Vlissingen bezoekt zusterstad Mbeki Steeds minder vaccinaties bij Zeeuwse jeugd Ook Zeeland maakt nu kennis met de huisartsverpleegster 'Iedereen vraagt zich af hoe het verder moet' 'Dit is een enge film met Dracula in de hoofdrol' Ontlasting voor drukke praktijken Fusie- en reorganisatieperikelen bij AZZ Ontevreden AZZ'ers starten website 'AZZ heeft nog steeds geen klachtencommissie' EVEN VERDER KIJKEI i Cursus leven Reorganisatie met kanker Strijkkwartet in de Burgerzaal Plots vertrek van Van der Zaag Antroposofie Nieuwe Nederlanders Afvallen Wej wennen Geen kritiek Ondernemingsraad Verve Woensdag 2 maart 2005 De Faam Dc beide gemeentebesturen willen kennis en ervaringen delen, (foto: gemeente Vlissingen) VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen en haar zusterstad Govan Mbeki in Zuid-Afrika hebben vorige week nieuwe overeenkomsten ondertekend voor de verbetering van de leefomgeving en de voortzet ting van het genderproject. Door Ellen De Vriend Een delegatie uit Vlissingen ver bleef van 9 tot en met 17 februa ri in Govan Mbeki. Het gender project beeft als doel een gelijke deelname van vrouwen en man nen in de gemeentelijke organi satie te bevorderen. Ook onder steunt het project dc vrouwenor ganisatie Ikhaya Labomama, wordt een Vrouwen Advies Commissie opgezet voor de wo ningbouw en gewerkt aan verbe tering van de bestuurlijke kwa liteit van de vrouwenorganisatie. Het project is gericht op kennis uitwisseling tussen de beide ge meentebesturen en onder andere vrouwenorganisaties en woning bouwcorporaties. Het wordt voortgezet tot januari 2006. De Vlissingse delegatie tekende ook een nieuwe overeenkomst inzake de intentie tot het opzet ten van een nieuw project ruim telijke ordening. Dat is eeh drie jarig project waarin een verbete ring van de leefomgeving cen traal staat. Het eerste project in zake volkshuisvesting in Govan Mbeki werd tijdens het bezoek officieel afgesloten. De renovatie van de gemeente lijke hostelcomplexen in 64 ge zinsappartementen is uitge voerd. Het project kreeg van Vlissingen een bijdrage van 85.000 euro. De woningen zijn inmiddels bewoond en de overi ge 244 woningen worden nu ge renoveerd. De nieuwe woning- bouwassociatie, de Govan Mbe ki Housing Company, beheert de gerenoveerde hostels en wil in de loop van 2005 haar eerste complex van 120 nieuwe wonin gen bouwen in Secunda, de hoofdplaats van Govan Mbeki. Een kind wordt gevaccineerd tijdens het zuigelingenbureau in Nieuvverkerk. (foto Marieke Mandemaker) ELLEMEET - Het aantal gevaccineerde kinderen in Zeeland loopt steeds verder terug en blijkt inmiddels dramatisch laag. Dat blijkt uit onderzoek van Petra van den Hoek uit Ellcmeet, die als GVO-functionaris actiefis bij de GGD Zeeland. Niet al leen streng gelovige, maar ook veel hoogopgeleide ouders laten, om principiële redenen, hun kind niet inenten. Door Anja Romijn "Een gevaarlijke ontwikkeling," vindt Van den Hoek. De GGD Zeeland vervaardigde de voorlichtingswebsite www.inenten-be- wustekeuze.nl om ouders op andere gedachten tc brengen. "Wanneer het aantal gevaccinecrdcn in een regio onder een be paald percentage komt kan een infectieziekte razendsnel om zich heen grijpen en kan een epidemie ontstaan. We zitten nu beneden de kritische grens die de Wereld Gezondheidsorganisatie stelt. Steeds meer ouders twijfelen aan het vaccinatieprogramma. Vorige generaties hadden het gemakkelijker. De uitnodiging viel in de bus en zonder er veel bij na te denken kreeg de baby op het zuigelin genbureau het eerste prikje." "Tegenwoordig gaat dat anders. Vanuit de homeopathie en antro posofie wordt anders gedacht over bescherming van kinderen te gen kinderziekten. In de media verschijnen regelmatig berichten over bijwerkingen en nieuwe vaccins. Vaak wordt op emotionele gronden een keuze gemaakt. In de