MSN'en en televisiekijken zijn favoriet bij Zeeuwse scholieren Vacatures en postzegels in de bibliobus Vrijwilligers redden nesten van maaimachine HighCare morgana RONDJE WALCHEREN Nieuwe directeur Stichting Welzijn KUNST TE KIJK Onderzoek onder jeugd DOMBURG GRIJPSKERKE KOUDEKERKE MIDDELBURG NEELTJE JANS OOSTKAPELLE SINT LAURENS VLISSINGEN VROUWENPOLDER Per opbod Wallenwandeling Website DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG Televisie Leefwereld Woensdag 23 februari 2005 De Faam 15 MIDDELBURG - De Stichting Welzijn Middelburg (SWM) heeft een nieuwe directeur: Huib Kilsdonk. Hij is de opvol ger van Paul van der Linden die tot eind vorig jaar direc teur was van de SKWM. De SWM ontstond I januari dit jaar na een fusie van Stichting Sociaal Kultureel Werk Middel burg (SKWM) en de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg (SWÖM). SWM is een brede welzijnsorganisatie die, naar ei gen zeggen, 'bij wil dragen aan het prettig wonen en le en in de wijken en dorpen'. De stichting organiseert op verschillende lo caties in Middelburg en omge ving activiteiten voor volwasse nen, ouderen en jongeren. Door een wetswijziging moeten alle Nederlandse gemeenten vanaf volgend jaar niet-medi- sche hulp voor zorgbehoeftigen en welzijnsactiviteiten gaan re gelen. De SWM moet die hulp voor de gemeente Middelburg gaan bieden. De SWM heeft vijfendertig medewerkers, coördineert de in zet van vijfhonderd vrijwilligers en werkt samen met veel andere organisaties aan de leefbaarheid in de gemeenten Middelburg en Veere. Veere klaar voor ontvangst Beatrix bij herdenking 450 jaar markizaat VEERE - Veere maakt zich op voor een majestueus feest: 450 jaar markizaat. Evenementen sluiten aan op dit historische feit en historici maken zich op om het ooit zo dynamische stadje in alle toonaarden te be jubelen. Hoogtepunt is in juni, als koningin Beatrix, markie zin van Veere, het schil derachtige stadje bezoekt. Door Ad Hanneman Veere toont de komende maan den volop de rijke herinnerin gen. Naast handel en de daar on verbrekelijk aan verbonden scheepvaart, zijn kunstuitingen in woord en beeld impliciete ge tuigen van de inspirerende havenstad. Veere kreeg als enige in Nederland het stapelrecht van Schotse wol bijvoorbeeld en Va lerius schreef er tophits in 1626, de Nederlandtsche Gedenck- Clank. Marie Tak van Poortvliet Museum, Ooststraat 10a, tekeningen, schilderijen, etsen en aquarellen van Flip Schrameijer, 'Licht en lucht, wind en water', dinsdag t/m zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 6 maart. Boerderijgalerie De Osseberg, Singelstraat 11, schilderijen, objec ten en fotocollages van Marian Aerssens, keramiek van Michal Alon en Lia Koenen, maandag t/m zaterdag van 14.00-17.00 uur. t/m 26 februari. Woontrend Zeeland, Duinstraat 18a, schilderijen van 10 Zeeuwse kunstenaars, maandag t/m vrijdag van 9.00-17.30 uur, zaterdag van 10.00-17.00 uur en eerste zondag van de maand van 13.00-17.00 uur, t/m juli. Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7, Foto's, Arm 44, de heden daagse visserij in beeld, t/m 12 maart. De mooiste bibliofiele en mar ginale drukwerken uit 2002 en 2003, 'Mooi Marginaal', t/m 26febru ari. Foto's van Liesbeth Boone, thema: Op weg naar een gelukkig le ven, t/m 4 maart. Foto's van Petra Rouwendal, 'Constructuren', t/m 5 maart. Manuscripten van Hans Warren en een verrassend beeld wordt van hem gegeven, 'Tussen Borsselc en Parijs', t/m 26 februari, maandag van 17.30-21.