sflïm s?ïm Nieuwe Middelburgse welzijns organisatie een feit Bewoners verzorgingstehuizen zelf het woord, eindelijk! aan Spiegeltje Spiegeltje Hulpdienst zoekt vrijwilligers Film in CineCity „Oma krijgt beschimmeld brood, deel 2" 25e JAARGANG NUMMER 142 Stichting WelzijnMiddelburg Eben Haëzer Roggeveen St. Willibrord Op Walcheren Meldpunt Woensdag 2 maart 2005 De Faam Stichting WelzijnMiddelburg De Seniorenkrant is een uitgave van dè Stichting Welzijn Middelburg, locatie Molstraat Molstraat 13, 4331 SM Middelburg Telefoon 0118-627537 email baijens@zeelandnet.nl Redactie: Gerard Baijens Margot Piscaer Pieter Porreij Ivo Sekhuis 'Chris Stronks seniorenkrant (Een persoonlijke mening, buiten verantwoordelijk heid van de redactie. Ook voor uw mening is plaats op deze pagina). Met droefheid geven wij ken nis van het einde van de zo vertrouwde SWOM. Een heel actieve club, die met heel weinig personeel en heel veel vrijwilligers hopelijk voor U veel heeft betekend. Maar ook het leven van een organisatie is eindig, alleen de Kerk houdt het nog vol. U kunt daarover treuren, of jui chen, dat een oude club ver dwijnt, omdat er uit twee be staande een nieuwe wordt opgericht. Ik heb in dit geval gemengde gevoelens, de vrees, dat het gaat zoals met vele samenvoegingen en schaalvergrotingen: later blijkt, dat het verwachte ef fect, bezuinigingen of beter werk, uitblijft. Die vrees is bij mij aanwezig. Maar ander zijds zullen er ook nieuwe kansen komen. Ik vind het zelf nooit prettig, om met ac tiviteiten mee te doen, waar alleen ouderen (wie zijn dat ook al weer, het is erg rela tief, je voelt je zo oud als je je voelt) mogen komen. Juist in de menging van de leeftij den - een afspiegeling van de maatschappij - is voor ons ouderen (is 68 jaar oud?) vaak een bron van extra le vensvreugde. Ik zal bijna nooit aan iets meedoen, dat niet voor alle leeftijden open staat. In de praktijk zit je dan toch vaak met ouderen, om dat ze gepensioneerd zijn en dus tijd hebben, maar er doen dikwijls ook jongere ouderen mee. Ik ben heel benieuwd, welke activiteiten er door de nieu we SWM (Stichting Welzijn Middelburg) zullen worden georganiseerd. Op het af scheid van de laatste direc teur van de SWOM sprak ik een gedreven medewerkster van de SKWM, die mij en thousiast maakte voor een grand café in de recreatiezaal van Buitenrust, vroeger ver zorgingshuis met aanleun woningen van Roggeveen, nu in ombouw tot verpleeg huis. Ook de omliggende kantoorbevolking bleek daar veel in te zien. Gezellig, om daar tussen mensen van al lerlei leeftijden een broodje te eten. Nu alleen nog de in gang aan de Buitenrust straat gemaakt.... Maar dat schijnt weer problemen te geven, omdat Buitenrust ver pleeghuis wordt. Kom, kom, met wat aanvullende tech niek moet dat op te lossen zijn (las ik niet over elektroni sche polsbandjes in ver pleeghuizen, die dwaallopen signaleren?), ook een stevige cassiare aan de uitgang, zo als in sommige Franse res taurants in volle omvang aanwezig is, kan helpen. En 's zomers een mooi terras er bij, lekker op het zuiden. Ik zie me daar wel zitten! En tussen een heel gemengde cliantale! En wat dacht U van de bezoekers van de men sen, die daar verpleegd wor den Met zulke ideean wordt het nog eens wat met de Stich ting Welzijn Middelburg! Pieter Porrey De Stichting Welzijn Ouderen Middelburg (SWOM) en de Stichting Sociaal Cultureel Werk Middelburg (SKWM), zijn gefuseerd. Vanaf 1 februari gaan beide or ganisaties die elk meer dan veertig jaar hebben be staan, samen verder onder de naam Stichting Welzijn Middelburg (SWM). Door deze fusie is een krachtige welzijnsorganisatie ontstaan, die in staat moet zijn in te spelen op nieuwe ontwikkelingen op het gebied van het welzijn. Eén