A-MERKEN SANITAIR TEGEN ABSOLUTE BODEMPRIJZEN 299," 3500 m2 sanitairshowroom volgens nieuw concept! profiteer nu! Vrijburgbad "GEEF PERSOONLIJKE MENING OVER JOUW BUURT OP WWW.JANTJEBETON.NL Hoe scoort jouw buurt? ZONDAG 6 MAART GEOPEN 11.00-17 JANTJE BETON PEILT OPINIE NEDERLANDS PUBLIEK Nu of nooit! Profiteer alleen tijdens het openingsfeest van niet één... of twee... maar van drie keer voordeel! Ie Stoomcabine/Whirlpool aktie. Spectaculaire aanbiedingen op de stoomcabines van o.a Riho, Schavis, Wilux, Ri-jo, Villeroy Boch. i Huifakkerstraat 10 Breda - Noord Tel. 076-5937100 (Nabij de MegaPraxis) Bosscheweg 253A Tilburg Tel. 013-5821391 (Nieuw in Tilburg!) Optisport OPROEP AAN ALLE SCHOLEN, OUDERS EN JONGEREN: Doe de Jantje Beton Test! Woensdag 2 maart 2005 De Faam i 28 10.00-17.00 SANI-DUMP Neem uw offerte mee. I Wij zijn altijd goedkoper! Villeroy Boch wandcloset (wit) Grohe Rapid-L inbouwreservoir Pressalit zitting Grohe afdekplaat normaal 629,- 2e Ballonprikaktie met extra kortingen van 3 t/m 10%, (bij aankoop van een badkamer van minimaal €2500,-)' 3e Extra kortingen tot 10% aangeboden op bijna alle A-merken, o.a. Grohe, Villeroy Boch en Sphinx keramiek, Hiippe en Wilux etc, Voorbeeldkorting: Grohe kranen Sani-Dump korting 25% Extra leverancierskorting 10% Extra Ballonkorting max 10% S"*'™' Koole Sport is een sportspeciaalzaak gespecialiseerd in hardlopen, skeeleren, schaatsen, fietsen, zwemmen - duursporten. Het personeel van Koole Sport beoefent zelf al jarenlang deze sporten en heeft daar door alle kennis en ervaring die nodig is om u goed en enthousiast te helpen. RUN^ Training Twee keer in het jaar wordt "Nike Start To Run'' georgani seerd. Het Koole Sport team is verantwoordelijk voor deze trai ningen. Start to Run is twee keer per jaar zes trainingen voor beginners op zaterdagochtend om half tien. De looptrainingen worden gege ven door ervaren trainers van Koole Sport, Optisport Health Club en atletiek- en duursport- vereniging Dynamica. Zij begrij pen hoe het voelt om te begin nen met lopen, ledereen kan lopen met Start to Run en ieder een ontdekt hoe leuk het is om samen te trainen. Op 5 maart 2005 starten de nieuwe training en. De trainingen starten vanaf Restaurant de Kanovijver in Vlissingen. De trainingen bestaan uit twee delen Theorie en praktijk. In de theorie zal elke week een onderwerp behandeld worden welke van belang is bij het sporten. Looptechniek, sportschoenen, en hartslagme ters worden daar zoal bespro ken. Ook zullen er gastsprekers komen zoals de sportarts van het SMA en een fysiotherapeut. In de praktijk zal er in het Nollebos worden gelopen en zullen er individuele aanwijzing en worden gegeven, Na de praktijktraining wordt er weer geëindigd bij Restaurant de Kanovijver waar nog een drank je genuttigd kan worden. De 6 trainingen zijn gratis bij aankoop van Nike-hardloop- schoenen bij Koole Sport, of voor 25,- per jaar. www.starttorun.nl www.koolesport.nl L ole start loopcursus voor beginners Sport i.s.m Optisport Health Club en A.V. Dynamica op 5 maart Tekst Gideon van AartsenFoto: loost Plomp Welke gemeente verdient de titel 'Beste Jantje Betonbuurt van Neder- land'. En welke stad of dorp herbergt de 'Slechtste Jantje Betonbuurt van Nederland'? Tijdens zijn jaarlijkse collec teweek (7—12 maart) maakt Jantje Be ton de uitslag van de grote Jantje Beton Test bekend. Het Nederlands publiek kan zich nu op de website van Jantje Beton uitspreken over de speel- en ont spanningskwaliteit van de eigen buurt. Ook kinderen en tieners krijgen een belangrijke stem. Voor hen heeft Jantje Beton speciale vragen ontwikkeld. "Wij zijn zelf ook razend benieuwd naar de uit- slag", scelt Henk Kasbergen, directeur van Jantje Beton. "Voor deze test sturen we geen specia listenteams naar alle uithoeken van Nederland. Hadden we ook kunnen doen: Hoeveel vierkante meters speelruimte tel je? Hoeveel klimrekken of trapveldjes? Hoeveel hang- en doeplekken voor de opgeschoten jeugd? Daarmee kun je mooie gra fiekjes samenstellen. Maar een klimrek wordt mis schien niet gebruikt omdat het op de verkeerde plek staat. Of op het trapveldje laat iedereen zijn hond uit, omdat de gemeente daarvoor geen an dere voorzieningen heeft getroffen. Wat wij willen weten is: hoe speel- en ontspan- ningsvriendelijk voelt eeri bepaalde buurt aan? En daarvoor moet je bij de mensen zelf zijn. Wat is hun mening? Vandaar deze Jantje Beton Test met als ondertitel 'Hoe scoort jouw buurt?'