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 10.00-21.00 uur en zaterdag van 10.00-13.00 uur. De Drvkkery, Markt 51pro ject 'Beeldbeweging in de openbare ruimte' en stille films van Bei Ning, 'Silent Moments', t/m maart. De Vleeshal, Markt, interieur modellen van Alexandra Ranner en schilderijen van Cameron Rudd, dinsdag t/m zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 28 maart. De Kabi netten van de Vleeshal, Zusterstraat 7, wandschildering van Anti strot, 'Amateur Kaviar', dinsdag t/m zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 28 maart. Revolution Gallery, Herenstraat 6b, werk van Damien Hirst, dinsdag t/m zaterdag van 13.00-17.00 uur en eerste zondag van de maand van 13.00-17.00 uur, t/m 1 maart. All Sports Body Gym, Oostperkweg 25, schilderijen van Silas Schletterer, maandag t/m vrijdag van 10.00-22.00 uur, zaterdag en zondag van 10.00-13.00 uur. t/m maart. Caesuur, Lange Noordstraat 67, tekeningen van Danielle Lemaire Monique Laros, t/m 27februari. 't Gasthuis, Noordpooitplein 2, aquarellen en acryl schilderij en van Nel van de Ketterij, t/m 28 februari. Galerie 't Haentje te Paart, Span jaardstraat 19, kleurpotloodtekeningen van Henny Huscr, aquarellen van Liesbeth Huser, beelden van Lex Weijerman, donderdag, zater dag en zondag van 14.00-16.30 uur, t/m 10 maart. Zeeuws Ar chief, Hofplein 16, werk van mensen uit negen groepen uit de Zeeuwse samenleving, 'Wie schrijft die blijft! Zij drukten hun stem pel op de Zeeuwse geschiedenis.', maandag t/m zaterdag van 9.00- 17.00 uur, t/m 4 juni. Stadskantoor, Kanaalweg 3, kopie van een Bengaals schoolklasje en informatiepanelen, 'Zeeland Bangladesh', maandag t/m vrijdag van 8.00-17.00 uur, donderdag van 18.00- 20.00 uur, t/m 24 februari. Stichting Welzijn Middelburg, Mol straat 13, aquarellen van Haneke Patty, maandag t/m vrijdag van 10.00-16.00 uur, t/m 24 maart. Galery Maritime. Gortstraat 43, verschillende technieken van diverse kunstenaars, 'Freakwaves en Zeewering', dinsdag t/m zaterdag van12.00-17.00 uur en eerste zon dag van de maand van 12.00-17.00 uur, t/m 27 maart. Jan Ma- tenshuis, Noordbolwerk 33, aquarellen van Anneke Faes, maandag t/m donderdag van 14.00-21.00 uur, t/m 5 april. Delta Plaza, foto's van Petra Rouwendal, 'Zee-land-schap'. Aquaria- tentoonstelling, vijftien aquaria, t/m maart. Zeeuws Biologisch Museum, Duinvlietweg 6, paddestoelenfoto's uit de omgeving van Westhove door R. Mummelen. Tot en met 27fe bruari, tijdens openingsuren van het café. Tentoonstelling 'Toverbos', woensdag t/m zondag van 12.00-17.00 uur, t/m 20 maart. Kunstwerkplaats KipVis, Van Cittersstraat 49a, Machteld van der Wijst presenteert 'Interview in beeld', kunstenaars geïnterviewd op afstand, t/m 18 maart. Zeeuws maritiem muZEEum, Nieuwendijk 15, tekeningen van Cees Bantzinger, 'Het dichten van de dijken, het herstel van Walche ren in 1945', t/m 6 maart. Films, schilderijen en foto's over het mari tiem verleden van Zeeland, 'Scheepsbouw in de jaren vij ftig en veer- verbindingen in de afgelopen vijftig jaar', t/m 8 mei, maandag t/m vrijdag van 10.00-17.00 uur, zaterdag en zondag van 13.00-17.00 uur. Sauer Oonk notarissen, Badhuisstraat 181foto's van Foto club De Draadontspanncr, 'Moderne Architectuur', maandag t/m vrij dag van 9.00-12.30 en 13.45-17.00 uur. t/m 23 maart. Ziekenhuis Walcheren, Koudekerkseweg 88, foto's Van Roel Burgier, 'Een boog tussen twee werelden', t/m februari. Arsenaaltheater, Arsenaal plein 1, schilderijen van Inge Caljouw, 'Visions of nature', t/m 30 april Galerie De Sterre, Dorpsdijk 42, foto's van Cor de Buck, donderdag t/m zaterdag van 10.00-17.30 uur, t/m 2 april. l iet comité Veere 450 jaar Mar kizaat begeleidt en inspireert de contacten. Het is al sinds oktober vorig jaar aan het werk. Lezin gen, tentoonstellingen, markten, een hagepreek, concerten en allerlei andere kunstzinnige of populaire evenementen kregen onder de paraplu van dat comité