Suikerziekte vaart wel bij lui leventje Bluesman Trout ten voeten uit Moppentopper Jeroen Smits kan meer dan moppen vertellen Webwetensw@@rdigheden ww^ Lekker, lekker. Puzzelland Het boek Muziek en meer 1 2 3 4 5 6 7 8 In de sterren. 6 7 8 9 10 11 1 8 6 2 3 2 3 4 5 6 7 5 8 7 9 10 4 11 n 1 Woensdag 2 maart 2005 De Faam 31 De kogel is door de kerk. Na meer dan twee jaar soebatten heeft de Hoge Raad. het hoogste rechtsorgaan van Nederland, besloten dat meedoen aan kansspelen via internet alleen bij De Lotto mag. Ook si tes die in het buitenland zijn gevestigd vallen onder deze maatregel. De Hoge Raad bevestigt met haar arrest een eerdere uitspraak van het Gerechtshof in Arnhem dat eerder al besloot dat het Britse bedrijf Ladbroke geen sportgokspelletjes aan Nederlanders mag aanbieden. Door de uitspraak van de Hoge Raad wordt voorkomen dat allerlei internationale sites de Nederlandse markt gaan overspoelen met gok spelletjes. Momenteel is er bijvoorbeeld zelfs als een Australische website waarop het mogelijk is te gokken op wedstrijden uit de Ne derlandse eredivisie én eerste divisie voetbal. Ook die site mag vanaf nu geen Nederlandse klanten meer toelaten. Het Britse Ladbroke richt zich duidelijk op Nederland, zo stelde het Arnhemse Gerechts hof al eerder en de I loge Raad sluit zich hier bij aan. Zo komt Neder land voor in de landenlijst van de internetsite van Ladbroke. Boven dien is het zo 'dat een Nederlandse ingezetene die de website van Ladbrokes bezoekt voor het deelnemen aan kansspelen dit in het al gemeen doet vanaf zijn computer in Nederland en daarom aldus kan meespelen aan de door Ladbrokes aangeboden kansspelen, waarbij de gang van zaken aldus is dat de deelnemer het deelnameformulicr ontvangt op zijn eigen computer in Nederland, het vanuit zijn com puter in Nederland verzendt naar Ladbrokes, met zijn Nederlandse creditcard in euro's kan betalen en ten slotte gewonnen bedragen op zijn Nederlandse bankrekening kan ontvangen'. Doordat Ladbroke Nederland in zijn landenlijst heeft opgenomen, het de deelnemers erg gemakkelijk maakt (winsten worden op de Nederlandse bankreke ning gestort) en het gokken en betalen in Nederland plaatshebben, is dus sprake van een Nederlands gokspel. En dat is verboden, aange zien alleen De Lotto - waaronder ook de Toto valt - een vergunning heeft dit soort gokspelletjes aan'te bieden.. De overheid geeft verder geen vergunningen af om gokverslaving tegen te gaan. In het verle den is al geprobeerd om deze manier van vergunningen afgeven - waardoor één partij een monopoliepositie krijgt aan te vechten, maar tevergeefs. In september 2003 deed het Europese Hof van Jus titie een uitspraak waardoor overheden goksites mogen verbieden om gokverslaving tegen te gaan. Voor De Lotto is de uitspraak van de rechter van groot belang. Er lopen op dit moment meerdere rechtza ken tegen buitenlandse aanbieders van gokspelletjes. En deze uit spraak zou er wel eens voor kunnen zorgen dat De Lotto sterker komt te staan in die zaken. Helemaal zeker is dat overigens nog niet. De uitspraak maakt duidelijk dat het internet niet gebruikt mag worden voor spelletjes die op Nederland gericht zijn, zoals het gokken op sportwedstrijden. Of dit ook betekent dat een roulettespelletje op in ternet niet meer mag en dat deze sites Nederlandse klanten moeten gaan weigeren is nog maar de vraag. Voor het roulettespel geldt wel dat een Nederlander dit kan spelen vanaf zijn eigen computer en kan betalen met een Nederlandse creditkaard, maar het valt toch moeilijk vol te houden dat het spel op Nederland gericht is. Voor wie geïnte resseerd is: de volledige uitspraak van de Hoge Raad staat op het in ternet. De tekst is te vinden op http://zoeken.rechtspraak.nl/zoeken/dtluitspraak.asp?searchtype=ljn &ljn=AR4841 &uJjn=AR4841 Wppkkrant pvtvn PWSET&S ZIT IN PÊ LIPT, NESM PE TRAP j Alle luxe van de moderne we reld maakt de mens lui. Daar in schuilen gevaren voor de ge zondheid. Steeds meer Neder landers