Vluchtelingen burgeren in door vrijwilligerswerk te doen Jan Zwemer: grote duimen om uit te zuigen Verbouwing regenboogflats in wijk Paauwenburg Gamers houden LAN-party Zeeland 1950-1965 in boekwinkel Grote uittocht uit landbouw in Zeeland 1950-1965 BV WALCHEREN Mixen Matchen bij Decorette Boeketterie-Zuid open Nieuwe galerie Gebedsdag in Open Havenkerk Modeshow in Zijdemuseum Cursus koken zonder dieren Restauratie van houten hengst te bezichtigen Maria was Jezus' beste vriendin Koersballen voor oudere teams ZVU-cursussen over schrijven Palen B-opleiding Afwachtend Woensdag 2 maart 2005 De Faam waÊÊÊÊÊmÊMÊÊÊÊÊÈÈÊÊmamÊiÊÊÊam L. Engels, (foto: Jaap Wolterbeek) MIDDELBURG - Zelf een huis inrichten is niet altijd eenvoudig, welke kleuren en materialen passen het best? Wat leg op je op de vloer, wordt het verf of behang op de wand en hoe combineer je al les smaakvol en eigentijds? Decorette Onder de Toren in Middel burg maakt die beslissingen een stuk eenvoudiger. De woonwinkel, die vorige week (donderdag 24 februari) verhuisde van de Segeer- straat naar de Nieuwe Kerkgang, richt zich op de nieuwe locatie nóg meer op woonadviezen. Het Mix Match systeem maakt het combineren van dessins, materialen en kleuren heel eenvoudig. Het bestaat uit een complete collectie verf, behang, stoffen, vloerbe dekking, raamdecoratie en woonaccessoires. Decorette vormt een mooie aanvulling op bedrijven als de makelaardij, het keukencen trum en de bank die al gevestigd zijn in het Hofje Onder de Toren. Corné Joziasse. (foto: Jaap Wolterbeek) MIDDELBURG - De Boeketterie in het centrum van Middelburg (tegenover de Konmar) is uitgebreid met een tweede winkel in Middelburg-Zuid. Corné en Esther Joziasse openden vorige maand hun nieuwe winkel aan de J. van Reigersbergstraat 1-A. In de tachtig vierkante meter grote bloemenzaak vallen direct de flitsen de appelgroene muren op, evenals de glazen vazen en potten in fel le voorjaarskleuren. In De Boeketterie worden bloemen, planten en gelegenheidsbloemstukken als rouw- en bruidswerk verkocht. Nieuw zijn de bijzondere bladboeketten met bloesemtakken. De bloemist werkt samen met EuroFlorist, de organisatie die zorgt voor verzending van bloemen over heel de wereld. De Boeketterie- Zuid is geopend op zaterdag vanaf 8.30 uur, op maandag vanaf 11.00 uur en van dinsdag tot en met vrijdag vanaf 9.00 uur. VLISSINGEN Woningcorporatie L'Escaut en Zorgstroom maken plannen voor een woonzorgzone in de Vlissingse wijk Paauwenburg. In de plannen is een verbou wing opgenomen van de vijf Regenboogflats, aanpassing van de flat aan de Schaepmanstraat en de bouw van een revalidatieruimte. Door Ellen De Vriend "Wij willen samen met Zorgstroom kijken of we subsi dies kunnen krijgen voor de rea lisering van een woonzorgzone in Paauwenburg. Over pakweg tien jaar zijn er geen verpleeg huizen of verzorgingshuizen meer in de vorm zoals we die nu kennen, dus een snelle aanpak is nodig. Paauwenburg is een goede keus omdat daar al veel senioren wonen", vertelt direc teur Jan van Beekhuizen van L'Escaut. Dc woningcorporatie gaat uitzoeken of er aan de Regen boog flats nieuwbouw gekoppeld kan worden. "Aan dc kant van de Alexander Gogelweg willen we aan iedere flat appar tementen aanbouwen, vanaf de derde verdieping naar boven toe. De aanbouw wordt ondersteund door palen, waardoor het verkeer onderdoor de flats rijdt. De opbrengst van deze appartemen ten moet de verbouwing dekken van de overige appartemen ten ."Niet alle appartementen van de Regenboogflats zijn volgens Van Beekhuizen geschikt voor zorg. Een aantal woningen zijn te klein. "Dat is niet erg, want we willen er niet