wirwar van, vaak tegenstrijdige, informatie proberen we nu via onze website ouders zo objectief mogelijk te informeren over het inenten tegen besmettelijke ziek ten. Wc zetten de voor- en nadelen op een rijtje zodat ze een be wuste keuze kunnen maken. Ouders kunnen vragen stellen en er is een forum." Petra vertelt dat onbekendheid met aandoeningen als kinkhoest, difterie of polio de ouders min of meer zorgeloos maakt. "Het komt hier niet meer voor. dus het ziektebeeld is niet bekend. Nieu we Nederlanders willen juist wel graag dat hun kinderen ingeënt worden, want zei herinneren zich de desastreuze gevolgen van de ziektes nog uit hun geboorteland." 23 MKBRSSKSHSBHaEBaBKHBHSBHBBBaBHSESi MIDDELBURG - De sterke vergrijzing en een bevolking die steeds makkelijker om hulp vraagt. Veel huisartsen kunnen het niet meer bijbe nen. De lijsten met patiënten puilen uit, vooral in de steden. In Engeland vonden ze er wat op en via de Randstad drup pelt het over naar Zeeland: de praktijkondersteuner. Petra van der Marei is zo'n praktijk ondersteuner. "Daar moeten ze nog een betere term voor be denken. Zie me maar als een verpleegkundige in een huis artsenpraktijk." Voor haar is de praktijk die van de Middelburgse huisartsen De Doelder. Van der Marei is nu zo 'n twee jaar bezig. In Nederland zijn er zo'n zes- tot zevenhon derd praktijkondersteuners aan het werk, schat ze. "En dan voor al in de Randstad." Als het er in Zeeland een stuk of tien zijn, dan is dat veel. Ook bij patiënten in deze provincie is de praktijk ondersteuner een vrij onbekend begrip. "In feite zit mijn functie tussen die van huisarts en dok tersassistente in", zegt Van der Marei. Echte medische handelingen mag Van der Marei dan ook niet doen. Ook diagnoses stellen en medicijnen voorschrijven blijft de taak van de arts. Wel neemt ze de controles van diabetes- en ast mapatiënten voor haar rekening. "Ik verricht metingen, bijvoor beeld het controleren van de longfunctie en ik neem de bloed druk op. Verder geef ik patiënten informatie over diabetes en ast ma, leer ik ze insuline te spuiten öf een inhaler tc gebruiken." Ver der begeleidt Van der Marei pati ënten bij het stoppen met roken of het afvallen. Het zijn de dingen waar de huis arts veelal niet uitgebreid dc tijd voor heeft. Het mes snijdt aan twee kanten. "Ik ontlast de huis arts en er is meer tijd en aan dacht voor de patiënt." Voor de patiënt was het in het begin wel wennen, zegt Van der Marei. In plaats van een echte arts was er plots een 'surrogaat'. Maar dat gevoel verdween als snel. "Het is niet zo dat de huisarts voor hen uit beeld blijft. De huisarts blijft bij alles betrokken en we wisse- Bestuursvoorzitter Gert Schaart wil AZZ laten fuseren met een respectabele partner. Al in december vorig jaar schreef hij een rapport waar uit blijkt dat hij zelf geen heil meer ziet in zijn eigen organi satie. Aan de Faam vertelde hij twee weken geleden nog vol vuur over zijn veranderings plannen, die een nieuwe perio de voor de zorginstelling moesten inluiden. Gert Schaart kwam aan het be gin van 2003 naar AZZ. Hij ver telt toen een verouderde organi satie aan te hebben getroffen. "AZZ heeft in dc jaren negentig een forse groei doorgemaakt. De instelling groeide van drienhon- derd naar wel zeshonderd mede werkers, zonder dat er ooit werd gereorganiseerd. Verder was er altijd weinig geld gestoken in automatisering, waardoor we hier alleen zwaar verouderde computers hadden en nauwelijks aansluiting op internet." Daarbovenop kwam een wetswijziging. Landelijk werd de nieuwe Wel op de Jeugdzorg van kracht, die een andere manier van werken vraagt aan betrokken zorginstel lingen. "En tot overmaat van ramp bleek toen ook het geld nog op. Er was geen stuiver re serve", somt Schaart op. De voorzitter van de raad van bestuur nam een organisatiebu