De voordelen van automatische incasso Wat te doen bij verstopte riolering www.middelburg.nl Stand van zaken A-theater Boomfeestdag 2005 in teken van bomen en dieren Thea Dijk neemt afscheid van Nieuw Middelburg Week 9 Thom de Graaf in Middelburg Chatten met het college Klachtennummer Vliegveld Midden-Zeeland 'Draagvlak versus respect' Woensdag 2 maart 2005 De Faam ^?C>SSEe!»3iS^S^55SS9SSSS^SSS52SaKS>SSS5^SSSSÏS:SS!«!e^ J Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door Communicatie. Reacties zijn welkom! Per e-mail naar info@middelburg.nl of per telefoon op (0118) 67 50 00. Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in het stadskantoor aan de Kanaalweg 3. Meer info: www.middelburg.nl Maximaal Text, vanaf pagina 830 Minister Thom de Graaf komt op donderdag 3 maart naar Middelburg voor een open baar ontbijt in de Drukkerij aan de Markt. Burgemeester Schouwenaar en Commis saris van de Koningin Van Gelder schuiven aan. Onderwerp van gesprek: de gekozen burgemeester. De minister van Bestuurlijke Vernieuwing en Koninkrijks relaties bezoekt in vier dagen veertig gemeenten om te praten Vliegveld Midden-Zeeland is gelegen nabij het recreatiege bied Oranjeplaat en camping 'De witte raaf'. Door de ligging en het gebruik van het terrein kan er geluidhinder optreden voor omwonenden en aanwe zige recreanten. Klachten over het vliegverkeer kunnen telefonisch worden ingediend bij de havendienst van het vliegveld, klachtentele foon (0113) 67 00 18. De haven- Behalve het persoonlijke spreekuur, op dinsdag in het stadskantoor, houdt het colle ge van burgemeester en wet houders elke donderdag avond digitaal spreekuur op www.middelburg.nl De chatsessie begint om 19.30 uur en duurt een uur. Op don derdag 3 maart zit wethouder Adrie van 't Westeinde achter de computer. In de portefeuille van de wet- Een nieuwe rubriek op de informatiepagina van de gemeente Middelburg. Op deze plek leest u voortaan wekelijks hoe raadsleden over Middelburgse en landelijke ontwikkelingen denken. Joan van Dijk-Sturm van de WD bijt het spits af. "Een volksvertegenwoordiger hoort extern gericht te zijn, zijn of haar omgeving door en door te kennen. Voor een raadslid betekent dit dat hij of zij weet hoe de lokale samenleving func tioneert en welke knelpunten er spelen. In onze snel veranderen de samenleving moeten we als raadsleden de kwaliteit van onze lokale samenleving bewa ken. Sinds de invoering van het dua lisme moet de raad nog meer dan voorheen werken van bui ten naar binnen. Dit betekent contacten onderhouden met alle voor de gemeente relevante partijen en medespelers. Draagvlak en externe oriëntatie zijn modewoorden geworden. Voor mij persoonlijk niet. Al ver voor de invoering van het dua lisme waren dit zaken die elke volksvertegenwoordiger zich voor ogen diende te houden. Voor de WD niets nieuws, wij hebben altijd vanuit die gedach te gewerkt. Bij het zoeken naar en het oplossen van knelpunten heeft de gemeente niet alleen de betrokkenheid van de burgers nodig maar ook die van de maatschappelijke organisaties. Als hoofdstad van Zeeland kent Middelburg er velen. Op het gebied van onder andere zorg, volkshuisvesting, onderwijs, cul tuur herbergt onze stad instellin gen die mede het beleid bepa len en invullen. Zij stemmen af met het gemeentebestuur, dra gen informatie aan. Vanuit de over de mogelijke invoering van een rechtstreeks gekozen bur gemeester. Hij verplaatst zich per bus. Donderdag 3 maart begint zijn dag in alle vroegte in Middelburg. Grofweg tussen 8.15 en 9.15 is de minister in de Drukkerij aanwezig. Lennart Boij, bekend van de politiéke beweging Niet Nix en het pro gramma Krachtstroom zal tij dens het ontbijt het gesprek lei den. Meer informatie op www.overheid.nl dienst draagt zorg voor ont vangst, registratie en beant woording van