HWH Stadsgewestelijke brandweer zoekt vrijwilligers jMf Nieuwe WOZ-waarde Bewonersavond over Middelburg in stadhuis Hoe werkt de riolering? Chatten Leegpompen bouwput A-theater succesvol verlopen BRANDWEER STADSGEWEST Woensdag 23 februari 2005 De Faam 5 Deze informatiepagina van de Gemeente het stadskantoor aan de Kanaalweg 3. Middelburg wordt samengesteld door Communicatie. Reacties zijn welkom! Per e-mail naar info@middelburg.nl of per telefoon op (0118) 67 50 00. Voor informatie, Meer info: www.middelburg.nl folders en inzage van stukken kunt u terecht in Maximaal Text, vanaf pagina 830 Wethouder Adrie van 't Westeinde maakt samen met de aannemer een ronde door de bouwput van het A-theater aan de Zuidsingel. Foto: Gemeente Middelburg/Mieke Wijnen Eind februari valt de gemeen telijke belastingaanslag bij u op de mat. Nieuw is dat de WOZ-waarde 2005 op het bil jet staat. De Wet waardering onroerende zaken (Wet WOZ) schrijft voor dat gemeenten periodiek een nieuwe waarde vaststellen voor alle panden in de gemeente. Voorheen gold die WOZ-waarde voor een periode van vier jaar. Vanaf 2005 is dat nog maar twee jaar. De nieuwe WOZ- waarde die op uw aanslagbiljet staat, geldt voor de jaren 2005 en 2006. De vastgestelde WOZ- waarde die van toepassing is voor uw pand staat voortaan vermeld op het aanslag- /beschikkingsbiljet gemeente lijke aanslagen. Dat gebeurt in het vervolg ieder jaar omdat u met ingang van 2005 jaarlijks tegen de WOZ-waarde bezwaar kunt maken. Waardebepaling De Waarderingskamer bewaakt de kwaliteit en houdt toezicht op het waarderingsproces van de gemeente. Eind 2004 heeft de gemeente goedkeuring ont vangen van de Waarderingskamer voor de taxaties van de woningen en niet-woningen. Een niet-woning is bijvoorbeeld een garage. De Waarderingskamer was van oordeel dat gemeente Middelburg voldoet aan de kwaliteitscriteria die de Wet WOZ stelt ten aanzien van taxa ties. Bij de waardebepaling zijn taxa teurs uitgegaan van het bedrag dat uw pand zou kunnen opbrengen op de waardepeilda- tum 1 januari 2003. Nadat de kenmerken van uw woning zijn vastgesteld, worden de prijzen van soortgelijke verkochte woningen (rond 1 januari 2003) onderzocht. Bovendien vindt er een vergelijking plaats van de verschillende woningen in een straat of buurt. De waarde van uw woning wordt dan hiervan afgeleid. Voor niet-woningen geldt een afwijkende methode van taxeren. De gemeente heeft H W met onder andere Woongoed Middelburg en de Woning bouwvereniging Arnemuiden de nieuwe WOZ-waarde 2005 afgestemd. Beide partijen zijn met de nieuwe taxaties akkoord gegaan. Meer informatie over de waardebepaling en de wet WOZ kunt u vinden op www. wozinformatie.nl/publieksinfor- matie. Een nadere onderbouwing van de waardebepaling van uw pand staat in het taxatieverslag. Dit taxatieverslag wordt apart van het aanslag/beschikkings biljet aan u toegezonden. Lagere OZB-tarieven De afgelopen jaren zijn de prij zen van woningen in onze gemeente gestegen. De WOZ- waarden van de woningen, in vergelijking met de vorige prijs peildatum van 1 januari 1999, stijgen met gemiddeld 45%. De gemeente wil niet profiteren van de waardestijging van uw woning. De gemeentelijke opbrengst uit de OZB zal in 2005 niet hoger zijn dan in 2004, met uitzondering van de inflatiecorrectie van 1,5 en afgezien van nieuwbouw. Daarom heeft de gemeenteraad besloten de OZB-tarieven te verlagen. Wel