reau in dc arm en begon met zijn grote schoonmaak. De sectordi recteuren en het voltallige middenkader moesten het veld ruimen, konden eventueel sollli- citeren naar de nieuwe manage- mentsfuncties die AZZ beoogde. Voor de medewerkers begint dan een lange, onzekere periode waarin het voor velen onduide lijk is bij wie er vragen gesteld of klachten gemeld kunnen wor den. "We hebben en communicatie probleem", gaf Schaart in het gesprek met de Faam toe. "Maar dat heb ik april opgelost, als alle nieuwe zorgmanagers aan het werk zijn". Petra van der Marei: "Als de patiënt liever een huisarts wil zien, is dat geen enkel probleem", (foto: Dennis Rijsbergen) len de informatie goed uit. En als' de patiënt liever de huisarts wil zien, dan is dat geen probleem." Eerder werkte Van der Marei in het ziekenhuis als verpleegster. Totdat ze hoorde over de nieuwe functie. En dus volgde ze de net zo nieuwe HBO-opleiding Prak tijkondersteuning."Dit is echt een topbaan. Je ziet dat je werk nut heeft. En je bent meer bij de individuele patiënt betrokken dan als verpleegster. En als een patiënt niet naar de praktijk kan komen, dan ga ik op huisbe zoek." BIEZELINGE - Therapeute Didi van Loon begint op don derdag 16 maart in Biezelinge en Middelburg de cursus Ima ginatie bij kanker. De cursus leert de deelnemers technieken die het emotionele en psychische welzijn kunnen ver beteren. Ze leren zich te ont spannen, om te gaan met stress, angst, pijn en met de behande lingen. Deelnemers kunnen ve der steun bij elkaar vinden om dat ze allemaal ervaringen met kanker hebben. De groepen be staan hooguit uit acht personen en de cursus bestaat uit zeven of acht bijeenkomsten. Voor meer informatie en het opgeven voor de cursus: 0118-625526. MIDDELBURG - In de Bur gerzaal van het oude Middel burgse stadhuis op de Markt wordt woensdag 16 maart een concert gegeven door het Dani ël Kwartet. Het is het voorlaat ste concert in de serie die de Stichting Strijkkwartetten Nederland samen met de Stichting Kamermuziek Zee land organiseerde. Op het programma staan drie stukken: de laatste bijdrage van Mozart aan het genre, zijn kwar tet nummer 23 KV 590 en de enige strijkkwartetten die ooit geschreven werden door de Nederlandse componiste Henri- ötte Bosnians en dc Fransman Claude Debussy. Het Daniël Kwartet bestaat uit Benzion Shamir en Misha Furman op vi ool, Itmar Shimon op altviool en Joanna Pchucka op cello. De le den spelen al meer dan dertig jaar samen. Het gezelschap werd opgericht in Israël, waar alle muzikanten studeerden aari dc Rubin Academy in Tel Aviv. Kaarten voor het concert op 16 maart (aanvang 20.00 uur) zijn te bestellen via de Stichting Ka mermuziek Zeeland, 0118- 650892.1 lel laatste concert in de serie is op woensdag 18 mei, wanneer het Fransiscus Kwartet muziek speelt van Hol, Janacèk en Beethoven. ...vervolg van voorpagina... De politiek reageert furieus op het nieuws. De lening is in middels door gedeputeerde G. van Heukelom bevroren. Voor het AZZ-personeel (ze noemen zichzelf AZZ-ers) een ongeloof lijke afgang. "Na twee jaar van reorganiseren kun je toch niet ineens de handdoek in de ring gooien? Iedereen vraagt zich af hoe het nu verder moet". Bij de zorginstelling heerst al langere tijd onrust onder veej medewerkers, die vinden dat ze slecht geïnformeerd en zelfs ge ïntimideerd worden door hun di rectie. Toch is het een bijna on mogelijke opgave om AZZ-ers onder hun eigen naam aan het praten te krijgen. "Wie kritiek heeft op Schaart, vliegt eruit", is de opvatting. Veelbetekenend wordt gewezen op een paar in AZZ-kringcn geruchtmakende orftslagen van notoire tegenstan ders van Schaart. Drie mensen vochten hun ontslag aan en haal den hun gelijk bij de rechter. "Wie nu nog hier werkt, doet dat omdat hij hart heeft voor dc zaak, voor de jongeren waar het