klachten. Klachten worden doorgegeven aan de Commissie 28 Luchtvaartwet. Schriftelijke klachten kunt u sturen aan het secretariaat van deze commis sie 28, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Het secretariaat zorgt voor een juiste beantwoor ding en koppelt terug naar de havenmeester van het vliegveld. houder zit onder andere milieu, waterbeheer, cultuur en onder wijs. Het A-theater is één van zijn projecten. Wilt u hier een vraag over stellen of uw mening kwijt, doe dan vooral mee met de chatsessie. U kunt de chat sessie ook als toeschouwer vol gen. De digitale dagboeken -de weblogs- van de Middelburgse partijen worden steeds vaker bezocht. Het is voor bezoekers ook mogelijk direct een reactie achter te laten. Joan van Dijk Fractievoorzitter WD Foto: Liesbeth Boone regierol wil het lokaal bestuur op voet van gelijkheid het samen spel vorm geven. Betrokkenheid van burgers en andere spelers creëert immers draagvlak voor beleid en beslissingen. Met gevoel voor respect hecht ik veel waarde aan de rol van een ieder. Respect betekent ook wederzijds begrip. De volksver tegenwoordiging kan niet op de stoel van de burger of andere spelers gaan zitten. Omgekeerd hoort dit ook het geval te zijn. Een ieder hoort te werken vanuit een eigen verantwoordelijkheid en ruimte te laten voor de ver antwoordelijkheid van anderen. Daar is het volgens mij mis gegaan in de discussie over de bouw op het Arduinterrein. Een groot deel van de raad en het college hebben de oren laten hangen naar een groep idealistische natuurbescher mers ten koste van de belangen van de op sociale woningbouw aangewezen inwoners. Dat kan nooit de bedoeling zijn geweest van het dualisme. De gemeente moet de eigen grenzen bewaken en ruimte laten voor een breed afgewogen besluitvorming die de volksvertegenwoordiging tenslotte moet maken." Afgelopen weekend heeft u het aanslag-/beschikkingsbil- jet gemeentelijke belastingen 2005 ontvangen. Om de aan slag gespreid te kunnen beta len, biedt gemeente Middelburg een extra service: automatische incasso. In acht maandelijkse termijnen schrijven wij de belastingen dan van uw rekening af. Als u wilt, kunt u de gemeente machtigen door middel van het invullen van het bij het aanslagbiljet gevoeg de reactieformulier of door het aanvragen van een groene machtigingskaart. Voordelen van automatische incasso: u betaalt in acht termij nen; u vergeet nooit te betalen en u krijgt geen herinneringen of aanmaningen met extra kosten. Indien u eerder gebruik heeft gemaakt van automatische incasso, dan zijn bij uw aanslag biljet geen acceptgiro's meer bijgevoegd; u hoeft niet opnieuw een machtiging in te dienen. De Met dit artikel wil de gemeen te Middelburg u informeren over de stand van zaken met betrekking tot de bouwput van het A-theater. Vorige week dinsdagavond zijn in twee hui zen aan de Korte Noordstraat scheuren ontstaan. De gemeente is hiervan ge schrokken en betreurt dit ten zeerste. Woensdag is wethou der Adrie van 't Westeinde bij de betrokken bewoners langs geweest om zijn medeleven te betuigen en tijdelijke over nachtingsmogelijkheden elders aan te bieden. De aannemer heeft verklaard dat de huizen waarschijnlijk zijn gaan scheuren doordat zand en water in de bouwput is gelopen. De aannemer heeft woensdag- ochtend het ontstane gat gedicht met beton. Belangenvereniging van A tot Z heeft woensdag geëist dat de bouw gestopt zou worden en dat de bouwput weer vol met water moest kómen te staan. Hoorzitting Om een goed besluit te kunnen nemen op het verzoek van de Op woensdag 16 maart 2005 vindt de 49ste boomfeestdag plaats. In het kader van deze dag zal wethouder Leo Luitwieler samen met leerlin gen van De Vossenburch aan de Roozenburglaan uit Middelburg 80 essen planten. Deze boomsoort wordt meer als 100 jaar oud. De aanplant van de eerste boom is om 11.00 uur nabij de nieuwe rotonde aan de Torenweg. Het zijn 80 essen die tussen de hui dige zuidwestelijke stadsrand (Torenweg) en de A58 geplant worden. Enkele weken geleden is de Schroeweg verrijkt met 55 plata nen. Voor het plantfestijn zal acteur Theodoor Braaksma de kinderen op school enthousiast maken voor en met het thema 1 Bomen en dieren' Na het plant festijn zullen de kinderen terug naar school gaan waar alle kin deren die hebben deelgenomen aan deze boomfeestdag een certificaat krijgen. 