zullen mensen van wie het pand meer dan gemiddeld in waarde is geste gen, meer OZB gaan betalen. Daar staat tegenover dat er minder OZB verschuldigd is als de waardeontwikkeling lager dan gemiddeld is. De OZB- lasten in Middelburg zijn in ver gelijking met veruit de meeste gemeenten minder gestegen. Informatie Bij het aanslag-/beschikkings- biljet 2005 treft u de jaarlijkse belastingwijzer aan. In deze fol der krijgt u informatie over de WOZ-waarde, automatische in casso, de belastingsoorten, de tarieven, kwijtschelding en bezwaar. Uiteraard kunt u ook terecht bij de balie van belastin gen aan de Kanaalweg 3. U kunt ook bellen: 675 597. Of kijk op www.middelburg.nl onder het kopje 'Belastingen'. Het nieuwe werkplan om het de bouwput van het A-theater leeg te pompen heeft goed gewerkt. Het water is uit de put en het grondwater zit nog in de grond. Wethouder Adrie van 't Westeinde nam vorige week persoonlijk polshoogte. Verslag vanaf de bodem. 'Als je hier staat merk je pas hoe klein je bent', vertelt de wethou der. Tussen de tientallen beton nen palen staat de wethouder in het laatste beetje water. Vanuit de wanden sijpelt af en toe een straal. 'Dat zijn de laatste gaatjes in de wand. De aannemer is druk bezig die met een speciaal soort cement dicht te maken. De bou- Je vrije tijd op een nuttige manier besteden? Informeer eens bij de brandweer. Voor de posten Veerseweg, Torenweg, Arnemuiden en Oost-Souburg zoekt de Stadsgewestelijke brandweer Vlissingen-Middel- burg vrijwilligers. De Stadsgewestelijke brandweer Vlissingen-Middelburg bestaat uit 44 beroeps- en 147 vrijwillige brandweermedewerkers. De brandweer is een technische hulpverleningsorganisatie, die branden blust, hulp biedt aan mens en dier in nood en optreedt bij ongevallen en rampen. De beroeps brandweerlieden vormen overdag de harde kern van de brandweer. Maar de vele vrijwilligers kan de brandweer absoluut niet missen. Deze vrijwilligers worden vooral 's avonds, 's nachts en in de weekeinden ingezet. Vrijwilligerswerk bij de brandweer biedt een interessante vrijetijds besteding, waarin je je op vele manieren kan ontplooien. Alarmering van de vrijwilliger kan ook buiten de normale werktijd plaats vinden. De vrijwilligers vol gen in één jaar een basiscursus die veertig avonden duurt. Na deze basisopleiding moeten ver volgcursussen worden gevolgd. Behalve het persoonlijke spreekuur, op dinsdag in het stadskantoor, houdt het colle ge van burgemeester en wet houders elke donderdag avond digitaal spreekuur op www.middelburg.nl De chatsessie begint om 19.30 uur en duurt een uur. Op don derdag 24 februari zit wethouder Leo Luitwieler achter de compu ter. In de portefeuille van de wet houder zit onder andere Verkeer, wers blijven de peilbuizen wel controleren tot de situatie stabiel is. Ik verwacht dat de klus vol gende week klaar is. Dan wordt het laatste beetje water en slib weggepompt en zie je de werk vloer van het A-theater.' Op de tweede werkvloer wordt zand gestort. Daar bovenop komt een nieuwe betonlaag: de waterdichte vloer van de par keerkelder. De bouw van de par keergarage gaat zeven maanden duren. De garage biedt plek aan 280 auto's. Binnen Planning is dat het A-theater eind 2006 klaar is. De gevel van het gebouw bestaat uit baksteen. In De vrijwilliger oefent gemiddeld één avond per week, ontvangt een vergoeding tijdens brand weeractiviteiten en is tegen