een link met de herdenking. De eerste activiteit staat in april op de agenda, na oktober wordt niks meer vermeld. Het feest wordt gevierd onder het motto: 'Geen heden zonder verleden, geen toe komst zonder heden'. Het stre ven van het comité - zo ver woordt pr-man Adri Franke van het comité de doelstelling - de activiteiten te bundelen en waar mogelijk een verband met de herdenking te leggen. De heren, vrouwen en markiezen hebben altijd veel invloed gehad op de ontwikkeling van Veere, schrijft Jan Midavaine in de Stadsheraut van de Stadsraad Veere in de uitgave van vorig jaar december. Hij verhaalt daarin hoe keizer Karei V in oktober 1555 aan Maximiliaan van Bour- gondië, heer van Veere, de titel Markies verleende. Het marki zaat omvatte overigens grote de len van Walcheren, ruwweg alles wat nu de gemeente Veere is. Maximiliaan had geen nazaten, maar liet een gigantische berg schulden na. Daarom werd het markizaat bij opbod verkocht. Willem van Oranje bleek met 169.690 gulden de hoogste bie der en zo kwam het markizaat in handen van de Oranjes. Koningin Beatrix werd 30 april 1981 als markiezin ingehuldigd. Met een historische mijlpaal als 450 jaar markizaat, krijgt het ver leden uiteraard extra belangstel ling. Zo is één van de aangepre zen activiteiten de Wallenwan deling met routebeschrijving. Tijdens de looptocht van onge- Veere maakte heel wat mee. Hier varen de vissersboten voor de laatste keer door het Gat. (Foto: Zeeuws Documentatie Centrum). veer een uur is te zien dat Veere zich onder de markiezen materië le rijkdom verwierf. De nu nog in authentieke staat verkerende mo numenten getuigen daarvan, al dus de teneur in de routebeschrij ving. Ook de sterke verdedi gingswerken rond het stadje to nen dat er veel te halen was voor vijanden, zo staat in de schrifte lijke begeleiding van de wande ling. In de Evenementenkalender van het comité Veere 450 jaar Marki zaat kan het bezoek in juni van koningin Beatrix als een hoogte punt worden gezien. Historisch getinte evenementen begeleiden dat bezoek. Overigens is juni toch al een drukke maand qua evenementen. Er staan schoolactiviteiten op het programma, de opening van een tentoonstelling, een concert en inleidende lezingen zijn te be zoeken. Ook is er een hagepreek (illegale preken tijdens de refor matie, onder meer tijdens de Tachtigjarige Oorlog) en allerlei optredens van bijzondere groe pen zoals vendelzwaaiers en ka nonniers in actie. Het begint al allemaal in april en mei met inleidende lezingen en een markizaatsconcert. Allerlei zomerse activiteiten in juli en in augustus wordt een beeldenroute gepresenteerd. Oktober valt op met een Breug- heliaanse maaltijd, een sympo sium en een onderwijsproject. Dezer dagen opent het comité een website waar de evenemen ten nog gedetailleerd worden beschreven. Middelburg, hotel Arneville. thema-avond, 'Epilepsie, voor vrouwen is het anders', EVN'. 19.30 uur. Biggekerke, Dorps huis, jaarvergadering. St. Dorpsraad Biggekerke, 19.30 uur. Oost-Souburg, Palazzoli Huis, ontmoetingsmiddag na bestaanden, 14.00-15.30 uur. Vlissingen, Stadhuis, vergade ring gemeenteraad. 19.30 uur. Middelburg, Zeeuwse Biblio theek, lezing, 'Escher en het Droste-effect', Natuurkundig Gezelschap, 20.00 uur. Grijps- kerke, Opstand ingakerk, kin- derkledingbeurs, 19.00-20.30 uur. Middelburg, Volksster- rcnwacht Philippus Lansbergen. Herengracht 52, speciale kli maatavond, 20.00 uur. Vlissingen, Koningsweg 49. rommelmarkt, 10.00-16.00 uur. Oostkapelie, Duinweg, prestatieloop. Dynamica Atle tiek, 14.00 uur. Middelburg, ontmoetingscentrum Dauwen- dacle, internationale dans wedstrijd, 20.00 uur. Vlissingen, St. Jacobskerk. ves perdienst, 17.00 uur. Middel burg, kantine Zorgstroom, Bree- straat, lezing, 'Levenskunst of zelfstandig', Humanistisch Ver bond, 10.30 uur. Koudekerke, De Vliedberg, Koetshuis, lotgenotencontact mantelzorgers, 'Schuldgevoel', 13.30-15.15 uur, aanmelden: 0118-553530 Oost-Souburg, De Zwaan, in formatieavond, plannen Water toren, Oost-Souburg, 19.30 uur. Middelburg, Ontmoetingscen trum Dauwendaele, lezing, 'Hulp en genezing langs geeste lijke weg', leer van Bruno Grö- ning'. 