49 jaar boomfeestdag Jaarlijks vieren ruim 100.000 gemeente is dan al gemachtigd voor de inning van uw aanslag. Wanneer niet? Automatische incasso van de gemeentelijke belastingen wordt uiteraard niet toegepast wan neer u daarvoor geen toestem ming geeft. Het wordt ook niet toegepast, wanneer u uw toe stemming intrekt of wanneer uw saldo op uw bank- of giroreke ning ontoereikend is. Automatische incasso vindt evenmin plaats wanneer het totaalbedrag van het aanslagbil jet hoger is als 2.000 euro. Betaal op tijd Als u geen gebruik maakt van automatische incasso, dan kunt u de aanslag betalen door gebruik te maken van de acceptgiro's. Voor de aanslag gelden twee betalingstermijnen. Wanneer het totaalbedrag van de aanslag hoger is dan 2.000 euro dan geldt één betalingster mijn. belangenvereniging, heeft woensdag 23 februari een hoor zitting plaatsgevonden. Tijdens deze hoorzitting werden door de gemeente alle partijen en des kundigen gehoord. Zo kon de Belangenvereniging van A tot Z toelichten waarom zij een bouw- stop eist. En konden de deskun digen (bouwdirectie, aannemer, constructeur en de afdeling Vergunningverlening Hand having van de gemeente) hun visie over de ontstane situatie kenbaar maken. De conclusie van deze deskun digen is dat het stoppen van de bouw meer risico met zich mee zou brengen dan doorgaan met de werkzaamheden. Dit omdat wanneer de bouwput vol staat met water, er geen zicht is op de bouwput en dus geen goede controle mogelijk is. Daarnaast is er ook een risico dat de onlangs gedichte gaten in de bouwput weer opengaan wan neer er opnieuw druk op komt door het water in de bouwput. Naar aanleiding van de hoorzit ting heeft het college donder dagochtend het besluit geno men om niet in te gaan op het kinderen in Nederland de Nationale Boomfeestdag. Ze planten bomen en struiken, maken werkstukken of lopen een bomenroute. Kortom, ze zijn bezig met het groen in hun omgeving. De boomfeestdag wordt geor ganiseerd door de Stichting Nationale Boomfeestdag in samenwerking met gemeenten en instellingen. Het thema is dit jaar 'Bomen en Dieren'. Twee elementen die onlosmakelijk verbonden zijn. Bomen vergroten de mogelijk heid voor dieren om in de stad te leven. Ze leveren beschutting aan vogels, insecten en sommi ge zoogdieren. Doordat ze soms verbindingen vormen tussen groengebieden vergroten ze de Wacht niet tot de laatste betaal termijn is verstreken, want dan ontvangt u van ons een aanma ning. De kosten daarvan bedra gen minimaal zes euro. Legt u ook die naast u neer dan ont vangt u een dwangbevel. Het bedrag dat dan aan de gemeen te moet worden betaald, is dan inmiddels veel hoger geworden. Bij overschrijding van de beta lingstermijnen wordt bovendien rente in rekening gebracht. Informatie Bij het aanslag-/beschikkings- biljet 2005 treft u de jaarlijkse belastingwijzer aan. In deze fol der kunt u naast het automati sche incasso alles lezen over de WOZ-waarde, de belastingsoor ten, de tarieven, kwijtschelding en bezwaar. Uiteraard kunt u ook terecht bij de balie van belastingen aan de Kanaalweg 3.U kunt ook bellen: 675 772. Of kijk op www.middel- burg.nl onder het kopje 'Belastingen'. verzoek van de belangenvereni ging. het voortdurend controleren van het grondwaterpeil, zal extra toezicht op de damwand