alleen ouderen huisvesten. Paauwenburg moet geen wijk worden voor senio ren", benadrukt Van Beekhuizen. L'Escaut is ook aan het onder zoeken of de verouderde flats aan dc Schaepmanstraat in de toekomst beter geschikt kan worden gemaakt voor 55-plus- sers. "We willen graag liften aanbrengen in de flats en denken over een galerij, eventueel aan de buitenkant van de flats. We onderzoeken de mogelijkheden, want het blijft een moeilijke ingreep die ook nog financieel haalbaar moet zijn." L'Escaut weel nog niet precies waar de voorziening voor revalidatie en herstellende patiënten moet komen. Van Beekhuizen denkt aan de eerste woonlaag van de Regenboogflat aan de Colijnstraat, maar ook het wijk centrum Open Hof biedt moge lijkheden. Zowel L'Escaut als Zorgstroom benadrukken dat alle plannen nog in de onder zoeksfase verkeren. SEROOSKERKE - Veel chips en cola en een computer met games. Meer heeft een gemiddelde Manner' niet nodig. Vijf jongens uit Serooskerke organiseren een computerfeest voor computerfreaks. De zoge heten LAN-party begint op donderdag 3 maart om 13.00 uur en duurt vierentwintig uur. LAN staat voor Local Area Network. Dat is in gewoon Nederlands een netwerk waarop verschillende computers worden aangesloten. De spelfanaten kunnen spelletjes met en tegen elkaar spelen "Deelnemers moe ten hun computer en monitor meenemen, een stoel, eten en drinken en als ze die hebben een UTP-kabel. Natuurlijk zijn ook heel veel games, films en muziek welkom om te sharen", zegt initiatiefnemer Erik Jakobsen (15), alias Erik@Beta. De LAN-parly wordt gehouden in het gebouw van basisschool De Wegwijzer aan de Wilgenlaan 12 in Serooskerke. "Wc hebben plaats voor vijfen dertig mensen. In twee weken tijd waren alle plaatsen gereser veerd." Daarom willen Erik en zijn vrienden Sjoerd Slotman, Dick Moelker, Sonny Pouwer en Pedro van Lieren komende zomer in het verenigingsgebouw in Serooskerke een groter com puterfeest organiseren voor ongeveer honderd computers. De jongens hebben vorig jaar in de herfstvakantie al een succes volle Lan Party gehouden. Daar kwamen 34 jongens en één meisje op af. Morgenmiddag begint de tweede party om 13.00 uur en vrijdag om 13.00 uur is het afgelopen. De jongens geven 2,50 euro van elke inschrijving aan Azië. Meer informatie is te vinden op de website: www.lan- partyserooskerke.cjb.net Vijftien tot twintig vluchtelingen moeten volgend jaar als vrijwilliger aan de slag. (foto: Jaap Wolterbeek) VLISSINGEN - Het is een uniek project, getiteld 'Mee denken en meedoen'. Vluchte lingen worden zelf ingescha keld om onder hun achterban vrijwilligers te werven. Doel: bevorderen dat meer vluchte lingen vrijwilligerswerk gaan doen. Op 12 maart vindt een eerste bijeenkomst met vrij willigersorganisaties plaats. Door Erik van Bostelen Fred Manny van het steunpunt vrijwilligerswerk in Vlissingen noemt het proefproject om twee redenen nieuw. "Ten eerste om dat het om vluchtelingen gaat. Dat is een heel nieuwe doel groep. Ten tweede omdat vluch telingen zelf worden betrokken bij de opzet van hel project. Zij hebben hun eigen deskundigheid en kunnen hun achterban direc ter aanspreken." Eind vorig jaar zijn vertegen woordigers van verschillende Walcherse groepen vluchtelin gen door CIVIQ, het instituut voor vrijwillige inzet, voorge licht over het vrijwilligerswerk in Nederland en over de opzet van het project. Zij hebben nu zelf een plan van aanpak ge schreven. Daarmee willen zij in een jaar tijd 15 a 20 vluchtelin gen bij vrijwilligersorganisaties aan het werk krijgen. Mahmoud Karamzadeh, Abdoel Qayum Mirzada en NewafYur- dem trekken het project op Wal cheren. Mahmoud