14.00-16.00 uur. Vlis singen, clubhuis Willen Is Kun nen, wandelmorgen 50+, 9.00 uur. Oostkapelie, Zeeuws Bio logisch Museum, strandjutten, 11.00-12.30 uur, aanmelden: 0118-582620. MIDDELBURG - Scholieren uit de derde klas van het Zeeuwse voortgezet onder wijs houden zich de meeste tijd bezig met MSN'en. Een derde van de ondervraagde leerlingen chat meer dan vijf uur per week via MSN. Dat blijkt uit de Jeugdmonitor Zeeland die het Zeeuws Insti tuut voor Sociale en Culturele Ontwikkeling, Scoop, vorige week presenteerde. Derdeklassers komen maar weinig in aanraking met be zienswaardigheden, toneel, musicals of popconcerten. Een bezoek aan de bioscoop is wel populair. 62 procent van de derdeklassers ging vorig jaar meerdere keren naar de bio scoop. Uitgaan is belangrijk, het meest bezoeken ze feesten bij vrienden thuis gevolgd door een bezoek aan een restaurant, café of discotheek. Scholieren op Noord-Beveland en in de gemeente Veere vinden sozen in dorpshuizen belangrijk. 79 procent van de Zeeuwse scholieren kijkt televisie. Een kwart van alle derdeklassers kijkt gemiddeld meer dan tien uur per week. In de gemeenten Reimerswaal en Tholen wonen Jongeren brengen heel wat uurtjes achter de computer door. (foto: Ellen De Vriend) naar verhouding de meeste leerlingen die aangaven geen televisie te kijken en ook MSN- en is in deze gemeenten min der populair. Aan MSN-en wordt na televisiekijken de meeste tijd besteed: één op de drie leerlingen MSN't ge middeld meer dan vijf uur per week. 38 procent van de jon gens en 62 procent van de meisjes zijn zelf creatief bezig met onder andere tekenen, schilderen of grafisch werk. Maar ook lezen is nog steeds erg populair. 77 procent van de meisjes en de helft van de jon gens lezen boeken voor het ei gen plezier. Tweederde van de leerlingen spreekt thuis af met vrienden en ongeveer de helft ziet ze op straat. 72 procent van de meisjes en 43 procent van de jongens besteden tijd aan het bellen met vrienden. De verschillen tussen leerlin gen van verschillende soorten onderwijs zijn opvallend. Vwo- ers lezen meer, zijn vaker crea tief bezig en bezoeker vaker culturele evenementen en be zienswaardigheden dan vmbo- ers. Die gaan vaker naar een ca fé of discotheek en ontmoeten vaker vrienden op straat dan leerlingen van het vwo. Leer lingen van de havo nemen steeds een tussenpositie in. Ha vo- en vwo leerlingen MSN-en meer dan vmbo-ers. Aan het vierde themarapport van de Jeugdmonitor Zeeland deden 3833 leerlingen mee van vijfentwintig scholen. De in vullers vertegenwoordigen on geveer vierentachtig procent van het totaal aantal Zeeuwse jongeren (14-15 jarigen) in de derde klas van het voortgezet onderwijs. De Jeugdmonitor Zeeland draait sinds 2001 en brengt de leefwereld van de Zeeuwse jongeren in kaart. MIDDELBURG - Postzegels, cadeaubonnen, telefoonkaar ten en bioscoopkaartjes zijn na de zomervakantie te koop in bibliobus Rosegaert. Daar mee hoopt de Zeeuwse biblio theek de leefbaarheid in de dorpen te veraangenamen. Door Ellen De Vriend De Zeeuwse bibliotheek ver nieuwt en streeft naar uitbrei ding van haar dienstenpakket. "In kleine dorpen is geen één winkel meer te vinden. Omdat onze vier bussen in tachtig dorpskernen in Zeeland stop pen, kunnen wij de inwoners