van de belangrijkste nieuwe ontwikke lingen hierbij is de Wet Maatschappelijke Ondersteu ning (WMO) die in 2006 van kracht zal worden. Tot nu toe werkte de SWOM uitsluitend voor de 55+er, ter wijl de SKWM sterk op de jongeren was gericht. De nieuwe SWM is er voor de hele bevolking, voor kinde ren, jongeren, volwassenen en ouderen en gaat daarbij, zeker in de beginperiode, uit van het huidig aanbod van activiteiten. Met andere woorden, het werk dat de beide stichtingen tot voor kort afzonderlijk uitvoerde wordt door de nieuwe stich ting voortgezet, op de twaalf vertrouwde locaties. Voorlo pig blijven de bestaande acti viteiten en locaties van beide stichtingen gehandhaafd. Maar daarnaast zal een nieuw werkplan 2005 worden opgesteld. In dat werkplan komen alle producten te staan die de SWM te bieden heeft. De SWM gaat activitei ten organiseren in de ge meenten Middelburg en Vee- re. De nieuwe stichting stelt zich tot taak de zelfredzaamheid van de individuele mens te vergroten en tegemoet te ko men aan de behoefte van de inwoners van Middelburg om te wonen in prettige en veili ge wijken en dorpen. De te organiseren activiteiten zul len gericht zijn op opvang, ontmoeting, samenlevings opbouw, activering, educatie, informatie en advies. En dit alles op een ontspannen ma nier. Alle activiteiten zullen wor den uitgevoerd door be roepskrachten, daarbij onder steund door een grote schare van vrijwilligers, zonder wie de uitvoering van de ambiti euze plannen beslist onmo gelijk is. De nieuwe organisatie be schikt over 35 beroepskrach ten en 450 vrijwilligers. Daar bij moeten dan de gastdo centen die leiding geven aan het uitgebreide cursuspakket nog worden opgeteld. In to taal zullen 500 mensen zich inzetten voor het welzijn van mensen in de stad. Inmiddels is een nieuwe directeur, de heer Huib Kilsdonk benoemd, die met een grote persoonlij ke inzet is begonnen de nieu we organisatie gestalte te ge ven. Van Kilsdonk heeft de Ruim een jaar geleden sprak wethouder De Vries met de bewoners van St. Willibrord. Het werd een "vinnig debat", aldus de PZC. Hieronder de weergave van ge sprekken, gevoerd in een wat rustiger setting, die ik voerde met zes bewoners uit drie Middelburgse zorg centra: over hun huidige situatie, de toekomstplannen van de gemeente Middelburg en de mogelijke gevol gen ervan voor hen. Om te beginnen spreek ik met mevrouw Vader. Zij is 87 jaar, woont nu 5 jaar in Eben Haazer. Vanuit een crisissitu atie (te veel medicijnen in één keer ingenomen) kwam ze er terecht: een bestiering van boven, zegt ze meer dan eens. Ik moet haar leven van nu nadrukkelijk zien in sa menhang met haar leven als zelfstandig wonende, tot haar 82e dus. Altijd hard gewerkt: „Ik was een bekwame werk ster", zegt de van oorsprong Oostkapelse, die bijna haar hele leven op Nieuwdorp woonde. Genieten, een kern woord in haar leven: eerst van het werk (hoewel, som mige werkgeefsters waren niet mis!), dan van de AOW, van de vele jaren dat ze zelf standig kon wonen en nu van het verblijf in Eben Haëzer. Niets hoeft meer, alles mag en mevrouw Vader maakt duidelijk wat die stelregel voor haar betekent. Behoefte aan wat gezelligheid? Dan naar de koffie in de grote zaal, of op bezoek bij mede bewoners. Liever alleen met de PZC op je kamer? Korte tijd kan ze nog op haar benen staan; voldoende om bij het aanrecht koffie te zetten. Wordt je dan in zo'n tehuis niet alles uit handen geno men? een gesprek met de heer Din- gemanse. Anderhalf jaar ge leden betrok hij er met z'n vrouw een ruim tweekamer appartement. Tot aan dat mo ment woonden ze in Vlissin- gen, in een soort kangoeroe huis, bij hun dochter. Ik kijk wat vreemd op. Mevrouw Vader Mevrouw Vader demon streert hoe zij, zittend in