wegen meer dan ge zond is. En mensen die te dik zijn, lopen een groter risico op diabetes (suikerziekte). Die ziekte is dan ook hard bezig een epidemie te worden, ook onder jonge mensen. Diabetes geeft geen klachten. Mensen die te dik zijn, lopen een groter risico op diabetes (suikerziekte). Die ziekte is dan ook hard bezig een epidemie te worden, ook onder jonge mensen. aanvankelijk Veel mensen hebben diabetes zonder dat ze het beseffen. Maar op de langere duur kan deze ziekte ernstige complicaties geven, zoals hart en vaatziekten, oogaandoenin- Gevulde kip in de pan 'Kieken in de casserole' wordt dit aloude gerecht in Vlaanderen ge noemd. Het is eigenlijk geboren op de boerderij waar ze het altijd vervelend vinden ook maar iets weg te gooien. Ik heb jarenlang een Frans boerengezin bezocht waar zelfs de veren van de geslachte kip pen werden gebruikt om kussens mee te vullen. De kip werd gegeten, met nagenoeg alle ingewanden op een apart manier bereid en het kar kas ging naar de hond. Ingrediënten: een goede kip van een kilo, 100 gram kippenlevertjes, éen ei, wat paneermeel, dragon, 150 gram boter, eetlepel gehakte pe terselie, 100 gram oesterzwam, scheutje room, glas droge witte wijn en peper en zout. Maak een vulling van de fijngehakte kippenlever tjes, het ei, wat paneermeel en de dragon, afmaken met peper en zout. Vul daarmee de kip en bind haar dicht en op. Dat gaat het makke lijkst met een grote stopnaald en keukentouw. De vleugels en de po ten tegen het lijf binden en vastzetten. Vervolgens de boter bruin la ten worden in een braadpan en de kip daarin aan alle kanten mooi la ten bruinen. Giet er de wijn bij en braad de kip in een uurtje gaar. Vooral gaar laten worden! Niets is zo link als niet gaar gevogelte- vlees. De kip uit de pan nemen, de saus afmaken met de in plakjes gesneden champignons, de gehakte peterselie en de room. Serveren met beetgare broccoli. Anneke Kaiser Voor iedereen die de film gezien heeft en die het verhaal nog een keer wil beleven, en voor ieder een die de film niet gezien heeft, maar die toch meer wil weten over een wereldveroveraar zoals de hellenistische beschaving nog nooit gezien had, is er het boek 'Alexander de Grote' van de hand Van Valerio Massimo Manfredi. Oorspronkelijk werd dit epos in drie delen uitgegeven, te weten De Zoon van de Droom, Het Zand van Anion en De Grens van de Wereld. Ter gelegenheid van de verfilming wordt de trilo gie nogmaals als één geheel in de boekwinkels gelegd. Bekende namen als Aristoteles en Herodotus en beroemde ste den in Perzië (het huidige Iran), Egypte en India komen in het boek ruim aan bod en ook de ge beurtenissen na Alexanders dood worden nog summier aan gestipt. Uitgeverij Sijthof, Paperback, 384 blz. ISBN 90 245 4488 2, adviesprijs 19,95. Patricia van der Veen Blues en bluesrock blijven. Walter Trout is een van de kampioenen van dat bastaard genre. In Nederland kan 'ie re kenen op een flinke schare be wonderaars. De compilatie-cd 'Deep Trout' brengt Walter's 'jonge jaren' treffend in beeld. Voordat Trout in 1985 in als Bluesbreaker in dienst trad bij John Mayall, had 'ie gewerkt met coryfeeën als Percy May- fiold^Big Mama Thornton en JoeTex. Mayall ontdekte hem in Canned Heat, waarmee hij tour- de door The States. Trout werd ingehuurd als tweede gitartist naast Mick Taylor, maar dat was van korte duur. Als gauw was Walter een spelbepaler in The Bluesbrcakers die in noodgeval len de meester kon vervangen. Na vijfjaar Mayall was de tijd rijp voor The Walter Trout Band. Provogue Records zag er wel brood in en zo ontstond een mooie samenwerking die tot op de dag van vandaag voortduurt. In het zestien pagina's tellend cd-boekje licht de Engels roek- promotor Pete Feenstra Trout's doopceel! Op 'Deep Trout' staat 'jeugd werk' van Walter, veel van zijn debuutalbum 'Prisoner of a dre am' dat verscheen in 1990. Inte ressantst is de finale van 'Deep Trout'. Daar staan stukken die niet eerder uitgebracht zijn: een akoestische