van plattelandsgebieden een uitgebreid dienstenpakket aan bieden dat zal zorgen voor een verhoging van de leefbaarheid in de dorpen", legt hoofd alge mene dienst Antoinette van Zanten uit. De eerste bibliobus die alle voorzieningen krijgt is Rosega ert. Deze bus rijdt op Noord- Bcveland (Colijnsplaat, Geers- dijk, Kamperland, Kats, Kort- gene en Wissenkerke) en Schouwen-Duiveland en stopt, na de zomervakantie, ook in een aantal dorpen van de ge meente Veere. "Na de zomervakantie komt in de bus een pinautomaat en een informatiezuil waarop je ande re dingen kunt vinden dan op het internet. Bijvoorbeeld de vacatures bij het CW1 of uit zendbureau Tempo Team maar ook informatie van het VVV en van Connexxion", vertelt Van Zanten. Ze is nog in onderhan deling met de GGD en het The aterbureau Zeeland, "liet zou mooi zijn als we ook tickets en bioscoopkaartjes kunnen gaan verkopen. Postzegels, cadeau bonnen, telefoonkaarten en strippenkaarten komen in elk geval in de bus." Omdat het in een aantal dorps kernen met het uitlenen van boeken al erg druk is, wil de Zeeuwse Bibliotheek. Rosega ert een aantal uren per week meer laten rijden. "We denken ook aan een splitsing in onder wijs bussen voor de scholen en volwassenenbussen met extra diensten, maar dit is nog niet zeker", aldus Van Zanten. GOES - Ze laten zich niet tegenhouden door regen en wind, de vrijwilligers van Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ). Begin maart struinen ze de weilanden weer af om broeisels en jongen van de kieviet, scholekster, kluut en grutto te redden van de maaimachines. De vrijwillige vogelbeschermers zijn in 1995 in samenwerking met de Zeeuwse boeren begon nen om elk voorjaar de nesten op te sporen en te markeren. Vaak valt de broedperiode van de weidevogels samen met het bemesten, maaien, eggen, maai en en inzaaien van de landbouw gronden. Vooral jonge grutto's lopen het gevaar om door de maaimachines Vermorzeld te worden. De vrijwilligers verzamelen de .vogels en zetten ze op een veili ge plek weg in de hoop dat de ouders de kleintjes naar veiliger terrein loodsen. Sommige vrij willigers doen tussen de bedrij ven door ook nog wetenschap pelijk onderzoek naar bijvoor beeld het broedgedrag van de kluut. Begint maart komen de vrijwil ligers op Walcheren en de Beve- landen bijeen om het komende seizoen voor te' bereiden en te bespreken. Wie kennis wil ma ken met de vrijwillige weidevo gelbescherming kan zich opge ven voor een van de startavon den. Aanmelden kan bij Stich ting Landschapsbeheer Zeeland, 01Ï3-230936 of info@slz.lands- cahpsbeheer.nl. Vooral jonge grutto's lopen het gevaar om door de maai machines vermorzeld te wor den. advertentie MORGANA SLAAPKAMERS INTRODUCEERT matrassencollectie Persoonlijk maatwerk Voorkrachtlg Paimer systoem J >N DUflKt .'-N Anil-alletgisch in (i(ni IkuM Zuiver Natuurlatex U U Ju 0-slags Pocketvering Silver De basis in verantwoord slaapcomfort. Biedt een stabie le ligging in zowel de natuurla- tex- als pocketveringuitvoering, met soepel óf stevig ligcomfort. De kernen zijn afgedekt met een woolmix. Matrasdikte ca. 17 cm. 10 |aar Garantie Gold een hogere klasse in ligcomfort. De kernen zijn afgedekt met zuiver scheer wol. De hoes is afneembaar, als optie ook leverbaar met wasbare hoes. Matrasdikte ca. 20 cm. Platinum De top in comfort. Luxueuze ligging en in extra- soepel leverbaar. De kernen zijn afgedekt met een mix voor optimale vochtregulatie. De hoes ia afneembaar, als optie ook leverbaar met wasbare hoes. Matrasdikte ca. 23cm. Goes, Woonboulevard, Marconistraat 32 Telefoon 0113 -23 01 81 Maandag gesloten - donderdag koopavond genieten met je ogen dicht www.morgana.com

de Faam | 2005 | | pagina 15