is van Iraanse afkomst, Abdoel komt uit Afgha nistan en Newaf is Koerd. Zij schatten dat zo'n 250 mensen uit hun achterban in staat zijn om vrijwilligerswerk te doen. Mahmoud: "Wc willen hen ken nis laten maken met het vrijwil ligerswerk. En we willen onze kerheden bij 'witte' vrijwilli gersorganisaties wegnemen." Abdoel: "Het project is ook een soort onderzoek. Welke drem pels bestaan er voor vrijwilliger- werk?" Volgens Mahmoud ontbreekt het nu nog aan visie: "Als vluchte lingen asiel krijgen is de volgen de stap een uitkering én dan mis schien drie uur per dag een cur sus Nederlands. Wat gebeurt er met de rest van de uren? Er moet gelijk aan iemands vaardigheden worden gewerkt. Een hele keten van organisaties heeft daar een rol in." De bijeenkomst op 12 maart is een eerste stap. Tegen de zomer wordt er een soort banenmarkt georganiseerd. MIDDELBURG - Het expose ren en verkopen van artistiek verantwoorde beeldende kunst. Dat is heel kort gezegd de boodschap van Galerie De Cleene Houttuyn die 1 april geopend wordt aan de Langc- viele in Middelburg. Op dc openingsreceptie is een vernissage van het werk van Rob van Goethem, docent tekenen en schilderen aan de academie van Sint Niklaas. Publiek kan de ten toonstelling van 2 april tot en met 10 mei bezichtigen op don derdag, vrijdag en zaterdag. De nieuwe galerie is ook op de eer ste zondag van de maand en op afspraak open. OOST-SOUBURG - In de Open Havenkerk in Oost-Sou burg wordt zondag 6 maart een gebed gehouden in het ka der van de Wereldgebedsdag. Vanaf 19.00 uur is de kerk open voor gebed en viering rondom het thema Laat je licht schijnen De Wercldsgcbedsdag ontstond in 1887 door samenwerking van vrouwen uit verschillende tradi ties. Het is de oudste oecumeni sche beweging ter wereld. Tijdens de dienst in de Open Havenkerk aan het Oranjeplein in Oost-Souburg wordt gecollec teerd voor een project tegen vrouwenhancdel, hulpverlening aan verslaafden en de inrichting van een speelplaats bij een Pools kindertehuis. MELISKERKE - Het Zijde museum in Meliskerke houdt zaterdag 9 april vanaf 14.30 uur een modeshow. Het museum toont zijn zomer collectie onder het nieuwe label Ines Raspoort, naast ontwerpen van andere textielkunstenaars. Ook zijn er accessoires tijdens de show te zien. Een uur na aan vang van dc modeshow wordt de tentoonstelling De droom van een vlindergeopend van Ira van der Valk. Pianist Joop Kort en gitarist Collin Clement zorgen voor de muzikale omlijsting. SEROOSKERKE - Historicus dr. Jan P. Zwemer heeft weer een stevig stuk geschiedenis ontrafeld. In het boek Zeeland 1950-1965 beschrijven hij en zijn medeauteurs de sociale en politieke gevolgen van de om schakeling van landbouw naar industrie en toerisme in de ja ren vijftig en zestig van de vo rige eeuw. Van de hand van Zwemer verscheen in 2000 Zeeland 1945-1950. Het boek ligt vanaf vandaag in de rek ken van de boekhandel. Door Ad Hanneman Een uurtje Jan in Serooskerke is niet alleen praten over het boek. Dat is klaar. Er zit ruim tweeë neenhalf jaar werk in, gespreid over vier jaar waarin hij ook aan andere dingen werkte. Voor het boek kreeg hij hulp van zes an dere historici en een sociaal ge ograaf. "Ik ben niet de enige au teur, ik deed de eindredactie, maar schreef zelf wel de helft er van," verduidelijkt hij. Het eer ste deel over de opbouwjaren 1945-1950 schreef hij alleen. Nu het er is, mag wel effe wor den uitgehijgd, meent de man die promoveerde na een onder zoek naar de SGP in Zeeland. Bovendien komen weer nieuwe initiatieven op hét pad van de meest aansprekende Zeeuwse historicus van deze tijd. Daar moet over worden nagedacht. Het