. Sommige gemeentes zetten zich geweldig voor de jeugd in. Andere roepen telkens dat ze geen geld hebben of andere prioriteiten moeten stellen. Ik weet zeker dat gemeentes, die bij onze test zeer laag scoren zich nog eens achter de oren krabben. Misschien moet het toch allemaal wat anders... Na het invullen van de test op onze site, zie je gelijk hoe jouw buurt scoort. Is die score beneden peil. dan kun je het Jantje Beton Speelruimte- Actiepakket aanvragen. Het pakket is bestemd voor ouders, scholen of jongeren die een actie groep voor meer speelruimte willen oprichten: hoe doe je dat, hoe breng je journalisten op de been, hoe krijg je aandacht van de burgemeester of wethouder? Echt een praktisch pakket met een handboek en posters." Desirée Muis (38) uit Breukelen is zo'n moeder, die dankbaar gebruik maakt van het pakket. Desirée: "Tot drie jaar geleden lag voor ons huis een fantastisch trapveldje, waar kinderen uit de hele buurt gebruik van maakten. Maar toen kre gen we een briefje van de gemeente. Die wilde stapelcontainers op het veld plaatsen, als tijdelijke woonplek voor ouderen van wie het verzorgings huis werd verbouwd: Of wij ons in dit noodplan Het team van Koole Sport bestaat uit Floris Jan Koole (ex prof triatleet, marathonschaat ser, atleet, en sportpodoloog), Edith Koole-Gerards ((tri-)atlete, schaatster, sportpodologe), Mauricio Gonzalez (10 km Olympische Spelen Seoul 1988, ADL-podoloog), Jan Bart Jasperse (ex triatleet, skeele raar, schaatser) en Lous Wondergem (hardloper, triat leet, bewegingstechnoloog i.o. en sportpodoloog). Lekker kunnen bewegen en je conditie op een redelijk niveau houden, daar moet je wel wat voor over hebben. Hardlopen is nog altijd een van de beste manieren om je lichaam te onderhouden. Het is een sport die in de vrije natuur en onder alle weersomstandigheden te beoefenen is. Daarbij komt dat het een redelijk goedkope sport is omdat je weinig sportattribu- ten nodig hebt. Je kunt natuurlijk alleen trainen, maar je kunt ook terecht bij een atletiekvereni ging. Voor beginnende lopers organi seert Nike in samenwerking met Koole Sport en Optisport Health Club speciaal Start To Run. Hardlopen Het belangrijkste bij het hardlo pen is de afwikkeling van de voet. Toch wordt dit door veel sporters verwaarloosd. De vraag is dan ook waar er op gelet moet worden? vocht mee te nemen. Tijdens het fietsen is het wel mogelijk om vast voedsel te eten. Tijdens deze sport kan een energiereep worden gege ten. Door kennis van de produc ten en jarenlange ervaringen in wedstrijden en trainingen, kan het Koole Sport team uitgebreid persoonlijk advies geven. 'Normaal' wordt er geland op de buitenkant van de hiel. Hierna beweegt de voet naar binnen men. Dit kan op verschillende manieren. Tijdens hardlopen is het niet veilig om iets te eten. Een andere manier om toch de energie binnen te krijgen is een energiegel. Dit is een gelei-ach- tige substantie waar veel ener gie in zit. Een andere oplossing is een energie drank. Omdat er tijdens de inspanning veel vocht wordt verloren, zal dit vocht ook aangevuld moeten worden. Daarom is het goed om regelmatig te drinken tijdens de inspanning. Er kan gebruik wor den gemaakt van één grote bidon die meegenomen kan worden, maar er is ook een spe ciale elastische riem waar meer dere flesjes in kunnen om zo het worden aanbevolen. Dit is de beste manier om blessures te voorkomen of te verminderen. Door de aanwezigheid van adl- en sportpodologen kan er op het gebied van inlegzolen informa tie worden gegeven en kunnen er aanpassingen gemaakt wor den aan de zool of schoen. Kleding De weersomstandigheden spe len een belangrijke rol bij het sporten. Wanneer er bij lage temperaturen, harde regen, koude wind of brandende zon neschijn