gehou den worden. Dat wordt niet alleen gedaan door de aanne mer, maar ook door de afdeling Vergunningverlening Hand having van de gemeente in samenwerking met haar tech nisch adviseur, de Grontmij. Daarnaast heeft het college van de aannemer extra actie geëist om de bouwput binnen een week "lekdicht" te maken. Of dit op een afdoende manier gedaan is, zal beoordeeld worden door een derde deskundige die daar over een second opinion zal uit brengen. Zo mogelijk is dit GeoDelft. De eerder gemaakte afspraken voor het afhandelen van scha des blijven gelden. De gemeen te is momenteel in overleg met de verzekering over de ontstane situatie. Nadat de bouwput "lek dicht" is opgeleverd, worden de woningen weer door Cunning ham de Maaré geïnspecteerd voor een tussenopname. bestaans- en ontstaansmoge- lijkheden van hele ecosystemen. Bomen brengen de natuur in de stad doordat bewoners in con tact komen met natuurlijke levensprocessen. Aanplant, groei en verval verbeelden de levenscyclus. Het ontluiken, bloeien en kaal worden van de boom maakt de seizoencyclus zichtbaar. De coördinatie van de boom feestdag in de gemeente Middelburg is in handen van Dick Sakko, medewerker van de Afdeling Ingenieursbureau van de dienst Ruimte (telefoon 0118-67 53 13). Voor eventuele vragen of opmerkingen over deze boomfeestdag kunt u bij hem terecht. We hebben de laatste tijd veel aandacht gegeven aan de werking van het riolerings systeem van de gemeente Middelburg. Met name de hoofdriolering, waar de gemeente verantwoordelijk voor is. Maar wat als je thuis te maken hebt met een ver stopping in het riool? De huisaansluitingen vanaf de woning tot op het hoofdriool zijn in beheer en onderhoud bij de huiseigenaar/bewoner van de woning. Die is ook verantwoor delijk voor het oplossen van eventuele verstoppingen in een huisaansluiting. Ook de kosten hiervoor zijn voor zijn/haar reke ning, ongeacht of deze leiding in eigen tuin of in gemeentegrond ligt. Als er zich een verstopping voordoet, is het zaak om eerst te onderzoeken of de verstopping in de woning zit, bijvoorbeeld in de afvoerbuis. Als dit niet het geval is, dan zal het ontstop- pingsstuk vóór de woning opge zocht moeten worden en van daaruit zal de rioolbuis moeten worden ontstopt. Dan is het gra ven geblazen. Van de meeste woningen in de gemeente Middelburg zijn schetsen aanwezig, waarop de ligging van de huisaansluiting en het ontstoppingsstuk is aange geven. Deze zijn kosteloos te verkrijgen bij de afdeling Vergunningverlening en Hand having, aan de balie van het Stadskantoor. Als er in gemeen tegrond gegraven moet worden, kunnen de medewerkers u een zogenaamd 'straatbriefje' ver- Na acht jaar werken voor de Stichting Stadstoezicht Vlissingen/Middelburg stopt Thea Dijk ermee. Een leuke en afwisselende baan, maar 'als toezichthouder moet je wel tegen nare opmerkingen kunnen.' Een terugblik. Voordat ze de Stichting instapte, werkte Thea in een cafetaria. Heel ander werk dus. Alhoewel. 'Denk je dat je in de frituur geen contact met mensen hebt? Alles krijg je over je heen: scheiding, geboorte, lief en leed. Een prima leerschool. Maar de frituur ging dicht en ik vertrok naar Curagao. Terug in Nederland had ik werk nodig. Een baan als toezicht houder leek me erg leuk. Na een opleiding en enkele maanden surveillance op straat, werkte ik op het politiebureau aan de balie. In 2001 werd ik gevraagd om mentor van Wijk Noord te worden. Vanuit het Wijkonder- steuningspunt aan de Zacharias Jansenstraat gaf ik leiding aan vijf toezichthouders.' Thea was samen met haar colle ga's een bekend gezicht in de wijk. Tijdens het spreekuur stap ten bewoners regelmatig binnen in het Wijkondersteuningspunt voor advies of klachten. 