haar rolstoel (met de hand voort bewogen) zelf haar kamer schoonhoudt, met een zwab ber. Het beeld blijft me bij. Het voertuig brengt haar in alle hoeken van het gebouw; 's zomers op het plaatsje bui ten. Verder komt ze niet. „Zelfs op het fietspad is het me veel te gevaarlijk!" In het zelfde tehuis heb ik Voor de wijken Dauwendaele, Veldzicht, Erasmuswijk, Magi- straatwijk en Reijershove zal, wanneer zich voldoende vrij willigers aanmelden, een nieuwe hulpdienst opgezet wor den. De dames Riemens en Bremer, beiden woonachtig in een van de wijken, zijn bereid de schouders eronder te zetten, maar hebben versterking nodig. ledereen zal een beroep kunnen doen op de hulpdienst, waar het gaat om hand- en spandiensten, zoals bijvoor beeld oppassen bij een ziek kind, begeleiding naar arts of ziekenhuis, wandelen met iemand die weinig de deur uit komt, een boodschap halen of de hond even uitlaten. Kort om het gaat er om even bij te springen. Het is niet de be doeling dat de hulpdienst onkruid uit de tuin weghaalt, daar is een klussendienst voor. Wanneer zich een paar vrijwilli gers aanmelden, kan een klein netwerk opgezet worden, zo dat het werk evenredig verdeeld kan worden en de tijdsin vestering gering blijft. Inlichtingen en/of aanmeldingen bij Jannie Riemens 615641 of Alie Bremer 614159. De heer Dingemanse Ideale situatie, toch? „Jaze- ker"„"maar als je dochter ernstig ziek wordt, als de be nen van je vrouw langer dienst doen weigeren, als je zelf krijgt te maken met hart klachten, dan verandert er wat. Kijk, het is prachtig dat er om 8 uur hulp op de stoep staat, en om 10 uur en om 12 uur, maar daartussen in.." Mevrouw Dingemanse ver liest een breinaald, die over de vloer rolt. Haar man staat op. Dat bedoel ik nou, ik moest er altijd zijn. Hier kan ik met een gerust hart even weg, de verzorging is op de hoogte." „En dan de activiteiten in het tehuis!" Maar daarvoor blijft weinig tijd over! "Ja, soms ontkom je er niet aan", zegt de heer Dingemanse. Ik noteer een waslijst van huishoudelijke werkzaamhe den die hij dagelijks verricht: van vrouw helpen (staat bo ven aan), tot het legen van de pedaalemmer buiten het eigen appartement. Mevrouw Dingemanse zou geholpen moeten worden, aan haar vergroeide heup, aan haar ontstoken knie. Zij en haar man hebben beslo ten van die hulp af te zien. "Het hoeft voor mij niet meer", zegt zij. Toch heeft het er niets van weg dat zij in somberheid hun dagen door brengen. Integendeel, er is dankbaarheid vanwege het dagelijks samen-zijn, mis schien ook door het zeker weten dat doorklinkt in de woorden bij het afscheid (Ik heb dan beloofd nog eens te rug te komen): Zo de Here wil en wij leven. In het tijdelijk zorgcentrum Roggeveen op het terrein van Arduin, ontmoet ik mevrouw Klaassen en de heer Adri- aansen. Ze willen graag sa men het gesprek met mij te voeren. Eerste vraag: „Hoe bevalt de tijdelijke woonsitu atie?" Nog altijd is er bij de bewoners onbegrip en woe de over wat zij toch beschou wen als plaats moeten ma ken voor studenten, maar mijn gesprekspartners zien ook positieve kanten. "Kijk eens even naar m'n prachtige badkamer!" zegt mevrouw Klaassen. Mevrouw Klaassen En de heer Adriaansen wijst op het toegenomen contact tussen de bewoners, nu allen gelijkvloers wonen. Mevrouw Klaassen en haar man, bei den dan al hartpatiënt, na men 61/2 jaar geleden hun intrek in het Roggeveen aan de Singel. „Vooral 's nachts", zegt ze, ging het niet langer, dat zorgen voor m'n man; ik hield het niet meer vol. Ver huizen was echt noodzake lijk!" Na 3 jaar overleed haar echtgenoot. Voor mevrouw Klaassen, inmiddels ook lij dend aan diabetes, brak een moeilijke tijd aan. Ze kreeg vooral 's nacht last van hy po's, moest voor een verve lend