versie van 'Life in the jungle' en 'So sad to be lone ly' uit 1972. Trout-fans zullen ook in hun sas zijn met 'Big chain' van Freebo's solo-album uit 2001, waaraan Walter na drukkelijk zijn medewerking verleende. Nagenoeg alles is ei gen werk. Het verhaal over de kookkunst vaiT'Victor the Ca jun', het Santanisch 'Sweet as a flower', de aandoenlijke blues bal lad 'The love that we once knew'. Later dit jaar komt Trout naar Europa. Jan van Middendorp gen, nierziekten en aandoenin gen aan het zenuwstelsel. Daar om is het belangrijk diabetes vroegtijdig op te sporen en te la ten behandelen. Bij diabetes is de hoeveelheid glucose (suiker) in het bloed te hoog. Deze glucose komt uit koolhydraten. Die zitten bij voorbeeld in brood, aardappelen en rijst en in zoetigheid zoals frisdrank, koek en gebak. Er zijn twee soorten diabetes. Een soort (type 1) komt al op jonge leeftijd aan het licht. De tweede soort (type 2) kwam vroeger vooral voor bij mensen van middelbare leeftijd of ouder, maar treedt nu steeds vroeger op. Hoe herken je diabetes? Er zijn een paar typische klachten die bij diabetes horen: veel moeten plassen, dorst en moeheid. Ook jeuk, slecht genezende wondjes en huidinfecties kunnen wijzen op diabetes. In combinatie met overgewicht zijn zulke klachten dus alarm signalen en een goede reden om naar de huisarts te gaan, zeker als diabetes in de familie voor komt. Het goede nieuws is, dat een ge zonde levensstijl diabetes kan helpen voorkomen: afvallen en meer lichaamsbeweging. Ook voor mensen die diabetes hebben is dat erg belangrijk, om dat de behandeling dan meer ef fect heeft. Voor meer informatie kunt u te recht bij uw apotheek of bij de Diabetesvereniging Nederland, telefoon (033) 463 0566. JP382 E o o T3 c ro a3 N N =3 Q. HORIZONTAAL: kunstgoud, boomloze gras- dier, geldstraf; 4. ontken- steppe; 10. aanwijzend ning; 5. Engelse zeevaar- l. Dringende kwestie; 2. vnw.; I 1soort vloer, boogbal; 3. stad in Japan, stukgoed; 4. herkauwer; 5. VERTICAAL: geluk, schoolvak; 7. op standeling, onbebouwde 1. Verbod om stil te staan; ruimte; 8. liefkozing; 9. 2. knaagdier; 3. girafachtig binnenkant. der, wateronkruid; 7. vr. geslachtscel, Turks ge recht; 8. edel; 9. vooruit!, muze van het minnedicht; 10. plezier; 11. langs de Ruud van Nistelrooij kan wel lachen om Jeroen Smits: "Hij is een geboren entertainer", (foto: Roelofs Entertainment Jeroen Smits) Moppentopper en stand-up co median Jeroen Smits maakt zich op voor een eigen program ma. De sympathieke Hagenees gaf eind 2004 zijn visitekaartje afin de Rijswijkse Schouwburg. Het werd de feestelijke aftrap voor een nieuwe reeks optre dens en programma's. "Mensen laten lachen is het mooiste wat er is", vertelt Jeroen. "Zowel in het theater als tijdens de optre dens in het land." Grote bedrijven, multinationals, ondernemersverenigingen, voet balclubs, zaalhouders en perso neelsverenigingen. Stuk voor stuk weten ze Jeroen Smits te vinden. De veelzijdige stand-up comedian ontwikkelde zich na het winnen van het programma 'Moppentop pers' tot een verrassend entertai ner. "Meer dan alleen maar mop pen", vertelt Jeroen. "Het jaar 1994 heeft mij leven op slag ver anderd. Het winnen van Moppen toppers heeft mijn rustige leventje volledig op de kop gezet. I leerlijk vind ik het. Humor is een van de belangrijkste dingen in het leven. Een dag niet gelachen, is een dag niet geleefd." Jeroen verhaalt op het kantoor van zijn management. Twee dagen na een flitsende pre sentatie, naast Ruud van Nistel rooij, van een sportevenement. Vijfjaar geleden bracht hij zijn eerste programma in een uitver kocht Nieuwe de La Mar. On langs schitterde Jeroen in zijn ei gen show op het podium van de Rijswijkse Schouwburg. "Mop pen, snelle verhaallijnen, heel veel lachen en enkele serieuze momen ten. De andere Jeroen. Neem een liedje over Alzheimer. Ik maak het van heel nabij mee. Op het moment dat ik het zong kon je een speld horen vallen. Wc kunnen de show in zijn geheel