'Maar mensen schoten je vooral aan op straat, als we onze ronde door de wijk deden. De drempel is daar veel lager. Je was vaak het eerste aanspreekpunt voor bewoners. Het kon gaan van een klacht over de vuilniszak die al een paar weken in een hoek van de straat ligt tot grote per soonlijke problemen. Ik moest vaak doorverwijzen of het pro bleem in samenwerking met anderen oplossen. Het werk in de wijk was ondenkbaar geweest zonder de prettige samenwerking met organisaties als de gemeentelijke wijkonder- strekken, waarmee u toestem ming heeft om in gemeente grond te graven. Omdat de gemeente achteraf wel het straatwerk moet herstellen, wor den kosten in rekening gebracht voor een dergelijk straatbriefje. Het geldende tarief voor één vierkante meter straatwerk is 37,98 euro. Als de eigenaar/bewoner van de woning niet in staat is om de verstopping zelf te verhelpen, zal in eerste instantie een lood gieter voor binnen of een aanne mer voor buiten ingeschakeld moeten worden. Mocht blijken dat de huisaansluiting in de rij baan gebroken is door verkeers belasting, of is verstopt door boomwortels van bomen van de gemeente, zijn de gemaakte kosten voor de gemeente. In dit geval moeten de medewerkers van de afdeling Realisatiebedrijf 1 gewaarschuwd worden, zodat ook zij kunnen constateren of Jeugd Nieuw Middelburg was de laat ste maanden regelmatig in het nieuws. Rondhangende jonge ren uit de buurt en omringende wijken verzamelden rond de Chinees en zorgden voor over last. Ook Thea Dijk en haar col lega's werden hier regelmatig mee geconfronteerd. 'Jongeren hebben een eigen plek nodig om 13 aaKsne«SMasaBssgBaEsxsiBP«?csssg.; wammmmmmm mm de gemeente de kosten voor herstel voor haar rekening neemt Bij meldingen achteraf wijst de gemeente elke moge lijkheid van aansprakelijkheid af. Het Realisatiebedrijf 1 is tijdens kantooruren bereikbaar op het telefoonnummer: (0118) 675 322. Bij verstoppingen die twij felachtig zijn, kan de. gemeente gewaarschuwd worden, zodat deze "op kosten van ongelijk" de huisaansluiting zal onderzoe ken. en indien mogelijk ontstop pen of repareren. Dit wil zeggen dat de eigenaar moet tekenen dat de gemaakte kosten door hem betaald zullen worden, indien het probleem een gewone verstopping blijkt te zijn. Verdere inlichtingen kunt u verkrijgen bij de afdeling Realisatiebedrijf 1 van de dienst Ruimte, via (0118) 675 322. Thea Dijk wil zich voor de samenleving blijven inzetten. 'Ik woon in Oost-Souburg. Het buurthuis kan vast wel een hel pende hand gebruiken. Daarnaast wil ik een nieuwe taal leren en heb ik een bijzondere reis voor ogen: een wandeling van Gent naar Santiago de la Campostella, het bedevaarts oord in Spanje.' Thea Dijk, een bekend gezicht in Nieuw-Middeiburg. Foto: Gemeente Middelburg/Chris Marijs samen te komen en de dag door te nemen. Het heeft veel te lang houdsploeg, woongoed, politie en SKWM.' De gemeenten Vlissingen en Middelburg hebben besloten om geen geld meer in de Stichting Stadstoezicht te stoppen. In Middelburg is geen toezichthou der meer op straat te bekennen, in Vlissingen lopen er nog enke le rond. Ook zij moeten er binnenkort mee stoppen. Dijk maakt zich boos. 'Hoe kan je zo'n beslissing nemen? De ste den kunnen niet zonder. Ik ver wacht dan ook dat binnen twee jaar weer een nieuwe stichting opstart. In Hulst is dat, met behulp van een Europese subsi die, ook gebeurd.' geduurd voordat het onderko men in het Trefpunt er stond. We spraken die gasten regelmatig aan op hun gedrag. Soms luisterden ze, de andere keer kreeg je een grote mond en nare opmerkingen terug. Daar moet je als toezichthouder tegen kun nen, hoe lastig dat soms ook is.' Thea ziet de jaarlijkse hutten- bouwweek aan de Nassaulaan als een van de hoogtepunten. 'En weet je wat dan het mooie is? Dat je diezelfde gasten de handen uit de mouwen ziet ste ken. De oudere jeugd helpt de kleintjes.'

de Faam | 2005 | | pagina 13