hartonderzoek naar Ant werpen„Maar ik ben een knokker", zegt ze, het verhui zen naar de nieuwe zorgwo- ningen rond het oude Rogge veen, ik wil het nog meema ken! Daarvoor ga ik regelma tig op de hometrainer zit ten!" De heer Adriaansen, ooit buschauffeur-met-liefde, kent een ander verlangen: terug op de bus! Maar of dat ooit werkelijkheid zal worden? Hij kwam vanuit het ziekenhuis, waarin hij was opgenomen vanwege een totale verlam ming van het onderlichaam, in tijdelijk-Roggeveen te recht. Medicijnen en oefenin gen hebben ervoor gezorgd dat hij zich, met gepaste snelheid, dat wel, weer zelf standig, achter z'n rollator, door het gebouw kan bewe gen. In hoeverre hij nog vooruit zal gaan? Hij laat er zich niet over uit, denkend misschien ook aan wat hij nog meer moest ondergaan: een hartoperatie waarbij hij 4 omleidingen kreeg. Hij geniet van de contacten met mede bewoners, van de activiteiten in het tehuis en vooral van Janny's winkeltje. „Wat zij en haar handeltje voor de men sen hier betekenen, het is ge weldig". kers", zegt de heer Adriaan sen. Wij zorgen voor de lol, vrolijken de mensen op (me vrouw Klaassen: „Hij was een geweldige Sinterklaas!"), proberen hen te helpen, brengen hen thuis." Het brengt me op de toe komst. Hoe zal de situatie zijn als ouderen straks zoveel mogelijk zelfstandig moeten wonen? „U bent daartoe beiden in staat", zeg ik, "u bent de ideale senioren voor wethou der De Vries, maar hoe is het met de overige bewoners ge steld?" Mevrouw Klaassen is daar over zeer stellig: „Voor acht van de tien bewoners hier geldt dat beslist niet!" Tot slot het woord aan 2 be woners uit St. Willibrord. Ze kwamen er naartoe vanwege een vergelijkbare gebeurte nis. Mevrouw Bïing (82) woonde tot voor 1 1/2 jaar aan het Bellinkplein in Middelburg en niets wees erop dat daaraan snel een eind zou komen. Toch gebeurde dat: een val in het kerkportaal, een gespron gen bloedvat dat zorgt voor bloed achter haar ogen, met als gevolg een niet meer dan vaag onderscheiden van de omringende werkelijkheid. De heer Adriaansen Ook voor mevrouw Klaassen zijn die activiteiten van het tehuis heel erg belangrijk. De yogales, het zangkoor, de te kenclub eens in de 14 dagen, ze zou ze niet willen missen. „Wij zijn hier de gangma- Mevrouw Böing Niemand denkt dan direct aan een verzorgingstehuis, mevrouw Böing noch haar familie: „Je gaat daar toch niet naar toe!" Maar huisarts en specialist zijn zeer alert, signaleren brandwonden, ge volg van kleine huishoudelij ke ongelukjes. Binnen 5 we ken regelen zij een plaats in St. Willibrord. Van het aan vankelijke verzet tegen de opname is niets meer over. Mevrouw Böing is zeer tevre den over haar huidige situ atie, ook over haar kamer (volgens bezoekers vaak erg klein). Ze waardeert de dage lijkse ondersteuning bij alles waaraan „zien" te pas komt. „M'n boterhammen klaarma ken? Het lukt me niet, ik snijd me in de vingers!" Er is personele ondersteu ning, er zijn hulpmiddelen als een metertje voor het schen ken van koffie of thee en het gesproken boek, maar me vrouw Böing probeert zich zoveel mogelijk zelf te red den. Zeer te spreken is zij over de vele activiteiten van het tehuis. „Als die er niet waren, zou ik bijna de hele dag op m'n kamer zitten." „Ik had er eigenlijk niet over willen beginnen", zegt me vrouw Van den Berg (83), wanneer ze me heeft verteld over het overlijden van haar man, 53 jaar geleden, over de opvoeding van haar kinde ren, over de bittere armoede: moeten rondkomen van we kelijks f. 16,- van het ge meentelijk Armenbestuur. Het doet mij meer begrijpen van deze kleine, energieke vrouw, die nog zoveel zou willen, maar steeds meer be perkingen ervaart van toene mende artrose. Tweeëneenhalf jaar woont ze nu in