20.00 uur een lezing in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. Hoogleraar sociale en economi sche geschiedenis Maarten Prak schreef het boek Gouden eeuw- het raadsel van de republiek'. Hij houdt op zaterdag 12 maart tussen 12.00 en 13.00 uur een le zing in De Drvkkery. VLISSINGEN - Bibliotheek 't Spui in Vlissingen doet mee met de elf dagitems die voor de Boekenweek zijn vastgesteld. Iedere dag presenteert de bi bliotheek andere boeken, vari ërend van historische romans tot de Oranjes. Nieuw zijn de themadagen die de bibliotheek gedurende het hele jaar gaat houden. De Vlissingse bibliotheek doet mee met de landelijk vastgestel de dagitems: woensdag 9 maart zijn dat historische romans; don derdag 10 maart biografieën; vrijdag 11 maart politiek en bur ger; zaterdag 12 maart kunst en architectuur; zondag 13 maart ode aan de doden; maandag 14 maart de Oranjes; dinsdag 15 maart handel en arbeid; woens dag 16 maart de Gouden Eeuw; donderdag 17 maart Nederlands- Indie; vrijdag 18 maart vader landse verzen en zaterdag 19 maart stad, streek en dorp. Bibliotheek 't Spui houdt tijdens de Boekenweek geen lezingen, kledingshows of boekpresenta ties. Een bewuste keus, volgens Ellen Pais, want de Vlissingse bibliotheek gooit dit jaar het roer om. "We willen gedurende het hele jaar inspelen op actuele ac tiviteiten en festiviteiten. We gaan iets groots organiseren rondom het referendum over de Europese grondwet, herdenken dat Toon Hermans vijfjaar gele den overleed, doen iets met de uitreiking van de World Press Photo en iets met de eerste sterf dag van Annie M.G. Schmidt. Maar ook houden we themapre sentaties over gezondheid, sport en wonen", somt Pais op. De presentaties gebeuren op ver schillende manieren, door het tonen van een televisiedocumen taire, een boekenpresentatie of een spreker uit te nodigen. Woensdag 16 maart vanaf 20.00 uur vertelt schrijfster Steffie van den Oord in de bibliotheek in Goes over haar nieuwste boek Liefde in oorlogstijd'Ruim twintig mannen en vrouwen doen in de interviewbundel openhartig hun verhaal over de grote liefde die ze tijdens de Tweede Wereldoorlog ontmoeten of verliezen. Net na de Boekenweek, op dins dag 22 maart, houdt Nellckc MIDDELBURG - Schrijver journalist Kees Slager schreef De Zeeuwse geschiedenis in meer dan honderd verhalen Het eerste exemplaar van het boek wordt vandaag (9 maart) feestelijk uitgereikt aan de commissaris van de koningin in Zeeland, Wim van Gelder. De overhandiging vindt plaats om 16.00 uur in boekhandel De Drvkkery in Middelburg. Het boek van Kees Slager be staat uit een bonte verzameling herinneringen aan momenten en gebeurtenissen uit de Zeeuwse TERNEUZEN - De lezing van Sandra Roelofs, presidents vrouw van Georgië, op donder dagavond 10 maart in jazzcafé Porgy Bess in Terneuzen is compleet uitverkocht. Vanwege de grote belangstel ling is er een tweede lezing op donderdagmiddag 10 maart om 16 uur. In de lezing, die uitgaat van stichting Prometheus, ver telt Sandra Roelofs over haar vorige week verschenen biogra fie. Noordervlict vanaf 20.00 uur een lezing in de Zeeuwse biblio theek in Middelburg. Zij heeft diverse historische romans ge schreven en is actief als recen sent en essayist voor Vrij Neder land en De Volkskrant. Rond de boekenweek verschijnt het boek Altijd Roomboter', waarin ze het bijzondere leven schetst van haar overgrootmoeder Engelber- tha Telje'ur-Wiggelaar, geboren in 1856. geschiedenis. Ze zijn afkomstig van Zeeuwen en van mensen die Zeeland ooit bezochten. Oogge tuigen uit alle tijden en van allerlei slag, zoals een Middel eeuwse pastoor uit Axel en een twintigste-eeuwse totaalweige raar uit Middelburg, een Beve- landse boer en een Thoolse land arbeider, een Oostburgse burge meester en een Duivelandse dijkgraaf. Samen schetsen zij in honderdvierentwintig verhalen een caleidoscopisch beeld van de Zeeuwse geschiedenis. Niet volledig, maar wel betrokken en direct. Kees Slager gebruikte voor zijn verhalen brieven, kro nieken, dagboeken, scheepsjour naals, notulen, reisverhalen en MIDDELBURG - Het sortcer- centrum, het magazijn met de kluis en de collecties van het Zeeuws Documentatiecen trum zijn op dinsdag 12 april te bekijken. Dan biedt de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg bezoekers een kijkje achter de schermen. 