ongevallen verzekerd. Conditie Als vrijwilliger bij de brandweer moet je een goede lichamelijke en geestelijke conditie en gevoel voor techniek hebben. De brand weer is op zoek naar mensen Reiniging en Groenbeheer en Sociale Zaken. Wilt u hier een vraag over stellen of uw mening kwijt, doe dan vooral mee met de chatsessie. U kunt de chatsessie ook als toeschouwer volgen. Weblogs De digitale dagboeken -de weblogs- van de Middelburgse partijen worden steeds vaker bezocht. Het is voor bezoekers ook mogelijk direct een reactie achter te laten. de grote theaterzaal is plek voor 916 bezoekers. In de kleine zaal kunnen maximaal 250 mensen een voorstelling bekijken. Daarnaast komt er in het gebouw een filmtheatër met een grote en een kleine zaal. Ook aan de inwendige mens is gedacht: een restaurant biedt plek aan 120 bezoekers. Na de voorstelling kunt u nog iets drinken in het schouwburg café. In juni 2001 stemde de Middelburgse gemeenteraad in met de bouw van een nieuw the ater aan de Zuidsingel, waarin ook Cinema Middelburg een plek zou krijgen. Vanaf 2007 mag de huidige schouwburg van de tussen de 18 en 35 jaar, woonachtig en bij voorkeur werk zaam in de buurt van de brand weerkazerne. Het brandweerkorps heeft momenteel zes vrouwen bij de vrijwillige brandweer in dienst. Vrouwen worden dan ook uit drukkelijk verzocht te solliciteren. Een sporttest en een medische keuring maken deel uit van de selectieprocedure. Afgelopen maandag kwam de gemeenteraad bij elkaar om over belangrijke Middelburgse zaken te praten. Radio Cool FM was erbij om verslag te doen. In het programma 'Politiek Lokaal' op Cool FM kunt u luisteren naar reacties van bestuurders en bezoekers. De uitzending over de raadsverga dering staat gepland voor vrij dag 25 februari van 19.00 tot 21.00 uur. De herhaling is op dinsdag 1 maart van 20.00 tot ARBO-dienst niet meer worden gebruikt. Van 't Westeinde: 'natuurlijk hadden we er ook voor kiezen om de oude schouwburg en het Schuttershoftheater op te knappen of te verbouwen. Maar het blijven kleine theaters en het film- en theaterbezoek groeit met het jaar. De meeste voorstellin gen zijn snel uitverkocht. De gezamenlijke huisvesting van de oude schouwburg en het Schuttershoftheater maakt het mogelijk om grotere festivals en congressen naar Middelburg te halen. Er worden bovendien steeds meer grote theaterpro ducties gemaakt, die vragen om een grote toneelvloer. Het nieuwe theater gaat die ruimte bieden.' Voor meer informatie kan je con tact opnemen met Wim van Haveren of Dolph te Paske, tele foon 0118-49 45 00. Sollicitaties vóór 15 maart sturen naar de Stadsgewestelijke Brandweer Vlissingen-Middel burg, ter attentie van de com mandant de heer R.A. Maljaars, Postbus 7173, 4330 GD in Middelburg 22.00 uur. Aan de orde komen onder meer de bouw op het Arduinterrein, de Concert- en gehoorzaal en het veiligheidsbe leid van Middelburg. Raad aan het woord Vanaf volgende week kunt u in een nieuwe rubriek op deze pagina lezen wat een Middelburgs raadslid bezig houdt. Iedere week stelt een ander raadslid een actueel onderwerp aan de kaak. Joan van Dijk-Sturm (WD) bijt, als nestor van de raad, het spits af. Hoe staat het in de wijken met de veiligheid, verkeer, gezond heidszorg, onderwijs, werk en vrije tijd? Dat wordt duidelijk tij dens een bewonersbijeenkomst op donderdag 24 februari. De presentatie is onderdeel van het project 