St. Willibrord. Een val uit haar bed, waarbij ze een ruggenwervel brak, maakte een eind aan haar zelfstandig wonen. Een hele nacht lang was ze aan haar lot overgela ten, de politie moest 's mor gens de toegang tot haar huis forceren alvorens ze naar het ziekenhuis kon wor den vervoerd. Volgde een half jaar revalideren in het Gasthuis. laatste tijd als interim ma nager gewerkt, vooral in de randstad. Het welzijnsbeleid van Mid delburg krijgt een nieuw ge zicht. In elke wijk komen er woonservicezones, waarin zorg en welzijn op maat aan huis of dicht bij huis geleverd gaat worden. In elke wijk ko men één of meer wijkactivi- teitencentra, voor alle inwo ners van de wijk, ook voor diegenen die geen zorg no dig hebben. Dus geen schei ding meer tussen jong en oud, al zullen er altijd activi teiten blijven die speciaal voor jongeren of ouderen worden georganiseerd. Het welzijnswerk krijgt hierdoor een sterk wijkgericht karakter, dus dicht bij de mensen. Voor de nieuwe stichting ligt hier een belangrijke taak, die veel energie zal vragen. Be stuur, directeur, personeel en vrijwilligers zien het als een grote uitdaging om vorm te geven aan deze nieuwe vorm van welzijnswerk. Voor informatie en aanvragen hulp Vrijwillige Thuishulp Walcheren Ter Poorteweg 15 4371 RM koudekerke maandag t/m vrijdag van 9.30 - 12.30 uur tel: (0118) 553530 CineCity organiseert weer een Ouderenmiddag in Vlis- singen: op dinsdag 12 april a.s. om 13.15 uur wordt de film „Princess Diaries 2" gedraaid. Toe gang: 5,-inclusief een gra tis kopje koffie met cake! De film is een romantische komedie over een meisje, dat te horen krijgt, dat ze ei genlijk kroonprinses is van Genovia. In dit deel moet ze kiezen: trouwen binnen een maand of de troon opgeven: wordt het de aardige And rew of de aantrekkelijke maar arrogante Nicholas. Anne Hathaway en Julia Andrews zijn de stralende sterren. Voor vragen: infobalie van CineCity, vanaf 12.00 uur, tel. 0118 418810. Er is ook een folder verkrijgbaar. Mevrouw v.d. Berg Op de hometrainer, de lopen de band, achter de rollator, alles doen om naar een flatje te mogen gaan! De omge ving weet haar ervan te over tuigen: Dat kan niet! Gekozen voor St. Willibrord. Het lijkt een juiste beslissing, zeker als ze er nog eens wordt getroffen door een herseninfarct. Ook nu helpt een sterke wil haar er boven op. Ze heeft elke dag veel hulp nodig („Ik heb steeds minder kracht in mijn vin gers"), maar doet wat ze kan: deelnemen aan de tehuisacti viteiten, het nieuws volgen via de krant en dagelijks met de rollator haar rondjes ma ken. „Geloof me", zegt ze, „dat buiten lopen is beter voor een mens dan het dwalen over de gangen!" Zes beknopte geschiedenis sen, van mensen die weten wat oud worden ook kan be tekenen. Ik laat wat zij vertel den in eerste instantie voor zich spreken. Daarnaast no dig ik lezers van deze krant uit erop te reageren: voor het redactie-adres, zie elders op deze pagina. Nu al vraag ik hun toestemming die reac ties te mogen gebruiken voor een vervolgartikel. Chris Stronks Foto's Ivo Sekhuis In 2002 berichtte de PZC op 9 augustus „Groot aantal ouderen wordt kaalgeplukt door familie". Een alarme rende mededeling, die de projectleider van het Pilot Project Ouderenmis(be)handeling Walcheren, mevr. Marianne Quax, stimuleerde om „haar" project te doen slagen: acht Zeeuwse organisaties die voor ouderen actief zijn werken er in samen om een goede signale ring en hulpverlening tot stand te brengen. Destijds berichtte de Seniorenkrant daarover en nu het pilot project bijna klaar is, is er reden om eens te vragen hoe het ermee staat. Twee jaar subsidie van de provin cie en één jaar van de Walcherse gemeenten zouden toch iets moeten opleveren. Dat is ook zo, zegt