allemaal om gaat. Die wil niet weg met een riante afkoopsom, maar gewoon zijn werk doen", legt iemand uit. "Dan kijkje wel uit wat je zegt, zeker na die brief van Schaart". Die stuurde na een uitzending van Omroep Zeeland alle medewerkers een brief om het geldende persprotocol te be nadrukken. Ook de ondernemingsraad kan geen uitkomst bieden in de im passe tussen de raad van bestuur en het personeel. Een groepslei der: "We werden op de hoogte gehouden door een informatie blaadje. Dat bestond altijd uit vier kantjes, twee A-viertjes. En nu, midden in zo'n reorganisa tie, telt het ineens nog maar één A-viertje. Ze praten gewoon met Schaart mee. ledereen is bang, zij ook".OR-voorzitter Ria van Tienhoven is zich bewust van het beeld dat leeft bij het AZZ- personeel. "Maar we lopen echt niet werkeloos achter Gert Schaart aan. Als ondernemings raad ben je er voor de medewer kers én de organisatie. Je kunt niet zonder meer met de mede werkers meegaan als dat ook het eind van dc organisatie betekent. Er moest gereorganiseerd wor den, daar zag in het begin ieder een de noodzaak van in. "Wc behartigen de belangen met verve en het is heel jammer dat dc verwijten ons nu om de oren vliegen. Wc hebben iedereen uit genodigd om met ons te komen praten, maar daar gaan helaas maar weinig mensen op in. Nee, met anonieme klachten kunnen wc niks, daar trekken we ons dus ook niets van aan". Een groepsleider vertelt dat in zijn team onderling wel open ge communiceerd wordt. Maar dat is niet zo op het centrale kantoor aan de Rouaansekaai in Middel burg, laat een medewerker daar weten: "Je durft niet eens meer met je collega's over de gang van zaken te praten. Je weet maar nooit wat iemand met die infor matie doet. Echt, het zit hier vol met hielenlikkers". Om elkaar veilig op de hoogte te houden heeft iemand een website bij Zeelandnct opgezet. Enkele honderden bezoekers per dag ui ten digitaal hun frustratie rond om de gang van zaken. MIDDELBURG - Ontevreden werknemers van AZZ hebben vorige maand een eigen websi te in het leven geroepen. In vier weken tijd stroomde het gastenboek vol met klachten, verzuchtingen, moedeloze op roepen en steunbetuigingen. Eén ding is duidelijk, de werk nemers willen anoniem blijven omdat ze bang zijn hun baan te verliezen. De werknemers ge bruiken dan ook pseudoniemen. Eén van dc inzenders legt het uit: "Om die reden noem ik mij zelf dan ook Chicken, omdat ik erg bang ben voor consequenties op het moment dat ik mij uitlaat onder mijn echte naam. We heb ben allemaal kunnen zien wat er gebeurt wanneer je je mond opentrekt." Een werker schrijft: "Als ik het idee had dat ik er iets mee zou opschieten, al zou het alleen sig naleren zijn door naar de direc teur te gaan, dan had ik dat al lang gedaan. Maar zoals al door anderen is opgemerkt, zijn de mensen die dat gedaan hebben, verdwenen bij het AZZ. Ik weet dat er door ouders klachten zijn ingediend die nooit bij de klach tencommissie zijn gekomen. Waarom niet? Ik zou het niet weten, maar ik heb het over meer dan een paar serieuze klachten." Medewerker bevestigt de angst onder het personeel: "Wij schrij ven onder een pseudoniem om dat wij anders op straat slaan. Het wordt tijd dat de vuile was wordt buiten gehangen. Laat de ouders maar achter zaken aan komen, laat ieder maar lezen wat er gaande is." Je Weet Wel meldt: "Een aantal mensen heeft hun verantwoorde lijkheid genomen en staat nu op straat of is op een zijspoor gezet. Schaart pest mensen weg of laat ze wegpesten door zijn mario- nqèten." Radu schrijft: "We wor den nergens meer over geïnfor meerd. Het lijkt wel of iedereen wordt vervangen op het ck. Zijn we in een enge film terechtgeko men met Dracula in de hoofd rol?" Zelfs een medewerker van Effa- tha, het doven instituut in Zoeter- meer waar Schaart als directeur eerder al veel