gelopen wordt is goede kleding essentieel. Hoe langer er gewerkt moet worden tijdens de inspanning, hoe warmer het lichaam wordt en hoe meer transpiratievocht geproduceerd wordt om de lichaamstemperatuur op peil te houden. Daarom is het van belang dat het lichaam droog blijft en de kleding het vocht afvoert. Katoen kan dit niet! Speciale sportkleding bestaat uit synthetisch materiaal. Door meerdere lagen van dit materi aal over elkaar te dragen is het mogelijk de warmte vast te hou den en het vocht via deze lagen af te voeren. Koole Sport beschikt over een uitgebreide collectie hardloop-kleding en het personeel kan persoonlijk advies geven. Sportvoeding Tijdens sporten wordt er energie en vocht gebruikt om het lichaam te laten bewegen. Zo wordt er. al snel 8 tot 12 kcal per kilo lichaamsgewicht per uur verbruikt. Dit komt nog eens bij de dagelijkse hoeveelheid van ca. 2000-2500 kcal per dag. Wanneer een persoon van 80 kg een uurtje rustig hardloopt verbruikt deze dus 80 kg x 8 kcal x 1 uur 640 kcal. Tegenwoordig worden ook op veel sporthorloges met hartslag meter aangegeven hoeveel calorieën er worden verbruikt, in principe heeft het lichaam genoeg energie om twee uur intensief te sporten. Hierna is de voorraad op. Het is dus verstandig om voor, tijdens en na het sporten te let ten op de voeding. Het lichaam heeft tijd nodig om voeding op te nemen. Bijlange re inspanningen zal er tijdig energie moeten worden ingeno konden vinden? De inspraak bleek een farce. Want de gemeente had al lang besloten. Komen de september gaan de ouderen naar hun nieuwe tehuis en worden de containers weer afgebro ken. Wij willen nu dat 't veld wordt uitgerust met leuke speelapparaten en een picknick-hoek met bankjes en tafeltjes voor de oudere jongeren, zodat die 's avonds tijdens 't hangen en zoenen niet op de glijbaan of wip-wap gaan zitten. De gemeente mag er niet stiekem een nieuw bouw plan doorheen drukken. Dankzij het Jantje Beton SpeelruimteActiepakket weten we hoe we de pers moeten inschakelen en op welke verantwoorde lijkheden en verplichtingen wij de gemeente kun nen wijzen." Samen spelen is leren samenleven Wat stevig actievoeren kan opleveren bewijzen de Bewonersorganisaties Transvaal en Transvaal-Zuid in Den Haag. Woordvoerster Joke van den Boomen:"Onze buurt had een slechte naam, vanwege drugsgebruikers en criminelen, die rondzwierven op de kale plei nen voor onze flats. Voor de kinderen was hier (proneren), wikkelt af naar voren en wordt er afgezet over de grote of tweede teen. In het tweede gedeelte van de afwik keling van de voet, het naar bin nen bewegen van de voet, gaat er nogal eens wat verkeerd. Er zijn mensen die te weinig naar binnen bewegen waardoor zij meer over de buitenkant van de voet blijven lopen (onderpro- natie). Anderen bewegen teveel naar binnen en wikkelen verder af over de binnenkant van de voet (overpronatie). Dit kan lei den tot blessures. Deze proble men kunnnen worden gecorri geerd door de juiste schoen. Door het maken van een video analyse en zonodig een stati sche- en dynamische voetaf druk wordt er bij Koole Sport gekeken naar de afwikkeling van de voet. Zo kan er voor de loper een passende schoen niets te doen. Die hingen ook maar een beetje rond en kwamen zo met die ongure types in aan raking. Wij hebben nu, na veel actie- en lobbywerk, 24 prachtige Duimdrop-containers kunnen neer zetten, vol speelgoed en sportspulletjes. Ze wor den geopend zodra de kinderen uit school ko men. We begonnen dit containerproject met be hulp van enkele sponsors en Jantje Beton. Na drie jaar flink knokken betalen nu ook de woning bouwverenigingen en de gemeente mee. De kin deren beleven er dik plezier aan. Of ze nu zwart, bruin of blank zijn; ze spelen lekker samen en leren zo ook samenleven. En die foute types zijn geluk kig naar elders getrokken.We hebben hier al men sen rondgeleid uit Enschede, Limburg, Noord- Holland, Utrecht en Amsterdam. Ze willen onze ideeën allemaal overnemen!" Vanaf 7 maart elke dag om 10.00 uur op NCRV Plein Publiek op 747 AM het laatste Jantje Beton J U actienieuws!

de Faam | 2005 | | pagina 28