brengen, maar ook kiezen voor fragmenten. Op verzoek pas ik een deel van het programma aan. Moppen en verhaallijnen die naadloos aansluiten op het evene ment of thema. Het houdt me scherp." Jeroen weet zich ge steund door een enthousiast team. Ondergetekende als componist/tekstschrijver en een betrokken management. "Ik ben de man van de moppen. De jon gen van de straat, die stom toeval lig de kans kreeg op televisie. Willem vertaalt enkele onderwer pen naar pakkende liedjes die ik, begeleid op piano, op de bühne breng. Als deejay zet ik van tijd tot tijd een tent volledig op de kop. Gewoon leuk, veel lachen en lek ker uit je dak gaan. Natuurlijk klinkt ook dan van tijd tot tijd een mop. Wat ik op dit moment doe, is helemaal mijn ding. Ik heb het geweldig naar mijn zin. De plan nen voor een eigen theatertournee zijn in een vergevorderd stadium en met regelmaat speel ik in het land. Ik heb lol, iedere dag op nieuw." Willem Gunneman Ram Ondanks uw goede wil loopt het niet soepel deze week. Kan het zijn dat u uw zaakjes wat heeft laten sloffen? Or dening geeft rust, dus het is een goed moment daar tijd voor te nemen en er iets aan te doen. Stier Er komt overzicht in een zaak die u al maandenlang bezig houdt. Een donkere bui trekt weg. Uw energie komt terug, maar uw onrust ook. U raakt in een opgewekte stem ming en u ziet kans dat uit te strekken naar anderen. Tweelingen Alles gaat rommelig en on verwacht. Een voorstel wordt plotseling geaccepteerd. Er blijkt iets te zijn veranderd in uw opvattingen en de scher pe kantjes van vroeger zijn er nu een beetje afgeslepen. Het brengt u op nieuwe ideeën en tot nieuwe inzichten. Kreeft Het is een week met wat mis verstanden en misschien zelfs geroddel. Geef dat geen kans. U bent zelf niet hele maal in een goede stemming, maar u weet tenminste waar de schoen wringt. U kunt in uw hart anderen de schuld geven. Leeuw Afstand houden kunt u goed. Houd u sociaal wat afzijdig en blijf bij uw eigen mening. Veel gepraat hoeft nog geen oplossing in te houden, in be paalde situaties kan het zelfs averechts werken. U wacht op een bericht dat voor u be langrijk kan zijn. Het komt deze week nog niet. Maagd Amor heeft u een streek gele verd. Blijf niet in een kringe tje rond het verleden raaien, maar richt uw oog op de toe komst. U wordt zekerder en evenwichtiger op gevoelsge bied. Probeer dat vast te hou den. Het is een goede week voor nieuwe contacten. Weegschaal U moet laveren tussen heel verschillende meningen door. De week begint moei zaam - er worden veel eisen aan u gesteld - maar in de loop van de week wint u ver trouwen en komt de vaart er als vanouds weer in. Er zijn contacten met prettige men sen. Schorpioen U heeft wel veel omhanden, maar de meeste klusjes lig gen voor de hand. U kunt er een goede week van maken door met uzelf geen verstop pertje te spelen. U wilt er graag iets van maken, maar u bent bezig uzelf om de tuin te leiden. Wees eerlijk tegen over uzelf en anderen. Boogschutter U heeft een oplossing be dacht voor een probleem die u zelf acceptabel vindt, maar anderen in uw omgeving niet. U kunt te maken krijgen met een wat mysterieuze zaak. U doet er goed aan uw argwaan op tijd in te schake len en u niet te laten leiden door uw nieuwsgierigheid. Steenbok U bent aan de zonzijde van het leven beland. U was een tijdje uit uw doen door ge beurtenissen buiten uw schuld. Het kan zijn dat u uw zachtmoedigheid even kwijt raakt. U heeft uw grenzen, al stelt u die niet vaak. Laat geen steken vallen, er breken goede tijden aan. Waterman In uw werk gaat u een ver eenvoudiging toepassen, waardoor alles stukken vlot ter zal verlopen. Dat u dat niet eerder hebt bedacht! Uw heldere blik is nodig in ver band met een moeilijke kwestie, daar heeft u nu meer aandacht en lijd voor. Vissen Als u niet te veel naar ande ren luistert, kunt u er een goede week van maken. Ach teraf heeft u reden tot vol doening en wellicht lacht u in uw vuistje.

de Faam | 2005 | | pagina 31