uurtje Jan is dan ook bedui dend langer dan zestig minuten. Het gesprek gaat uiteraard over de nieuwe uitgave waar wat hem betreft geen vervolg meer op komt. Maar ook over politiek - "Ik stem de ene keer Christen Unie en de volgende keer SP" - en zijn plaats in de maatschappij - "Ik ben historicus. Schrijven van historische boeken is mijn vak". En hij vertelt over plannen om, als er geen nieuwe opdrach ten komen, weer een roman te gaan schrijven. Een soort ver volg op Het caféeen roman die enkele jaren geleden uitkwam. In die nieuwe roman dicht hij een grotere rol aan de dorps samenleving. Historisch verant woord? Zwemer lacht. "Ik heb twee grote duimen waaruit ik kan zuigen. Maar het plot had kunnen plaatsvinden." Schrijven over de historie ais vak. "Ik zou niks anders kunnen. Ik doe dit al vijftien jaar. Voor Dr. Jan P. Zwemer: "Ik ben historicus. Schrijven van historische boeken is mijn vak", (foto: Jaap Wolterbeek) leraar ben ik niet in de wieg ge legd en om als overheidsambte naar mijn kost te verdienen....? Daar ben ik ook niet op ge bouwd. Ik heb een B-opleiding, met wiskunde dus, en ik hou misschien wel daarom van een uitvoerige analyse. Dat pas ik ook toe tijdens de onderzoeken voor de boeken." Nauwgezet weet hij dan ook als eerste het kooibazenstelsel de landbouw in Zeeland 1950-1965 te reconstru eren. Hij staat er pakweg twintig pagina's bij stil. "Die kooibazen waren vooral in Zeeuws-Vlaan- deren te vinden. Ik ontdekte er de boekhouding van kooibaas Ko de Pooter uit Axel uit de ja ren 51 tot 53. Kooibazen waren arbeiders die met een ploeg van boer naar boer trokken om er snel en hard te werken om zo wat geld te verdienen. Je moet ze niet vergelijken met de kop pelbazen die in die tijd ook ont stonden Ik vond dat onderzoek leuk omdat het tot de verbeel ding sprak. Je kunt die boekhou ding nog echt laten zien. Kinde ren en kleinkinderen van die kooibazen kennen nog verha len." In die jaren van opbouw waaro ver Zwemer en de zijnen schrij ven streek ook de hypocrisie naar het alles vernieuwende neer in Zeeland. "Dat was zo'n elite die achter de schermen probeer de te regelen dat het van oor sprong middeleeuwse Schouwse landschap volgens de Noord- Oostpolder en de Wieringermeer moest worden ingericht. In Se rooskerke op Schouwen zou de bevolking zich dan moeten con centreren. Gelukkig kreeg die elite niet haar zin. Provinciale Staten zei nee," grijnst hij over de overwinning van de democra tie. En: "Maar er werd wel méér gedroomd in die tijd. Goes zou bijvoorbeeld uitgroeien naar een stad van tachtigduizend inwo ners." Zwemer voegt er nog aan toe: "Door die dorpen uit te plui zen krijg je een aardig inzicht in de sociale en politieke verhou dingen in die tijd. Die waren toch anders. Meer afwachtend." De 44-jarige parttime huisman met twee kleuters heeft in middels een 'nieuwe klus' op stapel staan. Samen met Anne Marie Vinke gaat hij brieven van hulpverleners bij de Watersnoo dramp in 1953 redigeren. Die brieven kwamen binnen na de herdenkingsplechtigheden in 2003 op verzoek van de organi satie. "Annemaric.Vinke had de organisatie van die herdenking in handen. Ik heb de brieven ge zien. Daar zijn heel mooie bij." In de jaren vijftig en zestig van de vorige eeuw veranderde veel. Sommigen noemen het zelf rigoureus zoals de industrie en het toerisme de landbouw kleineerde in Zeeland. Over die periode heeft Jan Zwemer samen met nog zes historici en een sociaal ge ograaf een 648 bladzijde tellend boek geschreven. Niet de boven kant wordt er in belicht en er is ook geen hoogdravende cultuur die aandacht krijgt, maar het gewone dagelijkse leven en hoe de