'Bewoners in Beeld'. De bewonersavond wordt gehou den in de raadzaal van het oude Over hoe de riolering werkt denkt niet iedereen even vaak na. Als alles goed gaat is daar ook weinig reden toe. Pas bij ondergelopen straten komt het onderwerp op de agenda. Maar het rioleringsbeleid van de gemeente vergt tot en met het jaar 2072 een investering van ruim 237 miljoen euro. In totaal ligt er 192 kilometer gemengd riool onder de grond in de gemeente Middelburg. Daarnaast ligt nog eens 60 km aan hemelwaterriolen en pers leidingen. Om deze riolen ade quaat te kunnen beheren is een rioleringsplan vastgesteld. Doel van het Middelburgse riole ringsplan is het voorkomen van verontreiniging, het voorkomen van wateroverlast en kostenbe heersing van de rioleringszorg. De laatste jaren is dertien kilo meter riool vervangen of gere noveerd. Bij renovatie wordt in de rioolbuis een kous van kunststof aangebracht, die dusdanig van sterkte is dat deze het oude riool volledig kan vervangen. Tot en met 2008 wordt nog eens 21 kilometer riool vervangen. In 2072 zal het totale systeem vernieuwd zijn, waarna het hele proces weer van voor af aan begint. Het jaarlijkse onderhoud en uit breiding (t.b.v. afkoppelen hemelwater) is ook een taak van de gemeente. Voor het inspecteren van de riolering (ca. 5 km per jaar) wordt gebruik gemaakt van een rij dende videocamera. Het uit voeren van al deze maatregelen kost veel geld. De gemeente heft daarom rioolbelasting. Gemaal De gemeente is verdeeld in ongeveer 20 rioleringsgebie- den, omgeven door sloten en watergangen. Met behulp van stadhuis aan de Markt en begint om 19.30 uur. In de Faam van vorige week staan enkele artike len over het onderzoek. Kijkt u voor meer informatie ook op middelburg.nl onder de knop 'bewoners in beeld'. Ook kunt het rapport inzien in de informa tiewinkel van het stadskantoor. gemalen wordt het rioolwater van het ene naar het andere rioolgebied ge-pompt. Gemaal Boreel, aan het kanaal, is misschien wel het bekendste gemaal van Middelburg, maar met dit gemaal wordt polder water verpompt, geen rioolwa ter. In totaal zijn er 32 rioolge malen in gebruik. De gemalen staan (via de rioleringsgebie- den) met elkaar in verbinding door bijna 10 kilometer aan persleidingen. Uiteindelijk komt al het rioolwater uit bij de waterzuivering in Ritthem. Onderhoud Soms ontstaat wateroverlast op straat. De gemeente onder neemt dan direct actie om dat probleem op te lossen. Voorkomen is natuurlijk beter. Daarom is onderhoud zo belangrijk, leder hoofdriool wordt een maal in de zeven jaar gereinigd. Dit is voldoende om vuilophopingen en verstoppin gen tegen te gaan. Per jaar wordt gemiddeld 26 kilometer riolering gereinigd. Enkele rio len waar zich veel vuil verza melt of riolen nabij overstorten worden minimaal een keer per jaar schoongemaakt. De gemeente neemt de gema len vier keer per jaar onder han den. De tunnelkelders met de rioolpompen drie keer per jaar. De straat- en trottoirkolken worden twee keer per jaar gereinigd. Om een idee te geven: de laatste vijf jaar waren dat er circa 137.500. Ongeveer 427 ton slib per jaar wordt zo uit het rioolsysteem verwijderd. Het vervuilde slib wordt schoongemaakt bij de Zand Recyling Nederland en dan hergebruikt. Het gemeentelijk rioleringsplan (2003 - 2008) ligt ter inzage in de informatiewinkel van het stadskantoor. VLISSINGEN-MIDDELBURG

de Faam | 2005 | | pagina 5