21 MIDDELBURG - De Boeken week heeft het motto 'Spiegel van de Lage Landen', met boe ken over de Nederlandse ge schiedenis. Dc Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg stelt tafels samen met boekencollecties over de ge schiedenis van Walcheren en Middelburg. De collecties wisselen dagelijks. En bockhan del De Drvkkery in Middelburg houdt diverse exposities, waar onder één over Fort Rammekens, de geschiedenisklas in de basis school en het grote grijze vlak: een spiegel van de 19e en 20e eeuw. Ook is een tentoonstelling te zien van de 20e eeuw van drie generaties Vaarzon Morel met schilderijen en aquarellen van W.F.A.I. Vaarzon Morel (1868- 1955), Willem Vaarzon Morel Sr. 1901 -1982) en Wim Vaarzon Morel (geb. 1931). In de biblio theek in Goes is tijdens de Boe kenweek een expositie ingericht over de Goese schrijver Johan nes van Mcllc. Hij leefde van 1887 tot 1953 en wordt gezien als de meest onbekende bestsel lerschrijver van Nederland. Hij heeft een behoorlijk oeuvre op zijn naam: gedichten, toneel stukken, korte verhalen en ro mans. In 'Het stadje op 't groene eiland' bundelt Van Melle een aantal schetsen over Zuid-Beve land. De bundel is herdrukt en te koop voor 5,95 euro. MIDDELBURG/VVEMEL- DINGE - De Zeeuwse Biblio theek in Middelburg verkoopt vrijdag 11 en zaterdag 12 maart afgeschreven romans, studieboeken en kinderboeken voor een prikje. De bibliotheek in Wemeldingc houdt vrijdag 8 april een grote boekenverkoop. Boeken gaan in Middelburg weg voor prijzen vanaf één euro en muzickcd's vanaf 2,50 euro. De verkoop is tijdens de openingstijden, op het plein op de begane grond. De bi bliotheek in Wemeldinge ver koopt boeken voor vijftig cent. De verkoop wordt gehouden tus sen 14.00 en 20.00 uur. krantenartikelen. Zo maakt hij het verleden voelbaar. Het boek maakt deel uit van de reeks 'De Nederlandse geschie denis in 1001 verhalen' die uit gegeven wordt door uitgeverij Van Gennep in Amsterdam. Doel van de reeks is op een le vendige en directe manier een nieuw licht werpen op de ge schiedenis. Kees Slager werd in 1938 geboren in Spijkenisse. Hij werkte als journalist voor Het Vrije Volk en als eindredacteur van geschiedenisprogramma's. Slager heeft een aantal boeken op zijn naam staan, waaronder 'De Ramp' over de watersnoo dramp van 1953. De plaatsen die bekeken worden zijn normaal gesproken niet toe gankelijk voor het publiek. De rondleiding wordt gehouden tussen 19.00 en 21.00 uur. Deelname is gratis. Aanmelden voor de rondleiding kan bij de klantenservice via het telefoon nummer 0118-654000. MIDDELBURG - De zeventigste Boekenweek richt de schijn werpers op de Nederlandse geschiedenis. De activiteiten tijdens de Boekenweek, van 9 tot en met 19 maart, variëren van rond leidingen en lezingen tot een boekenweektest. Net als in voorgaande jaren is er weer een Boekenweektest, het ca deautje van de bibliotheken tijdens de Boekenweek. De test is nieuw van opzet. In plaats van korte citaten uit boeken zijn nu lan gere leesfragmenten gebruikt. De bezoekers kunnen hun geschied kundige kennis testen door de bijbehorende tekstfragmenten te zoeken bij de tekeningen van striptekenaar Joost Swarte. Aan de test is een prijsvraag verbonden. Woensdag 9 maart (17.00-19.30 uur) speelt het orkest T Uitne mend Kabinet zeventiende-eeuwse muziek op het plein van de Zeeuwse Bibliotheek. In boekhandel De Drvkkery zijn verschillende activiteiten. Zo geeft het Gidsengilde donderdag 10 maart (19.30-20.30 uur) infor matie over de verschillende themarondleidingen die zij door de ou de stad van Middelburg gaan houden. Zaterdag 12 maart is er een show 11.00-16.00 uur) van historische kleding, gemaakt door on der meer historicus Ivo van Loo. En tussen 15.00 en 16.30 uur ver zorgt de Roosevelt Academy barokmuziek. Albert Clement en Margrecth de Jong spelen bespelen de klavecimbel en Tassilo Er- hardt de viool. De Stichting Ons Boerengoed houdt zaterdag 19 maart (10.30- 12.00 uur) een klederdrachtenshow op het plein van de Zeeuwse Bibliotheek. Na jarenlang uitsluitend non fictie te hebben geschreven, is Jan Wolkers weer terug bij het genre waarmee hij uitgroeide tot een Nederlandse literatuurle gende. De roman Zomerhitte is een Wolkers pur sang, met alle elementen uit zijn rijke oeuvre: dood, liefde, kunst, natuur, reli gie, geweld en noodlot. Het ver haal gaat over een fotograaf die zich op één van dc Waddenei landen geconfronteerd ziet met Het boekenweekmagazine 'Spiegel van de lage landen' (48 pagina's) vermeld honderden boeken over de geschiedenis. Adriaan van Dis, Koos Postema, Maarten van Rossem en Her man Pleij vertellen onder meer welk boek hun mooiste geschie denisboek is. Het magazine is vanaf begin maart gratis ver krijgbaar bij de boekwinkel en de bibliotheek. Kees Slager, (foto: Jaap Wolterbeek) Veel landelijke geschiedenis in Zeeuwse boekwinkels en biebs *T*r- i >rA 4C i •V '1 fan Wolkers Zomer hitte

de Faam | 2005 | | pagina 21