Zeeuwen destijds balanceerden tussen afwachten en zelf in actie komen. Boeren werden fabrieksarbeiders en op de massale komst van dc toerist was niet echt gerekend. Uitgever van Zeeland 1950-1965 is Den Boer/De Ruiter, de orga nisatie er van is de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. Het werd een geïllustreerd paperback. Prijs 35,- euro. MIDDELBURG - MicMec Walcheren houdt dit voorjaar een cursus Vegetarisch Koken. Deelnemers bereiden zelf smakelijke, eenvoudige, ge zonde, dier- en milieuvriende lijke maaltijden. Na het koken wordt er gezamen- lijk gegeten en vergeleken. De cursus start op 10 maart in het Milieu Educatie Centrum in Vlissingen (Korcnbloemlaan 5). Daarna zijn er vijf wekelijkse lessen in Het Bolwerk aan de Theresastraat in Middelburg. Deelname kost 75 euro (inclu sief ingrediënten). Meer infor matie en aanmeldingen via 0118-633419. VLISSINGEN - Bij de voor malige timmerfabriek van de Schelde in Vlissingen wordt zaterdag (5 maart) een open dag gehouden. Bezoekers kun nen er zien hoe de houten hengst TH49 - een antieke hoogaars - wordt gerestau reerd. De Stichting Behoud Hoogaars opent de deuren van de werk plaats om de vorderingen te la ten zien. Aan de TH49, ge bouwd in 1908 bij de werf Ver ras, is de afgelopen twee jaar haard gewerkt. De werkzaamhe den worden toegelicht door een deskundige. Ook de twee andere hoogaarzen van de Stichting Be houd Hoogaars, de Alcyon en de YE36, liggen bij de timmerfa briek. Publiek is tussen 10.00 en 15.00 uur welkom op het terrein van de KSG in Vlissingen (toegang via de portier op de hoek Van Dishoeckstraat/Glacisstraat). MIDDELBURG - Het Theoso fisch Genootschap praat za terdag (5 maart) over het evangelie van Maria Magdalc- na. Aanvang 10,30 uur in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. De bestseller De Da Vinci Code heeft heel wat losgemaakt. Au teur Dan Brown leerde de wereld met hele andere ogen naar dc rol van Maria Magdale- na in het Nieuwe Testament te kijken. In het boek laat hij zien dat in het beroemde schilderij Het Laatste Avondmaal van Le onardo da Vinei. Jezus niet voor niets naast Maria aan tafel zit. Het Theosofisch Genootschap buigt zich zaterdag niet alleen over het populaire boek van Dan Brown, maar neemt ook de Nag Hammadi-geschriften onder de loep. Het daarin opgenomen Evangelie van Maria Magdale- na vertelt dat Maria de meest geliefde van alle apostelen was. Volgens de overlevering namen de andere volgelingen, met na me Petrus, haar dat niet in dank af. Het Theosofisch Genootschap is de Nederlandse afdeling van de Theosophical Society, een internationale organisatie die zich wijdt aan onafhankelijk onderzoek naar waarheid. Het gezelschap streeft ernaar men sen bewust te maken van 'de eenheid van al het leven'. KOUDEKERKE - De Stichting Welzijn Veere houdt 17 maart voor de dertiende keer het Wal- chers Koersbaltoernooi. De teams, met elk zes ouderen, ko men allemaal uit Walcheren. De wedstrijden beginnen om 9.30 uur in sporthal De Couburg in Koudekerke. Rond 15.00 uur is bekend wie zich kampioen mag noemen. MIDDELBURG - De Zeeuwse Volks Universiteit (ZVU) be gint binnenkort een tweetal cursussen rondom schrijven. In Creatief Verhalen Schrijven leren deelnemers hun uitdruk kingsvaardigheid te ontwikke len en plezier te krijgen in het schrijven. De eerste les is woensdag 16 maart. In de cur sus Zakelijk Schrijvendie don derdag 24 maart begint, leren de cursisten over zakelijke corres pondentie, notuleren en het ma ken van verslagen. Er is speciale aandacht voor spelling en gram matica. Meer inlichtingen of aanmelden via 0118-634800

de Faam | 2005 | | pagina 15