Marian ne Quax. Op 1 maart eindigt het project en dan staat er ook een stevige organisatie, zoals bijvoorbeeld het Meld- en Adviespunt Ouderenmis(be)-handeling bij Maatschappelijk Werk Walcheren. Er is een folder voor het pu bliek (U en ik dus), er is er ook één voor hulpverleners en er stond een advertentie in de PZC. Maar vooral (of bovendien) zullen de deelne mende organisaties, Emer- gis, Zorgstroom, Politie en anderen, kortom de organisa ties, die bij eventuele hulp verlening betrokken kunnen zijn, een intentieverklaring ondertekenen. De aandachts functionaris, die binnen de eigen organisatie is aange wezen zal blijvend onder steund moeten worden, zo dat de aandacht voor oude- renmis(be)handeling niet ver slapt. Alle Walcherse aan dachtsfunctionarissen zijn geschoold in het herkennen van ouderenmis(be)hande- ling en weten hoe er gehan deld moet worden om de mis(be)handeling te stoppen. Van die functie is een functie beschrijving gemaakt om hem stevig vast te leggen. Voorts is er een Consultatie netwerk Walcheren, waarin een aantal van deze aan dachtsfunctionarissen met el kaar samenwerken om situ aties van ouderenmis(be)- handeling te kunnen stoppen en voor de toekomst te voor komen. Kortom: aan het ein de van het project is er het nodige ontwikkeld op Wal cheren om ouderenmis(be)- handeling te kunnen signale ren en vervolgens te kunnen te stoppen. Komt zoiets op Walcheren wel voor?, denkt U mis schien. Meer dan U denkt: één op de 20 thuiswonende ouderen heeft te maken met mis(be)handeling, dat zijn hier dus bijna 900 situaties. Bij het Meld - en Adviespunt Ouderenmis(be)handeling komen zo ongeveer 20 mel dingen per jaar binnen ver telt Marianne Quax. Het gaat om zeer uiteenlopende zaken als lichamelijke mishandeling (slaan, knijpen, vastbinden, drogeren met medicijnen etc.), psychische mishande ling (schelden, dreigen, inti mideren, vernederen enz.), verwaarlozing (onvoldoende voedsel, onvoldoende hygië ne, aandacht, respect en der gelijke geven), seksueel mis bruik, financiële uitbuiting, schending van rechten. Dat zijn ernstige zaken, die het leven van een ouder ie mand, die afhankelijk is ge worden, heel erg kunnen aantasten. Hulp is dus heel belangrijk. En om hulp te kunnen geven is herkenning van het probleem noodzake lijk. Door buren, door familie, door ieder, die wel eens in aanraking met een oudere komt en natuurlijk ook door de professionele hulpverle ners als artsen, wijkverpleeg kundigen, thuiszorgmede werkers. Marianne Quax gebruikt heel bewust het woord ouderen- mis(be)handeling. Dat is om te benadrukken dat het pro ject zich niet alleen op de moedwillige mishandeling heeft gericht, maar zeker ook op het onbedoeld overschrij den van grenzen. Uit on macht, onwetendheid of on kunde kan er niet goed voor de oudere gezorgd worden. De oudere wordt niet goed behandeld; hij wordt misbe- handeld. Het melden van een vermoe den van mis(be)handeling is moeilijk: direct betrokkenen ontkennen wellicht het pro bleem. Maar erover praten is vaak de eerste stap om uit een uitzichtloze situatie te kunnen komen. Daarom is er een neutraal Meld- en Ad viespunt ingesteld bij (via) het Maatschappelijk Werk Walcheren met als telefoon nummers: 0118 - 448844 of 0118 - 684000. Vraag naar de dienstdoende maat schappelijk werker en U kunt met hem of haar Uw vermoe dens rustig bespreken, zon der dat naar buiten komt, dat U het initiatief heeft geno men. Van daaruit zal het pro bleem verder met de betrok ken instellingen worden be sproken. Marianne Quax kijkt met vol doening terug op een ge slaagd project, dat voor ou deren een verbetering in de leefsituatie kan gaan beteke nen. Marianne Quax: ,,Een geslaagd project" Foto Ivo Sekhuis

de Faam | 2005 | | pagina 6