stof deed opwaai en, weet de site te vinden. Hij noemt zich Effatha en schrijft: "Schaart heeft z'n sporen al ach ter gelaten bij Effatha. Het ver haal herhaalt zich. AZZ had het kunnen weten. Praat eens met (oud) Effatha-medewerkers." De inzender vervolgt in een tweede schrijven aan de AZZ-medcwcr- kers: "U voelt zich ongemakke lijk? Sfeer verpest? ledereen van elkaar geïsoleerd? Schrik en ter reur? Dure reorganisatiedeskun digen van het kaliber Schaart en Co. hebben lange tentakels. Dc veilige haven die AZZ ooit was, is binnenkort niet meer. Dit pro ces stopt u niet! AZZ zal worden gereduceerd tot een papieren or ganisatie." Desperaatje reageert: "Dit klinkt ons bekend in de oren Ef fatha. Eerst de zaken flink op blazen, vervolgens een duur vriendje inschakelen. Voorbeel den genoeg. Inderdaad allerlei externe vrienden aanstellen. Aan het eind van de rit goede sier maken met iets wat nooit werke lijkheid is geweest. Vervolgens met een gouden handdruk ver trekken. Chaos en leed achterla tend. Het zijn witte boordencri- minelen." Realist ziet de toekomst weinig rooskleurig in: "Treurig dat een organisatie die zolang bestaat nu ten dode is opgeschreven. Ook treurig dat de kinderen toch weer de dupe zijn. De top heeft geen affiniteit met jongeren." Een enkele voorstander van Schaart wil ook nog wel zijn zegje kwijt. Groepleider Pro Schaart noemt hij zich: "Wat een gejank zeg. Om niet goed van te worden. Steek je energie in je werk. dan komt het wel goed." GOES - AZZ heeft tegen de wettelijke regels in nog steeds geen onafhankelijke klachten commissie. Dat constateert cli ëntenplatform het Klaverblad in Goes. Het platform wil dan ook nog deze maand een ge sprek met AZZ-directeur Gert Schaart. Zo'n klachtencommissie, waar zowel ouders als jongeren te rechtkunnen, had er volgens de nieuwe wet op de jeugdzorg sinds 1 januari moeten zijn. Ook een jongerenraad. waar kinderen uit de tehuizen met hun proble men en klachten naar toe kun nen gaan, is nog niet van dc grond gekomen. "Er is veel on duidelijkheid binnen de organi satie en dat heeft weerslag op dc jongeren die worden opgevan gen", zegt S. van Onna, cliënt- vertrouwenspersoon van het Klaverblad. "Ook de communi catie naar de ouders en de cliën ten is niet goed. Mensen weten niet waar ze aan toe zijn." Het Klaverblad is het overzicht intussen kwijt. "Iedere keer zijn er bij het AZZ nieuwe mensen en weer nieuwe afspraken. Voor ons is het ook niet duidelijk meer of klachten worden opge lost of dat er niets mee wordt ge daan. Daar willen we deze maand duidelijkheid in krijgen." GOES - 'Het enige wat ik er op ter berde wil brengen is dat de gang van zaken in de open bare commissievergadering van dc Provinciale Staten de aanleiding is geweest.' Kort maar krachtig is de brief die De Faam in handen heeft ge kregen waarin D. van der Zaag een tipje van sluier op licht van zijn plotselinge ver trek als voorzitter van de Raad van Toezicht bij AZZ. Een afschrift van de brief is be gin februari naar gedeputeerde G. van Heukelom, dc onderne mingsraad en de Raad van Toe zicht van AZZ gegaan. Van der Zaag, in het dagelijks leven bur gemeester van Goes, stapte op 22 december vorig jaar op als voorzitter van de Raad van Toe zicht, het controlerend orgaan bij AZZ. Zijn vertrek kwam als een donderslag bij heldere he mel. Tot op de dag van vandaag weigert hij en plein publiek op heldering te geven. Of zoals zijn woordvoeder zegt: "Hij wenst geen commentaar te geven. Flet was voor hem een onprettig ein de." De politiek heeft inmiddels zijn eigen ideeën over het ver trek van Van der Zaag. In de laaste statencommissie merkte iemand op dat het uitlekken van Schaarts bestuursnotitie, ten slotte al in december geschre ven, ineens een heel ander licht werpt op het plotselinge af scheid.

de Faam | 2005 | | pagina 23